Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εχω κουραστει πια...


Chrisisred

Recommended Posts

Τις μερες του καυσωνα το καταλαβαινω αλλα σε φυσιολογικες καλοκαιρινες μερες μπορεις ή νωρις το πρωι ή το απογευμα να τον βγαλεις μια βολτουλα στη γειτονια, γεμιζουν τα ματακια τους εικονες και κουραζονται λιγακι οποτε κοιμουνται πιο ευκολα μετα.

Αφου δεν εχετε ασανσερ δες μηπως μπορεις να αφησεις το καροτσι στην εισοδο της πολυκατοικιας οποτε να γλιτωσεις το πανω κατω.Εγω του εβαζα αντηλιακο και καπελακι και κατα τις 9 τον πηγαινα για λιγο κουνια, ηταν ησυχα και δροσερα, χωρις κοσμο, μια χαρα!

Αφου σου αρεσει το τραγουδι μπορεις να τραγουδας τα τραγουδια που σου αρεσουν στον μικρο, ή να τον εχεις αγκαλιτσα και να χορευετε, ειναι μικρουλης ακομα για να παιζετε μαζι, ακομα ανακαλυπτει, μετα τα 2 θα του αρεσουν και τα βιβλια και τα παιχνιδια μαζι σου. Εγω του ειχα παρει βιβλια με χοντρες σελιδες και συχνα καθοταν και τα χαζευε για ωρα.

Για τον υπνο καλα κανεις και τον βαζεις πιο νωρις. Δεν εχω καταλαβει την υπολοιπη μερα τι ωρες κοιμαται. Παντως ισως ειναι καλη στιγμη να κοψει τον πρωινο υπνο και να κοιμαται μονο μεσημερι και βραδυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχω μια φίλη που από όταν έγινε μαμά και για 3χρόνια δεν πήγαινε πουθενά. Εννοώ ούτε βόλτα, ούτε για καφέ, ούτε σε γάμους, ούτε σε γιορτές, πουθενά! Έπρεπε να είναι 7 στο σπίτι να κάνουν μπάνιο, γάλα και ύπνο. Επιλογή της και σεβαστή αλλά αναρωτιόμουνα πως αντέχει. Εννοώ ότι ένα άτομο που δεν ήταν party animal αλλά που είχε κοινωνική ζωή να δουλεύει 4ώρες το πρωϊ και μετά σπίτι. Τώρα που έγινα μαμά αναρωτιέμαι περισσότερο γιατί όσο και να λατρεύεις το μωρό σου ειδικά αν δεν έχεις καμία βοήθεια δε θέλεις να κάνεις μια βόλτα, να βγεις από το σπίτι και να περπατήσεις; Πάντα κρίνω από τον εαυτό μου και δεν είμαστε όλοι ίδιοι αλλά εγώ δε θα μπορούσα να έχω τόσο αυστηρό πρόγραμμα γιατί μετά δε θα με άντεχε το παιδί μου και όχι εγώ αυτό. Έμεινα 9+2μήνες στο κρεβάτι και μετά στη λοχεία σπίτι λόγω χειμώνα και δεν αντέχω άλλο. Δεν το αφήνω στις 12 έξω ξύπνιο ούτε κάνω κάτι που θα το ταλαιπωρήσει αλλά αν πάμε κάπου και θέλουμε να αργήσουμε λίγο την κοιμίζω στο καρότσι και μετά στο σπίτι την μεταφέρω στην κούνια χωρίς να ξυπνήσει. Έτσι είμαστε όλοι χαρούμενοι και ξεκούραστοι σωματικά και ψυχικά.

Link to comment
Share on other sites

Sorry αλλά στην Ελλάδα ζέστη έχει μέχρι τις 11 το βράδυ.

Μηπως να παω για μια παγωμενη μαργαριτα με το μωρο? :rolleyes:

 

Ε καλα υπερβαλεις τωρα λιγο...αλλιως ετσι οπως τα λες σε βλεπω να ξαναβγαινετε κατα τον Οκτωβρη με τη δροσουλα!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω αποφασισει ακομη αν θα κατσω μονιμα.

