Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιτευξη εγκυμοσυνης μετα απο υπερηχο για γονιμες μερες


Recommended Posts

τότε σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα στο τεστ που θα πάρεις γιατί όσο θα καθυστερεί η περίοδός σου τόσο πιο πιθανό είναι να είσαι έγκυος. Εγώ το πρώτο τεστ που είχα κάνει το είχα κάνει πριν την αναμενόμενη περίοδο και ήταν αρνητικό. Το δεύτερο τεστ το έκανα την πρώτη μέρα καθυστέρησης και ήταν θετικό. Οπότε σήμερα αύριο ετοιμάσου για την ωραία ελπίζω αλήθεια σου !!!

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τότε σου εύχομαι ολόψυχα καλά αποτελέσματα στο τεστ που θα πάρεις γιατί όσο θα καθυστερεί η περίοδός σου τόσο πιο πιθανό είναι να είσαι έγκυος. Εγώ το πρώτο τεστ που είχα κάνει το είχα κάνει πριν την αναμενόμενη περίοδο και ήταν αρνητικό. Το δεύτερο τεστ το έκανα την πρώτη μέρα καθυστέρησης και ήταν θετικό. Οπότε σήμερα αύριο ετοιμάσου για την ωραία ελπίζω αλήθεια σου !!!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου,μου δίνεις ελπίδες....θα περιμένω και απόψε μήπως μου έρθουν το βράδυ,αλλιώς αύριο νομίζω πως θα κάνω ένα τεστ.Δενέχω υπομονή!!

Να σου ζήσουν τα ζουζουνάκια σου!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη μου,μου δίνεις ελπίδες....θα περιμένω και απόψε μήπως μου έρθουν το βράδυ,αλλιώς αύριο νομίζω πως θα κάνω ένα τεστ.Δενέχω υπομονή!!

Να σου ζήσουν τα ζουζουνάκια σου!!!!!!:lol:

Μπες αύριο και φτιάξε μας τη διάθεση με τα νέα σου!!! Να είσαι η πρώτη απ΄ όσες περιμένουμε ανυπόμονα!!! Fingers crossed!!! ;)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Μπες αύριο και φτιάξε μας τη διάθεση με τα νέα σου!!! Να είσαι η πρώτη απ΄ όσες περιμένουμε ανυπόμονα!!! Fingers crossed!!! ;)

 

Καλημέρα Τristeza, καλημέρα σε όλα τα κοριτσάκια.Χθές βράδυ δεν έκλεισα μάτι στην κυριολεξία,σκεφτόμουν μήπως και αδιαθετήσω..είπα πως η πρώτη μου δουλειά αύριο θα ήταν η επίσκεψή μου στο φαρμακείο.Ετσι και έκανα...πήγα ..πήρα το predictor το μονό 12ευρω...και στα έπρώτα πέντε λεπτά δεν είχε δείξει κάτι θετικό...τρελάθηκα βέβαια........

στις οδηγίες όμως λέει πως το αφήνεις 15 λεπτά και μετά σου λέει καθαρά.Μετά απο 15 λεπτά που ξαναπήγα στο μπάνιο είχε εμφανιστεί μια αχνή ρόζ γραμμή (εκεί που δεν είχε τίποτα)αλλά υπαρκτή όχι της φαντασίας μου.Είναι,δεν είναι θετικό??????:?::?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα καλημέρα και σε ευχαριστώ για τις ευχές σου !

Να σου πω για το predictor δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα.

Οπότε σου προτείνω είτε να περιμένεις λίγο (2-3 μέρες καθυστέρηση για να είσαι σίγουρη) και να πάρεις ένα άλλο τεστ (αν και σε κόβω να μην μπορείς να περιμένεις ούτε λεπτό ) ή να κάνεις μια β χοριακή (σε ένα διαγνωστικό κέντρο δίνεις αιματάκι και μέσα στην ημέρα έχεις τα αναμφισβήτητα αποτελέσματα) !!! Περιμένουμε νέα σου . ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!!

