Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 32 εβδομαδα


Recommended Posts

Καλημέρα nat-left!.Δηλαδή ο γιόκας σου πόσο γεννήθηκε; Σε ένα φίλο μου που του είπα ότι ο μπέμπης είναι 1950 μου είπε ότι θα φτάσει σίγουρα 3500. Όχι ότι με πειράζει, απλά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά και ξέρω ότι ένα μεγάλο παιδί γεννιέται δυσκολότερα! Εσύ τώρα κοντεύεις με τα δίδυμα! :D . Ανυπομονείς;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα nat-left!.Δηλαδή ο γιόκας σου πόσο γεννήθηκε; Σε ένα φίλο μου που του είπα ότι ο μπέμπης είναι 1950 μου είπε ότι θα φτάσει σίγουρα 3500. Όχι ότι με πειράζει, απλά θέλω να γεννήσω φυσιολογικά και ξέρω ότι ένα μεγάλο παιδί γεννιέται δυσκολότερα! Εσύ τώρα κοντεύεις με τα δίδυμα! :D . Ανυπομονείς;

 

Γεννήθηκε 37+6 λόγω προεκλαμψιας με έκτακτη καισαρικη (χωρίς πόνους) 3700, μεγάλο παιδί. Θα έφτανε 4200+ μου είπε ο γιατρός αν έπαιρνε όλο τον μήνα. Τώρα τα ζουζούνια μου είναι 2 κιλά και εφόσον θα γεννηθούν σε τρεις εβδομάδες που θα κλείνω τον 8ο δεν θα είναι πάνω από 2800 το περισσότερο.

Από άγχος άλλο τίποτα... άντε να περάσει ο καιρός γιατί πονάω και έχω κουραστεί. Πάντως καλύτερα μεγαλύτερο παιδάκι παρά μικρότερο. Στον γιο μου που ήταν πάντα 15 ημέρες πιο μεγάλος στους υπερήχους ένοιωθα πιο ήρεμη, τώρα με τα μικρά φοβάμαι... μήπως παραβγούν μικρά...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σαν διδυμάκια θα είναι μάλλον πιο μικρά. Αλλά μην σε ανησυχεί. Όλα μα όλα θα πανε καλά. Έχω μία φίλη που γεννήθηκε το 1978. Εκέινη ήταν 1700gr και η αδερφούλα της 1900gr. Και φυσικά πήγαν ΟΛΑ καλά.

Εξακολουθεις να έχεις ΠΗΤ 1/03/09 ή πας για τέλη Φεβρουαρίου;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γίος σου πως το έχει πάρει; Ζηλεύει;
ζηελυει αρκετά αλλά περιμένει πως και πως να έρθουν γιατί θα του φέρουν μία τεράααααστια τσάντα jumbo με παιχνίδια τα μωρά.... όταν βαρεθεί τα παιχνίδια τότε θα δούμε αν έχουμε θέμα... (πάντως όταν βλέπει τα ρουχαλάκια τους, τις καλαθούνες και τα πραγματάκια τους γενικότερα δείχνει ότι το έχει πάρει καλά ... τώρα θα δούμε)
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα και αυτό. ελπίζω να μην σου βγάλει ζήλεια. Της ξαδέρφης μου ο γιός μπροστά στη μαμά του φίλαγε την μπέμπα, αλλά από πίσω...την είχε σαπίσει στο ξύλο! :?

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θέμα και αυτό. ελπίζω να μην σου βγάλει ζήλεια. Της ξαδέρφης μου ο γιός μπροστά στη μαμά του φίλαγε την μπέμπα, αλλά από πίσω...την είχε σαπίσει στο ξύλο! :?

 

εγώ φοβάμαι και χειρότερα μη σου πω, γιατί είναι «διπλή η εισβολή»... :lol: ελπίζω να πάνε όλα καλά, αλλιώς με βλέπω με ηρεμιστικά.... (πάντως εγώ από τώρα ΔΕΝ τον εμπιστεύομαι και ΔΕΝ θα τον αφήσω λεπτό μόνο του με τα μωρά)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα και απο εμενα! εχτες εκανα doppler και μας εβγαλε το μπεμπη μας στις 33+5 2191!!! ειναι μεγαλουτσικος??? η ΠΗΤ παραμενει η ιδια δηλαδη 21-3 και ολα τα βρηκε φυσιολογικα!! ο πλακουντας ειναι grade 2. επειδη εχω συσπασεις με βλεπω να γενναω πιο νωρις αν και ο γιατρος δεν μου ειπε κατι τετοιο.θα δουμε!! με το καλο τα μπουλαρινια μας!!!!

