Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πεθερα-κουνιαδα-παρανυφακι.....


marilouka

Recommended Posts

καλησπερα σας!τον οκτωβριο παντρευομαι και εχει δημιουργηθει θεμα....

περυσι παντρευτηκε η κουνιαδα μου και δεν κανανε παρανυφακι το κοριτσακι του αδερφου της με την προφαση οτι δεν ειχε φορεματακι για την μικρη που ηταν 1,5 χρονων και η συνυφαδα μου ειχε στεναχωρεθει πολυ...

τωρα ομως στον δικο μου τον γαμο θα κανω ενα απο την μερια μου κ την ανηψια που δεν εγινε τοτε...μολις το εμαθε η κουνιαδα μου μουτρωσε...εχει ενα κοριτσακι που στον γαμο θα ειναι 1,5....οταν πηγαμε για νυφικο λοιπον(στο ιδιο μαγαζι που ειχε παρει κ η κουνιαδα)μας λεει η πωλητρια πως δινουν 2 παρανυφακια δωρο και πεταγετε η πεθερα μου κ λεει τριτο δεν γινετε να μας δωσετε?και κλαιγοταν εχω δυο εγγονουλες και τετοια.η κοπελα τουσ ειπε πως αν κλεισω απο εκει μπομπονιερες κ προσκλητηρια θα δωσουν...

εκτος οτι μου επιβαλουν με το ζορι να τα κλεισω ολα απο εκει ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το κανω παρανυφακι δεν μου φταιει το παιδακι σε κατι αλλα ειναι πολυ ειρωνικο ολο αυτο που γινετε..(πηρα στο μαγαζι τηλ την επομενη μερα κ μου ειπαν οτι εχουν για τετοια ηλικια κ πως κ περυσι ειχαν)τι να κανω?να κλεισω με το ζορι απο εκει τα πραγματα για να μην παρεξηγηθουν?να παω στο μαγαζι να τους πω να πουν οτι δεν εχουν για 1,5 χρονων οπως εκαναν καποτε οι ιδιες?οι περισσοτεροι θα με πειτε τι με νοιαζει εμενα τι εγινε περυσιωσ και οτι δεν με αφορα ισ αλλα δεν το βλεπω ετσι γιατι παιδια μπορει να μην εχω ακομα αλλα στην θεση της συννυφαδας μου θα μπορουσα να ειμαι εγω...οι αδυναμιες της πεθερας φανηκαν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα σας!τον οκτωβριο παντρευομαι και εχει δημιουργηθει θεμα....

περυσι παντρευτηκε η κουνιαδα μου και δεν κανανε παρανυφακι το κοριτσακι του αδερφου της με την προφαση οτι δεν ειχε φορεματακι για την μικρη που ηταν 1,5 χρονων και η συνυφαδα μου ειχε στεναχωρεθει πολυ...

τωρα ομως στον δικο μου τον γαμο θα κανω ενα απο την μερια μου κ την ανηψια που δεν εγινε τοτε...μολις το εμαθε η κουνιαδα μου μουτρωσε...εχει ενα κοριτσακι που στον γαμο θα ειναι 1,5....οταν πηγαμε για νυφικο λοιπον(στο ιδιο μαγαζι που ειχε παρει κ η κουνιαδα)μας λεει η πωλητρια πως δινουν 2 παρανυφακια δωρο και πεταγετε η πεθερα μου κ λεει τριτο δεν γινετε να μας δωσετε?και κλαιγοταν εχω δυο εγγονουλες και τετοια.η κοπελα τουσ ειπε πως αν κλεισω απο εκει μπομπονιερες κ προσκλητηρια θα δωσουν...

