Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

Love Parents.org.gr? Tell a friend!

Ενημέρωση ύπαρξης κατηχητικού σε σχολικές αίθουσες απουσία γονέων ( ; )

Recommended Posts

θα ήθελα να σας απευθύνω την εξής ερώτηση :

επιτρέπεται ή απαγορεύεται ( ;;; ) ο παπάς της ενορίας να μπαίνει στις σχολικές αίθουσες ( σε όλα τα τμήματα απο Α έως ΣΤ δημοτικού ) και να ενημερώνει τα παιδιά ( απουσία γονέων ) για την ύπαρξη του κατηχητικού και οτι έχουν φανταστικές δραστηριότητες εκεί και οτι τα παιδιά θα περάσουν υπέροχα αν πάνε ;

οι απαντήσεις σας θα με βοηθούσαν εξαιρετικά αν είχαν κάποια στοιχεία , παράδειγμα: κάποια οδηγία ή μη του Υπ. Παιδείας, όσον αυτό είναι εφικτό πάντα ...

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον κόπο σας

Διαφημίσεις

• Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

δεν ξέρω αν επιτρέπεται ή απαγορεύεται από το υπ.παιδείας, αλλά για να γίνεται μάλλον θα επιτρέπεται.

εγώ πάντως όταν πήγαινα σχολείο κάθε χρόνο ερχότανε παπάς στο σχολείο και μας ενημέρωνε για το κατατηχητικό και εγώ ήμουν από τα παιδιά που πήγαιναν κάθε μα κάθε χρόνο στο κατηχητικό

στα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου "κατηχήτριες" ήταν κοπέλες και στου λυκείου ήταν ο ίδιος ο παπάς.

κανείς μας δεν έπαθε απολύτως τπτ, ούτε από τα παιδιά που μίλαγε ο παπάς στην τάξη ούτε από αυτά που πήγαιναν στο κατηχητικό

επίσης από ότι θυμάμαι στο γυμνάσιο - λύκειο ερχόταν ο παπάς στο σχολείο και εξομολογούσε όποιον ήθελε. ........σχηματίζονταν ουρές ολόκληρες, ιδίως αν έπεφτε σε προγραμματισμένο διαγώνισμα :lol: :lol: :lol:

τέλος μας πήγαιναν και ταχτικά στην εκκλησία, το πόσο συχνά δε το θυμάμαι.

στο λύκειο πάντως κανόνιζε η λυκειάρχισα και μετά τον εκκλησιασμό μας είχαν πρωινό στην αίθουσα της εκκλησίας

edit: τα παιδιά μου δε τα στέλνω κατηχητικό γιατί εδώ που μένουμε δε γουστάρω τον παπά της ενορίας (δηλαδή πολύ ευχαριστώς θα του ξερίζωνα τα γένια)

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

ενημερωση ειναι. Γιατι να απαγορευεται? το παιδι δεν θα παει χωρις την αδεια των γονεων του!!! δεν το θεωρω προσυλητισμο αυτο!

Αν το δει κανείς αυστηρά νομικά, δεν επιτρέπεται. Πες για παράδειγμα ότι ήταν καθολικός παπάς ή μουσουλμάνος, θα λέγαμε ότι επιτρέπεται? όχι!

Γι αυτό και δεν γίνεται σε όλα τα σχολεία :wink:. Μάλλον ο διευθυντής σας έχει ιδιαίτερες σχέσεις με την εκκλησία, χωρίς αυτό να είναι κακό. Εμένα πχ που είμαι χριστιανή ορθόδοξη, δεν θα με ενοχλούσε.

Τώρα πρακτικά, επειδή τα περισσότερα παιδιά είναι από ΧΟ οικογένειες, και επειδή ήταν μία ενημέρωση (φαντάσου εμάς στην εποχή μας μας πουλούσαν και περιοδικά!) που περνάει από το φίλτρο της οικογένειας, επειδή έτσι κι αλλιώς εκκλησιασμοί γίνονται στα σχολεία, ..... δεν θα έδινα σημασία...

Στο δικό μας σχολείο μοίρασαν ενημερωτικά φυλλάδια για το κατηχητικό.Δε μου άρεσε, όμως δεν ασχολήθηκα με το θέμα.Απλώς τα εξαφάνισα από την τσάντα τους.

Διαφημίσεις

ενημερωση ειναι. Γιατι να απαγορευεται? το παιδι δεν θα παει χωρις την αδεια των γονεων του!!! δεν το θεωρω προσυλητισμο αυτο!

