Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Είμαι έγκυος! Γιατί δεν είμαι ευτυχισμένη;


Recommended Posts

Γεια σας,

Ναι είμαι έγκυος (τουλάχιστον έτσι λένε τα 10+ τεστ που έχω κάνει μέχρι τώρα)

Προσπαθούσαμε 2 χρόνια γι αυτήν την στιγμή και όμως δεν είναι καθόλου όπως τα περίμενα.

Περίμενα να πετάω στα σύννεφα, η απέραντη ευτυχία αλλά νιώθω τόσο χάλια.

Δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι και να ψάχνω στο ίντερνετ για το κάθε τι που μπορεί να πάει στραβά. Κοντεύω να τρελαθώ!

Το πρώτο μου ραντεβού με την μαία είναι σε 2μιση εβδομάδες περίπου και το να μην ξέρω που βρίσκομαι με τρελαίνει.

Προσπαθώ να κόψω και το @@τσίγαρο. Κατάφερα να κάνω μόνο 1-3 την ημέρα αλλά αλήθεια αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για το παιδί μου;

Ήμουν τόσο σίγουρη πως όταν έρθει η στιγμή που θα μείνω έγκυος θα μου είναι τόσο εύκολο να το κόψω.

Αλλά αρχίζω να το σκέφτομαι και να ιδρώνω και να μην ξέρω τι να κάνω, και τρελαίνομαι με τις αρνητικές σκέψεις κάθε μέρα όλη μέρα.

Ξυπνάω τα βράδια μούσκεμα και πείθω τον εαυτό μου ότι κάτι πάει στραβά. Δεν μπορώ να κάτσω στο ίδιο σημείο για πάνω από ένα λεπτό. Νιώθω σαν να έχω κολλήσει σε έναν εφιάλτη και περιμένω να ξυπνήσω. Έχω χάσει το ενδιαφέρον που για τα πάντα. Το μόνο πράγμα στο μυαλό μου είναι αρνητικές σκέψεις και ψάχνω συνέχεια ιστορίες από άλλες έγκυες που είχαν αρνητικές εμπειρίες γιατί πιστεύω ότι έτσι θα προετοιμάσω τον εαυτό μου για όλα τα κακά που θα με βρουν.

Κοντεύω να τρελαθώ και δεν ξέρω πως να χαλαρώσω.

Ο άντρας μου μου δείχνει πολύ κατανόηση αλλά τον λυπάμαι που του κάνω την ζωή δύσκολη και τίποτα δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα.

Είναι καμία σε παρόμοια φάση;:confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας,

Ναι είμαι έγκυος (τουλάχιστον έτσι λένε τα 10+ τεστ που έχω κάνει μέχρι τώρα)

Προσπαθούσαμε 2 χρόνια γι αυτήν την στιγμή και όμως δεν είναι καθόλου όπως τα περίμενα.

Περίμενα να πετάω στα σύννεφα, η απέραντη ευτυχία αλλά νιώθω τόσο χάλια.

Δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι και να ψάχνω στο ίντερνετ για το κάθε τι που μπορεί να πάει στραβά. Κοντεύω να τρελαθώ!

Το πρώτο μου ραντεβού με την μαία είναι σε 2μιση εβδομάδες περίπου και το να μην ξέρω που βρίσκομαι με τρελαίνει.

Προσπαθώ να κόψω και το @@τσίγαρο. Κατάφερα να κάνω μόνο 1-3 την ημέρα αλλά αλήθεια αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για το παιδί μου;

Ήμουν τόσο σίγουρη πως όταν έρθει η στιγμή που θα μείνω έγκυος θα μου είναι τόσο εύκολο να το κόψω.

Αλλά αρχίζω να το σκέφτομαι και να ιδρώνω και να μην ξέρω τι να κάνω, και τρελαίνομαι με τις αρνητικές σκέψεις κάθε μέρα όλη μέρα.

Ξυπνάω τα βράδια μούσκεμα και πείθω τον εαυτό μου ότι κάτι πάει στραβά. Δεν μπορώ να κάτσω στο ίδιο σημείο για πάνω από ένα λεπτό. Νιώθω σαν να έχω κολλήσει σε έναν εφιάλτη και περιμένω να ξυπνήσω. Έχω χάσει το ενδιαφέρον που για τα πάντα. Το μόνο πράγμα στο μυαλό μου είναι αρνητικές σκέψεις και ψάχνω συνέχεια ιστορίες από άλλες έγκυες που είχαν αρνητικές εμπειρίες γιατί πιστεύω ότι έτσι θα προετοιμάσω τον εαυτό μου για όλα τα κακά που θα με βρουν.