ο λογος ειναι οτι, ενω εκει δεν εχω κανεναν ουσιαστικα, προτιμω να ειμαι εκει. ολα ειναι ευκολοτερα, τα λεωφορεια, ολα πιο προσβασιμα, πιο φθηνα.

 

θελω και να σπουδάσω κιολας μολις μεγαλωσει λιγακι ο μικρος.

 

απο την αλλη... δεν εχω σπιτι εκει, ουτε συγγενεις να τσονταρουν που κ που για να ντυσω τον μικρο.

 

να ειναι καλα και μια κοπελα απο το φορουμ που μου χαρισε ζιπουνακια, αλλιως τον ειχα σαν το καραγκιοζακι το κακομοιρο.

 

Ναι Αγγλία μένω και σε καταλαβαίνω!! Ακούγεται τρελό αλλά μερικά πράγματα για παιδια είναι πιο φθηνά και εύκολα εδώ... Μεγάλη αλλαγή να γυρνάει πίσω Ελλάδα! Καλο κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αγγλία μένω και σε καταλαβαίνω!! Ακούγεται τρελό αλλά μερικά πράγματα για παιδια είναι πιο φθηνά και εύκολα εδώ... Μεγάλη αλλαγή να γυρνάει πίσω Ελλάδα! Καλο κουράγιο!

 

που να δεις στο μαντσεστερ που εμενα εγω!!!

ολα τσαμπα! τετοια φθηνια, σε ολα, ενοικια, ρουχα, τροφιμα! δεν το πιστευα!

 

το μονο ακριβο ειναι το λεωφορειο και τα τσιγαρα αλλα δεν καπνιζω πλεον λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που να δεις στο μαντσεστερ που εμενα εγω!!!

ολα τσαμπα! τετοια φθηνια, σε ολα, ενοικια, ρουχα, τροφιμα! δεν το πιστευα!

 

το μονο ακριβο ειναι το λεωφορειο και τα τσιγαρα αλλα δεν καπνιζω πλεον λολ

 

Ναι και μάλλον θα σου έχει λείψει η ευκολία της Αγγλίας - μεγάλη αλλαγή η Ελλάδα!!!

 

Για αυτό έχουμε ίδιες ιδέες περί ύπνου, είναι το αγγλικό στυλ της ρουτίνας :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι και μάλλον θα σου έχει λείψει η ευκολία της Αγγλίας - μεγάλη αλλαγή η Ελλάδα!!!

 

Για αυτό έχουμε ίδιες ιδέες περί ύπνου, είναι το αγγλικό στυλ της ρουτίνας :D

 

εγω βασικα δε συμβουλευτηκα κανεναν, μονη μου βλεπω τι ειναι καλυτερο για τον γιο μου, οσο αφορα τροπους αγγλιας, εχω ακολουθησει αρκετα το θεμα διατροφης!

 

μου εχει λειψει το να λεει η σταση οτι το λεωφορειο περναει στις 10.33 και να ερχεται και 32!

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω βασικα δε συμβουλευτηκα κανεναν, μονη μου βλεπω τι ειναι καλυτερο για τον γιο μου, οσο αφορα τροπους αγγλιας, εχω ακολουθησει αρκετα το θεμα διατροφης!

 

μου εχει λειψει το να λεει η σταση οτι το λεωφορειο περναει στις 10.33 και να ερχεται και 32!

 

Ναι και εγώ τα ίδια με την διατροφή - προσπαθήσαμε να κάνουμε και το baby led weaning αλλά ο μπεμπης έκανε όλο λάθος επιλογές!!

Ναι άστα να πανε με το λεωφορείο

 

Δεν ξέρω αν είχε primark εκεί που εμενες... Αν είχε βάζω στοίχημα ότι σου έλειψε!

Link to comment
Share on other sites

δε θεωρω τον εαυτο μου μουσικο, γιατι δεν εχω παει ωδειο κλπ αλλα γραφω και τραγουδαω και εχω καθυστερησει ενα αλμπουμ 2 ολοκληρα χρονια και εχω και συνεργασιες παρατημενες, εχω και μια δουλεια και πιεζομαι χρονικα αλλα μου αρεσει να ασχολουμαι με αυτο!!

