Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδοτοπος...για καλο την παω η για κακο?


tattoo

Recommended Posts

Επίσης υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο "επεμβαίνω όταν υπάρχει αναγκη" και στο "...δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι την πονεσε και βλεπεις τωρα που την εκανες και κλαιει και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακιακλπκλπ" ;) Το δευτερο είναι μάλωμα, τουλάχιστον για εμένα

 

θα τολμησω να πω οτι αν δεν μιλουσες tatto κατ αυτον τον τροπο στο αλλο παιδακι,ουτε θα δαγκωνε,ουτε θα ξανατσιμπουσε,ουτε τιποτε...για μενα,δεν ειχες το δικαιωμα να κανεις τετοιου ειδους συστασεις στο αλλο παιδι,αν κρινεις οτι κυνδυνευει το δικο σου παιδακι,το παιρνεις και το απομακρυνεις...αν ηταν στην ιδια ηλικια,απλα θα σου ελεγα να τα αφησεις να τα βρουν μεταξυ τους και μονον αν σοβαρευε η κατασταση να επενεβενες...

γενικα αντιπαθω τους παιδοτοπους και σπανια πηγαινω το παιδι μου,αλλα το δικο σου θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο για τετοιους χωρους και μαλιστα με την συχνοτητα που πατε...απο την αλλη, σε τοσο μικρα παιδακια απαιτειτε να ειναι και ο γονιος μαζι με το παιδι,δεν ξερω αν ειδες το συμβαν απο μακρια η αν ησουν κοντα στην κορη σου...σε καθε περιπτωση,η παιδαγωγος που ειναι υπευθυνη για τον παιδοτοπο, ειναι η αρμοδια να μαλωσει και να κανει συστασεις στα παιδια...αυτο που μπορουμε να κανουμε εμεις οι υπολοιποι,ειναι να απομακρυνουμε το δικο μας παιδι,αν βλεπουμε οτι κινδυνευει ...

 

συγνωμη αλλα πολυ ευκολο το χουμε να κρινουμε ενα αλλο παιδι,να λεμε γαιδουρα μια αλλη μανα...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είπε κανενας να μην παρέμβει? :confused: Εγώ διαφώνησα με την επίπληξη του ξένου παιδιού. Και αν δηλαδή κάποιου γονιού η παρέμβαση ήταν να χτυπήσει το ξένο παιδί, θα πρέπει ο άλλος γονιός να το δεχτεί?

 

 

Αυτό κανουμε με τα δικά μας παιδια. Όμως τώρα μιλάμε για το πώς αντιδρούμε όταν κάποιο άλλο παιδί επιτεθει στο δικό μας

 

Διαβάζω (δεν έχω συγκρατήσει ονόματα) ότι δεν πρέπει να "μαλώσουμε" το άλλο παιδί, πρέπει να απευθυνθούμε στην κοπέλα που τα προσέχει ή να ψάξουμε τον άλλον γονιό. Ωραία όλα αυτά, αλλά τη στιγμή που γίνεται το περιστατικό και δεν είναι κοντά ούτε η κοπέλα του παιδότοπου, ούτε εμφανίζεται κανένας άλλος, παρά μόνο τρέχω εγώ να προστατεύσω το παιδί μου, είναι δυνατόν να μην πω στο άλλο παιδάκι τίποτα (πχ δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, άσε ήσυχο το παιδάκι, κτλ); Θα πάρω αμίλητη το παιδί μου μακρυά; Εγώ σίγουρα κάτι θα του έλεγα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Όχι για να το νουθετήσω, αλλά για να το απομακρύνω.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω (δεν έχω συγκρατήσει ονόματα) ότι δεν πρέπει να "μαλώσουμε" το άλλο παιδί, πρέπει να απευθυνθούμε στην κοπέλα που τα προσέχει ή να ψάξουμε τον άλλον γονιό. Ωραία όλα αυτά, αλλά τη στιγμή που γίνεται το περιστατικό και δεν είναι κοντά ούτε η κοπέλα του παιδότοπου, ούτε εμφανίζεται κανένας άλλος, παρά μόνο τρέχω εγώ να προστατεύσω το παιδί μου, είναι δυνατόν να μην πω στο άλλο παιδάκι τίποτα (πχ δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, άσε ήσυχο το παιδάκι, κτλ); Θα πάρω αμίλητη το παιδί μου μακρυά; Εγώ σίγουρα κάτι θα του έλεγα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Όχι για να το νουθετήσω, αλλά για να το απομακρύνω.

