Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και σάκχαρο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα η ενδοκρινολογος μου,μου εχει δωσει σαν οριο το 130 1 ωρα μετα το φαι και μεχρι 90 νηστικη.

 

 

Και εμένα ο γυναικολόγος μου το ίδιο μου είπε.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Εμένα 2 ενδοκρινολόγοι και 1 γυναικολόγος μου έδωσαν σαν στόχο το 120.

 

naina μετράς και β-κετόνη; Αν ναι, ποια είναι τα όρια: <0,6 ;

 

 

ποιον μετρητη εχεις precision της abbot?

 

την κετονη πως την μετρας? με το αιμα ή στα ουρα?

 

οι μετρητες σακχαρου που ρουφανε το αιμα ειναι πιο αξιοπιστοι απο αυτους που βαζεις μια σταγονα επανω...

 

120 ειναι το όριο οταν εχεις φαει 1 ωρα πριν

αν τα επιπεδα σακχαρου ανεβαινουν πανω απο 120, τοτε πρεπει να το ελεγχεις καθημερινά!

στα 140 σε εγκυους δινουν ειδική διατροφή.

καμπυλη σακχαρου εκανες? κ ποτε?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήγα χθες σε ενδοκρινολόγο και μου είπε να κάνω γλυκοζηλιωμένη γιατι παρότι η καμπύλη ήταν παθολογική, οι καθημερινές μετρήσεις ήταν μια χαρά και παράλληλα μου είπε πως τα 8 κιλα που εχω βάλει ειναι πολλα και μου έδωσε διαιτολόγιο με γραμμαρια και φλιτζάνια. Θα τρελλαθώ..120 γραμμάρια ψάρι? μισό φλιτζάνι ρύζι? τα μισώ αυτά τα προγράμματα!! τώρα στο τέλος θα παιδευτώ? ουφ ουφ!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγα χθες σε ενδοκρινολόγο και μου είπε να κάνω γλυκοζηλιωμένη γιατι παρότι η καμπύλη ήταν παθολογική, οι καθημερινές μετρήσεις ήταν μια χαρά και παράλληλα μου είπε πως τα 8 κιλα που εχω βάλει ειναι πολλα και μου έδωσε διαιτολόγιο με γραμμαρια και φλιτζάνια. Θα τρελλαθώ..120 γραμμάρια ψάρι? μισό φλιτζάνι ρύζι? τα μισώ αυτά τα προγράμματα!! τώρα στο τέλος θα παιδευτώ? ουφ ουφ!

 

Καλύτερα αν μπορείς να το ρυθμίσεις με διατροφή μη το συζητάς και κάνε ότι ακριβώς σου λένε.... Εγώ την 28η εβδομάδα ξεκίνησα ινσουλίνη μετά την κορτιζόνη με 6 μονάδες πριν από κάθε γεύμα και έχω φτάσει τις 30 πριν από κάθε γεύμα. Αν ξεκινήσεις ινσουλίνη δεν έχεις επιστροφή. Όσο μπορείς κάνε ότι σου λένε... είναι για καλό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως πρέπει να προσέχω αλλά σε τετοιο σημείο; θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου βέβαια αλλά μου φαίνεται πως η τόσο σκληρή δίαιτα που μου έβαλε ειναι για τα κιλά όχι για το ζάχαρο!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω πως πρέπει να προσέχω αλλά σε τετοιο σημείο; θα ρωτήσω και τον γυναικολόγο μου βέβαια αλλά μου φαίνεται πως η τόσο σκληρή δίαιτα που μου έβαλε ειναι για τα κιλά όχι για το ζάχαρο!

 

Το να φας λίγο περισσότερο ψάρι δεν πειράζει ή μεγάλη σαλάτα απλά πρόσεχε τα αμυλούχα (ψωμί, πατάτα, ρύζι, μακαρόνια) τα γλυκά, τη ζάχαρη, τα αναψυκτικά, τα τηγανητά και το φαγητό από έξω.

