Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΓΝΩΣΤΗΣ ΑΙΤΙΑΣ ΥΠΟΓΟΝΙΜΟΤΗΤα / LOCUS MEDICUS ...Γνώμες ;


Recommended Posts

Πάντως τώρα που το σκέφτομαι πως είναι δυνατόν να παίζουν αυτές οι τιμές;;

Αν δηλαδή κάνεις μέτρηση στην 2η μέρα του κύκλου και πχ ο κύκλος αυτός είναι ανωρρηκτικός , τι σημαίνει ότι θα βγει η fsh σου στα ύψη ;; ή το ανάποδο, αν κάνεις το μήνα αυτό σούπερ ωάριο θα βγει χαμηλή η ορμόνη;;

νομίζω ότι η ορμόνη αυτή δείχνει γενικότερα τι αποθέματα έχεις και την έχει ανεβάσει ο οργανισμός σου...τώρα να παίζει λίγο πάνω λίγο κάτω οκ..

 

 

Η υψηλη οισραδιολη την 2η-3η ημερα του κυκλου δεν αφηνει να αναπτυχθει η fsh καλα. Αρα πολυ χαμηλη fsh.

Σημαινει οτι υπαρχει προβλημα στην ωοθηκη.

Ισως και κλιμακτηριος .

Και εξαπαταει γιατι δειχνει χαμηλη, υψηλα αποθεματα ωαριων ας πουμε, αλλα δεν ισχυει . Γιατι σε επομενο κυκλο κανονικο σιγουρα θα δειξει υψηλη τιμη , εφοσον και η Ε2 ειναι φυσιολογικη..

 

Συνηθως σε φυσιολογικες Ε2 οι τιμες παιζουν λιγο ανα κυκλο..

Η τιμη της fsh αναλογα με την ηλικια ανεβαινει. 4 σε ηλικα 40 δεν γινεται . Γιατι 4 εχουν οι μικρες κοπελες με πολυ υψηλα αποθεματα στις ωοθηκες. Επομενως κατι γινεται εκει.

Κατι δεν λειτουργει καλα.

 

Η τιμη της fsh απεικονιζεται με ενα διαγραμμα αναδικο αναλογα με την ηλικια , αλλα δεν ειναι ευθεια, παιζει και πανω- κατω.

Δυστυχως μας ενδιαφερει η μεγιστη τιμη απο τους κυκλους.. Αυτη δειχνει τα αποθεματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 280
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμεις παίρναμε της Zita west vitafem ειδική για σύλληψη, morEPA που ειναι δυνατή ομεγα 3, δεν μπορούσα να πάρω και τίποτα παραπάνω γιατι ακομα θηλαζω. Αλλα η γνωστή μου έπαιρνε αυτά και απο πάνω chaste berry και inositol

Αλλα θέλει και καλή διατροφή.. Πολυ ώμο σπανάκι και τομάτα, και παρα πολυ προτεινη χωρίς λύπη κρέας κοτόπουλο , σχεδόν καθόλου υδραταθρανκες πέρα απο βρωμη το πρωί και στο πρώτο μισό του κύκλου που φτιάχνονται τα ωάριο θέλει ΠΟΛΥ γαλα!!!! Μέσα στο γαλα βάζεις pure whey powder - sorry δεν ξερω στα ελληνικα πως λέγεται αλλα μεγαλώνει τα ωαρια βασικα!!

Και σεξ πρωί που υπάρχει δυνατή τεστοστερονη ποτε το βράδυ :-)

 

Βρε BABYCUE

Τι ειναι αυτα που γραφεις??

Εγω ολο ψωμια τρωω και εχω παρει και 10 κιλα απο την στενοχωρεια μου. Και η διατροφη μου χαλασε απο τοτε που γεννησα. Πριν μεινω εγκυος η αληθεια ολο γαλα επινα και σαλατες ετρωγα.

Η διατροφη μου ηταν πολυ καλη. Λες να επαιξε ρολο και αυτο??

Γιατι δεν σας βρηκα νωριτερα κοριτσια??????.

 

Αχ ποσο δικιο εχει ο ανρας μου που μου λεει

''παρατησε τα ολα, κανε γυμναστικη και καλη διατροφη. Και τι καταλαβαμε με τους γιατρους''

Ισχυουν πραγματικα αυτα???

 

Μηπως αυτες οι βιταμινες εχουν παρενεργειες???

 

Το σεξ το πρωι μου αρεσε!!!!!! .

Εδω σηκωνομαστε 5- λεπτα πριν φυγουμε και τρεχουμε με την ψυχη στο στομα.

 

Ομως με γυμναστικη, καλη διατροφη και σωμα συλφιδας κατι θα γινοταν και το πρωι .

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ενα τελευταιο.

Θα σας παρακαλουσα να γραφατε ολες τις εξετασεις που κανατε παλι μαζεμενες .

 

Μηπως να συμβουλευτω και κανεναν ενδροκινολογο στην πολη μου??

 

 

κικα

Ειδα τις εξετασεις σου , σηκωνω τα χερια ψηλα. Οι ''ιατρικες μου γνωσεις '' δεν φτανουν εως εκει.