εκτος οτι μου επιβαλουν με το ζορι να τα κλεισω ολα απο εκει ΔΕΝ ΘΕΛΩ να το κανω παρανυφακι δεν μου φταιει το παιδακι σε κατι αλλα ειναι πολυ ειρωνικο ολο αυτο που γινετε..(πηρα στο μαγαζι τηλ την επομενη μερα κ μου ειπαν οτι εχουν για τετοια ηλικια κ πως κ περυσι ειχαν)τι να κανω?να κλεισω με το ζορι απο εκει τα πραγματα για να μην παρεξηγηθουν?να παω στο μαγαζι να τους πω να πουν οτι δεν εχουν για 1,5 χρονων οπως εκαναν καποτε οι ιδιες?οι περισσοτεροι θα με πειτε τι με νοιαζει εμενα τι εγινε περυσιωσ και οτι δεν με αφορα ισ αλλα δεν το βλεπω ετσι γιατι παιδια μπορει να μην εχω ακομα αλλα στην θεση της συννυφαδας μου θα μπορουσα να ειμαι εγω...οι αδυναμιες της πεθερας φανηκαν....

κοπελα μου η ωρα η καλη.γιατι να πεσεις εσυ στο επιπεδο τους?εγω θα το εκανα αλλα δεν θα επαιρνα απο εκει τα υπολοιπα αν δεν με ικανοποιουσαν,θα το πληρωνα γυρω στα 60ε ειχε οταν παντρευτηκα..κ πολυ απλα με τον τροπο μου θα τους εκλεινα το στομα...τωρα απο την αλλη μπορεις να τους πεις αν στοιχιζει παραπανω οτι δεν θες να τα παρεις ολα απο εκει,κ αν θελουν ας φορεσουν ενα ασπρο φορεματακι στο μικρο κ να ειναι κοντα σου,κατι που δεν παιζει να γινει γιατι δεν καθονται τοσο μικρα διπλα στη νυφη,ολο φευγουν....μην καθεσε κ χαλιεσε για τετοια πραγματα,ζησε τις στιγμες......
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ό,τι θέλεις!

Γιατί χρόοοοονια μετά, θα τα θυμάσαι ... Στάθμισέ τα και διάλεξε ό,τι εσύ νομίζεις. Αλλά μην επιτρέψεις να σου επιβάλλουν τίποτα. Αν εσύ νομίζεις πως δεν αξίζει τον κόπο να "χαλιέστε" και θέλεις με ένα χατήρι να εξομαλύνεις την κατάσταση, πράξε αναλόγως. Αν εσύ δε γουστάρεις να κάνεις κανένα χατήρι... επίσης πράξε αναλόγως. Ό,τι κι αν αποφασίσεις όμως, να είναι δική σου επιλογή.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να το δεχτεις το παιδακι,αυτο δεν φταιει αλωστε,ομως στη θεση σου αν ημουν εγω θα ηθελα και τεταρτο!να ειναι δυο και δυο!στο γαμο μου ειχα δυο ζευγαρακια αγορια κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πεις στη κουνιάδα σου, να βρει ένα όμορφο φουστάνι ίσως και το βαπτιστικό της μπέμπας και καλά να μοιάζει με παρανυμφάκι... Αλλά σίγουρα 1,5χρν μικρή δεν μπορεί να σταθεί σαν παρανυφάκι...περισσότερο στην αγκαλιά της μαμάς της θα είναι. Και ότι δεν θες να χρεωθείς ένα 3ο εξτρα φορεματάκι από το μαγαζί των νυφικών. Όσο για τα υπόλοιπα του γάμου, το γούστο και τη τσέπη σας θα κοιτάξετε και άσε τους τρίτους να λένε ό,τι θέλουν!

 

Η πεθερά σου πάντα θα υποστηρίζει την κόρη της....οι αδυναμίες που λες δυστυχώς, αν υπάρχουν δεν αλλάζουν κιόλας (είμαι παθούσα)...

 

Με το καλό ο γάμος σας!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ειναι το θεμα οτι τα πεθερικα μου παραξηγουντε με πολλα γενικα...ο ανδρας μου το ξερει για αυτο με ειπε να μην δινω σημασια και να κανουμε αυτο που θελουν για να μην εχουμε γκρινιες και το πιστευω αν παω να παρω απο οπου θελω θα μας ζητησουν και το λογο...εχουν αποψη για πολλα οσα αφορουν το γαμο μας απο την ωρα μεχρι και το ρυζι που δεν θελω να μου πεταξουν....σε κατι τετοια πατησα ποδι με τον τροπο μου αλλα σε αυτο κολλαω στο αν αξιζει τον κοπο να γινει ολοκληρο θεμα για ενα παρανυφακι...

