Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κρέμες προσώπου κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης


Recommended Posts

κορίτσια καλημέρα σας.Είμαι κι εγώ έγκυος στον πέμπτο μήνα και εδώ και καιρό, πρίν ακόμα μείνω έγκυος δηλαδή, χρησιμοποιώ μόνο βιολογικές κρέμες, αφρόλουτρα και προιόντα περιποίησης για το κοριτσάκι μου.Χρησιμοποιούσα πολλές και διάφορες στο παρελθόν αλλα έτυχε και διάβασα έναάρθρο στο ιντερνετ και ψάχνοντας τα συστατικά κάθε κρέμας που είχα οσο ακριβή και να ήταν, είχε μέσα καθε είδους χημικά και παράγωγα πετρελαίου, που φρίκαρα!!

Να μην τα πολυλογώ,μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα σε κάποιες εταιρίες βιολογικών και έτσι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αυτές οι εταιρίες έχουν όλες πιστοποιήσεις απο τους πιο αυστηρους οργανισμούς.Είναι η naturado, rosalia, tocophea,weleda,nature friends,logona kai lavera.

Υπάρχουν κι αλλες πολλές αλλα οι περισσότερες δεν είναι ακόμα γνωστές στην Ελλάδα.Εγώ τις παίρνω απο μια κοπέλα στο internet που τις έχει σε καλές τιμές.Οποια ενδιαφέρεται ας μου στείλει mail να της πω,για να μην κάνω και διαφήμηση.

[email protected]

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οχι ρε κοριτσια οι ποσοτητες των συστστικων στις κρεμες που μπορει να επηρεασουν το μωρο ειναι μηδαμινες.γνωμη μου να μην αλλαζετε τις κρεμες. το δερμα στην εγκυμοσυνη επιρεαζεται με τις ορμονες,αμα του αλλαζετε κ κρεμες....

η αληθεια ειναι οταν ημουν εγκυος σκεφτομουν,ειδικα προς το τελος,κι αν αυτο που εφαγα το πειραξε?κι αν το ποτακι που ηπια το επηρεασει?κι αν μου βγει με 4 ποδια κ 2 κεφαλια?απο την στιγμη που προσεχεις τι βαζεις στο στομα σου ολα τα αλλα ειναι αμελητεα

Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλέπω έτσι.Το θέμα δεν είναι μόνο κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλα τι αηδίες βάζουμε στο πρόσωπό μας καθ'ολη τη διάρκεια της ζωής μας. Δεν λέω να γίνουμε μανιακές αλλα αφού υπάρχουν πιο αγνά πράγματα,τα οποία μάλιστα δεν μας κοστίζουν μια περιουσία, γιαττί να μην τα προτιμήσουμε?

4S7L.jpgjNXsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλες!

 

Σπυράκια είχα βγάλει κι εγω στο πρόσωπο σε απόλυτη συμμετρία και στις 2 πλευρές του προσώπου και ο γιατρός μου είπε πως είναι ορμονικό και κυρίως όταν το μωράκι είναι αγοράκι. Ο γιατρός μού είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με προιόντα ακμής και συγκεκριμένα με το dalacin. Εβαλα για αρκετές μέρες και είδα κάποια βελτίωση. Αλλά το τελευταίο διάστημα παρόλο που δεν σταμάτησα το dalacin και απλά πλένομαι με ένα διάλυμα της Αvene, έχουν αρχίσει να μειώνονται σημαντικά!!! Και χαίρομαι τόσο γι αυτο!!! Ίσως να'ναι που τελειώνω τον 6ο μήνα??? δεν ξέρω...

 

Όσο αφορά τις κρέμες φοράω ένα serum της Natrice, αφού είδα πως οι πιο λιπαρές κρέμες δεν μου κάνουν και πολυ καλό.

 

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια!

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας σε όλες!