Αφου ασχολεισαι με τη μουσικη ενεργα εισαι μουσικος τουλαχιστον στη ψυχη. Μη το αφηνεις, ειναι το πιο αγχολυτικο πραγμα. Κι εγω ασχολουμαι ημιεπαγγελματικα γιατι δουλευω και πρωι και εχω και το μωρο.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ τα ίδια με την διατροφή - προσπαθήσαμε να κάνουμε και το baby led weaning αλλά ο μπεμπης έκανε όλο λάθος επιλογές!!

Ναι άστα να πανε με το λεωφορείο

 

Δεν ξέρω αν είχε primark εκεί που εμενες... Αν είχε βάζω στοίχημα ότι σου έλειψε!

 

ειχε στο κεντρο του μαντσεστερ και πηγαινα με το μπεμπε (και εγκυος) και του επαιρνα ενα καρο πραγματα με κανα 20 αρι λιρες!

 

 

Αφου ασχολεισαι με τη μουσικη ενεργα εισαι μουσικος τουλαχιστον στη ψυχη. Μη το αφηνεις, ειναι το πιο αγχολυτικο πραγμα. Κι εγω ασχολουμαι ημιεπαγγελματικα γιατι δουλευω και πρωι και εχω και το μωρο.

 

ααα τελεια! εχεις facebook να μου στειλεις τπτ να ακουσω?:-D

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφου ασχολεισαι με τη μουσικη ενεργα εισαι μουσικος τουλαχιστον στη ψυχη. Μη το αφηνεις, ειναι το πιο αγχολυτικο πραγμα. Κι εγω ασχολουμαι ημιεπαγγελματικα γιατι δουλευω και πρωι και εχω και το μωρο.

 

macorina μενεις αγια παρασκευη , αθηνων?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα στη φωτο εξω εχεις δεντρα και αρκετο χωρο με πρασινο η καταλαβαινω λαθος? σε ποια περιοχη μενεις? περα απο τα θεματα υπνου που για καιρο ακομα θα υπαρχουν πρεπει να βγει το παιδι εξω ειναι σημαντικο. Εγω γυρισα πριν καμμια ωρα απο τα καρφουρ. Πηγα στον παιδοτοπο που εχει και καναμε αυτοκινητακια, μπηκαμε στο τρενακι, σε τραμπολινο(τον ειχα αγκαλια γιατι ειναι μικρουλης) σε ολα μπηκαμε παρεα, χαλασα 7? το παιδι ενθουσιαστηκε και κοιμηθηκε αμεσως

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα στη φωτο εξω εχεις δεντρα και αρκετο χωρο με πρασινο η καταλαβαινω λαθος? σε ποια περιοχη μενεις? περα απο τα θεματα υπνου που για καιρο ακομα θα υπαρχουν πρεπει να βγει το παιδι εξω ειναι σημαντικο. Εγω γυρισα πριν καμμια ωρα απο τα καρφουρ. Πηγα στον παιδοτοπο που εχει και καναμε αυτοκινητακια, μπηκαμε στο τρενακι, σε τραμπολινο(τον ειχα αγκαλια γιατι ειναι μικρουλης) σε ολα μπηκαμε παρεα, χαλασα 7? το παιδι ενθουσιαστηκε και κοιμηθηκε αμεσως

 

Κοριτσια ναι και εγω πριν απο καμια ωρα την γυρισα οχι απο τη συνηθισμενη μας βολτα (πηγαμε αλλου) και ενω ηθελε τουλαχιστον 20 λεπτα για να κοιμηθει σημερα κοιμηθηκε σχεδον αμεσως, επαθα πλακα.....!!!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

απ οτι ειδα στη φωτο εξω εχεις δεντρα και αρκετο χωρο με πρασινο η καταλαβαινω λαθος? σε ποια περιοχη μενεις? περα απο τα θεματα υπνου που για καιρο ακομα θα υπαρχουν πρεπει να βγει το παιδι εξω ειναι σημαντικο. Εγω γυρισα πριν καμμια ωρα απο τα καρφουρ. Πηγα στον παιδοτοπο που εχει και καναμε αυτοκινητακια, μπηκαμε στο τρενακι, σε τραμπολινο(τον ειχα αγκαλια γιατι ειναι μικρουλης) σε ολα μπηκαμε παρεα, χαλασα 7? το παιδι ενθουσιαστηκε και κοιμηθηκε αμεσως