Link to comment
Share on other sites

δε ξέρω αν πραγματικά μπορώ εγώ τουλάχιστον να σε συμβουλέψω τι να κάνεις εκτός από το να σου πω την εμπειρία μου.... Εγώ όταν παντρευόμουν ό,τι επιλέγαμε είχα τον άντρα μου να τους τα δείχνει όλα να ζητάει τη γνώμη τους και να έχουν άποψη σε όλα, όχι ισχυρή ισχυρή όμως άποψη σε όλα!!! Και όλα αυτά γιατί έχουν μάθει να δουλεύουν συνολικά γονείς αδελφές και συζυγος.... Ο άντρας μου έφτασε στο σημείο ενώ είμασταν αναμεσα σε 2 κρεβατοκάμαρες να πάει τη πεθερά μου στους 120 για να τις δει και να πει τη γνώμη της.... στις γευσιγνωσίες οι κουνιάδες μαζί να λένε τη γνώμη τους... με ενοχλούσε αλλά δε μίλαγα εκτός από τη κρεβατοκάμαρα που σε πληροφορω πως τα ακουσα και από πάνω από τον άντρα μου... Το αποτέλεσμα είναι πως όταν γέννησα τους είχα να λένε τη γνώμη τους και να προσπαθούν να την επιβάλουν και τη πεθερα μου επειδή της είχε λείψει το παιδί να την έχω 10 μέρες στο σπίτι για να βοηθησει ενώ δε το ζήτησα ΠΟΤΕ, να μπαινοβγαίνει στη κρεβατοκαμαρα μου όταν εκλειγε ο μικρός και ο άντρας μου να τα λέω και να σφυράει κλέφτικα, να λέει ότι έχω δίκιο και μετά κάνε υπομονη γιατί βοηθάνε....Και φαντάσου ότι ΜΙΛΟΥΣΑ δε κράτησα τίποτα μέσα μου. 3 μεγάλους τσακωμους έχω κάνει με τον άντρα μου και αιτία η οικογένειά του... ΔΕν είναι κακοί άνθρωποι αλλά θέλουν να ανακατεύονται σε όλα!!!

Δυστυχώς από βλακεία μου αποφάσισαμε τη βάφτιση του παιδιού μας να τη κάνουμε στο χωριό του άντρα μου και όταν είπα ότι κανονισα να με βάψουν και να με χτενίσουν σπίτι μου έκαναν επιθεση πεθερα και κουνιάδα πως θα έχουν κόσμο και δε τις σκέφτομαι καθόλου και δε θέλουν ξένους στο σπίτι να βλέπουν το σπίτι τους.... Και εγώ τι να κάνω είπα στον άντρα μου τη συμπεριφορά τους και ότι για να μην είμαστε βάρος να πάμε σε ξενοδοχείο και αντί να με στηρίξει είπε δείξε κατανόηση, δίκιο έχεις αλλά όχι να πάμε και σε ξενοδοχείο... Γίναμε μπίλιες, ακουσα πράγματα που ούτε τα φανταζόμουν ούτε τα είχα ξανακούσει... 1η φορά σκέφτηκα να χωρίσω αφού είμαι 32 ετών και ανέβασα πίεση 17 με 10!!!!

Τον βούτηξα γιατί δεν ήθελα να διαλύσω την οικογενειά μου εξαιτιας τους και πήγαμε σε έναν άνθρωπο τριτο που ο άνρας μου τον εμπιστευεται και ξέρει πως θα του πει τα πράγματα ως έχουν...

¨εδειξε ότι καταλαβε τα λάθη του και η πορεία πλέον θα δείξει... Αυτό λοιπόν που θεωρώ πως πρέπει να προσέξεις για να μη βρεθείς στη θέση μου ποτέ είναι να σε ΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ...Αν το πετυχεις αυτό αστους να λένε και να κάνουν ό,τι θέλουν....

Συγνώμμη για το μεγάλο γράμμα...

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ξέρω ότι τα φορεματάκια για παρανυφάκια, δεν πάνε με την ηλικία, αλλά με το ύψος. Άρα 1,5χρ από 1,5χρ μπορεί να διαφέρει.