 

Σπυράκια είχα βγάλει κι εγω στο πρόσωπο σε απόλυτη συμμετρία και στις 2 πλευρές του προσώπου και ο γιατρός μου είπε πως είναι ορμονικό και κυρίως όταν το μωράκι είναι αγοράκι. Ο γιατρός μού είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με προιόντα ακμής και συγκεκριμένα με το dalacin. Εβαλα για αρκετές μέρες και είδα κάποια βελτίωση. Αλλά το τελευταίο διάστημα παρόλο που δεν σταμάτησα το dalacin και απλά πλένομαι με ένα διάλυμα της Αvene, έχουν αρχίσει να μειώνονται σημαντικά!!! Και χαίρομαι τόσο γι αυτο!!! Ίσως να'ναι που τελειώνω τον 6ο μήνα??? δεν ξέρω...

 

Όσο αφορά τις κρέμες φοράω ένα serum της Natrice, αφού είδα πως οι πιο λιπαρές κρέμες δεν μου κάνουν και πολυ καλό.

 

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια!

 

το dalacin παλιά το είχα χρησιμοποιήσει!! Αντιβίωση είναι όμως αν δεν κάνω λάθος για αυτό πρόσεχε το ασχέτως τι είπε ο γιατρός σου....

 

και εγώ αγοράκι εχώ αλλά το προσωπο μου ήταν πολύ καλυτερο από οτι πριν...

 

προσωπικά εγω δεν το διακινδυνεύω και χρησιμοποιώ ραγαδων και προσωπου κορρε και πηρα weleda για το μωρό...δεν συμφωνώ με την άποψη ότι "ελα μωρέ τόσα τρώμε τα καλυντικα είναι μιρλη ποσότητα κλπ"...μελέτες έχουν δείξει ότι ακόμη και αυτή η μικρή ποσότητα επηρεάζει...αλλά πάνω από όλα είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν έχει νόημα να λεμε στην τελική τι πρέπει και τι δεν πρέπει...όπως νιώθει κανείς. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας σε όλες!

 

Σπυράκια είχα βγάλει κι εγω στο πρόσωπο σε απόλυτη συμμετρία και στις 2 πλευρές του προσώπου και ο γιατρός μου είπε πως είναι ορμονικό και κυρίως όταν το μωράκι είναι αγοράκι. Ο γιατρός μού είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με προιόντα ακμής και συγκεκριμένα με το dalacin. Εβαλα για αρκετές μέρες και είδα κάποια βελτίωση. Αλλά το τελευταίο διάστημα παρόλο που δεν σταμάτησα το dalacin και απλά πλένομαι με ένα διάλυμα της Αvene, έχουν αρχίσει να μειώνονται σημαντικά!!! Και χαίρομαι τόσο γι αυτο!!! Ίσως να'ναι που τελειώνω τον 6ο μήνα??? δεν ξέρω...

 

Όσο αφορά τις κρέμες φοράω ένα serum της Natrice, αφού είδα πως οι πιο λιπαρές κρέμες δεν μου κάνουν και πολυ καλό.

 

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια!

 

το dalacin παλιά το είχα χρησιμοποιήσει!! Αντιβίωση είναι όμως αν δεν κάνω λάθος για αυτό πρόσεχε το ασχέτως τι είπε ο γιατρός σου....

 

και εγώ αγοράκι εχώ αλλά το προσωπο μου ήταν πολύ καλυτερο από οτι πριν...

 

προσωπικά εγω δεν το διακινδυνεύω και χρησιμοποιώ ραγαδων και προσωπου κορρε και πηρα weleda για το μωρό...δεν συμφωνώ με την άποψη ότι "ελα μωρέ τόσα τρώμε τα καλυντικα είναι μιρλη ποσότητα κλπ"...μελέτες έχουν δείξει ότι ακόμη και αυτή η μικρή ποσότητα επηρεάζει...αλλά πάνω από ολα είναι προσωπικό θέμα του καθενός και δεν έχει νόημα να λεμε στην τελική τι πρέπει και τι δεν πρέπει...όπως νιώθει κανείς. :wink:

 

Προφανώς ο κάθε οργανισμός αντιδρά διαφορετικα. εμενα τωρα αρχισε να φτιαχνει η επιδερμιδα μου...ευτυχώς!! Και επίσης όπως είπες η κάθεμια νίωθει διαφορετικά...αλλες θεωρούν ότι πρέπει να προσέχουν τα πάντα και άλλες θεωρούν πολλά ως υπερβολές...

