Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι πρώτες μέρες στον παιδικό! Αγωνίες και Φόβοι!


Recommended Posts

Καλησπέρα! Κι εμείς θα ξεκινήσουμε τον άλλο μήνα σταθμό μετά από μια απουσία 5 μηνών λόγω άδειας εγκυμοσύνης. Έχω πολύ άγχος γιατί ο Λευτεράκης μου δεν θέλει με τίποτα να πάει. Τον πήγα μια μέρα από αυτές για να δει τους περσινούς του φίλους και δεν ξεκόλλαγε από πάνω μου. Αυτό που με στεναχωρεί περισσότερο είναι οτι νώθω πως δεν περνάει καλά. Σε όλες τις φωτογραφίες από τον παιδικό είναι μόνος του χωρίς να συμμετέχει στα παιχνίδια των άλλων παιδιών. Απλά κάθεται μόνος του σε μια καρέκλα κρατώντας ένα παιχνίδι.Ενώ στην πραγματικότητα είναι πολύ ζωηρό παιδί. Επίσης φοβάμαι γιατί πέρυσι που ήταν η 1η χρονιά όλο αρρώσταινε (το μεγαλύτερο διάστημα που είχε μείνει απύρετος ήταν 5 μέρες) και είχε αρχίσει και έχανε βάρος αντί να πάιρνει. Με διαβεβαίωναν ότι τρώει καλά ακόμη και φαγητά που ξέρω ότι δεν του αρέσουν. Μπορεί βέβαια να φταίνε και οι αρρώστιες που έχανε βάρος. Το χειρότερο όλων είναι ότι πρέπει να πάω και τον μικρό μου που θα είναι μόνο μηνών!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Είναι δύσκολα τα πράγματα…

 

Ο μικρός μου έχει αλλάξει προς το χειρότερο στο σπίτι. Ενώ «προσαρμόστηκε» στο θέμα του να πάμε στο σχολείο, δηλαδή δεν έχουμε καμία φασαρία ή κλάματα κλπ., έχει γίνει πιο επιθετικός στο σπίτι, βγάζει γλώσσα (έντονα) και γενικά αντιδρά.

 

Φαντάζομαι πως αυτό συμβαίνει γιατί πλέον είδε πως το σχολείο είναι μια καθημερινή υποχρέωση και προσπαθεί να ανακτήτσει τον «έλεγχο» που βλέπει πως δεν έχει πια. Στο σπίτι ήταν ο άρχοντας των πάντων, ενώ εκεί, ένας ανάμεσα στους πολλούς.

 

Προχθές τσακώθηκε με ένα παιδάκι και επειδή το άλλο παιδάκι τον γρατζούνισε (μας το είπε η δασκάλα του) τον γρατζούνισε και ο Ανδρέας….

 

Χθες ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι τον χτύπησε και του τράβηξε τα μαλλιά (πάλι όπως μας είπε η δασκάλα του) και ο μικρός του πέταξε ένα χαλικάκι από την αυλή και χτύπησε το άλλο παιδάκι στην μυτούλα του… Ποιος ο Ανδρέας που τον χτυπούσα στον παιδότοπο και έφευγε… τώρα έχει αρχίσει και χτυπάει…Και προς Θεού, δεν λέω να τον δέρνουν και εκείνος να κάθεται να τρώει ξύλο αλλά να… είναι κάπως όλα αυτά… Αλλάζει το παιδάκι μου. :?

Link to comment
Share on other sites

Είναι δύσκολα τα πράγματα…

 

.

 

Προχθές τσακώθηκε με ένα παιδάκι και επειδή το άλλο παιδάκι τον γρατζούνισε (μας το είπε η δασκάλα του) τον γρατζούνισε και ο Ανδρέας….

 

Χθες ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι τον χτύπησε και του τράβηξε τα μαλλιά (πάλι όπως μας είπε η δασκάλα του) και ο μικρός του πέταξε ένα χαλικάκι από την αυλή και χτύπησε το άλλο παιδάκι στην μυτούλα του… Ποιος ο Ανδρέας που τον χτυπούσα στον παιδότοπο και έφευγε… τώρα έχει αρχίσει και χτυπάει…Και προς Θεού, δεν λέω να τον δέρνουν και εκείνος να κάθεται να τρώει ξύλο αλλά να… είναι κάπως όλα αυτά… Αλλάζει το παιδάκι μου. :?

 

Τι να πεις για τις αντιδράσεις, δεν ξέρω.....

 

Και δεν νομίζω ότι στην ηλικία τους, μπορείς να βγάλεις και εύκολα άκρη...

 

Εμένα να δεις πως μας έχει κάνει....

