Recommended Posts

Καλημέρα. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποια τη διαφορά ανάμεσα στην επισκληρίδιο αναισθησία και στην ραχιαία. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, γένννησα σε ιδιωτικό μαιεύτηριο της Θεσσαλονίκης με καισαρική τομή και επισκληρίδιο και μου άφησαν το σωληνάκι για ένα 24ωρο, αν θυμάμαι καλά. Δεν είχα καμία παρενέργεια, ούτε πονούσα ιδιαίτερα μετά. Σε αυτήν την εγκυμοσύνη, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω στο νοσοκομείο Παπαγεωργίου, που απ' ότι είδα από κάτι στατιστικά του νοσοκομείου, σε ένα έτος έκαναν 3200 ραχιαίες και περίπου 300 αναισθησίες με επισκληρίδιο. Επίσης μια φίλη μου που γέννησε στο Παπαγεωργίου μου είπε ότι της έκαναν ραχιαία αναισθησία, το σωληνάκι το έβγαλαν αμέσως μετά την καισαρική και το πρώτο 24ωρο πονούσε πολύ. Από αυτά που διάβασα στο διαδίκτυο, κατάλαβα ότι η ραχιαία δρα πιο γρήγορα αλλά και η δράση της περνά πιο γρήγορα. Υπάρχει κανείς να με διαφωτίσει? Είναι καλύτερα με επισκληρίδιο?

Διαφημίσεις

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια.

Γεννησα σε ιδ. κλινικη στην Λεμεσο με ραχιαια.

Η ενεση με επιασε αμμεσως κ στα 5-10 λεπτα βγηκε η μικρη μου.

Δεν εμεινα καθολου στο χειρουργειο μετα το ραψιμο, ανεβηκαμε μαζι στο δωματιο, ενιωθα τελειως καλα, τους εδωσα ρουχα, την ντυσανε κ μου την φερανε πισω. Αρχισα να νιωθω μετα απο μιση ωρα τα ποδια μου κ ζητησα το ιδιο απογευμα να μου τα βγαλουν ολα. Σωληνακι φυσικα δεν ειχα, μονο καθετηρα κ ορο. Σηκωθηκα λοιπον που λες εκανα μπανιο, θηλασα κ ενιωθα μια χαρα.

Θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη, εδω πλεον δεν κανουν επισκληριδιο.

Γεια σας..Πριν 6 μήνες γέννησα το μωράκι μου με καισαρικη σε δημοσιο νοσοκομειο στο οποιο δυστυχως κανουν μονο ραχιαία ή ολικη ναρκωση στις καισαρικές.Εγώ έκανα ραχιαία:-(.Τους τελευταίους μήνες εκτος απο το οτι πονάει η σπονδυλικη μου στήλη σε ένα σημείο,πιθανότατα στο σημειο όπου εγινε η ένεση,είναι μουδιασμένα μονίμως τα 2 μεγαλα δαχτυλα των ποδιών μου.Επίσης,την 3η μέρα μετα τη γεννα και για 4-5 ημέρες είχα ΤΡΟΜΕΡΟΥΣ πονοκεφάλους που δεν περνούσαν με κανενα παυσίπονο.Ο παθολόγος μου το απέδωσε σε πίεση που ασκείται από τραυμτισμό λόγω ραχιαίας ανάμεσα στους σπονδύλους.Θεραπεία?-φυσιοθεραπεία.Σας εχει συμβει κατι ανάλογο?Πέρασε τελικά ο πόνος??Σε πόσο χρόνο και πως??

Κι εγώ πριν 6 μήνες που γέννησα έκανα ραχιαια αλλά καμία σχέση με αυτά που περιγράφεις!