T9oHp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ήθελα να σας παραθέσω το παρακάτω

 

το οποίο μιλάει για κάποιες αντιρυτιδικές κρέμες

που περιέχουν την ουσία "ρετινόλη"

 

η οποία καλό θα ήταν

να αποφεύγεται κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης

γιατί είναι εμβρυοτοξική.

 

Όταν είχα μείνει έγκυος (πρίν 3 περίπου χρόνια)

χρησιμοποίούσα κρέμες του Κορρέ και της Αpivita

(οι οποίες νομίζω γράφουν "Retinol Free")

 

Για δείτε το:

http://www.omorfi.com/pregnancy/cosmetics

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια και από μένα.

Ειμαι στον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου και όχι ότι μου το απαγόρευσε ο γιατρός μου αλλά από μόνη μου έκανα κάποιες αλλαγές...Δε βάφω τα νύχια μου και τα μαλλιά μου και από κρέμες χρησιμοποιώ σαπουνάκι της Κορρέ και κρέμα ενυδατική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Πάντως και μένα ο γιατρός δεν μου απαγόρεψε τίποτα. Μου είπε να συνεχίσω να χρησιμοποιώ την ενυδατική μου που είναι απλή χωρίς ρετινόλη. Και να βάφομαι με ότι μέχρι τώρα (όχι ότι βαφόμουν και πολύ).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εγώ είμαι στον 4ο μήνα και ο γιατρός δεν μου απαγόρευσε τίποτα. Εξακολουθώ και φοράω ακριβώς τα ίδια καλλυντικά. Βάφω κανονικά τα νύχια μου και κάνω στα μαλλιά μου φυτική βαφή. Όταν τον ρώτησα σχετικά, μήπως να κόψω κάτι, με κοίταξε σαν να ήμουν τρελή. Μου είπε οτι είμαι έγκυος και όχι άρρωστη και καλό θα ήταν να τα διαχωρίζουμε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα τα ίδια μου είπανε, δεν χρειάζεται να κόψω κάτι εκτός από το solarium:shock: λές και θα έκανα χειμωνιάτικα και έγκυος. Για τα μαλλιά ο μόνος λόγος για να αποφύγω την βαφή, είπε ότι από τις πολλές ορμόνες μπορεί να μην πιάσει ή να βγεί άλλο χρώμα από αυτό που περιμένω, όπως όταν κάνεις βαφή με περίοδο, δεν πρόκειται όμως να κάνει κακό στο έμβρυο. Από κρέμες προληπτικά έχω σταματήσει τα estee που τις εβαζα εδώ και χρόνια και έχω καταλήξει σε ένα απαλό σαπούνι clarins και κρέμα bepanthol στο πρόσωπο, τουλάχιστο προς το παρόν γιατί νιώθω λιπαρό το πρόσωπο δεν μου πέφτει βαριά.

Υπάρχει κάποια άλλη που αντιμετωπίζει λιπαρότητα στο πρόσωπο και πως την αντιμετωπίζει?

foxfoxard20110920_-6_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπέρα

εγω είμαι 2 μηνων και μου είπε ο γιατρός , καθόλου βαφή μαλλιων και οχι κρέμες προσώπου γιατι οι περισσότερες έχουν κάποια συστατικά που επηρεάζουν το έμβρυο.- Σε ερώτηση μου σχετικά με το ποιές είναι αυτές , μου είπε οτι τα συστατικά που επηρεάζουν αρνητικα και εμπεριέχονται στις κρέμες δεν είναι 1-2 αλλα πάρα πολλα και καλό είναι να τις αποφύγω.. - το πρόβλημα τώρα είνα οτι το δέρμα μου έχει αρχίσει να εμφανίζει ξηρότητα και να τραβάει άσχημα ετσι κι εγω ψάχνω κάτι... για να το σωσω κάπως.. - ξέρει καμια τι γίνεται με αυτες τις κρέμες που υποτιθεται φτιάχνουμε στο σπίτι ? ( εχω βρεί μόνο απο το internet διαφορα φτιαχτα με γιαουρτι κτλ) έχει χρησιμοποιησει ποτέ καμια κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

roverskip θα με ξετρέλενε ο γιατρός σου είμαι σίγουρη!

