Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κοινωνικοποίηση


Recommended Posts

Αγγελίνα_2 και στο κατηχητικό και όπου χρειαστεί θα τον πάω.

Σε ακολουθώ πιστά γιατί έχεις περάσει ακριβώς τα ίδια.

Μην κοιτάζεις που το παίζω ψύχραιμη.

Τάματα κάνω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

:lol: Να 'σαι καλά βρε dimnina, με έκανες και γέλασα. Αχ τι τραβάμε κι εμείς οι δόλιες μάνες!

 

Το κατηχητικό, όπως και οποιαδήποτε άλλη δραστηριότητα, πρέπει να το ψάξεις λίγο. Εμείς δεν το είχαμε στο πρόγραμμα, επειδή όμως πήγαινε εκεί ο συμμαθητής με τον οποίο είχε μια κάπως στενότερη σχέση, μου πρότεινε η μαμά του να στείλω και τον δικό μου. Τελικά από εκείνο το κατηχητικό δεν έμεινε ευχαριστημένος κανείς μας, ούτε γονιός ούτε παιδί κι είπαμε να δοκιμάσουμε σε ένα άλλο, που πηγαίνουν άλλα δύο παιδιά από την τάξη. Έτσι πήγαν και οι δύο στο καινούριο, από το οποίο μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Είναι και πνευματικό κέντρο, μπορούν να πηγαίνουν τα παιδιά στον ελεύθερο χρόνο τους να παίζουν, να διαβάζουν κι έχει ξεχωριστό καθιστικό για τους γονείς, όπου μπορούν να φτιάξουν και καφέ, όσο περιμένουν. Αντί για παιδότοπο, δηλαδή, που τα δικά μας μεγάλωσαν πλέον, παίρνεις μια φίλη σου, αφήνετε τα παιδιά να παίζουν και πίνετε τον καφέ σας. Πολύ ζεστός κι όμορφος χώρος. Σίγουρα στην Αθήνα θα υπάρχουν πολύ περισσότερα και καλά θα ήταν να ξεκινούσε, αν γίνεται, με ένα παιδάκι που να το ξέρει. Α και φυσικά είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως ξαναέγραψα μέχρι τώρα δεν τον ενδιέφερε καθόλου η συναναστροφή με τα άλλα παιδάκια.

Προχθές όταν πήγε στο σχολείο μετά την ερώτηση που μου έκανε (πως παίζουν;)έκατσε παρέα με τα παιδιά και έπαιξαν ένα επιτραπέζιο.

Σήμερα μπήκε στην ομάδα τους και κυνηγούσε την μπάλα αν και δεν έχει παίξει ποτέ του ποδόσφαιρο.

Στο σπίτι είναι ενθουσιασμένος και μου λέει ότι τελικά είναι εύκολο να παίζεις.

Βέβαια ο λόγος του σε σχέση με τα άλλα παιδιά δεν είναι τόσο αυθόρμητος αλλά δεν με πειράζει καθόλου. Θα ωριμάσει κάποια στιγμή.

Τώρα περιμένω και το θεατρικό και το έψαξα και για τις δραστηριότητες του κατηχητικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Summer μου, οπως διαβαζα τα post σου εκανα διαφορες σκεψεις τις οποιες σου γραφω, εντελως φιλικα και μονο με τη διαθεση να σε βοηθησω ( αν γινεται).

 

Εχεις ρωτησει ποτε την βαφτιστηρα σου, η εχεις βαλει την κουμπαρα σου να ρωτησει την κορη της, τί συζητανε με το γιο σου οταν ειναι μαζι, εχουν ποτε αναφερθει στο θεμα των συμμαθητων τους και γενικα πως κρινει το κοριτσακι το παιδι σου.

Κουβεντιαζουν , παιζουν, ειναι το παιδι σου χαλαρο η και με αυτην ειναι "μαζεμενο"?

 

Απο την αλλη , δεν εχω καταλαβει ,οταν τον ρωτας γιατι δεν θελει να μιλησει με τους συμμαθητες του τι σου απαντα?