Αλλα θα σου γραψω πως τις καταλαβαινω, αλλα μην λαβεις και πολυ υποψη σου το ιατρικο μου προρισμα

Η πρωτη μου μοιαζει λιγο λαθος .

 

Στη δευτερη συμβαινει αυτο που σου εγραψα μαλλον.

Ισως Κακος κυκλος.

Υψηλη Ε2 χαμηλη fsh. Οχι πολυ καλη λειτουργεια ωοθηκης μαλλον, στον συγκεκριμενο κυκλο.

Ισως και γιαυτο να ειναι χαμηλη και η ΑΜΗ???????? (Αυτο το υποθετω, δεν εχω ακουσει τιποτα σχετικο)

Και εγω σε κυκλο με πολυ υψηλη Ε2 ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ FSH, ειχα πολυ χαμηλη ΑΜΗ=030.

Δεν ξαναεκανα, δεν αντεχα αλλο την ψυχρολουσια. Επεσα σε μαυρη καταθλιψη.

 

Η τριτη δειχνει μαλλον την πραγματικη, κατασταση . Η υψηλη fsh στην ηλικια των 42 αναμενομενη ειναι. Δεν ειναι απαγορευτικη για εγκυμοσυνη ομως. Εξαλλου μεσα στα φυσιολογικα ορια, κατω του 15.

Δυστυχως για εμας παντα οι γιατροι σε συνεχομενους κυκλους λαμβανουν την υψηλοτερη fsh ,σαν ενδειξη αποθεματος ωαριων.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια ενα τελευταιο.

Θα σας παρακαλουσα να γραφατε ολες τις εξετασεις που κανατε παλι μαζεμενες .

 

Μηπως να συμβουλευτω και κανεναν ενδροκινολογο στην πολη μου??

 

 

κικα

Ειδα τις εξετασεις σου , σηκωνω τα χερια ψηλα. Οι ''ιατρικες μου γνωσεις '' δεν φτανουν εως εκει.

Αλλα θα σου γραψω πως τις καταλαβαινω, αλλα μην λαβεις και πολυ υποψη σου το ιατρικο μου προρισμα

Η πρωτη μου μοιαζει λιγο λαθος .

 

Στη δευτερη συμβαινει αυτο που σου εγραψα μαλλον.

Ισως Κακος κυκλος.

Υψηλη Ε2 χαμηλη fsh. Οχι πολυ καλη λειτουργεια ωοθηκης μαλλον, στον συγκεκριμενο κυκλο.

Ισως και γιαυτο να ειναι χαμηλη και η ΑΜΗ???????? (Αυτο το υποθετω, δεν εχω ακουσει τιποτα σχετικο)

Και εγω σε κυκλο με πολυ υψηλη Ε2 ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΗ FSH, ειχα πολυ χαμηλη ΑΜΗ=030.

Δεν ξαναεκανα, δεν αντεχα αλλο την ψυχρολουσια. Επεσα σε μαυρη καταθλιψη.

 

Η τριτη δειχνει μαλλον την πραγματικη, κατασταση . Η υψηλη fsh στην ηλικια των 42 αναμενομενη ειναι. Δεν ειναι απαγορευτικη για εγκυμοσυνη ομως. Εξαλλου μεσα στα φυσιολογικα ορια, κατω του 15.

Δυστυχως για εμας παντα οι γιατροι σε συνεχομενους κυκλους λαμβανουν την υψηλοτερη fsh ,σαν ενδειξη αποθεματος ωαριων.

 

 

Αποκλείεται οι δυο πρώτες εξεταςεις να ειναι λαθος !!!

 

Έγιναν με διάφορα ενός έτους η μια απο την αλλη και σταθερά την Τρίτη μερα του κύκλου στο ίδιο εργαστήριο το οποιο ειναι αξιόπιστο...

 

και η Τρίτη εξεταση έγινε με ενα χρόνο διάφορα απο την δευτερη εξεταση την Τρίτη μερα του κύκλου στο ίδιο εργαστήριο !!!

 

Κανένας γιατρός μεχρι σημερα δεν μου είπε οτι ειναι λαθος ....ούτε η γυναικολόγος, ούτε ο εξωσωματικος ....την τελευταία εξεταςη θα την δείξω αυτη την εβδομάδα ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

προσωπικά μου φαίνεται λογικό πάντως γιατί χαμηλή αντιμουλέριαν θα έπρεπε να έχουνε οι μεγάλες ηλικίες, άρα άλλη ποιότητα έχει μια 25άρα άλλη μία 48άρα...

 

Δεν διαφωνώ! Αλλα αυτο γίνεται για τις συνηθισμενες περιπτώσεις. Για τις περιπτώσεις ομως που η γυναίκα δίνει σημασία στην ποιότητα των ωαριων της με το τι βάζει μέσα της, και στην έμμηνοπαύση να πλησιάζει μπορει να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να μείνει έγκυος απο μια 25αρα!!

 

Να στο πω και διαφορετικά, είχα δυο αποβολής στα 33,34 απο χάλια ποιότητα ωαριων (έπινα, έτρωγα χάλια ) και χάλια ποιότητα σπέρματος!