Μήπως έκανες κάτι εσύ π.χ. σήκωσες ή κούνησες το κεφάλι σου;

Το κεφάλι μου το κούνησα μετα απο 24 ώρες.Εκ των υστέρων όμως συνειδητοποίησα οτι το προσκέφαλο του κρεβατιού μου είχε μια μικρη κλίση κ δεν ηταν εντελως οριζόντιο.Με επισκέπτηκε κ ο αναισθησιολογος κ δεν ειπε τπτ γιαυτο.τί να πω!επίσης δυσκολεύτηκαν να βρουν το σημειο στην σπονδυλικη μου στηλη για την ενεση κ οταν τελικά την έκαναν πετάχτηκα μέχρι το ταβάνι σαν να με χτύπησε ρεύμα,πετάγοντας κ τον γιατρο από πάνω μου που με πίεζε προς τα κάτω.Ανησυχώ μήπως δεν "πέτυχαν" στην τεχνική τους κ γιαυτό μουδιάζω τώρα..:cry:

Γεννησα με καισαρική στις 17/05. Εκανα και ραχιαία και επισκληρίδιο δυστυχώς γιατι ξεκινησα φυσιολογικά είχα επισκληρίδιο αιμοραγούσα και μου έβαλαν ραχιαια.μΕμετάγγισαν και με δυο φυάλες αίμα.Οι μαίες μου ανσήκωσαν λίγο το προσκέφαλοχωρις μαξιλάρι και μου ειχαν πει δεν πειράζει.Με σήκωσε ο γυναικολόγος πριν το 24ωρο στις 20 ώρες. Ειχα ίλιγγο και σαν θολούρα. Τους ειπα τη δευτερη μέρα να μου σταματήσουν την επισκληρίδιο και ήμουν λίγο καλύτερα. Την επόμενη μέρα μου έβγαλαν το καθετηράκι και σηκώθηκα εκει με έπιασε ιλιγγος με εμβοη ξάπλωσα και μου έβαλαν πριμπεραν. Περασε. Εκτοτε είχα΄λίγο ζάλη αλλά λόγω αυπνίας και αδυναμίας. Στις 37 μέρες με έπιασε ζάλη η οποία έρχόταν και παρέρχοταν με μορφή ταλάντωσης. Μετα από πέντε μέρες εκανα και μια φορα ίλιγγο για δευτερόλεπτα. Αρχισα το έψαξα ο ένας ωρλ μου έδωσε ασκήσεις ιλιγγου θέσης τις ξεκίνησα και έγινα χάλια και τάση για εμετο και το βουητο στο αυτι..Εκανα μαγνητική αυχένα εγκεφάλου ακουόγραμα βιντυεονυσταγμογράφημα όλα καλά..Και μου είπαν και ο νευρολόγος και ο ωρλ ότι με πείραξε το φαρμακο της ραχιαιας και να κάνω υπομονή θα κάνει το κυκλο του και θα περάσει. Τυχαια βρήκα και μια συνάδελφο και μου έιπε ότι και αυτή μετά τη ραχιάια ήταν 7 μήνες έτσι. Σας έτυχε κάτι τέτοιο?Εντωμεταξύ θηλάζω και δεν μπορω να πάρω τιποτα. Η εμβοή στο αυτι ειναι ενοχλητική και η ζάλη με πιανει μες την μέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν κοιμάμαι και πολύ λόγω κολικων της μικρής και δεν ετρωγα και καλά λόγω και της τάσης για εμετο που είχα και της στενοχώριας μου με όλα αυτά...Αλήθεια αντιμετωπισε κάποια κάτι παρόμοιο?Στο ενδιαμεσο ήμουν καλά για κανένα μήνα.

tEksp3.png?8gzbt5YV

πιο πολυ μοιαζει με κουραση ,μηπως εχεις και αναιμια- γι αυτο ζαλιζεσαι πολυ. νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρη, οτι αμα ειναι θεμα φαρμακου δε θα συνεχιζοταν επειδη δεν παραμενουν στον οργανισμο-ειναι μονο για εκεινες τις μερες.

τρεχα για αιματοκριτη!!! φαι και υπνος οσο μπορεις!!!