 

Απο αυτα που εχεις γραψει, διακρινω μια μεγαλυτερη ευκολια του γιου σου να κανει παρεα με κοριτσια, κανω λαθος? Μηπως αισθανεται για καποιο λογο μειονεκτικα απεναντι στα αλλα αγορια?( αυτο μπορει να οφειλεται σε πολλους λογους που βεβαια δεν εχω τις γνωσεις για να στους αναλυσω)

 

Εχεις σκεφτει το θεμα του σχολ.εκφοβισμου? Μπορει να γινεται τωρα κατι τετοιο η να γινοταν παλιοτερα ?

 

Και για την ιστορια, εχω και εγω μια κορη 11 χρονων , απο μικρη πολυ δυσκολη στις συναναστροφες της, η οποια βεβαια εχει μια κολλητη συμμαθητρια και πεντε αγορια συμμαθητες τους οποιους συμπαθει πολυ, και απο κει και περα δεν θελει σχεσεις με κανενα αλλο παιδι, και η οποια εχει απο περσυ που πηγενε πεμπτη ταξη, μεγαλο αγχος για το οτι στο γυμνασιο δεν θα ειναι με την παρεα της αυτη ( εχθες πχ ξαφνικα αρχισε να κλαιει γιατι θα τους " χασει' στο γυμνασιο)

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια. Εμένα με πήρε τηλέφωνο μια μαμά από την τάξη, που ξέρει το θέμα, να μου αναφέρει περιχαρής ότι της είπε ο γιος της πως ο δικός μου "έχει φοβερό χάρισμα στο κυνηγητό, εμφανίζεται από το πουθενά και τους πιάνει"! :D Το τι χαρά έκανα, δε λέγεται! :D

Link to comment
Share on other sites

Diminna ο γιός μου είναι στην ομάδα της Κάρμεν Ρουγγέρη και θα ξεκινήσει και πάλι φέτος είναι αρκετά ώριμο παιδάκι για την ηλικία του παρότι πρώτη δημοτικού και με χαρά να γνωριστούμε και να βοηθήσει όπως μπορεί την κατάσταση. Είναι θετικός και πολύ βοηθητικός ως προς τα άλλα παιδιά και μικρότερα και μεγαλύτερα.

Κάνουν εξαιρετική δουλειά εκεί και θα το δεις στην πράξη. Μίλα με την ομάδα της Κάρμεν και τόνισε το θέμα και θα δεις οτι θα δώσουν ιδιαίτερη βαρύτητα. Τα κλειστά παιδιά τα βοηθούν ακόμα περισσότερο.Εμείς έχουμε ζητήσει να είμαστε στην ομάδα του Σαββάτου.

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικος μου περσι στο σχολειο εδειχνε να προτιμα την παρεα των κορίτσια.Η δασκαλα που το συζητήσαμε μου ειπε δειχνει να προτιμα το πιο ηρεμο παιχνιδι των κοριτσιων παρα το εντονο παιχνιδι των αγοριων.

 

Φετος που εχει αλλαξει πολύ τον βλεπω ότι δε δινει σημασια στα κορίτσια...φετος εχει εμπιστοσυνη στον εαυτο του και θελει να παιζει με τα αγορια.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα κορίτσια. Εμένα με πήρε τηλέφωνο μια μαμά από την τάξη, που ξέρει το θέμα, να μου αναφέρει περιχαρής ότι της είπε ο γιος της πως ο δικός μου "έχει φοβερό χάρισμα στο κυνηγητό, εμφανίζεται από το πουθενά και τους πιάνει"! :D Το τι χαρά έκανα, δε λέγεται! :D

 

Ουαου...λες και βλέπεις άλλο παιδι ετσι?Εγω με τον δικο μου ετσι νιώθω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουαου...λες και βλέπεις άλλο παιδι ετσι?Εγω με τον δικο μου ετσι νιώθω.

 

Ναι, έτσι ακριβώς. Δόξα τω Θεώ, επιτέλους! Εσείς πάλι καλά, Nίκη, το ξεπεράσατε πολύ νωρίτερα και γλύτωσες από χρόνια πίκρας! Γιατί είναι πολύ μεγάλo το βάσανο...εύχομαι να έχουμε σύντομα καλά νέα από όλες τις μαμάδες του thread.

Link to comment
Share on other sites

Diminna ο γιός μου είναι στην ομάδα της Κάρμεν Ρουγγέρη και θα ξεκινήσει και πάλι φέτος είναι αρκετά ώριμο παιδάκι για την ηλικία του παρότι πρώτη δημοτικού και με χαρά να γνωριστούμε και να βοηθήσει όπως μπορεί την κατάσταση. Είναι θετικός και πολύ βοηθητικός ως προς τα άλλα παιδιά και μικρότερα και μεγαλύτερα.

Κάνουν εξαιρετική δουλειά εκεί και θα το δεις στην πράξη. Μίλα με την ομάδα της Κάρμεν και τόνισε το θέμα και θα δεις οτι θα δώσουν ιδιαίτερη βαρύτητα. Τα κλειστά παιδιά τα βοηθούν ακόμα περισσότερο.Εμείς έχουμε ζητήσει να είμαστε στην ομάδα του Σαββάτου.

Στα αλήθεια σε ευχαριστώ. Οφείλω να πω ότι δεν είμαι αισιόδοξη για το αποτέλεσμα αλλά θα το παλέψω. Κι εμείς στην ομάδα του Σαββάτου θα είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Διάβασα με πολλή προσοχή όλα τα ποστ σας και ήθελα απλώς να πω μια σκέψη που έκανα για τις μανούλες που θέλουν να στείλουν τα παιδιά τους σε μια δραστηριότητα (όπως το θέατρο που αναφέρατε) αλλά εκείνα αντιδρούν για λόγους που έχουν να κάνουν με την κοινωνικοποίηση (για τις περιπτώσεις δηλ που έχουν συζητηθεί στο συγκεκριμένο θέμα). Μία λύση σε αυτή την περίπτωση θα μπορούσε να είναι το να παρουσιαστεί είτε δραστηριότητα σαν δώρο από κάποιο φίλο/συγγενή της οικογένειας, ένα άτομο στο οποίο το παιδί να έχει μεγάλη εμπιστοσύνη και να μην το θεωρήσει ως "καπέλωμα" (σίγουρα ΟΧΙ από τους γονείς τους ίδιους που του το έχουν αναφέρει κα ιστο παρελθόν, οπότε θα καταλάβει ότι πάνε να του το επιβάλλουν), είτε σαν κάτι που κερδήθηκε σε ένα διαγωνισμό, σε μια λαχειοφόρο αγορά πχ (τώρα ενόψει Χριστουγέννων που γίνονται τα μπαζάρ και υπάρχουν και λαχειοφόροι).

Είναι πολύ δύσκολο το κομμάτι "επικοινωνία", θέλει πολλή δουλειά και πολλή υπομονή από τους γονείς. Προσωπικά υπήρξα ένα παιδί που δυσκολευόταν να κάνει φιλίες/επαφές και όταν έκανε συνήθως απογοητευόταν γιατί άλλα περίμενε κι άλλα έβρισκε. Τώρα ως ενήλικη μαμά ενήλικων πλέον παιδιών, σε όποιον το λέω ότι υπήρξα έτσι, βάζει τα γέλια, νομίζει ότι κάνω πλάκα. Όμως χρειάστηκε δρόμος για να φτάσω εδώ που είμαι τώρα και καταλαβαίνω την αγωνία κάθε μαμάς που το βιώνει γιατί το έβλεπα κι εγώ στα μάτια της δικής μου μαμάς. Μην εγκαταλείπετε την προσπάθεια, έτσι όπως το κάνετε με πλήρη σεβασμό μεν προς το παιδί σας, αλλά και με αποφασιστικότητα να το βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Κορίτσια τι κάνετε; επειδή είμαι από κινητό και δε μπορώ να γράψω πολλά ήθελα να πω ότι δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα με το παιδί μου αλλά πια δε του λέω κάτι γιατί ίσως τα κάνω χειρότερα. Μιλήσαμε κάποια στιγμή και μου είπε για το πως νιώθει. Εσείς πως τα πάτε;

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα summer. Εμείς καλά, δε μπορώ να πω, έτη φωτός διαφορά με πέρυσι. Όχι τέλεια, αλλά καλά. Αυτό που δεν κατάφερα να του εξασφαλίσω και με πικραίνει πολύ, είναι να κάνει μόνιμη παρέα, να έχει σταθερό φίλο, ένα αγοράκι της ηλικίας του. Είμαι σίγουρη πως θα έκανε μεγάλη διαφορά. Ο μικρός, αντίστοιχα, έχει τουλάχιστον 3. :-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...