Κάναμε εξωσωματικη, για την οποία προετοιμαστήκαμε λίγο με διατροφή και αν και δεν βγάλαμε πολλά ωαρια, κάναμε ενα μωρακι - εκείνα άπειρο γαλα οταν έπαιρνα τις ενέσεις!!

Λόγω θηλασμου και εγκυμοσύνης δεν έχω πιει 2.5 χρόνια αλκοόλ και καφέ . Τους τελευταίους 3 μήνες αφού είδαμε την διατροφολόγο και αφού έχω κάνει άπειρες έρευνες μέσω Ίντερνετ και έκανα και οτι μου είπε η γνωςτη που έμεινε έγκυος στα 42, εκανα την συγκεκριμένη δίαιτα (by the way ΚΑΘΟΛΟΥ ΖΑΧΑΡΗ !!!!!! ) , ήρθαμε σε επαφή μια και μονο φορά και μείναμε εγγυος στα 38 μου με μια ωοθηκη και χαμηλό αμη! Για πρώτη φορά με φυσική εγκυμοσυνη είδαμε και καρδιά!! Απίστευτο!! Και να στραβώσει αυτή η εγκυμοσυνη ξερω οτι υπάρχει ελπίδα και θα συνεχίσω να κανω οτι εκανα πριν!!

 

Και απλα σας τα λέω αυτά κορίτσια μπάς και βοηθήσει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dori, εχεις ελεγξει τα νκ κυτταρα? Οτιδηποτε αυτοανοσο μπορει να αυξανει την δραστηριοτητα. Επισης εχεις ελεγξει την ενδομητριωση? Οι τελευταιες μελετες τεινουν να την καταταξουν επισης στα αυτοανοσα. Παντως συνηθως οταν υπαρχει αυτοανοσο υποστρωμα ειναι πιθανον να υπαρχουν αναλογοι μηχανισμοι και σε αλλα οργανα/ιστους.

 

 

ca125 είχα ελέγξει ενα χρόνο πριν κ δεν είχα..έχω κάνει παλι εξεταση κ περιμενω τώρα τα αποτελέσματα...το ίδιο κ για τα νκ...

αν κ για τα νκ δεν ξέρω κατά πόσο τα πιστεύω αλλά θα δούμε!!

τη βδομάδα αυτή θα έχω όοοολες τις ορμονολογικές και ανοσολογικές έτοιμες κ ο θεός να βάλει το χέρι του!!

Link to comment
Share on other sites

babycute ευχαριστούμε για τις πληροφορίες, αυτά τα φάρμακα στα έδωσε κάποιος γιατρός; Διαβασα για έναν γιατρό που εξειδικεύεται στη διατροφή για τη βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων που πηγες..ειναι εδώ Ελλάδα γιατί βλέπω ότι μένεις Λονδίνο!

Επίσης αυτές τις κάψουλες τις βρίσκεις Ελλάδα;

 

Εγώ έχω αυτοάνοση γαστρίτιδα...λέτε να παίζει ρόλο στη γονιμότητα;;:rolleyes::confused:

 

Για δες εδώ στέλνει και ελλαδα

http://www.zitawest.com/buy/supplements/

Θες το vitafem for conception αλλα έχει και για άντρες (το παίρνει ο άντρας μου!)

Έχει μέσα όλες τις βιταμίνες που λέει και η peny πιο κάτω!

MorEPA ειναι anti inflammatory , ειναι το EPA του omega 3, μπορει να σε βοηθήσει για το ανοσολογικό πρόβλημα που έχεις

Γενικά θέλεις anti inflammatory diet. Πολυ ώμο σπανάκι, μπρόκολο, καρότα, ελιές, αβοκαντο

 

Οι γιατροι δεν λένε πολλά, υποστηρίζουν φάρμακα και δεν πιστεύουν σε διατροφής και βιταμίνες. Ο μοναδικός γιατρός που μιλάει για γαλα και προτεινη ειναι αυτός που εκανα την εξωσωματικη που ειναι και απο τους καλύτερους στον κοςμο (αν έχεις χρόνο δες για mr Taranissi), ο οποίος μας ελέγε οτι αν δεν παίρναμε 1λιτρο γαλα την ημέρα δεν μας αναλάμβανε!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι κι εγω τα ηξερα? Κι εμενα ειδικη διαιτολογος μου τα ειπε ειναι ενδοκρινολογος διαιτολογος. Κι εγω τωρα ξεστραβωθηκα και ελπιζω οχι αργα..

Τα chasteberry που ανεφερες φαινονται ενδιαφεροντα θα την ρωτησω για να παρω. Οπως και η αρονια ειναι super food. Σ ευχαριστω για τις πληροφοριες. Θα ψαξω και το reservatol. Να χαιρεσαι το μωρο σου!

 

Chaste berry h vitex ειναι natural προγεστερονη!! Άλλες δεν το πανε καθόλου, χαλάει τον κύκλο τους και άλλες μένουν έγκυες αμέσως! Δες στο Ίντερνετ ομως ποτε το παίρνεις γιατι νομίζω οτι το παίρνεις μονο μέχρι την ωορυξια!

Αν μπορείς δες και το maca!

Μια γνωςτη μου το πήρε 3 μήνες και έμεινε εγγυος με δυδιμα , χωρίς φάρμακα και με πολυ λίγο AMH!

