best mommy

ηρθε το πρωτο σας παιδακι στην κλινικη?θα θελατε?

Recommended Posts

ηρθε το πρωτο σας παιδακι στο νοσοκομειο η κλινικη?ειμαι εγκυος στο δευτερο και δεν μπορω να σκεφτω οτι δεν θα δω τον 2μιση χρονων γιο μου μετα απο οταν γεννησω!νιωθω τυψεις οτι θα τον παραταω και δεν θελω να με δει σπιτι μετα απο 4-5 μερες αγκαλια με ενα παιχνιδι και με ενα <<ξενο>> μωρο!ουτως η αλλως θα παθει σοκ που θα χασει τα πρωτια,ειναι αναγκη να χασει και τη μαμα του τοσες μερες?ξερω τους κανονες για τις κλινικες και τα νοσοκομεια και οχι μονο τους σεβομαι αλλα εγω η ιδια ουτε δειγμα απο παιδακι δεν θελω διπλα σε νεογεννητο,η μεσα στο δωματιο της λεχωνας!θα εκανα κακο ομως στην ψυχολογια του αν παρακαλουσα να μου τον φερουν να τον δω 2 μερες μετα,εξω στον κηπο, στο σαλονι του κυλικειου, η τελος παντων εκτος κτιριου?εστω στο παρκινγκ!τι ειναι καλυτερο για εκεινον?θα παθω καταθλιψη!!!:oops::cry:τα φωτα σας και τους προβολεις σας,σας παρακαλω!

uYdjp2.png

3xLVp2.png

Διαφημίσεις

Δεν έχω προσωπική εμπειρία του ερωτήματος που θέτεις, αλλά όταν ήμουν στο μαιευτήριο που γέννησα το πρώτο μου παιδάκι, έβλεπα πολλές μανούλες που συναντούσαν τα πρωτότοκα παιδάκια τους στο ισόγειο του μαιευτηρίου ή στη καφετέρια ή στην αυλή και περνάγανε κάποιο χρόνο μαζί τους!

Δε μπορώ να διανοηθώ, αν ποτέ κάνω δεύτερο παιδάκι, ότι δε θα το δώ για κάποιες μέρες... Θα ζητούσα να μου το φέρνουν να το βλέπω έστω και στην αυλή...

Με το καλό το μπεμπάκι σου!!!

Τα ιδια με σενα σκεφτομουν κι εγω(φΑΝΤΑΣΟΥ ΕΦΥΓΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ επειδη δεν μπορουσα να την αποχωριστη αλλο) και μου την εφερε στο κυλικειο ο αντρας μου την τριτη μερα στο κυλικειο.Να σου πω πιο πολυ εκνευριστηκε η ζουζου μου που εμεινα εκει,που δεν εφυγα μαζι τους και που δεν ειδε την αδερφη της..καλυτερα να μην την εφερνε...

ΒΕβαια το δικο σου ειναι μικροτερο και σιγουρα θα εχει αλλες αντιδρασεις.Ειναι και θεμα παιδιου...

Βλεπεις και κανεις.Παντως εκτως θαλαμων δεν απαγορευται να δεις το παιδακι σου

με το καλο!!!

A14gp2.png

XEMvp2.png

Στη δεύτερη γέννα μου ήρθε η κόρη μου (τότε 2,5 χρονών) και στην τρίτη ήρθαν η κόρη μου και ο γιος μου (5,5 και 3).

Και στις δύο περιπτώσεις πέρασα χρόνο με τα παιδιά μου στο σαλόνι του μαιευτηρίου έξω από την κλινική καθώς και στον εξωτερικό χώρο.

Επίσης και στις δύο περιπτώσεις μπόρεσαν να δουν το μωρό στο διάδρομο αλλά και από το παράθυρο όταν ήμουν στο δωμάτιο και αυτά έξω.

