Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συνελήφθη γυναικολόγος για φακελάκι...


ravT

Recommended Posts

Κανονικά δεν πρέπει να είναι δωρεάν, εφόσον πας σε δημόσιο νοσοκομείο και είσαι ασφαλισμένη;

 

Δλδ αν εγώ είμαι δασκάλα σε δημόσιο σχολείο, για να προσέξω το παιδί σου παραπάνω απ' τ' άλλα, πρέπει να μου δώσεις φακελάκι; Ε τότε γιατί να μην το πας σε ιδιωτικό;

 

Αυτό ήταν ολόκληρο το μήνυμά μου, δεν καταλαβαίνω γιατί απομόνωσες μόνο ενα κομμάτι....

 

Στο θέμα μας...νομίζω τώρα η γέννα με τον εφημερεύοντα είναι 500ευρώ (διορθώστε με αν κάνω λάθος). Τα 2000 από πού βγήκαν? Κανονικά (με τόσες κρατήσεις που γίνονται) θα έπρεπε να είναι δωρεαν η γέννα με τον εφημερεύοντα το τονίζω. Αλλο αν εσύ θέλεις να σε παρακολουθεί ο διευθυντής και έχεις απαίτηση να μην το πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πλάκα κάνεις έτσι? :shock::shock::shock::shock::shock:

 

Όχι, έκανα λάθος, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε άλλο ποστ. Έχω μείνει ακόμα στο άλλο θέμα με τους γονείς. Εκεί συμπλήρωσες κάτι αφού είχα απαντήσει. Συγνώμη για την παρεξήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έκανα λάθος, νόμιζα ότι αναφερόσουν σε άλλο ποστ. Έχω μείνει ακόμα στο άλλο θέμα με τους γονείς. Εκεί συμπλήρωσες κάτι αφού είχα απαντήσει. Συγνώμη για την παρεξήγηση.

 

 

Οκ το λύσαμε...το τόνισα ότι θα έπρεπε να είναι δωρεαν η γέννα με τον εφημερεύοντα! Τόσα μας κρατάνε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για θυμίστε μου λίγο,

Σε ποια άλλη χωρα είπαμε γιατροί του Δημοσιου απαιτουν φακελακι???????

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Οποια εχει και θέλει ας τα δώσει...όχι όμως να τα απαιτουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για θυμίστε μου λίγο,

Σε ποια άλλη χωρα είπαμε γιατροί του Δημοσιου απαιτουν φακελακι???????

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Οποια εχει και θέλει ας τα δώσει...όχι όμως να τα απαιτουν!!!!

 

Δυστυχώς κι εδώ που είμαι το ίδιο γίνεται μόνο που κανεις δεν πάει στα δημόσια..πρέπει να είσαι πολύ θαρραλέος!!!

Link to comment
Share on other sites

Για θυμίστε μου λίγο,

Σε ποια άλλη χωρα είπαμε γιατροί του Δημοσιου απαιτουν φακελακι???????

:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Εγω δεν ξερω σε ποια αλλη χωρα απαιτουν φακελακι,ξερω πως σιγουρα στην Ελλαδα εχει γινει χομπι.....δυστυχως....
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κι εδώ που είμαι το ίδιο γίνεται μόνο που κανεις δεν πάει στα δημόσια..πρέπει να είσαι πολύ θαρραλέος!!!

 

Για πες λίγα παραπάνω. Πού βρίσκεσαι; Γιατί έχω γνωστούς Γερμανία-Σουηδία-Αγγλία που επιμένουν πως ΟΛΟΙ πάνε στα δημόσια νοσοκομεία, γιατι δεν υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές. Και φρίκαρα λίγο όταν άκουσα ότι στην εγκυμοσύνη κάνανε μόνο 1 η 2 υπέρηχους και μάλιστα ο πρώτος ήταν τη 13η εβδομάδα. Και φυσικά γέννησαν με τη μαία και τον εφημερεύοντα γιατρό, γιατί το αντίθετο (δλδ να πληρώσουν για να είναι με το γιατρό που τους παρακολουθούσε) δε νοείται έξω κατά τα λεγόμενά τους. Δεν το κάνει κανείς. Και μας έχουν πει τα καλύτερα για τα δημόσια νοσοκομεία. Ψέματα λένε;