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται οι δυο πρώτες εξεταςεις να ειναι λαθος !!!

 

Έγιναν με διάφορα ενός έτους η μια απο την αλλη και σταθερά την Τρίτη μερα του κύκλου στο ίδιο εργαστήριο το οποιο ειναι αξιόπιστο...

 

και η Τρίτη εξεταση έγινε με ενα χρόνο διάφορα απο την δευτερη εξεταση την Τρίτη μερα του κύκλου στο ίδιο εργαστήριο !!!

 

Κανένας γιατρός μεχρι σημερα δεν μου είπε οτι ειναι λαθος ....ούτε η γυναικολόγος, ούτε ο εξωσωματικος ....την τελευταία εξεταςη θα την δείξω αυτη την εβδομάδα ....

 

 

καταρχήν θα συμφωνήσω με Κίκα για τις διατροφές ότι μόνο το σεξ το πρωί μου άρεσε!!:P

ρε παιδιά και BABYCARE μπράβο για τη διατροφή και την προσοχή αλλά πραγματικά μου φάινεται βουνό..! έχουνε να αντιμετωπίσουμε τα χίλια προβλήματα κάθε μέρα, κ τόσα φάρμακα, να έχουμε και στο κεφάλι μας την κάθε βιταμίνη; δεν ξέρω..! παρεπιπτόντως μία ομοιοπαθητικός μου είχε δώσει τα pregnacare τα ξέρετε;; τα ειχα αγοράσει αλλά δεν τα είχα πάρει τα έχω στο ντουλάπι...

 

Κίκα μου..!!! για τις εξετάσεις σου...η μόνη που θα έβαζα ερωτηματικό θα ήταν η δεύτερη γιατί υψηλή οιστραδιόλη πάνω από 60 σημαίνει ότι μπορεί να είχες κάποια κυστούλα κ να έδειξε ψευδής fsh...

κατά τα άλλα εφαγα το απόγευμά μου διαβάζοντας ότι η fhs δεν είναι η ίδια αλλά αναλόγω τον κύκλο διαφοροποιείται...απλά με μικρές διακυμάνσεις. Δείχνει στον κύκλο αυτό τι ποσότητα ωαρίων θα κατεβαζες...Δεν ξέρω αν οι διακυμάνσεις σου στέκουνε όμως...για να μην σε μπερδεύουμε ρώτα τον γιατρό σου και πες μας κ εμάς να μας φύγει η απορία βρε παιδί μου..!:D

Μην ανησυχείς...ρώτα μήπως την ξαναμέτραγες το μήνα αυτό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για δες εδώ στέλνει και ελλαδα

http://www.zitawest.com/buy/supplements/

Θες το vitafem for conception αλλα έχει και για άντρες (το παίρνει ο άντρας μου!)

Έχει μέσα όλες τις βιταμίνες που λέει και η peny πιο κάτω!

MorEPA ειναι anti inflammatory , ειναι το EPA του omega 3, μπορει να σε βοηθήσει για το ανοσολογικό πρόβλημα που έχεις

Γενικά θέλεις anti inflammatory diet. Πολυ ώμο σπανάκι, μπρόκολο, καρότα, ελιές, αβοκαντο

 

Οι γιατροι δεν λένε πολλά, υποστηρίζουν φάρμακα και δεν πιστεύουν σε διατροφής και βιταμίνες. Ο μοναδικός γιατρός που μιλάει για γαλα και προτεινη ειναι αυτός που εκανα την εξωσωματικη που ειναι και απο τους καλύτερους στον κοςμο (αν έχεις χρόνο δες για mr Taranissi), ο οποίος μας ελέγε οτι αν δεν παίρναμε 1λιτρο γαλα την ημέρα δεν μας αναλάμβανε!!!

 

πω πωωω...ζαλίστηκα..!!

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τη συμβουλή...

Έγραψα και παρακάτω ότι μου είχε συστήσει μία γιατρός τα pregnacare conception ...κάνουνε; τα έχω ήδη σπίτι γιαυτό...

και όλα αυτά τα παίρνουμε γενικότερα ή κατά την περίοδο της σύλληψης;

Τι είναι όλα αυτά που μου γράφεις βρε παιδί μου... έχω μπερδευτεί!τι σημαίνει ότι είναι το era του ωμεγα 3?

φρέσκα λαχανικά δεν μπορώ να τρώω δυστηχώς γιατί έχω πρόβλημα με το στομάχι μου από την αυτοάνοση γαστρίτιδα...δυστηχώς...μπορώ να τα φάω αυτά που λες αλλά βρασμένα...

το γάλα που βοηθάει ;; (δε μου αρέσει καθόλου παρεπιπτόντως..:confused::rolleyes:)

φφφ...

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα συμφωνήσω με Κίκα για τις διατροφές ότι μόνο το σεξ το πρωί μου άρεσε!!:P

ρε παιδιά και BABYCARE μπράβο για τη διατροφή και την προσοχή αλλά πραγματικά μου φάινεται βουνό..! έχουνε να αντιμετωπίσουμε τα χίλια προβλήματα κάθε μέρα, κ τόσα φάρμακα, να έχουμε και στο κεφάλι μας την κάθε βιταμίνη; δεν ξέρω..! παρεπιπτόντως μία ομοιοπαθητικός μου είχε δώσει τα pregnacare τα ξέρετε;; τα ειχα αγοράσει αλλά δεν τα είχα πάρει τα έχω στο ντουλάπι...

