Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δυσπλασία άκρων (χειρουργική επέμβαση)


Recommended Posts

anna-takis μακάρι να σας πάνε όλα καλά.Εγώ συνεχίζω την έρευνα και έχω επικεντρωθεί στις ΗΠΑ αυτή τη φορά.Η σωστή διάγνωση της Βάλιας είχε γίνει από την ομάδα του Childrens Hospital of Boston αν το γράφω σωστά στους οποίους είχα στείλει ένα μέιλ χωρίς φωτογραφίες καν όταν ήταν 2 μηνών.Μέχρι τότε μας έλεγαν ότι είναι σύνδρομο αμνιακής μπάντας αλλά ψάχνοντάς το κατάλαβα ότι ήταν κάτι άλλο οπότε στράφηκα στο ιντερνετ για να βγάλω άκρη.Έχω βρει επίσης άλλη μία περίπτωση στην Ιντιάνα των ΗΠΑ και έστειλα ένα μέιλ στους γονείς αν μπορούν να μου πουν για την επέμβαση μεταφοράς δακτύλων την οποία αυτοί έκαναν.Για τον κ. Γεροσταθόπουλο μου είχαν μιλήσει και κάποιοι άλλοι και θα πάμε να τον δούμε πολύ σύντομα.Ο άντρας μου που θα βρίσκεται Αθήνα για κάποιες δουλειές θα κάνει μια πρώτη αναγνωριστική επίσκεψη και μετά βλέπουμε.Διάβασα όμως το άρθρο στην Εσπρέσο που μιλούσε για το πόσο καλοί είναι οι γιατροί αλλά και για τις ελλείψεις που έχουν και με φόβισε λίγο.Εντάξει ,πολύ.Συνεχίζω το ψάξιμο όμως γιατί θέλω το καλύτερο που μπορώ να της δώσω.Τα πάει πολύ καλά με το χεράκι της όμως αν και τώρα έχουν αρχίσει οι ερωτήσεις από μεγαλύτερα παιδάκια και θέλω να επισκεφθώ έναν παιδοψυχολόγο για να μου πει τον καλύτερο τρόπο να της εξηγήσω αυτό που την διαφέρει από άλλα παιδάκια γιατί πολύ σύντομα θα αρχίσει κι αυτή τις ερωτήσεις καθώς κοντεύει να κλείσει πλέον τα 2.Θα σας γράψω τα νέα σύντομα.Είχατε πει κι εσείς για μεταφορά δακτύλων αλλά φαντάζομαι ότι το απορρίψατε λόγω της ύπαρξης φαλάγγων έτσι;Καλό κουράγιο σε όλους μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό για να σας πω τα νέα μας.Τελικά ο άντρας μου είδε τον κ. Γεροσταθόπουλο ο οποίος μας είπε τα ίδια με τους άλλους γιατρούς που ανέφερα σε άλλες απαντήσεις.Έψαξα αρκετά και το θέμα στο εξωτερικό και έμαθα ότι πάνω κάτω όλοι τα ίδια κάνουν απλά είναι θέμα το πόσο καλά ποσοστά επιτυχίας έχει ο καθένας.Είδαμε και τη μικρή μας φίλη που έκανε μεταφορά δακτύλων από τα πόδια και όντως το αποτέλεσμα αισθητικά είναι αρκετά καλό με την έννοια ότι πρέπει να παρατηρήσεις το χέρι της για να καταλάβεις ότι τα δάχτυλά της είναι διαφορετικά.Το θέμα είναι όμως ότι είναι αρκετά δύσκαπτα (οι κινήσεις ακόμα είναι αυτές που παρατηρούμε και στα δικά μας δάκτυλα ποδιών δηλαδή δεν κάμπτονται αρκετά και εκεί κυρίως καταλαβαίνεις τη διαφορά ) και το κοριτσάκι που είναι τώρα 5 χρονών μετά από 6 μήνες από την επέμβαση αντέδρασε στις καθημερινές επισκέψεις που απαιτούνταν για φυσιοθεραπεία και εργοθεραπεία και συνεχίζει μόνο με εργοθεραπεία.Μιας και έχουν περάσει 2 μήνες από την τελευταία φορά που την είδα θα σας πω και για ενδεχόμενα νέα αποτελέσματα.Όσον αφορά τη Βάλια μου έκλεισε τα 2 και πλέον χρησιμοποιεί ως κύριο χέρι το αριστερό αλλά την ενθαρρύνω να χρησιμοποιεί και το δεξί στο βαθμό που μπορεί (ανάλογα με το τι κάνει, εκνευρίζεται ας πούμε που δεν μπορεί να κρατήσει σωστά μολύβι ή πινέλο).Το Σάββατο που μας πέρασε είδαμε επίσης τον κ. Σουκάκο ο οποίος βρισκόταν σε συνέδριο στο Μέτσοβο και πολύ ανθρώπινα δέχτηκε να μας δει.