 

Τελικά κάθε γιατρός λέει τα δικά του, κάθε επαγγελματίας επίσης τα δικά του.

Λόγω σπουδών μπορώ να αναγνωρίσω από τη συσκευασία τί περιέχουν όλα αυτά (κρέμες, βαφές μαλλιών, νυχιών, έτοιμοι χυμοί, κόκα κόλες, κονσέρβες κτλ) και έτσι όσα μπορώ τα αποφεύγω για να μην έχω τύψεις.

Τόσες τα καταναλώνουν, δεν θα πάθω εγώ κάτι, όμως θέλω το κεφάλι μου ήσυχο να έχω.

Σίγουρα από κάπου θα πάρει το μωρό τα βλαβερά συστατικά κάποτε, όσο μπορώ το αποφεύγω όσο είναι στη μήτρα μου.

 

Νύχια δεν βάφω γιατί κάνω ένα μανό διαρκείας που απαιτεί ακτινοβολία, αν κάνω νύχι ή θα μείνει άβαφο ή θα είναι με απλό μανό.

 

Ο δικός μου γιατρός είπε ναι στις φυτικές βαφές, που κατ'εμέ δεν υπάρχουν φυτικές εκτός κι αν τα βάψω με πατζάρια, κι έτσι δεν τα βάφω.

Ισως πρίν την πρωτοχρονιά κι αν έχω βρει κάποιο προιόν που να μη με στρεσάρει η λίστα με τα συστατικά του κι αν εξακολουθώ να το θέλω.

 

Κρέμες δεν βάζω καμμιά στο πρόσωπο.

 

Στο σώμα βάζω λίγη bepanthol λοσιόν σώματος μετά από κάθε μπάνιο, επειδή λέει χωρίς parabens, αν και το συζήτησα με την φαρμακοποιό φίλη μου και είπε όλες βάζουν βαζελίνη. Μάλλον δε θα βάζω τίποτε μόλις ξεπροβάλει η κοιλιά, κι ας κάνω κι άλλες ραγάδες.

Στην κοιλιά κάτι φυτικό ενυδατικό να βάζουμε υπάρχει? :confused:

Προς αποφυγή των ραγάδων, λέμε τώρα!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Και στις δυο μου εγκυμοσυνες οι γιατροι μου δεν μου απαγορευσαν απολυτως τιποτα. Ειδικα σε κρεμες δεν εγινε καμια αναφορα. Για τις βαφες μου προτειναν φυτικες αλλα μετα τον τριτο μηνα μου ειχε πει ο γιατρος οτι και με κανονικη βαφη μια δυο φορες δεν πειραζει. Απο τη στιγμη που ο γιατρος σου εχει προβλημα προτιμησε καμια φυτικη βαφη, υπαρχουν πολλες εταιριες στα φαρμακεια που ειναι πιο ασφαλης.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από κρέμα προσώπου βάζουν του Κορρέ μία βιολογική με πιστοποίηση ECOCERT ( την KORRES MATERIA HERBA) και καθαρίζω το πρόσωπο με τα μαντιλάκια του ΚΟΡΡΕ που έχουν ρόδι. Για σώμα βάζω μία βιολογική Naturado Tentation Body Milk με άρωμα Μάγκο. Από αποσημτικό βρήκα ένα βιολογικό το Deo Crystal σε μεγαζιά με βιολογικά όλα αυτά. Τέλος για τις ραγάδες ενώ έβαζα από πολύ νωρίς την Salba Mamma Uno που μου σύστησε ο φαρμακοποιός οι ραγάδες έγιναν και δεν ξέρω πώς θα φύγουν. Τον τελευταίο μήνα ανακάλυψα στο μαγαζί με τα βιολογικά Αμυγδαλέλαιο μιας γερμανικής εταιρείας, που μου φαίνεται πιο "αγνό" και βάζω αυτό (WELEDA). Αυτά. Πάντως κι εμένα ο γιατρός δεν μου έκανε ιδιαίτερη μνεία για καλλύντικά, από μόνη μου τα πήρα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Σπυράκια είχα βγάλει κι εγω στο πρόσωπο σε απόλυτη συμμετρία και στις 2 πλευρές του προσώπου και ο γιατρός μου είπε πως είναι ορμονικό και κυρίως όταν το μωράκι είναι αγοράκι. Ο γιατρός μού είπε πως δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με προιόντα ακμής και συγκεκριμένα με το dalacin. Εβαλα για αρκετές μέρες και είδα κάποια βελτίωση. Αλλά το τελευταίο διάστημα παρόλο που δεν σταμάτησα το dalacin και απλά πλένομαι με ένα διάλυμα της Αvene, έχουν αρχίσει να μειώνονται σημαντικά!!! Και χαίρομαι τόσο γι αυτο!!! Ίσως να'ναι που τελειώνω τον 6ο μήνα??? δεν ξέρω...