 

2 βράδυα ξυπνάει από τα άγρια χαράματα, 4-5 το πρωι, και μετά δεν ξέρει τι θέλει...

 

Σε πόνάει κάτι ? - οχι

Πεινας? - (αλοιμονο) οχι

Ελα να ξαπλωσεις στο κρεβατι μαζί μας - οχι

Τι θελεις ? - αγκαλια

 

Και την κουναει με τις ώρες ο πατερας της, που νομίζει οτι είναι βρεφος ακόμα, για να κοιμηθει, αλλά που....

 

:cry::cry::cry::cry:

.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραία που περνάμε εδώ στην εξοχή Ζήνα μου...!

 

Και μας, μας προβληματίζει το νυχτερινό. Ξυπνάει στις 4 (πάνω-κάτω) και αν δεν τον πάρουμε στο κρεβάτι μας γίνεται χαμός! Μόλις τον πάρουμε, κοιμάται σε δευτερόλεπτα... :?

Link to comment
Share on other sites

Αχ τι ωραία που περνάμε εδώ στην εξοχή Ζήνα μου...!

 

Και μας, μας προβληματίζει το νυχτερινό. Ξυπνάει στις 4 (πάνω-κάτω) και αν δεν τον πάρουμε στο κρεβάτι μας γίνεται χαμός! Μόλις τον πάρουμε, κοιμάται σε δευτερόλεπτα... :?

 

Αυτό γινόταν και με μας, αλλά 2 μερόνυχτα τώρα, ξυπνάει, και δεν ξέρει τι θέλει....

 

Τι να την βάλουμε μαζί μας, τιποτα...

 

Εντωμεταξύ, η μανα μου πριν 6 ημερες περιπου της έκοψε την πιπιλα!

Συμφωνήσανε λέει , να την πετάξουν...

 

Και αυτή την έχει ψιλοζητήσει τις πρώτες μέρες, άλλα όχι αυτά τα 2 βράδυα που δεν κοιμάται...

 

Λές να είναι αυτό ??? :(:(:cry::cry::cry:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη Ζήνα

 

Μπορεί να φταίει και αυτό. Εγώ θα σου πρότεινα, σαν μη-ειδική, απλώς σαν μανούλα, να μην της κάνετε μεγάλες αλλαγές ταυτόχρονα. Άσε να συνηθίσει στο σχολείο της, το καινούργιο περιβάλλον, την αλλαγή αυτή κλπ. και μετά της κόβεις την πιπίλα. Τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω. Του έχω πιπίλα πλέον μόνο στον ύπνο και σε κανα μήνα που θα έχει μπει στο κλίμα του σχολείου θα την κόψουμε.

 

Για δες το μήπως βοηθήσει! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλη Ζήνα

 

Μπορεί να φταίει και αυτό. Εγώ θα σου πρότεινα, σαν μη-ειδική, απλώς σαν μανούλα, να μην της κάνετε μεγάλες αλλαγές ταυτόχρονα.

 

Αυτό, σίγουρα από οτι φανηκε , της στοίχισε....

Μετά από παρότρυνση και της παιδιάτρου, και της Μαριας μας εδώ, της είπα ότι η γιαγιά, είχε κρατήσει την πιπίλα, και την βρήκε πάλι ...

 

Μου κάνει όμως εντύπωση, που δεν μας την ζήταγε , μονο δυο φορές την πρώτη μέρα....

 

Αρα, μήπως έχουν δίκιο στον παιδικό, που μου λένε ότι προσπαθεί να κρύψει τα συναισθήματα της ????? :(:(:(

.png
Link to comment
Share on other sites

Προχθές τσακώθηκε με ένα παιδάκι και επειδή το άλλο παιδάκι τον γρατζούνισε (μας το είπε η δασκάλα του) τον γρατζούνισε και ο Ανδρέας….

 

Χθες ένα μεγαλύτερο κοριτσάκι τον χτύπησε και του τράβηξε τα μαλλιά (πάλι όπως μας είπε η δασκάλα του) και ο μικρός του πέταξε ένα χαλικάκι από την αυλή και χτύπησε το άλλο παιδάκι στην μυτούλα του… Ποιος ο Ανδρέας που τον χτυπούσα στον παιδότοπο και έφευγε… τώρα έχει αρχίσει και χτυπάει…Και προς Θεού, δεν λέω να τον δέρνουν και εκείνος να κάθεται να τρώει ξύλο αλλά να… είναι κάπως όλα αυτά… Αλλάζει το παιδάκι μου. :?

 

Εμάς, την επιθετικότητα, την βγάζει τις τελευταίες μέρες σε εμάς....