 

η θεματοθετρια ομως,αρχισε να μαλωνει το αλλο παιδακι και οχι απλα κατι να λεει...καμμια φορα σε απλα περιστατικα οπως το συγκεκριμενο,γιατι απλο το θεωρω,ενα βλεμα μας αρκει...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι μικρή για παιδότοπο. Άλλωστε οι περισσότεροι παιδότοποι γράφουν απ΄έξω ότι είναι για παιδιά πάνω από 3 ή 4 ετών. Δεν βρίσκω τον λόγο να την πηγαίνεις και μάλιστα τόσο συχνά. Καλύτερη η παιδική χαρά όπου δεν κολάει και τόσο εύκολα ιώσεις επίσης.

Για το συγκεκριμένο παεριστατικό φυσικά η μητέρα του άλλου παιδιού ήταν γαιδούρα και φυσικά όλα τα μεγαλύτερα παιδιά δεν τσιμπάνε μετά μανίας τα μωρά. Επίσης δεν νομίζω ότι είπες στο άλλο παιδί και τίποτα το τρομερό. Όμωε μην περιμένεις ότι οι γονείς των μελύτερων παιδιών θα έχουν το νου τους στα παιδιά σου για μην πειράξουν το δικό σου μωρό. Εσύ που έχεις το μωρό εσύ θα έχεις τα μάτια σου 14. Να σου πω εγώ εκνευρίζομαι κι όλας με αυτούς που φέρνουν μωρά στον παιδότοπο γιατί τα μεγαλύτερα τρέχουν ξέφρενα συνχώς και μπορεί να τα πατήσουν, εγώ ανησυχώ και οι γονείς των μωρών πίνουν καφέ.

 

 

Όλοι οι παιδότοποι...Μόνο μία φορά έτυχε να μην υπάρχει η παραπάνω επιγραφή διότι εκεί που παίζαν τα μικρότερα με τον κυρίως παιδότοπο δεν είχαν καμία σχέση μεταξύ τους...

Κατα τα άλλα συμφωνώ με malecon ας μην επαναλαμβάνομαι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω (δεν έχω συγκρατήσει ονόματα) ότι δεν πρέπει να "μαλώσουμε" το άλλο παιδί, πρέπει να απευθυνθούμε στην κοπέλα που τα προσέχει ή να ψάξουμε τον άλλον γονιό. Ωραία όλα αυτά, αλλά τη στιγμή που γίνεται το περιστατικό και δεν είναι κοντά ούτε η κοπέλα του παιδότοπου, ούτε εμφανίζεται κανένας άλλος, παρά μόνο τρέχω εγώ να προστατεύσω το παιδί μου, είναι δυνατόν να μην πω στο άλλο παιδάκι τίποτα (πχ δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις, άσε ήσυχο το παιδάκι, κτλ); Θα πάρω αμίλητη το παιδί μου μακρυά; Εγώ σίγουρα κάτι θα του έλεγα. Δεν υπάρχει περίπτωση. Όχι για να το νουθετήσω, αλλά για να το απομακρύνω.