Κοντεύω να τρελαθώ και δεν ξέρω πως να χαλαρώσω.

Ο άντρας μου μου δείχνει πολύ κατανόηση αλλά τον λυπάμαι που του κάνω την ζωή δύσκολη και τίποτα δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα.

Είναι καμία σε παρόμοια φάση;:confused:

 

πες του άντρα σου να σου δώσει δυο χαστούκια να συνέλθεις!!!οκ,πλάκα κάνω!!όσα πιο πολλά αρνητικά διαβάζεις τόσα πιο πολλά αρνητικά θα σου συμβούν!!οπότε μπες στο YouTube και βλέπε γλυκά βιντεάκια με μωράκια να ηρεμήσεις...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ναι είμαι έγκυος (τουλάχιστον έτσι λένε τα 10+ τεστ που έχω κάνει μέχρι τώρα)

Προσπαθούσαμε 2 χρόνια γι αυτήν την στιγμή και όμως δεν είναι καθόλου όπως τα περίμενα.

Περίμενα να πετάω στα σύννεφα, η απέραντη ευτυχία αλλά νιώθω τόσο χάλια.

Δεν μπορώ να σταματήσω να σκέφτομαι και να ψάχνω στο ίντερνετ για το κάθε τι που μπορεί να πάει στραβά. Κοντεύω να τρελαθώ!

Το πρώτο μου ραντεβού με την μαία είναι σε 2μιση εβδομάδες περίπου και το να μην ξέρω που βρίσκομαι με τρελαίνει.

Προσπαθώ να κόψω και το @@τσίγαρο. Κατάφερα να κάνω μόνο 1-3 την ημέρα αλλά αλήθεια αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω για το παιδί μου;

Ήμουν τόσο σίγουρη πως όταν έρθει η στιγμή που θα μείνω έγκυος θα μου είναι τόσο εύκολο να το κόψω.

Αλλά αρχίζω να το σκέφτομαι και να ιδρώνω και να μην ξέρω τι να κάνω, και τρελαίνομαι με τις αρνητικές σκέψεις κάθε μέρα όλη μέρα.

Ξυπνάω τα βράδια μούσκεμα και πείθω τον εαυτό μου ότι κάτι πάει στραβά. Δεν μπορώ να κάτσω στο ίδιο σημείο για πάνω από ένα λεπτό. Νιώθω σαν να έχω κολλήσει σε έναν εφιάλτη και περιμένω να ξυπνήσω. Έχω χάσει το ενδιαφέρον που για τα πάντα. Το μόνο πράγμα στο μυαλό μου είναι αρνητικές σκέψεις και ψάχνω συνέχεια ιστορίες από άλλες έγκυες που είχαν αρνητικές εμπειρίες γιατί πιστεύω ότι έτσι θα προετοιμάσω τον εαυτό μου για όλα τα κακά που θα με βρουν.

Κοντεύω να τρελαθώ και δεν ξέρω πως να χαλαρώσω.

Ο άντρας μου μου δείχνει πολύ κατανόηση αλλά τον λυπάμαι που του κάνω την ζωή δύσκολη και τίποτα δεν με κάνει να νιώσω καλύτερα.

Είναι καμία σε παρόμοια φάση;:confused:

 

Xrisoskoni,

Δεν είναι κρίμα να δηλητηριάζεις μία από τις πιο όμορφες περιόδους της ζωής σου με αρνητικές σκέψεις; Για αρχή σταμάτησε να διαβάζεις αρνητικές εμπειρίες από άλλες εγκύους και ρίξε καμιά ματιά σε κάποια πιο χρήσιμη ενότητα, π.χ. θηλασμός.

