Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμετος Ξαφνικα


nora

Recommended Posts

στα καλα καθουμενα και ενω ηπιαμε το γαλα μας το βραδυνο, αρχισε να κανει ενα βηχαλακι, σαν κατι να την ενοχλουσε στο λαιμο, λεω ενταξει θα περασει, εν το μεταξυ και οσο πιναμε το γαλα ως συνηθως μου πνιγηκε μια φορα αλλα οκ το ξεπερασαμε, πηγα λοιπον να τηνκοιμησω και οπως ειχε την πιπιλα της αρχιζει παλι το βηχαλακι και να ο εμετος, δεν ξερω τι να υποθεσω, να στραβοκαταπιε και να της εμεινε στη μυτη το γαλα και να επηλθε το βηχαλακι και ο εμετος? να εχει κρυωσει και την γρατζουναει ο λαιμος της? ή μηπως κυκλοφορει καμια ιωση?

και δεν ξερω αν θα πρεπει να ανησυχω και για το βραδυ... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μπορει να εχει πιει παραπανω γαλα απότι πρεπει και να στο βγαζει..

Τσεκαρε και το βραδυ και αν το συνεχισει και αυριο κσλυτερα παρε το παιδιατρο...

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

nora, τί έγινε το μωράκι σήμερα; Όλα καλά; Καμιά άλλη ενόχληση;

 

Πες μας, όποτε προλάβεις :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

τελικα μαλλον κρυωσαμε.. :( απο οτι φενεται ο λαιμος της την ενοχλει, της βαζω φυσιολογικο ορο να καθαριζει η μυτουλα και φενεται να ειναι καλυτερα, θα δειξει αν συνεχισει ο βηχας εντονα θα παμε στη γιατρο αυριο.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έτσι είμαστε από προχτές... :cry:

Κρυώσαμε. Ο καιρός το ευνοεί άλλωστε...

Αυτό που έκανε εντύπωση σε μένα ήταν ότι για πρώτη φορά ο εμετούλης του μύριζε πραγματικά σαν ενήλικα :? Αν δεν σου μυρίζει ξινίλα, μάλλον θα στραβοκατάπιε. Αλλά αν μυρίζει τότε έχετε κρυώσει...

Περαστικά σας!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστουμε!

τελικα ο εμετος συνεχιστηκε και σημερα το βραδυ μετα το γαλα..

επισης ο βηχας εξελιστηκε σε συναχι με αποτελεσμα ο εμετος να περιεχει πολλα φλεμετα.. και να εχει διαρκεια *πρεπει ν αεκανε εμετο και 5 φορες.. )

και ναι εχουμε κρυωσει οπως ολα δειχνουν , εχουμε και την ξινιλαλ μας στον εμετο, :(

αντε να δουμε το βραδυ πως θα κυλησει και αυριο.

Link to comment
Share on other sites

σημερα καναμε το πρωι και 38,9 πυρετο.. μεχρι στιγμης ειναι οκ, το βραδυ να δουμε, επισης η μυτουλα μας τρεχει ακαταπαυστα, περιμενω το βραδυ να δω πως θα παει και αν θα ξανασηκωσει πυρετο.

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Της αδερφής μου η μπεμπούλα είχε πάθει το ίδιο με εμετούς κι έβγαζε και φλέματα. Η γιατρός τους είχε πει ότι αυτός ο εμετός είναι "καλός" με την έννοια ότι το παιδί καθαρίζει από τα φλέματα που το ενοχλούν.

Περαστικά σας

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα!Εχω το εξής θέμα. Απο την προηγούμενη παρασκευή μέχρι σήμερα, το μωρό μου έχει κάνει 3 φορές εμετό χωρίς φανερό λόγο. Το μόνο που συνδεω σαν γεγονότα, είναι ότι και τις τρεις φορές έχει φάει κοτόπουλο. Στο οποίο όμως είχαμε βάλει λεμόνι που είχαμε κομμένο από την προηγούμενη μέρα. Μπορεί να φταίει αυτο?Μέχρι τώρα με το φαγητό δεν είχε ποτέ καποιο θέμα. Η μόνη φορά που έχει ξανακάνει εμετό είναι όταν είχε ουρολοίμωξη, αλλά τώρα είναι μια χαρά, ούτε καν κρυωμένος. Επίσης βάζουμε fusicort από την Παρασκευή.Μπορεί να φταίει αυτό? Πήρα τον παιδίατρο αλλά μου είπε ότι αυτός ο εμετός από μόνος του δεν ειναι κάτι, και βλέπουμε!Τα φώτα σας παρακαλώ!Και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

3otVp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια.