bl0Hp3.pngLaUTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα και απο εμενα! εχτες εκανα doppler και μας εβγαλε το μπεμπη μας στις 33+5 2191!!! ειναι μεγαλουτσικος??? η ΠΗΤ παραμενει η ιδια δηλαδη 21-3 και ολα τα βρηκε φυσιολογικα!! ο πλακουντας ειναι grade 2. επειδη εχω συσπασεις με βλεπω να γενναω πιο νωρις αν και ο γιατρος δεν μου ειπε κατι τετοιο.θα δουμε!! με το καλο τα μπουλαρινια μας!!!!

 

Καλημέρα. Εμένα στην 32+5 μου τον βγάλανε 1950gr. Η γιατρός μου είπε ότι είναι οκ, αλλά όλοι οι άλλοι ότι είναι μεγάλο μωρό και θα φτάσει σίγουρα 3500+! Τώρα τι να πώ..Δεν ξέρω. Σε ένα βιβλίο που διαβάζω λέει ότι στην 33 είναι 2000 και στην 34 2250

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ τι καλα αρκουδακι θα βγαλω και εγω!!! καλυτερα ομως να μην ειναι μικρουλια να τα ευχαριστιομαστε!! εγω φανταζομαι θα το μασουλαω και θα το φιλαω ολη την ωρα!! θα το κατσιασω το παιδι! αυτη τη εβδομαδα θα ετοιμασω βαλιτσα και θα πλυνω και τα ρουχαλακια του!!! αχ τι καλα!!!

bl0Hp3.pngLaUTp3.png
Link to comment
Share on other sites

:D:D χθές που έπλενα κάτι φανελάκια για το μικρούλι μου, έπιασα τον εαυτό μου να κάνει σαν χαζή, λέγοντας γλυκόλογα, τραγουδώντας..και γενικά έκανα σαν να τον είχα στην αγκαλιά μου... :D:D Που και να γεννηθεί ε;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις μολις τα πηραμε τα φιλαγα και εκλαιγα και καναμε προβες με τον αντρα μου το καροτσι!!!! πως θα το βγαζουμε βολτα μαζι και πως μονοι μας!!!!! κοβαμε βολτα στο σαλονι!!! καλα που δεν μας ειδε κανεις!!! θα χαζεψουμε τελειως μολις ερθει ο μπεμπης!!!!

bl0Hp3.pngLaUTp3.png
Link to comment
Share on other sites

:D:D:D και να φανταστείς ότι πρίν αν τα άκουγα αυτά έλεγα " καλά πως κάνουν έτσι;"... Στην αδερφή μου που γέννησε πριν 4 χρόνια την κορόιδευα γιατί πίστευα ότι ήταν υπερβολική... Αλλά καλά λέει ο σοφός λαος "Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλο λόγο μην λές"!! :D

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια μου καλημερα και απο εμενα! εχτες εκανα doppler και μας εβγαλε το μπεμπη μας στις 33+5 2191!!! ειναι μεγαλουτσικος??? η ΠΗΤ παραμενει η ιδια δηλαδη 21-3 και ολα τα βρηκε φυσιολογικα!! ο πλακουντας ειναι grade 2. επειδη εχω συσπασεις με βλεπω να γενναω πιο νωρις αν και ο γιατρος δεν μου ειπε κατι τετοιο.θα δουμε!! με το καλο τα μπουλαρινια μας!!!!

 

Καλημέρα. Εμένα στην 32+5 μου τον βγάλανε 1950gr. Η γιατρός μου είπε ότι είναι οκ, αλλά όλοι οι άλλοι ότι είναι μεγάλο μωρό και θα φτάσει σίγουρα 3500+! Τώρα τι να πώ..Δεν ξέρω. Σε ένα βιβλίο που διαβάζω λέει ότι στην 33 είναι 2000 και στην 34 2250

 

Κορίτσια τα μωρά σας είναι μια χαρούλα φυσιολογικότατα! :D

Το αν είναι μεγάλα ή όχι είναι σχετικό από το πότε θα γεννηθούν. Αν γεννηθούν την 36η εβδομάδα θα είναι μικρούλια αν πάρουν όλο το μήνα θα είναι μεγάλα....το σημαντικότερο είναι να αναπτύσσονται ανάλογα με την εβδομάδα τους, δηλαδή να μην τους λείπουν πολλές ημέρες, (οι παραπάνω όφελος είναι). ʼντε με το καλό.