Εγώ είμαι γενικά αισιόδοξο άτομο, στην εγκυμοσύνη όμως με κατέβαλε και εμένα ένα αδικαιολόγητο άγχος , ιδίως στις αρχές, που προσπαθούσα να το κρύψω από γνωστούς. Κάποια στιγμή είπα στον ευατό μου ότι αν είναι να έχει άσχημη κατάληξη η εγκυμοσύνη μου, δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα για αυτό και ότι δεν μπορώ να συνεχίσω να σκέφτομαι έτσι γιατί στο τέλος θα τρελαθώ. Όταν ένιωσα την πρώτη κλωτσίτσα του μωρού μου, πλέον μόνο θετικές σκέψεις έρχονταν στο μυαλό μου και τώρα πλεόν απολαμβάνω ΚΑΘΕ λεπτό που περνάω με τον γιο μου γιατί αυτές οι στιγμές δεν γυρίζουν πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους πρώτους δύο μήνες παρόλο που δεν είχα ούτε μία ναυτία, ανησυχούσα, μια για το τι μπορεί να πάει στραβά, μια το οικονομικό. Πιθανώς να ήταν οι ορμόνες μπορεί και ο φόβος του αγνώστου, της μεγάλης ευθύνης και ότι η ζωή μου θα αλλάξει τελείως. Ομως μου είπαν το εξής: όσο ανησυχείς τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες κάτι να πάει στραβά. Με συμβούλεψαν να ασχοληθώ με τα πράγματα που θα χρειαστεί το μωρό και να κάνω όνειρα.

Το ταρακούνημα από τη μια και η ελπίδα από την άλλη με βοήθησαν να αλλάξει η ψυχολογία μου και να δω τα πράγματα πιο θετικά.

Σου ευχομαι τα καλλίτερα και να κόψεις το τσιγάρο :)

Link to comment
Share on other sites

Άκρως απαισιόδοξο άτομο.... ήμουν επιφυλακτική μέχρι τον 8ο μήνα. Μετά ... μες στην τρελή χαρά μέχρι που διάβασα -εδω μέσα- ιστορίες που έχασαν το μωρό τους στην 38η με 40η εβδομάδα. Η προσευχή και η πίστη βοηθάει ΠΑΝΤΑ!!!

95Jqp2.png

 

Τα παιδιά δεν θέλουν ψυχολόγο. Γονείς θέλουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κοριτσι κ εγω ετσι ημουν ως τον 6ο μηνα..

ειναι κριμα να το κανεις αυτο στον εαυτο σου-ποια μιλαει!!-

προσπαθησε να χαλαρωσεις και να απολαυσεις την ομορφοτερη περιοδο της ζωης σου.. ειναι οντως σαν να περιγραφεις εμενα..

με το καλο το μωρακι σου, να εχεις μια τελειομηνη εγκυμοσυνη..

Link to comment
Share on other sites

Αμα σου ελεγε η κολλητη σου οτι ειναι εγκυος δεν θα χαιροσουν;;ε σκεψου οτι ειναι εκεινη και εσυ απλα κανεις εξετασεις καθε μηνα αντι για εκεινη!!!!μην αγχωνεσαι!!!ολα καλα θα πανε..πασπαλισου με λιγο απο το nicknane σου και ολα θα πανε καλα!!!δεν ζεις σε ταινια που ολα γινομται μαγικα και στο τελος γεννιεται ενα μωρο 3 μηνων σε μεγεθος και το αγχος ειναι να μην πεσει το βουτυρο στο πατωμα..ειναι φυσιολογικο να αγχωνεσαι και καλο να ενημερωνεσαι..οποτε οπως ειπε κ μια κοπελα παραπανω ριξε μια ματια στον θηλασμο,που θα ηταν καλυτερο να κανεις τους βασικους υπερηχους κ δεν θα καταλαβεις ποτε θα γεννας!!!!με το καλο το νινι σου!

 

Αααα κ μην ξεχνας οτι στην αρχη ολες το παθαμε το σοκ του θετικου τεστ..ξερεις αυτο που πριν το κανεις λες "ας ειναι θετικο!!" και οταν βγει θετικο εχεις μεινει στηλη αλατος και το κοιτας!!!

Επεξεργάστηκαν by georkost
προσθηκη
Link to comment
Share on other sites

Άκρως απαισιόδοξο άτομο.... ήμουν επιφυλακτική μέχρι τον 8ο μήνα. Μετά ... μες στην τρελή χαρά μέχρι που διάβασα -εδω μέσα- ιστορίες που έχασαν το μωρό τους στην 38η με 40η εβδομάδα. Η προσευχή και η πίστη βοηθάει ΠΑΝΤΑ!!!