 

Κλωτσιές όταν είναι να αλλάξουμε πάνα, μου έχει τραβήξει τα μαλλιά 2-3 φορές,(και όταν εφαρμόζω το σύστημα, στοπ η μαμα ποναει, δεν τα αφήνει).

 

Αυτο που βλέπω πάντως, είναι ότι ΟΛΑ τα παιδάκια, με διαφορετική σειρά, θα κάνουν ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Βρε λές να είναι οργανωμένα σε κάποια συμμορία , και ακολουθούν τους ιδιους τροπους εξόντωσης ????? :lol::lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Καλα μου φαινεται οτι ολα τα ιδια κανουν :shock: ... Αντιδρα με το παραμικρο, εχει γινει μυγιαγγιχτη, να μην πω για τα "καλουδια" που εφερε απο τον παιδικο (τραβαει μαλλια, γρατζουναει με τα νυχια της κλπ)...

 

Κι εμεις εχουμε ενα θεμα με την πιπιλα, στο σπιτι δεν της την δινω ποτε και μαλιστα τις κρυβω γιατι αν πεσει στο οπτικο της πεδιο τη θελει και γκρινιαζει, μονο στον υπνο την φοραει... Εδω και 2 εβδομαδες που ξεκινησαμε ομως παιδικο, δεν την πιεζω με την πιπιλα και της την δινω και στο σχολειο γιατι ειναι η παρηγορια της... Ευτυχως σημερα μου ειπε η δασκαλα να μην την βαζουμε με την πιπιλα στην αιθουσα γιατι θελουν και τα αλλα, και την αφησα στην τσαντουλα της εξω.. Να δουμε, θα την ζητησει αραγε :roll::roll:

 

Παντως διαβαζω τις αντιδρασεις των παιδιων σας και ειναι σαν να βλεπω το δικο μου :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι.. λίγο πολύ τα ίδια διαβάζω και γω από τις άλλες μανούλες.

 

Υπομονή μας... :?

 

Υ.Γ. Την άλλη Δευτέρα έχουν γιορτή για την 28η. Και ο μικρός μου έχει το πρώτο του ποίημα... 4 ολόκληρες γραμμές! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι.. λίγο πολύ τα ίδια διαβάζω και γω από τις άλλες μανούλες.

 

Υπομονή μας... :?

 

Υ.Γ. Την άλλη Δευτέρα έχουν γιορτή για την 28η. Και ο μικρός μου έχει το πρώτο του ποίημα... 4 ολόκληρες γραμμές! :lol::lol:

 

4 ολόκληρες γραμμές ?????? :D:D:D:D

 

Ετοιμάσου να σε παρουν τα ζουμιά...... :lol::lol:

.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα είμαι πανέτοιμη Ζήνα μου!!! :lol::lol:

 

Και να σου πω, μόλις είδα 4 γραμμές λέω "αποκλείται να το μαθει"... μου φάνηκε πολύ.

 

Τελικά το έμαθε πανεύκολα και μετά αναρωτήθηκα "βρε μήπως θεωρώ το παιδί μου μόμολο..."?!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι η ιδανική ηλικία να πάει ένα μωράκι βρεφονηπιακο σταθμό.... η κόρη μου τον Απρίλιο που θα επιστρέψω στη δουλειά θα πρέπει να πάει στο σταθμό ή να την κρατήσουν οι γιαγιάδες, λύση την οποία δεν θέλω και πολύ....

Τι να κάνω; πιστεύω ότι θα την κακομάθουν γιατί δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν και θα της κάνουν όλα τα χατίρια και μετά που θα την έχω εγώ και θα θέλω να επιβάλω καποια πράγματα δεν θα μπορώ και θα γίνομαι η κακιά......

 

please help.. Μαρία ευχαριστώ....

.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω πότε είναι η ιδανική ηλικία να πάει ένα μωράκι βρεφονηπιακο σταθμό.... η κόρη μου τον Απρίλιο που θα επιστρέψω στη δουλειά θα πρέπει να πάει στο σταθμό ή να την κρατήσουν οι γιαγιάδες, λύση την οποία δεν θέλω και πολύ....

Τι να κάνω; πιστεύω ότι θα την κακομάθουν γιατί δεν θα μπορούν να ανταπεξέλθουν και θα της κάνουν όλα τα χατίρια και μετά που θα την έχω εγώ και θα θέλω να επιβάλω καποια πράγματα δεν θα μπορώ και θα γίνομαι η κακιά......

 

please help.. Μαρία ευχαριστώ....