Για εμένα το να μιλήσω στο άλλο παιδί δεν είναι σωστό. Μπορεί να το έκανα πάνω στην ταραχή μου ή στα νευρα μου αλλά αυτό δεν σημαινει πως θα ήταν και η πρέπουσα αντίδραση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτες ηταν σκαρφαλωμενη πανω σε μια κατασκευη και ενα κοριτσακι την τσιμπησε στο μαγουλο..το ειδα(ημουν απο κατω)και της λεω μη!!μην το ξανακανεις την πονας(η δικια μου ειχε βαλει τα κλαμματα και κλαιει πολυ δυσκολα γενικα)..Αυτο με κοιταει καισκυβει και την δαγκωνει στην ωμοπλατη...Ξαναλεω μη λιγο πιο εντονα και ειμαι ετοιμη να σκαρφαλωσω να πιασω την Ιζαμπελλα να την παρω μακρια...Μεχρι να ανεβω την ξανατσιμπαει(της γυρισε το κρεας δηλδη) στο μπρατσο..Αναψα κοκκινο !!Ηρθε και η κοπελα που τα κοιταει γτ ηταν πιο περα ηρθε και η μαμα της και με πετυχε στη φαση που της ελεγα οτι δεν πρεπει να κανει ετσι γιατι την πονεσε και βλεπεις τωρα που την εκανες και κλαιει και μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακιακλπκλπ

.

 

Αυτά έγραψε η θεματοθέτρια... Κοίτα, την τσίμπησε και την δάγκωσε συνολικά 3 φορές. Δεν θεωρώ υπερβολικά αυτά που είπε. Ούτε το έβρισε το παιδάκι, ούτε το πρόσβαλλε, ούτε το ακούμπησε. Της είπε ότι δεν κάνει να χτυπάει/δαγκώνει παιδάκια γιατί πονάνε και κλαίνε.

Αν τα έλεγε στο δικό μου παιδί το οποίο ας πούμε ειχε επιτεθεί στο δικό της, θα έτρεχα και εγώ και θα έλεγα στο παιδί μου τα ίδια. πχ γιατί το έκανες τώρα αυτό και κλαίει το παιδάκι; το τρόμαξες, το πόνεσες κτλ. Έλα να του ζητήσουμε συγγνώμη και να του κάνουμε μια αγκαλίτσα. Και θα ζήταγα συγγνώμη και από τον γονιό

Link to comment
Share on other sites

ok μου σηκωθηκε η τριχα

 

Σκεπτομενη ειτε οτι ημουν η μαμα του παιδιου που το δαγκωσαν , ειτε ειμαι η μαμα του παιδιου που το μαλωσαν.

 

Αρα...και οι δυο πλευρες εχουν δικιο για εμενα....

 

Τι θα εκανα? Θα εμπαινα μεσα, θα προστατευα το παιδι μου, θα αγριοκοιταζα το αλλο (ναι θα το εκανα) και θα μαλωνα με την επιτηρητρια επειδη δεν τα προσεχε και θα ζηταγα να μαθω ποια ειναι η μητερα του παιδιου,

Θα εξηγοσα στην ιδια οτι εγινε αυτο και αυτο . Αν εδειχνε ενα φιλοτιμο ωστε να προσπαθησει να το 'μαζεψει' δεν θα το συνεχιζα φυσικα αλλα αν ηταν στ'αληθεια γαιδαρα, θα την δαγκωνα και εγω!!!!

 

Αν μαλωναν το παιδι μου, θα νευριαζα..Βεβαια αν το παιδι μου δαγκωνε η χτυπουσε κλπ θα σημαινε οτι δεν εχω ιδεα πως να το συγκρατω...νηπιο παει δεν ειναι μωρο. Αλιμονο αν σε αυτη την ηλικιας δεν μπορει να καταλαβει το αυτονοητο. Οποτε θα επαιρνα τα νευρα μου και θα εφευγα πιστευω.

 

Αλλα, θελω να σημειωσω οτι ενος χρονων για να μπαινει σε παιδοτοπο απαιτειται και η συνοδεια του απο ενηλικα.

