Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαρος εμβρυου στην 32 εβδομαδα


Recommended Posts

OH MY GOD!! :shock::shock::shock::shock:

πρέπει να ναι θεριακλής όμως!!! εγώ τι να πώ που ο δικός μου γεννήθηκε 1.150 περίπου? :lol: πλάκα έχει .. γατί!

μη μασάς! γερό παιδάκι να ναι! η διπλανή μου στην πρώτη γέννα γέννησε ένα κοριτσάκι 4300!! .. δεμένο παιδάκι .. δε φοβόσουν να το πιάσεις όπως τη δικιά μου :P:cool:

.. ο άντρας άμα δεν έχει και τα πιασήματά του :P:P:P:P:P:P:P:P:P:P:P

ελα ντε?το θεμα δεν ειναι αν θα βγει,διοτι θα βγει οσο και να ειναι,απο που θα τον βγαλω δεν ξερω :shock::shock::D
.png40145a8546f30db01.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μην αγχώνεστε!!

 

Οι υπέρηχοι και τα doppler έχουν τις αποκλίσεις τους...! Εμένα πάντως η κορούλα μου ήταν 1 βδομάδα μεγαλύτερη πάντα στους υπερηχους και να πω την αλήθεια γέννησα και μια βδομάδα νωρίτερα (39) και ζύγιζε 3400 και ύψος 53cm. Την γέννησα με φυσιολογικό και χωρίς επισκληρίδιο!! Τώρα ο μπέμπης μου στην 28 εβδομάδα ήταν 1250 και μου είπε η γιατρός μου θα βγεί γύρω στα 3700! Το πως θα βγει μην σας ανησυχεί τόσο, γιατί η φύση έχει προβλέψει για όλα. Μια ξαδέρφη του άντρα μου με ύψος 1,50 και 39 κιλά βάρος έβγαλε μπέμπη 5200!!!! Και με φυσιολογικό τοκετό!!!

 

Εμένα πάντως μου έιπε η γιατρός μου ότι άμα δει τον πιτσιρίκο να μεγαλώνει πάρα πολύ θα με βάλει νωρίτερα απο ΠΗΤ με πρόκληση! Το ίδιο μου είχε πει με την μικρούλα μου γιατί δεν θεωρεί σκόπιμο να "τραβάει" τον καιρό αφού το μωρό έχει αναπτυχθεί! Απλά βάρος παίρνει και εμείς ταλαιπωριόμαστε...

 

Καλή λευτεριά σε όλες μας!! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

α καλά! κι εγώ τη Δευτέρα που έκανα το doppler και είδα τη φατσούλα του στο 4D μου φυγαν κανα 2 δάκρυα αλλά συγκρατήθηκα .. έφταιγε και λίγο το γεγονός ότι ήμουνα μόνη μου και έβλεπα τέτοιο θέαμα αλλά ..

η χαζομαμακίλα μου έμεινε :P:cool:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς σήμερα doppler 32+4 και ειμαστε 2.204 :)

Αχ είδα και τη φατσούλα του και κόντεψα να τα μπήξω!

 

Κόντεψες??? πολύ ψύχραιμη σε βρίσκω αγαπητή yogini :D ...εγώ εδώ από τον πρώτο υπέρηχο που έβλεπα μόνο σακουλάκι μου τρέχαν κορόμηλο! Δεν την αντέχω την τόση κλάψα μου!...και από ότι μου λένε σαν λεχώνα θα είναι ακόμη χειρότερα... :?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς σήμερα doppler 32+4 και ειμαστε 2.204 :)

Αχ είδα και τη φατσούλα του και κόντεψα να τα μπήξω!

 

Κόντεψες??? πολύ ψύχραιμη σε βρίσκω αγαπητή yogini :D ...εγώ εδώ από τον πρώτο υπέρηχο που έβλεπα μόνο σακουλάκι μου τρέχαν κορόμηλο! Δεν την αντέχω την τόση κλάψα μου!...και από ότι μου λένε σαν λεχώνα θα είναι ακόμη χειρότερα... :?

 

Ντρεπόμουν ρε να κλάψω μπροστά στη μαμα μου και τη γιατρό :)

Link to comment
Share on other sites

Κάναμε κι εμείς σήμερα doppler 32+4 και ειμαστε 2.204 :)

Αχ είδα και τη φατσούλα του και κόντεψα να τα μπήξω!

