Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤα / LOCUS MEDICUS ...Γνώμες ;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δ-δ καλησπέρα και από μένα κ καλή επιτυχία σου εύχομαι!

Να σε ρωτήσω γιατί λες οτι ανέχτηκες καλά την ηπαρίνη; έχει παρενέργειες σαν φάρμακο;

 

κικα, εκτός από τον τσιλιβάκο είναι και ένας συνέταιρος που λεγεται κωσταντουλάκης νομίζω...ποιον θα προτείνατε καλύτερα;

επίσης πειράζει να πάω έχοντας κάνει τι περισότερες εξετάσεις σε άλλο κέντρο ...; απλά για να πάρω γνώμη και αγωγές δηλαδή...επίσης ξέρετε πόσο κοστίζει η επίσκεψη ;

 

Καλημέρα σε όλες!

Όταν είπα ότι ανέχτηκα καλά την ηπαρίνη εννοούσα ότι έκανε γρήγορα καλά επίπεδα στο αίμα μου, για να το πω λίγο "μπακαλίστικα" αραίωσε το αίμα αρκετά έτσι ώστε να μην υπάρχει κανένας φόβος για θρόμβωση. Οι εξετάσεις μου δείξαν ότι είμαι πάνω από τα φυσιολογικά όρια και δε χρειάστηκε να ανεβάσουμε τις μονάδες της ηπαρίνης. Η αιματολόγος μου μου είχε πει τότε πως δε συμβαίνει και τόσο συχνά αυτό οπότε καθησυχάστηκα λίγο...

Και για να συμπληρώσω αυτό που χρωστάω από χθες σας γράφω παρακάτω τις εξετάσεις που έκανα στα πλαίσια της θρομβοφιλίας και αυτοάνοσων εντός κι εκτός νοσοκομείου:

PT-INR

APTT

PC (πρωτείνη -C:C)

AT-III(αντιθρομβίνη :C)

Free PS (ελεύθερη πρωτείνη S:Ag)

APCR Resistance

Αντιπηκτικό του λύκου

Δ-Διμερή

Ινωδογόνο

FV-Leiden Q506

G20210A

MTHFR

ACA-G

ACA-M

β2 GPI IgG

β2 GPI IgM

Αντιαιμοφυλικός παράγοντας (Factor VIII)

ANA( Αντιπυρηνικά αντισώματα)

Παράγων 12 (FXIII:C)

TC1-TC2

ρευματοειδής παράγων (RF)

Aνοσοσφαιρίνη IgG

Ανοσοσφαιρίνη ΙgM

Ανοσοσφαιρίνη IgA

Συμπλήρωμα C3

Συμπλήρωμα C4

VDRL

Αντισώματα καρδιολιπίνης IgG

Αντισώματα καρδιολιπίνης IgM

Αντισώματα εκχυλίσιμων πυρηνικών αντιγόνων (ΕΝΑ)-ANTI-SSB(La),Αντισώματα σκληροδέρματος (Scl-70),ANTI-Sm, ANTI-SSA(Ro), ANTI-RNP, Jo-1

Αντισώματα διπλής έλικας DNA(ANTI-ds DNA)

ACA-G

ACA-M

Και στους τακτικούς μου ελέγχους κάνουμε συνήθως τα Δ-Διμερή και το αντιπηκτικό του λύκου...

Ελπίζω να μη σας κούρασα και κυρίως να μη σας πανικόβαλα..Ξανατονίζω πως τις περισσότερες από αυτές τις εξετάσεις τις έκανα στο νοσοκομείο όταν νοσηλεύτηκα, δεν πλήρωσα τίποτα εκεί αλλά πλήρωσα όσες έκανα στα ιδιωτικά μικροβιολογικά. Και φυσικά δεν έγιναν στα πλαίσια ελέγχου θρομβοφιλίας για το θέμα της αναπαραγωγής αλλά εξαιτίας ενεργούς θρόμβωσης χωρίς προηγούμενο ιστορικό οπότε και ήταν επιβεβλημένες. Υποθέτω πως ο έλεγχος θρομβοφιλίας για την επίτευξη εγκυμοσύνης πρέπει να είναι πιο συνοπτικός και λιγότερο δαπανηρός.

Την καλημέρα μου σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Dori, εγω στο πρωτο ραντεβου ειδα τον Κωνσταντουλακη και μετα τον Τσιλιβακο. Και οι δυο κατα την ταπεινή μου άποψη ειναι εξαιρετικοί .

Ο Τσιλιβακος ομως ειναι αυτός ο οποιος ειναι ο πλέον εξειδικευμένος σε θέματα γονιμότητας ...οπότε αυτόν θα δεις ετςι κι αλλιώς ....οπότε κλείσε ραντεβου απευθείας μαζι του ....

 

Τις εξεταςεις τις εχει ήδη κανει σε άλλο κεντρο ;;

Δεν νομίζω να υπαρχει προβλημα να τους δείξεις τις εξεταςεις...τώρα αν χρειαστούν κάποια συμπληρωματική εξεταση φαντάζομαι θα σου πουν ....

 

Η πρωτη επίσκεψη με τον Τσιλιβακο στοίχισε 50 ευρω. ...η δευτερη επίσκεψη στοίχισε 40 ευρω ...δεν ρώτησα γιατι κόστισε λιγότερο ....πάντως απο τις 80νταρες και 100ρες που πλήρωνα μου φάνηκε πολυ προσιτό το κοστος δεδομένου οτι το καθε ραντεβου ειχε διάρκεια σχεδόν δυο ωρες ...