 

ηθελα να τον παω κι εγω σε αυτο τον παιδοτοπο αλλα δε μου φανηκε μεγαλος! σε ποια περιοχη ηταν?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο Μαρουσι στην Λ. Κηφισιας. Δεν ειναι αυτος που ειναι εξω, πηγα πανω εκει που ειναι οι καφετεριες και εκει εξω εχει κατι σαν λουνα παρκ με τρενακι που μπορεις να τον παρεις αγκαλια και να μπεις, με μια μικρη πιστα που εχει αυτοκινητακια που κι εκει μπαινεις μαζι του , τον εχεις αγκαλια, εχει φουσκωτα , εχει διαφορα που ριχνεις κερμα και κουνιουνται η γυρνανε γυρω γυρω. Εχει καφετερια που μπορεις να κατσεις με λογικες τιμες. Ειδα οτι καθοντουσαν γονεις με νεογεννητα κι ομως τα βγαλανε βολτα, δεν ειχε ζεστη πολυ σημερα ηταν ωραια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

στο γερακα δεν εχει τετοιο που σου λεω. Εκςι που πηγα ειναι μαζι με το εμπορικο AVENUE. Αν μενεις γερακα ειναι καλα για βολτες, ειναι ηρεμη περιοχη. Δεν ξερω αν εχεις αυτοκινητο αλλα πολυ ωραια ειναι και στα σπατα στο εκπτωτικο χωριο, οτι πρεπει για παιδακια

Link to comment
Share on other sites

στο γερακα δεν εχει τετοιο που σου λεω. Εκςι που πηγα ειναι μαζι με το εμπορικο AVENUE. Αν μενεις γερακα ειναι καλα για βολτες, ειναι ηρεμη περιοχη. Δεν ξερω αν εχεις αυτοκινητο αλλα πολυ ωραια ειναι και στα σπατα στο εκπτωτικο χωριο, οτι πρεπει για παιδακια

 

oxi de menw geraka apla etuxe na pame gia kati pswnia.

8a to googlarw auto!! den exw amaksi :/

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από όσα γράφτηκαν ίσως η λύση για εσάς θα ήταν να προσαρμοστείς εσύ στο πρόγραμμα του παιδιού, δηλαδή να κανονίζεις να κοιμάσαι και εσύ σχετικά νωρίς.

 

Από την άλλη, θα ήταν μια εναλλακτική, αν το καρότσι σας ήταν αρκετά άνετο για ύπνο, να βγαίνετε πρωί που είναι δροσιά, να περνάτε τη μέρα κάπου που είναι σχετικά δροσερά και να επιστρέφετε απόγευμα, πριν τον ύπνο σας. Το καλοκαίρι δύσκολο αυτό, γιατί ακόμα και πρωί έχει ζέστη. Τώρα που μιλάμε έχει ζέστη. Επίσης, αν μετακινηθείτε με τις συγκοινωνίες, σίγουρα το πρωϊ θα πρέπει να λάβετε υπόψη και την επιβάρυνση της ώρας αιχμής, που πάει ο κόσμος στις δουλειές του.

 

Εμάς η φάση αυτή μας έπιασε χειμώνα και φεύγαμε μετά το δεκατιανό των παιδιών.

 