 

Άσχετα με αυτό, δεν κατάλαβα ποια είναι ακριβώς η σχέση σου με το κοριτσάκι που τελικά δεν είχε γίνει παρανυφάκι. Ο άντρας σου έχει 2 αδέρφια αν κατάλαβα καλά;

 

Τέλος, αν βρεθεί φορεματάκι κάντο παρανυφάκι το παιδάκι και πες τους ότι τελικά υπάρχουν φορεματάκια για τόσο μικρά παιδάκια, αρκεί να το ψάξει κανείς.

 

Κατά τα άλλα, μην αφήνεις να σου κανονίζουν από που θα πάρεις το νυφικό, τις μπομπονιέρες κτλ. Κακώς πήρες και την πεθερά σου μαζί στην επιλογή του νυφικού και την αφήνεις να κάνει και συνεννοήσεις.

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεισ δεν επρεπε να την παρω που να φανταστω ομως οτι θα μπλεχτει το πραγμα ετσι...με βοηθησατε πολυ ολες οι κοπελες και θα παω να παρω απο οπου μ αρεσει τα πραγματα και θα τους πω την αληθεια οτι δεν μ αρεσαν αυτα που ειχαν εκει.οσο για το κοριτσακι να το κανουμε παρανυφακι θα τους πω αν δεν εχει ασπρο φουστανακι οτι θα του παρω εγω ενα αφου θελουν να γινει και θα δειξω και ανωτεροτητα....σας ευχαριστω παρα πολυ ολες για τις συμβουλες σας

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα τι μου θυμησες τωρα,οταν ετοιμαζομασταν για το γαμο η πεθερουλα μου θυμηθηκε οτι ειχε ταξει σε ενα κοριτσακι οτι στον γαμο του γιου της θα το εκανε παρανυφακι.....εγω παλι ειχα τονισει απειρες φορες οτι δεν ηθελα κανενα παρανυφακι κ οτι εαν ηθελα ειχα να κανω την βαφτηστηρα μου.οταν λοιπον πλησιασα στην εκκλησια νυφουλα επαθα σοκ.....το ειχε στολισει παρανυφακι.....επαθα σοκ ...κ ποτέ δεν παραδεχτηκε οτι το ειχε ντυσει παρανυφακι παρα μονο οτι του ειχε παρει ενα ασπρο φορεματακι......φοβερο???????????Αποψη μου ειναι να κανεις αυτο που θες εσυ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ λέω οτι είναι κρίμα να μη βάλεις κ το άλλο κοριτσάκι παρανυφάκι.Εξάλλου το νυφικό η πεθερά δεν το πληρώνει???αφού επιμένει να βάλεις και άλλο παρανυφάκι,βάλε την να το πληρώσει και αυτό.

Απλά μην πάρεις από εκεί μπομπονιέρες και τα λοιπά με το ζόρι και αν δε σου αρέσουν ,γιατί θα το σκυλομετανοιώσεις!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καταρχας με το καλο

τώρα να σου πω ότι είχα το ίδιο θέμα με την κουνιδα και την πεθερά..

θέλαν σοι ντε και καλα να κάνουν παρανυφάκι ένα κοριτσάκι 13 χρονων !

εγώ είχα ήδη 3 παραναφυκια απο την μεριά μας της ανηψιες μου και 3 παραγαμπράκια παρακαλώ τα 2 ανήψια μου και τον ανηψιο του άντρα μου..

οποτε όπως καταλαβαινεις ήμασταν υπερ πλήρης!

η πεθερά μου όμως εκει επέμενε.

λέω στον αντρα μου κοιτα να δεις εμένα όλο αυτό δεν μου αρέσει αλλά επειδή εγώ θέλω να παντρευτώ εσενα όλα τα αλλά τα παραβλέπω να γινει ο γαμος να τελειωνουμε..

