Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

25 Ημερών Και Βάρος.


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σας.

Θυμάστε πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας στις 25 ημέρες ???

 

Ο γιός μου είχε πάρει λίγο παραπάνω από κιλό από το βάρος που είχε όταν βγήκαμε από το μαιευτήριο (με αποκλειστικό θηλασμο) και ήταν 4.360. Από μωρό σε μωρό όμως υπάρχουν διαφορές, σε προβληματίζει κάτι;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πήρα σπίτι 2.600 απο 2.885 που γεννήθηκε.

Είναι 25 ημερών ακριβώς και είναι 4 κιλά.

Η παιδίατρος μου την είπε λίγο...

Μου είπε πως πήρε πολύ βάρος για 25 ημερών μωρό και πως κουράζεται η καρδιά τους...

Έλεος...

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την πήρα σπίτι 2.600 απο 2.885 που γεννήθηκε.

Είναι 25 ημερών ακριβώς και είναι 4 κιλά.

Η παιδίατρος μου την είπε λίγο...

Μου είπε πως πήρε πολύ βάρος για 25 ημερών μωρό και πως κουράζεται η καρδιά τους...

Έλεος...

 

Δηλαδη τι επρεπε να κανεις?Να λες στο μωρο οχι δεν σε ταιζω γιατι εισαι χοντρο??Ελεος...:shock:

Ειναι αρκετα νομιζω το βαρος που εχει παρει αλλα δεν νομιζω να υπαρξει καποιο προβλημα,αν εχει παρει και σε υψος ειναι λογικο.Και η μικρη μου στις 30 μερες ειχε παρει 800-900γρ καπου εκει αν θυμαμαι καλα,γυρω στο κιλο ηταν και την θηλαζα.

Link to comment
Share on other sites

Και τί θέλει να κάνεις στο νεογέννητο δίαιτα;

Άλλες μαμάδες παρακαλάνε να βάλει βάρος το μωρό τους..

Επίσης αν δεν κάνω λάθος τα μωρά που γεννιούνται πιό μικρά παίρνουν πιό γρήγορα βάρος από τα υπόλοιπα.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτή με προέτρεψε να τη θηλάζω και να της δίνω και συμπλήρωμα.

Και τώρα που το παιδί μου πάχυνε, μου έβαλε φρένο.

Χαίρομαι που πήρε βάρος όμως με στενοχώρησε με τα υπόλοιπα που μου είπε.

Εγώ θα συνεχίσω να ταίζω το μωρό μου κανονικά.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί δεν περιορίζεις την ποσότητα του συμπληρώματος?

 

Προς proud mom:

Μπορείς και να το θηλάζεις αποκλειστικά.

Για ποιο λόγο χορηγείς συμπλήρωμα; Είναι εσφαλμένη οδηγία το να θηλάζει η μαμά και να χορηγεί στο καπάκι συμπλήρωμα, έτσι γενικώς κι αδιακρίτως κι αναιτιολόγητα...

 

Από όσο ξέρω, στον θηλασμό δεν ανησυχεί κανείς για την αύξηση βάρους. Εσύ όμως ακολουθείς μικτή διατροφή. Κι αφού υπάρχει ελάχιστο όριο πρόσληψης βάρους, λογικά (υποθέτω δηλαδή) θα υπάρχει και μέγιστο όριο. Και κανένα άκρο δεν είναι ό,τι καλύτερο. Οπότε, νομίζω ότι πρέπει να ζητήσεις περισσότερες πληροφορίες από τον παιδίατρο.

 

Κάτι τελευταίο: ορμονικό έλεγχο (θυροειδή) θα κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα θυροειδή.

Απλά το παιδάκι θηλάζει κανονικά και πίνει και το συμπλήρωμα και παχαίνει.

Και ο γιός μου έτσι ήταν.

Τον είχα πάρει 2.700 απο το μαιευτήριο και 2 μηνών είχε φτάσει σχεδόν 8 κιλά.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα θυροειδή.

Απλά το παιδάκι θηλάζει κανονικά και πίνει και το συμπλήρωμα και παχαίνει.

Και ο γιός μου έτσι ήταν.

Τον είχα πάρει 2.700 απο το μαιευτήριο και 2 μηνών είχε φτάσει σχεδόν 8 κιλά.