Αυτές οι στιγμές με τα αδελφάκια να συναντιούνται όλα μαζί ήταν η αρχή από μία σειρά όμορφων και αξέχαστων οικογενειακών στιγμών που είχα την τύχη να μου προσφέρουν τα παιδιά μου.:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

έμένα η κόρη μου ειναι πεντέμιση και περιμένει σαν τρελή το αδελφάκι..με ρώτησε τα πάντα για το μαιευτήριο ,και της εξήγησα ότι θα έρθει να δει τη μαμά στην καφετέρια και ότι ακόμη και ο ξάδελφός της που ειναι μεγάλο παιδί δεν επιτρέπεται να δει το μωρό..θεωρώ ότι τα έχει καταλάβει..

εγώ που δεν εχω και ποιος να την κρατήσει ..έχω ένα επιπλέον θέμα..

Ίσως μια συνάντηση στο καφέ του μαιευτηρίου με ένα "απαγορευμένο" είδος όπως, π.χ. ένα γλυκό ή κάτι άλλο που τους αρέσει, σε συνδυασμό με κάποιο μικρό 'δωράκι" από το μωρό που ήρθε στον κόσμο, να κάνουν το μεγαλύτερο παιδάκι να συνδέσει τον ερχομό του μωρού με κάτι το ευχάριστο, και να απαλύνουν κάπως την απουσία της μαμάς...

it's never too late to start all over again

Εγώ γέννησα πριν από 21 μέρες. Πριν από τον τοκετό είχα πει στον άντρα μου να μου φέρει τον πρώτο μου γιο (2,5 ετών) στο μαιευτήριο την τρίτη μέρα κτλ. Τα ίδια με σένα, αλλά όταν γέννησα άλλαξα τελείως γνώμη. Είδα την διπλανή μου να έρχεται η κόρη της και αντί να είναι καλύτερα και οι δύο ήταν ακόμα χειρότερα. Το παιδί δεν ήθελε να φύγει και ήθελε οπωσδήποτε να δει το μωρό και να φύγουν όλοι μαζί για το σπίτι. Δεν ξέρω, αλλά μου φάνηκε καλύτερο το γεγονός ότι το παιδάκι μου ήταν στο σπίτι πιο ήρεμο από το να με δει και να ξεκινήσουμε πάλι από την αρχή. Βέβαια, στεναχωριόμουν και όλη την ΄ωρα τηλ. να δω τι κάνει, αλλά μη νομίζεις ότι θα σου μείνει και πολύ χρόνος για να σκέφτεσαι μόνο αυτό. Όλα καλά να σου πάνε και με το καλό το παιδάκι σου!!!

Κοριτσια γιατι δεν επιτρεπονται τα παιδια μεσα????Εγω οταν γεννησα ειχε ερθει μια φιλη μου να με δει με το παιδακι της 1,5 χρονων και εκανε και λιγο φασαρια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα.....

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Όταν γέννησα το δεύτερο γιό μου, μου έφερνε ο σύζυγος τον πρώτο στο ισόγειο (καφετέρια) του μαιευτηρίου για να τον βλέπω… ήξερα την ώρα και παρακαλούσα να τελειώσει τον θηλασμό το μωρό για να πάω να δω τον μεγάλο (1 ½ χρονών τότε) Μόλις θήλαζε το μωρό έτρεχα να τον αφήσω στις μαίες για να πάω στον μεγάλο…. Περιττό να σου πω τις τύψεις που ένιωθα μετά, που άφηνα το μωρό!!!!

Όταν φύγαμε από το μαιευτήριο πήραμε στον ‘’μεγάλο’’ μία λούτρινη καμηλοπάρδαλη… βέβαια πιο πολύ ενθουσιάστηκε με το μωρό παρά με την καμηλοπάρδαλη…

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Κοριτσια γιατι δεν επιτρεπονται τα παιδια μεσα????Εγω οταν γεννησα ειχε ερθει μια φιλη μου να με δει με το παιδακι της 1,5 χρονων και εκανε και λιγο φασαρια αλλα δεν μας ειπαν τιποτα.....