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
mtheo -

 

ΑΑ!! φρόντισε ο Γιώργος να είναι αυτός που θα τον αφήσει την δευτέρα! όχι εσύ!!! το άτομο που ήταν αυτές τις ημέρες! γιατί αλλιώς ακυρώνεται όλη η προσπάθεια...! (το έχω δεί άπειρες φορές να γίνεται και είναι καταστροφή!!)

 

ειμαι μια μανουλα που η μικρή μου ξεκινά παιδικό και έχω αγχωθεί με το θέμα της προσαρμογής και συγκεκριμένα με το ατομο που θα πηγαινει το παιδι τις πρωτες μερες και αν αυτό πρεπει να αλλάζει

 

Θα ήθελα τη γνώμη κάποιου ειδικού

 

Διαβασα τα βασικά αρθρα του parents «Πρωτη μερα στον παιδικό» και «Τι είναι ο παιδικός μαμα».

 

Αρχίζοντας να διαβαζω και τα διαφορα υπομνηματα από το φορουμ και συγκεκριμενα στο «Οι πρωτες μερες στον παιδικό αγωνίες και φοβοι» διαβασα ότι δεν είναι καλό να αλλαζει το ατομο… και σκεφτομαι ωχ!!! Εκανα πατατα με τον τροπο που οργανωσα τα πραγματα και τι είναι τελικά καλό να κανω τωρα??

Και λεγοντας πρωτες μερες?? Ποσες δηλαδη??? Θα μου πειτε σχετικο είναι και εξαρταται από το παιδι αλλα…???

 

Συγκεκριμένα

Ηδη εχουμε πάει 3 φορες μαζι στον παιδικό. Σε μια γιορτή που ηταν και γονείς και τελος Ιουνιου 2 φορες από μισή ωρα με εμενα μεσα για να γνωρισει χωρο και προσωπα και να της μεινει μια καλή αναμνηση. Βεβαια δεν ξεκολλησε από διπλα μου (γενικά εχει μια αδυναμια στη μαμα), μαζί παιζαμε και κοιταγαμε τα παιχνιδια και όταν καθησαμε ολοι σε καρεκλακια και εγω σε άλλο καρεκλακι 2 μετρα αποσταση να με βλεπει ψιλοδυσανασχετισε.

 

Τη δευτερα 10 Αυγουστου ξεκιναμε. Επειδη μεχρι 18 Αυγουστου δουλευω και λογω της προσκολλησης σε εμενα σκεφτηκα να την πηγαινει αυτές τις μερες η κυρια που την πρεσεχε περισυ και ήδη ήρθε και τις πρωτες μερες του Αυγουστου. Και θα είναι αυτή που θα είναι εξω στο σαλονι. Τα πηγαινουν πολύ καλά οι δυο τους και η μικρη εχει συνηθισει ότι όταν η μαμα παει στη δουλεια καθεται με την κυρια και περνανε ωραια.

 

Από τις 19 Αυγουστου μεχρι και 30 σχεδον δεν θα δουλευω οποτε ελεγα να την πηγαινω εγω με τη συγκοινωνια γιατι δυστυχως δεν οδηγώ ή αν μου τυχει κατι εκτακτο να την παει η κυρια. Ή να την πηγαινουμε μαζι με το αυτοκινητο της κυριας ή καποιες μερες ο μπαμπας αν μπορει. Με την ελπιδα από 1η ΣΕπτεμβρη να την πηγαινω μονο εγώ και το ιδανικό σιγα σιγα να φυγει με το λεωφορειακι

 

Το αγχος μου διαβαζοντας το φορουμ είναι αν μετά τη πρωτη βδομαδα που θα ξεκινησω να την πηγαινω εγω θα την αποσυντονισω.

 

Στον παιδικό δεν μου ειπαν κατι γι αυτό, ισως πρεπει να τους ρωτησω πιο συγκεκριμενα

 

Ισως σας φαινομαι υπερβολική αλλά σίγουρα εχω και εγω αγχος για το πώς θα τα παει και κυριως να γινει με τον καλυτερο δυνατό τροπο

 

Θελω τη γνωμη σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα , εμένα η μικρή μου είναι μόνο 20 μήνων απο 28Αυγούστου θα ξεκινήσουμε και μου είπαν ότι καλύτερα είναι να την πάρει κατευθείαν το λεωφορείο και να μην επέμβω καθόλου εγώ για να καταλάβει ότι είναι μια αλλάγη καλή.ελπίζω να μην κάνω λάθος αν έχεις κάτι διαφορετικό έιμαι ανοιχτή να το συζητ.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εμένα η μικρή μου είναι μόνο 20 μήνων απο 28Αυγούστου θα ξεκινήσουμε και μου είπαν ότι καλύτερα είναι να την πάρει κατευθείαν το λεωφορείο και να μην επέμβω καθόλου εγώ για να καταλάβει ότι είναι μια αλλάγη καλή.ελπίζω να μην κάνω λάθος αν έχεις κάτι διαφορετικό έιμαι ανοιχτή να το συζητ.:confused:

