Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με την κρεμα βρωμης


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Εχω ενα αγορακι 6μηνων και εδω και δυο εβδομαδες ξεκινησαμε τις τροφες. Το πρωι φρουτοκρεμα και το απογευμα κρεμα. Ο γιατρος μου συστησε να του δινω κρεμα βανιλια για απογευματινο γευμα. Ομως εγω δεν ηθελα να του δωσω και με εγκριση του εδωσα αλεσμενη βρωμη με δικο μου γαλα. Πηρα βιολογικη βρωμη την αλεσα και προσθεσα γαλα. Ομως ο μικρουλης μου αρχισε να κανει σφηχτα κακακια, πραγμα που ο γιατρος μου ειπε οτι δεν κανει και μου συστησε να κοψω τη βρωμη και το μηλο. Ομως εγω δεν θελω να του δωσω κρεμες του εμποριου γιατι περιεχουν ζαχαρη. Ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρος μου ειπε και παλι να του δωσω ετοιμη κρεμα βανιλια. Εχετε να μου προτεινετε καποια συνταγη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγὠ μέχρι και σήμερα όταν της φτιάχνω κρεμούλα με γάλα και βρώμη, βάζω το γάλα πρώτα στο μπλεντεράκι και προσθέτω κι ένα δαμάσκηνο αποξηραμένο (χωρίς κουκούτσι φυσικά!) και βοηθάει πολύ και δίνει και γεύση. Το αχλάδι εμάς μας βοηθάει επίσης πολύ στη δυσκοιλιότητα μέχρι και σήμερα.

Επίσης να σου πω ότι συνήθως τα μωρά όταν ξεκινούν στερεά τροφή κάνουν για λίγο διάστημα δυσκοιλιότητα και μετά ομαλοποιείται η κατάσταση. Μην ανησυχείς.

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

αυτο μου κανει τρομερη εντυπωση γιατι, απ'οσο ξερω τουλαχιστον, η βρωμη βοηθαει πολυ στη λειτουργια του εντερου.
Ακρβως αυτο ηξερα και εγω,πρωτη φορα ακουω το αντιθετο..μηπως σου κανει με καποιο φρουτο;;;
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας. Εχω ενα αγορακι 6μηνων και εδω και δυο εβδομαδες ξεκινησαμε τις τροφες. Το πρωι φρουτοκρεμα και το απογευμα κρεμα. Ο γιατρος μου συστησε να του δινω κρεμα βανιλια για απογευματινο γευμα. Ομως εγω δεν ηθελα να του δωσω και με εγκριση του εδωσα αλεσμενη βρωμη με δικο μου γαλα. Πηρα βιολογικη βρωμη την αλεσα και προσθεσα γαλα. Ομως ο μικρουλης μου αρχισε να κανει σφηχτα κακακια, πραγμα που ο γιατρος μου ειπε οτι δεν κανει και μου συστησε να κοψω τη βρωμη και το μηλο. Ομως εγω δεν θελω να του δωσω κρεμες του εμποριου γιατι περιεχουν ζαχαρη. Ξεχασα να σας πω οτι ο γιατρος μου ειπε και παλι να του δωσω ετοιμη κρεμα βανιλια. Εχετε να μου προτεινετε καποια συνταγη;

 

 

Ενδεχομένως το μωρο να μην ειναι έτοιμο ακομη για δυο γεύματα.. Δυο εβδομάδες σε 6 μηνών μωρο ειναι λίγος χρόνος για να κάνει δυο γεύματα στερεών. Οι στερεες τροφές σε μωρα που θηλάζουν αποκλειστικα ξεκινούν όταν το μωρο έχει γίνει 6 μηνών.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσεις έτοιμη κρέμα στο μωρο σου! Απο κανεναν επίσημο φορέα υγείας δεν συστήνονται οι κρεμες στη βρεφική διατροφη!Δεν ειναι ούτε απαραιτητες, κι αυτές που προτείνει ο παιδιατρος εκτός απο ζαχαρη κι άλλες βλαβερές ουσίες περιέχουν κι αγελαδινο γάλα, το νουμερο ένα αλλεργιογονο τρόφιμο.

Εγω θα συνεχιζα με τα φρούτα μόνο για λίγες μέρες κι όταν το μωρο ειναι έτοιμο πεπτικα θα εβαζα δεύτερο γεύμα λαχανικα με κρεας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για την βρώμη δεν ξέρω αλλά το μήλο είναι από τα φρούτα που κάνουν δυσκοιλιότητα... τι φρούτα του δίνεις? αχλάδι βάζεις? τώρα που έχουν αρχίσει να βγαίνουν και τα καλοκαιρινά φρούτα νομίζω ότι βερύκοκο / ροδάκινο είναι πολύ καλές επιλογές... και μπανάνα βέβαια αν και αυτή βοηθάει σε δυσκοιλιότητα...

Link to comment
Share on other sites

Aν αυτα έφεραν δυσκοιλιοτητα πόσο μάλλον η κρέμα βανιλια που εχει ρυζαλευρο μέσα! Το ρύζι γενικότερα σφίγγει. Όπως και αν έχει όμως και την βρώμη λιγο αργότερα την προτείνουν οι περισσότεροι. Καλύτερα να συνεχίσεις όπως σου είπαν τα κορίτσια πιο πανω μόνο με φρούτα και σταδιακα εισαγεις και τα δημητριακα. Δεν υπάρχει λόγος βιασυνης.;)

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...