Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδοτοπος...για καλο την παω η για κακο?


tattoo

Recommended Posts

Καλημερα!!Εχω κοιμηθει ελαχιστα..δεν μπορω να χωνεψω τι εγινε χτες...Παω την μικρη σχεδον καθε μερα σε ενα παιδοτοπο...Κυριως για να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια γτ εγω φιλους με παιδια δεν εχω(τουλαχιστον οχι στην ηλικια της)..της αρεσει πολυ..σκαρφαλωνει παντου και γενικα το βλεπω οτι διασκεδαζει...Της κανει καλο...ετσι πιστευα μεχρι χτες τωρα εχω καποιες αμφιβολιες...πιο παλια την ειχε χτυπησει ενα παιδακι και το εκανε κι αυτη μετα σε μενα στον μπαμπα της και γενικα σε οποιον εβλεπε...μας πηρε καμια βδομαδα να της το κοψουμε...Χτες ηταν σκαρφαλωμενη πανω σε μια κατασκευη και ενα κοριτσακι την τσιμπησε στο μαγουλο..το ειδα(ημουν απο κατω)και της λεω μη!!μην το ξανακανεις την πονας(η δικια μου ειχε βαλει τα κλαμματα και κλαιει πολυ δυσκολα γενικα)..Αυτο με κοιταει καισκυβει και την δαγκωνει στην ωμοπλατη...Ξαναλεω μη λιγο πιο εντονα και ειμαι ετοιμη να σκαρφαλωσω να πιασω την Ιζαμπελλα να την παρω μακρια...Μεχρι να ανεβω την ξανατσιμπαει(της γυρισε το κρεας δηλδη) στο μπρατσο..Αναψα κοκκινο !!Ηρθε και η κοπελα που τα κοιταει γτ ηταν πιο περα ηρθε και η μαμα της και με πετυχε στη φαση που της ελεγα οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι την πονεσε και βλεπεις τωρα που την εκανες και κλαιει και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακιακλπκλπ

και με αγκαλια την Ιζαμπελα η οποια περιτο να σας πω εχει μελανιες και ειχε μπλανταξει στο κλαμα γυρναει η μανα της και μου λεει με ποιο δικαιωμα λες στο παιδι μου τι να κανει και τι να μην κανει!!!!!!!!!Ελα μου?

Δηλαδη ρε κοριτσια τι επρεπε να κανω?να την αφησω να την τσακισει και να μην πω τιποτα?γενικα δεν επεμβαινω και αμα την σπρωξουν καμια φορα για να περασουν τα πιο μεγαλα και σε διαφορες αλλες φασεις την αφηνω να τα βγαζει περα μονη της...αλλα οσο δεν κινδινευει..και γυρναει η δικια σου και μου την λεει κι απο πανω σε στυλ ε τι να κανω τα κανει αυτα για να δουμε και το δικο σου οταν μεγαλωσει?και της λεω αν φερεται ετσι που δεν το νομιζω η θα την κραταω σπιτι η θα την εχω το νου μου...δεν θα καθομαι να πινω τον καφε μου και να μη με νοιαζει...

Το μεγαλυτερο θεμα μου ομως ειναι το εξης...αφου πηρα την μικρη και φυγαμε γιατι δεν ηρεμουσε με τιποτα απο το κλαμμα το βραδυ στο σπιτι πηγαινε να με δαγκωσει και να με τσιμπησει...δεν την αφηνα και μετα τσιμπαγε τον εαυτο της...Ξεσηκωσε αμεσως την κινηση και θα προσπαθησω να μην την αφηνω οπως και με το χτυπημα...αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν κανω καλα που την παω η οχι....ισως ειναι μικρη και δεν μπορει να προστατευτει ακομα και θα πρεπε να περιμενω κι αλλο?αλλα ειναι τοσο χαρουμενη οταν παμε εκει..

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, είναι μικρή για παιδότοπο. Άλλωστε οι περισσότεροι παιδότοποι γράφουν απ΄έξω ότι είναι για παιδιά πάνω από 3 ή 4 ετών. Δεν βρίσκω τον λόγο να την πηγαίνεις και μάλιστα τόσο συχνά. Καλύτερη η παιδική χαρά όπου δεν κολάει και τόσο εύκολα ιώσεις επίσης.