Εγω τα δικα μου τα αφησα μονα τους μεσα απο 4 χρονων. Μεχρι τοτε ημουν διπλα γιατι αν συνεβαινε οτιδηποτε, με τι μουτρα θα ζηταγα το λογο εφοσον οι παιδοτοποι επιτρεπουν την εισοδο απο 4χρονα και πανω?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το "μη σε ξαναδω ποτε ποτε να χτυπας τσιμπας δαγκωνεις παιδακια" μου φαινεται υπερβολικό, ακούγεται σαν απειλή. Επίσης δεν ξέρω ούτε το υφος που μιλησε η tattoo ούτε τι ακριβώς ήταν τα "κλπ κλπ"

Αλλά ακριβως επειδή το "υπερβολικό" είναι κάτι υποκειμενικό, καλύτερα να μην λέμε και πολλά

edit: εννοώ να μην λέμε πολλά στο παιδι που επιτεθηκε στο δικο μας

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλοί παιδότοποι, που έχουν ξεχωριστό χώρο για μωρά. Εγώ σε τέτοιους πήγαινα τα παιδιά μου από πολύ μικρά. Βέβαια, ακόμα και έτσι επειδή πολύ συχνά παραβιάζουν το όριο ηλικίας, ή έμπαινα μέσα και εγώ ή ήμουν από πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να διευκρινίσω ότι κατ' εμέ δεν τίθεται σε καμμιά περίπτωση θέμα κακού παιδιού ή κακιάς/αδιάφορης μαμάς. Το πρόβλημα μόνο είναι η συγκεκριμένη πράξη του παιδιού και πώς αντιδρούμε ως γονείς. Δεν κρίνω κανέναν, απλώς θεωρώ την αντίδραση της τατού δικαιολογημένη και σε λογικά πλαίσια.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι κατ' εμέ δεν τίθεται σε καμμιά περίπτωση θέμα κακού παιδιού ή κακιάς/αδιάφορης μαμάς. Το πρόβλημα μόνο είναι η συγκεκριμένη πράξη του παιδιού και πώς αντιδρούμε ως γονείς. Δεν κρίνω κανέναν, απλώς θεωρώ την αντίδραση της τατού δικαιολογημένη και σε λογικά πλαίσια.

 

Συμφωνώ.

Link to comment
Share on other sites

Nα απαντήσω στη yasemi, ότι αν το παιδί μου δάγκωνε και γενικώς πόναγε πολύ και επανειλλημένα ένα άλλο παιδί και δεν ήμουνα εγώ εκείνη την ώρα εκεί για να το συνετίσω, ΔΕΝ θα είχα πρόβλημα η μαμά του παιδιού να του πει ήρεμα ότι δεν πρέπει να δαγκώνει κλπ κλπ.... Όχι να του φωνάξει εννοείται αυτό...αλλά να του επισημάνει ότι δεν κάνει να φερόμαστε έτσι... Αν είχα πρόβλημα, θα έπρεπε και εγώ να πιω ξυδάκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Nα απαντήσω στη yasemi, ότι αν το παιδί μου δάγκωνε και γενικώς πόναγε πολύ και επανειλλημένα ένα άλλο παιδί και δεν ήμουνα εγώ εκείνη την ώρα εκεί για να το συνετίσω, ΔΕΝ θα είχα πρόβλημα η μαμά του παιδιού να του πει ήρεμα ότι δεν πρέπει να δαγκώνει κλπ κλπ.... Όχι να του φωνάξει εννοείται αυτό...αλλά να του επισημάνει ότι δεν κάνει να φερόμαστε έτσι... Αν είχα πρόβλημα, θα έπρεπε και εγώ να πιω ξυδάκι! :wink:

 