Όσον αφορά τα κιλά, τώρα θα αρχίσεις ουσιαστικά να παίρνεις βάρος. Μεταξύ 31-35 εβδομάδες που είμαι πήρα 8 κιλά, βέβαια είναι δίδυμα, αλλά τέλος πάντως εννοώ ότι προς το τέλος βάζεις πιο γρήγορα βάρος. Πάντως τα πάντα είναι σχετικά για το βάρος γιατί είναι διαφορετικό το περιθώριο που έχει μία κοπέλα ξεκινώντας με χαμηλό BMΙ και διαφορετικό σε μία κοπέλα που ξεκινάει κανονική, διαφορετικά για μία υπέρβαρη και διαφορετικά για μία παχύσαρκη.

 

Πιστεύω ότι και στον γυναικολόγο σου να το πεις λίγο πολύ τα ίδια θα σου πει....

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έχω φτάσει αισίως να κάνω 54 μονάδες ινσουλίνης το πρωί, 10 το μεσημέρι και 48 το βράδυ και ακόμα δεν έχουν σταθεροποιηθεί οι τιμές του σακχάρου. Το Σαββατο το πρωι την έπαθα και την υπογλυκαιμία, η πρωινή μου μέτρηση νηστική ήταν 58, έκανα και τις 54 μονάδες ινσουλίνης, ποιος ξέρει πόσο πηγε... το πόσο χάλια αισθανόμουν δε μπορώ να το περιγράψω, ένιωθα λες και ήμουν ξένη στο σώμα μου και ετοιμαζόμουν να το αφήσω... Περιττό να πω πως όοολη μέρα ήθελα να τρωω γλυκά, ευτυχώς είχε φτιάξει η μαμά μου πάστα φλωρα χωρίς ζάχαρη (μόνο η μαρμελάδα ό,τι είχε) και έτρωγα από ένα κομμάτι σε κάθε γεύμα... χαλια!

Τώρα περιμένω να μου τηλ ο γιατρός μου να δούμε πώς θα συνεχίσουμε. :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ζουζουνέλ μου τη δίνει πριν από κάθε γεύμα... πάντως αν φάω κάτι ενδιάμεσα στα γεύματα ανεβαίνει αρκετά πάλι. 8 μέρες και σήμερα και τέλος η άτιμη η ινσουλίνη :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τα γλυκά τα έκοψα τελείως με το που είδα τα αποτελέσματα της καμπύλης. Αναψυκτικά και φαγητό από έξω μου τα έχει κόψει ο γιατρός από την αρχή οπότε μένουν τα αμυλούχα που σαφέστατα θα ακολουθήσω το πρόγραμμα του γιατρού αλλά πχ όταν μαγειρεύω 4 μερίδες ((γιατί μαγειρεύω για 2 μέρες και για τους δυο μας) δεν μπορώ να υπολογίσω το λάδι αυτό τέτοια με ε΄χουν εκνευρίσει. Πάντως εμένα όλα δείχνουν φυσιολογικά ήδη από την πρώτη μέρα που άρχισα την διατροφή. Το υψηλότερο μου μετά από φαγητό ήταν 110 και τα πρωινά είναι μέχρι 85 οπότε λογικά θα συνεχίσω απλώς την διατροφή. nat-left εύχομαι τα καλύτερα με έναν πόνο που λένε και μετά θα χαίρεσαι με τισ επισκέψεις στο νοσοκομείο που θα σου φέρνουν γλυκά :D

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ καλη μου σε ευχαριστώ πολύ... αν και οι μανούλες με ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη κάνουν δίαιτα και μέσα στο μαιευτήριο αυστηρή και εκτός για 40 ημέρες μέχρι να "στρώσει" το σάκχαρο.... άρα ούτε εκεί δεν θα φάω γλυκό.... (θα έρθει όμως το καλοκαιράκι που θα έχω (ελπίζω) χάσει τα κιλά που πήρα και θα ταράξω τα παγωτάκια).