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάρες όμορφες......ναι...ναι...ναι....είναι και το δεύτερο θετικό...έντονο θετικό.Πεταω απο την χαρά μου,ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω,αφού κάθε τρείς και λίγο πάω τουαλέτα γιατί φοβάμαι...

Συγνώμη που δεν σας απάντησα αμέσως αλλά δεν πρόλαβα...τέλικα ένας υπέρυχος έκανε το θαύμα του,δεν μπορώ να φανταστώ πως δύο χρόνια τώρα δεν μου έκοψε να πάω να κάνω έναν υπέρυχο....κ είναι τόσο απλό!!!

Σύντομα θα μπώ και θα σας πώ κ τα συμπτώματα που είχα...γιατι κ εγώ περίμενα πως κ πως να μάθω απο άλλες κοπελίτσες που είχαν μείνει εγκυούλες τα συμπτώματα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας,εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να ακούσω σύντομα ευχάριστα νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ! Έτσι ! Τέτοια θέλω να ακούω. Άντε κορίτσια κάντε παιδιά να αυξήσουμε τον πληθυσμό σε πείσμα όλων των φελλών που μας κυβερνάνε ! Ιωάννα σου εύχομαι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη, να την απολαύσεις με όλο σου το είναι, αν είναι και το πρώτο σου στα ώπα -ώπα θα σε έχουν (πω ,πω, πω τι μου θυμίζεις τώρα )... Νοσταλγώ , νοσταλγώ ... Α! στο καλό μήπως να πάω για τρίτο ???

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πρωτο μου παιδακι ετσι το "πιασαμε"!Ειχα παει στον γιατρο για εξεταση ρουτινας(παπ υπετηχο κτλ)και ου λεεει αν θες παιδι ελα σε επαφη αυριο βραδυ,οχι το πρωι,το βραδυ!Ετσι κι εγινε!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες όμορφες......ναι...ναι...ναι....είναι και το δεύτερο θετικό...έντονο θετικό.Πεταω απο την χαρά μου,ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω,αφού κάθε τρείς και λίγο πάω τουαλέτα γιατί φοβάμαι...

Συγνώμη που δεν σας απάντησα αμέσως αλλά δεν πρόλαβα...τέλικα ένας υπέρυχος έκανε το θαύμα του,δεν μπορώ να φανταστώ πως δύο χρόνια τώρα δεν μου έκοψε να πάω να κάνω έναν υπέρυχο....κ είναι τόσο απλό!!!

Σύντομα θα μπώ και θα σας πώ κ τα συμπτώματα που είχα...γιατι κ εγώ περίμενα πως κ πως να μάθω απο άλλες κοπελίτσες που είχαν μείνει εγκυούλες τα συμπτώματα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας,εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να ακούσω σύντομα ευχάριστα νέα σας.

 

 

Γεια σου Ιωάννα!

Πρώτη φορά γράφω στην παρεούλα σας.....

Καταρχήν συγχαρητήρια!!! Σε καταλαβαίνω και σε νοιώθω...η χαρά σου πρέπει να είναι απερίγραπτη!!!!!!!! Μπράβο!!!

Είμαι κι εγώ στην διαδικασία παρακολούθησης ωορρηξίας (1ο μήνα) και θα ήθελα να σε ρωτήσω για την εμπειρία σου... σου ειπε ο γιατρός σου ποιες μέρες ακριβώς πρέπει να έρθεις σε επαφή? Και ποιες ήταν αυτές?

Όποτε έχεις χρόνο κι αν θέλεις μπορείς να γράψεις κάποιες συμβουλές?

Σ'ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρες όμορφες......ναι...ναι...ναι....είναι και το δεύτερο θετικό...έντονο θετικό.Πεταω απο την χαρά μου,ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω,αφού κάθε τρείς και λίγο πάω τουαλέτα γιατί φοβάμαι...

