Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Γνώμες για χαλακι- παζλ

Recommended Posts

Μανούλες παρακαλώ τη γνώμη σας!

Έχω ένα μπόμπιρα σχεδόν 10 μηνών. Αποφασίσαμε φέτος να μη βάλουμε χαλιά στο σπίτι γιατί ο άντρας μου έχει αλλεργία. Σκεφτόμασταν τι μπορούμε να βάλουμε στο πάτωμα ώστε να παίζει το μωρό με ασφάλεια. Έχετε χρησιμοποιήσει το χαλάκι τύπου παζλ; Είναι αρκετά ασφαλές και σταθερό αν το μωρό κάνει βήματα πάνω του ή γλυστράει; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε όποιες έχετε χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο και είστε ευχαριστημένες ποια μάρκα είχατε αγοράσει. Αν θεωρείται ότι αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο, ψάχνουμε για ένα που να είναι από ασφαλές υλικό, χωρίς μυρωδιές. Διάβασα και στο φόρουμ για μια έρευνα που είχε γίνει πριν λίγα χρόνια και τα θεωρούσαν επικίνδυνα γιατί απελευθέρωναν κάποιες ουσίες. :confused:

Ελπίζω οι προδιαγραφές κατασκευής να έχουν αλλάξει από τότε!

Διαφημίσεις

Εγώ είχα πάρει κάποτε (νομίζω μια χαρά ασφαλές είναι αν καλύψεις όλο το πάτωμα-εννοώ ότι μένει στη θέση του), αλλά και οι 2 μου κόρες συνέχεια το αποσυναρμολογούσαν. Έβγαζαν τα κομμάτια του παζλ και αιωνίως προσπαθούσα να τα ξαναβάλω στη θέση τους.. οπότε το προτείνω σαν παιχνίδι-παζλ, αλλά όχι για να αντικαταστήσει ένα χαλί... Εκτός και αν βρεις τρόπο να μην τα βγάζει από τη θέση τους.

Τον ενοχλεί πολύ η σκόνη. Πέρυσι είχαμε βάλει χαλιά (στυλ μοκέτας) αλλά είχε συνέχεια συνάχι και φαγούρα στα μάτια, παρόλο που τα καθάριζε πολύ τακτικά. Σκούπιζε και κάτω από αυτά.

Τώρα, όσον αφορά στο χαλάκι του μικρού, μάλλον το στυλ παζλ θα χαλάει εύκολα, όπως μου είπες. Μήπως υπάρχει κάτι ενιαίο από ανάλογο υλικό;

Τα χαλάκια δραστηριοτήτων είναι σταθερά;

Ψάχνεις μόνο για το δωμάτιο του μικρού ή για να στρώσεις όλο το σπίτι;

Αν πρόκειται μόνο για το δωμάτιό του φαντάζομαι ότι δεν θα προκαλέσει τόσο πρόβλημα στον άντρα σου ίσως κάποιο συνθετικό χαλί χωρίς χνούδια.

Αλλιώς μήπως να ρωτήσετε έναν αλλεργιολόγο για το πως να αντιμετωπίσετε την αλλεργία;

Στην ανάγκη μην στρώνεις καθόλου. Πάλι με ασφάλεια θα παίζει το μωρό... όπως το καλοκαίρι...

Τα χαλάκια δραστηριοτήτων δεν είναι σταθερά και εμενα τουλάχιστον δεν κάθονταν και πολλή ώρα εκεί.

Διαφημίσεις

Πεταμένα λεφτά... Τα χαλάκια και τα παζλ γιατι ζήτημα να κάθεται ο δικός μου 2 δευτερόλεπτα.. Τωρα αν θες για όλο το σπιτι ειναι ακριβά..Σε καμία περίπτωση μην πάρεις του Τζάμπο,πήρα και το πέταξα σε μια μερα γιατι βρωμαγε και μάζεψε κουνουπια:shock:!!! Απλα μπορείς να τον ντύνεις καλα και υπάρχουν φορμάκια με αντιολισθηττικες πατούσες που ειναι τέλεια η καλσουλες;)

κουνουπια!???μπλιαχ! εγω παντως που πηρα του τζαμπο και ειμαι πολυ ευχαριστημενη!εννοειτε οτι τα πλενεις πρωτα....δεν μου βρωμαγανε τι να πω...και την μικρη την βολεψαν πολυ απλα τωρα που φοραει παπουτσια μεσα στο σπιτι γιατι για παντοφλες δεν το συζηταμε....βρωμιζουν ευκολα και ειμαιμε σαπουνι και βετεξ συνεχεια

ΤΟΥ ΤΖΑΜΠΟ μυριζει υπερβολικα πλαστικουρα...πετρελαιο... δεν ξερω κι εγω τι, αλλα ακομα κι αν υποθεσουμε οτι με τον καιρο και με το (πολυ) καθαρισμα φευγει η μυρωδια-δεν εξρω και τι χημικα μπορεις να βαλεις, εμενα με το ξυδι δεν εφυγε... (ουτε μηνα δεν το κρατησα για το λογο που σου γραφω παρακατω), κι εμενα ο δικος μου από 5 μηνων το αποσυναρμολογουσε και "ετρωγε" τα μεσα κομματια, οποτε εφαγε σουτ!

Μανούλες παρακαλώ τη γνώμη σας!