Για το συγκεκριμένο παεριστατικό φυσικά η μητέρα του άλλου παιδιού ήταν γαιδούρα και φυσικά όλα τα μεγαλύτερα παιδιά δεν τσιμπάνε μετά μανίας τα μωρά. Επίσης δεν νομίζω ότι είπες στο άλλο παιδί και τίποτα το τρομερό. Όμωε μην περιμένεις ότι οι γονείς των μελύτερων παιδιών θα έχουν το νου τους στα παιδιά σου για μην πειράξουν το δικό σου μωρό. Εσύ που έχεις το μωρό εσύ θα έχεις τα μάτια σου 14. Να σου πω εγώ εκνευρίζομαι κι όλας με αυτούς που φέρνουν μωρά στον παιδότοπο γιατί τα μεγαλύτερα τρέχουν ξέφρενα συνχώς και μπορεί να τα πατήσουν, εγώ ανησυχώ και οι γονείς των μωρών πίνουν καφέ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κι εγώ ότι ενός έτους είναι πολύ μικρή για να παίζει σε παιδότοπο. Αν της αρέσει, μπορείς να επιλέγεις μέρες που είναι ήσυχος ο παιδότοπος και φυσικά να είσαι απο πάνω. Επίσης μην ξεχνάς ότι και το άλλο παιδάκι, μπορεί να είναι πιο μεγάλο από το δικό σου αλλά είναι και αυτό μικρό. Γενικά έχουμε την τάση να θεωρούμε το δικό μας παιδί μικρό και τα άλλα μεγάλα, ας πούμε δεν μας ανέφερες καθόλου την ηλικία του άλλου παιδιού, το οποίο θα μπορούσε να είναι τρία και αυτό που περιγράφεις είναι τυπική συμπεριφορά για ζωηρά τριχρονα:wink:. Για τη μαμά δεν θα σχολιάσω, γενικά πάντως εγώ αποφεύγω να απευθύνομαι σε μικρά παιδιά, εκτός από κάτι του τύπου: θέλεις να παίξεις με τη μικρή μου?, σε ευχαριστώ που την προσέχεις κλπ κλπ. Άλλωστε εμένα δεν με νοιάζει να διορθώσω το άλλο παιδί, αλλά να κάνω το δικό μου να χειρίζεται τέτοιες καταστάσεις (δεν λέω για το παιδάκι σου, αυτό είναι μικρό, στην περίπτωση αυτή, απλά το απομακρύνω).

 

Γενικά πάντως, με την πείρα της 'παλιότερης' σου λέω ότι το παιδί θα φέρει συμπεριφορές, θα φέρει και παλιοκουβέντες κλπ και είναι απόλυτα φυσικό, γι αυτό είμαστε εδώ για να το ... επαναφέρουμε στην τάξη. Μην ανησυχείς, θα ακούσεις πολλά, ειδικά όταν θα πάει σχολείο. Αν όμως δεν τα βλέπει ή δεν τα ακούει στην οικογένεια, αποκλείεται να του μείνουν συνήθεια.

Στην ηλικία αυτή αρχίζεις την μεγάλη περιπέτεια να μάθεις το παιδί να συνυπάρχει με τους άλλους σε ισότιμη βάση, δηλαδή να μην είναι ούτε θύμα, ούτε θύτης. Μπορείς να της πεις ότι δεν ανεχόμαστε να μας πονάνε και ότι, επειδή είναι μικρούλα, μπορεί να φωνάζει τη μαμά της. Απλά φρόντισε να μην την εκθέτεις σε καταστάσεις που δεν μπορεί να διαχειριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω οτι καλα κανεις και το πας παιδοτοπο συχνα .. γτ φαανταζομαι δεν εχεις και καποια παιδικη χαρα κοντα σας και εφοσον η κορη σου το χιερται.Και εγω τον πω παιδικη χαρα πρωι και απογευμα και εχει μαθει να μοιραζεται τα παιχνιδια του .. να ειναι καλος με αλλα παιδακια (13μωνων ειμαστε) κλπ.Απλαα η αλλη μαμα ειναι γαιδουρα.Και εμενα ειχε ερθει στον δικο μου ενα αλλο παιδακι στα ξαφνικα και του τραβαγε τα μαλλια.Η μαμα του αμεσως ηρθε εκει και το μαλωσε και μετα το αλλο παιδακι εκανε αγκαλιτσα το δικο μου!Ετσι ειναι το σωστο.Τωρα για το αν η μικρη το ξεσηκωσε φαντζομαι με λιγη κουβεντα οτι δεν ειναι σωστο να μας το κανουν και να το κανουμε.. θα το ξεχασει και θα το ξεπερασει.Μην στερηθει το παιδακι του τις βολτες του για ενα περιστατικο ειναι κριμα!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα

πρώτον είναι πολύ μικρή για παιδότοπο ακόμη απο άποψη πρωτίστος σωματικής ακεραιότητας και δευτερευόντος δεν τίθεται θέμα κοινωνικοποίησης σε τόσο μικρά παιδάκια. αυτό μετα τα 2μιση 3 αναλόγως το παιδί. εμεις σε παιδότοπο πήγαμε πρώτη φορά στα 2μιση και απο τότε έχουμε πάει ζήτημα 8 φορές γιατί είμαστε πολύ κατα.εχω δουλέψει σε παιδότοπο και πίστεψε με ειναι το χειρότερο απο άποψη υγιεινής!καλύτερα στα χώματα γι αυτό και προτιμώ τις παιδικές χαρές αλλα αυτό είναι ενα άλλο θέμα.Δεύτερον εδωσες πολύ μεγάλη έκταση στο θέμα μπροστά στο παιδί και ίσως και για αυτο μιμήθηκε συμπεριφορές. έπρεπε να πάρεις το παιδί και να πας απευθείας στην μαμά να της πεις τι συμβαίνει ωστε να συναιτίσει η ίδια το παιδί. όντως αγενέστατη αλλα αν τις έδινες την ευκαιρία να συναιτήσει η ίδια το παιδί της ίσως να μην αντιδρούσε έτσι.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!Εχω κοιμηθει ελαχιστα..δεν μπορω να χωνεψω τι εγινε χτες...Παω την μικρη σχεδον καθε μερα σε ενα παιδοτοπο...Κυριως για να ερχεται σε επαφη με αλλα παιδακια γτ εγω φιλους με παιδια δεν εχω(τουλαχιστον οχι στην ηλικια της)..της αρεσει πολυ..σκαρφαλωνει παντου και γενικα το βλεπω οτι διασκεδαζει...Της κανει καλο...ετσι πιστευα μεχρι χτες τωρα εχω καποιες αμφιβολιες...πιο παλια την ειχε χτυπησει ενα παιδακι και το εκανε κι αυτη μετα σε μενα στον μπαμπα της και γενικα σε οποιον εβλεπε...μας πηρε καμια βδομαδα να της το κοψουμε...Χτες ηταν σκαρφαλωμενη πανω σε μια κατασκευη και ενα κοριτσακι την τσιμπησε στο μαγουλο..το ειδα(ημουν απο κατω)και της λεω μη!!μην το ξανακανεις την πονας(η δικια μου ειχε βαλει τα κλαμματα και κλαιει πολυ δυσκολα γενικα)..Αυτο με κοιταει καισκυβει και την δαγκωνει στην ωμοπλατη...Ξαναλεω μη λιγο πιο εντονα και ειμαι ετοιμη να σκαρφαλωσω να πιασω την Ιζαμπελλα να την παρω μακρια...Μεχρι να ανεβω την ξανατσιμπαει(της γυρισε το κρεας δηλδη) στο μπρατσο..Αναψα κοκκινο !!Ηρθε και η κοπελα που τα κοιταει γτ ηταν πιο περα ηρθε και η μαμα της και με πετυχε στη φαση που της ελεγα οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι την πονεσε και βλεπεις τωρα που την εκανες και κλαιει και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακιακλπκλπ

και με αγκαλια την Ιζαμπελα η οποια περιτο να σας πω εχει μελανιες και ειχε μπλανταξει στο κλαμα γυρναει η μανα της και μου λεει με ποιο δικαιωμα λες στο παιδι μου τι να κανει και τι να μην κανει!!!!!!!!!Ελα μου?

Δηλαδη ρε κοριτσια τι επρεπε να κανω?να την αφησω να την τσακισει και να μην πω τιποτα?γενικα δεν επεμβαινω και αμα την σπρωξουν καμια φορα για να περασουν τα πιο μεγαλα και σε διαφορες αλλες φασεις την αφηνω να τα βγαζει περα μονη της...αλλα οσο δεν κινδινευει..και γυρναει η δικια σου και μου την λεει κι απο πανω σε στυλ ε τι να κανω τα κανει αυτα για να δουμε και το δικο σου οταν μεγαλωσει?και της λεω αν φερεται ετσι που δεν το νομιζω η θα την κραταω σπιτι η θα την εχω το νου μου...δεν θα καθομαι να πινω τον καφε μου και να μη με νοιαζει...

Το μεγαλυτερο θεμα μου ομως ειναι το εξης...αφου πηρα την μικρη και φυγαμε γιατι δεν ηρεμουσε με τιποτα απο το κλαμμα το βραδυ στο σπιτι πηγαινε να με δαγκωσει και να με τσιμπησει...δεν την αφηνα και μετα τσιμπαγε τον εαυτο της...Ξεσηκωσε αμεσως την κινηση και θα προσπαθησω να μην την αφηνω οπως και με το χτυπημα...αλλα ειλικρινα δεν ξερω αν κανω καλα που την παω η οχι....ισως ειναι μικρη και δεν μπορει να προστατευτει ακομα και θα πρεπε να περιμενω κι αλλο?αλλα ειναι τοσο χαρουμενη οταν παμε εκει..

Συγνώμη αλλά και εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου να άκουγα μια ξένη να μιλάει έτσι στο παιδί μου, ανεξάρτητα του τι είχε κάνει. Θα μπορουσες να έχεις βρει την άλλη μητέρα και να της είχες μιλήσει όχι να μαλώσεις το ξένο παιδάκι

Link to comment
Share on other sites

Το να μιλήσει στην άλλη μαμά θα είχε νόημα αν ήταν γνωστό παιδάκι, αν υπήρχε περίπτωση να το ξαναδεί κλπ. Αν ήταν μία τυχαία γνωριμία στον παιδότοπο, γιατί να ασχοληθεί?

Συμφωνώ με τα περισσότερα

1. είναι πολύ μικρό για παιδότοπο

2. Σίγουρα θα ξεσηκώνει πράγματα, οπότε εμείς θα τα διορθώνουμε

3. Είναι πολύ μικρό για κοινωνικοποίηση

4. Δεν ΄μαλώνουμε' τα άλλα παιδιά τουλάχιστον στην ηλικία αυτή

5. Το να απομακρύνουμε το παιδί μας δεν μας 'υποτιμά' ως μαμάδες. Αντίθετα του δείχνουμε πώς αργότερα δεν θα μπλέκει σε καυγάδες.

6. Το να τα βάλουμε με την ξένη μαμά του δείχνει ακριβώς το αντίθεταο:lol::lol::lol:

 

Θέλω να πω ότι δεν μαλώνουμε με τις ξένες μαμάδες, εκτός αν έχουμε τα νεύρα μας και θέλουμε κάπου να ξεσπάσουμε. ούτε έχουμε απαίτηση από την άλλη να 'μαλώσει' μπροστά μας το παιδί της. Το τί θα κάνει είναι δικό της πρόβλημα. Εμένα αν έρχονταν μία άγνωστη και μου έλεγε, ξέρετε το παιδί σας τράβηξε τα μαλλιά στο 13 μηνών κοριτσάκι μου θα της έλεγα μάλλον, 'λυπάμαι πολύ, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα του πω το βράδυ ότι αυτό δεν είναι σωστό'.