 

..

 

Ναι και το pregnacare παρα πολυ καλο, οχι τόσο καλο οσο της Zita West αλλα και πάλι χρειάζεται οπωσδήποτε

Το καταλαβαίνω οτι σου φαίνεται βουνό αλλα προσπάθησε να το δεις σαν baby project

Link to comment
Share on other sites

πω πωωω...ζαλίστηκα..!!

Σε ευχαριστώ πολύ καταρχήν για τη συμβουλή...

Έγραψα και παρακάτω ότι μου είχε συστήσει μία γιατρός τα pregnacare conception ...κάνουνε; τα έχω ήδη σπίτι γιαυτό...

και όλα αυτά τα παίρνουμε γενικότερα ή κατά την περίοδο της σύλληψης;

Τι είναι όλα αυτά που μου γράφεις βρε παιδί μου... έχω μπερδευτεί!τι σημαίνει ότι είναι το era του ωμεγα 3?

φρέσκα λαχανικά δεν μπορώ να τρώω δυστηχώς γιατί έχω πρόβλημα με το στομάχι μου από την αυτοάνοση γαστρίτιδα...δυστηχώς...μπορώ να τα φάω αυτά που λες αλλά βρασμένα...

το γάλα που βοηθάει ;; (δε μου αρέσει καθόλου παρεπιπτόντως..:confused::rolleyes:)

φφφ...

 

Ναι απάντησα για το pregnacare, παρτο και αυτο καλο ειναι και παρτο κάθε μερα

Μπορείς να τα βάλεις στον άτμο 3 λεπτά; Με το βρασιμο τα έχασες τα πάντα απο βιταμίνες!

Καρότα και ελιές και τομάτες μπορείς να φας; Αβοκαντο;

 

Γαλα παρα πολυ, φρεσκο, μέχρι οωρυξια, μεγαλώνει πολυ τα οωθυλακια. Αν μπορείς παρε απο το Ίντερνετ whey powder και βάλε στο γαλα.. Αν μπορςεις 1 λίτρο την ημέρα ....Θα νοιωθεις τα οωθυλακια να μεγαλώνουν μέσα σου!! Και εγω το σιχαίνονομαι αλλα τι να κανω... Και μην το ζέσταινε θα χαλάει την προτεινη!

.Προτεινη οσο μπορείς παρε!!

 

Και καθόλου ζάχαρη η υποκατάστατα.... Καθόλου!!! Δημιουργεί κάτι σαν πέτσα γύρω απο το ωάριο και δεν το αφήνει να αναπτυχθεί!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα συμφωνήσω με Κίκα για τις διατροφές ότι μόνο το σεξ το πρωί μου άρεσε!!:P

ρε παιδιά και BABYCARE μπράβο για τη διατροφή και την προσοχή αλλά πραγματικά μου φάινεται βουνό..! έχουνε να αντιμετωπίσουμε τα χίλια προβλήματα κάθε μέρα, κ τόσα φάρμακα, να έχουμε και στο κεφάλι μας την κάθε βιταμίνη; δεν ξέρω..! παρεπιπτόντως μία ομοιοπαθητικός μου είχε δώσει τα pregnacare τα ξέρετε;; τα ειχα αγοράσει αλλά δεν τα είχα πάρει τα έχω στο ντουλάπι...

 

Κίκα μου..!!! για τις εξετάσεις σου...η μόνη που θα έβαζα ερωτηματικό θα ήταν η δεύτερη γιατί υψηλή οιστραδιόλη πάνω από 60 σημαίνει ότι μπορεί να είχες κάποια κυστούλα κ να έδειξε ψευδής fsh...

κατά τα άλλα εφαγα το απόγευμά μου διαβάζοντας ότι η fhs δεν είναι η ίδια αλλά αναλόγω τον κύκλο διαφοροποιείται...απλά με μικρές διακυμάνσεις. Δείχνει στον κύκλο αυτό τι ποσότητα ωαρίων θα κατεβαζες...Δεν ξέρω αν οι διακυμάνσεις σου στέκουνε όμως...για να μην σε μπερδεύουμε ρώτα τον γιατρό σου και πες μας κ εμάς να μας φύγει η απορία βρε παιδί μου..!:D

Μην ανησυχείς...ρώτα μήπως την ξαναμέτραγες το μήνα αυτό...

 

 

Dori σιγα μην την ξαναμετρησω αυτο το μήνα !!! :-P

95 ευρω ξόδεψα !!!

Νομίζω αν πάω shopping οι ορμόνες μου θα χαρούν και θα βγάλουν καλύτερες τιμες !!! :P

Όσο για την διατροφή ...ούτε που το σκέφτηκα οτι εχει σχεση με τα ωαρια κλπ και δεν μου καίγεται και καρφακι !!!