 

Αυτο και εγω το εκανα!!:-\ μεχρι που με απειλησε ο αντρας μου οτι θα κοψει το ιντερνετ..γιατι πεταγομουν στον υπνο μου απο το αγχος!!:oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως απο το μήνυμα σου αλλα κατάλαβα!Πιστευω πως οι ορμονες σε συνδυασμό της έλλειψης της νικοτινης σου δημιουργεί μια έκρηξη μεγατόνων μέσα σου και αισθάνεσαι τύψεις που δεν μπορείς να το κοψεις τελείως.Γι'αυτο σκέφτεσαι αρνητικά μόνο!Δεν θα σου πω να κοψεις το τσιγάρο ούτε να σου κάνω κυρηγμα,αλλα να μιλήσεις με τον γιατρο σου,να του πεις ξεκάθαρα πως νιώθεις,να δεις τι θα σου πει.Ειχα ακριβώς το ίδιο συναίσθημα στην εγκυμοσύνη μου λόγο του τσιγάρου.Μιλησα με τον γυναικολογο μου,μου είπε τι θα κάνω τον άκουσα και ηρέμησα.

Σου εύχομαι μια σούπερ καλή εγκυμοσύνη και είμαι σίγουρη πως όλα θα πανε πριμα!!!

:wink:

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου ραντεβού με την μαία είναι σε 2μιση εβδομάδες περίπου και το να μην ξέρω που βρίσκομαι με τρελαίνει.

 

τι να σου κάνει η μαία; τράβα δες κανένα γιατρο να σου πει τι γίνεται, δες και το μωρό σου σε κανέναν υπέρηχο για να ισιώσεις.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι ορμόνες είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό υπεύθυνες γι'αυτό που σου συμβαίνει. Αν νιώθεις τόσο χάλια ζήτησε βοήθεια επαγγελματία γιατί το υπερβολικό άγχος είναι που κάνει κακό. Φαντάζομαι οτι ζεις εξωτερικό για να λες οτι θα δεις τη μαία και όχι γιατρό. Αν είσαι Αγγλία μπορείς να κάνεις με ιδιωτικό ραντεβού χωρίς παραπομπή από τον GP έναν early pregnancy υπέρηχο (είναι λίγο ακριβός αλλά θα ηρεμήσεις κάπως) στο νοσοκομείο της περιοχής σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοπελα μου , συγχαρητηρια , ευχομαι μια ευκολη και τελειομηνη εγκυμοσυνη . Μην νοιωθεις ασχημα για τα αισθηματα σου , βιωσε τα οπως εσυ το αισθανεσαι, κακα τα ψεμματα η ζωη δεν ειναι το μικρο σπιτι στο λιβαδι και ουτε ουσες εγκυες σημαινει οτι πρεπει να ειμαστε με το χαζο χαμογελο στα χειλι και να ονειρευομαστε μονο το μωρακι και ολα να παγωσουνε διπλα μας γιατι εμεις τωρα ζουμε στο μικρο σπιτι στο λιβαδι , Καμια σχεση . Η εγκυμοσυνη ειναι μια αρκετα δυσκολη περιοδος στη ζωη μιας γυναικας , ειναι ευτυχισμενη περιοδος , ομως και αρκετα αγχολιτικη .Περασα 3 εγκυμοσυνες και σε καμιααααααααααα δεν ενοιωσα αυτο το συναισθημα της απολυτης ευτυχιας οπου επρεπε υποτιθεται να νοιωθω .Και στις 3 (με αποκορυφομα αυτη που επαθα και καταθλιψη ) ειχα αγχος , αγωνια και δεν αντεχα τα συμπτωματα .Ισως λιγο καλυτερα ημουνα στη 2η οπου δεν ειχα βαλει καθολου βαρος και φορουσα και τα τζινς μου μεχρι τον 6ο μηνα , ομως και παλι ειχα πολυυυυυυ κουραση , πολυ αγωνια και πολλαααααα συμπτωματα που μου χαλουσανε τη καθημερινοτητα μου .