Ήταν ο πρώτος γιατρός που μας υπέδειξε με σιγουριά το τι να κάνουμε πράγμα που δεν έκανε κανένας άλλος λέγοντας ότι εμείς θα αποφασίσουμε δίχως να αποφαίνονται ότι ίσως είναι καλύτερα αυτό ή το άλλο.Μας είπε ότι στην περίπτωση της Βάλιας δεν προτείνει μεταφορά δακτύλων λόγω του ότι πρόκειται για το δείκτη και τον παράμεσο και θα είναι σχετικά δύσκαπτα σε σχέση με τα άλλα της δάχτυλα.Μας πρότεινε μετά το Πάσχα να προχωρήσουμε σε επιμύκηνση του τέταρτου δακτύλου που έχει μόνο μια φάλαγγα και πριν τη σχολική ηλικία να τοποθετήσουμε τεχνητά δάκτυλα που θα βοηθήσουν ως προς την ψυχολογία του παιδιού και την αντιμέτωπισή της από τα άλλα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω γιατί γράφω τεράστια μηνύματα θέλοντας να αναφέρω όλες τις λεπτομέρειες.Μιας και συζήτησή μας με τον κ. Σουκάκο είναι πολύ πρόσφατη ακόμα "χωνεύουμε" τις νέες πληροφορίες χωρίς να έχουμε πάρει καμία οριστική απόφαση.Αυτό που κυρίως μας ταρακούνησε ήταν ότι μας είπε ότι θα βάλουμε τη Βάλια σε μία οδυνηρή και χρονοβόρα διαδικασία με τις επεμβάσεις.Έχω επίσης να αναφέρω ένα πραγματικά θαυματουργό νέο.Στην πρώτη ακτινογραφία που είχαμε κάνει στη Βάλια όταν ήταν 5 μηνών τα υπάρχοντα δάκτυλα ήταν όλα καθαρά μονοφάλαγγα εκτός από το τελευταίο που αχνοφαίνονταν οι φάλαγγες αλλά μας είπαν ότι είχαν μείνει ασχημάτιστες.Το τελευταίο εξάμηνο παρατηρώντας τη Βάλια είδα μια σαφώς πολύ καλύτερη κίνηση σε αυτό το δάκτυλο αλλά δίσταζα να την υποβάλω ξανά σε ακτινοβολία.Άλλωστε μας είχαν πει ότι το δάκτυλο δεν είχε φάλαγγες και δεν θα άντεχα κι άλλη απογοήτευση.Ο κ. Σουκάκος όμως μας ζήτησε ακτινογραφία πριν μας δει η οποία έδειξε ολοκάθαρα τις τρεις φάλαγγες που δεν υπήρχαν όταν ήταν 5 μηνών.Συγγρίνοντας τις ακτινογραφίες ο κ. Σουκάκος έμεινε έκπληκτος που ο οργανισμός της κατάφερε να δημιουργήσει αυτό που είχε αποτύχει να δημιουργήσει κατά τη διάρκεια της κύησης.Επίσης μας είπε ότι η δημιουργία δακτύλων από βλαστοκύτταρα είναι ακόμη σε πρώιμο στάδιο αλλά εξελλίσεται μέρα με τη μέρα και πρόκειται για πολύ ελπιδοφόρα μέθοδο.Αυτά λοιπόν τα νέα μας.Περιμένω με αγωνία τα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Διανώρα .Θα ήθελα να μου πεις την διεύθυνση στην Αμερική για να ψάξω για το πρόβλημά μου.Ο γιος μου είναι 12 ετών .Γεννήθηκε με υψηλή ατρησία ορθού και χειρουργήθηκε άμεσα στη Θεσσαλονίκη.Μετά από 3 εγχειρήσεις και ενώ αναρωτιόμασταν γιατί δεν μπορεί να κόψει την πάνα,διεγνώσθηκε ότι από την σπονδυλική στήλη έλειπε ο κόκκυγας ,γεγονός που σημαίνει ότι τα νεύρα που ευθύνονται για τον έλεγχο της ουροδόχου κύστης και του σφικτήρα ήταν αναπτυγμένα μέχρι το σημείο που αρχίζει κανονικά ο κόκκυγας. Ετσι κάναμε μία διορθωτική επέμβαση μήπως διορθωθεί κάτι αλλά τίποτα.Δεν γίνεται και από ότι γνωρίζω μεταμόσχευση νεύρων τέτοιου είδους.Πήγα και Αγγλία και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν λύνεται.Εγώ όμως απορώ πως άνθρωποι μπορούν και κουνάνε πόδια και χέρια μέσω μεταμόσχευσης νεύρων και αυτό δεν γίνεται.Θέλω να μιλήσω και με άλλους που έχουν ή άκουσαν για το ίδιο πρόβλημα,αν και είναι πολύ σπάνιο.