προσωπικα οσες φορες εχω παει σε παιδοτοπο παντα ειμαι κοντα να επιβλεπω γιατι ακομη και μεγαλυτερα παιδια που εχω μπορει να γινει οτιδηποτε απο οποιονδηποτε,,και ναι εχουνε φαει ξυλο και τα δικα μου απο μικρα παιδακια που σαφως δε ξερουνε τι σημαινει ξυλο ,,,απο 16μηνων απο 18 μηνων που τωρα μαθαινουνε ...τι να παω να κανω να μαλωσω το μωρο ή να πιασω τη μανα που μπορει να καθεται εξω και να πινει καφε και να μην ασχολειται...(ναι υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις ....) ή πως θα πρεπει να χειριστω ενα παιδι που χτυπαει τα δικα μου κλπ εκτος απο το να απομακρυνω τα παιδια μου και να μιλησω στη κοπελα που ειναι υποτιθεται υπευθυνη να τα προσεχει το οποιο παιδι ξερω οτι η μανα του το χτυπαει και απο εκει πηγαζει η επιθετικοτητα...και στη τελικη πειτε μου ενα λογο σοβαρο γιατι ΕΓΩ πρεπει να Ασχοληθω με το αλλο παιδι...που εκεινη τη στιγμη βλεπει μια αγνωστη να το μαλωνει...και αν το παιδακι παει και πει μαμα η κυρια αυτη με χτυπησε????ή με εβρισε ή οτιδηποτε???γιατι να κατσω να μπλεξω σε μια τετοια ιστορια,,,,ειμαι υπευθυνη για το παιδι μου οχι να λυσω και το οποιο προβλημα συμπεριφορας μπορει να εχει το αλλο παιδακι,,,ναι θα μπω στη μεση για να απομακρυνω τα παιδια μου αν δε μπορουν και μεχρι εκει,,,...και οταν εγω ''μαλωνω ΄΄ το παιδι μου με ενα τροπο αν κανει κατι κακο πχ τραβηγμα μαλλιων λεμε τωρα θα θελω εγω να το επιπληξω με το τροπο που ξερω και θελω εγω....οχι με τον οποιο τροπο θελει καποιος αλλος....γιαιτ μπορει η τατου να μιλησε με ηρεμο τροπο,,,μπορει και οχι,,,,μπορει καποια αλλη στη θεση της να φωναζε,μπορει να ητανε καμια αλλη και να ελεγε ελα τωρα να σου τραβηξω και εγω το μαλλι να δεις πως ειναι,,,,(ναι εχω δει διαφορα) ,,και εγω φωνες πχ στο παιδι μου δε δεχομαι ,,οποτε ναι θα εχω προβλημα οποιοσ μπορει να παει να μαλωσει το παιδι μου,ακομη και η σταση που θα παει να επιληξει καποιος ενα παιδι μπορει να ειναι λαθος,,αυτη ειναι η γνωμη μου,,,,,