 

Τώρα για το λάδι, μην το περιορίσεις. Εγώ φτιάχνω τα πάντα κανονικότατα, απλά τρώω λιγότερο από τον άντρα μου και τον γιο μου.... Ελπίζω να σου πάνε όλα καλά :D

Link to comment
Share on other sites

Ιχ εμένα ο γιατρός μου είπε πως το ζάχαρο στρώνει 10 λεπτά αφού βγει ο πλακούντας γιαυτό στο είπα!! κουράγιο τότε λίγο ακόμα και μετά τσάκισε τα παγωτα χεχε. Το καλο (κακό) με το φαγητό είναι πως του άντρα μου του κάνανε κάτι εξετάσεις χ8ες και του ανακοίνωσαν πως πρέπει να κόψει τα πάντα λόγω χοληστερίνης και συκωτιού και πλέον από σήμερα θα είμαστε και οι δύο σε δίαιτα οπότε δεν θα τον βλέπω να τρώει γύρους όπως την προηγούμενη εβδομάδα! Και εγώ το βρήκα υπερβολικό να μετράω πόσο λάδι θα βάζω όταν μαγειρεύω! :)

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο και στους δυο σας λοιπόν....

Εμένα πάντως ο άντρας μου δεν έχει κόψει τίποτα........ τρώει τα πάντα μπροστά μου, ε πως να μην ζηλέψω και να μην κλέψω και λίγο;;; έχω και τον γιο μου με τα kinder και τις σοκολάτες κόλαση μέσα στο σπίτι.... υπομονή......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κουράγιο σε όλες μας!!! αφήστε που είμαι καλύτερα απο τον άντρα μου γιατί εγώ αφού γεννήσω θα μπορώ να τρώω ο καημένος ο άντρας μου όμως σύμφωνα με τους γιατρούς θα κάνει διατροφή συνεχώς!!!

bunbunavi20090516_-8_To+mpakakaki+mou+einai.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα!

 

Είμαι στον 5ο μήνα και εχω κάνει 3 φορές εξέταση αίματος όπου μετράω και το σάκχαρο. Στις 2 πρώτες (1ο τρίμηνο) βγήκες γύρω στο 97 και 95 νομίζω και στην τελευταία (προχτες) βγήκε 85. Από την αρχή ο γιατρός μου είπε ότι δε θα χρειαστεί να κάνω καμπύλη σακχάρου με αυτές τις τιμές γιατί δε θα έχω πρόβλημα. Εγώ όμως δε θέλω να το ρισκάρω (αν και η διαδικασία είναι φρικτή απ' ότι θυμάμαι) ...

 

Τι γνώμη έχετε? Εσείς που ανεβάσατε σάκχαρο στην εγκυμοσύνη είχατε από την αρχή τσιμπημένες τιμές στη γεν. αίματος?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι στον 5ο μήνα και εχω κάνει 3 φορές εξέταση αίματος όπου μετράω και το σάκχαρο. Στις 2 πρώτες (1ο τρίμηνο) βγήκες γύρω στο 97 και 95 νομίζω και στην τελευταία (προχτες) βγήκε 85. Από την αρχή ο γιατρός μου είπε ότι δε θα χρειαστεί να κάνω καμπύλη σακχάρου με αυτές τις τιμές γιατί δε θα έχω πρόβλημα. Εγώ όμως δε θέλω να το ρισκάρω (αν και η διαδικασία είναι φρικτή απ' ότι θυμάμαι) ...

 

Τι γνώμη έχετε? Εσείς που ανεβάσατε σάκχαρο στην εγκυμοσύνη είχατε από την αρχή τσιμπημένες τιμές στη γεν. αίματος?

 

Φαντάζομαι ότι οι τιμές που έδωσες είναι νηστείας;

Προσωπικά εγώ σε μετρήσεις νηστείας είχα 69 έως79. Πράγμα που δεν υποδηλώνει σάκχαρο. Αλλά στην καμπύλη στα 60΄έεεεεεεεεφυγα = 270!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν έκανα την καμπύλη ζακχάρου στα 50ml γλυκόζης μετά από μία ώρα έδιξαν οι εξετάσεις 197!!!Και εννοείται ότι μόλις είδε αυτή την τιμή ο γυναικολογος μου με έστειλε κατευθείαν σε ενδοκρινολόγο όπου και ξεκίνησε το μαρτήριο μου!