 

Kαλημέρα Nefreline. Αν μου επιτρέπεις να σου πω και εγώ τη γνώμη μου; Προσωπικά πιστεύω και αν φυσικά υπάρχει αυτή η δυνατόητα, να μην τη στείλεις απευθείας με το σχολικό. Σκέψου το άγχος της θα μπει σε ένα καινούργιο αυτοκίνητο με καινούργιους ανθρώπους, πιθανά με άλλα παιδάκια που ίσως κλαίνε και θα φτάσει σε ένα άγνωστο μέρος που θα δει και άλλες άγνωστες φάτσες....Φαντάσου την πρώτη μέρα που θα έπρεπε να πας στην καινούργια σου δουλειά χωρίς να έχεις ξαναπάει εκεί, οπότε δεν ξέρεις και τι σε περιμένει και να πρέπει να πας με ένα λεωφορείο μαζί με άλλους ανθρώπους που ίσως είναι στενοχωρημένοι, μπορέι και να κλαίνε. Ίσως βγάλεις το συμπέρασμα ότι εκεί που πας δεν είναι και τόσο ωραία δηλ. μπορεί να είναι και απαίσια και όλοι αυτοί που κλαίνε κάτι θα ξέρουν για αυτό που μας περιμένει....Δεν ξέρω αν τα περιγράφω τραγικά αλλά σκέψου ότι είναι σε μια ηλικία που σαφώς επηρεάζεται από αυτά που βλέπει γύρω της. Έτσι και αλλιώς το ότι θα πάει στο σχολείο είναι μια τεράστια αλλαγή για αυτήν και μπορεί να βοηθούσε περισσότερο αν την πήγαινες εσύ έτσι ώστε να μείνεις λίγο μαζί της και να την συστήσεις στη δασκάλα της για να καταλάβει και αυτή ότι την εμπιστεύεσαι. Και αργότερα τη στέλνεις με το σχολικό. Αυτό που σου είπαν από το σχολείο εγώ το βρίσκω λύση ανάγκης δηλ. αν δεν υπάρχει άλλη δυνατότητα και επιπλέον όπως έχω ξαναπεί και στο παρελθόν σχολείο που μου είπε μην ακούτε αυτά τα περί προσαρμογής θα τον φέρετε την πρώτη μέρα στις 7 και θα τον πάρετε στις 5 διαγράφηκε αυτόματα από τις επιλογές μου. Πιστεύω ότι και έτσι κάποια στιγμή θα συνηθίσει το παιδί αλλά με τι κόστος; με πόσο άγχος; με πόση αντίδραση που θα τη βλέπεις εσύ στο σπίτι και θα στενοχωριέσαι. Βέβαια και η πιο ομαλή προσαρμογή να γίνει πάλι μπορεί να δημιουργήσει αντιδράσεις από το παιδί γιατί η έναρξη του παιδικού είναι σαφώς μια τεράστια αλλαγή για αυτό, αλλά αν έχεις τη δυνατότητα προσπάθησε να τη βοηθήσεις όσο μπορείς. Συγγνώμη για το μεγάλο μου ποστ, ελπίζω να μη σε κούρασα.

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα , εμένα η μικρή μου είναι μόνο 20 μήνων απο 28Αυγούστου θα ξεκινήσουμε και μου είπαν ότι καλύτερα είναι να την πάρει κατευθείαν το λεωφορείο και να μην επέμβω καθόλου εγώ για να καταλάβει ότι είναι μια αλλάγη καλή.ελπίζω να μην κάνω λάθος αν έχεις κάτι διαφορετικό έιμαι ανοιχτή να το συζητ.:confused:

σου εστειλα πμ

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Nefeline, έχουν δικιο τα κοριτσια,

 

Διαβασε και τα αρθρα του στην κεντρικη σελιδα "Πρωτη μερα στον παιδικό" και "Τι ειναι ο παιδικος μαμα"

 

Εγω ξερω πως τις πρωτες μερες καλο είναι να ξερει οτι εισαι στο σαλονι. Και οι ωρες που θα καθεται θα ειναι σταδιακά.

 

Και εκει που θα πας να μην φανει οτι το διωχνεις εσύ, αλλα να το παρει η δασκαλα

 

Για το λεωφορειο επειτα από λιγες μερες και για αρχή μπορεί να στο φερνει. Θα μπει πιο ευκολα οταν ξερει οτι πάει στη μαμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σου Matri και Nefelirene

 

Matri -

ναι θα την αποσυντονίσει λίγο, εφόσον την πήγαινε η κυρία στην αρχή, το να την πας εσύ μετά.