Ευτυχώς το παιδί είναι υγιέστατο και ζει κανονικά τη ζωή του. .Αν κάποιος γνωρίζει οτιδήποτε παρακαλώ ενημερώστε με!!!!!Σ΄ευχαριστώ πολύ.

user_online.gifreport.gif quote.gifmultiquote_off.gif

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Magda73 οι διευθύνσεις που έχω είναι από hand centers.Βάλε στην αναζήτηση τον αγγλικό όρο της ατρησίας και πιστεύω να σου δώσει αρκετά αποτελέσματα.Εγώ είχα στείλει ένα απλό μέιλ και δεν περίμενα κιόλας να μου απαντήσουν σε γιατρό που βρήκα στο children's hospital boston και απο κει άρχισα να ψάχνω και ανάλογα κέντρα στην Αμερική που ειδικεύονται στα χέρια.Φαντάζομαι ότι θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο και για το δικό σας θέμα.Με μια απλή αναζήτηση βρήκα μια αναφορά για ένα κέντρο πλαστικής χειρουργικής στο Shrewsburry, New Jersey που ειδικεύεται στη μεταμόσχευση νεύρων.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Γεια σας.Θα ηθελα να μπω και εγω στην παρεα σας.Εχω και εγω ενα αγορακι 6 ετων που εχει την νοσο πολαπλων εξοστοσεων.Εχει χειρουργηθει στο ΙΑΣΩ παιδων απο τον κ.Κανελλοπουλο στο γονατο γιατι αρχισε να εχει μια κληση προς τα εξω.Τα παει περιφιμα.Τον κ.Κανελλοπουλο σας τον προτηνω γιατι πιστευω οτι στην παιδοορθοπεδηκη ειναι οτι καλητερο εχει η Ελλαδα αυτη στην στηγμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα (Συγγενή ανωμαλία άνω άκρου) με το παιδί μου και ψαχνω να βρώ κάποιους γιατρούς για να μου πουν την γνώμη τους, θα ήθελα εαν γίνεται να βρώ και το τηλέφωνο του κυρίου Σουκάκου ή κάποιο email του για να έρθω σε επικοινωνία μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας, έχω και εγώ ένα παρόμοιο πρόβλημα με το παιδί μου (Συγγενή ανωμαλία άνω άκρου) και ψαχνω να βρώ κάποιους γιατρούς για να μου πουν την γνώμη τους, θα ήθελα εαν γίνεται να βρώ και το τηλέφωνο του κυρίου Σουκάκου ή κάποιο email του για να έρθω σε επικοινωνία μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που μένετε αλλά εάν ενδιαφέρεστε για κάποιον γιατρό στην Αθήνα μπορώ να σας δώσω τα στοιχεία αυτού που παρακολουθεί το γιό μου, ο οποίος είναι ο διευθυντής του παιδορθοπεδικού στο ΚΑΤ και παρακολουθεί το γιό μου για συγγενείς ανωμαλίες άνω και κάτω άκρων από μηνών.Αν ενδιαφέρεστε απαντήστε μου να σας δώσω τα στοιχεία του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ονομάζεται Βλάχος Ευγένιος, είναι διευθυντής του παιδορθοπεδικού μήματος στο ΚΑΤ δεν έχει δικό του ιατρείο αλλά δέχεται απογεύματα στο ΚΑΤ και τα τηλεφωνα επικοινωνίας είναι κινητό 6944365821 & το τηλεφωνο γραμματείας απογευματινών ραντεβού στο ΚΑΤ είναι 213 20 86 200 12:00 - 19:00, το κόστος επίσκεψης σε απογευματινό είναι 75 ευρώ αλλιώς για πρωινά στο 1535 κλείνεις ραντεβού στο παιδορθοπεδικό με κόστος 3 ευρώ αλλά δεν μπορείς να ζητήσεις συγκεκριμένο γιατρό.