administrator

Καισαρική: ευρετήριο συζητήσεων - επισκληρίδιος, μυωπία, θηλασμός, απανωτή εγκυμοσύνη

Recommended Posts

Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Καισαρικη και Θαλασσα!!!!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?ψηφοφορία

κοιλια μετα την καισαρικη

Καισαρική και άσχημη ψυχολογία..

καισαρική - φιάλη αίματος

Ο ΛΟΓΟΣ.....

Γιατί χρειάζεται η επισκληρίδιος στην καισαρική;

γιατροι που δεν κανουν ευκολα καισαρικη

καισαρικη με επισκληριδιο?

Καισαρική + Φακοί επαφής

edit admin

Επιπλοκές καισαρικής

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4452

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ΄Ή ΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ?

Τοκετός και υψηλή μυωπία

Καισαρική - πόνος και κάψιμο

Διαφορά κόστους Φυσιολογικού Τοκετού και Καισαρικής

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=611

απο την ενότητα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΗΨΗ

Περίοδος ανάνηψης μετά από καισαρική και Φ.Τ.

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ - ΑΠΟΡΙΕΣ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7417&start=0

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13 ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6836&start=0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ?

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ

Επαναλαμβανόμενες καισαρικές

Καισαρική κ Θηλασμός

Eρώτηση: θηλασμός και καισαρική

Διαφημίσεις

Καλημερα κ απο μενα!

Γεννησα με ραχιαια αναισθησια, ημουν ξυπνια καθ'ολη την διαρκεια, ενιωθα αλλα δεν ποναγα. Στα 5 λεπτα ενιωσα ενα τρανταγμα κ ακουσα ενα μωρακι να κλαιει, μου φωναξε ο γιατρος μου "Χριστινα η κορη σου" την σηκωσε ψηλα, την ειδα, την πηρανε, την σκουπισανε, κ μου την εφεραν αμεσως στην αγκαλια μου, ανοιξε τα ματακια της, της μιλησα κ ηταν σαν να καταλαβε οτι ειμαι η μαμα της.

Ηταν καθ'ολη την διαρκεια ηρεμη, με ραψανε, με βαλανε στο κρεβατι μου κ ανεβηκαμε μαζι στο δωματιο, εκει τους εδωσα ρουχα, την ντυσανε κ επειδη ειχα ζητησει να μεινει μαζι μου, μειναμε μεχρι κ που φυγαμε απο την κλινικη.

Την θηλασα αμεσως... Ζητησα να μου τα βγαλουν ολα μολις αρχισα να νιωθω τα ποδια μου. Αλλα αρνηθηκαν οι νοσοκομες (πικρη ιστορια αυτη)

Σηκωθηκα την επομενη το πρωι, εκανα μπανιο, πηγα κ την εκανα κ εκεινη μπανιο κ ξεκινησαν οι επισκεψεις μας.

Η διαφορα στην τιμη ηταν 250 ευρω. Ηθελε 1500 ο γιατρος μου για Φ.Τ κ για Κ.Τ 1750.

Ο ουροκαθετηρας μπαινει γιατι δεν εχεις αισθηση, οτι κατουριεσαι... χιχι

Τα λοχεια ξεκινουν αμεσως οπως σαν να γενναγες με φυσιολογικο.

