Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτευξη εγκυμοσυνης μετα απο υπερηχο για γονιμες μερες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγώ αυτό το μήνα θα απέχω από πρόκληση δυστυχώς,λέω να κάνω τη σαλπιγγογραφία να τελειώνει
\

Και εγώ στον επόμενο κύκλο θα την κάνω αν δεν πάει καλά αυτός ο μήνας!

Άντε να πέσει και το τελευταίο οχυρό!

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα κι από εμένα. το ίδιο κι εγώ, παρακολουθώ με υπέρηχο το ωάριο, πήγα λοιπόν την πέμπτη που ήταν η 11η ημέρα και μου βρήκε ένα, μέγεθος 15mm και κάτι,, μου είπε επαφές το Σ/Κ. Υπάρχει περίπτωση όμως να έπεσε πιο νωρίς από το συνηθισμένο; Το ρωτάω γιατί την Παρασκευή το βράδυ είχα κάτι πονάκια και πρησμένο στήθος. Εγώ απόσο έχω καταλάβει το ωάριο μεγαλώνει και σπάει μετά τα 20, αλλά υπάρχει περίπτωση να πέσει και πιο γρήγορα;

Link to comment
Share on other sites

annakar καλημέρα και καλή επιτυχία στον αγώνα σου!

Φαντάζομαι ο γιατρός σου εννοεί πως θα σου δώσει χάπια κλομιφαίνης (ή σερπαφαρ) τα οποία δίνουν μεγαλύτερα και καλύτερης ποιότητας ωάρια. Τι δόση θα σου δώσει δεν ξέρω. Εγώ που πήρα τα σερπαφαρ τον προηγούμενο μήνα έπαιρνα 1 την ημέρα για 5 μέρες και τώρα στον δεύτερο μήνα πήρα 2 κάθε μέρα για 5 μέρες πάλι. Στη 10η μέρα θα πάω να κάνω υπέρηχο για να δούμε τι κάναμε και γενικά κάνεις 2-3 υπερήχους για να δεις αν έκανες ωάρια, αν αυτά μεγαλώνουν και αν έγινε ωορρηξία. Επίσης αυτό το μήνα θα μου κάνει μια ένεση pregnyl η οποία προκαλεί την ωορρηξία. Άρα παρακολούθηση ωορρηξίας με υπέρηχο και πρόκληση ωορρηξίας με φάρμακα είναι αυτό που θα κάνω εγώ αυτό το μήνα. Τα χάπια σερπαφαρ είναι πολύ φτηνά (2 ευρω νομιζω) η pregnyl να σου πω δεν ξέρω και για κάθε υέρηχο εμένα ο γιατρός μου παίρνει 20 ευρώ. Ιδιώτης είναι αλλά είναι στον εοππυ.

Αυτή τη διαδικασία εγώ την κάνω με φυσικη επαφή. Η σπερματέγχυση είναι μια άλλη διαδικασία που προφανώς θα ακολουθήσεις αν δεν πετύχουν οι κύκλοι με τα χάπια και την ένεση. Για την σπερματέγχυση δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ελπίζω να βοήθησα και να ξεαγχώθηκες λιγάκι! :)

 

Tristeza καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλες μας.

Τον πρώτο μήνα που πήρες τα χάπια δεν είχες ωορρηξία? Είχες καμία παρενέργεια? Εγώ σήμερα είμαι στην 11η μέρα και χτες το τεστάκι άρχισε να δείχνει αχνή γραμμή.. φαντάζομαι πλησιάζουμε ... άντε να δούμε. Δεν ξέρω τι να κάνω, έλεγα να κάνω υπερήχους χωρίς φάρμακα, σε φυσικό κύκλο για αρχή.. τα φοβάμαι κιόλας, άντε το πολύ την ένεση για να σπάσει το ωάριο. Σαλπιγγογραφία δεν έχεις κάνει? να την κάνεις, είναι απλή διαδικασία και αν δεν έχεις πρόβλημα (που δεν θα έχεις) δεν καταλαβαίνεις τίποτα, μόνο μερικές ώρες μετά πονάκια περιόδου, άσε που σου φεύγει ένα μεγάλο βάρος μόλις πάρεις τα αποτελέσματα. Τα τεστ τα έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; πόσο καιρό προσπαθείς;; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόλις αρχίζω και προσπαθώ να μάθω και από το γιατρό αλλά και από άλλες κοπέλες που περνάνε το ίδιο.. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.:-)

Link to comment
Share on other sites

Tristeza καλημέρα και καλή επιτυχία σε όλες μας.

Τον πρώτο μήνα που πήρες τα χάπια δεν είχες ωορρηξία? Είχες καμία παρενέργεια? Εγώ σήμερα είμαι στην 11η μέρα και χτες το τεστάκι άρχισε να δείχνει αχνή γραμμή.. φαντάζομαι πλησιάζουμε ... άντε να δούμε. Δεν ξέρω τι να κάνω, έλεγα να κάνω υπερήχους χωρίς φάρμακα, σε φυσικό κύκλο για αρχή.. τα φοβάμαι κιόλας, άντε το πολύ την ένεση για να σπάσει το ωάριο. Σαλπιγγογραφία δεν έχεις κάνει? να την κάνεις, είναι απλή διαδικασία και αν δεν έχεις πρόβλημα (που δεν θα έχεις) δεν καταλαβαίνεις τίποτα, μόνο μερικές ώρες μετά πονάκια περιόδου, άσε που σου φεύγει ένα μεγάλο βάρος μόλις πάρεις τα αποτελέσματα. Τα τεστ τα έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; πόσο καιρό προσπαθείς;; Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά μόλις αρχίζω και προσπαθώ να μάθω και από το γιατρό αλλά και από άλλες κοπέλες που περνάνε το ίδιο.. Ευχαριστώ πολύ και πάλι.:-)