Ένα μέρος που μπορείτε να πάτε είναι το εμπορικό κέντρο metro mall. Είναι ακριβώς δίπλα στο σταθμό μετρό, στον Αγ. Δημήτριο, νομίζω. Μπορείτε να περάσετε κάποιες ώρες χαζεύοντας. Για το παιδί θα είναι κάτι καινούργιο. Αυτό το εμπορικό εξυπηρετεί ως προς το ότι είναι κάπως καλύτερα προσβάσιμο με το μετρό σε σχέση με άλλα. Πηγαίνοντας προς τα εκεί μπορείτε να κάνετε στάση στο Σύνταγμα και να περιηγηθείτε στον παιδικό όροφο του Public. Στο metro mall δεν έχω πάει καλοκαίρι, αλλά φαντάζομαι η ατμόσφαιρα είναι πιο ευχάριστη σε σχέση με έξω. Επίσης το γνωστό mall, που λόγω του μεγέθους του και των παιχνιδιών που έχει συνήθως για παιδιά, προσφέρεται να περάσει κανείς εκεί αρκετές ώρες. Όμως, αν και βρίσκεται ακριβώς δίπλα σε σταθμό ηλεκτρικού, η πρόσβαση με καρότσι είναι λίγο πιο μπελαλίδικη, δηλαδή έχει κάποιες σκάλες. Όλο και κάποιος μπορεί να βρεθεί να σε βοηθήσει, πάντως εμείς με καρότσι το αποφεύγαμε, λόγω της πρόσβασης και μόνο. Άλλο παρόμοιο μέρος είναι το ΙΚΕΑ/River West στον Κηφισό. Έχει λεωφορειάκι από το σταθμό του Αιγάλεω. Εκτός από το χώρο με τα παιδικά έπιπλα του ΙΚΕΑ, το μικρό παιδότοπο στο εστιατόριο του ΙΚΕΑ, δίπλα στο εμπορικό κέντρο έχει κάποιους μικρούς παιδότοπους, ελεύθερους μέσα στο χώρο και μαζεύει διάφορα παιδάκια. Όλα αυτά φαντάζομαι δεν σε εξυπηρετούν ιδιαίτερα και είναι για μια στο τόσο. Το άλλο που γράφτηκε, στα Σπάτα, είναι για αργά το απόγευμα τώρα το καλοκαίρι που έχει ζέστη. Αλλά και το χειμώνα, είναι κάπως ιδιαίτερα. Το αποφεύγουμε Σάββατα, γιατί γίνεται χαμός από κόσμο.

 

Επειδή είναι μεγάλες οι αποστάσεις σχετικά, για εσάς ειδικά, το παιδί θα χρειάζεται κουβεντούλα να απασχοληθεί, αλλά δεν είναι και πολύ διαφορετικό σε σχέση με το να προσπαθείς να το απασχολείς στο σπίτι, αν έχει το παιδί βαρεθεί το σπίτι. Επίσης, καταλαβαίνουν γρήγορα ότι η βόλτα είναι για καλό και μαθαίνουν να κάνουν υπομονή.

 

Δεν θα σου πω ψέματα, το φαϊ σε τακτικές ώρες και ποσότητες πάει περίπατο. Εμείς είχαμε πάρει τους δρόμους, αφού πρώτα τα παιδιά χάλασαν μόνα τους το πρόγραμμα φαγητού, δεν τα χωρούσε ο τόπος στο σπίτι. Μόνα τους έδειξαν ότι χρειάζονταν το έξω και μάλιστα όχι μόνο την παιδική χαρά της γειτονιάς. Και με τον τρόπο τους όταν ήταν χρονιάρικα και λίγο μετά με λόγια. Για να πω όμως την αλήθεια, μέναμε τότε σε μέρος που το εξυπηρετούσαν άριστα οι συγκοινωνίες, ήταν και χειμώνας και δεν είχαμε πρόβλημα να είμαστε κάθε μέρα έξω, υπήρχαν τότε πιο πολλές επιλογές γιατί κάποιες περιοχές δεν είχαν υποβαθμιστεί όπως τώρα... Εν πάσει περιπτώσει όμως, τα παιδιά έδειχναν ξεκάθαρα τι προτιμούσαν. Όχι το σπίτι και το πρόγραμμα! Και όπως έγραψα κοιμόντουσαν το βράδυ συνεχόμενα και ικανοποιητικά, αν και πολύ σπάνια μας έκαναν νούμερα, σε αυτό το θέμα, για να πω την αλήθεια.

 

Το δικό σου παιδάκι μπορεί να είναι πιο ήσυχο γενικά, αλλά από διάφορα που γράφεις, παίζει σαν σενάριο να έχει πιάσει την ηλικία που το σπίτι από μόνο του δεν προσφέρει και πάρα πολλά.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις συμβουλες και προτασεις.

 

του πηραμε σωσιβιο και λεω να τον παω θαλασσα καποια στιγμη την άλλη βδομαδα μέσα στο σ/κ αλλά μπορουμε μονο πρωι, αφου το καθισμα αυτοκινητου ειναι στο αμαξι της μανας μου, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΦΟΥ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΣΩΣΤΑ και θα πρεπει να παρουμε το αμαξι της (εκεινη δουλευει μεσημερι).