Επισης το απόγευμα τα ραντεβού κλέινονται άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια, μήπως γνωρίζεται εαν είναι μαζί με τον κύριο Γεροσταθόπουλο ή τον κύριο Ευσταθόπουλο στο KAT.

 

Ευχαριστώ πολύ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γνωρίζω αλλά αν μπείτε στο site του ΚΑΤ θα δείτε την σύθεση του κάθε τμήματος. Πάντως ο γιός μου χειρουργήθηκε στο πέλμα όπου του έκανε ανάταξη αστραγάλου επειδή ο αστράγαλος ήταν κάθετος με πολύ μεγάλη επιτυχία.Φέτος το καλοκαίρι θα κάνουμε εγχείρηση στα χέρια του μικρού καθώς έχει συγκάμψεις και στους δύο αντίχειρες (ειναι διπλωμένοι προς τα μέσα). Αυτό που με έχει ενθουσιάσει σε αυτό τον γιατρό είναι οτι παραμένει γιατρός που τιμάει τον όρκο του και δεν ζητάει φακελάκια. Από την άλλη διαθέτει κατάρτιση και είναι ένας πολύ σεμνός και προσγειωμένος άνθρωπος πανω απ' όλα.Για να γίνω πιο κατανοητή σου αναφέρω οτι μόλις τελείωσε η εγχείρηση και συνήλθε το παιδί ενώ όλοι οι υπόλοιποι χειρούργοι έβαζαν τους αναισθησιολόγους να καλούν μέσα τους γονείς για ενημέρωση και τα "περαιτέρω" αυτός ήταν ο μόνος που βγήκε εξω ο ίδιος να μας ενημερώσει και αργότερα που μας φώναξαν οι αναισθησιολόγοι ούτε καν υπαινίχθηκαν για χρήματά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελικά από κάποιο γνωστό έμαθα ότι ο κύριος Σουκάκος συνεργάζεται με την Βιοκλινική Αθηνών, και από εκεί μπορεί κάποιος να τον ζητήσει για κλείσει ραντεβού, αλλά και στο ΚΑΤ υπάρχει ένας εξαίρετος γιατρός ο κύριος Γεροσταθόπουλος και στο Metropolitan ακόμη ένας εξαίρετος γιατρός ο κύριος Βασιλειάδης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ψάχνοντας στο internet βρήκα δυο συνέδρια που θα γίνουν στην Ελλάδα για τα άνω άκρα. Το πρώτο είναι το Συνέδριο της Ελληνικής Εταιρείας Επανορθωτικής Μικροχειρουργικής & της Ελληνικής Εταιρείας Χειρουργικής Χεριού και Άνω Άκρου που θα διεξαχθεί στα Ιωάννινα από 26 έως 29 Αυγούστου 2010 και το δεύτερο είναι το 2ο Διεθνές Σεμινάριο Χειρουργικής Χεριού ,Χειρουργική Ώμου-Τρέχουσες Τεχνικές, Μικροχειρουργική Κλινική ΚΑΤ που θα διεξαχθεί στις 27-29 Μαΐου 2010 στο DivaniApollonHotel, Καβούρι, πιστεύω ότι μπορεί να συζητηθούν και νέοι τρόποι και λύσεις για τα άνω άκρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει ενημερωθεί κανένας γονέας για κάποια νέα μέθοδο ή κάτι νεότερο από τον γιατρό του για την εξέλιξη της ιατρικής στο θέμα δυσπλασία άνω άκρων.