θα είναι καλύτερο, να μην αλλάξει καθόλου το πρόγραμμα και να μείνει όπως άρχισατε..

επειδή θα είναι μια αλλαγή, τη στιγμή που θες σταθερότητα στα πάντα

αλλά και επειδή θα είναι μια αλλαγή απο ένα άτομο πιο ουδέτερο, σε άτομο πιο έντονα φορτισμένο (εσυ :-) ).

 

ο αποχωρισμός, όταν είναι άλλο οικείο άτομο εκτός της μαμάς πχ , είναι λίγο πιο ήρεμος - δεν αλλάζει κατι ριζικό στα συναισθηματα του παιδού, εσωτερικά, απο ότι πιστεύω, αλλά αλλάζει απλώς στο πώς τα εξωτερικεύει το παιδί.

Το πως τα εξωτερικεύει, πάλι, επηρεάζει το πως αντιλαμβάνεται την κατάσταση ένα παιδί.

Ένα παιδί μπορεί να έχει ανάγκη να εξωτερικεύσει, και να μπορεί αυτό να το κάνει καλύτερα με τη μαμά παρά με την νταντά.

Ενώ ένα άλλο παιδί όταν εξωτερικεύεται μπορεί να "χάνεται" στα συναισθήματά του οπότε μπορεί να του κάνει καλό να έχει μαζί του ένα άτομο πιο συγκρατημένο ή πιο ουδέτερο:

 

Αυτό ισχύει και αρκετά με τους μπαμπάδες, - συνήθως οι άντρες επειδή είναι πιο συνεσταλμένοι στο πως εξωτερικεύουν τα συναισθήματά τους, και τα παιδιά το μιμούνται - έτσι οι προσαρμογές που έχουν γίνει με μπαμπάδες, είναι πιο ήρεμες.

 

Όταν έρχεται δηλαδη πρώτα ο μπαμπάς,τις πρώτες μέρες, και μετά η μαμά, (και αλλαγή προγράμματος δηλαδη και άτομο πιο φορτισμένο)

 

ήταν πιο σύνηθες όταν έρθει η μαμά ότι τα παιδιά αντιδρούσαν πολύ πιο έντονα στον αποχαιρετισμό απο ότι με το μπαμπά.

 

αλλά όπως έγραψα πιο πάνω αυτό αφορά πιστεύω την εξωτερίκευση, και όχι το πως αισθάνονται μέσα τους.

 

Η εξωτερίκευση των αρνητικών συναισθήματων του παιδιού, δηλαδή κατά πόσο είναι δραματική για αυτό η στιγμή του αποχωρισμού,

ΔΕΝ είναι ενδεικτική του πως περνάει μετά το παιδί κατά την διάρκεια της ημέρας.

(Κάποια παιδιά έχουν απλώς ανάγκη το να εκφραστούν πολύ έτσι ώστε μετά να το αφήσουν πίσω τους και να αφιερωθούν στο παιχνίδι. Όταν επιστρέψει το μεσημέρι η μαμά, ή το οικείο άτομο, μπορεί να αρχίσουν να κλαίνε απευθείας με το που θα το δούν.

Αυτό είναι μια ανταλλαγή συναισθημάτων απαραίτητη και δεν σημαίνει ότι το παιδί έχει περάσει φρικτά! Έχω δεί παιδιά να περνάνε φανταστικά όλη την ημέρα και να έχουν αυτή την αντίδραση - η εξωτερίκευση τετοιοων συναισθημάτων λοιπόν είναι εντελώς φυσιολογική αν όχι απαραίτητη, για να περάσουν απο το στάδιο αυτό, στην προσαρμογή.

 

Άρα δεν είναι πάντα κριτήριο δηλαδή το πόσο λιγότερο θα κλάψει ένα παιδί, για το πόσο καλύτερη είναι η προσαρμογή του ή ένδειξη για το ποίος θα έπρεπε να το πηγαίνει/φέρνει.

Όλα είναι σχετικά με την κάθε περίπτωση. )

 

Κάποιοι μπαμπάδες που αισθάνονται πραγματικά πολύ ήρεμοι και δεν είναι επιβεβαρυμένοι με κάποια απο τα συναισθήματα που ίσως αισθάνεται η μητέρα, (το δικό της -μεγάλο- άγχος του αποχωρισμού απο το παιδί της το οποίο "μεγάλωσε" και δεν είναι πια μωράκι)

μπορούν, σε κάποιες περιπτώσεις να υποστηρίξουν λίγο καλύτερα τα συναισθήματα του παιδιού τους απο την ίδια τη μητέρα!.