έλα μου όμως που το κοριτσάκι ήταν πολυ μεγάλο και δεν υπήρχε τίποτα στο νουμερο της! οποτε έρχεται μια ωραια μερα λιγο πριν το γάμο στο σπίτι της πεθεράς μου η κουνιαδα με την μαμα του κοριτσιου και μου ανακοινώνουν πως επειδή δεν βρίσκουν παρανυφικό στο μεγεθος του κοριτσιου (το οποιο είχε ποιο μεγαλο στήθος και απο μένα έτσι) ότι τελικά έκλεισαν νυφικό! :shock:

εκεί έγινα ντουρμπο και μπροστά σε πεθερό πεθερά αντρα κουνιαδα και μαμα ακυρωσα τον γαμο απλά..

είπα ότι εγώ δεν είμαι πιονι κανενός ότι ο γάμος είναι δικός μου ότι βαρέθηκα να με χειραγωγουν ότι αυτό δεν είναι συμμερίζομαι την χαρα του αλλου και ότι απλά εκμετελευονται την καλοσυνη μου. πως μπορεί να συνεναισα να γινει παρανυφακι ενώ είχα ήδη ένα σωρο αλλά αυτό πάει πολύ!

οποτε είπα ή θα βαλει ένα απλό ασπρο φορένα ή γαμος δεν γινεται τέρμα!

και σηκώθηκα και εφυγα.. εγώ εντωμεταξυ ήμουν και εγκυος έτσι..

ο αντρας μάλωσε με την οικογενεια του και ήρθε και με βρήκε με υποστηριξε ως εκεί που δεν πήγαινε..

ο πεθερός μου τις σκυλοεβρισε. τελικά ήρθαν με βρήκε η κουνιαδα μου και είπε ότι τελικά βρήκαν παρανυφικό και τις λέω ααα τώρα βρήκατε και μου λεει ε είχαμε βρει και την προηγουμενη φορά απλά δεν άρεσε στην μαμα του μιας και ηθελε να το δει το κοριτσι πιο φανταχτερό εε δεν άντεξα της λεω αν θέλει να το δει πιο φανταχτερο να του βάλει προβολέα όχι νυφικό :evil:

τελος πάντων επειδή σας κουρασα ο γάμος έγινε και το κοριτσι απλά εβαλε ένα ασπρο φορεματάκι και ένα στεφανάκι στα μαλλια .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα το πρόβλημα, δεν θέλεις το επιπλέον παρανυφάκι; ή δεν θέλεις να διαλέξεις όλα τα πράγματα από το ίδιο μαγαζί; Γιατί στην 2η περίπτωση διάλεξε ενα φόρεμα από το internet για flower girl και διάλεξε τα είδη για το γάμο σου από όπου σου αρέσει.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

1,5 χρονών είναι μικρό για παρανυφάκι. Κακώς παρεξηγήθηκε πέρυσι η συνυφάδα σου κακώς ανακατεύεται τώρα και η κουνιάδα. Τα πράγματα να τα πάρετε από εκεί που σας συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας με το καλο

τώρα να σου πω ότι είχα το ίδιο θέμα με την κουνιδα και την πεθερά..

θέλαν σοι ντε και καλα να κάνουν παρανυφάκι ένα κοριτσάκι 13 χρονων !

εγώ είχα ήδη 3 παραναφυκια απο την μεριά μας της ανηψιες μου και 3 παραγαμπράκια παρακαλώ τα 2 ανήψια μου και τον ανηψιο του άντρα μου..

οποτε όπως καταλαβαινεις ήμασταν υπερ πλήρης!

η πεθερά μου όμως εκει επέμενε.

λέω στον αντρα μου κοιτα να δεις εμένα όλο αυτό δεν μου αρέσει αλλά επειδή εγώ θέλω να παντρευτώ εσενα όλα τα αλλά τα παραβλέπω να γινει ο γαμος να τελειωνουμε..

έλα μου όμως που το κοριτσάκι ήταν πολυ μεγάλο και δεν υπήρχε τίποτα στο νουμερο της! οποτε έρχεται μια ωραια μερα λιγο πριν το γάμο στο σπίτι της πεθεράς μου η κουνιαδα με την μαμα του κοριτσιου και μου ανακοινώνουν πως επειδή δεν βρίσκουν παρανυφικό στο μεγεθος του κοριτσιου (το οποιο είχε ποιο μεγαλο στήθος και απο μένα έτσι) ότι τελικά έκλεισαν νυφικό! :shock:

εκεί έγινα ντουρμπο και μπροστά σε πεθερό πεθερά αντρα κουνιαδα και μαμα ακυρωσα τον γαμο απλά..