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη, δηλαδή, έχετε ένα παιδί 1 έτους και κάτι, είναι στον παιδότοπο, ένα άλλο παιδάκι -προφανώς μεγαλύτερο- του επιτίθεται, στην αρχή του λέτε διακριτικά να μην το κάνει και στην συνέχεια όταν βλέπετε ότι ΕΠΙΤΗΔΕΣ το κάνει να πονάει, θα μείνετε ψύχραιμες και απλά θα λέτε: "που είναι η μαμά αυτού του παιδιού παρακαλώ για να την επιπλήξω?" Και αν εκείνη δεν έρθει ποτέ, δεν θα πείτε κουβέντα στο άλλο παιδί? Κάντε το εικόνα σας παρακαλώ στο μυαλό σας. Δεν λέω -προς Θεού- να χτυπήσετε ή να βρίσετε το άλλο παιδάκι, μια παρατήρηση -όμως- δεν θα του κάνατε? Το παιδί σας υπερασπίζεστε, για όνομα του Θεού!!! Και δεν γίνεστε παράλογη, με τον τρόπο αυτό αντιτίθεστε σε μια μορφή βίας. Και στο δικό μου παιδί να κάνανε την παρατήρηση -εφόσον αντιδρούσε έτσι τόσο άσχημα- κατά αυτό τον τρόπο, δεν θα παρεξηγιόμουν, για όνομα του Θεού, αν έβλεπα ότι πονούσε άλλο παιδί και εγώ δεν ήμουν εκεί κοντά για να παρέμβω. Είπαμε, στις θεωρίες είμαστε όλες άριστες, στην πράξη όμως, οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε στα παιδιά μέσα στα θεμιτά πλαίσια!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δηλαδή, έχετε ένα παιδί 1 έτους και κάτι, είναι στον παιδότοπο, ένα άλλο παιδάκι -προφανώς μεγαλύτερο- του επιτίθεται, στην αρχή του λέτε διακριτικά να μην το κάνει και στην συνέχεια όταν βλέπετε ότι ΕΠΙΤΗΔΕΣ το κάνει να πονάει, θα μείνετε ψύχραιμες και απλά θα λέτε: "που είναι η μαμά αυτού του παιδιού παρακαλώ για να την επιπλήξω?" Και αν εκείνη δεν έρθει ποτέ, δεν θα πείτε κουβέντα στο άλλο παιδί? Κάντε το εικόνα σας παρακαλώ στο μυαλό σας. Δεν λέω -προς Θεού- να χτυπήσετε ή να βρίσετε το άλλο παιδάκι, μια παρατήρηση -όμως- δεν θα του κάνατε? Το παιδί σας υπερασπίζεστε, για όνομα του Θεού!!! Και δεν γίνεστε παράλογη, με τον τρόπο αυτό αντιτίθεστε σε μια μορφή βίας. Και στο δικό μου παιδί να κάνανε την παρατήρηση -εφόσον αντιδρούσε έτσι τόσο άσχημα- κατά αυτό τον τρόπο, δεν θα παρεξηγιόμουν, για όνομα του Θεού, αν έβλεπα ότι πονούσε άλλο παιδί και εγώ δεν ήμουν εκεί κοντά για να παρέμβω. Είπαμε, στις θεωρίες είμαστε όλες άριστες, στην πράξη όμως, οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε στα παιδιά μέσα στα θεμιτά πλαίσια!!!

 

εγω δε το λεω απο θεωρια,,,,το λεω απο πραξη.,,..οχι δε θα του πω τιποτα θα παρω το παιδι μου ...προφανως για να το κανει επιτηδες καποιο λογο θα εχει το παιδι και οχι δε θα το διαπαιδαγωγησω εγω....ουτε θα [αω να ζητηησω το λογο απο την μανα και θα την ψαχνω,,, ,,,,γιατι δε ξερεις τι τρελα κουβαλαει η καθε μανα ή το τι θα πει το αλλο παιδι....και το ειπα και παραπανω πως μπορει να σου γυρισει μπουμερανγκ ,,,και ναι εχω πεσει σε διαφορες αναλογες περιπτωσεις αλλα οχι σε τοσο μικρη ηλικια,,,,γιατι οταν ητανε τοσο μικρα τα παιδια μου δε τα αφηνα μεσα μονα τους ημουνα μαζι τους αν πηγαιναμε παιδοτοπο....και απο εκει ξεκιναμε στο θεμα υπερασπισης του παιδιου μας νομιζω,,,,(δε λεω για τη τατου αλλα γενικοτερα ,,,,)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι και αυτό που λεει η Όλγα. Να αισθανθεί δηλαδή το παιδάκι ότι το υπερασπίζεσαι.

 

Εξάλλου δεν ήταν και τόσο μικρό το παιδάκι που επιτέθηκε. Ηλικία νηπίου αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Εϊναι και αυτό που λεει η Όλγα. Να αισθανθεί δηλαδή το παιδάκι ότι το υπερασπίζεσαι.

 

Εξάλλου δεν ήταν και τόσο μικρό το παιδάκι που επιτέθηκε. Ηλικία νηπίου αν δεν κανω λαθος

Μόνο μαλώνοντας το άλλο παιδάκι υπερασπίζεσαι το δικό σου?