Τωρα στην 3η , τα εχω δει ολα , και να φανταστεις οτι περασα και 2 αποβολες περυσι για να καταφερουμε να φτασουμε πλεον 30 εβδομαδων και να ελπιζουμε οτι οντως ολα πανε καλα . Τα εχω δει ολα ομως ,, πρωτο και καλο εχασα την αγαπημενη μου θεια και εγω με τον αντρα μου ημαςταν αυτοι που την τρε3αμε στις κλινικες , που αγωνιουσαμε και οπου οργανωσαμε και κανονισαμε τα παντα της κηδειας και απο διπλα τα ζουζουνελια μας να θελουνε τα δικα τους . Περασα 3 σοβαρες ιωσεις με πυρετο και η μια απο αυτες γαστρεντεριτιδα , αρρωστα και τα παιδια μου μαζι που σημαινει οτι σχολειο δεν πηγαινανε , η πιτσιρικα κοντεψε να παθει πνευμονια και τρεχαμε .Μαλωσα με τη μανα μου και ακομα οι σχεσεις μας ειναι τυπικα ψυχρες και ετσι θα ειναι πλεον γιατι εχει παθει καταθλιψη μετα το θανατο του πατερα μου και δεν δεχεται τιποτα , καμια βοηθεια απο κανεναν . Μεσα σε ολα αυτα , τα παιδια παθανε ωτιτιδες με πυρετους , απλες ιωσεις και μια νοσηλεια της πιτσιρικας σε κλινικη λογω δηλητηριασης απο καθαριστικο μπανιου , επειδη ειναι πολυ υσηχη βρε παιδι μου και ειμαστε ηρεμοι .Ευτυχως ολα καλα .Επειτα τα αρκετα κιλα που πηρα (εντα3ει τοσα περναω δεν ειμαι και ρομποτ να κανω διατροφες σε εγκυμοσυνη) συν τη ζεστη πλεον την αφορητη , συν την καταθλιψη με ψυχοσωματικα συμπτωματα που επαθα μπορω να πω με σιγουρια οτι για ενα πραγμα ειμαι σιγουρη πλεον οτι ποτεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

δεν θα 3αναμεινω εγκυος και οτι ηταν οι πιο δυσκολοι 9 μηνες της ζωης μου . Ομως το αποτελεσμα θα με αποζημειωση , ο μπεμπης σου οπως λεει και ο μεγαλος μου γιος . Το μωρακι μας , ο αδελφος μου οπως λεει . Τα μπιμπερο που περιεργαζεται η πιτσιρικα και μας εχει δηλωσει οτι εκεινη θα ταιζει το μπεμπη της , εκεινη θα τον πλενει και θα του αλλαζει παμπερ . Ο γιος μου μιλαει στην κοιλια μου καλημεριζει τον μπεμπη μας και του λεει οτι θα του δωσει το νεο τηλεκατευθυνομενο να παιζει για να μην κλαιει . Προχθες βλεπαμε ενα Χριστουγεννιατικο εργο και τι πεταγεται το σκατουλη και λεει "μαμα φετος τα Χριστουγεννα που θα κανουμε δεντρο ο μπεμπης μας θα χαρει παρα πολυ και ο αγιος βασιλης θα του φερει και αυτουνου δωρα ετσι δεν ειναι ???" εεεεεεεεεε πως να μην λιωσεις το σκερφτομαι και λιωνω ακομα το ποσο μπορουνε να σου αλλα3ουνε διαθεση τα σκατουλια , και το αλλο το κορυφαιο ,ημασταν διακοπες πριν λιγο καιρο στην ντισνευλαντ σε καποια φαση ημουνα πολυ κουρασμενη , ξαπλωνω λιγο ατσαλα και πεταγεται ο γιος μου και λεει "μαμα προσεχε , προσεχε τον μπεμπη σου , μην ζουλας την κοιλια σου " . Γυρνανε απο τον παιδικο και επειδη ειχα κανει αλλαγες στο δωματιο τους και τους ειχα μεταφερει ολα τα παιχνιδια απο το 3ο δωματιο για να το ετοιμασουμε για τον μπεμπη τους λεω οτι τους εχω μια εκπληξη στο σπιτι , και ρωταει ο πιτσιρικας παλι γεματος αγωνια "τι εκπληξη μαμα , βγηκε το μωρακι ???? " .