Συγνώμη που δεν σας απάντησα αμέσως αλλά δεν πρόλαβα...τέλικα ένας υπέρυχος έκανε το θαύμα του,δεν μπορώ να φανταστώ πως δύο χρόνια τώρα δεν μου έκοψε να πάω να κάνω έναν υπέρυχο....κ είναι τόσο απλό!!!

Σύντομα θα μπώ και θα σας πώ κ τα συμπτώματα που είχα...γιατι κ εγώ περίμενα πως κ πως να μάθω απο άλλες κοπελίτσες που είχαν μείνει εγκυούλες τα συμπτώματα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση ανταπόκρισή σας,εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ να ακούσω σύντομα ευχάριστα νέα σας.

 

Συγχαρητήρια κοριτσάκι μου!!! Άντε λοιπόν να σπάσει η γκίνια!

Να έχεις μια τέλεια εγκυμοσύνη και με το καλό να κρατήσεις το μωράκι σου στην αγκαλιά σου! Αχ ακόμα ψέμματα μου φαίνεται και εμένα! Μας δίνεις ελπίδες να ξέρεις! Μπες όταν μπορέσεις να μας γράψεις ανατριχιαστικιές λεπτομέρειες, συμπτώματα, κλπ κλπ...Μακάρι να έχουμε κι εμείς ευχάριστα να σου πούμε σύντομα και να βρεθούμε όλες σε άλλο τόπικ! ;)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.Ειμαι 30 χρονων με λενε Αντι κ θα ηθελα να μοιραστω την ιστορια μου μαζι σας.Πριν απο πεντε χρονια,εχοντας ηδη αλλα πεντε παντρεμενη αποφασισα με τον αντρα μου να κανουμε εξετασεις γιατι δν ετυχε ποτε να μεινω εγκυος.Μετα απο αποιρες ορμονολογικες εξετασεις,λαπαροσκοπηση για να δω για συμφησεις[που δν ειχα],σαλπηγγογραφια[φρικη]σπερμοδιαγραμμα ο αντρας μου κ τιποτα,ολα αψογα.Και τεστ ωορηξιας κ επαφες μερα παρα μερα κ τιποτα.Ακολουθησαν τρεις εξωσωματικες κ παλι τα ιδια.Ψυχολογια χαλια.Ειχα χασει τον εαυτο μου,κοιμομουν κ ξυπνουσα μονο με αυτο να με τρωει.Ενοιωθα οτι αρχισα να απομακρυνομε κ απ'τον αντρα μου.Ηθελα τοσο πολυ ενα παιδι,αλλα ειχα ταλαιπωρησει πολυ τον εαυτο μου κ με φαρμακα κ ψυχολογικα.Ετσι μια μερα λεω στον αντρα μου πως δεν μπορω να ειμαι ετσι,να μην ζω τιποτα κ οτι δν ξαναπαω σε γιατρο για αυτο το λογο.Το ειπα κ το ενοουσα,το πιστευα κοριτσια.Κ μετα απο ενα μηνα διαπιστωνω οτι ειμαι επιτελους εγκυος.Τωρα εχω εναν μπομπιρα 20 μηνων κ ειμαι πανευτυχης.Αυτο που θελω να σας πω ειναι να μην ανχωνεστε παρα πολυ,μην πιεζετε ουτε τους εαυτους σας ουτε τους αντρες σας κ ζηστε φυσιολογικα.φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια ομορφα συγνωμη που αργησα τοσο να γραψω αλλα τα ωραρια μου στη δουλεια ειναι λιγο περιεργα.Καταρχην σας ευχαριστω παρα πολυ ολες σας για τα καλα σας λογια κ τις ευχες σας.

Θελω να σας πω για τον υπερηχο που εκανα κ που τελικα ηταν οτι καλυτερο εχω κανει ποτε.Εχω αλλο ενα παιδακι 11 χρονων,κ πριν δυο χρονια στον εκτο μηνα εχασα αλλο ενα.Απο τοτε προσπαθουμε με τον αντρα μου κ τιποτα..ειχαμε επαφες τις γονιμες μερες,ετσι οπως τισ καταλαβαινα εγω.Παθολογικο προβλημα δεν ειχα ουτε εγω ουτε κ ο αντρασ μου,αλλα συλληψη δεν γινοταν.Ετσι μια φιλη μου που δουλευει σε διαγνωστικο κεντρο μου προτεινε να κανω υπερηχο για να βρουμε την καταλληλη μερα.Ετσι κ εκανα,πηγα στην ενατη μερα της ωορηξιας μου κ το ωοθηλακιο ηταν 19 χλ.Μου ειπε να ξαναπαω σε τρεις μερες,πηγα κ ηταν 22χλ.κ οτι ηταν η καταλληλη στιγμη γιατι ειχε ηδη ξεκινησει η ωορηξια.Οποτε μετα απο δεκα ωρες απο εκεινη τη στιγμη ηρθα σε επαφη και βεβαια εκατσα απο τη δεξια πλευρα οπως μου ειχε πει ο γατρος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιωάννα έκανες χοριακή;;; Τί έγινε, έχουμε ευχάριστα;;; Μη μας κρατάς σε αγωνία!!! :lol::lol::lol:

 

 

 

TRISTEZA σε ευχαριστω πολυ.....

Εσυ τι εκανες??που βρισκεσαι????:-P

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ! Έτσι ! Τέτοια θέλω να ακούω. Άντε κορίτσια κάντε παιδιά να αυξήσουμε τον πληθυσμό σε πείσμα όλων των φελλών που μας κυβερνάνε ! Ιωάννα σου εύχομαι μια πολύ καλή εγκυμοσύνη, να την απολαύσεις με όλο σου το είναι, αν είναι και το πρώτο σου στα ώπα -ώπα θα σε έχουν (πω ,πω, πω τι μου θυμίζεις τώρα )... Νοσταλγώ , νοσταλγώ ... Α! στο καλό μήπως να πάω για τρίτο ???

 

 

ΕΙΡΗΝΗ Μ. σε ευχαριστω πολυ κ εσενα για τα καλα σου λογια, να χαιρεσαι τα παιδακια σου,κ βλεπω πως το σκεφτεσε πολυ ζεστα κ για το τριτο.....αντε βουρ.......γιατι οχι???:P:p

Link to comment
Share on other sites

TRISTEZA σε ευχαριστω πολυ.....

Εσυ τι εκανες??που βρισκεσαι????:-P

Γεια σου Ιωάννα μου! Εγώ είμαι στη φάση της αναμονής, την Κυριακή θα είμαι στην 28η μέρα οπότε από Δευτέρα και μετά περιμένω. Αν και σήμερα νιώθω πρησμένο το στήθος μου και αυτό μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει, διόλου ευχάριστο κιόλας... :( Θα δούμε όμως μπας και γίνει καμιά έκπληξη που δε νομίζω.

Πες μου αν είχες καθόλου ένστικτο ότι όλα πήγαν καλά αυτή τη φορά; Αυτό που λένε πως όταν είσαι έγκυος το νιώθεις... :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια οφειλω να σας πω κ για τα συμπτωματα,γιατι κ εγω οσο προσπαθουσα εψαχνα συνεχεια...Παντως επειδη τα παρακολουθουσα για δυο χρονια καθε μηνα αυτα που θα σας πω ειναι σιγουρα 100% τουλαχιστον για μενα ,γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.

Στηθος δεν φουσκωσε...ναυτιες, αναγουλες,ζαλαδες,δεν ενιωσα,ουτε κ τωρα.Τα ποδια μου τα ενιωσα βαρια για μια μερα, κατι σαν κομαρες ενιωθα.Με πονεσε πολυ για μια μερα επισης η μεση μου απο την αριστερη πλευρα,κ οχι απο εκει που εγινε η ωορηξια.