 

αμα τον παω στις 7, φτασουμε εκει 8 και παρω σε ψυγειακι το φαγητο του και νερακι/γαλα? κανει?

 

απο πάνες μαγιω, βρηκα μονο small και medium μεγεθος. θα του κανει το medium? ειναι πολυ μεγαλο παιδακι.

 

Εγώ που δεν κολυμπαω και δεν εχω και μαγιω, τι θα κανω? λολ

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις ψυγειακι μπορεις να παρεις και γιαουρτι και κανα φρουτο. Δες στις πανες αν σε καλυπτουν στα κιλα, το γραφει στη συσκευασια. Επισης, μπορεις ν αγορασεις ενα μαγιω ή αν δεν εχεις τη δυνατοτητα κατσε μ ενα σορτσακι κι ενα φανελακι. Δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις κολυμπι για να βαλεις το παιδι να πλατσουρισει, στα ρηχα θα εισαστε

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις ψυγειακι μπορεις να παρεις και γιαουρτι και κανα φρουτο. Δες στις πανες αν σε καλυπτουν στα κιλα, το γραφει στη συσκευασια. Επισης, μπορεις ν αγορασεις ενα μαγιω ή αν δεν εχεις τη δυνατοτητα κατσε μ ενα σορτσακι κι ενα φανελακι. Δεν ειναι απαραιτητο να ξερεις κολυμπι για να βαλεις το παιδι να πλατσουρισει, στα ρηχα θα εισαστε

 

δεν έχω ψυγειάκι αλλα σκεφτομαι να παρω απο εκεινες τις τσαντες ψυγειακια που λενε οτι κρατανε μεχρι 4-5 ωρες.

 

γιαουρτι δεν τρωμε. του προκαλει αερια και κλαιει απιστευτα.

οι πανες με μπερδευουν γιατι ενω ειναι 12 κιλα, φοραει το 5+ γιατι ειναι ευσωμος πολυ. οι πανες μαγιω με 2 μονο νουμερα, με παραξενευουν.

 

τις εχεις δοκιμασει?

 

φοβαμαι το νερο. μεχρι τα ποδια να μπω δλδ?

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή η μαμά σου καθώς φαίνεται σας κάνει κάποιου είδους διευκόλυνση, καλό είναι να δείτε πώς μπορείτε να περάσετε όλοι καλά.

 

Η ώρα ακούγεται καλή, αν σας βολεύει όλους, γιατί μάλλον θα γλιτώσετε την κίνηση και στο "πήγαινε" και στο "έλα".

 

Το παιδί μάλλον θα κουραστεί και υπολόγισε ότι είτε θα κάνει υπνάκο στην παραλία στη σκιά, οπότε χρειάζεστε εξτρά καθαρές πετσέτες, είτε στο αυτοκίνητο στην επιστροφή, οπότε μπορειτε να δείτε πώς θα περάσετε το χρόνο μέχρι να ολοκληρώσει τον υπνάκο του (στον κλιματισμό του αυτοκινήτου) ή πως θα μεταφέρετε το παιδί κοιμισμένο σπίτι.

 

Είμαι υπέρ στο να ξεπλένεται το παιδί στην παραλία με καθαρό νεράκι και να σκουπίζεται με καθαρή πετσέτα, γιατί όσο αυξάνονται οι αγγαρείες, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πει κανείς άστο καλύτερα.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ακούγεται εξτρήμ για αυτή την ηλικία, αλλα αν μια τροφή είναι καλή για τους μεγάλους, δηλαδή πιστεύουν ότι δεν θα πάθουν τίποτα, είναι αρκετά καλή και για τα παιδιά. Με αυτή την έννοια, ειμαι υπέρ του να μην κουβαλάει κανείς τροφή στην παραλία, αν γίνεται, αλλά να δει τι μπορεί να βρει εκεί γύρω στην παραλία. Αν δεν τίθεται οικονομικό ή άλλο θέμα. Αλλά αυτό σε μωράκι που έχει ακόμα αλεσμένα μπορει να είναι ένα θεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω ψυγειάκι αλλα σκεφτομαι να παρω απο εκεινες τις τσαντες ψυγειακια που λενε οτι κρατανε μεχρι 4-5 ωρες.