Έχω ένα μπόμπιρα σχεδόν 10 μηνών. Αποφασίσαμε φέτος να μη βάλουμε χαλιά στο σπίτι γιατί ο άντρας μου έχει αλλεργία. Σκεφτόμασταν τι μπορούμε να βάλουμε στο πάτωμα ώστε να παίζει το μωρό με ασφάλεια. Έχετε χρησιμοποιήσει το χαλάκι τύπου παζλ; Είναι αρκετά ασφαλές και σταθερό αν το μωρό κάνει βήματα πάνω του ή γλυστράει; Επίσης θα ήθελα να μου πείτε όποιες έχετε χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο και είστε ευχαριστημένες ποια μάρκα είχατε αγοράσει. Αν θεωρείται ότι αξίζει να πάρουμε κάτι τέτοιο, ψάχνουμε για ένα που να είναι από ασφαλές υλικό, χωρίς μυρωδιές. Διάβασα και στο φόρουμ για μια έρευνα που είχε γίνει πριν λίγα χρόνια και τα θεωρούσαν επικίνδυνα γιατί απελευθέρωναν κάποιες ουσίες. :confused:

Ελπίζω οι προδιαγραφές κατασκευής να έχουν αλλάξει από τότε!

Καλημέρα. Αν πάρεις παζλ μην πάρεις τα μικρά γιατί : μυρίζουν, βγαίνουν εύκολα, γλιστράνε αν πέσει νερό και χρησιμοποιούνται και ως μασητικά. Εγώ είχα βάλει παζλ δαπέδου μεγέθους 1,00 Χ 1,00 (το κομμάτι) αγορασμένο από το ELC όταν ήταν 2 και 4 χρονών και μπορώ να πω ότι τους έσωσε τη ζωή αφού δεν ήταν λίγες οι πτώσεις τους από τον καναπέ ή από σπρωξίματα σε αυτή την ηλικία. Είχα στρώσει περίπου σε 25 τμ στο χώρο που περισσότερο έπαιζαν. Μπορείς να βρεις και από μαγαζιά που προμηθεύουν παιδότοπους και παιδικούς σταθμούς αρκεί να προσέξεις τα υλικά τους.

Ευχαριστώ μανούλες για τις απαντήσεις σας! Ακόμα δεν εχουμε αποφασίσει. Θέλουμε κάτι να καλύπτει ένα χώρο που θα παίζει ο μπέμπης, όχι όλο το σπίτι.

Διαφημίσεις

Κομάτια παζλ για δάπεδο πουλάνε και τα καταστήματα με βρεφικά τύπου mothercare. Απείρως ακριβότερα από τζάμπο ή μουστάκα, αλλά κάθε κομμάτι είναι μεγάλο και δεν κάνει σχέδια (που διαλύονται).

Εναλλακτικά, αλλά επίσης ακριβά τα ειδικά καλύματα προστασίας δαπέδου τύπου παζλ από είδη γυμναστηρίου.

Προσωπικά στο πλέι ρουμ έχω βάλει περίπου 4τμ με παζλ του τζάμπο - μια χαρά είναι και αν τα ξεκατινιάζανε μικρότερα δεν με πείραζε - -παιχνίδι ήταν και αυτό.

ΑΛΛΑ σαν αρχή στο σπίτι δεν περπατάμε καθόλου με παπούτσια. Και στο παζλ βγάζουμε και τις παντόφλες. Είναι πολύ πιο δύσκολο να τα καθαρίσεις σε σχέση με το σκέτο πάτωμα.

ΥΓ: Εμείς δεν έχουμε καθόλου χαλιά λόγω ενδοδαπέδιας. Αλλά γενικά τα χαλιά τα θεωρώ ότι πιο ανθυγειινό σε ένα σπίτι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

• 2 months later...
Καλημέρα. Αν πάρεις παζλ μην πάρεις τα μικρά γιατί : μυρίζουν, βγαίνουν εύκολα, γλιστράνε αν πέσει νερό και χρησιμοποιούνται και ως μασητικά. Εγώ είχα βάλει παζλ δαπέδου μεγέθους 1,00 Χ 1,00 (το κομμάτι) αγορασμένο από το ELC όταν ήταν 2 και 4 χρονών και μπορώ να πω ότι τους έσωσε τη ζωή αφού δεν ήταν λίγες οι πτώσεις τους από τον καναπέ ή από σπρωξίματα σε αυτή την ηλικία. Είχα στρώσει περίπου σε 25 τμ στο χώρο που περισσότερο έπαιζαν. Μπορείς να βρεις και από μαγαζιά που προμηθεύουν παιδότοπους και παιδικούς σταθμούς αρκεί να προσέξεις τα υλικά τους.

Adingo σου έχω στείλει προσωπικό μήνυμα. Οπότε μπορέσεις δες το. Ευχαριστώ!

eHHwp3.png

Το πρόβλημα με τα φτηνά παζλ είναι ότι τα χρώματα και τα υλικά τους είναι τοξικά και τα παιδάκια τα βάζουν συχνά στο στόμα.

Εγώ είχα πάρει ένα ακριβό (80 ευρώ 2x2) γιατί το έβαζαν στο στόμα.

Υπερ: ομορφη επιφάνεια, δροσερή για καλοκαίρι καλή για χειμώνα, ωραία χρώματα και ωραίο παιχνίδι.

ΚΑΤΑ: δύσκολο στην σκούπα και σφουγγάρισμα (κάθε φορά ήθελα πόση ώρα να το ξαναφτιάξω) και γενικά το παιχνίδι τους ήταν να το χαλάνε και έπρεπε να το φτιάχνω. Στο τέλος βαρέθηκα και το έβαλα στην αποθήκη