 

ναι κίκα μου τις εξετάσεις τις έχω κάνει στο γυναίκας υγεία...

περιμένω να τις πάρω αυριο στα χέρια μου να πάρω γνώμη κ από τον Τσιλιβάκο, αναλόγως τι έχει βγει.

Από το τηλ πάντως πρέπει και νκ να έχω αυξημενα και θρομβοφιλία..:(:(

τα 50 ευρώ πάντως είναι οντως μια χαρά!

αλλά μήπως ήταν τιμή ειδικά για σένα που έκαναν;

Link to comment
Share on other sites

ναι κίκα μου τις εξετάσεις τις έχω κάνει στο γυναίκας υγεία...

περιμένω να τις πάρω αυριο στα χέρια μου να πάρω γνώμη κ από τον Τσιλιβάκο, αναλόγως τι έχει βγει.

Από το τηλ πάντως πρέπει και νκ να έχω αυξημενα και θρομβοφιλία..:(:(

τα 50 ευρώ πάντως είναι οντως μια χαρά!

αλλά μήπως ήταν τιμή ειδικά για σένα που έκαναν;

 

Οχι δεν μου έκαναν ειδική τιμή ! Αυτό που γνωρίζω είναι ότι η τιμή ίσως αλλάζει ανάλογα με την δυσκολία του περιστατικού. Δηλαδή εαν το περιστατικό είναι εξαιρετικά δύσκολο και περίπλοκο και ο Τσιλιβάκος διαθέσει στο ραντεβού πολλές ώρες τότε το ανώτερο φτάνει 70 ευρώ

Εμείς σε κάθε ραντεβού καθίσαμε 2 ώρες γεμάτες και πληρώσαμε 40 και 50 ευρώ αντίστοιχα...

 

Την εξέταση ιστού περιόδου την έκανες τελικά ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια να ρωτήσω κάτι ακόμα ; ο παράγοντας θρομβοφιλία θεωρείται υπέυθυνο μόνο για αποβολές ή μπορεί να εμποδίζει και σύλληψη εξ αρχής;;

 

 

Γεια σου ...

 

Η θρομβοφιλία έχει παρα πολλές μεταλλάξεις. Εξαρτάται σε τι είσαι ετερόζυγη η ομόζυγη. Μπορεί να είσαι θετική σε κάποιες μεταλλάξεις που δεν έχουν καμια σχέση με εγκυμοσύνη.

Ποσες μεταλλάξεις έκανες?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μου έκαναν ειδική τιμή ! Αυτό που γνωρίζω είναι ότι η τιμή ίσως αλλάζει ανάλογα με την δυσκολία του περιστατικού. Δηλαδή εαν το περιστατικό είναι εξαιρετικά δύσκολο και περίπλοκο και ο Τσιλιβάκος διαθέσει στο ραντεβού πολλές ώρες τότε το ανώτερο φτάνει 70 ευρώ

Εμείς σε κάθε ραντεβού καθίσαμε 2 ώρες γεμάτες και πληρώσαμε 40 και 50 ευρώ αντίστοιχα...

 

Την εξέταση ιστού περιόδου την έκανες τελικά ?

 

 

ναι το είχαμε συζητήσει στο μέιλ δε θυμάσαι ; είχα βγει θετική στα χλαμύδια και πήρα αντιβίωση ...

συζητησα να κάνω επαναξέταση αλλά μάλλον δε θα κάνω γιατί και οι 2 γιατροί λένε ότι δεν υπάρχει λόγος. Με τόσο ισχυρή αντιβίωση πεθαίνει. Και η εξέταση μπορεί να βγαίνει λανθάνουσα θετική συνέχεια επειδή είναι τα μηχανήματα πολύ ευαίσθητα κ να πιάνουν το μικρόβιο ακομα...τι να πω τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ...

 

Η θρομβοφιλία έχει παρα πολλές μεταλλάξεις. Εξαρτάται σε τι είσαι ετερόζυγη η ομόζυγη. Μπορεί να είσαι θετική σε κάποιες μεταλλάξεις που δεν έχουν καμια σχέση με εγκυμοσύνη.

Ποσες μεταλλάξεις έκανες?

 

 

α...νταντα μου δεν έχω ιδέα..αύριο θα ξέρω και θα σου πω να μου πεις τη γνώμη σου!

τι ειναι καλό το ετερόζυγο ή το οόζυγο;; δεν τα ξέρω καθόλου αυτά...τι σημαίνει ;

 

παρόλα αυτά η θρομβοφιλια που σχετιζεται με εγκυμοσυνη προκαλεί αποβολές ή ότι δεν γίνεται κ η εμφυτευση αρχικά;

Link to comment
Share on other sites

α...νταντα μου δεν έχω ιδέα..αύριο θα ξέρω και θα σου πω να μου πεις τη γνώμη σου!

τι ειναι καλό το ετερόζυγο ή το οόζυγο;; δεν τα ξέρω καθόλου αυτά...τι σημαίνει ;

 

παρόλα αυτά η θρομβοφιλια που σχετιζεται με εγκυμοσυνη προκαλεί αποβολές ή ότι δεν γίνεται κ η εμφυτευση αρχικά;

 

 

 

Η αιματολόγος μου είπε ότι αν έχεις θρομβοφιλία την έχεις. Βεβαια το ετερόζυγο είναι λίγο πιο light.