Εκανα και ειχα καλυτερο απο ποτε 45,8. Υπνο χρειάζομαι αλλά η εμβοή (αν και ηπια) με ενοχλεί το βράδυ οταν ηρεμω, κοιμάμαι μεν ξυπναω με πονοκέφαλο δε και το έχω 5 μερες. Ο ΩΡΛ που πήγα ειναι εξειδικευμένος σε τέτοια θέματα και μου ειπε ότι δεν μου βρίσκει τιποτα. Και η εμβοή και η ζάλη θα κάνουν το κυκλο τους και θα φύγουν. Και η άλλη κοπέλα τα΄ιδια ακριβως. Πήρα και τη μαία μου και μου έιπε ότι το έχει ξανακουσει στο νοσοκομείο, κρατάνε κάποιους μήνε και σταματάνε.

tEksp3.png?8gzbt5YV

Διαφημίσεις

Καλησπέρα, πήγα και στον ορθοπεδικό μου και μου είπε το ίδιο φταει η ραχιαία και έκανα και υπόταση βέβαια ο αιματοκρίτης μου είναι ψευδώς ανεβασμένος γιατί είμαι λέει αφυδατωμένη και να κάνω υπομονή γιατί αργει να περάσει. Δεν αντέχω άλλο αυτή τη ζάλη και έχω και πονοκέφαλο σήμερα.Αχ υπάρχει καποια κοπέλα που να έιχε κάτι παρόμοιο, δεν την παλευω άλλο αυτη την κατάσταση.

tEksp3.png?8gzbt5YV

Θα σου πω την δικη μου εμπειρια.

Γεννησα σε ιδ. κλινικη στην Λεμεσο με ραχιαια.

Η ενεση με επιασε αμμεσως κ στα 5-10 λεπτα βγηκε η μικρη μου.

Δεν εμεινα καθολου στο χειρουργειο μετα το ραψιμο, ανεβηκαμε μαζι στο δωματιο, ενιωθα τελειως καλα, τους εδωσα ρουχα, την ντυσανε κ μου την φερανε πισω. Αρχισα να νιωθω μετα απο μιση ωρα τα ποδια μου κ ζητησα το ιδιο απογευμα να μου τα βγαλουν ολα. Σωληνακι φυσικα δεν ειχα, μονο καθετηρα κ ορο. Σηκωθηκα λοιπον που λες εκανα μπανιο, θηλασα κ ενιωθα μια χαρα.

Θεωρω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη, εδω πλεον δεν κανουν επισκληριδιο.

γεια σε ολες..ηθελα να ρωτησω σε ποια κλινικη στην κυπρο εκανεσ την ραχιαια και ποιος ηταν ο γιατρος?giati θελω να βρω ενα καλο γιατρο!

σε ευχαριστω:D

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΦΤ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΚΤ, ΛΟΓΩ ΣΚΟΛΙΩΣΗΣ 33 ΜΟΙΡΩΝ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ SPINAL. ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΟ SPINAL???? ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΕΡΑ-ΔΩΘΕ...ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...:cry:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ.!!! Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΦΤ ΟΥΤΕ ΣΤΗ ΚΤ, ΛΟΓΩ ΣΚΟΛΙΩΣΗΣ 33 ΜΟΙΡΩΝ..ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ SPINAL. ΕΙΝΑΙ Η ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ ΤΟ SPINAL???? ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΩς ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ??ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΛΙΓΟ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΥΡΝΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΠΕΡΑ-ΔΩΘΕ...ΟΠΟΙΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ...:cry:

Εκανα και τα δυο και με πειράξε μάλλον η ραχιαια, δεν πρεπει να κουνηθεις να σηκώσεις κεφαλι ουτε μαξιλάρι ουτε κλίση στο προσκέφαλο κατι που δεν μου το ειπαν ουτε το προσεξαν(φαινεται βλεπανε το μηχανημα της επισκληριδιου και δεν πήγε το μυαλό τους) και έπαθα εμβοες (τις έχω ακόμα ηπιες) και ιλιγγο ότυαν σηκώθηκα περιστροφικό για λίγο και μετα απο 20 μερες για 6 μηνες ειχα ζάλη σαν ιλιγγος μη περιστροφικός.Τωρα με πιανει ελάχιστα εως καθόλου και οι εμβοες μου ειπαν θα φυγουν με τον καιρό..Τωρα τι να σου πω πήγα σε νευρολόγο ωρλ ορθοπεδικό και όλοι μου ειπαν με πειραξαν τα φαρμακα της ραχιαιας και να κάνω υπομονή και ότι επειδή η ραχιαια ειναι οσφυονωτιαία παρακέντηση φεύγει εγκεφαλονωτιαίο υγρό ανάλογα το πόσο έφυγε μπορεί να κάνει τέτοια συμπτωματα μέχρι να αναπληρωθει..Μια άλλη γυναικολόγος μου ειπε ότι η ραχιαια τρυπάει μηνιγγα και τα κάνει..Επίσης κάνει πονοκεφάλους εντονους..Παιδευτικα πάρα πολύ και ξέρω αλλες 2 που ειχαν (χωρις εμβοες η μια) και τους περασε έπειτα απο μόνο ραχιαια η μία μαλιστα στο ένα δεν ειχε τιποτα στο άλλο ειχε ζαλη τετοια 3 μηνες....Με αναισθησιολογους που μίλησα άλλοι λενε κάνει μόνο πονοκεφάλους αλλοι λένε ειναι πιθανό τωρα τι να σου πω.Και εγω εχω σκολίωση άλλες έιχαν σπονδυλοδεσία και έκαναν επισκληρίδιο επίσης άλλες έκαναν ραχιαια και δεν έπαθαν τιποτα ισως σε μενα να ήταν τυχαίο.

tEksp3.png?8gzbt5YV

Διαφημίσεις

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΤΟΤΕ Κ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ...ΟΛΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΚΑΘΟΛΟΥ

Στο ευχομαι μέσα απο την καρδιάμου! Εγω αιμοράγησα οπότε δεν ξέρεις αν ηταν όλα μαζι ή μόνο η ραχιαία και δεν σημαίνει οτι αν πραγματι ευθυνεται η ραχιαια οτι θα το πάθεις και εσυ..Εμένα μου ειχαν ανασηκωμένο προσκέφαλο και με σήκωσαν πριν το 24 ωρο που δεν έπρεπε, αν την κάνεις προσεξε να εισαι ακίνητη 24 ωρες χωρις να κουνας καθόλου το κεφάλι σου και να μην σηκωθεις πριν το 24ωρο.Αυτα δεν νομίζω να πάθεις τιποτα κανουν ένα σωρο την ημέρα και ειναι μια χαρα μην φοβασαι.

tEksp3.png?8gzbt5YV

Καλησπέρα κορίτσια!Σήμερα στο δρόμο είδα μια γνωστή μου που γέννησε και αυτή στο Κιλκίς με τον ίδιο γιατρό που θα γεννήσω και εγώ και μου είπε ότι έκανε ραχιαία νάρκωση.Εγώ με το γιατρό μιλήσαμε για επισκληρίδιο και δεν έχω ιδέα τι είναι η ραχιαία.Μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε λιγάκι?Θα ρωτήσω και το γιατρό βέβαια αλλά θα πάω σε καμιά 10 μέρες.

Εκανα ραχιαια οταν γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο. Η διαφορα με την επισκληριδιο ειναι οτι γινεται μονο σε περιπτωση καισαρικής ειναι μια ενεση που την κανεις στην σπονδυλικη στήλη και σε ναρκωνει εντελως απο τη μεση και κατω αλλα κραταει λιγο καμια ωρα και μετα φευγει.Το επισκληριδιο το κανουν πιο πολυ για φυσιολογικο τοκετο γινεται παλι στη σπονδυλικη στήλη και μπορει να ξαναγεμίσει με φαρμακο αν δεν ολοκληρωθει ο τοκετος και κρατήσει πολύ.

Κι εγω ραχιαια εκανα. Ο γιατρος μου ελεγε ραχιαια κι εγω νομιζα οτι ειναι το ιδιο με την επισκληριδιο. Δεν ξερω γιατι μου εκαναν ραχιαια αντι επισκληριδιο. Οντως μια ενεσουλα ειναι χαμηλα στη σπονδυλικη στηλη. Το κακο ειναι οτι μολις περασει η ναρκωση, πονας πολυ. Εγω πονουσα πολυ για κανενα τριωρο μετα τη γεννα και δε μ'επιανε κανενα παυσιπονο (παρα μονο το μωρο μου οταν επιτελους μου του φερανε. Ξεχασα και πονους και ολα!)