(το έχω συναντήσει κάποιες φορές)

 

οπως και να έχει η σταθερότητα είναι το επιθυμητό.

Δεν είναι καλό η προσαρμογή να γίνεται απο εναλλαξ διαφορα ατομα,

αλλά πάλι, είναι καλύτερα να γίνει έτσι,

απο το να μη γίνει καθόλου.

 

 

 

αρκετά σημαντικό στην προσαρμογή είναι να είναι συνεχόμενες οι μέρες.

ακόμα και ένα ΣΚ ανάμεσα στις μέρες προσαρμογής και την πρώτη μέρα που θα πάει ένα παιδί στο σχολείο μόνο του,

 

πηγαίνει πιο μακριά την μνήμη ότι κάποιος ήταν μαζί του τις προάλλες και άρα το μέρος αυτό είναι ασφαλές.

Αυτό το καταλαβαίνετε εύκολα αν φανταστείτε ότι μετά απο τις διακοπές χριστουγέννων, περίπου 4 μήνες μετά την αρχική προσαρμογή, κάποια παιδιά εξαιτίας των διακοπών όπου πχ 2 εβδομάδες μπορεί να μην πάνε στον παιδικό, έχουν πάλι συναισθήματα ανασφάλειας,

ή μετά απο μια εβδομάδα απουσίας λόγω κάποιας ίωσης, το ίδιο.

 

Η έλλειψη αίσθησης του χρόνου που έχουν τα παιδιά σε αυτή την ηλικία δυσκολεύει πολύ το πως αντιλαμβάνονται όλα αυτά και είναι κάτι που θα πρέπει οπωσδήποτε να λαμβάνεται υπόψη.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη μέρα με σχολικό -

 

εστειλα και με πμ τα εξής

 

θεωρώ ανέυθυνο να απαιτούν να πάει ένα παιδί απο την πρώτη μέρα με το σχολικό.

 

Δυστυχώς όμως στην Ελλάδα συμβαίνουν πολλά απαράδεκτα,

και πολλά παιδιά έτσι πηγαίνουν στο σχολείο.

 

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν θα το ξεπεράσει το παιδί, αλλά το κόστος με το οποίιο θα το ξεπεράσει!?

Καταρχήν βλάπτει την σχέση του μαζί σου, γιατί με εσένα θα θυμώσει και θα πληγωθεί γιατι δεν θα καταλάβει γιατί το αφήνεις ετσι απλά σε κάτι,

τη στιγμή που μέχρι τώρα αποκλείται προφανώς να το αφήσεις σε κάποιο ξένο άτομο σε ξένο μέσο μεταφοράς ?

έτσι δεν είναι?

την στιγμή αυτή την ευαίσθητη της προσαρμογής το παιδί πρέπει να έχει εμπιστοσύνη στο γονιό του!

πώς να έχει εμπιστοσύνη στον γονιό όταν ο γονιός είναι αυτός που το αφήνει την πρώτη μέρα σε μια κατάσταση εντελώς άγνωστη?

όλες οι προσπάθειες μετά, του να αισθανθεί ήρεμα και όσο γίνεται λιγότερο ταραγμένο στην προσαρμογή, είναι πολύ πιο δύσκολες αφού κλονίζεται η εμπιστοσύνη που δείχνει στις πράξεις των γονιών του.

 

Εγώ δεν θα το δεχόμουν επουδενί, και θεωρώ αναίσθητους και μη επαγγελματίες όσους το κάνουν. Και όμως, πάνω απο 70% των παιδικών, αυτό κάνουν την σημερον ημέρα....

(για να λειτουργήσουν πιο εύκολα και ομαλά.. ΠΡΟΦΑΝΩΣ).... γιατί δεν θα βγούν απο το πρόγραμμά τους με αυτό το τρόπο.

 

Για ιδιωτικό ίδρυμα το οποίο θέλει υποτίθεται να προσφέρει κάτι παραπάνω, το θεωρώ απαράδεκτο.

Αν μου έλεγε κάποιος οτι το δημόσιο το κάνει επειδή δε μπορεί αλλιώς,

οκ να το δεχόμουν και θα εβρισκα δική μου λύση.

Αλλά ιδιωτικό? Οπου πληρώνεις για υπηρεσία? .... όχι...

 

(είμαι κατηγορηματική, και μακάρι και περισσότεροι γονείς να απαιτήσουν αυτά τα πραγματα γιατι ο ιδιωτικός τομέας είναι ακριβώς αυτό,

αυτό που ζητάει ο κόσμος θα αναγκαστεί να το δώσει.