 

Υπάρχει μία ηλικία, που τα παιδιά, προσπαθώντας να επικοινωνήσουν, επιδεικνύουν επιθετικές συμπεριφορές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι 'κακά' παιδιά. Το να το κάνουμε μεγάλο ζήτημα, έχει ως αποτέλεσμα στα 5 να έρχεται το παιδί μας και να μας λέει 'μαμά, ο Γιαννάκης με έσπρωξε'. Και αυτό δεν αρέσει σε καμία μας, νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Το να μιλήσει στην άλλη μαμά θα είχε νόημα αν ήταν γνωστό παιδάκι, αν υπήρχε περίπτωση να το ξαναδεί κλπ. Αν ήταν μία τυχαία γνωριμία στον παιδότοπο, γιατί να ασχοληθεί?

Μπορεί να ζητήσει από την άλλη μητέρα να έχει στο νου της το παιδί της γιατί ενοχλεί το δικό της. Δεν λέω ούτε να της βαλει μυαλό ούτε να κάτσει να τσακωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ όποτε πάω σε παιδότοπο ή κούνιες, συγχύζομαι απίστευτα με κάποιους γονείς...

 

Καλά κάνεις και την πας σε παιδότοπο. Μην σε απασχολεί αν ξεσηκώνει παροδικά κάποιες συμπεριφορές. Απλώς φρόντιζε να έχει ξεχωριστό χώρο για τα μικρότερα παιδάκια και άτομο να τα προσέχει και να μην επιτρέπει στα μεγαλύτερα να μπουν στο χώρο. Στην ανάγκη να μπαίνεις και εσύ μέσα.

 

Πόσο χρονών ήταν το άλλο παιδί; Αν ήταν μεγαλύτερο καλά εκανες και του μίλησες. Της έκανε κανονικότατη επίθεση. Δεν είναι ότι σπρώχτηκαν πάνω στο παιχνίδι... Εγώ μπορεί να του τα έλεγα και πιο χοντρά. Και αν ερχόταν η μάνα του να διαμαρτυρηθεί θα της έλεγα, ευχαρίστως να τα πω σε εσένα, αλλά ήσουν απούσα.

 

Μην ανησυχείς που αντιδρά έτσι η μικρούλα σου. Εσύ πες της με όμορφο τρόπο, όχι αγάπη μου πονάω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αν έρχονταν μία άγνωστη και μου έλεγε, ξέρετε το παιδί σας τράβηξε τα μαλλιά στο 13 μηνών κοριτσάκι μου θα της έλεγα μάλλον, 'λυπάμαι πολύ, ευχαριστώ για την ενημέρωση, θα του πω το βράδυ ότι αυτό δεν είναι σωστό'.

 

Υπάρχει μία ηλικία, που τα παιδιά, προσπαθώντας να επικοινωνήσουν, επιδεικνύουν επιθετικές συμπεριφορές, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι 'κακά' παιδιά. Το να το κάνουμε μεγάλο ζήτημα, έχει ως αποτέλεσμα στα 5 να έρχεται το παιδί μας και να μας λέει 'μαμά, ο Γιαννάκης με έσπρωξε'. Και αυτό δεν αρέσει σε καμία μας, νομίζω.

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για τσιμπιές και δάγκωμα. Δεν συγκρίνεται με ένα σπρωξιμο ή ένα τράβηγμα μαλλιών.

 

Επίσης, δεν έχει κανένα νόημα να πεις στο παιδί το βράδυ ότι αυτό που έκανε πριν ώρες δεν ήταν σωστό. Το παίρνεις λίγο παράμερα και του εξηγείς εκείνη τη στιγμή ότι έκανε κάτι κακό, πόνεσε το άλλο παιδάκι και να μην επαναληφθεί. Το βράδυ αν θες του πιάνεις γενικά συζήτηση σχετική. Εκείνη την ώρα όμως δεν είναι σωστό να μην του πεις τίποτα απολύτως, αλλά να πεις στην άλλη μαμά "ε, παιδιά είναι..."

Link to comment
Share on other sites

 

Πόσο χρονών ήταν το άλλο παιδί; Αν ήταν μεγαλύτερο καλά εκανες και του μίλησες. Της έκανε κανονικότατη επίθεση. Δεν είναι ότι σπρώχτηκαν πάνω στο παιχνίδι... Εγώ μπορεί να του τα έλεγα και πιο χοντρά. Και αν ερχόταν η μάνα του να διαμαρτυρηθεί θα της έλεγα, ευχαρίστως να τα πω σε εσένα, αλλά ήσουν απούσα.

Η κάθε μια μας είναι υπεύθυνη και αρμόδια μόνο για το δικό της παιδί. Δεν έχει κανενα δικαιωμα να μαλώνει άλλα παιδια. Αν θέλει να μαλώσει κάποιον, ας μαλώσει τους γονεις.