 

Προσέχω την διατροφή μου οπως παντα ...κανω και μερικές ατασθαλίες που και που ως φυσιολογικός άνθρωπος ......γυμνάζομαι ως αγχολυτικό φάρμακο ....για να βγάζω την ένταση και να αισθάνομαι το σώμα μου δυνατό !!! :)

 

Μεχρι εκει !!! Αν ειναι να μου γίνουν τσαταλια τα νεύρα για να κανω παιδι ...ευχαριστω ...δεν θα πάρω !!!

Νομίζω οτι αγαπάω περισσότερο τον εαυτό μου απο το " αγέννητο " παιδι μου !!!

 

Συμφωνώ ...ας κρατήσουμε το πρωινό σεξ που φέρνει ευτυχία με

η χωρις παιδι !!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ζαλίστηκα .... και πλάκωσα κάτι μπισκότα !!! :twisted:

 

Μήπως μπορείτε να κάνετε μια λιστα με τις βιταμίνες που θα ήταν καλό να παίρνουμε ???

Αυτό είναι κάτι εφικτό να γινει !!! :P

 

 

Οσο για τα υπόλοιπα...1 λίτρο γαλα κάθε μέρα ..καθόλου ζάχαρη...ωμά λαχανικά ..δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν νομίζω να είμαι συνεπής σε μια τέτοια διατροφή οπότε απλά θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω όσο μπορώ την διατροφή μου με ο,τι μπορώ...

Link to comment
Share on other sites

Chaste berry h vitex ειναι natural προγεστερονη!! Άλλες δεν το πανε καθόλου, χαλάει τον κύκλο τους και άλλες μένουν έγκυες αμέσως! Δες στο Ίντερνετ ομως ποτε το παίρνεις γιατι νομίζω οτι το παίρνεις μονο μέχρι την ωορυξια!

Αν μπορείς δες και το maca!

Μια γνωςτη μου το πήρε 3 μήνες και έμεινε εγγυος με δυδιμα , χωρίς φάρμακα και με πολυ λίγο AMH!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Θα τα συζητησω με την διαιτολογο μου. Για τα υπολοιπα κατι γνωριζω αλλα το για το γαλα δεν ειμαι σιγουρη...δυστηχως εχει βρεθει οτι περιπου 60% του πληθυσμου εχει δυσανεξια (μαλλον κι εγω...) και ειναι και λογικο αν σκεφτεις οτι πινουμεγαλα που προοριζεται για τα μωρα της αγελαδας. Δεν ξερω αλλα και με τοση επεξεργασια και με τις ορμονες που παιρνουν τα ζωα...Επινες organic? Low fat ή κανονικο? Να εισαι καλα και καλη εγκυμοσυνη! Εμενα προσωπικα μου δινουν κουραγιο τετοιες ιστοριες.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

ca125 είχα ελέγξει ενα χρόνο πριν κ δεν είχα..έχω κάνει παλι εξεταση κ περιμενω τώρα τα αποτελέσματα...το ίδιο κ για τα νκ...

αν κ για τα νκ δεν ξέρω κατά πόσο τα πιστεύω αλλά θα δούμε!!

τη βδομάδα αυτή θα έχω όοοολες τις ορμονολογικές και ανοσολογικές έτοιμες κ ο θεός να βάλει το χέρι του!!

 

Dori, τα νκ του περιφ.αιματος ειναι απλα ενας δεικτης. Αυτα που μας ενδιαφερουν ειναι τα νκ του ενδομητριου αλλα επειδη ειναι δυσκολο να προσδιοριστουν, λαμβανουμε υποψην μας τα νκ του αιματος αν ειναι αυξημενα ως ενδειξη αυτοανοσιας και σε συνδυασμο και με αλλα δεδομενα(συνυπαρξη αλλων αυτοανοσων, αποβολες κτλ) λαμβανεται απλα κορτιζονη απο το στομα εως την 16η εβδ σε φυσ.συλληψη και 20 ημερες πριν την εμβρυομεταφορα. Η κορτιζονη ειναι σε χαμηλη δοση -10mg- ειναι ακινδυνη , μαλιστα καποιοι υποστηριζουν οτι βοηθαει και το ενδομητριο αλλα και ολο τον οργανισμο για την συλληψη. Εφοσον φυσικα σου το δωσει ο γιατρος σου δεν σε πολυχαλαει και παιρνεις και τα μετρα σου προφυλακτικα ακομη κι αν δεν μπορουμε να αποδειξουμε σιγουρη παρουσια των νκ στο ενδομητριο.

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ζαλίστηκα .... και πλάκωσα κάτι μπισκότα !!! :twisted:

 

Μήπως μπορείτε να κάνετε μια λιστα με τις βιταμίνες που θα ήταν καλό να παίρνουμε ???

Αυτό είναι κάτι εφικτό να γινει !!! :P

 

 

Οσο για τα υπόλοιπα...1 λίτρο γαλα κάθε μέρα ..καθόλου ζάχαρη...ωμά λαχανικά ..δυστυχώς εγώ προσωπικά δεν νομίζω να είμαι συνεπής σε μια τέτοια διατροφή οπότε απλά θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω όσο μπορώ την διατροφή μου με ο,τι μπορώ...

 

Χαχαχα...μ'εκανες και γελασα και μαλιστα δυνατα!!! Να 'σαι καλα!!!