Αυτα θα θυμαμαι με πολυυυυυυυυυυυυυ αγαπη σε αυτη την εγκυμοσυνη, σε αυτη τη δυσκολη εγκυμοσυνη που περασα , Και σκεφτομαι και το αλλο , οτι και αυτα τα παιδακια οπου πετανε αυτες τις τελειες και συγκινιτηκες ατακες και μας κανουνε να λιωνουμε , καποτε μεσα στην κοιλια μου ητανε και παλι γκρινιαζα απο κουραση και απο τα συμπτωματα ομως αυτα τα παιδια ειναι η ζωη μου ολη , ο λογος που υπαρχω πλεον και τελικα α3ιζε το καθε μα το καθε συμπτωμα που περασα για να τα εχω τωρα .Η εγκυμοσυνη ειναι δυσκολη , δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που ειναι ευτυχισμενοι αυτη την περιοδο ομως το αποτελεσμα που ερχεται στη ζωη μας ειναι η μεγαλη ευτυχια του κοσμου , ειναι ο καλυτερος λογος να ειμαστα καλα και γινομαστε καλυτεροι γιατι ειναι οτι πιο μαγικο και για μενα αυτο μου δινει κουραγιο να προσπερασω τις δυσκολιες , τα αγχοι , τις ορμονες που κανουνε παρτυ , την καταθλιψη , την κουραση και σκεφτομαι τον τελειο 2ο μου γιο και πως θα παιζουνε θα μαλωνουνε θα τσιριζουνε μαζι με τα αλλα 2 και το σπιτι θα γινει ενας μεγαλυτερος παιδοτοπος .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Oλα οσα γραφεις ειναι λογικα. Απο εδω και περα θα ζεις με ενα αγχος. Αυτο κανουν οι μαμαδες!!! Σιγα σιγα ομως θα αρχισεις να λαμβανεις μικρες αποζημειωσεις. Ενας καλος υπερηχος... που θα δεις με χαρα ενα μικρο μωρακι με χερια και ποδια, μια μικρη κινηση του μωρου σου..."εδω ειμαι μαμα, κουραγιο", ενα κλαμα που μονο εσυ μπορεις να σταμτησεις...η και οχι αλλα δεν εχει σημασια, ενα χαμογελο...που θα σε γονατισει, μια λεξη...μαμα..........

Και ετσι θα ειναι η ζωη σου, αυτο κανουν οι μαμαδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας υπερευχαριστώ όλες που μπήκατε στον κόπο και μου απαντήσατε, ειλικρινά με βοηθήσατε πολύ!

 

 

Κάθομαι και διαβάσω και κλαίω σαν χαζή από συγκίνηση που άτομα που δεν ξέρω καθόλου αφιέρωσαν χρόνο για να κάνουν εμένα να νιώσω καλύτερα.

 

 

Σας εύχομαι ότι καλύτερο μέσα από την ψυχή μου!

Link to comment
Share on other sites

έχω την εντύπωση ότι φταίει αρκετά το ότι δεν μπορείς να καπνίσεις πέρασα ακριβώς τα ίδια δεν μπορείς να φανταστείς ήμουν πολύ χειρότερα και σε μένα έφταιγε αποκλειστικά και μόνο το οτι έκοψα το τσιγάρο (το έκοψα μαχαίρι από 2 πακέτα που κάπνιζα) συμβουλέψου το γιατρό σου να δεις τι θα σου πει κι αυτός είναι μια δύσκολη περίοδος με πολύ άγχος, ορμόνες στο φουλ και πολλά ''μη'' που σκοπό βέβαια έχουν να προστατεύσουν το μωράκι σου. μην τρελαίνεσαι θα δεις σε λίγο καιρό θα είσαι ποοοοολύ καλύτερα πίστεψέ με, σου εύχομαι κουράγιο, υπομονή και όλα να πάνε καλά και θα δεις και μόλις σου ρίξει την πρώτη κλοτσιά πόσο θα αλλάξεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε συ μην σκέφτεσαι έτσι, φοβάσαι βέβαια εντάξει λογικό..

αλλά όπως λες και εσύ 2 χρόνια προσπαθούσατε...και τώρα που τα καταφέρατε γιατί να αφήσεις αυτές τις άσχημες σκέψεις να σε κρατήσουν πίσω??? Η εγκυμοσύνη πιστεύω πως είναι η ομορφότερη περίοδος μια γυναίκας .... είναι εκπληκτικό όλο αυτό που σημβαίνει.

Ζήσε το απόλαυσε το και να δεις που όλα μα όλα θα πάνε καλά!!!

σου εύχομαι να έχεις μία καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!!

Vyf0p2.png

Εσύ 'σαι μόνο που μπορείς να μπαίνεις στη σιωπή μου ν' ακούς την κάθε σκέψη μου πριν να στην πει η φωνή μου

Link to comment
Share on other sites

Xrisoskoni,

εκτως των αλλων εγω μεχρι να συνειδητοποιησω οτι θα γινω μανουλα...ουουου....περασαν μηνες!

Δηλαδη μη σε αγχωνει που ακομα δεν βιωνεις την απολυτη ευτυχια, σιγα σιγα θα γινει αυτο και το βρισκω φυσιολογικο!

Δεν γινεται μια γυναικα μανουλα μολις δει το θετικο τεστ.Κι εγω στην αρχη ειχα αναμεικτα συναισθηματα...και νομιζω ολες οι κοπελες.