 

Η θρομβοφιλία δεν σε πειράζει να μείνεις έγκυος. Μετά είναι το θέμα. Εγώ για αυτό το λόγο είχα αποβολή. Ο τότε γιατρός δεν μου είχε δώσει ούτε ασπιρίνη ούτε αντιπηκτικές. Μετά εκανα τις εξέτασης και βγήκα ετερόζυγη σε μεταλλάξεις που έχουν σχέση με αποβολές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν διαφωνώ! Αλλα αυτο γίνεται για τις συνηθισμενες περιπτώσεις. Για τις περιπτώσεις ομως που η γυναίκα δίνει σημασία στην ποιότητα των ωαριων της με το τι βάζει μέσα της, και στην έμμηνοπαύση να πλησιάζει μπορει να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνει έγκυος απο μια 25αρα!!

 

Να στο πω και διαφορετικά, είχα δυο αποβολής στα 33,34 απο χάλια ποιότητα ωαριων (έπινα, έτρωγα χάλια ) και χάλια ποιότητα σπέρματος!

Κάναμε εξωσωματικη, για την οποία προετοιμαστήκαμε λίγο με διατροφή και αν και δεν βγάλαμε πολλά ωαρια, κάναμε ενα μωρακι - εκείνα άπειρο γαλα οταν έπαιρνα τις ενέσεις!!

Λόγω θηλασμου και εγκυμοσύνης δεν έχω πιει 2.5 χρόνια αλκοόλ και καφέ . Τους τελευταίους 3 μήνες αφού είδαμε την διατροφολόγο και αφού έχω κάνει άπειρες έρευνες μέσω Ίντερνετ και έκανα και οτι μου είπε η γνωςτη που έμεινε έγκυος στα 42, εκανα την συγκεκριμένη δίαιτα (by the way ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ !!!!!! ) , ήρθαμε σε επαφή μια και μονο φορά και μείναμε εγγυος στα 38 μου με μια ωοθηκη και χαμηλό αμη! Για πρώτη φορά με φυσική εγκυμοσυνη είδαμε και καρδιά!! Απίστευτο!! Και να στραβώσει αυτή η εγκυμοσυνη ξερω οτι υπάρχει ελπίδα και θα συνεχίσω να κανω οτι εκανα πριν!!

 

Και απλα σας τα λέω αυτά κορίτσια μπάς και βοηθήσει καθόλου!

 

BabyCute,

διαβάζοντας ολόκληρο το θέμα είδα τα όσα γράφεις για διατροφή και βιταμίνες, τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, τα σημείωσα για να τα ψάξω περισσότερο. Δυστυχώς οι γιατροί που εγώ έχω δει, δεν αναφέρουν τίποτε για διατροφή και βιταμίνες.. Πριν από 2 μήνες έκανα λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση, έχουμε κόψει περίοδο με ενέσεις, από Μάιο μάλλον θα έχω πάλι κύκλο, θα προσπαθήσουμε τότε και αν δεν.. θα ξαναπάμε για εξωσωματική από σεπτ-οκτ. Ήθελα να σε ρωτήσω αν θα μπορούσες να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη δίαιτα-διατροφή που έκανες... ή αν τα έχεις γράψει ξανά σε κάποιο άλλο θέμα να μου το υποδείκνυες για να μη σε κουράζω. Είναι πολύ ωραίο που ενώ έχεις το παιδάκι σου, ασχολείσαι και βοηθάς όσες είμαστε ακόμα στην προσπάθεια, thank you! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

BabyCute,

διαβάζοντας ολόκληρο το θέμα είδα τα όσα γράφεις για διατροφή και βιταμίνες, τα βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέροντα, τα σημείωσα για να τα ψάξω περισσότερο. Δυστυχώς οι γιατροί που εγώ έχω δει, δεν αναφέρουν τίποτε για διατροφή και βιταμίνες.. Πριν από 2 μήνες έκανα λαπαροσκόπηση για ενδομητρίωση, έχουμε κόψει περίοδο με ενέσεις, από Μάιο μάλλον θα έχω πάλι κύκλο, θα προσπαθήσουμε τότε και αν δεν.. θα ξαναπάμε για εξωσωματική από σεπτ-οκτ. Ήθελα να σε ρωτήσω αν θα μπορούσες να πεις περισσότερες λεπτομέρειες για τη δίαιτα-διατροφή που έκανες... ή αν τα έχεις γράψει ξανά σε κάποιο άλλο θέμα να μου το υποδείκνυες για να μη σε κουράζω. Είναι πολύ ωραίο που ενώ έχεις το παιδάκι σου, ασχολείσαι και βοηθάς όσες είμαστε ακόμα στην προσπάθεια, thank you! :)

 

Να σαι καλα αγάπη μου, οχι δεν με κουραζεις καθόλου. Θέλω να βοηθήσω γιατι ταλαιπωρήθηκα εγω χρόνια και ειδα πόσο εύκολα αν κάνουμε προσπάθεια σε διατροφή και βιταμίνες μπορούμε να μείνουμε έγκυες ακομα και με χαμηλό AMH!