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό σήμερα και μπήκα πριν ενημερώσω την παιδίατρο να δω αν υπάρχει παρόμοιο συμβάν.

Η μικρή μου 7 μηνών και σήμερα το απόγευμα που τρώγαμε τη κρέμα μια χαρά όλα γέλια ,παιχνίδια  ξαφνικά μου έκανε εμετό , εμετό ως όχι αστεία έβγαλε πολύ πράμα τρόμαξα ήταν και ο άντρας μου μπροστά και τρομάξαμε πολύ και όταν η μικρή σταμάτησε τον εμετό γελούσε και δεν έδειξε κάτι να την ενοχλεί, από εκείνη την ώρα δεν έκανε ξανά , τώρα κοιμάται και είναι ήρεμη ούτε γκρινιάρα ήταν. 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να το προκάλεσε; Η κρέμα; Έπρεπε να ενημερώσω εκείνη την ώρα την παιδίατρο ή να την πάρω αύριο το πρωί όπως έχω και σκοπό;; 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Pegodou είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο περιστατικό σήμερα και μπήκα πριν ενημερώσω την παιδίατρο να δω αν υπάρχει παρόμοιο συμβάν.

Η μικρή μου 7 μηνών και σήμερα το απόγευμα που τρώγαμε τη κρέμα μια χαρά όλα γέλια ,παιχνίδια  ξαφνικά μου έκανε εμετό , εμετό ως όχι αστεία έβγαλε πολύ πράμα τρόμαξα ήταν και ο άντρας μου μπροστά και τρομάξαμε πολύ και όταν η μικρή σταμάτησε τον εμετό γελούσε και δεν έδειξε κάτι να την ενοχλεί, από εκείνη την ώρα δεν έκανε ξανά , τώρα κοιμάται και είναι ήρεμη ούτε γκρινιάρα ήταν. 

Έχετε ιδέα τι μπορεί να το προκάλεσε; Η κρέμα; Έπρεπε να ενημερώσω εκείνη την ώρα την παιδίατρο ή να την πάρω αύριο το πρωί όπως έχω και σκοπό;; 

 

 

Για έναν εμετό σε ένα κατά τα άλλα φαινομενικά υγιές μωρό, απλά υποθέτεις ότι παράφαγε, ή στραβοκατάπιε, και δεν κάνεις τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

@Pegodou Δες εαν έχει τίποτα δέκατα , παρατήρησε τα κακά της εαν έχουν κάτι διαφορετικό, σκέψου εαν το παιδί έφαγε κάτι καινούριο για πρώτη φορά  , ελεγξε το σώμα μήπως έχουν βγει τίποτα σημάδια, θυμίσου εαν κανατε τις προηγούμενες ημέρες κάποιο εμβόλιο. Επίσης εαν έτρωγε και ταυτόχρονα έπαιζε/γελούσε μπορεί να είναι και απο αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Maya14 είπε:

@Pegodou Δες εαν έχει τίποτα δέκατα , παρατήρησε τα κακά της εαν έχουν κάτι διαφορετικό, σκέψου εαν το παιδί έφαγε κάτι καινούριο για πρώτη φορά  , ελεγξε το σώμα μήπως έχουν βγει τίποτα σημάδια, θυμίσου εαν κανατε τις προηγούμενες ημέρες κάποιο εμβόλιο. Επίσης εαν έτρωγε και ταυτόχρονα έπαιζε/γελούσε μπορεί να είναι και απο αυτό. 

Ευχαριστώ πολύ!!!  Ναι έτσι έκανε έτρωγε στο καρεκλακι στο στραπεζι μαζί με τον μπαμπά της και γελούσε κουνιόταν... Και εγώ δεν το βρήκα τόσο τραγικό γτ το μωρό είναι μια χαρά και σήμερα δλδ δεν έχει κάτι ούτε δέκατα πυρετό κτλ. Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...