Ευχαριστώ πολύ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και Χρόνια Πολλά καλή Χρονιά, θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει ενημερωθεί κανένας γονέας για κάποια νέα μέθοδο ή κάτι νεότερο από τον γιατρό του για την εξέλιξη της ιατρικής στο θέμα δυσπλασία άνω άκρων.

 

Ευχαριστώ πολύ

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω γιατί γράφω τεράστια μηνύματα θέλοντας να αναφέρω όλες τις λεπτομέρειες.Μιας και συζήτησή μας με τον κ. Σουκάκο είναι πολύ πρόσφατη ακόμα "χωνεύουμε" τις νέες πληροφορίες χωρίς να έχουμε πάρει καμία οριστική απόφαση.Αυτό που κυρίως μας ταρακούνησε ήταν ότι μας είπε ότι θα βάλουμε τη Βάλια σε μία οδυνηρή και χρονοβόρα διαδικασία με τις επεμβάσεις.Έχω επίσης να αναφέρω ένα πραγματικά θαυματουργό νέο.Στην πρώτη ακτινογραφία που είχαμε κάνει στη Βάλια όταν ήταν 5 μηνών τα υπάρχοντα δάκτυλα ήταν όλα καθαρά μονοφάλαγγα εκτός από το τελευταίο που αχνοφαίνονταν οι φάλαγγες αλλά μας είπαν ότι είχαν μείνει ασχημάτιστες.Το τελευταίο εξάμηνο παρατηρώντας τη Βάλια είδα μια σαφώς πολύ καλύτερη κίνηση σε αυτό το δάκτυλο αλλά δίσταζα να την υποβάλω ξανά σε ακτινοβολία.Άλλωστε μας είχαν πει ότι το δάκτυλο δεν είχε φάλαγγες και δεν θα άντεχα κι άλλη απογοήτευση.Ο κ. Σουκάκος όμως μας ζήτησε ακτινογραφία πριν μας δει η οποία έδειξε ολοκάθαρα τις τρεις φάλαγγες που δεν υπήρχαν όταν ήταν 5 μηνών.Συγγρίνοντας τις ακτινογραφίες ο κ. Σουκάκος έμεινε έκπληκτος που ο οργανισμός της κατάφερε να δημιουργήσει αυτό που είχε αποτύχει να δημιουργήσει κατά τη διάρκεια της κύησης.Επίσης μας είπε ότι η δημιουργία δακτύλων από βλαστοκύτταρα είναι ακόμη σε πρώιμο στάδιο αλλά εξελλίσεται μέρα με τη μέρα και πρόκειται για πολύ ελπιδοφόρα μέθοδο.Αυτά λοιπόν τα νέα μας.Περιμένω με αγωνία τα δικά σας.