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κοριτσια εαν μπορειτε καντε μια λιστα γιατι και εγω χαθηκα λιγο.

 

Κοριτσια μην χανεστε. Εχω γραψει πιο πριν την λιστα με τις βασικες βιτ που αποδεδειγμενα βοηθανε. Κοιταξτε το μην.

Απλα η babycute μας εδωσε καποια καινουρια στοιχεια. Νομιζω οτι το chasteberry ή vitex ειναι πολυ ενδιαφερουσα ουσια. Θα συζητησω με την γιατρο-διατροφολογο και θα σας ενημερωσω. Οτι μπορει να κανει η καθεμια ας το κανουμε. Χωρις αγχος. Οτι δυναται ο καθενας. Μην ξεχνατε οτι η babycute ζει στην Αγγλια. Εζησα εκει 4,5 χρονια και δουλεψα ως οδοντιατρος. Δινουν μεγαλυτερη σημασια στις τροφες και αποφευγουν τα φαρμακα οταν μπορουν. Δεν ειναι κακο αυτο. Ας το ψαξουμε λοιπον.

φιλια πολλα

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Dori σιγα μην την ξαναμετρησω αυτο το μήνα !!! :-P

95 ευρω ξόδεψα !!!

Νομίζω αν πάω shopping οι ορμόνες μου θα χαρούν και θα βγάλουν καλύτερες τιμες !!! :P

Όσο για την διατροφή ...ούτε που το σκέφτηκα οτι εχει σχεση με τα ωαρια κλπ και δεν μου καίγεται και καρφακι !!!

 

Προσέχω την διατροφή μου οπως παντα ...κανω και μερικές ατασθαλίες που και που ως φυσιολογικός άνθρωπος ......γυμνάζομαι ως αγχολυτικό φάρμακο ....για να βγάζω την ένταση και να αισθάνομαι το σώμα μου δυνατό !!! :)

 

Μεχρι εκει !!! Αν ειναι να μου γίνουν τσαταλια τα νεύρα για να κανω παιδι ...ευχαριστω ...δεν θα πάρω !!!

Νομίζω οτι αγαπάω περισσότερο τον εαυτό μου απο το " αγέννητο " παιδι μου !!!

 

Συμφωνώ ...ας κρατήσουμε το πρωινό σεξ που φέρνει ευτυχία με

η χωρις παιδι !!:P

 

Kika συμφωνώ μαζί σου σε ότι είπες ιδιαίτερα για το shopping! :-P

Εγώ προτείνω να μαζευτούμε όλες να πάμε κάπου να το "κάψουμε" και θα ξορκίσουμε και το κακό!

Οσο για τη γυμναστική και εγώ βαρέθηκα να είμαι σε καραντίνα συνέχεια και σίγουρα μου κάνει καλό η γυμναστική γιατί χωρίς αυτή νιώθω να κυκλοφορούν "μαρμάγκαλοι" στο σώμα μου που μου τρώνε την ευεξία!:mad:

Και κάτι αστείο..μετά από μία επίσκεψη σε μεγαλογιατρό που με διαβεβαίωσε ότι έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες να ξανακάνω παιδί μόνο με εξωσωματική λόγω της ηλικίας μου, περπατούσα στην αγορά και πήρε το μάτι μου μία 40+ έγκυο. Εντελώς αυθόρμητα μου ήρθε να τη ρωτήσω δείχνοντας τη κοιλιά της...συγνώμη, αυτό που το κάνατε?? (εννοώντας το έμβρυο), γιατί μου άρεσε και θέλω και εγώ ένα! Μου έχουν πασάρει στο μυαλό ότι είναι αδύνατον στην ηλικία μου να κάνω τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με έχει φάει! Δεν ξέρω αν το πιάσατε, εγώ βέβαια συγκρατήθηκα και έκανα μεταβολή και έφυγα γελώντας, γιατί μου έχει γίνει έμμονη ιδέα πλέον η εξωσωματική. Αντε να δούμε...:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

περπατούσα στην αγορά και πήρε το μάτι μου μία 40+ έγκυο. Εντελώς αυθόρμητα μου ήρθε να τη ρωτήσω δείχνοντας τη κοιλιά της...συγνώμη, αυτό που το κάνατε?? (εννοώντας το έμβρυο), γιατί μου άρεσε και θέλω και εγώ ένα! Μου έχουν πασάρει στο μυαλό ότι είναι αδύνατον στην ηλικία μου να κάνω τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με έχει φάει! Δεν ξέρω αν το πιάσατε, εγώ βέβαια συγκρατήθηκα και έκανα μεταβολή και έφυγα γελώντας, γιατί μου έχει γίνει έμμονη ιδέα πλέον η εξωσωματική. Αντε να δούμε...:confused::confused:

 

Καλημέρα! καλά, marina, γέλασα πολύ με το σκηνικό αυτό!!:D:D

πόσο δίκιο έχεις!

Κορίτσια πολύ χρήσιμα όλα αυτά με τις τροφές και τις βιταμίνες! Εγώ αυτήν την περίοδο παίρνω profertil female (έχει και αντρικό) κι έχει μέσα σελήνιο, φυλικό οξύ, βιταμίνη Ε, ωμέγα 3 κ.ά.