Μάλλον για τις αρρώστιες δεν τα αφήνουνε… δεν είμαι και σίγουρη!!!! :confused:

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Διαφημίσεις

Και εγώ θα ήθελα οπωσδήποτε να τη δω τις μέρες που θα είμουνα στο μαιευτήριο!

Νομίζω πως ίσως εξαρτάται και απο τον χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του παιδιού. Θεωρώ ότι αν το παιδί είναι συννενοήσιμο και του έχεις μιλήσει για τη διαδικασία, δεν θα έχει πρόβλημα να έρθει να σε δει και να γυρίσει στο σπίτι με τον μπαμπά ή τη γιαγιά.

Αν νομίζεις ότι θα στεναχωρήθει και αυτός και εσύ, τότε μη το κάνεις...

Νομίζω πως εγώ δε θα είχα πρόβλημα με το παιδί μου και θα το έκανα. Ελπίζω να το ζήσω δηλαδή!!!

Να μπει ένα παιδί στο θάλαμο ούτε λόγος κορίτσια!!!Στο δημόσιο τουλάχιστον που είμουνα εγώ, είχαν πολύ αυστηρό επισκεπτήριο κάτι που εκτίμησα δεόντως!

καλά εννοείται ούτε απέξω από τον θάλαμο..όλα τα παιδιά ειναι φορείς ιώσεων..ούτε για πλάκα κοντά στα νεογέννητα, αυτονόητο είναι..

Η κόρη μου ήταν 17 μηνών όταν γέννησα τα δίδυμα.Δεν μου την έφεραν στο μαιευτήριο,παρότι μου έλειπε πάρα πολύ.Καταλαβαίνεις ότι το άγχος μου ήταν διπλό,μαζί με το διπλό ''πακέτο'' των διδύμων.Πώς θα τα δεχτεί και πώς θα νιώσει όταν με δει να μπαίνω με δύο νεοφερμένους ;) Σε πληροφορώ ότι για όσο έμεινα στο μαιευτήριο (ευτυχώς φύγαμε όλοι μαζί στην ώρα μας) πέρασε τέλεια στο σπίτι.Με βάση την ηλικία της,πιστεύω ότι δεν θα της πρόσφερε κάτι μια βόλτα στο μαιευτήριο.Το δικό σου παιδάκι είναι μεγαλύτερο και σίγουρα μπορεί να στον φέρνει ο μπαμπάς στο μαιευτήριο και να τον βλέπεις στην καφετέρια.Η ιδέα με τα ''απαγορευμένα'' γλυκά που πρότεινε η Skybeam θα επιδράσει θετικά στην όλη εικόνα του για το νέο μέλος. Όσο για τις ιώσεις πρέπει γενικά να προσέχετε γιατί δεν είναι μόνο στο μαιευτήριο ευάλωτα τα μωρά αλλά και στο σπίτι ;) Με το καλό

[/url]

Εγω παντως γεννησα σε επαρχια και δεν υπήρχε περιορισμος.Μπορουσαν ανετα να μπουν μικρα παιδακια στο θάλαμο.

Και τελικα νομίζω πως υπερβαλουμε.Δηλαδη οσα μωρακια εχουν μεγαλυτερα αδερφια, η ειναι απο πολυτεκνες οικογενειες που υπαρχουν και άλλα μωρά στο σπιτι , τι κανουν?? αρρωσταινουν?? οχι!

αυτα ειναι υπερβολες..

Εμενα ηρθαν και τα δυο μου παιδακι αμεσα στο δωματιο και ειδαν εμενα και το μωρο , και σε ολα τα δωματια αυτο γινοταν και κανεις δεν ειχε προβλημα!!