είπα ότι εγώ δεν είμαι πιονι κανενός ότι ο γάμος είναι δικός μου ότι βαρέθηκα να με χειραγωγουν ότι αυτό δεν είναι συμμερίζομαι την χαρα του αλλου και ότι απλά εκμετελευονται την καλοσυνη μου. πως μπορεί να συνεναισα να γινει παρανυφακι ενώ είχα ήδη ένα σωρο αλλά αυτό πάει πολύ!

οποτε είπα ή θα βαλει ένα απλό ασπρο φορένα ή γαμος δεν γινεται τέρμα!

και σηκώθηκα και εφυγα.. εγώ εντωμεταξυ ήμουν και εγκυος έτσι..

ο αντρας μάλωσε με την οικογενεια του και ήρθε και με βρήκε με υποστηριξε ως εκεί που δεν πήγαινε..

ο πεθερός μου τις σκυλοεβρισε. τελικά ήρθαν με βρήκε η κουνιαδα μου και είπε ότι τελικά βρήκαν παρανυφικό και τις λέω ααα τώρα βρήκατε και μου λεει ε είχαμε βρει και την προηγουμενη φορά απλά δεν άρεσε στην μαμα του μιας και ηθελε να το δει το κοριτσι πιο φανταχτερό εε δεν άντεξα της λεω αν θέλει να το δει πιο φανταχτερο να του βάλει προβολέα όχι νυφικό :evil:

τελος πάντων επειδή σας κουρασα ο γάμος έγινε και το κοριτσι απλά εβαλε ένα ασπρο φορεματάκι και ένα στεφανάκι στα μαλλια .

 

 

 

XAXAXA ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΚΑΛΆ ΞΗΓΗΘΗΚΕΣ... ευτυχώς όμως ο άντρας σου έχει 2 δράμια μυαλό και ελπίζω να συνεχίζει έτσι.... εμένα μου είχε θυμώσει πρίν το γάμο ο δικός μου επειδή φώναξε η κουνιάδα μου τη μάνα του για κάτι δουλειές και αντί να τη φιλοξενήσει τη φιλοξενήσαμε εμείς ένα ΣΚ που σημειωτέον τον έβλεπα λόγω απόστασης μόνο τα ΣΚ.... Όταν είπα αφού τη φώναξε η αδερφή σου για δουλειές της γιατί πρέπει να μείνει σε έμας μου απάντησε: "Κάποιο λόγο θα έχει η αδελφή μου και δε μπορεί... τι θες να κάνουμε τώρα;;; να πετάξω τη μάνα μου στο δρόμο;;; :shock:"

sJbgp3.png W9hQp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο ειναι το θεμα οτι τα πεθερικα μου παραξηγουντε με πολλα γενικα...ο ανδρας μου το ξερει για αυτο με ειπε να μην δινω σημασια και να κανουμε αυτο που θελουν για να μην εχουμε γκρινιες και το πιστευω αν παω να παρω απο οπου θελω θα μας ζητησουν και το λογο...εχουν αποψη για πολλα οσα αφορουν το γαμο μας απο την ωρα μεχρι και το ρυζι που δεν θελω να μου πεταξουν....σε κατι τετοια πατησα ποδι με τον τροπο μου αλλα σε αυτο κολλαω στο αν αξιζει τον κοπο να γινει ολοκληρο θεμα για ενα παρανυφακι...
Noμιζω το εθεσες πολυ σωστα!Σε ''κατι τετοια'' αψυχα δηλ και που σε τελικη αναλυση ειναι φρου φρου κι αρωματα,πατα ποδι.Αλλα το παιδακι μην το ξεχωρισεις.Γιατι καποια στιγμη θα μεγαλωσει και θα κρινει.Και σιγουρα θα το κρινει θετικα.Με το καλο!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα σε ολους

 

ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να παρω γνωμες στο θεμα της κουνιαδας μου.