Στην προκειμένη περιπτωση αν καποιος έπρεπε να τα ακούσει, αυτός ήταν η κοπέλα που ήταν υπεύθυνη για την φύλαξη των παιδιών. Γιατί δλδ θα έπρεπε να είναι παρούσα η άλλη μητέρα εφόσον ο παιδότοπος έχει φύλαξη για να αποτρέπονται αυτα ακριβως τα περιστατικα?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα συμφνων με τις προλαλησασες....δεν μαλωνουμε ξενα παιδακια,,,οτι και να κανουν....απλα προστατευουμε το δικο μας και αναλογα την ηλικια του κιολας,,,,το απομακρυνουμε,,,,,εσενα θα σου αρεσε να ερχοτανε καποια αλλη μαμα να μαλωσει το δικο σου παιδι??και εσυ καφε επινες εκει δεν ησουνα μεσα στο παιδοτοπο με τη μικρη απλα ειχες καλυτερη οπτικη επαφη,,,,για αυτο εκανες πιο γρηγορη επεμβαση....και ναι θεωρω και εγω οτι ειναι μικρα για παιδοτοπο αλλα απο τη στιγμη που πατε πρεπει να εισαι μεσα μαζι της και οχι εξω σε αυτη την ηλικια ,,,γιατι τα μεγαλα παιδακια λογικο ειναι και να σπρωξουνε και να κανουνε διαφορα.,,,νομιζεις οτι σκεφτονται σα και σενα και μενα και προσεχουνε τι γινεται γυρω τους???οχι δεν εχουν αισθηση του χωρου και τοπου που βρισκονται,,,τρεχουν πανω κατω σα παλαβα (λογικο οχι παραλογο ) και θα κανουνε κουνια οταν αλλο μικρο ειναι καπου παραδιπλα και δε θα σκεφτουνε οτι α εδω διπλα ειναι ενα μωρο θα το χτυπησω καταλαθος,,,,,τωρα για τις τσιμπιες κλπ εγω σε αναλογη περιπτωση παιρνω το παιδι μου και το απομακρυνω,,,,για τετοια ηλικια που ειναι το δικο σου...δε ποιο μεγαλες ηλικιες ναι αν κανει κατι κακο το παιδι μου πρωτα θα το μαλωσω εγω...αλλα με το τροπο που θελω εγω και ξερω οτι το παιδι θα ακουσει οχι να ερθει καποια ξενη να πει οτι ναναι,,,,και επειδη βελπω οτι κρινεται καποιους γονεις οτι καθονται και πινουνε καφεδακι και δεν ασχολουνται,,,ή εκνευριζοσαστε με καποιους γονεις εξω,,,,πρεπει να καταλαβετε οτι τα δικα σας στανταρ και πιστευω δε τα εχουν ολοι,,,ο καθενας ειναι διαφορετικος,,,,δεν μπορειτε να ξερετε ο καθε γονιος και καθε παιδακι τι ειναι και τι κανουνε..μπορει ενα παιδακι που συμπεριφερετε καπως για τα δικα σας δεδομενα να ειναι αυτιστικο,,,,μπορει να θελει ειδικη προσεγγιση ,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

το αλλο κοριτσακι παει νηπιο το ξερω γιατι παει μαζι με την κορη μιας φιλης μου...εχει χωριστο χωρο για τα μικρα σαν το δικο μου με κυβακια κλπ αλλα οταν δεν εχει πολλα παιδακια τα αφηνει η κοπελα και τριγυρνανε παντου..εγω της ειπα ετσι γιατι εχω ρωτησει την κοπελα που τα προσεχει(κι εχει σπουδασει κλπ) και μου πε σε τετοιες φασεις ετσι να λεω..δλδ κι αυτη ετσι τους λεει κι αν παρεκτρεπουν πολυ τα πιο μεγαλα τα βαζει για 1-2 λεπτα τιμωρια σε ενα σκαμπουδακι(πιο πολυ για να τους φυγει η υπερενταση και να ηρεμησουν νομιζω)..δεν εχει παιδικη χαρα εδω ...ειναι στην αλλη ακρη του νησιου και ολα χαλασμενα..εχω γνωριστει με μερικες μαμαδες εκει στον παιδοτοπο και παμε και η μια στο σπιτι της αλλης να παιζουν τα μικρα...τι να κανω δηλαδη να περιμενω να παει σχολειο για να γνωρισει και να παιξει με αλλα παιδακια?το καλοκαιρι πηγαιναμε θαλασσα...τωρα που χαλασε ο καιρος αστα να πανε....

IZvWp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα και εγω...στον παιδοτοπο δεν θα μου αρεσε να ερχοταν αλλη μανουλα και να μαλωνε το δικο μου. Απλα απο τη στιγμη που τα παμε πρεπει να εχουμε τα ματια μας ανοικτα και να παρεμβαινουμε για να απομακρυνουμε το δικο μας αν χρειαστει και οχι να πινουμε μονο τους καφεδες και να κοιταμε εξω απο το παραθυρο (το εχω κανει και εγω κατα καιρους):D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω της ειπα ετσι γιατι εχω ρωτησει την κοπελα που τα προσεχει(κι εχει σπουδασει κλπ) και μου πε σε τετοιες φασεις ετσι να λεω..δλδ κι αυτη ετσι τους λεει κι αν παρεκτρεπουν πολυ τα πιο μεγαλα τα βαζει για 1-2 λεπτα τιμωρια σε ενα σκαμπουδακι(πιο πολυ για να τους φυγει η υπερενταση και να ηρεμησουν νομιζω)

Αν και δεν πολυσυμφωνω με τον τρόπο της κοπέλας που τα φυλάει, δέχομαι πως εφόσον συμφωνώ να τα προσέχει, συμφωνώ και να τους κάνει παρατήρηση. ΑΥΤΗ όμως και κανένας άλλος!