Guest
    Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από rania_t,
        Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια τη διαφορά ανάμεσα στην επισκληρίδιο αναισθησία και στην ραχιαία. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, γένννησα σε ιδιωτικό μαιεύτηριο της Θεσσαλονίκης με καισαρική τομή και επισκληρίδιο και μου άφησαν το σωληνάκι για ένα 24ωρο, αν θυμάμαι καλά. Δεν είχα καμία παρενέργεια, ούτε πονούσα ιδιαίτερα μετά. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου, που απ' ότι είδα από κάτι στατιστικά του νοσοκομείου, σε ένα έτος έκαναν 3200 ραχιαίες και περίπου 300 αναισθησίες με επισκληρίδιο. Επίσης μια φίλη μου που γέννησε στο Παπαγεωργίου μου είπε ότι της έκαναν ραχιαία αναισθησία, το σωληνάκι το έβγαλαν αμέσως μετά την καισαρική και το πρώτο 24ωρο πονούσε πολύ. Από αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο, κατάλαβα ότι η ραχιαία δρα πιο γρήγορα αλλά και η δράση της περνά πιο γρήγορα. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει? Είναι καλύτερα με επισκληρίδιο?
      • Από demi,
        εφτασε λοιπον για μενα η ωρα..αυριο κυριακη γενναω με προγραμματισμενη καισαρικη..ειναι η 2 φορα αλλα ομολογω οτι το αγχος ειναι μεγαλυτερο και τα συναισθηματα μπερδεμενα...δεν θελω να αποχωριστω το φουντουκακι μου για 5 μερες ..δεν θελω να με δει με σωληνακια και ορους και θα μου λειψει φρικτα..
        απο την αλλη θελω ενα υγιες μωρο και λαχταραω να τον γνωρισω και να του πω Καλως ηρθες αγγελουδι μου ...σε περιμεναμε ..
        το γεγονος οτι γενναω σε δημοσιο νοσοκομειο και οχι στο χλιδατο γενεσις (επιλογη μου βεβαια )με αγχωνει αρκετα....δεν ξερω την σταση του προσωπικου ,δεν ξερω τι ωρα θα με χειρουργησουν και μπορει να περιμενω ως και την δευτερα το πρωι αν δεν εχει ελευθερο χειρουργειο..
        ειμαι μπερδεμενη ,αγχωμενη...
        μου ειπαν για μια συνδιασμενη μεθοδο επισκληριδιου και ραχιαιας και ψαχνω ολο το ιντερνετ χωρις να εχω καταλαβει ακομα τι θα μου κανουν(ειμαι και φυσιοθεραπευτρια τρομαρα μου...
        ετσι λοιπον οσε ςκοπελες πανε αυριο εκκλησια ας μας συμπεριλαβουν στις προσευχες τους..
        ευχαριστω θερμα ολες τις κοπελες για την φοβερη συμπαρασταση ολους αυτους τους μηνες και τις πολυτιμες συμβουλες τους...
        επειδη εχω i phone θα σας ενημερωσω για το πως πηγε η καισαρικη μολις μπορεσω..
      • Από Mikraki2207,
        Εχω γεννησει εδω και μήνες βέβαια αλλα τωρα άρχισε να με τρωει πιο πολύ μέσα μου αυτό. Κάποια στιγμή στο φόρουμ ειχα διαβασει για το μετατραυματικό στρες που έχουν κάποια μωρά που δε γεννιούνται όπως τα προοριζει η φυση να γεννηθούν, κι απο τοτε αυτο χώθηκε στο κεφαλι μου και τειγυρνουσε. Εγω γεννησα με καισαρική τομή, κατεπείγουσα κιόλας έναν μηνα νωρίτερα απο την πητ. Ενω πιστευω ότι θα πρεπε τουλάχιστον να μου το ακουμπήσουν πάνω μου, μονο μου τον εδειξαν και τον πηρανε. Εκλαψε πολύ το μανάρι μου κι εγω παρεα και πλέον σκέφτομαι οτι αυτο το βιαιο ανοιγμα της κοιλιας και εισβολη στο χωρο του και ότι τον βγαλανε εξω ενω δεν ήταν έτοιμος και ουτε μπορούσε να αντιδράσει, ισως να του έχει προκαλεσει καποιο τραυμα . Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω τις γνώμες σας ή ίσως καποια ξέρει κατι παραπάνω πανω σε αυτο. Θέλω να κάνω τα πάντα ωστε να διορθωσω ότι μπορω. Στο ίντερνετ διαβασα ότι υπάρχουν και ψυχοθεραπείες μωρων γιαυτό το λογο, αστειο μου φαίνεται αλλα υπάρχει. Μου φαίνεται τοσο λογικο να χει καποιο τραυμα, αφού ακόμα κι εγω εχω μετα τη γέννα, οχι επειδή με κοψανε αλλα επειδή δεν ένιωσα τον πονο, επειδή ο αντρας της ζωής μου βγηκε με το ζόρι απο τη κοιλια, επειδη τον πήρανε μακριά μου και δεν ήμουν η πρώτη που τον πήρε αγκαλιά (καθε φορά που το σκέφτομαι αυτο κλαιω). Αυτα! Θα μπορούσα να γράψω κι αλλα, αλλα δεν είστε ψυχολογοι. 
        Και τωρα μόλις διαβασα αρθρο για το vaginal seeding και στεναχωρηθηκα ακόμα πιο πολυ που στο μωρό μου δεν προσφερα κατι τόσο απλο. Και απλώς πηγε σε ενα πολύ φωτεινο δωματιο με αλλα δεκα μωρα. 
      • Από pennyscorpina,
        Γεια σας Δεν ξέρω αν το θέμα που ανοίγω ανήκει σε αυτήν την κατηγορία ( Τοκετός & Μαιευτήριο) και ελπίζω να μην έχει ξαναανοιχτεί κάπου αλλού και δεν το έχω δει.
        Ηθελα να ρωτήσω μετά από φυσιολογικο τοκετό πότε μπορεί να μείνει κάποια έγκυος; Ο γιατρός μου μου είπε μετά από ένα χρόνο, όμως υπάρχουν κοπελες που έμειναν πριν. Μηπως γνωρίζετε εάν υπάρχει κάποιος κινδυνος εάν μείνει κάποια έγκυος πιο νωρίς απο τον χρόνο; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας
      • Από Φουλα2,
        Καλησπέρα σας, 

Διανύω το 6μηνο του ΟΑΕΔ και είμαι πάλι έγκυος... Δεν γνωρίζω αν δικαιούμαι τα επιδόματα μητρότητας και λοχειας για τόσο σύντομο χρονικό διάστημα.. Να ενημερώσω πως δουλεύω 10 χρόνια στην εταιρία και είμαι full time αορίστου χρόνου... Αν γνωρίζει κάποιος, θα με βοηθούσε πάρα πολύ.. 