 

Κόντεψες??? πολύ ψύχραιμη σε βρίσκω αγαπητή yogini :D ...εγώ εδώ από τον πρώτο υπέρηχο που έβλεπα μόνο σακουλάκι μου τρέχαν κορόμηλο! Δεν την αντέχω την τόση κλάψα μου!...και από ότι μου λένε σαν λεχώνα θα είναι ακόμη χειρότερα... :?

 

Ντρεπόμουν ρε να κλάψω μπροστά στη μαμα μου και τη γιατρό :)

 

Σωστή!!! :wink: Εγώ πάλι δεν το ελέγχω... :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις κοριτσια πηγαμε σημερα για το doppler(34w) και ειμαστε 2.000(λιγο μικρουλης ειμαι..) :roll: ..Ποσο περιπου λετε να γεννηθω?

 

Οχι ρε Κορινάκι μια χαρά δεν ειναι; Εγω αγχωθεί γιατι αν ειναι χοντρούλης δεν τον βλέπω να χωράει απο την κανονική έξοδο!!!!...και εχω και 1.5 μήνα μπροστά μου!

Μπορείς να κάνεις δίαιτα σε έμβρυο;;;;; :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

ποση ωρα κανατε το doppler; Εκλεισα ραντεβου και μου ειπαν γυρω στα 10 λεπτα. Λιγο δεν ειναι;

 

Εμένα η εξέταση αυτή διήρκησε 45 λεπτά. Βέβαια ο γιατρός ήταν πολύ σχολαστικός όπως και στην αυχενική και το β' επιπέδου.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλάκα κάνετε!!! :shock::shock::shock:

εμένα ΠΑΙΖΕΙ να πήρε 5 λεπτά!! αφού ρώτησα τη γιατρό μου αν όλα πήγαν καλά και μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά .. ο γιατρός δε δε μίλαγε καθόλου .. :roll::roll:

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνετε!!! :shock::shock::shock:

εμένα ΠΑΙΖΕΙ να πήρε 5 λεπτά!! αφού ρώτησα τη γιατρό μου αν όλα πήγαν καλά και μου είπε ότι όλα είναι μια χαρά .. ο γιατρός δε δε μίλαγε καθόλου .. :roll::roll:

 

Κι εμενα το ίδιο. 5 λεπτά. Αναρωτιέμαι τι πρόλαβε να δει. Ασε που πήγα να τη ρωτήσω και κάτι και μόνο που δεν γάβγισε...Με το ζόρι στο τέλος μου είπε ένα "ολα καλά". Περιμένω να την δει ο γιατρός την εξέταση τη Δευτέρα να μου πει αναλυτικά.

Και την χρυσοπλήρωσα, ετσι! Ιδιωτικά νοσοκομεία σου λέει μετά...

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια, να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Σε όσες διήρκεσε κανά 5λεπτο μήπως εννοείται το ντόπλερ που κάνει ο γιατρός στο ιατρείο του και ελέγχει για την τροφοδοτική ικανότητα του πλακούντα? Εγώ ας πούμε τις τελευταίες εβδομάδες, όποτε πάω στο γιατρό μου, μαζί με τον υπέρηχο μου κάνει παράλληλα και το ντόπλερ που δεν κρατάει παραπάνω από μερικά λεπτάκια. Το μεγάλο ντόπλερ που κρατάει κανά μισάωρο με 45 λεπτά γίνεται στα κέντρα ποου κάναμε αυχενική και β επιπέδου και εκεί απλά τα βλέπουν πιο αναλυτικά όλα. Κάτι σαν β επιπέδου είναι και παράλληλα το ντόπλερ γίνεται για να ελέγξει κάτι σχετικά με το πως τροφοδοτείται ο πλακούντας από την κεντρική αρτηρία νομίζω.. Εγώ προσωπικά αυτό έκανα. Στην ουσία ένα δεύτερο β επιπέδου και εξέταση βιοφυσικού προφίλ όπως έγραφε στο ραντεβού.. Πολλοί γιατροί δε σε στέλνουν για ντόπλερ στα μεγάλα κέντρα.. Καλύπτονται με το υπέρηχο του ιατρείου τους..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοούμε αυτό που κάνει ο γιατρός στο ιατρείο του.

Εμένα με στέλνει στο Ιασώ για τους μεγάλους υπέρηχους.

Για πήγαινε στο Ιασώ να κάνεις αυχενική, β' επιπέδου και Doppler. Στην καλύτερη 10 λεπτά διάρκεια και η ταρίφα τουλάχιστον 120€ το καθένα...

Βιομηχανία!!!

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά κι εδώ μη νομίζεις ότι είναι καλύτερα τα πράγματα... Και για τα τρία μεγάλα υπέρηχα πλήρωσα 160 ευρώ έκαστο! Δεν κράτησαν πάνω από 20-30 λεπτάκια...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

και γω στη β επιπεδου εκανα περιπου 20-30 λεπτα και πληρωσα 120 ευρω. Στο ιδιο κεντρο μου ειπαν για το doppler 10 λεπτα και υποτιθεται οτι ειναι ο μεγαλος υπερηχος...

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοούμε αυτό που κάνει ο γιατρός στο ιατρείο του.

Εμένα με στέλνει στο Ιασώ για τους μεγάλους υπέρηχους.

Για πήγαινε στο Ιασώ να κάνεις αυχενική, β' επιπέδου και Doppler. Στην καλύτερη 10 λεπτά διάρκεια και η ταρίφα τουλάχιστον 120€ το καθένα...

Βιομηχανία!!!

 

.png

 

Καλησπέρα κορίτσια, εγώ παρόλο που θα γεννήσω στο ΛΗΤΩ (τελικά) όλες τις εξετάσεις α' και β' επιπέδου τις έκανα στο Αλεξάνδρα. Όλοι οι γιατροί είναι πολύ σχολαστικοί και εξαιρετικοί. Κοστίζουν α=75€ και β=35€ μόνο. Το αρνητικό είναι οτι πρέπει να κλείσεις ραντεβού τουλάχιστον 1 μήνα πριν. Το περιβάλλον είναι πεντακάθαρο και οι γιατροί & μαίες εξυπηρετικότατοι.

 

Στα αρνητικά είναι το να πέσεις σε μέρα που έχουν "ραντεβού" και οι αθίγγανοι -βάζω πληθυντικό γιατί πάνε 10 μαζί!....

 

Μία γιατρός είχε εκνευριστεί γιατί όταν ανακοίνωσε ότι δυστυχώς το έμβρυο ήταν νεκρό -μετά απο ξυλοδαρμό της εγκύου- εκείνοι ενδιαφέρθηκαν τι φύλο ήταν!! :shock::shock::shock:

 

Κατά τα άλλα είμαι πολύ ικανοποιημένη και σε περίπτωση που χρειαζόμουνα αμνιοπαρακέντηση απλά με συμβουλέψανε να κάνω την λήψη του υγρού σε αυτούς αλλά να πήγαινα μόνη μου το δείγμα σε εξωτερικό συνεργάτη για πιο γρήγορα και έγκυρα αποτελέσματα... :?

 

Αυτά για την δική μου εμπειρία (2 φορές κιόλας!!) απο τη πλευρά του δημοσίου νοσοκομείου...

 

ΥΓ. ξέχασα να πω ότι η διαδικασία κρατάει περίπου 15 λεπτά αν είναι σε σωστή θέση το μπεμπέ αλλιώς μέχρι να μας κάνει την τιμή να πάρει θέση :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμείς κάναμε σήμερα υπέρηχο και η μέτρηση έδειξε στις 31 +3 1.640 γρ.

Ελπίζω να προλάβει να πάρει κι άλλα γραμμαριάκια, γιατί βιάζεται πολύ ο μικρούλης!

7uEBp2.png M3GSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εμείς κάναμε σήμερα υπέρηχο και η μέτρηση έδειξε στις 31 +3 1.640 γρ.

Ελπίζω να προλάβει να πάρει κι άλλα γραμμαριάκια, γιατί βιάζεται πολύ ο μικρούλης!

 

Ioanna D., σχεδόν το ίδιο είμασταν. Έκανα το Doppler στις 31+4 και ο μπέμπης ήταν 1650g. Χθες που πήγα στο γιατρό μου είπε οτι με αυτό το ρυθμό θα γεννηθει με το καλό γύρω στα 3000-3200g. Οπότε μία χαρά μας βρίσκω...

 

.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...