σε λιγο καιρο παντρευομαι.με τον αντρα μου εχουμε τελεια σχεση (πραγματικα) με στειριζει σε ολα.η πεθερα μου ειναι ενα κομματι μαλαμα , παρα πολυ καλη αληθεια .στομα εχει και μιλια δεν εχει.πεθερο δεω γνωρισα δυστυχως γιατι ολοι λενε οτι ηταν εξαιρετικος ανθρωπος.εχω ομως κουνιαδα, 45 χρονων ανυπαντρη και χωρις σχεση εδω και χρονια.ειναι χειροτερη απο κακια πεθερα που λενε. θελέι να μαθαινει τα παντα, να εχει λογο σε ολα ακομη και μεσα στο σπιτι μου,

με τον αντρα μου δουλευουν μαζι οποτε λιγο πολυ ξερει τι κανουμε στη ζωη μας . ειναι κουτσομπολα σε υπερβολικο βαθμο. οταν ηρθα αντιμετοπη με ενα προβλημα υγειας το εμαθαν ολοι πραμα που δεν ηθελα (οταν λεω ολοι εννοω οτι ζουμε σε χωριο και καταλαβαινετε ).επεισης και οταν εμεινα εγγυος πριν καν ακουσουμε την κρδια του μωρου μας της ειπαμε να μην πει τπτ αλλα ολοι αρχισαν να μας δινουν συχαρητηρια. τωρα με το γαμο αφηστε το.λογο σε ολα .οταν με ρωτησε πως ειναι το νυφικο της ειπα μεσες ακρες και πριν καν το δει ειπε ααααα ετσι ειναι δεν μου αρεσει, βεβαια και γω της απαντησα αν δεν σου αρεσει μην το βαζεις.χτες παλι ειχαμε θεμα με τα προσκλητηρια.επειδη εχουμε πολυ κοσμο (πανω απο 700 ατομα) ειπα οτι για να μην εχουμε προβλημα στο κεντρο σε μια καρτα στο προσκλητηριο θα ζηταμε να επικοινωνισει ο κοσμος μαζι μας για να επιβεβαιωση την παρουσια του και αυτη εγινε εξαλη και λεει τι πραματα ειναι αυτα δεν δεχομαι κατι τετοιο κτλ.

εφυγα και οταν ηρθε ο αντρας μου του ειπα να της ξεκαθαρισει οτι ο γαμος ειναι δικοσ μας και οχι δικος της . ευτυχως ειναι με το μερος μου και μου λεει να κανω οτι θελω εγω. αλλα θελεω να την απομακρυνω απο τη ζωη μας τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

ποιά να απομακρύνεις? την αδελφή του άντρα σου που δουλεύουν και μαζί? μπαααα! χλωμό! Εμένα η όλη συμπεριφορά μου κάνει σε άνθρωπο οικείο.. σαν την κολλητή μου ένα πράμα που το να πει την γνώμη της στα πάντα μου με αφορούν και να ανακατευτεί στα θέματά μου επιβάλεται :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Θα σε συμβούλευα να μην χαλάς την ζαχαρένια σου και μην μυγιάζεσαι με το κάθετι που λέει. Δείχνε οτι σε ενδιαφέρει η άποψή της, δείξε και σκεπτική και στο τέλος κάνε αυτό που θες εσύ, χωρίς να έχεις χαλαστεί και κρατώντας εκείνη ικανοποιημένη οτι είναι χρήσιμη / φίλη / μετράει ο λόγος της κλπ. ενδεχομένως ξέρεις να την έχει πιάσει και πανικός οτι χάνει τον αδελφό της. βλακεία εντελώς αλλά εν μέρει αλήθεια.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ομως καποια πραματα δεν μενουν απο τους γυρω μας κρυφα γιατι οταν τρεχεις απο γιατρο σε γιατρο ωρες δουλειας κατι πρεπει να πεις.βεβαια τωρα που επαθα εμαθα.οσο για αυτο που λες να κανω οτι την ακουω κτλ το εκανα, μα με το καλο την πηρα μα σαν φιλη μα με αδιαφορια το αποτελεσμα το ιδιο..

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...