Ευχαριστώ.. 
      • Από Iwannart,
        Καλησπερα σας!!! Θελω να ρωτησω ειμαι εγκυος στο δευτερο παιδακι οπου οταν το μαθα ημουν στο εξαμηνο του οαεδ. Γνωριζω πως πρεπει να εχω 200 ενσημα για να παρω τα επιδοματα. Το ερωτημα μου ομως ειναι το εξης θα παρω το ιδιο ποσο που ειχα παρει στη πρωτη γεννα;; γιατι μια συναδελφος που ηταν ακριβως ιδια περιπτωση με μενα δεν πηρε τα ιδια πηρε πολυ λιγοτερα μου πε γιατι εμεινε εγκυος ενω ηταν ακομα στον οαεδ ξερετε κατι τετοιο εσεις γιατι στο ικα οποτε παω δε βγαζω ακρη και επειδη δε θελω να τσακωθω ρωταω εδω μπας και γνωριζει καποιος να με βοηθησει. Ευχαριστω
      • Από Sentir...natureza,
        Τι ακριβώς είναι το «vaginal seeding»;

Είναι μια πρακτική όπου οι μητέρες που γεννούν τα παιδιά τους με καισαρική τομή, με μια γάζα που έχει τοποθετηθεί μια ώρα πριν στον κόλπο τους, απλώνουν τα κολπικά βακτήρια στο στόμα, στο πρόσωπο και στο σώμα του νεογέννητου.

Μπορεί αυτή η πρακτική να ακούγεται ακραία, αλλά τα μωρά που γεννιούνται φυσιολογικά έρχονται σε επαφή με περίπου 300 διαφορετικά βακτήρια υποστηρίζει ο Dr Hannah Dahlen, γεγονός που δεν βιώνουν εκείνα που γεννιούνται με καισαρική τομή.

Εκείνοι που υποστηρίζουν το «vaginal seeding» αναφέρουν πως η δημιουργία μιας τέτοιου είδους επαφής με τα μικρόβια, στα οποία θα είχε εκτεθεί το μωρό εάν γεννιόταν φυσιολογικά, μπορεί να βοηθήσει στην ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού συστήματοςμε τον ίδιο τρόπο.

Μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή είναι πιθανότερο να πάσχουν στο μέλλον από προβλήματα υγείας όπως είναι το άσθμα, οι αλλεργίες, το έκζεμα, ο σακχαρώδης διαβήτης τύπου 1 και η κοιλιοκάκη, ενώ έχουν επίσης περισσότερες πιθανότητες να νοσηλευτούν για γαστρεντερίτιδα και αυτοάνοσα νοσήματα.

Η Δρ. Μαρία Gloria Dominguez-Bello, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης διεξήγαγε μια μελέτη στο Puerto Rico με 21 μωρά, στα οποία αμέσως μετά την καισαρική τομή κάλυψαν με κολπικά υγρά το στόμα και το πρόσωπο των νεογνών και τα τοποθέτησαν στο στήθος της μητέρας. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πράγματι υπήρξε αποικισμός με την χλωρίδα των βακτηρίων της μητέρας στο έντερο και ενεργοποίηση του αμυντικού τους συστήματος.

Επίσης, μελέτες έδειξαν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή και γίνεται η διαδικασία του vaginal seeding ή κολπικός βακτηριακός αποικισμός (ΚΒΑ) έχουν διπλάσια βακτήρια από τα γεννηθέντα με καισαρική τομή και πλησιάζουν της βακτηριακής χλωρίδα των παιδιών που γεννήθηκαν κολπικά, παρόλο που αυτά υπερέχουν κατά έξι φορές περισσότερο στον αποικισμό του εντέρου τους.

Χαρακτηριστικά ο Dr Josef Neu, καθηγητής Παιδιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Φλόριδας αναφέρει ότι όσο νωρίτερα στην ζωή μας ενεργοποιούμε το αμυντικό μας σύστημα ερχόμενοι σε επαφή με πολλούς μικροοργανισμούς τόσο πιο ισχυρό αμυντικό σύστημα χτίζουμε σε σχέση με το να γίνεται σιγά σιγά και αργότερα στην ζωή μας.

Ολοκληρο το αρθρο εδω
        http://eimaimaia.gr/2018/03/09/vaginal-seeding-μια-νέα-αμφιλεγόμενη-πρακτική-στο/