Απο γιατρούς μην περιμένεις να σου πούνε για βιταμίνες η διατροφή, το πολυ πολυ να σου πουν να κοψεις το αλκοόλ τίποτα άλλο. Οι γιατροι ειδικά οι έλληνες πιστεύουν σε φάρμακα και τίποτα άλλο!

Λοιπόν απο σαλάτα τομάτα, σπανάκι και καρότα .. Αν μπορείς καθε μερα με λίγο ελαιόλαδο και μέλι αν θες (φτιαξε δικό σου dressing μην παίρνεις ετοιμα)

Παρα πολυ προτεινη, τόνο, κόκκινο κρέας, σολωμο (τέλειος για ωαρια)

Πρωινό βρωμη

Καθόλου υδατάνθρακες δεν προσφέρουν τίποτα, το αντίθετο ....

Πολυ γαλα και γιαούρτι αν μπορείς και τα στο 2% το λιγότερο . Γενικώς λύπη δεν ειναι καλα αλλα έχουν γίνει παρα πολλές έρευνες που αποδεικνύουν το λίπος ατο γαλα βοηθάει τα ωαρια να αναπτυχθούν. Εγω έβαλα whey powder στον κύκλο που συνέλαβα φυσιολογικά και ένιωθα κανονικά τα ωοθυλακια να μεγαλώνουν. Το χρησιμοποίησα αυτο και στην εξωσωματικη μου και είχαμε καλα αποτελέσματα. Βασικα αυτή ειναι βαριά προτεινη το παίρνεις απο Ίντερνετ

Καθόλου καφές, και αν θες ντεκαφ παρε αυτόν που η διεργασία έχει γίνει με νερό και οχι χημικά! Clippers ειναι καλή μάρκα το βρίσκεις ατο amazon

Καθόλου αλκοόλ

Καθόλου ζάχαρη και ούτε υποκατάστατα. Αν οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι υπάρχει ενα υποκατάστατο που λέγεται stevia η xylitol sorry δεν ξερω πως ειναι ελληνικα, πάντως αυτο επιτρέπεται αν και δεν ειναι πολυ ωραίο οπότε καλύτερα να απέχεις εντελως

Απο φρούτα blueberries μονο

Παρε βιολογικά οσο μπορείς

Απο βιταμίνες παρε αν μπορείς της Zita west vitafem. Λίγο ακριβής εξειδικεύεται σε υπογονημοτητα και έχει ενα συνδυασμό απο τις καλύτερες βιταμίνες. Αν μπορείς και το βρεις ατο ηντερνερ παρε το reservatol. Και οπωσδήποτε ομεγα 3, αλλα οχι οποιοδήποτε θες αυτο που έχει πολυ EPA και λίγο DHA καλή μάρκα ειναι morEPA

Για τον άντρα αν έχει πρόβλημα την ίδια δίαιτα με σενα και απο βιταμίνες pycnogenol που βοηθάει κατα πολυ την μορφολογία και πολυ υψηλή βιταμινη C. Αν μπορείς παρε και μια αντιβιωση που σκοτώνει ολα τα μικρόβια που λέγεται doxycycline

 

Αν θες κάτι άλλο πες μου

Ολα να σου πανε καλα με εξωσωματικη

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα αγάπη μου, οχι δεν με κουραζεις καθόλου. Θέλω να βοηθήσω γιατι ταλαιπωρήθηκα εγω χρόνια και ειδα πόσο εύκολα αν κάνουμε προσπάθεια σε διατροφή και βιταμίνες μπορούμε να μείνουμε έγκυες ακομα και με χαμηλό AMH!

Απο γιατρούς μην περιμένεις να σου πούνε για βιταμίνες η διατροφή, το πολυ πολυ να σου πουν να κοψεις το αλκοόλ τίποτα άλλο. Οι γιατροι ειδικά οι έλληνες πιστεύουν σε φάρμακα και τίποτα άλλο!

Λοιπόν απο σαλάτα τομάτα, σπανάκι και καρότα .. Αν μπορείς καθε μερα με λίγο ελαιόλαδο και μέλι αν θες (φτιαξε δικό σου dressing μην παίρνεις ετοιμα)

Παρα πολυ προτεινη, τόνο, κόκκινο κρέας, σολωμο (τέλειος για ωαρια)

Πρωινό βρωμη

Καθόλου υδατάνθρακες δεν προσφέρουν τίποτα, το αντίθετο ....

Πολυ γαλα και γιαούρτι αν μπορείς και τα στο 2% το λιγότερο . Γενικώς λύπη δεν ειναι καλα αλλα έχουν γίνει παρα πολλές έρευνες που αποδεικνύουν το λίπος ατο γαλα βοηθάει τα ωαρια να αναπτυχθούν. Εγω έβαλα whey powder στον κύκλο που συνέλαβα φυσιολογικά και ένιωθα κανονικά τα ωοθυλακια να μεγαλώνουν. Το χρησιμοποίησα αυτο και στην εξωσωματικη μου και είχαμε καλα αποτελέσματα. Βασικα αυτή ειναι βαριά προτεινη το παίρνεις απο Ίντερνετ

Καθόλου καφές, και αν θες ντεκαφ παρε αυτόν που η διεργασία έχει γίνει με νερό και οχι χημικά! Clippers ειναι καλή μάρκα το βρίσκεις ατο amazon