Πέρυσι για ένα 2μηνο περίπου έπαιρνα το agnus castus σε χάπι και πραγματικά στον κύκλο του 2ου μήνα, είδα για πρώτη φορά κύκλο 28 ημερών (έχω μικρούς κύκλους 22-25 μέρες) προγεστερόνη υψηλή,το ωοθηλάκιο αναπτύχθηκε μέχρι 21 και έκανα ωορυξία που την ελέγξαμε με το γιατρό. Δυστυχώς δεν έμεινα έγκυος, αλλά θέλω να πω ότι με βοήθησε. Απλά δεν ξέρω για πόσο χρόνο μπορείς να τα παίρνεις αυτά.

Φιλιά και καλά να περάσετε σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Kika συμφωνώ μαζί σου σε ότι είπες ιδιαίτερα για το shopping! :-P

Εγώ προτείνω να μαζευτούμε όλες να πάμε κάπου να το "κάψουμε" και θα ξορκίσουμε και το κακό!

Οσο για τη γυμναστική και εγώ βαρέθηκα να είμαι σε καραντίνα συνέχεια και σίγουρα μου κάνει καλό η γυμναστική γιατί χωρίς αυτή νιώθω να κυκλοφορούν "μαρμάγκαλοι" στο σώμα μου που μου τρώνε την ευεξία!:mad:

Και κάτι αστείο..μετά από μία επίσκεψη σε μεγαλογιατρό που με διαβεβαίωσε ότι έχω πολύ περισσότερες πιθανότητες να ξανακάνω παιδί μόνο με εξωσωματική λόγω της ηλικίας μου, περπατούσα στην αγορά και πήρε το μάτι μου μία 40+ έγκυο. Εντελώς αυθόρμητα μου ήρθε να τη ρωτήσω δείχνοντας τη κοιλιά της...συγνώμη, αυτό που το κάνατε?? (εννοώντας το έμβρυο), γιατί μου άρεσε και θέλω και εγώ ένα! Μου έχουν πασάρει στο μυαλό ότι είναι αδύνατον στην ηλικία μου να κάνω τελειόμηνη εγκυμοσύνη και με έχει φάει! Δεν ξέρω αν το πιάσατε, εγώ βέβαια συγκρατήθηκα και έκανα μεταβολή και έφυγα γελώντας, γιατί μου έχει γίνει έμμονη ιδέα πλέον η εξωσωματική. Αντε να δούμε...:confused::confused:

 

Marina συμφωνώ !!! :-P

 

Είναι καταπληκτική ιδέα να συναντηθούμε και να γνωριστούμε !!!! :-P

Γιατί όχι ????

 

Προσωπικά δεν μου έχει γινει εμμονή η ιδέα της εγκυμοσύνης-εξωσωματικής αλλά από την άλλη πλευρά είναι πλέον κομμάτι της ζωής μου η ενημέρωση, η σκέψη και η λήψη αποφάσεων ...

...ευτυχώς δεν είναι το μεγαλύτερο κομμάτι της ζωής μου...ισως ένα 30%...το υπόλοιπο 70 % είναι για όλα τα υπόλοιπα !!! :-P

 

Ναι, σαφέστατα θα ηθελα να υπάρξει επιτυχία στην προσπαθεια μου αλλά αν δεν υπάρξει δεν θα χάσω ισορροπίες....

...τη ζωή μου χωρίς παιδί μπορώ νατην φανταστώ πολύ άνετα...χωρίς τον σύντροφο μου ομως οχι !!! :-P

 

Ετσι θεωρώ ήδη τον εαυτό μου παρα πολύ τυχερό που έχω βρει τον άνθρωπο της ζωής μου.....είμαστε αρκετοί ο ένας για τον άλλο γι'αυτό και το έμβρυο - αν έρθει- θα είναι η επέκταση αυτού που είμαστε και νιώθουμε όχι "συμπλήρωση " !!!

 

Οσο για την τελειόμηνη εγκυμοσύνη ....δεν καταλαβαίνω...είναι επικίνδυνο αν γεννηθεί νωρίτερα ???

αν το μωρό γεννηθεί γερό τι σε πειράζει να μην εξαντλήσεις τους 9 μήνες ???:roll:

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι για ένα 2μηνο περίπου έπαιρνα το agnus castus σε χάπι και πραγματικά στον κύκλο του 2ου μήνα, είδα για πρώτη φορά κύκλο 28 ημερών (έχω μικρούς κύκλους 22-25 μέρες) προγεστερόνη υψηλή,το ωοθηλάκιο αναπτύχθηκε μέχρι 21 και έκανα ωορυξία που την ελέγξαμε με το γιατρό. Δυστυχώς δεν έμεινα έγκυος, αλλά θέλω να πω ότι με βοήθησε. Απλά δεν ξέρω για πόσο χρόνο μπορείς να τα παίρνεις αυτά.

Φιλιά και καλά να περάσετε σήμερα!

 

Μπράβο αυτο ειναι το chaste berry που έλεγα !! Πρέπει το λιγότερο 3 μήνες πριν δεις αποτέλεσμα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...