Link to comment
Share on other sites

Για πες λίγα παραπάνω. Πού βρίσκεσαι; Γιατί έχω γνωστούς Γερμανία-Σουηδία-Αγγλία που επιμένουν πως ΟΛΟΙ πάνε στα δημόσια νοσοκομεία, γιατι δεν υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές. Και φρίκαρα λίγο όταν άκουσα ότι στην εγκυμοσύνη κάνανε μόνο 1 η 2 υπέρηχους και μάλιστα ο πρώτος ήταν τη 13η εβδομάδα. Και φυσικά γέννησαν με τη μαία και τον εφημερεύοντα γιατρό, γιατί το αντίθετο (δλδ να πληρώσουν για να είναι με το γιατρό που τους παρακολουθούσε) δε νοείται έξω κατά τα λεγόμενά τους. Δεν το κάνει κανείς. Και μας έχουν πει τα καλύτερα για τα δημόσια νοσοκομεία. Ψέματα λένε;

 

Το ψέματα λένε πού κολλάει? Αναφέρθηκα σε καμία από τις τρεις αυτές χώρες? Αχ...φεύγω κορίτσια γιατί ξέφυγε και αυτό το θεματάκι! Σας είπα τη γνώμη μου αναλυτικά πιο πάνω!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για πες λίγα παραπάνω. Πού βρίσκεσαι; Γιατί έχω γνωστούς Γερμανία-Σουηδία-Αγγλία που επιμένουν πως ΟΛΟΙ πάνε στα δημόσια νοσοκομεία, γιατι δεν υπάρχουν ιδιωτικές κλινικές. Και φρίκαρα λίγο όταν άκουσα ότι στην εγκυμοσύνη κάνανε μόνο 1 η 2 υπέρηχους και μάλιστα ο πρώτος ήταν τη 13η εβδομάδα. Και φυσικά γέννησαν με τη μαία και τον εφημερεύοντα γιατρό, γιατί το αντίθετο (δλδ να πληρώσουν για να είναι με το γιατρό που τους παρακολουθούσε) δε νοείται έξω κατά τα λεγόμενά τους. Δεν το κάνει κανείς. Και μας έχουν πει τα καλύτερα για τα δημόσια νοσοκομεία. Ψέματα λένε;
Να σου πω εγω απο Γερμανια;;φυσικα και γενναμε με τη μαια και τον εφημερευοντα γιατρο και ειναι πολυ κουλο εδω να πληρωσεις και να σε ξεγεννησει ο γιατρος σου....και οντως τα νοσομεια εδω δεν συγκρινονται και γενικα το συστημα υγειας...παντως εγω ειχα κανει μαι επεμβαση πριν 3 χρονακια και πηγα γλυκα διαφορα στους γιατρους για να τους ευχαρσιτησω και ειχαν παθει σοκ...ολο το νοσοκομειο το συζητουσε....τι χαρα πηραν με τα γλυκα ε;;:lol:ενω στην ελλαδα που εδωσε η γιαγια μου στον γιατρο του γιου της γλυκα,λελουδα κλπ την κοιταξε με υφος και της ειπε ...με τα γλυκα δεν κανουμε δουλεια....φυσικα την επομενη μερα ολο το σοι εδωσε οτι ειχε και εγινε η επεμβαση..:evil:
Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, τα Δημόσια Νοσοκομεία πρέπει να είναι δωρεάν για όλους τους ασφαλισμένους. Είναι κουλό να σου κρατά το κράτος 150 για σύνταξη, 100 για περίθαλψη και 80 φόρο καθε μήνα, και να πρέπει να λαδώσεις κι από πάνω για να μην κινδυνεύσεις!

 

Αντίθετα, αναφορικά με τους χρόνια ανασφάλιστους, είναι ένα θεματάκι που πρέπει να λυθεί με κάποιο τρόπο.

Και στα δημόσια μαιευτήρια της Αθήνας ειδικά, οι μισές τουλάχιστον επίτοκες, είναι ανασφάλιστες .....

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις Ζουζού; Τον όρκο του Ιπποκράτη τον ξεχάσαμε; Στην τελική αν θέλουν έξτρα λεφτά ας κόβουν απόδειξη. Αλλά δεν δικαιούνται να κόψουν απόδειξη, επειδή εργάζονται σε δημόσιο νοσοκομείο. Επιλογή τους είναι, αν θέλανε, ας πηγαίνανε σε ιδιωτική κλινική.

 

Και στην τελική, αν θέλει κάποιος να κάνει ένα δωράκι στο γιατρό επειδή τον πρόσεξε, ΟΚ, αλλά δεν είναι το ίδιο να σου ζητάει ταρίφα! Το ότι χάνουν τον ύπνο τους, επιλογή τους είναι κι αυτό, με το ζόρι γίνανε γιατροί;[/QUOT

 

Πρώτον, όσον αφορά την απόδειξη συμφωνώ. αν είναι πανεπιστημιακός μπορεί να κόψει απόδειξη γιατί έχει και ιατρείο.

Δεύτερον, ναι επιλέξανε να γίνουν γιατροί αλλά είναι και δικαίωμα τους να μην ξυπνήσουν μέσα στη νύντα, αν δεν έχουν εφημερία, και να μη σε ξεγεννήσουν και να γεννήσεις με τον εφημερεύοντα. αν εσύ, όμως, απαιτείς τον συγκεκριμένο γιατρό, τότε να τον πληρώσεις γιατί δεν έχει καμία υποχρέωση να σε εξυπηρετήσει όποτε εσύ τον θέλεις και δεν έιναι μέσα στο ωράριό του. μη θέλουμε και την πίτα σωστή και τον σκύλο χορτάτο! Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος σε εργασία, για την οποία δεν αμείβεται!

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με την ίδια λογική, αν κάποιος σου διαρρήξει το σπίτι, σε ληστεψει, σε απειλήσει με καλάσνικωφ, και σε κακοποιήσει και η ωρα είναι 5 το πρωί, τότε ο αστυνομικός που σχολάει στις 5.30 από τη βάρδια του,και έρθει στο σπίτι σου για το περιστατικό, τότε με την ίδια λογική να του δίνουμε φακελάκι επειδή θα καθήσει μέχρι τις 9-10 το πρωί, να ασφαλίσει το μέρος, να μεριμνήσει για ασθενοφόρο αν χρειαστεί, να πάρει καταθέσεις, να ψάξει για μάρτυρες, να περιμενει τη σήμανση, να ελέγξει το χωρο για επιπλεον στοιχεία, να περιμένει ιατροδικαστή, και να γυρίσει στις 12 το μεσημερι στο τμήμα και να ενημερωσει προφορικα και εγγράφως την ασφάλεια...

 

Θα μπορούσε φυσικά να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού, και να σου πεί

"Σχολάω στις 5.30, περίμενε να παραδώσω βάρδια στον επόμενο, να τον ενημερωσω, και σε κανά δίωρο θα έρθει το περιπολικο, διότι δεν δουλεύω τζάμπα πέραν του ωραρίου".

Όμως δεν πληρωνεται ΟΥΤΕ για υπερωρίες, αλλά ούτε και φακελάκι από εσένα που τον κάλεσες. ΕΙΝΑΙ η δουλειά του και το ξέρει.

Για αυτό και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να απεργήσει, σε αντίθεση με του ς γιατρούς στους οποιους επιτρέπεται απεργία ή στάση εργασίας.

 

Τον ίδιο όρκο που δίνουν οι γιατροί και λένε "Πρωτα η ζωή του ασθενούς", τον ανάλογο όρκο δίνει και ο αστυφύλακας που λέει "...Όπως προστατεύσω τον πολίτη, ακόμη κι αν χρειαστεί να πέσω..."

Τωρα για το πόσοι τον τηρούν, είναι άλλο καπέλο....