Καθόλου αλκοόλ

Καθόλου ζάχαρη και ούτε υποκατάστατα. Αν οπωσδήποτε πρέπει να χρησιμοποιήσεις κάτι υπάρχει ενα υποκατάστατο που λέγεται stevia η xylitol sorry δεν ξερω πως ειναι ελληνικα, πάντως αυτο επιτρέπεται αν και δεν ειναι πολυ ωραίο οπότε καλύτερα να απέχεις εντελως

Απο φρούτα blueberries μονο

Παρε βιολογικά οσο μπορείς

Απο βιταμίνες παρε αν μπορείς της Zita west vitafem. Λίγο ακριβής εξειδικεύεται σε υπογονημοτητα και έχει ενα συνδυασμό απο τις καλύτερες βιταμίνες. Αν μπορείς και το βρεις ατο ηντερνερ παρε το reservatol. Και οπωσδήποτε ομεγα 3, αλλα οχι οποιοδήποτε θες αυτο που έχει πολυ EPA και λίγο DHA καλή μάρκα ειναι morEPA

Για τον άντρα αν έχει πρόβλημα την ίδια δίαιτα με σενα και απο βιταμίνες pycnogenol που βοηθάει κατα πολυ την μορφολογία και πολυ υψηλή βιταμινη C. Αν μπορείς παρε και μια αντιβιωση που σκοτώνει ολα τα μικρόβια που λέγεται doxycycline

 

Αν θες κάτι άλλο πες μου

Ολα να σου πανε καλα με εξωσωματικη

 

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες. Πολύτιμες και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες! Θα τις πάρω τις βιταμίνες οπωσδήποτε. Να σε ρωτήσω μόνο για την whey powder: την πήρες μέχρι την ωορηξία ή συνέχισες και μετά; Δεν τρώω κρέας, οπότε σκεφτόμουν αν είναι κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιώ γενικότερα. Φρούτα γιατί όχι; Λόγω ζάχαρης; Οπότε ούτε μέλι θα προβλέπεται. Εσένα πόσο χρόνο σου πήρε να προσαρμόσεις την διατροφή σου με αυτόν τον τρόπο; Γιατί τα φρούτα και οι υδατάνθρακες είναι πολύ μεγάλο κομμάτι της διατροφής, δεν είναι εύκολο να τα περιορίσει κανείς, πολύ περισσότερο να τα ελαχιστοποιήσει.. Βέβαια, με το σωστό κίνητρο, όλα γίνονται ;) !

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες αυτές τις πληροφορίες. Πολύτιμες και εξαιρετικά ενδιαφέρουσες! Θα τις πάρω τις βιταμίνες οπωσδήποτε. Να σε ρωτήσω μόνο για την whey powder: την πήρες μέχρι την ωορηξία ή συνέχισες και μετά; Δεν τρώω κρέας, οπότε σκεφτόμουν αν είναι κάτι που θα μπορούσα να χρησιμοποιώ γενικότερα. Φρούτα γιατί όχι; Λόγω ζάχαρης; Οπότε ούτε μέλι θα προβλέπεται. Εσένα πόσο χρόνο σου πήρε να προσαρμόσεις την διατροφή σου με αυτόν τον τρόπο; Γιατί τα φρούτα και οι υδατάνθρακες είναι πολύ μεγάλο κομμάτι της διατροφής, δεν είναι εύκολο να τα περιορίσει κανείς, πολύ περισσότερο να τα ελαχιστοποιήσει.. Βέβαια, με το σωστό κίνητρο, όλα γίνονται ;) !

 

Whey powder μεςα στο γαλα μέχρι ωορυξια μονο. Αν μπορείς παρε της GCM pure whey powder, ειναι απο τα καλύτερα

Αν δεν τρως κρέας πρέπει πολυ γαλα. 1 λίτρο την ημερα αν μπορείς και αν βάλεις το whey powder θα βοηθήσει έχει πολυ προτεινη

Κοτόπουλο και ψάρι τρως; Αν μπορείς 2 φορές σολωμο την εβδομάδα ειναι τέλειο γιατι έχει anti inflammatory ιδιότητες (άλλη ιστορία αυτή αλά βασικα δεν αυξάνονται τα NK cells και το εμβρυο θα εμφυτεύτει)

Πάντως με τίποτα μην φας σόγια, παρα πολυ κακό για υπογονιμότητα γιατι αυξάνει οιστρογόνα

Αλλα να ξερεις το κλειδί ειναι στο γαλα! Και μάλιστα οχι ζεστό γιατι χάνει την προτεινη

Οχι δυστυχώς φρούτα έχουν ζάχαρη, δεν απαγορεύονται εντελως αλλα πρέπει πολυ λίγο. Τα καλύτερο ειναι blueberries γιατι ειναι antioxidant

Μέλι δυστυχώς δεν προσφέρει τίποτα στην γονιμότητα. Στη βρωμη το πρωί εγω εβαζα maple syrup γιατι έχει πολυ βιταμινη Β και flaxseeds και chai seeds (θα τα βρεις στα βιολογικά)

Ξερω οτι ειναι δύσκολο μην συζητάς καθόλου (το γαλα ακομα το πίνω τώρα που ειναι εγγυος παναθεμα το, αλλα αν μιλάμε για κίνητρο .. Πρέπει να πω παραπέρα;)

Καντα με κλειστά τα ματιά!