Αν το δει κανείς αυστηρά νομικά, δεν επιτρέπεται.

Τότε για ενημέρωση να πάει ο εκπρόσωπος της ΦΑΓΕ, της ΔΕΛΤΑ, της Fisher Price, ο παπάς της καθολικής ή της Αποστολικής εκκλησίας, γιατί όχι και ο μουφτής της περιοχης (αν υπάρχει)... Επίσης οι εκπρόσωποι των σχολών με δραστηριότητες της περιοχής για να αποφασίσουν τα πρωτάκια, δευτεράκια, τριτάκια κ.λπ. σε ποιες δραστηριότητες θα πάνε ερήμην των γονιών τους που θα τις πληρώνουν και που θα επιλέξουν να πάνε γιατί θα πάει η κολλητή η Μαρία, ο Νίκος με τα υπέροχα γαλάζια μάτια, ο Αποστόλης που είναι αρχηγός της ομάδας κ.λπ. :-P

Αν δεν κάνω λάθος ΝΟΜΙΚΑ κανένας εξωσχολικός παράγοντας δεν μπορεί να βρίσκεται στο σχολείο! Ας με διορθώσουν οι γνωρίζοντες αν κάνω λάθος. Το ότι το ανεχόταν στα χρόνια μας η κοινωνία (γονείς) δεν σημαίνει ότι νομιμοποιείται! Και η κοινωνία έχει αλλάξει! Στο σχολείο δεν πηγαίνουν μόνο παιδιά Χ.Ο.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

χτες στο νηπιαγωγειο γυρισανε τα παιδια με φυλλαδιο απο το δημο με τα καλλιτεχνικα του τμηματα και μαλιστα ητανε ενημερωμενα απο τις δασκαλες μαλλον δε ρωτησα τι γραφει μεσα ..η κορη μου ειπε ελα μωρε μαμα ειναι εκει που ειχαμε παει να ρωτησουμε ...οκ υποτιθεται οτι απαγορευεται αλλα και παλι δε κανω τη τριχα τριχια απλα τα εξαφανισα,.,,περσυ στο παιδικο ειχε σκασει μυτη μια γαλατοβιομηχανια και κανανε καποιο χαπενινγκ,,,και μεμενα δ εμου αρεσε,,,αλλα βρεθηκαμε εξ απροοπτου...απλα οτι μοιρασανε εξαφανιστηκανε μετα και αφου συζητησαμε πρωτα τι ειπανε κλπ,,,τελικα δεν ειπανε οτι η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ μαρκα ειναι μονο καλη αλλα γενικα οτι πρεπει να τρωμε γιαουρτια τυρια κλπ κπλ αλλα τι κανιε νιαου νιαου στα κεραμιδια,,,αν φιλτραρουμε εμεις καλα μετα στα παιδια μας και μιλαμε μαζι τους δε τρεχει τιποτα....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Στα σχολεία απαγορεύεται να μπαίνει οποιοσδήποτε τρίτος (εκτός της σχολικής κοινότητας, δηλαδή εκτός από δασκάλους και παιδιά) χωρίς άδεια από την διεύθυνση πρωτοβάθμιας (ή δευτεροβάθμιας αντίστοιχα) εκπαίδευσης.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να τον παραπέμψω σε αντίστοιχες εγκυκλίους

Για να μπει κάποια ετερεία πχ και να κάνει μια δραστηριότητα, ή κάποια οργάνωση τύπου ΟΚΑΝΑ πρέπει να υπάρχει άδεια από το υπουργείο παιδείας που να επιτρέπει την είσοδο στα σχολεία της επικράτειας.

Για να μπει κάποιος και να κάνει έρευνα (π.χ. μεταπτυχιακός/προπτυχιακός φοιτητής, καθηγητής) πρέπει να έχει άδεια από το παιδαγωγικό ινστιτούτο για τη διεξαγωγή έρευνας που δίνεται για συγκεκριμένα σχολεία. Αν απασχολήσει τα παιδιά τότε πρέπει να έχει άδεια έγγραφη και από τους γονείς των παιδιών.

Τα σχολεία δεν είναι χώροι που μπορεί να μπει ο καθένας έτσι και να κάνει τη δουλειά του ή να πει αυτό που θέλει

ρε emmaki για βαλτο αυτο το εγκύκλειο να το χουμε ! ...