Τελος επειδη εβαζα θερμομετρο η θερμοκρ.μου ηταν απο την ωοριξια κ μετα 36.6 σταθερα κ ξαφνικα χωρις να ειμαι κρυωμενη η αρρωστη ανεβηκε στα 37 με 37.2.Εκει ηταν που το καταλαβα.

Ειμαι πολυ ευτυχισμενη,κ σας ευχομαι τα καλυτερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ιωάννα μου! Εγώ είμαι στη φάση της αναμονής, την Κυριακή θα είμαι στην 28η μέρα οπότε από Δευτέρα και μετά περιμένω. Αν και σήμερα νιώθω πρησμένο το στήθος μου και αυτό μόνο ένα πράγμα μπορεί να σημαίνει, διόλου ευχάριστο κιόλας... :( Θα δούμε όμως μπας και γίνει καμιά έκπληξη που δε νομίζω.

Πες μου αν είχες καθόλου ένστικτο ότι όλα πήγαν καλά αυτή τη φορά; Αυτό που λένε πως όταν είσαι έγκυος το νιώθεις... :)

 

 

TRISTEZA μου καλησπερα,ευχομαι αυτος ο μηνας να ειναι κ για σενα τυχερος!!!Θα μπαινω μεσα να μαθαινω νεα σας.

Παντως οσο αφορα το ενστικτο που μου λες,η αληθεια ειναι οτι ημουν τοσο απογοητευμενη που δεν πιστευα οτι θα μπορουσα να μεινω μονο κ μονο επειδη εκανα εναν υπερηχο.Αφου το συζηταγα με τον αντρα μου,με ρωταγε αν νιωθω κατι κ εγω του ελεγα..μπα...θα αδιαθετησω...

Τελικα ποτε δεν μπορεις να ξερεις,εκει που δεν το περιμενεις..

:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια οφειλω να σας πω κ για τα συμπτωματα,γιατι κ εγω οσο προσπαθουσα εψαχνα συνεχεια...Παντως επειδη τα παρακολουθουσα για δυο χρονια καθε μηνα αυτα που θα σας πω ειναι σιγουρα 100% τουλαχιστον για μενα ,γιατι καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη.

Στηθος δεν φουσκωσε...ναυτιες, αναγουλες,ζαλαδες,δεν ενιωσα,ουτε κ τωρα.Τα ποδια μου τα ενιωσα βαρια για μια μερα, κατι σαν κομαρες ενιωθα.Με πονεσε πολυ για μια μερα επισης η μεση μου απο την αριστερη πλευρα,κ οχι απο εκει που εγινε η ωορηξια.

Τελος επειδη εβαζα θερμομετρο η θερμοκρ.μου ηταν απο την ωοριξια κ μετα 36.6 σταθερα κ ξαφνικα χωρις να ειμαι κρυωμενη η αρρωστη ανεβηκε στα 37 με 37.2.Εκει ηταν που το καταλαβα.

Ειμαι πολυ ευτυχισμενη,κ σας ευχομαι τα καλυτερα!!!!

 

Αυτό με τη θερμοκρασία λέω να το παρακολουθήσω κι εγώ στον επόμενο κύκλο, ελπίζοντας να μη χάσω το μυαλό μου! Ψάχνουμε σαν τρελές μήνα το μήνα να βρούμε, να πιαστούμε από κάπου...Νομίζω πως μόνο τα αντίθετα αποτελέσματα έχουμε έτσι, μακάρι όμως να υπήρχε ένας διακόπτης να τον κλείσουμε και απλά να ζήσουμε, να δεχτούμε όσα έρθουν -αν έρθουν- όποτε έρθουν...

Ιωάννα μου χαίρομαι πολύ για σένα!!! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο! :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τη θερμοκρασία λέω να το παρακολουθήσω κι εγώ στον επόμενο κύκλο, ελπίζοντας να μη χάσω το μυαλό μου! Ψάχνουμε σαν τρελές μήνα το μήνα να βρούμε, να πιαστούμε από κάπου...Νομίζω πως μόνο τα αντίθετα αποτελέσματα έχουμε έτσι, μακάρι όμως να υπήρχε ένας διακόπτης να τον κλείσουμε και απλά να ζήσουμε, να δεχτούμε όσα έρθουν -αν έρθουν- όποτε έρθουν...

Ιωάννα μου χαίρομαι πολύ για σένα!!! Να σου ζήσει το παιδάκι σου και με το καλό και το δεύτερο! :)

 

Καλημέρα κοριτσάκι μου,τι κάνεις??έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες,άμα είναι να έρθει θα έρθει.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά,κ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.:-P:-P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου,τι κάνεις??έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες,άμα είναι να έρθει θα έρθει.Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά,κ σε ευχαριστώ για τις ευχές σου.:-P:-P

Καλά είμαι κορίτσι μου, εδώ στον αγώνα του δεύτερου κύκλου σερπαφάρ! Εύχομαι εσύ και το σποράκι σου να είστε πολύ πολύ καλά! Σε φιλώ!

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Είναι σχετικά νέα στο φόρουμ. θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι ετών 40 το άλλο μήνα και ο άντρας μου 42 (έχει 2 παιδιά από τον 1ο γάμο του). το θέμα παιδί όλο το ανέβαλα λόγω οικονομικών αλλά λόγω ηλικίας το πήρα απόφαση. Τον 11ο+12ο λόγω αγκυλοποιητικής ρευματοειδούς αρθροίτιδας μπήκα σε χορό εξετάσεων και επί της ευκαιρίας είπα να κάνουμε με τον άνδρα μου πλήρη έλεγχο να ξέρουμε από την αρχή τι μας γίνεται. εγώ ορμονικές, υπερήχο, παπ, σαλπιγγογραφία (όλα super) και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα σχετικά καλό λόγω e-coli. Πήρε αντιβίωση και το μικρόβιο έφυγε και στο τέλος του μήνα θα κάνει πάλι σπερμοδιάγραμμα να δουμε αν επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω ηλικίας δεν μπορούμε να περιμένουμε και πρότεινε 1-2 μήνες επαφή με έλεγχο ωορρηξίας (με τεστάκια τα πήρα ήδη), μετά 2 - μήνες παρακολούθηση με υπερήχους και πρόκληση ωορρηξίας, μετά σπερματέγχυση και τέλος εξωσωματική. ο κύκλος μου πάντα άστατος από 25-30 μέρες. Έχω πολλές απορίες και αν μπορείτε να με βοηθήσετε... Να κάνουμε παρακολούθηση ωορρηξίας με υπερήχους ή και πρόκληση ωορρηξίας με φάρμακα? υπάρχει κάποια που να τα έχει κάνει και τα δύο? λένε πως με την πρόκληση υπάρχει κίνδυνος πολύδυμης κύησης και επιπλέον πόσο κοστίζουν τα φάρμακα και οι υπέρηχοι? ο γιατρός μου είναι στο Έλενα από εσάς στον φόρουμ τον βρήκα (τον δικό μου τον άφησα γιατί είναι ιδιώτης και δεν μπορώ να πληρώνω). Επίσης το κόστος της σπερματέγχυσης ποιο είναι αν και γενικά δεν την βλέπω με καλό μάτι. όποια πληροφορία δεκτή. Συγνώμη για το μεγάλο του μηνύματος ... αλλά μεγάλη αγωνία ... Ευχαριστώ πολύ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.