εγω αυτο που ξερω αναμεσα στη ραχιαια και στην επισκληριδιο υπαρχουν διαφορες, γινετε βεβαια με τον ιδιο τροπο αλλα η επισκληριδιο ειναι πιο δυνατη γινετε και σε φυσ. τοκετο και σε καισαρικη ενω η ραχιαια γινετε σε καισαρικη. Η ραχιαια ειναι πιο ελαφριας μορφη ναρκωση και ακομα καλυτερη για το μωρο ενω η επισκληριδιο ειναι βαρια ναρκωση. Δεν εχω κανει καμμια απο τις 2 διοτι ειχα προβλημα με τη μεση μου και μου εκαναν ολικη ναρκωση αλλα ο αναισθησιολογος με ενημερωσε για ολες τις ναρκωσεις.

Γιώργος 26.10.2002 Άγγελος 12.07.2007 Εμμανουέλα 02.03.2012 Παναγιώτης 02.02.2015

Στη ραχιαια όντως πονας πολυ οταν φυγει αλλα ειναι απο τις συσπασεις που κανει η μητρα δηλαδη κατι φυσιολογικο που αν γεννουσε φυσιολογικα θα το ειχες τον πονο πριν τη γεννα. Στο επισκληριδιο δεν πονας επειδη μπορουν να σου ξαναβαλουν φαρμακο. Η ραχιαια ειναι πιο καλη και για το μωρο και για τη μανα το επισκληριδιο εχει παρενεργειες οσες γνωστες μου εκαναν τρεμαν σαν το ψαρι εξω απο το νερο ενω εγω με τη ραχιαια δεν ειχα τετοια εκτος απο τον πονο απο τις συσπασεις της μητρας που περασε μετα απο 3 ωρες μπορεις όμως να ζήτησεις καποιο παυσιπονο αν θες και δεν θυλασεις αμεσως τυπου voltaren

Πάντως δεν έχεις πάντα παρενέργειες απο την επισκληριδιο. Στην πρώτη μου γέννα εκανα επισκληριδιο και δεν είχα τίποτα. Μια τελεια γέννα και πολυ γρηγορη. Μου έσπασαν όμως τα νερά. Στην δεύτερη που πήγα με πρόκληση έτρεμα σαν το ψάρι έξω απο το νερό, όπως είπε και η xazomama2010 :D. Αλλα κράτησε πολλές ώρες η διαδικασία και μάλλον ήταν η κουραση που μου βγήκε έτσι, απλά ήμουν ναρκωμενη και δεν μπορούσα να το κοντρολαρω.