 

Αν και θα γίνω κουραστική

 

32+0 ο γιος μου --> 2350, γέννα 37+6 ->3700

 

32+6 δίδυμα --> από 2000 το καθένα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

Διάβασα τα όσα λέτε και τελικά μάλλον εμένα το νινί μου είναι γιγαντάκι.

31+1 στο Ντόπλερ ήταν 2200 και

33+2 ήταν 2701

Σήμερα θα πάμε πάλι στον γιατρό και αναμένω να δω πόσο έχει φτάσει!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Εμείς χθες που μετρηθήκαμε στις 32+3 είμασταν 2.480... :oops:

 

Ναι ναι ξέρω δε θα γεννήσω παιδί.... το winnie the pooh θα γεννήσω..... :lol::lol:

το ξερω οτι σιγουρα θα εχεις γεννησει μεχρι σημερα γιαυτο και θελω να σε ρωτησω αν τελικα γεννησες με φυσιολογικο τοκετο η΄ νωριτερα με καισαρικη λογω του βάρους του μωρου σου και ποσο βάρος είχε οταν το γεννησες. Εγω μετρηθηκα το Σάββατο και ηταν 2.540 στην 32+3.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

γεια σας κοριτσακια!! να σας ρωτησω τις πιο εμπειρες...σημερα πηγαμε στην γιατρο μας....με βαση την τελευταια περιοδο ειμαι 31 + 1 μερα και ο μικρος ειναι 1816 γρ FL<μηκος μηρου δλδ> 6,26 cm καλα ειναι ή μικρουλης???παντως αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι υπερηχογραφικα η ηλικια εγκυμοσυνης μου σε ολους τους υπερηχους βγαινει 1-2 εβδομαδες μεγαλυτερη απο αυτην που υπολογιζουμε με την τελευταια περιοδο....πως γινεται αυτο??με βαη τις μετρησεις του εμβρυου???:confused:

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Είμαι στην 32η εβδομάδα και σήμερα στον υπέρηχο ο γιατρός υπολόγισε το βάρος του εμβρύου 1.750 γρ. Οι έμπειρες βοηθήστε, παρακαλώ! Είναι μεγάλο το μωρό; Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φτάσουμε στην καισαρική λόγω μεγέθους. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και είμαι και άσχετη και αγχωμένη! Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλε τι σε επιασε?Αντι να λες να βαζει κιλακια το νινι σου να μεγαλωνει καθεσαι και σκεφτεσαι χαζομαρες και αγχωνεσαι χωρις λογο κι αιτια?

 

Ασε που ακομα και μεγαλο να ειναι το μωρο δε σημαινει οτι θα κανεις καισαρικη.Μια χαρα ειναι το βαρος του.Αυτες οι μετρησεις που βγαινουν απο τους υπερηχους δεν ειναι τοσο εγκυροι.Εμενα 3600 μου λεγαν και τελικα ηταν 3200 το μωρο.

 

Κοιτα να χαρεις αυτες τις τελευταιες εβδομαδες και να εισαι ηρεμη και χαρουμενη και μη καθεσαι και ακους βλακειες απο δω κι απο κει και βαζεις με το μυαλο σου διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φυσιολογικο ειναι το βαρος του μωρου για την εβδομαδα σου!

Οι ποιο πολλες μαμουλες να ξερεις παρακαλανε τα μωρακια τους να ειναι τροφαντουλικα :P

Σου επισυναπτω ενα λινκ που ειχε κανει ποστ μια κοπελα εδω στο φορουμ κ εγω προσωπικα το συμβουλευομαι συνεχεια

Ειναι οι μεσοι οροι υψους και βαρους ανα βδομαδα

http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

Να εχεις μια καλη εγκυμοσυνη και με το καλο το μπεμπε σου;)

pEJHp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να γεννάω πάλι μικρούλι μωράκι και ελπίζω να μην έχουμε πάλι ιστορίες με τη ΜΕΝΝ. Ειλικρινά ειναι το αγχος μου το μεγάλο.

 

30+4 ήταν 1489 ή 1549 δεν μπορούσε να το μετρήσει καλά γιατί είναι πολύ δύσκολη η θέση του.

JR7vp2.pngh5zip2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...