 

Έπρεπε να μετριέμαι 4 φορές την ημέρα μια ώρα μετα απο κάθε γεύμα και νηστική το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι! Φρίκη μέχρι να το συνηθίσω καθώς έχω μεγάλη φοβία στις βελόνες και στα αίματα!:shock:

 

Αφού παρακολούθησε ο γιατρός τις τιμές μου, μου έδωσε το γνωστό πρόγραμμα διατροφής όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω! Γραμμάρια, κούπες κλπ! Πράγμα το οποίο με δυσκόλεψε αλλά προσπάθησα παρ΄όλα αυτά:?

 

Σταμάτησα τα παγωτά και κάθε είδους γλυκαντική ουσία και συνέχισα το μέτρημα! Το θέμα είναι ότι δεν έπεφτε το ζάκχαρο μου με τπτ!!! Όταν έτρωγα πχ μακαρόνια (που το ανεβαζουν) είχα 130 και όταν έτρωγα μπριζολίτσα ψητή είχα 180!

 

Τελικά μου έδωσε και έκανα στο μπουτάκι μοθ ινσουλίνες και κάθε φορά αυξάναμε την δόση μέχρι που έφτασα να κάνω 35cc και γέννησα επιτέλους! Εκεί σταμάτησε το μαρτύριό μου!;)

 

Ολα περνάνε κορίτσια! Κάθε εγκυμοσύνη έχει τα καλά έχει και τα κακά της! Το θέμα είναι να το πολεμούμε όσο μπορούμε για να έχουμε υγιει παιδιά!

 

Υπομονή στις μέλλουσες μανούλες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες! Πάντα υπάρχουν και χειρότερα! Το ζάκχαρο δεν είναι τπτ μπροστα σε άλλα!!!

 

Και εγώ πάλι έγκυος είμαι στην 12η εβδομάδα της κύησης και τρέμω μην ξαναπεράσω περιπέτιες! Οτι είναι όμως θα το αντέξω!!!!

eNortjK1UjK2NDM0U7IGXDASyAKl94.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Είμαι στον 5ο μήνα και εχω κάνει 3 φορές εξέταση αίματος όπου μετράω και το σάκχαρο. Στις 2 πρώτες (1ο τρίμηνο) βγήκες γύρω στο 97 και 95 νομίζω και στην τελευταία (προχτες) βγήκε 85. Από την αρχή ο γιατρός μου είπε ότι δε θα χρειαστεί να κάνω καμπύλη σακχάρου με αυτές τις τιμές γιατί δε θα έχω πρόβλημα. Εγώ όμως δε θέλω να το ρισκάρω (αν και η διαδικασία είναι φρικτή απ' ότι θυμάμαι) ...

 

Τι γνώμη έχετε? Εσείς που ανεβάσατε σάκχαρο στην εγκυμοσύνη είχατε από την αρχή τσιμπημένες τιμές στη γεν. αίματος?

 

Αν και δεν ανήκω στην περίπτωσή σου, γιατί εγώ είχα κάνει καμπύλη πριν από την εγκυμοσύνη (λόγω ιστορικού παλίνδρομης) και εξ αρχής έκανα μετρήσεις με το μηχανάκι και χρειάστηκε να πάρω ινσουλίνη στην εγκυμοσύνη, θεωρώ ότι δεν χάνεις τίποτα να κάνεις την καμπύλη όσο και αν δεν είναι ευχάριστη, γιατί σαφώς έχεις καλύτερη εικόνα. Για να καταλάβεις, εγώ στις μετρήσεις μου νηστική ήμουν σχεδόν πάντα στις μετρήσεις που αναφέρεις και ίσως και πιο κάτω μερικές φορές, αλλά μετά τη λήψη τροφής οι τιμές μου ξέφευγαν, ιδίως το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη όταν έκανα την καμπύλη ζακχάρου στα 50ml γλυκόζης μετά από μία ώρα έδιξαν οι εξετάσεις 197!!!Και εννοείται ότι μόλις είδε αυτή την τιμή ο γυναικολογος μου με έστειλε κατευθείαν σε ενδοκρινολόγο όπου και ξεκίνησε το μαρτήριο μου!