 

 

 

 

Αγαπητή Διανώρα,

 

Η κορούλα μου γεννήθηκε στο δεξί της χέρι με συνδακτυλλία εξαδακτύλου. Μετά από αρκετές επαφές με γιατρούς κατέληξα σε έναν στο ΜΗΤΕΡΑ. Απαράδεκτος και ασχετος θα έλεγα με το αντικείμενο. Μετά από δύο επεμβάσεις το χέρακι της χειροτερεψε. Η απάντησή του να κάνει και 3ο χειρουργείο. Εγώ ήμουν ανένδοτη βέβαια, ώσπου μου συστήσανε τον κο Αδαμάντιο Μισιτζή / Ιατρικό Αθηνών. Ο άνθρωπος είναι κορυφή στο είδος. Πρόσεξε δεν μιλάμε για ορθοπαιδικούς γιατί και εγώ έτσι την πάτησα, το πρόβλημα αφορά "μικροχειρουργική άνω και κάτω άκρου". Αν τον ήξερα νωρίτερα θα είχε γλυτώσει το μωράκι μου΄από τις 3 επεμβάσεις.

Δε χάνεις να τον δεις. Αν δεν κάνω λάθος στην ομάδα του γιατί αυτός είναι ο επικεφαλής είναι και ο Αναγνώστου που αναφέρατε πιο πάνω.

Ευχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Το παιδί μου γεννήθηκε με συνδακτυλία άνω άκρων μέσο και παράμεσο δάκτυλο χειρουργήθηκε σε ηλικία 1.5 ετών και τα δάχτυλα του στράβωσαν. Έγινε επαναληπτική επέμβαση σε ηλικία 2 ετών χωρίς βελτίωση από τον ίδιο γιατρό. Σε ηλικία 4 ετών χειρουργήθηκε από άλλο γιατρό χωρίς κανένα αποτέλεσμα πάλι. Σε ηλικία 11 ετών χειρουργήθηκε από άλλο γιατρό και το έκανε χειρότερο. Τώρα το μέσο δάχτυλο στο δεξί του χέρι είναι στραβό, χρειάζεται όπως μου είπαν οι γιατροί στα Χανιά πλαστική επέμβαση και εγώ τώρα είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού που θα αναλάβει υπεύθυνα αυτό το παιδί. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Το παιδί μου γεννήθηκε με συνδακτυλία άνω άκρων μέσο και παράμεσο δάκτυλο χειρουργήθηκε σε ηλικία 1.5 ετών και τα δάχτυλα του στράβωσαν. Έγινε επαναληπτική επέμβαση σε ηλικία 2 ετών χωρίς βελτίωση από τον ίδιο γιατρό. Σε ηλικία 4 ετών χειρουργήθηκε από άλλο γιατρό χωρίς κανένα αποτέλεσμα πάλι. Σε ηλικία 11 ετών χειρουργήθηκε από άλλο γιατρό και το έκανε χειρότερο. Τώρα το μέσο δάχτυλο στο δεξί του χέρι είναι στραβό, χρειάζεται όπως μου είπαν οι γιατροί στα Χανιά πλαστική επέμβαση και εγώ τώρα είμαι σε αναζήτηση νέου γιατρού που θα αναλάβει υπεύθυνα αυτό το παιδί. Μπορεί κανείς να με βοηθήσει? Ευχαριστώ.