Τρεις μήνες χρειάζεται για να φτιάξουν τα ωαρια

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!

Παρακολουθώ τις συζητήσεις για τη διατροφή και ενστικτωδώς θεωρώ ότι έχετε δίκιο και σίγουρα θα βοηθήσει! Εντελώς συμπτωματικά έμαθα για μία γιατρό που βρίσκεται στην Αθήνα και λέγεται Τριβέλα Μαρία και είναι η μοναδική που βασίζει τη βελτίωση της φυσιολογίας της γυναίκας και τη ρύθμιση ακόμα και της εμηνόπαυσης με τη διατρόφη!!

Εγώ δυστυχώς είμαι Θεσ/νίκη, αλλά σκέφτομαι σοβαρά να πάω να τη βρω, διότι βοήθησε γνωστή μου με ΠΩΑ (πρόωρη ωοθηκική ανεπάρκεια) να της ξαναέρθει περίοδος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και για να προσαρμόςω την διατροφή μου μου πήρε μια μερα για να κανω τα ψώνια βασικα! Λόγος το κίνητρο!! :-)

 

 

Μία ημέρα!!! Respect!! :) σε ευχαριστώ πολύ, ούτε που θέλω να σκεφτώ πόσο ψάξιμο και πόσα site θα έπρεπε να διαβάσω για να συγκεντρώσω τόσες πληροφορίες! Να χαίρεσαι τον μικρό σου και με το καλό να έρθει και το καινούργιο μπεμπέ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να συμπληρώσω για τα κορίτσια που ψάχνουνε το θέμα της διατροφής να διαβάσουνε καλά και να μιλήσουν καλύτερα και με διαιτολόγο γιατί το κάθένα από αυτά δεν ανταποκρίνονται πάντα για όλους τους οργανισμούς και οι ποσότητες πρέπει να είναι συγκεκριμένες.

Μιλάω για τις βιταμίνες και τις πρωτεινες.

Το whey powder πχ (Που είναι δεύτερο προιόν του γάλατος στη διαδικασία του για να γίνει τυρί) μπορεί να έχει παρενέργειες ειδικά σε μεγάλες ποσότητες.

Googlάρετε whey powder side effects και ενημερωθείτε αλλά η γνώμη μου είναι πάντα με συμβουλή ειδικού!

Επίσης σε άτομα με δυσανεξεία στη λακτόζη που είναι πολύ σύνηθες λογικά θα απαγορεύτεται !

Link to comment
Share on other sites

Μία ημέρα!!! Respect!! :) σε ευχαριστώ πολύ, ούτε που θέλω να σκεφτώ πόσο ψάξιμο και πόσα site θα έπρεπε να διαβάσω για να συγκεντρώσω τόσες πληροφορίες! Να χαίρεσαι τον μικρό σου και με το καλό να έρθει και το καινούργιο μπεμπέ.

 

Να σαι καλα αγάπη μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Θέλω να συμπληρώσω για τα κορίτσια που ψάχνουνε το θέμα της διατροφής να διαβάσουνε καλά και να μιλήσουν καλύτερα και με διαιτολόγο γιατί το κάθένα από αυτά δεν ανταποκρίνονται πάντα για όλους τους οργανισμούς και οι ποσότητες πρέπει να είναι συγκεκριμένες.

Μιλάω για τις βιταμίνες και τις πρωτεινες.

Το whey powder πχ (Που είναι δεύτερο προιόν του γάλατος στη διαδικασία του για να γίνει τυρί) μπορεί να έχει παρενέργειες ειδικά σε μεγάλες ποσότητες.

Googlάρετε whey powder side effects και ενημερωθείτε αλλά η γνώμη μου είναι πάντα με συμβουλή ειδικού!

Επίσης σε άτομα με δυσανεξεία στη λακτόζη που είναι πολύ σύνηθες λογικά θα απαγορεύτεται !

 

Σχεδόν τα πάντα αν τα πάρεις σε μεγάλες ποσότητες έχουν και παρενέργειες :-)

Εννοείται δεν μιλάμε για τεράστιες ποσότητες και εννοείται οι αναγνώστριες του φορούμ ειναι αρκετα έξυπνες για να διαβάζουν τα συστατικά σε οτι περνούν και να ξέρουν αν έχουν δυσανεξία σε κάτι :-) αν σου έλεγα να φας αυγό και ειςαι αλλεργική θα το ετρωγες:-)

 

 

 

Ολα να σας πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν τα πάντα αν τα πάρεις σε μεγάλες ποσότητες έχουν και παρενέργειες :-)

Εννοείται δεν μιλάμε για τεράστιες ποσότητες και εννοείται οι αναγνώστριες του φορούμ ειναι αρκετα έξυπνες για να διαβάζουν τα συστατικά σε οτι περνούν και να ξέρουν αν έχουν δυσανεξία σε κάτι :-) αν σου έλεγα να φας αυγό και ειςαι αλλεργική θα το ετρωγες:-)

 

 

 

Ολα να σας πανε καλα!

 

παρενέργειες μπορεί να έχουνε όλα τα προιόντα ανεξαρτήτως μεγάλης ή μικρής δοσολογίας.

Και γενικώς η δική μου γνώμη είναι στο ό,τι βάζουμε είτε στο στομάχι μας είτε στο αίμα μας να έχουμε και τη γνώμη κάποιου ειδικού.