 

Έπρεπε να μετριέμαι 4 φορές την ημέρα μια ώρα μετα απο κάθε γεύμα και νηστική το πρωί με την τσίμπλα στο μάτι! Φρίκη μέχρι να το συνηθίσω καθώς έχω μεγάλη φοβία στις βελόνες και στα αίματα!:shock:

 

Αφού παρακολούθησε ο γιατρός τις τιμές μου, μου έδωσε το γνωστό πρόγραμμα διατροφής όπως είπε και μια κοπέλα παραπάνω! Γραμμάρια, κούπες κλπ! Πράγμα το οποίο με δυσκόλεψε αλλά προσπάθησα παρ΄όλα αυτά:?

 

Σταμάτησα τα παγωτά και κάθε είδους γλυκαντική ουσία και συνέχισα το μέτρημα! Το θέμα είναι ότι δεν έπεφτε το ζάκχαρο μου με τπτ!!! Όταν έτρωγα πχ μακαρόνια (που το ανεβαζουν) είχα 130 και όταν έτρωγα μπριζολίτσα ψητή είχα 180!

 

Τελικά μου έδωσε και έκανα στο μπουτάκι μοθ ινσουλίνες και κάθε φορά αυξάναμε την δόση μέχρι που έφτασα να κάνω 35cc και γέννησα επιτέλους! Εκεί σταμάτησε το μαρτύριό μου!;)

 

Ολα περνάνε κορίτσια! Κάθε εγκυμοσύνη έχει τα καλά έχει και τα κακά της! Το θέμα είναι να το πολεμούμε όσο μπορούμε για να έχουμε υγιει παιδιά!

 

Υπομονή στις μέλλουσες μανούλες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες! Πάντα υπάρχουν και χειρότερα! Το ζάκχαρο δεν είναι τπτ μπροστα σε άλλα!!!

 

Και εγώ πάλι έγκυος είμαι στην 12η εβδομάδα της κύησης και τρέμω μην ξαναπεράσω περιπέτιες! Οτι είναι όμως θα το αντέξω!!!!

 

Καταρχάς σου εύχομαι μια καλή και τελειόμηνη εγκυμόσυνη!

Δυστυχώς από την στιγμή που έκανες σάκχαρο στην πρώτη σου θα έχεις και στην δεύτερη. Αυτό όμως δεν είναι τόσο κακό γιατί απλά για λίγους μήνες θα καταφέρεις και πάλι να το ρυθμίσεις, ίσως αυτή τη φορά χωρίς ινσουλίνη αλλά με διατροφή.

Το κακό και το πιο δύσκολο για μένα! είναι ότι οι γυναίκες που έκαναν διαβήτη κύησης έχουν 70% πιθανότητες να κάνουν διαβήτη μετά τα 40!

Και σε ρωτάω πως θα τα καταφέρω εγώ να κλείσω το στόμα μου που είμαι του πολύ φαγητού και του πιο πολύ γλυκού;

Που δεν έχω κάνει δίαιατα ποτέ στην ζωή μου, όχι γιατί δεν την χρειάστηκα κάποιες φορές αλλά γιατί μου αρέσει το ΠΟΛΥ φαί;

Εδώ έκανα ατασταλείες στις εγκυμοσύνες μου ξέροντας τις συνέπειες.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ωχ κορίτσια με αγχώσατε τώρα... καλά ... μπανιάνος είναι ο γυναικολόγος μου??? Δε μπορώ να καταλάβω γιατί μου είπε να μην κάνω όταν υπάρχουν τόσες περιπτώσεις που είχαν τις τιμές μου οι κοπέλες και στην καμπύλη είχαν πρόβλημα...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ότι οι τιμές που έδωσες είναι νηστείας;

Προσωπικά εγώ σε μετρήσεις νηστείας είχα 69 έως79. Πράγμα που δεν υποδηλώνει σάκχαρο. Αλλά στην καμπύλη στα 60΄έεεεεεεεεφυγα = 270!

 

Ναι εννοείται! Πρωί πρωί νηστική στο μικροβιολογικό μου πήραν αίμα...

Με βάση τις δικές σου τιμές εγώ έχω πρόβλημα με το 95, 96 ...

 

Βλακείες μου λέει πάλι ο γιατρός μου...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...