 

Καλησπέρα Δέσποινα,έχω και εγώ ένα κοριτσάκι 18 μηνών που σε λίγες ημέρες θα χειρουργηθεί,έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου παιδάκι..Δεν είχα διανοηθεί ότι κάτι θα μπορούσε να πάει στραβά..Από την πείρα σου πιστεύεις ότι ήταν λάθος του γιατρού ή υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που κάτι πήγε στραβά?Εμάς η γιατρός μας είπε ότι είναι πολύ επέμβαση και θα έχει σίγουρο αποτέλεσμα..Η γιατρός μας είναι η κυρία Νταιλιάνα στην Λάρισα,παιδοορθοπεδικός με εξειδίκευση στην μικροχειρουργική άνω άκρων..Φαίνεται πολύ έμπειρη και επαγγελματίας,οπότε ελπίζω πως όλα θα πάνε καλά..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι μετά από αρκετό καιρό για να σας πω τα νέα μας.Τελικά ο άντρας μου είδε τον κ. Γεροσταθόπουλο ο οποίος μας είπε τα ίδια με τους άλλους γιατρούς που ανέφερα σε άλλες απαντήσεις.Έψαξα αρκετά και το θέμα στο εξωτερικό και έμαθα ότι πάνω κάτω όλοι τα ίδια κάνουν απλά είναι θέμα το πόσο καλά ποσοστά επιτυχίας έχει ο καθένας.Είδαμε και τη μικρή μας φίλη που έκανε μεταφορά δακτύλων από τα πόδια και όντως το αποτέλεσμα αισθητικά είναι αρκετά καλό με την έννοια ότι πρέπει να παρατηρήσεις το χέρι της για να καταλάβεις ότι τα δάχτυλά της είναι διαφορετικά.Το θέμα είναι όμως ότι είναι αρκετά δύσκαπτα (οι κινήσεις ακόμα είναι αυτές που παρατηρούμε και στα δικά μας δάκτυλα ποδιών δηλαδή δεν κάμπτονται αρκετά και εκεί κυρίως καταλαβαίνεις τη διαφορά ) και το κοριτσάκι που είναι τώρα 5 χρονών μετά από 6 μήνες από την επέμβαση αντέδρασε στις καθημερινές επισκέψεις που απαιτούνταν για φυσιοθεραπεία και εργοθεραπεία και συνεχίζει μόνο με εργοθεραπεία.Μιας και έχουν περάσει 2 μήνες από την τελευταία φορά που την είδα θα σας πω και για ενδεχόμενα νέα αποτελέσματα.Όσον αφορά τη Βάλια μου έκλεισε τα 2 και πλέον χρησιμοποιεί ως κύριο χέρι το αριστερό αλλά την ενθαρρύνω να χρησιμοποιεί και το δεξί στο βαθμό που μπορεί (ανάλογα με το τι κάνει, εκνευρίζεται ας πούμε που δεν μπορεί να κρατήσει σωστά μολύβι ή πινέλο).Το Σάββατο που μας πέρασε είδαμε επίσης τον κ. Σουκάκο ο οποίος βρισκόταν σε συνέδριο στο Μέτσοβο και πολύ ανθρώπινα δέχτηκε να μας δει.Ήταν ο πρώτος γιατρός που μας υπέδειξε με σιγουριά το τι να κάνουμε πράγμα που δεν έκανε κανένας άλλος λέγοντας ότι εμείς θα αποφασίσουμε δίχως να αποφαίνονται ότι ίσως είναι καλύτερα αυτό ή το άλλο.Μας είπε ότι στην περίπτωση της Βάλιας δεν προτείνει μεταφορά δακτύλων λόγω του ότι πρόκειται για το δείκτη και τον παράμεσο και θα είναι σχετικά δύσκαπτα σε σχέση με τα άλλα της δάχτυλα.Μας πρότεινε μετά το Πάσχα να προχωρήσουμε σε επιμύκηνση του τέταρτου δακτύλου που έχει μόνο μια φάλαγγα και πριν τη σχολική ηλικία να τοποθετήσουμε τεχνητά δάκτυλα που θα βοηθήσουν ως προς την ψυχολογία του παιδιού και την αντιμέτωπισή της από τα άλλα παιδιά.