 

Καλησπέρα annakar, ελπίζω να είσαι καλά :)

Τον πρώτο μήνα έκανα υπέρηχο την 12η μέρα (Παρασκευή) , το ωάριο είχε φτάσει τα 21χιλιοστά και μου είπε ο γιατρός ότι θα σκάσει λογικά μεσα στο σ/κ. Δεν ξαναέκανα υπέρηχο, ούτε τεστ ωορρηξίας έκανα, οπότε υποθέτω ότι έσκασε χωρίς να παίρνω και όρκο βέβαια...Οι μόνες περενέργειες που είχα, που πιο πολύ ήταν ότι δεν το είχα ξανανιώσει, ήταν κάτι τσιμπήματα στην κοιλιά, όμως από την αντίθετη μεριά που ήταν το ωάριο, οπότε δεν ξέρω αν φταίνε τα χαπια ή κάτι άλλο.

Τώρα στο 2ο κύκλο για την ώρα δεν έχω παρενέργειες, Τετάρτη θα πάω για τον πρώτο υπέρηχο και βλέπουμε. Έχω πάρει και τεστάκια ωορρηξίας αυτή τη φορά για να είμαι σίγουρη! Είχα ξαναχρησιμοποιήσει τεστ το καλοκαίρι και έβγαζε ότι έκανα ωορρηξία...

Σαλπιγγογραφία θεώρησε ο γιατρός σκόπιμο να κάνω αφου αποτύχουν 2 κύκλοι με χάπια, οπότε είναι στο πρόγραμμα για τον άλλο μήνα μάλλον. Εσύ έχεις ακανόνιστο κύκλο; Κάνεις ωορρηξία; Γιατί αν όλα αυτά είναι εντάξει, νομίζω πως δεν χρειάζεται να πάρεις χάπια. Ο γιατρός σου τι λέει;

Ό,τι θες εδώ είμαι! :)

Εμείς προσπαθούμε 20 μήνες όπως λέει και ο μικρός κάτω! :P

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Annakar, καλησπέρα!

Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με σένα και διαβάζοντας στα γρήγορα τις δημοσιεύσεις σου, καταλαβαίνω πως είσαι λίγο μπερδεμένη. Σου παραθέτω λοιπόν τη δική μου εμπειρία μήπως σε βοηθήσω σε κάτι.

Γενικά κλομιφαίνη ονομάζεται η ουσία που παίρνουμε για να έχουμε ωοθυλακιορρηξία. Δεν έχει σημασία αν αυτά τα χάπια τα λένε serpafar ή clomifain ή αλλιώς. Ο γιατρός καθορίζει τη δοσολογία για κάθε μια μας (εμένα για παράδειγμα μου έδωσε 2 ημερησίως για 5 μέρες). Μετά, έκανα 3 ενέσεις γοναδοτροπίνης (η οποία βοηθά στη πολλαπλή ωοθυλακική ανάπτυξη) , δηλαδή σύνολο 8 μέρες και την 9η μέρα έκανα μια εξέταση οιστραδιόλης, την πήγα στο γιατρό ο οποίος προφανώς έβγαλε τα συμπεράσματά του για το πως ανταποκρίνεται ο οργανισμός μου στα φάρμακα. Την ίδια μέρα μου έκανε κολπικό υπέρηχο για να δεί πόσα ωάρια,πού τα έχω (διότι εγώ έχω και μια σάλπιγγα κλειστή) και πόσο μεγάλα είναι και έτσι μας είπε για τις επαφές που θα έχουμε.

Αυτός ήταν ο πρώτος κύκλος που έκανα με φάρμακα. Μέχρι τώρα κάθε μήνα, με κολπικό υπέρηχο παρακολουθούσε από ποια πλευρά είχα ωορρηξία, πόσο μεγάλο είναι το ωοθυλάκιο (άρα υπολόγιζε πότε θα έχω ωορρηξία) και το πάχος του ενδομητρίου.

Αυτό είναι το πρωτόκολλο που ακολούθησα εγώ τον προηγούμενο μήνα. Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι! Καλή τύχη σε όλες σας!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια!!ειμαι και εγω σε τρελλη αγωνια περιμενοντας τι θα γινει!!!τελευταια περιοδο 13-1.στις 23-1 ετυχε κ πηγα στον γιατρο για παρακολουθηση κυστων κ μου βρηκε ωοθυλακιο και μου ειπε οτι θα μαι γονιμη για 1 εβδομαδα!!ακομα δεν μου ηρθε αν και πριν 4 μερες ξεκινησαν κατι πονακια.ποτε να κανω τεστ??

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην αργησει να μου απαντησει καποια!5 μηνες προσπαθουμε για μωρακι!θα τρελαθωωω!!!πιστευω πως για να ειχα ωοθυλακιο στις 23 θα πρεπε να χα περιοδο λογικα τωρα ε???εχουν περασει 18 μερες απο τοτε.δεν ξερω ομως πια μερα εσκασε ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να μην αργησει να μου απαντησει καποια!5 μηνες προσπαθουμε για μωρακι!θα τρελαθωωω!!!πιστευω πως για να ειχα ωοθυλακιο στις 23 θα πρεπε να χα περιοδο λογικα τωρα ε???εχουν περασει 18 μερες απο τοτε.δεν ξερω ομως πια μερα εσκασε ακριβως.

 

 

Γεια σου Αναστασία. Πότε περιμένεις να αδιαθετήσεις? Από τη μερα αυτή και μετά κι εφόσον δεν σου έχει έρθει μπορείς κάλλιστα να κάνεις τεστ εγκυμοσύνης!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...