Στα πρωτα παιδια κυριως φοβουνατι και οι γονεις, μετα δεν υπαρχει λογος

θα εκανα κακο ομως στην ψυχολογια του αν παρακαλουσα να μου τον φερουν να τον δω 2 μερες μετα,εξω στον κηπο, στο σαλονι του κυλικειου, η τελος παντων εκτος κτιριου?εστω στο παρκινγκ!τι ειναι καλυτερο για εκεινον?θα παθω καταθλιψη!!!:oops::cry:τα φωτα σας και τους προβολεις σας,σας παρακαλω!

Το αν θα είναι καλύτερα για εκείνον θα το δεις επί τούτου. Δηλαδή αν δεν σε αναζητάει, δεν κλαίει, φαίνεται ήρεμος, περνάει καλά με τον μπαμπά, τότε γιατί να τον τρέχεις;

Αν γεννήσεις και είσαι καλά και δεν έχεις το μωρό συνέχεια μέσα στο δωμάτιό σου, μπορείς να πας να τον δεις όπου θες, δεν είναι ανάγκη να βρεθείτε στο πάρκιν! Μπορείτε να πάτε σε μια παιδική χαρά (αν υπάρχει κοντά στο νοσοκομείο).

Εμένα αυτό που θα με ανησυχούσε είναι πώς θα αντιδράσει στο να με δει και μετά να φύγω πάλι. Αν έχει πάει σε άλλο σπίτι να μείνει όσο είσαι στο νοσοκομείο (π.χ. με παππού-γιαγιά) νομίζω δεν θα είναι πρόβλημα, αλλά αν είναι στο σπίτι σας και σε δει και μετά δεν επιστρέψετε μαζί, ίσως στεναχωρηθεί. Εξαρτάται και από το παιδί.

Διαφημίσεις

καλά εννοείται ούτε απέξω από τον θάλαμο..όλα τα παιδιά ειναι φορείς ιώσεων..ούτε για πλάκα κοντά στα νεογέννητα, αυτονόητο είναι..

ενω οι ενηλικες ειναι αποστειρωμενοι :rolleyes:

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

Πάντως αυτό που συμβαίνει στα ελληνικά νοσοκομεία και μαιευτήρια μόνο σε εμάς συμβαίνουν...Στο εξωτερικό αν τα παιδιά είναι υγιεί είναι δίπλα στην μαμά και το καινούργιο αδερφάκι γιατί συγνώμη δηλ όταν θα επιστρέψουμε στο σπίτι το νεογέννητο θα το έχουμε σε καραντίνα?

Και εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει όταν με το καλό γεννήσω...Δεν έχω αποχωριστεί τον γιό μου 2 χρονών καθόλου....εκτός μέχρι 3ωρου!!!

Αν τελικά γεννήσω Αθήνα ίσως μου τον φέρει ο μπαμπάς την μέρα που θα βγούμε για να γυρίσουμε όλοι μαζί και να συνοδέψει την αδερφούλα του στο σπίτι....

Αν γεννήσω εδώ στην πόλη μου θα έρχεται καθημερινά(αν και κάνουμε ρουμινγκ τα νεογέννητα δε τα πλησιάζει κανείς εκτός από τους γονείς,τα βλέπουν μπροστά από τζάμι....)

Οι ενήλικες ξέρουν πώς να προφυλάξουν ένα μωρό, πώς να βήξουν, πώς να φτερνιστούν. Τα παιδάκια δεν ξέρουν. Και γενικά κυκλοφορούν περισσότερες ιώσεις ανάμεσα σε παιδάκια απ' ό,τι ανάμεσα σε ενηλίκες.