Αλλα τωρα που ειμαι στο τελος δεν φανταζεσαι τη χαρα μου!

Ολα καλα θα πανε μην ανησυχεις καθολου!!!!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω πως τώρα που καταφέρατε και έμεινες έγκυος σου βγαίνει όλη η αγωνία και το άγχος των 2 προηγούμενων χρόνων. σε συνδυασμό με το τσιγάρο που δυσκολεύεσαι να κόψεις ίσως αυτό σου γκρεμίζει την εικόνα της τέλειας μαμάς που καταφέρνει τα αδύνατα και είναι πάντα χαρούμενη. δεν είναι έτσι τα πράγματα και μη ματαιώνεις την αυτοεικόνα σου. η κάθε μαμά κάνει το καλύτερο που μπορεί για το παιδάκι της και πάνω από όλα είναι άνθρωπος με αδυναμίες. ούτε εμένα μου άρεσε η εγκυμοσύνη μου, τα συμπτώματα κτλ παρότι δεν ήταν δύσκολη. τόσο που φοβόμουν ότι μπορεί και να μη θέλω το μωρό μου όταν βγει.... καμία σχέση... μία που τον κρατησα στα χέρια μου και μία που ένοιωθα ότι μπορώ να κάνω τα πάντα (πλύσιμο, ντύσιμο, άλλαγμα, τάισμα) σα να έχω μεγαλώσει 10 παιδιά... να σου πω ότι έβλεπα μαμάδες με πιτσιρικάκια στο δρόμο και τις θαύμαζα πως κατάφεραν και τα φτάσανε να γίνουν παιδάκια...να τώρ απου το κάνω και εγώ όπως το κάνουν και όλες οι μαμάδες του κόσμου. το σώμα σου προσπαθείνα προσαρμοστεί σ ενέα δεδομένα για να φτιάξει μια φωλιά για το μωρό σου. ασχολήσου με πράγματα που σε ευχαριστούν και όλα θα πάρουν το δρόμο τους... μην ενοχοποιείσαι. με το καλό σου εύχομαι

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Xrisoskoni,

Δεν είναι κρίμα να δηλητηριάζεις μία από τις πιο όμορφες περιόδους της ζωής σου με αρνητικές σκέψεις; Για αρχή σταμάτησε να διαβάζεις αρνητικές εμπειρίες από άλλες εγκύους και ρίξε καμιά ματιά σε κάποια πιο χρήσιμη ενότητα, π.χ. θηλασμός.

Εγώ είμαι γενικά αισιόδοξο άτομο, στην εγκυμοσύνη όμως με κατέβαλε και εμένα ένα αδικαιολόγητο άγχος , ιδίως στις αρχές, που προσπαθούσα να το κρύψω από γνωστούς. Κάποια στιγμή είπα στον ευατό μου ότι αν είναι να έχει άσχημη κατάληξη η εγκυμοσύνη μου, δεν θα μπορέσω να κάνω τίποτα για αυτό και ότι δεν μπορώ να συνεχίσω να σκέφτομαι έτσι γιατί στο τέλος θα τρελαθώ. Όταν ένιωσα την πρώτη κλωτσίτσα του μωρού μου, πλέον μόνο θετικές σκέψεις έρχονταν στο μυαλό μου και τώρα πλεόν απολαμβάνω ΚΑΘΕ λεπτό που περνάω με τον γιο μου γιατί αυτές οι στιγμές δεν γυρίζουν πίσω.