Ο καθένας απο κει και πέρα διαβάζει και κρίνει και όπως πολύ σωστά είπες οι αναγνώστριες είναι αρκετά έξυπνες να καταλαβουν η καθεμία για τον εαυτό της.:)

Link to comment
Share on other sites

παρενέργειες μπορεί να έχουνε όλα τα προιόντα ανεξαρτήτως μεγάλης ή μικρής δοσολογίας.

Και γενικώς η δική μου γνώμη είναι στο ό,τι βάζουμε είτε στο στομάχι μας είτε στο αίμα μας να έχουμε και τη γνώμη κάποιου ειδικού.

Ο καθένας απο κει και πέρα διαβάζει και κρίνει και όπως πολύ σωστά είπες οι αναγνώστριες είναι αρκετά έξυπνες να καταλαβουν η καθεμία για τον εαυτό της.:)

 

Συμφωνώ απόλυτα Dori 78 !!!

 

Νομίζω οτι πρέπει τα μέλη του φόρουμ να ειναι εξαιρετικά προσεκτικά με τις αναρτήσεις !

Σαφέστατα δεν θα φάω ενα αυγό εάν γνωρίζω ήδη οτι ειμαι αλλεργική !

Αυτό ομως αποτελεί μια πολυ απλοϊκή και επιφανειακή προσέγγιση.

 

Ειναι γεγονός οτι οι γυναικες που εχουμε υποβληθεί σε εξωσωματικες και αντιμετωπίζουμε θέματα υπογονιμοτητας εχουμε εξαιρετικά ευαίσθητη και εύθραυστη ψυχολογία.

Ετςι υπαρχει πολυ μεγάλη πιθανότητα μεσα στην απελπισία μας να καταφύγουμε σε διάφορα σκευάσματα για τα οποία διαβάζουμε στο φόρουμ και τα οποία ενδεχομένως να μην λειτουργήσουν σωστά.

 

Δεν εχει να κανει λοιπον με την ευφυία μιας γυναίκας αλλα με την ψυχολογία της. Και αυτο το λέω στηριζόμενη σε προσωπική εμπειρία.

 

Θεωρώ τιν εαυτό μου ευφυή, ομως διαβάζοντας όλες αυτές τις αναρτήσεις στο φόρουμ για σκευάσματα, ειδικές διατροφής κλπ άρχισα να εχω δεύτερες σκέψεις ..." Μήπως να έπαιρνα κι εγω αυτο το σκευάσμα ; " " μήπως να εμπλούτιζα κι εγω την διατροφή μου με την τάδε ουσία ; "

 

Ευτυχώς η ευφυία μου ηταν αρκετή ετςι ωςτε να καταφυγω σε βιταμίνες η οποιοδηποτε σκευάσμα το οποιο δίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ τον οποιο επέλεξα να με βοηθήσει να κανω παιδια και ο οποιος εχει την πλήρη ευθύνη της πορείας μου οχι με με υπόδειξη οποιουδήποτε ανωνυμου

μέλους του φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Dori 78 !!!

 

Νομίζω οτι πρέπει τα μέλη του φόρουμ να ειναι εξαιρετικά προσεκτικά με τις αναρτήσεις !

Σαφέστατα δεν θα φάω ενα αυγό εάν γνωρίζω ήδη οτι ειμαι αλλεργική !

Αυτό ομως αποτελεί μια πολυ απλοϊκή και επιφανειακή προσέγγιση.

 

Ειναι γεγονός οτι οι γυναικες που εχουμε υποβληθεί σε εξωσωματικες και αντιμετωπίζουμε θέματα υπογονιμοτητας εχουμε εξαιρετικά ευαίσθητη και εύθραυστη ψυχολογία.

Ετςι υπαρχει πολυ μεγάλη πιθανότητα μεσα στην απελπισία μας να καταφύγουμε σε διάφορα σκευάσματα για τα οποία διαβάζουμε στο φόρουμ και τα οποία ενδεχομένως να μην λειτουργήσουν σωστά.

 

Δεν εχει να κανει λοιπον με την ευφυία μιας γυναίκας αλλα με την ψυχολογία της. Και αυτο το λέω στηριζόμενη σε προσωπική εμπειρία.

 

Θεωρώ τιν εαυτό μου ευφυή, ομως διαβάζοντας όλες αυτές τις αναρτήσεις στο φόρουμ για σκευάσματα, ειδικές διατροφής κλπ άρχισα να εχω δεύτερες σκέψεις ..." Μήπως να έπαιρνα κι εγω αυτο το σκευάσμα ; " " μήπως να εμπλούτιζα κι εγω την διατροφή μου με την τάδε ουσία ; "

 

Ευτυχώς η ευφυία μου ηταν αρκετή ετςι ωςτε να καταφυγω σε βιταμίνες η οποιοδηποτε σκευάσμα το οποιο δίνεται ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ τον οποιο επέλεξα να με βοηθήσει να κανω παιδια και ο οποιος εχει την πλήρη ευθύνη της πορείας μου οχι με με υπόδειξη οποιουδήποτε ανωνυμου

μέλους του φόρουμ!