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Δυο βδομαδες μετα τη γεννα, ερχομαι κι εγω να καταθεσω την εμπειρια μου απο την καισαρικη με ραχιαια αναισθησια. Γεννησα στο Ελενα και αναισθησιολογος μου ηταν μια γλυκητατη κυρια, ονοματι Ηλεκτρα απο οτι εμαθα αργοτερα. Η ραχιαια αναισθησια επιτυγχανεται με καποιες ενεσεις (4-5 υπολογισα) στη σπονδυλικη στηλη, οι οποιες ειναι σχετικα ανωδυνες (οι 4 αποπειρες για φλεβοκαθετηρα με πονεσαν απειρως περισσοτερο). Σε 5 λεπτα περιπου ειχα μουδιασει απο την κοιλια και κατω, ειχα μεν αισθητικοτητα στην περιοχη αλλα δεν πονουσα. Χαρακτηριστικα, η αναισθησιολογος εβρεχε ενα βαμβακι και το τοποθετουσε στην κοιλια μου και με ρωτουσε αν ειναι ζεστο η κρυο, και δεν μπορουσα να καταλαβω. Οταν επιτευχθη η αναισθησια, αρχισε η επεμβαση, την οποια βιωσα σαν ενα απαλο μασαζακι στην κοιλια. Η αναισθησιολογος ηταν διπλα μου, μου χαιδευε τα μαλλια και με ενημερωνε για το ποσος χρονος απομενει μεχρι να δω το μωρο μου. "Σε 3 λεπτα θα δεις το μωρο σου" μου ελεγε χαμογελωντας. Η ολη διαδικασια διηρκησε 5 λεπτα, και μου εφεραν το μωρο διπλα μου να το φιλησω. Στην ανανηψη ξεκινησε το χαρακτηριστικο τρεμουλο αλλα μου εβαλαν εναν πρασινο ορο και σταματησε. Κουνησα τα ποδια μου σε λιγα λεπτα, αλλα ηταν ακομα πολυ μουδιασμενα για να μπορεσουν να ειναι λειτουργικα. Το μονο κακο ειναι οτι δεν επρεπε να πολυκουναω το κεφαλι μου, επομενως εμεινα ξαπλωμενη στο κρεβατι μεχρι το επομενο πρωι. Γενικα για μενα η καισαρικη με ραχιαια αναισθησια ηταν μια θετικοτατη εμπειρια και με βοηθησε στο να απολαυσω τη γεννα μου στο επακρο!

ExxSp3.png

Εγώ τι να επιλέξω? Πραγματικά το μοναδικό μου άγχος είναι αυτό..

Το πρώτο χειρουργείο που έκανα στη ζωή μου ήταν στο διάφραγμα με ολική νάρκωση, αποτέλεσμα αυτού, πρησμένα μάτια με δάκρυα συνεχώς και ξερός βήχας. Το επόμενο χειρουργείο, η καισαρική με επισκληρίδιο και τα ίδια αποτελέσματα πάλι, μόνο που από εκεί και μετά νιώθω ότι η μέση μου με πονά πολύ πιο εύκολα. Τον Δεκέμβρη θα γεννήσω και πάλι με καισαρική και δεν ξέρω τι θα έχω από τα συμπτώματα πάλι. Βέβαια θα ενημερώσω σύντομα και τον γιατρό και ελπίζω να γίνει το καλύτερο.

Πάντως και από φίλες-συγγενείς που μου λένε τα δικά τους κρίνουν τη ραχιαία καλύτερη.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν! 

• Similar Content

• Από demi,
        εφτασε λοιπον για μενα η ωρα..αυριο κυριακη γενναω με προγραμματισμενη καισαρικη..ειναι η 2 φορα αλλα ομολογω οτι το αγχος ειναι μεγαλυτερο και τα συναισθηματα μπερδεμενα...δεν θελω να αποχωριστω το φουντουκακι μου για 5 μερες ..δεν θελω να με δει με σωληνακια και ορους και θα μου λειψει φρικτα..
        απο την αλλη θελω ενα υγιες μωρο και λαχταραω να τον γνωρισω και να του πω Καλως ηρθες αγγελουδι μου ...σε περιμεναμε ..
        το γεγονος οτι γενναω σε δημοσιο νοσοκομειο και οχι στο χλιδατο γενεσις (επιλογη μου βεβαια )με αγχωνει αρκετα....δεν ξερω την σταση του προσωπικου ,δεν ξερω τι ωρα θα με χειρουργησουν και μπορει να περιμενω ως και την δευτερα το πρωι αν δεν εχει ελευθερο χειρουργειο..
        ειμαι μπερδεμενη ,αγχωμενη...
        μου ειπαν για μια συνδιασμενη μεθοδο επισκληριδιου και ραχιαιας και ψαχνω ολο το ιντερνετ χωρις να εχω καταλαβει ακομα τι θα μου κανουν(ειμαι και φυσιοθεραπευτρια τρομαρα μου...
        ετσι λοιπον οσε ςκοπελες πανε αυριο εκκλησια ας μας συμπεριλαβουν στις προσευχες τους..
        ευχαριστω θερμα ολες τις κοπελες για την φοβερη συμπαρασταση ολους αυτους τους μηνες και τις πολυτιμες συμβουλες τους...
        επειδη εχω i phone θα σας ενημερωσω για το πως πηγε η καισαρικη μολις μπορεσω..
      • Από Mikraki2207,
        Εχω γεννησει εδω και μήνες βέβαια αλλα τωρα άρχισε να με τρωει πιο πολύ μέσα μου αυτό. Κάποια στιγμή στο φόρουμ ειχα διαβασει για το μετατραυματικό στρες που έχουν κάποια μωρά που δε γεννιούνται όπως τα προοριζει η φυση να γεννηθούν, κι απο τοτε αυτο χώθηκε στο κεφαλι μου και τειγυρνουσε. Εγω γεννησα με καισαρική τομή, κατεπείγουσα κιόλας έναν μηνα νωρίτερα απο την πητ. Ενω πιστευω ότι θα πρεπε τουλάχιστον να μου το ακουμπήσουν πάνω μου, μονο μου τον εδειξαν και τον πηρανε. Εκλαψε πολύ το μανάρι μου κι εγω παρεα και πλέον σκέφτομαι οτι αυτο το βιαιο ανοιγμα της κοιλιας και εισβολη στο χωρο του και ότι τον βγαλανε εξω ενω δεν ήταν έτοιμος και ουτε μπορούσε να αντιδράσει, ισως να του έχει προκαλεσει καποιο τραυμα . Θα ήθελα πραγματικά να ξέρω τις γνώμες σας ή ίσως καποια ξέρει κατι παραπάνω πανω σε αυτο. Θέλω να κάνω τα πάντα ωστε να διορθωσω ότι μπορω. Στο ίντερνετ διαβασα ότι υπάρχουν και ψυχοθεραπείες μωρων γιαυτό το λογο, αστειο μου φαίνεται αλλα υπάρχει. Μου φαίνεται τοσο λογικο να χει καποιο τραυμα, αφού ακόμα κι εγω εχω μετα τη γέννα, οχι επειδή με κοψανε αλλα επειδή δεν ένιωσα τον πονο, επειδή ο αντρας της ζωής μου βγηκε με το ζόρι απο τη κοιλια, επειδη τον πήρανε μακριά μου και δεν ήμουν η πρώτη που τον πήρε αγκαλιά (καθε φορά που το σκέφτομαι αυτο κλαιω). Αυτα! Θα μπορούσα να γράψω κι αλλα, αλλα δεν είστε ψυχολογοι. 
        Και τωρα μόλις διαβασα αρθρο για το vaginal seeding και στεναχωρηθηκα ακόμα πιο πολυ που στο μωρό μου δεν προσφερα κατι τόσο απλο. Και απλώς πηγε σε ενα πολύ φωτεινο δωματιο με αλλα δεκα μωρα. 
      • Από administrator,
        Οι πρώτες ώρες μετά την καισαρική!?

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ

Καισαρικη και Θαλασσα!!!!

Γεννήσατε με φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική?ψηφοφορία

κοιλια μετα την καισαρικη

Καισαρική και άσχημη ψυχολογία..

καισαρική - φιάλη αίματος

Ο ΛΟΓΟΣ.....

Γιατί χρειάζεται η επισκληρίδιος στην καισαρική;

γιατροι που δεν κανουν ευκολα καισαρικη

καισαρικη με επισκληριδιο?

Καισαρική + Φακοί επαφής
        edit admin

Επιπλοκές καισαρικής
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=4452

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ΄Ή ΜΕ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΝΑΡΚΩΣΗ?

Τοκετός και υψηλή μυωπία

Καισαρική - πόνος και κάψιμο

Διαφορά κόστους Φυσιολογικού Τοκετού και Καισαρικής
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=611

απο την ενότητα κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΑΝΑΝΗΨΗ

Περίοδος ανάνηψης μετά από καισαρική και Φ.Τ.

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ - ΑΠΟΡΙΕΣ!!!

ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7417&start=0

ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ 13 ΜΠΑΙΝΩ ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ!
        http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=6836&start=0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ ΛΟΓΟ?

ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ

Επαναλαμβανόμενες καισαρικές

Καισαρική κ Θηλασμός

Eρώτηση: θηλασμός και καισαρική

• Από Sentir...natureza,
        Τι ακριβώς είναι το «vaginal seeding»;

Είναι μια πρακτική όπου οι μητέρες που γεννούν τα παιδιά τους με καισαρική τομή, με μια γάζα που έχει τοποθετηθεί μια ώρα πριν στον κόλπο τους, απλώνουν τα κολπικά βακτήρια στο στόμα, στο πρόσωπο και στο σώμα του νεογέννητου.

Μπορεί αυτή η πρακτική να ακούγεται ακραία, αλλά τα μωρά που γεννιούνται φυσιολογικά έρχονται σε επαφή με περίπου 300 διαφορετικά βακτήρια υποστηρίζει ο Dr Hannah Dahlen, γεγονός που δεν βιώνουν εκείνα που γεννιούνται με καισαρική τομή.

Εκείνοι που υποστηρίζουν το «vaginal seeding» αναφέρουν πως η δημιουργία μιας τέτοιου είδους επαφής με τα μικρόβια, στα οποία θα είχε εκτεθεί το μωρό εάν γεννιόταν φυσιολογικά, μπορεί να βοηθήσει στην ενεργοποίηση του ανοσοποιητικού συστήματοςμε τον ίδιο τρόπο.

Μελέτες δείχνουν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή είναι πιθανότερο να πάσχουν στο μέλλον από προβλήματα υγείας όπως είναι το άσθμα, οι αλλεργίες, το έκζεμα, ο σακχαρώδης διαβήτης τύπου 1 και η κοιλιοκάκη, ενώ έχουν επίσης περισσότερες πιθανότητες να νοσηλευτούν για γαστρεντερίτιδα και αυτοάνοσα νοσήματα.

Η Δρ. Μαρία Gloria Dominguez-Bello, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Νέας Υόρκης διεξήγαγε μια μελέτη στο Puerto Rico με 21 μωρά, στα οποία αμέσως μετά την καισαρική τομή κάλυψαν με κολπικά υγρά το στόμα και το πρόσωπο των νεογνών και τα τοποθέτησαν στο στήθος της μητέρας. Το αποτέλεσμα ήταν ότι πράγματι υπήρξε αποικισμός με την χλωρίδα των βακτηρίων της μητέρας στο έντερο και ενεργοποίηση του αμυντικού τους συστήματος.

Επίσης, μελέτες έδειξαν ότι τα παιδιά που γεννιούνται με καισαρική τομή και γίνεται η διαδικασία του vaginal seeding ή κολπικός βακτηριακός αποικισμός (ΚΒΑ) έχουν διπλάσια βακτήρια από τα γεννηθέντα με καισαρική τομή και πλησιάζουν της βακτηριακής χλωρίδα των παιδιών που γεννήθηκαν κολπικά, παρόλο που αυτά υπερέχουν κατά έξι φορές περισσότερο στον αποικισμό του εντέρου τους.

Χαρακτηριστικά ο Dr Josef Neu, καθηγητής Παιδιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Φλόριδας αναφέρει ότι όσο νωρίτερα στην ζωή μας ενεργοποιούμε το αμυντικό μας σύστημα ερχόμενοι σε επαφή με πολλούς μικροοργανισμούς τόσο πιο ισχυρό αμυντικό σύστημα χτίζουμε σε σχέση με το να γίνεται σιγά σιγά και αργότερα στην ζωή μας.

Ολοκληρο το αρθρο εδω
        http://eimaimaia.gr/2018/03/09/vaginal-seeding-μια-νέα-αμφιλεγόμενη-πρακτική-στο/
      • Από Cultemperor,
        Καλημέρα σας! Έχω έρπη γεννητικών οργάνων και θέλω να γεννήσω φυσιολογικα. Ο γιατρός μου είπε ότι χρειάζεται καισαρική για να μη πάθει τίποτα το μωρό. Έχω ακούσει τα χειρότερα για καισαρική. Γνωρίζετε κάτι περί του θέματος;