Link to comment
Share on other sites

Μόνο μαλώνοντας το άλλο παιδάκι υπερασπίζεσαι το δικό σου?

 

Δεν είπα να του φωνάξω ή να το ακουμπήσω ή να το προσβάλλω.

 

Δεν θα πω όμως τίποτα στο άλλο παιδί; Δεν θα του πω σταμάτα να χτυπάς το παιδάκι ή δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις κτλ; Θα πάρω απλώς το παιδί μου και θα φύγω; Μου φαίνεται αδιανόητο να υποστηρίζεται ότι εσείς δεν θα πείτε τίποτα στο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να του φωνάξω ή να το ακουμπήσω ή να το προσβάλλω.

 

Δεν θα πω όμως τίποτα στο άλλο παιδί; Δεν θα του πω σταμάτα να χτυπάς το παιδάκι ή δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις κτλ; Θα πάρω απλώς το παιδί μου και θα φύγω; Μου φαίνεται αδιανόητο να υποστηρίζεται ότι εσείς δεν θα πείτε τίποτα στο παιδί.

Και πάλι δεν κατάλαβα πώς υπερασπίζεσαι το δικό σου παιδί κάνοντας παρατήρηση στο άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα να του φωνάξω ή να το ακουμπήσω ή να το προσβάλλω.

 

Δεν θα πω όμως τίποτα στο άλλο παιδί; Δεν θα του πω σταμάτα να χτυπάς το παιδάκι ή δεν είναι σωστό αυτό που κάνεις κτλ; Θα πάρω απλώς το παιδί μου και θα φύγω; Μου φαίνεται αδιανόητο να υποστηρίζεται ότι εσείς δεν θα πείτε τίποτα στο παιδί.

 

 

προσωπικά και από όταν ήταν μικρότερος και μπορούσες να συνενοηθείς...

το πρώτο πράγμα που ρωτούσα το δικό μου παιδί ήταν το εξής...

γιατί ο χ, ψ, δ σου το έκανε αυτό ?

και πάντα φυσικά υπήρχε κάποιος λόγος:lol::lol::lol:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δηλαδή, έχετε ένα παιδί 1 έτους και κάτι, είναι στον παιδότοπο, ένα άλλο παιδάκι -προφανώς μεγαλύτερο- του επιτίθεται, στην αρχή του λέτε διακριτικά να μην το κάνει και στην συνέχεια όταν βλέπετε ότι ΕΠΙΤΗΔΕΣ το κάνει να πονάει, θα μείνετε ψύχραιμες και απλά θα λέτε: "που είναι η μαμά αυτού του παιδιού παρακαλώ για να την επιπλήξω?" Και αν εκείνη δεν έρθει ποτέ, δεν θα πείτε κουβέντα στο άλλο παιδί? Κάντε το εικόνα σας παρακαλώ στο μυαλό σας. Δεν λέω -προς Θεού- να χτυπήσετε ή να βρίσετε το άλλο παιδάκι, μια παρατήρηση -όμως- δεν θα του κάνατε? Το παιδί σας υπερασπίζεστε, για όνομα του Θεού!!! Και δεν γίνεστε παράλογη, με τον τρόπο αυτό αντιτίθεστε σε μια μορφή βίας. Και στο δικό μου παιδί να κάνανε την παρατήρηση -εφόσον αντιδρούσε έτσι τόσο άσχημα- κατά αυτό τον τρόπο, δεν θα παρεξηγιόμουν, για όνομα του Θεού, αν έβλεπα ότι πονούσε άλλο παιδί και εγώ δεν ήμουν εκεί κοντά για να παρέμβω. Είπαμε, στις θεωρίες είμαστε όλες άριστες, στην πράξη όμως, οφείλουμε να υπερασπιζόμαστε στα παιδιά μέσα στα θεμιτά πλαίσια!!!

συμφωνω απολυτως...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...