 

διευκρίνιση-μπορεί να επιλέξεις νακάνεις αυτό που σου προτείνουν - δεν θα "πάθει" κάτι το παιδί σου, όπως και πολλά άλλα παιδιά που έχουν πάει έτσι στο σχολείο.

Με την ίδια λογική που και με ένα χαστούκι, ένα παιδί δεν θα "πάθει" κάτι. Καταλαβαίνεις πως το λέω έτσι? Όλα τα κακά περνάνε, αλλά κάποια, μένουν.

Το τι μένει και το τί περνάει, για τον καθένα είναι σχετικό ανάλογα με την φιλοσοφία και το σκεπτικό του καθένα μας...

Εγώ το σκεπτικό μου είναι ότι το συγκεκριμένο, σε συνδυασμό με την προσαρμογή του παιδιού που είναι έτσι και αλλιώς δυσάρεστη και χρονοβόρα (4 μήνες σίγουρα),

θεωρώ ότι αυτό μένει στο παιδί ή γίνεται πιο βαθύ τη στιγμή που δε χρειάζεται να είναι, για μια εβδομάδα ταλαιπωρία με το πηγαινε έλα και τον αποχαιρετισμό στο σχολείο.

 

ναι για τον γονιό είναι πιο δύσκολο να πηγαινει ο ίδιος το παιδί του στο σχολείο,

και χρονικα, και συναισθηματικά.

Για το παιδί όμως αυτή η κίνηση είναι σημαντική! Είναι συμμετοχή σε αυτό που περνάει, και δείχνει το μύνημα οτι ο γονιός είναι εκεί στην δυσκολία και αναλαμβάνει το ρόλο του.

...και η νταντά θεία γιαγιά να είναι που να πηγαίνει το παιδί στο σχολείο πάλι έιναι καλό, γιατι το παιδί αισθάνεται τη νταντά σαν προέκταση των γονιών και σαν άτομο εμπιστοσύνης.

 

Ο οδηγός του σχολικού και η συνοδός, δυο αγνωστα ατομα, πως μπορεί να αναλάβουν αυτό το ρόλο ξαφνικά μέσα σε μια μέρα ???

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

γιατί εμείς, τωρα, σαν γονείς φερόμαστε διαφορετικά στα παιδιά μας απ' ότι μας φερόντουσαν οι γονείς μας;

εμείς δεν είχαμε περίοδο προσαρμογής στο σχολείο. μπαίναμε στο σχολικό και δεν μας ενοιαζε.

μηπως τελικά κάνουμε κακό στα παιδιά μας κι όχι καλό σκεφτόμενοι ολες αυτες τις λεπτομέρειες;

ισως επειδή δεν δούλευαν οι περισσότερες μαμάδες, ενώ τώρα αισθανόμαστε τύψεις που δεν είμαστε μαζι με τα παιδιά μας πολλες ωρες;

ας χαλαρώσουμε λίγο...;;;

δεν ξέρω, εσείς τι λέτε;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ!ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΒΛΑΣΤΑΡΙ ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΩΣ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ ΓΟΕΡΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΘΕΡΜΟΠΑΡΑΚΑΛΑΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΙΘΟΥΣΑ ΝΑ ΦΥΓΕΤΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ!!!ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ ΕΓΩ!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΚΛΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΤΑΞΗ ΤΗΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ!ΣΗΜΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΜΕΙΝΕ 15 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΤΑ 10 ΕΚΛΑΙΓΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!Η ΨΥΧΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΗ!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια αλλο παλι και τούτο .Σήμερα μίλησα με το σταθμό και μου είπαν κάτι τρελλά με το ωράριο.Επειδή είχα ζητήσει επιστροφή με το σχολικό το πολύ μέχρι 16:30 αποφάσισαν σαν πιο κοντινή ώρα να την φέρνουσ 16:50 .

Εντάξει ρε παιδία δεν λέω πολλά τα παιδία και αυτοί προσπαθούν να καλύπτουν όλες τις ανάγκες αλλά να έχω ενα μωρό απο τις 07:30-16:50 σε παιδικό σταθμό μου φάινεται υπερβολικό.\

Μένω Νίκαια και ο σταθμός αυτός είναι στον Ανώ Κορυδαλλό σε πμ.μπορώ να πω το όνομα νομίζω ότιδήποτε γνωρίζετε ή εχετε ακούσει θα με βοηθήσει.

 

(Ϊσως χρειαστεί να ψάξω για άλλον)

 

Ευχαριστώ.:oops:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...