(εφόσον το υπουργείο λεγεται ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ και δεν εχει υπάρξει διαχωρισμός εκκλησία κρατους και τα παιδια κάνουν πρωινή προσευχή , θρησκευτικά ( βίοι αγίων χο) εικόνες στις τάξεις κλπ δεν υπαρχει ανεξηθρησκία δλδ στην ελλαδα :-) δε το βρίσκω παραλογο να μπαίνεις παπάς ταξη ταξη να λεει για το κατηχητικό :-) )

edit :

βέβαια θα μου πεις το φυλλάδιο το εξαφανίζεις

αργείς να πας το παιδι στο σχολείο τσουπ χανεις την προσευχή

αλλα το παπα στη τάξη πως τον εξαφανίζεις ;;; :-) :-) :-)

δεν ξερω

μη δίνεις σημασία ... θρησκεία ειναι θα περασει :-)

Διαφημίσεις

αλλα το παπα στη τάξη πως τον εξαφανίζεις ;;; :-) :-) :-)

δεν ξερω

μη δίνεις σημασία ... θρησκεία ειναι θα περασει :-)

τόσο πολύ δηλαδή βλάπτει στην υγεία ο παπάς και η θρησκεία???

που θα πρέπει να τον εξαφανίσουμε?

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

τόσο πολύ δηλαδή βλάπτει στην υγεία ο παπάς και η θρησκεία???

που θα πρέπει να τον εξαφανίσουμε?

γιατι καλέ βλαπτει στην υγεία το φυλλάδιο ? :-)

ποιός ειπε κάτι τετοιο ?????

αυτο ειλικρινά όμως θα πρεπει να το ρωτήσεις ( αν ρωτάς σοβαρα) καποιον αλλοθρησκο που του ρχεται το παιδι του σπίτι και του λέει : μαμα μπαμπά τι ειναι το κατηχητικό ηρθε ενας κύριος με μαυρα και μας είπε να παμε!

ή τους γονείς του αλλόθρησκου για το πως νιώθουν :wink:

εγω να σου απαντήσω δε ξέρω γιατι το θέμα θρησκεία δε με απασχολεί καθόλου :wink::-)

ουτε θα έδινα καμία σημασία στο αν μπήκε παπάς στη τάξη και τι τους είπε !

(ελπίζω να βοήθησα)

:-)

Δεν είναι σωστό να πλησιάζει τα παιδιά για να τα ενημερώσει για το κατηχητικό.Δεν είναι όλα τα παιδιά χρ.ορθόδοξα.Ας σταθεί έξω απο το σχολείο να μοιράσει στους γονείς μόνο τα ενημερωτικά φυλλάδια.Εξάλλου νομίζω ότι όποιος γονιός ενδιαφέρεται για το κατηχητικό μπορεί να πάει στην εκκλησία να ρωτήσει τον παπά.

εγω να σου απαντήσω δε ξέρω γιατι το θέμα θρησκεία δε με απασχολεί καθόλου :wink::-)

ουτε θα έδινα καμία σημασία στο αν μπήκε παπάς στη τάξη και τι τους είπε !

Ούτε εγώ...

αλλά αν δεν κάνουμε την τρίχα τριχιά πως θα πορευτούμε...:lol::lol:

rQGhp3.png

Διαφημίσεις

Μια ερώτηση και απαντάει όποιος θέλει άμα θέλει.Αν αντί για παπάς έμπαινε ένας πχ ραββίνος(έτσι δε λέγονται?) να τα ενημερώσει για το αντίστοιχο τους κατηχητικό (αν υπάρχει δηλαδή) θ' αντιδρούσατε το ίδιο ψύχραιμα?

Εμένα προσωπικά με πείραξε αλλά δε το 'κανα και θέμα.

Όπως λεει και η emmaki, δεν επιτρεπεται παρουσια τριτων στο σχολειο χωρίς άδεια.

Εαν θέλει η ενορία να μοιράσει φυλλάδια για το κατηχητικο, μπορεί να το κάνει έξω απο το χώρο του σχολείου, και μάλιστα τα φυλλάδια - όπως και οποιαδηποτε άλλα φυλλάδια/διαφημηστικα - θα πρέπει να δινονται στους γονείς και όχι στα ίδια τα παιδια.

Εγω θα το έκανα θέμα και στο διευθυντη και, αν αυτο δεν αρκουσε, και στην Πρωτοβάθμια.

Μια ερώτηση και απαντάει όποιος θέλει άμα θέλει.Αν αντί για παπάς έμπαινε ένας πχ ραββίνος(έτσι δε λέγονται?) να τα ενημερώσει για το αντίστοιχο τους κατηχητικό (αν υπάρχει δηλαδή) θ' αντιδρούσατε το ίδιο ψύχραιμα?