φυσικα και όχι..αλλά αν εχεις παιδί σε παιδ σταθμό ή νηπιαγωγείο καταλαβαίνεις τι εννοώ..επίσης αν έχεις βρεθεί με νεογέννητο με ίωση και πυρετό που συνεπάγεται νοσηλεία άμεσα επισης καταλαβαίνεις..;)

Πάντως αυτό που συμβαίνει στα ελληνικά νοσοκομεία και μαιευτήρια μόνο σε εμάς συμβαίνουν...Στο εξωτερικό αν τα παιδιά είναι υγιεί είναι δίπλα στην μαμά και το καινούργιο αδερφάκι γιατί συγνώμη δηλ όταν θα επιστρέψουμε στο σπίτι το νεογέννητο θα το έχουμε σε καραντίνα?

Όχι, αλλά στο σπίτι θα είσαστε μόνο εσείς, δεν θα είναι και το παιδί της διπλανής και το παιδί της παραδιπλανής και το ξαδερφάκι της άλλης. Και στο σπίτι, αν το μεγάλο έχει κάποια ίωση, λογικά δεν θα το αφήνεις να πλησιάζει το νεογέννητο, ούτε θα επιτρέπεις επισκέψεις από όποιον να 'ναι.

Σε ποιο εξωτερικό είναι τα μαιευτήρια μπάτε σκύλοι αλέστε; Εδώ που είμαι εγώ σε στέλνουν στο σπίτι την ίδια μέρα ή την επόμενη, δεν προλαβαίνει το μεγάλο να έρθει στο νοσοκομείο να σε δει...

εγω παντως το ειχα καθε μερα μαζι μου το πρωτο οταν γεννησα το δευτερο, οπως και οι αλλες κοπελες, εκει, δε θα μπορουσα να το φανταστω αλλιως, μου φαινεται πολυ ασχημο για το πρωτο παιδακι, ειδικα αν ειναι μικρο οπως ηταν το δικο μου, να εξαφανιζεται η μαμα για 4 μερες και μετα να επιστρεφει με αλλο μωρο. Ετσι γνωρισε τον αδελφο της σχεδον μολις γεννηθηκε και τον "φροντιζε" απο την αρχη, και ειχε και τη δικη μου αγκαλια... Τι πιο φυσιολογικο....

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα βεβαιως, αλλα για μενα αυτος ηταν πολυ σημαντικος παραγοντας οταν αποφασιζα το που θα γεννησω

“Do not fear to be eccentric in opinion, for every opinion now accepted was once eccentric.”

Bertrand Russell

κι εγώ όταν γέννησα το πρώτο δεν ήξερα..και έλεγα περίπου τα ιδια..οταν όμως νοσηλευτήκαμε 2,5 μηνών λόγω ουρολοίμωξης..και κατάλαβα ότι αν ένα μωρό κάτω των 3 μηνων κανει 38 πυρετό πάει νοσοκομείο κατευθείαν..εκει κατάλαβα πως καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε..φυσικά δεν μπορείς να το απομονώσεις στο σπιτι από το αδελφάκι..φαντάσου όμως τι θα γινόταν αν άφηναν παιδιά στα μαιευτήρια..και γέμιζαν παιδάκια που θα έφερνε η κάθε μαμά "για να δουν το μωρό"...εδώ ως ενήλικοι δεν έχουμε κράτει και κοινή λογικη..την πρώτη μέρα που γέννησα..σε τρίκλινο με καισαρική..μπούκαραν στο δωμάτιο 25 άτομα ταυτόχρονα..έλεος δλδ..όλη η παρέα του άντρα μου..

Και εγώ σκέφτομαι τι θα γίνει όταν με το καλό γεννήσω...Δεν έχω αποχωριστεί τον γιό μου 2 χρονών καθόλου....εκτός μέχρι 3ωρου!!!

Αν τελικά γεννήσω Αθήνα ίσως μου τον φέρει ο μπαμπάς την μέρα που θα βγούμε για να γυρίσουμε όλοι μαζί και να συνοδέψει την αδερφούλα του στο σπίτι....