Link to comment
Share on other sites

 

 

Με την ίδια λογική, αν κάποιος σου διαρρήξει το σπίτι, σε ληστεψει, σε απειλήσει με καλάσνικωφ, και σε κακοποιήσει και η ωρα είναι 5 το πρωί, τότε ο αστυνομικός που σχολάει στις 5.30 από τη βάρδια του,και έρθει στο σπίτι σου για το περιστατικό, τότε με την ίδια λογική να του δίνουμε φακελάκι επειδή θα καθήσει μέχρι τις 9-10 το πρωί, να ασφαλίσει το μέρος, να μεριμνήσει για ασθενοφόρο αν χρειαστεί, να πάρει καταθέσεις, να ψάξει για μάρτυρες, να περιμενει τη σήμανση, να ελέγξει το χωρο για επιπλεον στοιχεία, να περιμένει ιατροδικαστή, και να γυρίσει στις 12 το μεσημερι στο τμήμα και να ενημερωσει προφορικα και εγγράφως την ασφάλεια...

 

Θα μπορούσε φυσικά να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού, και να σου πεί

"Σχολάω στις 5.30, περίμενε να παραδώσω βάρδια στον επόμενο, να τον ενημερωσω, και σε κανά δίωρο θα έρθει το περιπολικο, διότι δεν δουλεύω τζάμπα πέραν του ωραρίου".

Όμως δεν πληρωνεται ΟΥΤΕ για υπερωρίες, αλλά ούτε και φακελάκι από εσένα που τον κάλεσες. ΕΙΝΑΙ η δουλειά του και το ξέρει.

Για αυτό και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να απεργήσει, σε αντίθεση με του ς γιατρούς στους οποιους επιτρέπεται απεργία ή στάση εργασίας.

 

Τον ίδιο όρκο που δίνουν οι γιατροί και λένε "Πρωτα η ζωή του ασθενούς", τον ανάλογο όρκο δίνει και ο αστυφύλακας που λέει "...Όπως προστατεύσω τον πολίτη, ακόμη κι αν χρειαστεί να πέσω..."

Τωρα για το πόσοι τον τηρούν, είναι άλλο καπέλο....

 

Κατ’ αρχήν μην αρχίσουμε τη συζήτηση για τους αστυνομικούς γιατί είναι μεγάλη κουβέντα και θα ξεφύγουμε πολύ. Η μεγάλη διαφορά ανάμεσα στα 2 περιστατικά που αναφέρεις, είναι ότι στη μία περίπτωση υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε εξυπηρετήσει (ο εφημερεύων ιατρός στο δημόσιο νοσοκομείο) ενώ στην άλλη δεν υπάρχει (αστυνομικός που λήγει το ωράριό του). Ο ένας δεν είναι καν στη δουλειά του και ο άλλος ξεκινάει την εργασία του μέσα στο ωράριό του και για έκτακτους λόγους καθυστερεί. Πόσο συχνά μπορεί να συμβεί αυτό? Επίσης, άλλο το θέμα αν θα πάρει μετά ρεπό , και για την γενικότερη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία των αστυνομικών, κάτι που δεν ισχύει με τους γιατρούς. Και όχι δεν έχω άντρα γυναικολόγο, ούτε είμαι εγώ. Και ναι κατηγορώ τον γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο που θα ζητήσει φακελάκι ενώ είναι σε υπηρεσία, για την οποία ούτως η άλλως αμείβεται, ακόμη και αν ξεφύγει από το ωράριό του, κάτι που συμβαίνει συχνά με τους γιατρούς, αλλά όχι αυτόν που τον καλείς εκτάκτως και τον θες stand-by συνεχώς. Γι’ αυτό υπάρχει ο εφημερεύων ιατρός για να εξυπηρετεί τη δημόσια και δωρεάν υγεία και να μην δικαιούται να σου ζητήσει το παραμικρό.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εδώ η γνώμη μου έχει δυο όψεις.

καταρχήν οι γιατροί θα έπρεπε να αμοίβονται από το δημόσιο αναλόγως και όχι με μικρούς μισθούς (έλεος ένας του υπουργείου οικονομικών να παίρνει περισσότερα από ένα γιατρό!!!) ώστε να εμπιστευόμαστε τα δημόσια νοσοκομεία και τους δημόσιους γιατρούς που εφημερεύουν!!! αλλά για σκεφτείτε να είστε δημόσιος γιατρός και να σου τυχαίνει γέννα σε μέρα μη εφημερίας και ώρα 3 το πρωί!!! εγώ γέννησα στο αλεξάνδρας και από τη στιγμή που ήθελα συγκεκριμένο γιατρό να με ξεγεννήσει οποιαδήποτε ώρα τον χρειαστώ τότε δεν το θεωρώ παράλογο να του δώσω κάτιτις σίγουρα όχι 1000 και 1500 αλλά 300 με 500 μου φαίνονται λογικά!!!για μένα αφού δεν τους δίνουν παχουλούς μισθούς να νομιμοποιήσουν τα φακελάκια να τελειώνουμε!!! θα βγαίναμε και από την κρίση!!! πλάκα κάνω! παιδιά όλοι συμβάλαμε να φτάσουμε στην τωρινή κατάσταση άλλος πολύ άλλος λιγότερο και το φακελάκι είναι ένα θέμα που το κράτος θα πρέπει να βρει τρόπο να το τακτοποιήσει και να μην φοβόμαστε τους γιατρούς της εφημερίας και να ξέρουμε ότι αν μας χειρουργήσει ειδικευόμενος από πάνω του θα είναι όλοι οι μεγάλοι γιατροί να επιβλέπουν ότι όλα γίνονται σωστά και όχι να πίνουν καφεδάκι βλέποντας τηλεόραση!!!!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

). Ο ένας δεν είναι καν στη δουλειά του και ο άλλος ξεκινάει την εργασία του μέσα στο ωράριό του και για έκτακτους λόγους καθυστερεί. Πόσο συχνά μπορεί να συμβεί αυτό? Επίσης, άλλο το θέμα αν θα πάρει μετά ρεπό , και για την γενικότερη δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία των αστυνομικών, κάτι που δεν ισχύει με τους γιατρούς. Και όχι δεν έχω άντρα γυναικολόγο, ούτε είμαι εγώ. Και ναι κατηγορώ τον γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο που θα ζητήσει φακελάκι ενώ είναι σε υπηρεσία, για την οποία ούτως η άλλως αμείβεται, ακόμη και αν ξεφύγει από το ωράριό του, κάτι που συμβαίνει συχνά με τους γιατρούς, αλλά όχι αυτόν που τον καλείς εκτάκτως και τον θες stand-by συνεχώς. Γιʼ αυτό υπάρχει ο εφημερεύων ιατρός για να εξυπηρετεί τη δημόσια και δωρεάν υγεία και να μην δικαιούται να σου ζητήσει το παραμικρό.[/size][/font]

 

 

Σε πληροφορώ, πολύ συχνά τα τελευταία 4-5 χρόνια....

Και όπως αναφέρω σε άλλο ποστ, ενας πολίτης ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητήσει έναν αστυνομικό με τον οποίο νιώθει εμπιστοσύνη, για να αντιμετωπίσει συμβάν, πχ, εξαφάνιση,κακοποίηση, βιασμός κλπ, ακόμη κι αν αυτός ο αστυνομικός απουσιάζει με ρεπό. Και όχι, δεν θα πληρωθεί από το κράτος για υπερωρίες.

Αναφορικα με τα νοσοκομεία, συμφωνω πως π εφημερεύων πρέπει να κανει τη δουλειά του.Όμως εάν η συγκεκριμένη κοπέλα που έκανε καταγγελία στη γυναικολόγο, ειχε συμφωνήσει εξ αρχής να συνεργαστούν, και τελευταία στιγμή της ζητά του κόσμου τα χρήματα, τοτε για εκβιασμό δεν πρόκειται?

Κια φαντάζομαι πόσα χρήματα θα πλήρωνε στις επισκέψεις της καθε φορά στην εν λόγω γυναικολόγο, κατω από το τραπέζι φυσικά...

 

Ειναι ένας σοβαρός λόγος που επέλεξα ιδιώτη γυναικολόγο.

Πήγα στο πρωτο μου παιδί σε έναν γιατρό, οποίος ήταν σε Πανεπιστημιακή ομάδα κάποιου διάσημου μαιευτήρα στο Αλεξάνδρας.Δηλαδή γιατρός του Δημοσίου. Το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν πως θέλει 1500 ευρω είτε γεννήσω ΦΤ είτε ΚΤ. Το δεύτερο ήταν πως ξεγεννάει και στο Λητω.

Σκέφτηκα πως όποιο μαιευτήριο και να επέλεγα, τα μισα χρήματα δεν θα είχαν αντίκρυσμα, δηλαδή θα ήταν μαύρα!

Αποφάσισα να μην τον επιλέξω και πήγα σε ιδιώτη που συνεργάζεται με το Ιασω. Σε όλη την εγκυμοσύνη και στα 2 παιδιά μου, μου πήρε μόνο τρείς φορές επίσκεψη 50 ευρω, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Στην πρωτη γεννα 1800, με απόδειξη, σε έναν καθαρισμό από παλίνδρομη ΤΙΠΟΤΕ, στη δεύτερη γέννα μου συμφωνήσαμε 1500, δεδομενου πως έριξε τις τιμες του κι άλλο με την κρίση.

 

Βρείτε μου λοιπόν έναν λόγο για να μην επιλέξω τον ιδιώτη, στην Ελλάδα που ζω....

Link to comment
Share on other sites

Σε πληροφορώ, πολύ συχνά τα τελευταία 4-5 χρόνια....

Και όπως αναφέρω σε άλλο ποστ, ενας πολίτης ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να ζητήσει έναν αστυνομικό με τον οποίο νιώθει εμπιστοσύνη, για να αντιμετωπίσει συμβάν, πχ, εξαφάνιση,κακοποίηση, βιασμός κλπ, ακόμη κι αν αυτός ο αστυνομικός απουσιάζει με ρεπό. Και όχι, δεν θα πληρωθεί από το κράτος για υπερωρίες.

Αναφορικα με τα νοσοκομεία, συμφωνω πως π εφημερεύων πρέπει να κανει τη δουλειά του.Όμως εάν η συγκεκριμένη κοπέλα που έκανε καταγγελία στη γυναικολόγο, ειχε συμφωνήσει εξ αρχής να συνεργαστούν, και τελευταία στιγμή της ζητά του κόσμου τα χρήματα, τοτε για εκβιασμό δεν πρόκειται?

Κια φαντάζομαι πόσα χρήματα θα πλήρωνε στις επισκέψεις της καθε φορά στην εν λόγω γυναικολόγο, κατω από το τραπέζι φυσικά...

 

 

Kαλά αυτό για τους αστυνομικούς που λες δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται πραγματικά δύσκολο και κυρίως σπάνιο.

όσο για το ποιο λόγο επιλέγει κα΄ποιος το δημόσιο νοσοκομείο είναι για να μην πληρώσει τουλάχιστον το μαιευτήριο.

όσο για τον γιατρό σου, σου πήρε πραγματικά λίγα χρήματα.

θεωρώ το πιο σωστό η όποια συμφωνία να γίνεται εξ αρχής και φυσικά στο τέλος θεωρώ απαράδεκτο τους εκβιασμούς.

εγώ το μόνο που είπα είναι ότι όταν απαιτούμε να έχουμε κάποιον συγκεκριμένο στη διάθεσή μας, όποτε θέλουμε οφείλουμε να τον πληρώσουμε. τον γυναικολόγο μου τον πλήρωσα γιατί ήθελα εγώ και γέννησα την κόρη μου στο αλεξάνδρα. τον χειρουργό του γιου μου για αμυγδαλές δεν τον πλήρωσα γιατί πήγα στο παίδων έχοντας κλείσει τακτικό ραντεβού.