 

2 μηνών ήταν 8 κιλά???:shock::shock::shock:

 

μα αφού παίρνει περισσότερο βάρος από ότι πρέπει γιατί του δίνεις συμπλήρωμα? ίσως ο θηλασμός επαρκεί. μπορείς να το δοκιμάσεις για μια βδομάδα και να δεις πόσο βάρος θα πάρει μόνο με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

Ειληκρινά δεν θυμάμαι πόσα κιλά ήταν η μικρή μου 25 ημερών και δεν νομίζω πως παίζει ρόλο. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, έχει διαφορετικό σωματότυπο και άλλη κληρονομιά από τους γονείς του (πχ θα ήταν άτοπο να περιμένω η κόρη μου να βγεί ντερέκι όταν εγώ είμαι 1.60 και ο σύζυγός μου 1.70). Γι'αυτό και οι παιδίατροι κρίνουν (συνήθως) με βάση αυτά που ξέρουν αλλά και αυτά που βλέπουν. Εμένα με ξενίζει το ότι σου είπε να δώσεις συμπλήρωμα αλλά δεν ξέρω τον λόγο ούτε τις ειδικές περιστάσεις που μπορεί να υπάρχουν. Επίσης δεν είμαι παιδίατρος. Αν νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά, πιστεύω πως είναι καλλίτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο, δεν είναι κακό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειληκρινά δεν θυμάμαι πόσα κιλά ήταν η μικρή μου 25 ημερών και δεν νομίζω πως παίζει ρόλο. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό, έχει διαφορετικό σωματότυπο και άλλη κληρονομιά από τους γονείς του (πχ θα ήταν άτοπο να περιμένω η κόρη μου να βγεί ντερέκι όταν εγώ είμαι 1.60 και ο σύζυγός μου 1.70). Γι'αυτό και οι παιδίατροι κρίνουν (συνήθως) με βάση αυτά που ξέρουν αλλά και αυτά που βλέπουν. Εμένα με ξενίζει το ότι σου είπε να δώσεις συμπλήρωμα αλλά δεν ξέρω τον λόγο ούτε τις ειδικές περιστάσεις που μπορεί να υπάρχουν. Επίσης δεν είμαι παιδίατρος. Αν νιώθεις ότι κάτι δεν πάει καλά, πιστεύω πως είναι καλλίτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από παιδίατρο, δεν είναι κακό.

 

Θα συμφωνησω πολυ!Αφου σε ανησυχει το θεμα παρε μια δευτερη γνωμη,αν και δεν νομιζω να ειναι αυτο προβλημα.

Εγω αυτο που θα προτεινα ειναι να το θηλασεις αποκλειστικα,μιας και απο την στιγμη που το παιδακι σου τρωει,βαζει βαρος και δεν εχει καποιο αλλο προβλημα το συμπληρωμα ειναι τελειωσεις αχρηστο.Και να σου πω επειδη και εγω της εδεινα και συμπληρωμα μαζι με τον θηλασμο γιατι νομιζα οτι δεν της φτανει το γαλα,καταληξαμε να συνηθησει το μπιμπερο και να κοψει το θηλασμο...

Link to comment
Share on other sites

Απλά διχάζομαι γιατί και ο παιδίατρος του Ιασώ και η δική μου παιδίατρος, με προέτρεψαν να της δώσω συμπλήρωμα.

Κατά κάποιο τρόπο "ψάρωσα" και το έκανα ενώ στην ουσία είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού.

Σκέφτηκα για να μου το λένε όλοι οι παιδίατροι ίσως το μωρό το χρειάζεται το συμπλήρωμα.

Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...

Φοβάμαι να κόψω το συμπλήρωμα μη δεν παίρνει βάρος...

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απλά διχάζομαι γιατί και ο παιδίατρος του Ιασώ και η δική μου παιδίατρος, με προέτρεψαν να της δώσω συμπλήρωμα.

Κατά κάποιο τρόπο "ψάρωσα" και το έκανα ενώ στην ουσία είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού.

Σκέφτηκα για να μου το λένε όλοι οι παιδίατροι ίσως το μωρό το χρειάζεται το συμπλήρωμα.

Δεν ξέρω τι να κάνω ειλικρινά...

Φοβάμαι να κόψω το συμπλήρωμα μη δεν παίρνει βάρος...