Είναι σχετικά νέα στο φόρουμ. θα ήθελα τα φώτα σας. Είμαι ετών 40 το άλλο μήνα και ο άντρας μου 42 (έχει 2 παιδιά από τον 1ο γάμο του). το θέμα παιδί όλο το ανέβαλα λόγω οικονομικών αλλά λόγω ηλικίας το πήρα απόφαση. Τον 11ο+12ο λόγω αγκυλοποιητικής ρευματοειδούς αρθροίτιδας μπήκα σε χορό εξετάσεων και επί της ευκαιρίας είπα να κάνουμε με τον άνδρα μου πλήρη έλεγχο να ξέρουμε από την αρχή τι μας γίνεται. εγώ ορμονικές, υπερήχο, παπ, σαλπιγγογραφία (όλα super) και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα σχετικά καλό λόγω e-coli. Πήρε αντιβίωση και το μικρόβιο έφυγε και στο τέλος του μήνα θα κάνει πάλι σπερμοδιάγραμμα να δουμε αν επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε ότι λόγω ηλικίας δεν μπορούμε να περιμένουμε και πρότεινε 1-2 μήνες επαφή με έλεγχο ωορρηξίας (με τεστάκια τα πήρα ήδη), μετά 2 - μήνες παρακολούθηση με υπερήχους και πρόκληση ωορρηξίας, μετά σπερματέγχυση και τέλος εξωσωματική. ο κύκλος μου πάντα άστατος από 25-30 μέρες. Έχω πολλές απορίες και αν μπορείτε να με βοηθήσετε... Να κάνουμε παρακολούθηση ωορρηξίας με υπερήχους ή και πρόκληση ωορρηξίας με φάρμακα? υπάρχει κάποια που να τα έχει κάνει και τα δύο? λένε πως με την πρόκληση υπάρχει κίνδυνος πολύδυμης κύησης και επιπλέον πόσο κοστίζουν τα φάρμακα και οι υπέρηχοι? ο γιατρός μου είναι στο Έλενα από εσάς στον φόρουμ τον βρήκα (τον δικό μου τον άφησα γιατί είναι ιδιώτης και δεν μπορώ να πληρώνω). Επίσης το κόστος της σπερματέγχυσης ποιο είναι αν και γενικά δεν την βλέπω με καλό μάτι. όποια πληροφορία δεκτή. Συγνώμη για το μεγάλο του μηνύματος ... αλλά μεγάλη αγωνία ... Ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

annakar καλημέρα και καλή επιτυχία στον αγώνα σου!

Φαντάζομαι ο γιατρός σου εννοεί πως θα σου δώσει χάπια κλομιφαίνης (ή σερπαφαρ) τα οποία δίνουν μεγαλύτερα και καλύτερης ποιότητας ωάρια. Τι δόση θα σου δώσει δεν ξέρω. Εγώ που πήρα τα σερπαφαρ τον προηγούμενο μήνα έπαιρνα 1 την ημέρα για 5 μέρες και τώρα στον δεύτερο μήνα πήρα 2 κάθε μέρα για 5 μέρες πάλι. Στη 10η μέρα θα πάω να κάνω υπέρηχο για να δούμε τι κάναμε και γενικά κάνεις 2-3 υπερήχους για να δεις αν έκανες ωάρια, αν αυτά μεγαλώνουν και αν έγινε ωορρηξία. Επίσης αυτό το μήνα θα μου κάνει μια ένεση pregnyl η οποία προκαλεί την ωορρηξία. Άρα παρακολούθηση ωορρηξίας με υπέρηχο και πρόκληση ωορρηξίας με φάρμακα είναι αυτό που θα κάνω εγώ αυτό το μήνα. Τα χάπια σερπαφαρ είναι πολύ φτηνά (2 ευρω νομιζω) η pregnyl να σου πω δεν ξέρω και για κάθε υέρηχο εμένα ο γιατρός μου παίρνει 20 ευρώ. Ιδιώτης είναι αλλά είναι στον εοππυ.

Αυτή τη διαδικασία εγώ την κάνω με φυσικη επαφή. Η σπερματέγχυση είναι μια άλλη διαδικασία που προφανώς θα ακολουθήσεις αν δεν πετύχουν οι κύκλοι με τα χάπια και την ένεση. Για την σπερματέγχυση δεν μπορώ να σου πω καθώς δεν ξέρω λεπτομέρειες. Ελπίζω να βοήθησα και να ξεαγχώθηκες λιγάκι! :)

kgi3p2?r=1359388468
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...