 

Ειναι ένας σοβαρός λόγος που επέλεξα ιδιώτη γυναικολόγο.

Πήγα στο πρωτο μου παιδί σε έναν γιατρό, οποίος ήταν σε Πανεπιστημιακή ομάδα κάποιου διάσημου μαιευτήρα στο Αλεξάνδρας.Δηλαδή γιατρός του Δημοσίου. Το πρώτο πράγμα που μου είπε ήταν πως θέλει 1500 ευρω είτε γεννήσω ΦΤ είτε ΚΤ. Το δεύτερο ήταν πως ξεγεννάει και στο Λητω.

Σκέφτηκα πως όποιο μαιευτήριο και να επέλεγα, τα μισα χρήματα δεν θα είχαν αντίκρυσμα, δηλαδή θα ήταν μαύρα!

Αποφάσισα να μην τον επιλέξω και πήγα σε ιδιώτη που συνεργάζεται με το Ιασω. Σε όλη την εγκυμοσύνη και στα 2 παιδιά μου, μου πήρε μόνο τρείς φορές επίσκεψη 50 ευρω, ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Στην πρωτη γεννα 1800, με απόδειξη, σε έναν καθαρισμό από παλίνδρομη ΤΙΠΟΤΕ, στη δεύτερη γέννα μου συμφωνήσαμε 1500, δεδομενου πως έριξε τις τιμες του κι άλλο με την κρίση.

 

Βρείτε μου λοιπόν έναν λόγο για να μην επιλέξω τον ιδιώτη, στην Ελλάδα που ζω....

Kαλά αυτό για τους αστυνομικούς που λες δεν το ξέρω αλλά μου φαίνεται πραγματικά δύσκολο και κυρίως σπάνιο.

όσο για το ποιο λόγο επιλέγει κα΄ποιος το δημόσιο νοσοκομείο είναι για να μην πληρώσει τουλάχιστον το μαιευτήριο.

όσο για τον γιατρό σου, σου πήρε πραγματικά λίγα χρήματα.

θεωρώ το πιο σωστό η όποια συμφωνία να γίνεται εξ αρχής και φυσικά στο τέλος θεωρώ απαράδεκτο τους εκβιασμούς.

εγώ το μόνο που είπα είναι ότι όταν απαιτούμε να έχουμε κάποιον συγκεκριμένο στη διάθεσή μας, όποτε θέλουμε οφείλουμε να τον πληρώσουμε. τον γυναικολόγο μου τον πλήρωσα γιατί ήθελα εγώ και γέννησα την κόρη μου στο αλεξάνδρα. τον χειρουργό του γιου μου για αμυγδαλές δεν τον πλήρωσα γιατί πήγα στο παίδων έχοντας κλείσει τακτικό ραντεβού.

Τα ζουζούνια μου είναι γλύκα, είναι τρέλα!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι γνωρίζουμε ότι πολλοί γιατροί δέχονται ευχαρίστως τα "προκαταβολικά" η "ευχαριστήρια" φακελάκια που αφήνουν οι συγγενείς των ασθενών τους στα γραφεία τους. Όλοι επίσης γνωρίζουμε ότι τα ποσά είναι είναι μεγάλα (5-10 γέννες την εβδομάδα σε μεγάλο νοσοκομείο είναι ένας λογικός αριθμός). Φαντάζομαι ότι εάν το κράτος θα ήθελε να περιορίσει το φαινόμενο, αντί να αναγκάζει τους πολίτες οι οποίοι βρίσκονται σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση, αφού έχουν κάποιον δικό τους στο νοσοκομείο, θα μπορούσε να ελέγξει το πόθεν αίσχες και τους λογαριασμούς των μεγαλογιατρών. Από τη στιγμή που δεν το κάνει, έμμεσα προτρέπει γιατρούς και ασθενείς να συνεχίσουν την ίδια πρακτική.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι γνωρίζουμε ότι πολλοί γιατροί δέχονται ευχαρίστως τα "προκαταβολικά" η "ευχαριστήρια" φακελάκια που αφήνουν οι συγγενείς των ασθενών τους στα γραφεία τους. Όλοι επίσης γνωρίζουμε ότι τα ποσά είναι είναι μεγάλα (5-10 γέννες την εβδομάδα σε μεγάλο νοσοκομείο είναι ένας λογικός αριθμός). Φαντάζομαι ότι εάν το κράτος θα ήθελε να περιορίσει το φαινόμενο, αντί να αναγκάζει τους πολίτες οι οποίοι βρίσκονται σε δύσκολη ψυχολογική κατάσταση, αφού έχουν κάποιον δικό τους στο νοσοκομείο, θα μπορούσε να ελέγξει το πόθεν αίσχες και τους λογαριασμούς των μεγαλογιατρών. Από τη στιγμή που δεν το κάνει, έμμεσα προτρέπει γιατρούς και ασθενείς να συνεχίσουν την ίδια πρακτική.