Καλησπέρα και απο μενα.Ο γιος μου έχει παρόμοιο πρόβλημα στον δείκτη, μέσο και παράμεσο.Είδαμε 2-3 φορές μέχρι στιγμής έναν παιδοορθοπαιδικό, κο Ρηγόπουλο που δουλεύει στην Λάρισα και μας μίλησε μόνο για επιμύκυνση και ότι μέχρι στιγμής δεν γίνεται μεταμόσχευση νέυρων.Για τεχνητά δάχτυλα δεν ανέφερε τίποτα, το είχα σκεφτεί και θα του το ανέφερα.

Θα δούμε και έναν άλλο χειρούργο στην Θεσ/νική Λαλιώτης λέγεται.Μήπως κανεις τον γνωρίζει;

Για την Αθήνα έχω ακουστά μόνο για κάποιον Γιαννακόπουλο που ειδικεύεται στην μικροχειρουργική άνω και κάτω άκρων.

Σε άλλο μήνυμά σου αναφέρεις πως ανέπτυξε φάλαγγες..πω πω λες να συμβεί και σε μας;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμα...Υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό και σε δευτερο παιδάκι που θα κάνουμε;Δηλαδή υπάρχει κληρονομικότητα;Εμεις το μεταδώσαμε στο παιδί μας;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.Σχετικά με τον Λαλιώτη έχω απάντησει ξανά θεωρώ ότι είναι κορυφή και πάνω απο όλα είναι και καλός άνθρωπος .Ο μεγάλος μου γιός ,τώρα είναι 11 ετών , έκανε επιμύκηνση στο ποδαράκι του με την μέθοδο ιλιζαροφ ,πριν 3 χρόνια.Τώρα είναι σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.Ολα τα χρωστάμε στο κο Λαλιώτη στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.Αυτο που σκέφτεσαι για το δεύτερο παιδί το σκέφτηκα και εγώ και σου προτείνω να μην κάνεις τέτοιες σκέψεις γιατί θα βασανίζεσαι χωρίς λόγω.Το έχω περάσει και μάλιστα σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο παιδάκι.Ο γιατρος μας είχε πει ότι ήταν να γίνει δεν ήταν κάτι κληρονομικό στην δική μας περίπτωση , όλα ήταν φυσιολογικά , απλά έγινε . Μην μπείς σε αυτήν την διαδικασία....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Σχετικά με τον Λαλιώτη έχω απάντησει ξανά θεωρώ ότι είναι κορυφή και πάνω απο όλα είναι και καλός άνθρωπος .Ο μεγάλος μου γιός ,τώρα είναι 11 ετών , έκανε επιμύκηνση στο ποδαράκι του με την μέθοδο ιλιζαροφ ,πριν 3 χρόνια.Τώρα είναι σαν να μην έχει συμβεί τίποτα.Ολα τα χρωστάμε στο κο Λαλιώτη στον συνιστώ ανεπιφύλακτα.Αυτο που σκέφτεσαι για το δεύτερο παιδί το σκέφτηκα και εγώ και σου προτείνω να μην κάνεις τέτοιες σκέψεις γιατί θα βασανίζεσαι χωρίς λόγω.Το έχω περάσει και μάλιστα σκεφτόμουν να μην κάνω δεύτερο παιδάκι.Ο γιατρος μας είχε πει ότι ήταν να γίνει δεν ήταν κάτι κληρονομικό στην δική μας περίπτωση , όλα ήταν φυσιολογικά , απλά έγινε . Μην μπείς σε αυτήν την διαδικασία....

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σύντομα θα κλείσω ραντεβού στον κο Λαλιώτη, μου τον συνέστησε ο γυναικολόγος μου και μάλιστα μου τόνισε αυτό που είπες και εσύ ότι είναι ηθικός και καλός άνθρωπος. Αύτο μου είπε και εμένα ο γιατρός, πως είναι τυχαίο γεγονός, ακόμη είναι νωρίς βέβαια και το έχω στο μυαλό μου, με τον καιρό θα το αποβάλλω.Επιμύκινση θα κάνουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...