 

..δεν εχει παιδικη χαρα εδω ...ειναι στην αλλη ακρη του νησιου και ολα χαλασμενα..εχω γνωριστει με μερικες μαμαδες εκει στον παιδοτοπο και παμε και η μια στο σπιτι της αλλης να παιζουν τα μικρα...τι να κανω δηλαδη να περιμενω να παει σχολειο για να γνωρισει και να παιξει με αλλα παιδακια?το καλοκαιρι πηγαιναμε θαλασσα...τωρα που χαλασε ο καιρος αστα να πανε....

Το ότι δεν έχεις πολλές επιλογές είναι ζόρι... Όπως όμως θα υπάρχουν παρατραγουδα στην παιδική χαρά, θα υπάρχουν και στον παιδότοπο, αφού μαλιστα αφήνουν μικρά και μεγάλα παιδάκια μαζί. Μάλλον θα πρέπει να είσαι προετοιμασμενη για αυτο

Αλήθεια, δεν μπορείς να ζητήσεις/απαιτησεις να είναι τα πιο μικρά μονα τους?

Link to comment
Share on other sites

Η κάθε μια μας είναι υπεύθυνη και αρμόδια μόνο για το δικό της παιδί. Δεν έχει κανενα δικαιωμα να μαλώνει άλλα παιδια. Αν θέλει να μαλώσει κάποιον, ας μαλώσει τους γονεις.

 

Υπεύθυνες είμαστε μόνο για τη διαπαιδαγώγησή τους. Αν αρχίσουν τα δαγκώματα, φυσικά και θα επέμβει δυναμικά όποιος ενήλικος βρίσκεται εκεί. Υπάρχει μια λεπτή διαφορά ανάμεσα στο "διαπαιδαγωγώ" και στο "επεμβαίνω άμεσα όταν υπάρχει ανάγκη".

Βέβαια δεν θα μου άρεσε να μαλώσει κάποιος το παιδί μου, αλλά αν το παιδί μου δαγκώνει και δεν σταματά, φυσικά και θα έχει συνέπειες. Τι πιο φυσική συνέπεια από το να του πει η μαμά του άλλου παιδιού με έντονο τρόπο να σταματήσει;

Φυσικά δεν κατηγορώ την άλλη μαμά ούτε για έλλειψη διαπαιδαγώγησης, ούτε για έλλειψη επιτήρησης. Η γαϊδουριά της ήταν ότι δεν μπορούσε να ανεχτεί μια απόλυτα δικαιολογημένη παρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνες είμαστε μόνο για τη διαπαιδαγώγησή τους. Αν αρχίσουν τα δαγκώματα, φυσικά και θα επέμβει δυναμικά όποιος ενήλικος βρίσκεται εκεί. Υπάρχει μια λεπτή διαφορά ανάμεσα στο "διαπαιδαγωγώ" και στο "επεμβαίνω άμεσα όταν υπάρχει ανάγκη".

Επίσης υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "επεμβαίνω όταν υπάρχει αναγκη" και στο "...δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι την πονεσε και βλεπεις τωρα που την εκανες και κλαιει και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακιακλπκλπ" ;) Το δευτερο είναι μάλωμα, τουλάχιστον για εμένα

 

Βέβαια δεν θα μου άρεσε να μαλώσει κάποιος το παιδί μου, αλλά αν το παιδί μου δαγκώνει και δεν σταματά, φυσικά και θα έχει συνέπειες. Τι πιο φυσική συνέπεια από το να του πει η μαμά του άλλου παιδιού με έντονο τρόπο να σταματήσει;

Εξαρτάται το πόσο "έντονος" είναι ο τρόπος. Γιατί αν είναι πολύ έντονος τότε είναι και φυσική αντίδραση της άλλης μητέρας να ενοχληθεί. Η φυσική συνέπεια είναι να το νουθετήσει η δικια του μητέρα, γιατί να αναλάβει αυτό τον ρόλο μια ξένη? Ας επέμβει να χωρίσει τα 2 παιδια και ας αφήσει τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

pax συμφώνω απόλυτα!! Δηλαδή θα βλέπουμε ένα παιδάκι να χτυπάει, δαγκώνει κάποιο άλλο (και ας μην είναι το παιδί μας) και θα καθόμαστε απλά να κοιτάμε???

Απλά νομίζω ότι ίσως ήταν απότομος ο τρόπος.. νομίζω ότι σε μια αντίστοιχη περίπτωση θα απομάκρυνα το παιδί μου και -όσο πιο γλυκά μπορούσα εκείνη την ώρα- θα έλεγα στο άλλο παιδάκι ότι δεν είναι σωστό γιατί το πονάς, και ούτε εσύ θα ήθελες να σε πονάει καποιο άλλο παιδάκι κλπ κλπ κλπ.....

Τώρα αν η άλλη μαμά τσαντιζόταν και πάλι...τότε ξυδάκι!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παμε παλι απο την αρχη ..στο παιδοτοπο μπορει να υπαρχει μεν κοπελα να προσεχει (και συνηθως οι κοπελες ΔΕΝ ειναι παιδαγωγοι ασχετα οτι ετσι παρουσιαζονται ) αλλα τα παιδακια μπαινουν με ευθυνη των γονιων τους και πρεπει σα γονεις να ριχνουμε και κανενα βλεφαρο τι γινεται εκει μεσα....σαφως σε καταστασεις επικινδυνες θα επεμβεις αλλα πως....οταν χτυπανε το δικο σου παιδι εννοειτε θα μπεις μεσα αλλα δε θα πας και κατευθειαν να μαλωσεις το αλλο,,,,το πρωτο που θα κανεις ειναι να μιλησεις στη κοπελα που τα προσεχει και αυτη αναλογα ας πραξει,,,,κανονικα οταν ενα παιδακι ειναι ας το πουμε επικινδυνο προς τα αλλα παιδακια πρεπει να απομακρυνεται το παιδακι που ειναι επιθετικο κλπ,,,ο τροπος που θα γινει δε θα το κανω εγω ουτε θα μαλωσω το παιδακι το ξενο για τους λογους που ειπα....ας το κανουν οι αλλοι...απο εκει και υστερα θα ειμαι κοντα στο μικρο παιδι μου ή αν ειναι μεγαλυτερο και βλεπω οτι στη τελικη δε περναει καλα ,οτι οι κοπελες δε πορσεχουν την κατασταση θα προστατεψω το παιδι μου και θα το παρω να φυγω,, γιατι οταν προσεχεις παιδια και βλεπεις οτι υπαρχουν καποια που εχμ ειναι πιο επιθετικα εισαι διπλα τους και τα παρατηρεις,,,δινεις μεγαλυτερη βαση και επεμβαινεις....αλλα αυτη ειναι η δουλεια τους και αμα μου κανει σοτ παιδι μου παρατηρηση η κοπελα θα το δεχτω οπως δεχομαι την οριοθετηση απο τη δασκαλα,νηπιαγωγο κλπ κλπ κπ ,,,οχι ομως την οριοθετηση απο αλλη μαμα που παει στο παιδι μου και του την λεει,,,,,τελος αυτα δυστυχως υπαρχουν και στο σχολειο και παντου οπου υπαρχουν παιδακια,,,το θεμα ειναι πως προετοιμαζουμε τα δικα μας παιδακια να αντιδρουνε και να προστατευονται

...και οκ μπορει η μαμα του παιδιου να ειχει διαφορετικη αντιδραση απο οτι περιμενατε και ας λετε ξυδι μερικες να δω σε αντιστοιχη δικια σας περιπτωση αν εσεις το δεχτειτε και πιειτε ξυδακι ή δεν θα εχετε την ιδια αντιδραση,...γιατι οταν ειναι για αλλα παιδια στους αλλους γονεις οταν ειναι για οτ δικο μας δε δεχομαστε μυγα στο σπαθι μας ομως,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ανάλογα την κατάσταση και την ηλικία του παιδιού μου θα παρεμβω ή όχι. Όταν η μεγάλη μου κόρη ήταν πιο μικρη, αν υπήρχε ένα παιδάκι που ήταν λίγο επιθετικό, μερικές φορές την απομάκρυνα και της έλεγα τα σχετικά αλλα και άλλες έλεγα με ήρεμη φωνη στο άλλο παιδάκι δεν είναι ωραίο αυτο που έκανες και γιατί δεν παίζετε μαζι μπλα μπλα μπλα. Αλλα αν ήταν ένα παιδάκι εκει και η συμπεριφορά του ήταν τόσο έντονα επιθετική όπως στην κοπελια, τότε θα έμπαιναν στην μέση, θα επερνα αγκαλια το παιδι μου, θα έλεγα πάλι στο παιδάκι ότι δεν είναι ωραίο (σοβαρα υφος αλλα οχι εντονη φωνη) αυτο που έκανε και θα έψαχνα ( που κανονικ θα επρεπε να ηταν κοντα για να βλεπει) την μαμα να του πω να προσέχει το παιδι της. Αλλα θα ήμουν αρκετά εκνευρισμενη που το παιδι μου δέχτηκε τέτοια επίθεση, κακά τα ψέματα, δεν μπορείς να αφήνεις το παιδι σου χύμα και να σε ψάχνουν για να σου πουν τι έκανε το παιδι σου. Πρέπει να είσαι εκει για να κανείς παρατήρηση στο παιδι σου για την λάθος συμπεριφορα του. Τι έχω καταφέρει με την μεγάλη μου μέχρι τώρα; Στην τελευταία φορα που της επιτέθηκαν πήγε η ίδια στη μαμα του παιδιού και της είπε τι έκανε το παιδάκι και ότι δεν είναι ωραίο αυτο που έκανε :lol: και όταν ήρθε πάλι το παιδάκι να την πειράξει (ίδια μέρα) αυτη του φώναξε "σταματα, δεν είναι σωστο αυτο που κανείς" και έφυγε.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, ωραία αυτά που λέτε αν πρόκειται για ένα σπρώξιμο, ένα μαλλιοτράβηγμα, ένα χτύπημα στην πλάτη, αλλά εδώ μιλάμε για τέτοια φάση:

 

Χτες ηταν σκαρφαλωμενη πανω σε μια κατασκευη και ενα κοριτσακι την τσιμπησε στο μαγουλο..το ειδα(ημουν απο κατω)και της λεω μη!!μην το ξανακανεις την πονας(η δικια μου ειχε βαλει τα κλαμματα και κλαιει πολυ δυσκολα γενικα)..Αυτο με κοιταει καισκυβει και την δαγκωνει στην ωμοπλατη...Ξαναλεω μη λιγο πιο εντονα και ειμαι ετοιμη να σκαρφαλωσω να πιασω την Ιζαμπελλα να την παρω μακρια...Μεχρι να ανεβω την ξανατσιμπαει(της γυρισε το κρεας δηλδη) στο μπρατσο..

 

Και δεν πήγε η τατού να δείρει το άλλο παιδί. Απλώς το μάλωσε την τρίτη φορά πιο έντονα απ΄ό,τι την πρώτη φορά. Ίσως εγώ, εσύ, η παράλλη να το κάναμε με πιο ήπιο τρόπο, αλλά δεν θα τα έβαζα κιόλας με τη μαμά που μάλωσε δικαιολογημένα το παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βλέπετε ένα παιδί να χτυπάει/δαγκώνει ένα άλλο. Δεν θα παρέμβετε εκείνη τη στιγμή να απομακρύνετε αυτό που επιτίθεται και να του πείτε ότι δεν πρέπει να χτυπάει/δαγκώνει κτλ;

Έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου να επιτεθεί ένα παιδί σε άλλο άγνωστο μικρότερο παιδάκι και να το σπρώξει πολύ άσχημα (έπεσε ανάσκελα και χτύπησε το κεφάλι). Είναι δυνατόν να μην παρέμβω εκείνη τη στιγμή (εφόσον οι γονείς και των 2 ήταν άφαντοι) να το προστατεύσω και να απομακρύνω αυτό που επιτίθεται;Θα κάθομαι και θα κοιτάω; Πόσο μάλλον αν ήταν το δικό μου.

 

Αν θέλετε να μην κάνουν ξένοι παρατηρήσεις στα παιδιά σας, πρέπει να τα παρατηρείτε διακριτικά και να παρεμβαίνετε αν τυχόν χρειαστεί (όχι με το παραμικρό, αλλά αν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα κάποιου). Σιγά μην δω το παιδί μου να κινδυνεύει και να έχω το νου μου μην τυχόν και πω κάτι και θιγεί η άλλη άφαντη μητέρα όταν έρθει αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βλέπετε ένα παιδί να χτυπάει/δαγκώνει ένα άλλο. Δεν θα παρέμβετε εκείνη τη στιγμή να απομακρύνετε αυτό που επιτίθεται και να του πείτε ότι δεν πρέπει να χτυπάει/δαγκώνει κτλ;

Έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου να επιτεθεί ένα παιδί σε άλλο άγνωστο μικρότερο παιδάκι και να το σπρώξει πολύ άσχημα (έπεσε ανάσκελα και χτύπησε το κεφάλι). Είναι δυνατόν να μην παρέμβω εκείνη τη στιγμή (εφόσον οι γονείς και των 2 ήταν άφαντοι) να το προστατεύσω και να απομακρύνω αυτό που επιτίθεται;Θα κάθομαι και θα κοιτάω; Πόσο μάλλον αν ήταν το δικό μου.

Είπε κανενας να μην παρέμβει? :confused: Εγώ διαφώνησα με την επίπληξη του ξένου παιδιού. Και αν δηλαδή κάποιου γονιού η παρέμβαση ήταν να χτυπήσει το ξένο παιδί, θα πρέπει ο άλλος γονιός να το δεχτεί?

 

Αν θέλετε να μην κάνουν ξένοι παρατηρήσεις στα παιδιά σας, πρέπει να τα παρατηρείτε διακριτικά και να παρεμβαίνετε αν τυχόν χρειαστεί (όχι με το παραμικρό, αλλά αν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα κάποιου). Σιγά μην δω το παιδί μου να κινδυνεύει και να έχω το νου μου μην τυχόν και πω κάτι και θιγεί η άλλη άφαντη μητέρα όταν έρθει αργότερα.

Αυτό κανουμε με τα δικά μας παιδια. Όμως τώρα μιλάμε για το πώς αντιδρούμε όταν κάποιο άλλο παιδί επιτεθει στο δικό μας

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, βλέπετε ένα παιδί να χτυπάει/δαγκώνει ένα άλλο. Δεν θα παρέμβετε εκείνη τη στιγμή να απομακρύνετε αυτό που επιτίθεται και να του πείτε ότι δεν πρέπει να χτυπάει/δαγκώνει κτλ;

Έχει τύχει μπροστά στα μάτια μου να επιτεθεί ένα παιδί σε άλλο άγνωστο μικρότερο παιδάκι και να το σπρώξει πολύ άσχημα (έπεσε ανάσκελα και χτύπησε το κεφάλι). Είναι δυνατόν να μην παρέμβω εκείνη τη στιγμή (εφόσον οι γονείς και των 2 ήταν άφαντοι) να το προστατεύσω και να απομακρύνω αυτό που επιτίθεται;Θα κάθομαι και θα κοιτάω; Πόσο μάλλον αν ήταν το δικό μου.

 

Αν θέλετε να μην κάνουν ξένοι παρατηρήσεις στα παιδιά σας, πρέπει να τα παρατηρείτε διακριτικά και να παρεμβαίνετε αν τυχόν χρειαστεί (όχι με το παραμικρό, αλλά αν κινδυνεύει η σωματική ακεραιότητα κάποιου). Σιγά μην δω το παιδί μου να κινδυνεύει και να έχω το νου μου μην τυχόν και πω κάτι και θιγεί η άλλη άφαντη μητέρα όταν έρθει αργότερα.

Συμφωνω!Ασε που θα ηθελα να ξερω αν το δικο μου παιδι εχει τσιμπισει η χτυπισει ενα αλλο παιδακι!Και να παρω τα αναλογα μετρα.Με το να αμυνθει η αλλη μαμα .. που κατα τη γνωμη μου θιχτηκε ο εγωισμος της και δεν βλεπει οτι το παιδι της εχει ασχημη συμπεριφορα.. η κορη της και θα ξανατσιμπισει και μπορει να ειναι το δικο σας παιδι!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...