 

Όσο αφορά τις κρέμες φοράω ένα serum της Natrice, αφού είδα πως οι πιο λιπαρές κρέμες δεν μου κάνουν και πολυ καλό.

 

Φιλιά σε όλες και καλή συνέχεια!

πες το χρυσόστομη! Εμ δηλαδή εσύ το είχες γράψει εγώ δεν το είχα διαβάσει! Αχ λέτε να έχω αγοράκι? Θα τρελαθώ!!! Είμαστε όλο κοριτσόσογο! ΑΠό την αρχή όμως έχω τη διαίσθηση ότι έχω αγοράκι, και από την περίοδο της σύλληψης είχα τρελά σπυράκια και σε άσχετα σημεία! Τώρα έχουν επικεντρωθεί στο πρόσωπο! Τρελά σπυράκια, έχουμε ένα γάμο να πάμε και σκέφτομαι τί θα πρωτοκαλύψει η καυμμένη η πούδρα (δεν βάζω μεικ απ).

Θα το πω του γυναικολόγου να δω τί θα πεί για το φύλο, αν και δεν πρόκειται να βάλω αλοιφή καμμιά!

Παλιά που είχα σπυράκια από τον ιδρώτα στο γυμναστήριο μου είχαν δώσει φενεργκαν και άλλη μια για σύγκαμα μωροΥ!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα ανακάλυψα στο μαγαζί με τα βιολογικά Αμυγδαλέλαιο μιας γερμανικής εταιρείας, που μου φαίνεται πιο "αγνό" και βάζω αυτό (WELEDA). Αυτά. Πάντως κι εμένα ο γιατρός δεν μου έκανε ιδιαίτερη μνεία για καλλύντικά, από μόνη μου τα πήρα αυτά.
αυτό κολλάει μετά? Σπάνια έβαζα κρέμες επειδή δεν μπορώ το κόλλημα, και σκέφτομαι ακριβώς αυτό που είπες, σκέψου να βάζω 7 μήνες κρέμες και να κολλάω και τελικά να κάνω κι άλλες ραγάδες!

Είμαι που είμαι γεμάτη, θα γίνω μια σκέτη ραγάδα :-D Αλλά δε με νοιάζει και τόσο, πιστεύω είναι θέμα δέρματος.

Αλλωστε σιχαίνομαι τη γλίτσα από τις κρέμες και τα λάδια, θα σας διαβάζω αν με δελεάσει κάτι...με σώζετε!

Πάντως αυτές τις φαρμακευτικές τις ειδικές για ραγάδες...μακρυά! Εχουν τα άπειρα μέσα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως ο γιατρός μου δε μου απαγόρεψε τίποτα!

Και κρέμες προσώπου έβαζα και τα νύχια μου έβαφα και κρέμες για τις ραγάδες έβαζα και βαζελίνη! Και δόξα τω Θεό μια χαρά βγήκε η μικρή μου και υγιέστατη!

Το μόνο που μου απαγόρεψε ήταν οι κρέμες βαφής μαλλιών...

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...