Αν γεννήσω εδώ στην πόλη μου θα έρχεται καθημερινά(αν και κάνουμε ρουμινγκ τα νεογέννητα δε τα πλησιάζει κανείς εκτός από τους γονείς,τα βλέπουν μπροστά από τζάμι....)

ετσι ακριβως ειναι... Εγω οταν γεννησα το πρωτο μου στο λονδινο οσες ειχαν ηδη παιδακια ηρθαν να τις δουν και να δουν και το μωρο...

Bertrand Russell

κι εγώ όταν γέννησα το πρώτο δεν ήξερα..και έλεγα περίπου τα ιδια..οταν όμως νοσηλευτήκαμε 2,5 μηνών λόγω ουρολοίμωξης..και κατάλαβα ότι αν ένα μωρό κάτω των 3 μηνων κανει 38 πυρετό πάει νοσοκομείο κατευθείαν..εκει κατάλαβα πως καλύτερα να προσέχουμε για να έχουμε..φυσικά δεν μπορείς να το απομονώσεις στο σπιτι από το αδελφάκι..φαντάσου όμως τι θα γινόταν αν άφηναν παιδιά στα μαιευτήρια..και γέμιζαν παιδάκια που θα έφερνε η κάθε μαμά "για να δουν το μωρό"...εδώ ως ενήλικοι δεν έχουμε κράτει και κοινή λογικη..την πρώτη μέρα που γέννησα..σε τρίκλινο με καισαρική..μπούκαραν στο δωμάτιο 25 άτομα ταυτόχρονα..έλεος δλδ..όλη η παρέα του άντρα μου..

ακριβως! δε εχουν λιγοτερες ιωσεις οι ενηλικες, απλως εχουν λιγοτερα συμπτωματα. Γιαιτ δηλαδη δε σε πειραζει να ειναι εκει ο αντρας της διπλανης, που δεν ξερεις τι εχει, και σε πειραζει να ειναι το παιδι της;

Τελοσπαντω, ειπαμε, περι ορεξεως... παντως επιστημονικα δεδομενα δεν υπαρχουν. Ψαξτε το, εγω το εψαξα και πηρα ετσι την αποφαση μου, απαντησα στην κοπελα για το τι εκανα εγω βαση αυτων, απο 'κει και περα η καθε μια φροντιζει οπως ξερει τα παιδια της, και το μικρο και το μεγαλο, την υγεια τους, τον ψυχισμο τους και τη μεταξυ τους σχεση

Bertrand Russell

Συγνωμη αλλα η ουρολοιμωξη τι σχεση εχει με τα μικροβια και τις ασθενειες???Δεν την κολας απο αλλου!!Και γιατι να το πας στο νοσοκομειο με 38 πυρετο?Εμενα μου ειπαν να της δωσω αντιπυρετικο αν ανεβασει (λογο εμβολυου) τωρα που το καναμε στα 2.Εννοειται αν δεν κατεβαινει το πας η αν ανεβασει παραπανω!

Εχεις δικαιο απο την μια για τα παιδια στο μαιευτηριο αλλα μπορουσε να υπαρχει καποιος περιορισμος και οχι απαγορευση να μην μπαινουν εντελως!Δηλαδη και στο σπιτι οταν θα ειστε δεν μπορεις να ξερεις ποτε θα αρρωστησει το μεγαλο για να προφυλαξεις το μικρο και ολο και καποια στιμγη θα σου ξεφυγει και θα παει στο μωρο,δεν μπορεις να ελεγχεις τα παντα!

Και καποια που ανεφερε οτι οι μεγαλοι ξερουν πως να το προφυλαξουν το μωρο να μην βηχουν κτλ....Θα σου πω οτι την πρωτη μερα κιολας μια μαια (στραμενη :evil:) την πηρε αγκαλια και εκεινη την ωρα την επιασε βηχα και εβηχε απο πανω της!!:mad: Τα παιδακια πιο πολυ προσεχουν....

aRjHp3.pngiD6Np3.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα