Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γειά σας

Θα σας παρακαλούσα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι πρέπει να κάνω.

Ο γιός μου είναι 34 μηνών έχει το τελευταίο διάστημα ανοιγοκλείνει τα βλέφαρα του, ειδικά όταν είναι αφοσιωμένος κάπου,Π.χ. Όταν βλέπει τηλεόραση. Πήγαμε στον οφθαλμιατρο και τον είδε, μας είπε ότι δεν έχουν κάτι τα μάτια του, απλά του έχει γίνει συνήθεια, τον ρώτησα πως κόβεται αυτό και μου είπε θα βρεις τρόπο να τα καταφέρεις.

Και όμως τρόπο δεν έχω βρει δοκίμασα να μην δίνω σημασία αλλά τίποτα, δοκίμασα να του λέω μην το κάνεις αυτό αλλά τίποτα.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμεις για ενα τικ που εχει ο μεγαλος (και το ενφανισε γυρω στα 2) πηγαμε στον παιδονευρολογο οποιος βεβαιωσε οτι δεν εχει κατι παθολογικο και μας παρεπεμψε σε παιδοψυχολογο αλλα δεν πηγαμε. Το ιδιο τικ εχει και ο ανηψιος του αντρα μου αλλα τα παιδια εχουν 15 χρονια διαφορα και δεν εχουν επαφη,

(Εμενα σφιγεται οταν περιμενει κατι με ανυπομονησια)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε αντιστοιχα προβληματα κατα καιρους και καναμε τα εξης: η τηλεοραση κοπηκε μαχαιρι, απλα "χαλασε". Μετα αρχισαμε το μπιρι μπιρι να καταλαβουμε τι αγχωνει το παιδι (ηταν και λιγο μεγαλυτερο οποτε η επικοινωνια ηταν καλυτερη). Μετα αρχισαμε τις οικογενειακες εκδρομες κι εβλεπα οτι μετα τη δευτερη αποδραση πηγαινε καλυτερα. Ε μετα τις καλοκαιρινες διακοπες περασε εντελως. Μηπως παει παιδικο και πιεζεται; Παντως παιρνει χρονο για να περασει, απλα προσπαθησε να χαλαρωνεις το παιδι και θα το αποβαλει.

Link to comment
Share on other sites

να πω και εγω τι ειχα διαβασει καποτε , οταν ειχα ασχοληθει με το θεμα.

Το τικ, συχνα ειναι νευρολογικης φυσης....και αν ειναι νευρολογικης φυσης συνηθως ειναι και κληρονομικα. Δηλαδη αν το εχερι καποιος συγγενης, ισως ειναι κληρονομικο. Σε αυτην την περιπτωση δινεται και αγωγη, αν το παιδι ομως ειναι πιο μεγαλο. Αλλες λυσεις ειναι το 'μποτοξ', αυτο για τις ρυτιδες. Ηρεμουν οι συγκεκριμενοι μυες και σταματαει εστω προσωρινα το τικ. Κατα 50% μετα απο αυτο δεν ξαναεμφανιζεται.

Επισης το τικ συνηθως ειναι πιο συχνο στα αγορια και η πιο κοινη ηλικια ειναι η αρχη του δημοτικου σχολειου. Το ανοιγοκλειμα των βλεφαρων ειναι το πιο συχνο τικ και συνηθως το πρωτο αν το παιδι παρουσιασει και αλλα (κινητικα η φωνητικα).

ΑΝ το προβλημα δεν ειναι νευρολογικης φυσης και ειναι ψυχολογικο και ειδικα αν δεν ειναι πολυ εντονο, τις περισσοτερες φορες φευγει μονο του....γυρω στην προεφηβεια ομως.

Αυτα στη θεωρια....στην πραξη το δικο μας παιδακι, συγγενης, κοριτσακι που τωρα ειναι 18, εμφανισε τικ στα 7. Ειχε πεθανει ο παππους του τοτε και θεωρησαν οτι αυτη ηταν η αιτια. Οι ψυχολογοι ελεγαν να μην της δινουν σημασια αλλα η μαμα σημερα λεει οτι επρεπε να επιμενει τοτε. Γιατι δεν της το υπενθυμιζε λεει και το παιδι το εκανε οταν ξεχνιοταν. Σαφως και δεν ξερουμε τι επρεπε να κανει εκ των υστερων πια, αλλα οι ψυχολογοι λενε να μην το σζητανε.

Στα 16 της που δεν ειχε φυγει ακομη εκανε ενεση μποτοξ αλλα μετα απο ενα δεκαμηνο ξαναμεφανιστηκε με πολυ μικροτερη ενταση. Σιγα σιγα ξανααυξηθηκε η ενταση. Τωρα θα ξανακανει μπας και εξαλοιφθει.

Link to comment
Share on other sites

Λαιδα, τo μποτοξ δεν εχουν κατηγορηθει για καρκινο?? Η κανω λαθος ?

Παντως οπως και να εχει δεν ειναι παρακινδυνευμενo σαν μεθοδος για τα μικρα παιδια?

 

Τα τικ και εγω νομιζω οτι ειναι νευρoλογικης φυσεως (εννοειται οτι υπαρχει και η κληρονομικη προδιαθεση) . Εφοσον οι γιατροι της αντιστοιχης ειδικοτητας δεν μπορουν να βρουν αιτια και να τα διορθωσουν, τοτε καθε μητερα πρεπει να προσπαθει να βρει τις αιτιες απο μονη της.

Η τηλεοραση, το αγχος , συμπεριφορες τριτων που κλονιζουν την αυτοπεποιθηση του , θεωρω οτι ειναι πιθανες αιτιες.

Και εγω σαν τη naina θα το αντιμετωπιζα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδικο σταθμό τώρα ξεκίνησε, οπότε δεν είναι από αυτό και όταν λέω τηλεόραση δεν βλέπει πολύ ώρα βλέπουμε μόνο το παιδικο umizoomi που το έχει τρελή αδυναμία. Όλη την υπόλοιπη μέρα είμαστε στο πάρκο που το έχουμε μπρος στα πόδια μας, πάμε στην δουλειά του μπαμπά μας κ.α

Όσο για το μποτοξ δεν θέλω να κάνω στο μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites

Λαιδα, τo μποτοξ δεν εχουν κατηγορηθει για καρκινο?? Η κανω λαθος ?

Παντως οπως και να εχει δεν ειναι παρακινδυνευμενo σαν μεθοδος για τα μικρα παιδια?

 

.

συμφωνω και εγω δεν ξερω ετσι και αλλιως αν το κανουν σε μικρα παιδια, απλα το ανεφερα εγκυκλοπαιδικα.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά στεγνώνουν τα ματάκια του όταν αφοσιώνεται κάπου (ειδικά στην τηλεόραση), επειδή δεν τα ανοιγοκλείνει όσο συχνά χρειάζεται; Μπορεί να ακούγεται βλακεία, αλλά μπορεί να είναι τόσο απλό. Εννοείται ότι η τηλεόραση το προκαλεί αυτό (ακόμα και στους μεγάλους)

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Πρώτον, δες έναν ακόμη οφθαλμίατρο. Κάποιοι δίνουν αθώες σταγονίτσες όταν καταλήξουν ότι είναι ψυχολογικό με την αιτιολογία ότι στα παιδιά δεν τους αρέσουν να βάζουν σταγόνες οπότε ασυναίσθητα το κόβουν από μόνα τους. Στην κόρη μου αυτό βέβαια δεν έπιασε, οπότε περνάω στο δεύτερο που έχω να προτείνω. Πήγαινε το παιδί να το δει ένας καλός παιδοψυχολόγος (εφόσον επαναλαμβάνω έχεις αποκλείσει τελείως τον παθολογικό παράγοντα). Μπορεί να σε βοηθήσει όσο δεν φαντάζεσαι, μέχρι και να το κόψει τελείως, τώρα όμως που είναι ακόμη νωρίς. Εμας πάντως μας βοήθησε και από τότε δεν το ξανακάναμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγαμε και σε άλλον οφθαλμιατρο που μας είπε ότι δεν έχουν τα ματάκια του άλατα, μας έδωσε κάποιες σταγόνες και μας είπε να δούμε πως θα πάει και μετά βλέπουμε. Αρχίσαμε την θεραπεία αμέσως, αν θα συνεχίσει θα πάμε σε παιδονευρολογο.Σας ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας

Θα σας παρακαλούσα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι πρέπει να κάνω.

Ο γιός μου είναι 34 μηνών έχει το τελευταίο διάστημα ανοιγοκλείνει τα βλέφαρα του, ειδικά όταν είναι αφοσιωμένος κάπου,Π.χ. Όταν βλέπει τηλεόραση. Πήγαμε στον οφθαλμιατρο και τον είδε, μας είπε ότι δεν έχουν κάτι τα μάτια του, απλά του έχει γίνει συνήθεια, τον ρώτησα πως κόβεται αυτό και μου είπε θα βρεις τρόπο να τα καταφέρεις.

Και όμως τρόπο δεν έχω βρει δοκίμασα να μην δίνω σημασία αλλά τίποτα, δοκίμασα να του λέω μην το κάνεις αυτό αλλά τίποτα.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει, θα το εκτιμούσα αφάνταστα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εγώ θα έλεγα να ψάξετε τι τον αγχώνει στο περιβάλλον του σπιτιού σας ή σε παιδικό, αν πηγαίνει. Η δικιά μου εμφάνισε τικ φωνητικό στον 6 μήνα της εγκυμοσύνης μου και ήταν τοτε σχεδον 4. Το τικ ήταν ένας ξερόβηχας. Αρχικά θεωρήσαμε οτι ήταν κρυωμένη και το αναφέραμε όλη την ώρα. Όταν μας διαβεβαίωσε ο γιατρός οτι δεν υπάρχει τίποτα οργανικό απλα΄πάψαμε να το αναφέρουμε και σιγά σιγά εξαφανίστηκε. Εμφανιστηκε πάλι τη μέρα που πήγαινα στο μαιευτήριο να γεννήσω και παρέμεινε για 2 μήνες και πάλι σεν δίναμε καθόλου σημασία και δεν της λέγαμε τίποτα. Εϊχαμε πει και σε συγγενεις να μην αναφέρουν κατι και τώρα πλέον το κανει σπάνια. ΑΠλά κάναμε και άλλαγές στον τρόπο μας απέναντι στο παιδί αλλα΄και μεταξύ μας και έτσι νομίζω οτι είμαστε σε καλό δρόμο. Ελπίζω να βοήθησα:)

Link to comment
Share on other sites

Ελένη ο μικρός ξεκίνησε αυτό το... τικ πριν τον παιδικό ή μετά; Επίσης, αν είναι πριν, του είχε ανακοινωθεί ότι θα γραφτεί σε παιδικό την επόμενη χρονιά, τον καιρό που άρχισε;

Link to comment
Share on other sites

Ελένη ο μικρός ξεκίνησε αυτό το... τικ πριν τον παιδικό ή μετά; Επίσης, αν είναι πριν, του είχε ανακοινωθεί ότι θα γραφτεί σε παιδικό την επόμενη χρονιά, τον καιρό που άρχισε;

 

Απόκτησε το τικ εδώ και ένα χρόνο, έχω δίδυμα οπότε μαζί με την αδερφή του γνώριζαν ότι θα πάνε παιδικο εδώ και καιρό, ερχόταν το σχολικό και έπαιρνε τα ξαδέρφια τους και τους βλέπαμε. Δεν ξέρω τώρα μου περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να ξεκίνησε όταν ξεκίνησα να δουλεύω, ίσως να είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...