 

Ορίστε; Τι είπα να πάρεις που το φοβήθηκες και πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρο σου, τις σαλάτες και το γαλα;

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε; Τι είπα να πάρεις που το φοβήθηκες και πρέπει να ρωτήσεις τον γιατρο σου, τις σαλάτες και το γαλα;

 

 

Δε μιλησε κανείς για διατροφή αλλά για πολυβιταμίνες και πρωτεινές μέχρι και αντιβιώσεις για το σπέρμα του άντρα...:confused::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Δε μιλησε κανείς για διατροφή αλλά για πολυβιταμίνες και πρωτεινές μέχρι και αντιβιώσεις για το σπέρμα του άντρα...:confused::confused::confused::confused:

 

Καλα έγραψα δυο σελίδες για διατροφή και εσυ εμεινες σε μια αναφορά στην αντιβιωση; Αυτή ήταν δική μου εμπειρία, που βοήθησε πολυ και αν κανεις και εσυ κάποια έρευνα και μιλήσεις σε ουρολογους κοπέλα μου θα δεις τι έχουν να πούνε επι το θέμα

Οσο για τις βιταμίνες ήμαρτον δεν ειναι φάρμακα βιταμίνες ειναι!!! Προέρχονται απο το φαγητο που τρώμε απο λαχανικά και φρούτα

Πήρα αμέτρητα μυνηματα για αυτά που έγραψα απο κοπέλες που θέλουν να βοηθηθούν και τα οποία τα έγραψα για να βοηθήσω ονομα κοςμο μεςα απο τις εμπειρίες μου, τις έρευνες μου και μετα απο χιλιάδες που ξόδεψα σε γιατρούς διατροφολόγο θα κλπ

Δεν χρειάζεται καθόλου να τα ακολουθήσεις, νομίζεις οτι εχω κλινικη και ζητώ λεφτά η εχω κανένα συμφέρον; Εσυ να κάτσεις να κανεις αυτά που ξερεις!!

Link to comment
Share on other sites

Μονο ένας πιστοποιημένος διαιτολόγος -διατροφολογος έχει η θα έπρεπε

( τουλάχιστον) να έχει την δικαιοδοσία να αναρτά διατροφικές οδηγίες / συμβουλές .

 

Η χρησιμότητα αυτού του φόρουμ δεν συνοψίζεται στην " πρόχειρη διάγνωση " ενός προβλήματος γονιμοτητας και στην ακόμη πιο πρόχειρη και επιφανειακή προσέγγιση του.

 

Μέσα απο αυτο το φόρουμ, εμείς όλες που αντιμετωπίζουμε θέματα υπογονιμοτητας, ανταλλασουμε απόψεις, σκέψεις και συναισθήματα προσπαθώντας παράλληλα να είμαστε υποστηρικτικές μεταξύ μας χωρίς όμως να κατευθυνει η μια την άλλη πχ " να πας σε αυτόν το γιατρό " " να φας αυτο " " να πιεις το άλλο "

 

Θα διαπιστώσεις και η ίδια ότι ο λόγος ο οποίος εγω άνοιξα αυτο το θέμα στο φόρουμ ήταν για να ερεύνησω περισσότερο το θέμα της υπογονιμοτητας άγνωστης αιτίας μέσα απο την εμπειρία άλλων γυναικών . Επίσης ήθελα να μάθω περισσότερα για το κεντρο locus mιdicus..

 

Μέσα απο την επικοινωνία αυτή πήρα πολυ χρήσιμες πληροφορίες τις οποίες αξιολόγησα και χάραξα την δική μου πορεία .

 

Είχα την τύχη να μιλήσω με πολλές γυναίκες οι οποίες έχουν ταλαιπωρηθεί πολύ περισσότερο απο εμένα και οι οποίες σίγουρα είχαν πολύ μεγαλυτερη εμπειρία στο θέμα των "εξωσωματικων" των γιατρών κλπ. απο εμένα ...

 

Αυτο που πραγματικά εκτίμησα βαθύτατα στην επικοινωνία μου με όλες αυτές τις υπέροχες γυναίκες είναι το γεγονός ότι δεν προσπάθησαν ποτέ να με " καθοδηγησουν" προς την μια η την άλλη κατεύθυνση ...

 

Αν και θεωρώ ότι η πρόθεση σου έχει ως βάση της την καλοσύνη με σκοπό να βοηθήσεις κάποιες γυναίκες ένα τούτοις πιστεύω ότι γίνεται με λάθος τροπο.

 

Αν βέβαια υπάρχουν κορίτσια που θα επιθυμούσαν να πάρουν διατροφικές συμβουλές και προτάσεις για βιταμίνες και σκευάσματα απο εσένα νομίζω ότι θα σωστό αυτο να γίνεται σε προσωπικά μηνύματα και όχι με δημόσιες αναρτήσεις.

 

Και θα μου επιτρεψεις να θεωρώ την προσέγγιση σου τοσο επιφανειακή οσο το να συστήσω εγω σε μια εγκυμονουσα να φάει "σερνικοβοτανο" για να κάνει αγόρι ..

 

Τέλος πάντων νομίζω ότι όλες εδώ μέσα έχουμε κορυφαίους επιστήμονες ( γιατρούς και διατροφολογος ) για να μας φροντίσουν και να μας συστήσουν ο, τι πραγματικά χρειαζόμαστε πριν καταφύγουμε να παραγγελνουμε σκευάσματα στο e-bay .... Αλληλούια !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...