 

:shock:

Μα... έχεις ήδη άλλα δύο παιδιά. Σωστά; Γιατί αυτές οι ... ανασφάλειες και φοβίες πρωτάρας;

 

Και τοοοοση εσφαλμένη πληροφόρηση;!

Το να χορηγείται συμπλήρωμα ΧΩΡΙΣ συγκεκριμένο λόγο που βεβαίως και αναφέρεται στους γονείς, δεν αποτελεί μικρολεπτομέρεια. Είναι σοβαρό σφάλμα που όσοι είναι εξοικειωμένοι έστω και λίγο με την ιδέα του θηλασμού αποφεύγουν να το διαπράξουν ... όπως ο διάολος το λιβάνι. Γιατί το συμπλήρωμα που χορηγείται μετά από κάθε θηλασμό οδηγεί βαθμιαία σε αποθηλασμό. Χώρια που "μπουκώνεται" το παιδί με συστατικά κατώτερης ποιότητας και διατροφικής αξίας.

 

Πράξε όπως νομίζεις. Ο θηλασμός είναι δικαίωμα του παιδιού αλλά δεν αποτελεί υποχρέωση της μητέρας.

 

 

Οι εξετάσεις για τον θυροειδή έχουν νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ όταν γέννησα ο παιδίατρος στο Λητώ μου είπε το κορυφαίο "αν μετά από 10' στο κάθε στήθος θέλει ακόμα να θηλάσει σημαίνει πως δεν χορταίνει και χρειάζεται συμπλήρωμα" και μου έδωσε και χαρτί με το όνομα του γάλακτος που έπρεπε κατά τη γνώμη του να δώσω... Δυστυχώς αυτά τα λένε σε όλες. Προσωπικά δεν έδωσα ξένο ποτέ. Στη περίπτωση σας το μωρό παίρνει παραπάνω βάρος κατ'ομολογία της ίδιας της παιδιάτρου σου, η απόφαση βέβαια είναι δική σου αλλά μήπως απλά δεν χρειάζεται συμπλήρωμα;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Στις περισσοτερες μητερες οι παιδιατροι λενε να δωσουν και ξενο στα μωρα τους και παντα καποιο συγκεκριμενο!Οποτε καταλαβαινετε....

Ισως σε σενα σου ειπαν να δωσεις συμπληρωμα γιατι το μωρο σου ειχε γεννηθει με μικρο βαρος σχετικα,αλλα οπως ξαναειπα στην περιπτωση σας ειναι τελειως αχρηστο το ξενο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς δεν είμαι της άποψης να μην ακούτε τους παιδίατρους. Σε περίπτωση που δεν εμπιστέυεστε πλήρως τις συμβουλές τους, θα πρότεινα να επισκεφτείτε έναν ακόμα γιατρό. Για τα στατιστικά τώρα...

 

Κατά τη διάρκεια των πρώτων 5-7 ημερών μετά τη γέννηση, το βάρος του σώματος ενός νεογνoύ μειώνεται κατά 3% -7% (αποτέλεσμα της αποβολής του υγρού που γεμίζει αρχικά τους πνεύμονες) και γι αυτό την πήρες σπίτι λιγότερα γρ. απ'ότι γεννήθηκε. Μετά την πρώτη εβδομάδα, τα υγιή νεογνά θα πρέπει να κερδίζουν 10-20 γρ. τη μέρα.

 

Μετά τη γέννα έχασε λίγο παραπάνω από το 10%, πράγμα ιδιαίτερα φυσιολογικό και το οποίο υποτίθεται ότι πρέπει να ξαναπάρει μετά από 10 μέρες με θηλασμό.

 

Οπότε αν ξαναέφτασε 2.885 όταν ήταν περίπου 8-10 ημερών, το ιδανικό βάρος είναι 3.225 (+/- 200). Δε νομίζω ότι απέχεις ανησυχητικά πολύ από το "ιδανικό", αλλά αφού το έχεις ξεπεράσει και θηλάζεις κανονικά, γιατί παίρνεις συμπλήρωμα και τι ακριβώς είναι το συμπλήρωμά σου; Ο/Η παιδίατρος ίσως σου είπε για το συμπλήρωμα γιατί το μωράκι ήταν κάτω του επιθυμητού βάρους. Μιλήσατε πρόσφατα γι αυτό;

 

Γενικότερα παραθέτω έναν πίνακα με τα γενικότερα βάρη/ύψη των μωρών:

 