Εγώ θα την άλλαζα λίγο την ερώτηση. Αν έμπαινε πχ ένας Κνίτης και τα ενημέρωνε για το φεστιβάλ της ΚΝΕ, ή ότι στην έξοδο του σχολείου διατίθεται ο Ριζοσπάστης πώς θα μας φαινόταν?

Γιατί να έχει δλδ δικαίωμα εισόδου στο σχολείο ο παπάς και να μην έχουν και άλλοι?

Να σου απαντήσω ως εκπαιδευτικός;

Προσωπικά δεν θα επέτρεπα σε κανέναν που δεν έχει άδεια να μπει μέσα στην τάξη μου και να ασχοληθεί με τα παιδιά για τον οποιονδήποτε λόγο. Ακόμα και ο διευθυντής του σχολείου να δώσει την άδεια δεν είναι υποχρεωμένος ο εκπαιδευτικός να κάνει τίποτα από τη στιγμή που η άδεια δεν είναι επίσημη και οι γονείς δεν είναι ενημερωμένοι.

Έτσι, λοιπόν, για μένα που είμαι εκπαιδευτικός είτε μου ουν ότι θέλει να μπει παπάς, είτε ραββίνος, είτε χότζας, είτε γιατρός, είτε πυροσβέστης, αν δεν έχει άδεια......και μιλάω για γραπτή άδεια την οποία θα δω με τα μάτια μου, όχι με τα λόγια

Εγώ θα την άλλαζα λίγο την ερώτηση. Αν έμπαινε πχ ένας Κνίτης και τα ενημέρωνε για το φεστιβάλ της ΚΝΕ, ή ότι στην έξοδο του σχολείου διατίθεται ο Ριζοσπάστης πώς θα μας φαινόταν?

Γιατί να έχει δλδ δικαίωμα εισόδου στο σχολείο ο παπάς και να μην έχουν και άλλοι?

Μαζί σας είμαι και συμφωνώ απόλυτα. Απλώς και εδώ ενδέχεται τα παραπάνω επιχειρήματα να σκοντάψουν στο ότι σύμφωνα με το Σύνταγμα, η επικρατούσα θρησκεία είναι η Χ.Ο. κτλ κτλ.

Δεν έχει δικαίωμα εισόδου ο παπάς. Όπως έγραψα και παραπάνω, έχει απλά ανοχή, λόγω αριθμητικής υπεροχής των ΧΟ.

Επίσης το ότι η επικρατούσα θρησκεία είναι η ΧΟ, δεν δίνει το δικαίωμα στους ιερείς να μπαινοβγαίνουν στα σχολεία. Άλλη είναι η έννοια του συντάγματος. Γι αυτό αντικαταστάθηκε το 'επίσημη' θρησκεία, με το 'επικρατούσα' θρησκεία.

Προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου.

Αν είμαι ανάξια να περάσω στο παιδί μου ότι ναι μεν ακούμε τα πάντα αλλά δεν επηρεαζόμαστε από το οτιδήποτε, είναι καθαρά δικό μου πρόβλημα.

Δεν έχει δικαίωμα εισόδου ο παπάς. .

Απλή η απάντηση και βάση νόμου από την emmaki.

rQGhp3.png

Αν είμαι ανάξια να περάσω στο παιδί μου ότι ναι μεν ακούμε τα πάντα αλλά δεν επηρεαζόμαστε από το οτιδήποτε, είναι καθαρά δικό μου πρόβλημα.

Βρε DALIA μου, αλοίμονο αν μπορούσε να μπει οποιοσδήποτε στο σχολείο και να λέει στα παιδιά ό,τι θέλει!

Εγώ, προσωπικά, τον ιερέα θα τον ανεχόμουν μόνο και μόνο επειδή είμαι ΧΟ. Για όλα τα υπόλοιπα, από τα γιαουρτάκια μέχρι την ΚΝΕ, θα έκανα μεγάλη φασαρία...

Ντάλια θα συμφωνούσα μαζί σου, αν οντως τα παιδά μας είχαν τη δυνατότητα να "ακούνε τα πάντα". Εφόσον δεν ακούνε τα πάντα, αλλά μόνο αυτά που έχουν να τους πουν οι εκπρόσωποι της "επικρατούσας" θρησκείας, τότε για μένα υπάρχει πρόβλημα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png