σωστόν! Μια από τα ίδια. Να προσθέσω πως το τσιγάρο είναι μέγα άγχος και καλό είναι να το κόψεις μαχαίρι, να μην έχεις τύψεις. Ισως και αυτό να σου δημιουργεί όλο αυτό το στρες. Πάντως κι γω έτσι τρελό άγχος είχα.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου γλυκιά μην έχεις τόσο άγχος!!!! Διανύεις μια από τις ομορφότερες στιγμές της ζωής σου που θα την θυμάσαι σε όλη σου τη ζωή. Γιατί να την θυμάσαι με αυτόν τον τρόπο; Ηρέμησε και όλα θα πάνε καλά :P!!!! Είμαι σχεδόν σίγουρη πως είναι και οι ορμόνες σου που παίζουν ρόλο και σου δημιουργούν όλες αυτές τις ανασφάλειες αλλά εσύ όσο μπορείς ζήσε μια φυσιολογική ζωή!!!!! Και μακριά από ιστορίες στο Internet με ατυχή κατάληξη, δεν σου προσφέρουν τίποτα απολύτως!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια απο μενα κ εγω προσπαθω να κανω δευτερο παιδακι κ εχω λιγο αγχος.μου θυμησες τον εαυτο μου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,ειχατο ιδιο αγχος κ δεν καταλαβαινα τι ενιωθα.οσο για το τσιγαρο η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειμαι καπνιστρια μπορω να κανω 3-4 τη μερα,πραγμα ομως που δεν εγινε γιατι ενιωθα τυψεις για το μωρο μου με αποτελεσμα να το κοψω εντελως χωρις να το σκεφτομαι.ωσπου μια μερα μισησα αυτη τη μυρωδια.(για 9μηνες).ολα θα πανε καλα ειναι νωρις ακομη μολις το συνειδητοποιησεις τελειως θα σαι τοσο χαρουμενη κ θα ανυπομονεις να κρατησεις αυτο το τελειο πλασματακι στην αγκαλιτσα σου.ευχομαι ολα σουπερ με το καλο..ειναι ευλογια να σαι μανουλα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια απο μενα κ εγω προσπαθω να κανω δευτερο παιδακι κ εχω λιγο αγχος.μου θυμησες τον εαυτο μου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,ειχατο ιδιο αγχος κ δεν καταλαβαινα τι ενιωθα.οσο για το τσιγαρο η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειμαι καπνιστρια μπορω να κανω 3-4 τη μερα,πραγμα ομως που δεν εγινε γιατι ενιωθα τυψεις για το μωρο μου με αποτελεσμα να το κοψω εντελως χωρις να το σκεφτομαι.ωσπου μια μερα μισησα αυτη τη μυρωδια.(για 9μηνες).ολα θα πανε καλα ειναι νωρις ακομη μολις το συνειδητοποιησεις τελειως θα σαι τοσο χαρουμενη κ θα ανυπομονεις να κρατησεις αυτο το τελειο πλασματακι στην αγκαλιτσα σου.ευχομαι ολα σουπερ με το καλο..ειναι ευλογια να σαι μανουλα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια απο μενα κ εγω προσπαθω να κανω δευτερο παιδακι κ εχω λιγο αγχος.μου θυμησες τον εαυτο μου στην πρωτη μου εγκυμοσυνη,ειχατο ιδιο αγχος κ δεν καταλαβαινα τι ενιωθα.οσο για το τσιγαρο η γιατρος μου ειχε πει οτι αν ειμαι καπνιστρια μπορω να κανω 3-4 τη μερα,πραγμα ομως που δεν εγινε γιατι ενιωθα τυψεις για το μωρο μου με αποτελεσμα να το κοψω εντελως χωρις να το σκεφτομαι.ωσπου μια μερα μισησα αυτη τη μυρωδια.(για 9μηνες).ολα θα πανε καλα ειναι νωρις ακομη μολις το συνειδητοποιησεις τελειως θα σαι τοσο χαρουμενη κ θα ανυπομονεις να κρατησεις αυτο το τελειο πλασματακι στην αγκαλιτσα σου.ευχομαι ολα σουπερ με το καλο..ειναι ευλογια να σαι μανουλα!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα συγχαρητήρια!Τώρα για να νιωσεις λίγο καλύτερα ακου και μια άλλη που τρελένεται στο άγχος!Όταν πήγα στη γιατρό πρώτη φορά και είδαμε το μωράκι ήμουν τόσο αγχωμένη και σίγουρη ότι θα μου πει κάτι τόσο κακό και η γιατρός μου είπε να κόψω το grey`s anatomy που έβλεπα και να σταματήσω να διαβάζω τόσα πράγματα στο ιντερνετ.Μετά έχει και συνέχεια!Κάθε βράδυ έβλεπα εφιάλτες ότι μου κάνανε κακό και στο μωράκι μου και δεν μπορούσα να κοιμηθώ!Ο άντρας μου ευτυχώς γελούσε και με χαλάρωνε.Και εγώ κάθε φορά πριν να πάω στη γιατρό να δούμε το μωράκι μας έχω πολύ άγχος,αλλά πρέπει να είμαστε λίγο πιο ήρεμες και για το δικό τους καλό!Α και για το τσιγάρο,δεν καπνίζω αλλά ρώτησα τη γιατρό μου και μου είπε ότι δεν μπορείς να το κόψεις αμέσως αλλά σταδιακά!Καλή συνέχεια και όλα θα πάνε τέλεια!;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...