  • Νεογέννητο - 49cm - 3.2kg
  • 1 εβδομάδας - 50.3cm - 3.32kg
  • 2 εβδομάδων - 51.5cm - 3.6kg
  • 3 εβδομάδων - 52.5cm - 3.8kg
  • 4 εβδομάδων - 53.5cm - 4.1kg
  • 5 εβδομάδων - 54.2cm - 4.35kg
  • 6 εβδομάδων - 55cm - 4.6kg
  • 7 εβδομάδων - 56cm - 4.8kg
  • 8 εβδομάδων - 56.7cm - 5kg
  • 9 εβδομάδων - 57.3cm - 5.2kg
  • 10 εβδομάδων - 58cm - 5.4kg
  • 11 εβδομάδων - 58.7cm - 5.5kg
  • 12 εβδομάδων - 59.2cm - 5.7kg
  • 13 εβδομάδων - 59.9cm - 5.8kg

 

Όπως βλέπεις από τα παραπάνω, το μωράκι σου είναι αρκετά φυσιολογικό. Οι παραπάνω τιμές είναι ενδεικτικές και έχουν προκύψει από μέσους όρους υγειών νεογνών.

Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει το ότι είναι το τρίτο μου παιδί ???

Κάθε φορά που μια γυναίκα γίνεται μητέρα, είναι σαν πρωτάρα διότι το κάθε μωρό, έχει διαφορετική ανάπτυξη κτλ.

Κάθε φορά η μητέρα αντιμετωπίζει διαφορετικού είδους προβλήματα και καταστάσεις.

Νομίζω θα ήταν τραγικά ανώριμο, να κλείσω τα αυτιά μου στις συμβουλές των παιδιάτρων και να κάνω αυτό που θέλω εγώ.

Τώρα όσον αφορά τον θηλασμό, γνωρίζω τα οφέλη του μητρικού γάλατος και είμαι 100% υπέρ του αποκλειστικού, παρόλα αυτά όμως γνωρίζω και τους κινδύνους που υπάρχουν όταν ένα νεογέννητο, δεν πάρει το βάρος που πρέπει.

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι σημασία έχει το ότι είναι το τρίτο μου παιδί ???

Κάθε φορά που μια γυναίκα γίνεται μητέρα, είναι σαν πρωτάρα διότι το κάθε μωρό, έχει διαφορετική ανάπτυξη κτλ.

Κάθε φορά η μητέρα αντιμετωπίζει διαφορετικού είδους προβλήματα και καταστάσεις.

Νομίζω θα ήταν τραγικά ανώριμο, να κλείσω τα αυτιά μου στις συμβουλές των παιδιάτρων και να κάνω αυτό που θέλω εγώ.

Τώρα όσον αφορά τον θηλασμό, γνωρίζω τα οφέλη του μητρικού γάλατος και είμαι 100% υπέρ του αποκλειστικού, παρόλα αυτά όμως γνωρίζω και τους κινδύνους που υπάρχουν όταν ένα νεογέννητο, δεν πάρει το βάρος που πρέπει.

 

ωραία, τότε άκου και τη συμβουλή του παιδιάτρου που σου λέει ότι παραπάχυνε το μωρό σου και κάνε ό,τι σου πει.

 

το θέμα γιατί το άνοιξες??

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα ήταν τραγικά ανώριμο, να κλείσω τα αυτιά μου στις συμβουλές των παιδιάτρων και να κάνω αυτό που θέλω εγώ.

 

Αυτό το έγραψες για εμένα που είπα ότι αγνόησα τον παιδίατρο του μαιευτηρίου; :shock:

 

Αν ναι ευχαριστώ πολύ για τον χαρακτηρισμό και λυπάμαι που σπατάλησα το χρόνο σου με τις τραγικά ανώριμες απόψεις μου..

 

(Παρεπιπτόντως η προισταμένη του Λητώ και ο δικός μου παιδίατρος μου είπαν ότι εφόσον το παιδί βάζει κανονικά βάρος δεν χρειάζεται συμπλήρωμα - το διευκρινίζω και για την άλλη κοπέλα που λέει να μην αγνοούμε τους γιατρούς. Σαφώς και δεν τους αγνοούμε αλλά δεν βλάπτει να φιλτράρουμε τί μας λένε, σε ένα μωρό που έβαζε πάνω από 250γρ την εβδομάδα γιατί να δώσω ξένο; )

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...