 

γιαουρτι δεν τρωμε. του προκαλει αερια και κλαιει απιστευτα.

οι πανες με μπερδευουν γιατι ενω ειναι 12 κιλα, φοραει το 5+ γιατι ειναι ευσωμος πολυ. οι πανες μαγιω με 2 μονο νουμερα, με παραξενευουν.

 

τις εχεις δοκιμασει?

 

φοβαμαι το νερο. μεχρι τα ποδια να μπω δλδ?

 

το 5+ μεγαλο δεν ειναι? εμας ειναι 11,5 και φοραει 4+ το οποιο φτανει μεχρι 18 ή 20 κιλα αν θυμαμαι καλα. Τις εχω δοκιμασει και μια χαρα του πεφτουν και πιο παχυς να ηταν καλα θα του επεφταν. Αν δεν σε βολευουν βαλτου κανονικη αλλα να ξερεις με το νερο θα φουσκωσει και θα πρεπει να τον αλλαζεις. Μεχρι το γονατο καλα ειναι αλλα δεν πρεπει να μεταδψσεις τη φοβια σου στο παιδι. ΘΑ ειναι και καποιος που δεν τον φοβιζει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ στο να ξεπλένεται το παιδί στην παραλία με καθαρό νεράκι και να σκουπίζεται με καθαρή πετσέτα, γιατί όσο αυξάνονται οι αγγαρείες, τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες να πει κανείς άστο καλύτερα.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν ακούγεται εξτρήμ για αυτή την ηλικία, αλλα αν μια τροφή είναι καλή για τους μεγάλους, δηλαδή πιστεύουν ότι δεν θα πάθουν τίποτα, είναι αρκετά καλή και για τα παιδιά. Με αυτή την έννοια, ειμαι υπέρ του να μην κουβαλάει κανείς τροφή στην παραλία, αν γίνεται, αλλά να δει τι μπορεί να βρει εκεί γύρω στην παραλία. Αν δεν τίθεται οικονομικό ή άλλο θέμα. Αλλά αυτό σε μωράκι που έχει ακόμα αλεσμένα μπορει να είναι ένα θεματάκι.

 

ναι, σκεφτομαι να παρω καποια εξτρα μπουκαλια νερο για ξεπλυμα! σιγα μην τον αφησω με αλατια και αντιηλιακα. :-D

 

οικονομικο τιθεται μεγάλο θεμα. ο δικος μου εχει να φαει αλεσμενα απο 7 μηνων, ουτως ή αλλως τρωει τοστ το πρωι και πινει γαλα. γαλα του φτιαχνω κι εκει, οπως και σκοπευω να κανω. λεω να του παρω παγουρακια με νερο αλλα και κανα φρουτο μαζι.

 

το 5+ μεγαλο δεν ειναι? εμας ειναι 11,5 και φοραει 4+ το οποιο φτανει μεχρι 18 ή 20 κιλα αν θυμαμαι καλα. Τις εχω δοκιμασει και μια χαρα του πεφτουν και πιο παχυς να ηταν καλα θα του επεφταν. Αν δεν σε βολευουν βαλτου κανονικη αλλα να ξερεις με το νερο θα φουσκωσει και θα πρεπει να τον αλλαζεις. Μεχρι το γονατο καλα ειναι αλλα δεν πρεπει να μεταδψσεις τη φοβια σου στο παιδι. ΘΑ ειναι και καποιος που δεν τον φοβιζει το νερο?

 

Οχι, ισα ισα του έρχονται οι πάνες. Ειναι μεγαλο παιδάκι! Πηρα τα μαγιω και μου φαινονται λιγο μικρα, αλλα θελουμε να ειναι εφαρμοστα?

 

Ναι, θα ειναι και το αγορι μου μαζι που δεν εχει θεμα.

Αμα ηταν να του μεταδωσω τη φοβια τοτε δε θα πηγαινα καν θαλασσα. Βασικα δε θα το συζητουσα καν! :wink:

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...