 

το κράτος έχει φτιάξει νόμο που λέει ότι απαγορεύεται ο χρηματισμός. Είναι λογική να λέμε "αααα, άμα θέλει ας έρθει το κράτος να ελέγξει από πού προέρχονται τα λεφτά", ενώ παρανομούμε εις γνώση μας κι εμείς που δίνουμε τα λεφτά κι ο γιατρός που τα παίρνει; Δεν πρέπει να αναλάβουμε προσωπική ευθύνη κάποια στιγμή, και να σταματήσουμε να τα περιμένουμε όλα έτοιμα από το κράτος;

 

Επίσης, όχι, δεν δικαιολογείται οποιοσδήποτε γιατρός δημοσίου να παίρνει χρήματα γιατί έρχεται και σε ξεγεννάει εκτός εφημερίας. Το νοσοκομείο δεν είναι το προσωπικό του ιατρείο, για να βλέπει πελάτισσες ιδιωτικά και να αμοίβεται αντίστοιχα. Είναι κι αυτό παράνομο και δικαίως τιμωρείται.

 

Συγχαρητήρια στη γυναίκα αυτή που έκανε την καταγγελία.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

το κράτος έχει φτιάξει νόμο που λέει ότι απαγορεύεται ο χρηματισμός. Είναι λογική να λέμε "αααα, άμα θέλει ας έρθει το κράτος να ελέγξει από πού προέρχονται τα λεφτά", ενώ παρανομούμε εις γνώση μας κι εμείς που δίνουμε τα λεφτά κι ο γιατρός που τα παίρνει;

Έχει τιμωρηθεί ποτέ κανένας γιατρός, εφοριακός, πολιτικός για χρηματισμό, μίζα, δωροδοκία;

Link to comment
Share on other sites

Έχει τιμωρηθεί ποτέ κανένας γιατρός, εφοριακός, πολιτικός για χρηματισμό, μίζα, δωροδοκία;

 

Κάποιες φορές ναι, κυρίως όταν γίνονται καταγγελίες.

 

Αλλά ας υποθέσουμε ότι ποτέ δεν τιμωρούνται. Αυτό σημαίνει ότι αφού παρανομούν αυτοί, πρέπει κι εμείς να τους επιβραβεύουμε ακόμη περισσότερο, δικαιολογώντας την παράνομη συμπεριφορά τους, και συμμετέχοντας σε αυτή ηθελημένα; μετά γιατί διαμαρτυρόμαστε για την παρανομία τους; μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε τα ίδια χρηματικά οφέλη με αυτούς; δεν θα έπρεπε θεωρητικά να μην υποστηρίζουμε μια τέτοια κατάσταση, γιατί εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να συμμετάσχουμε σε παράνομες πράξεις;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες φορές ναι, κυρίως όταν γίνονται καταγγελίες.

 

Αλλά ας υποθέσουμε ότι ποτέ δεν τιμωρούνται. Αυτό σημαίνει ότι αφού παρανομούν αυτοί, πρέπει κι εμείς να τους επιβραβεύουμε ακόμη περισσότερο, δικαιολογώντας την παράνομη συμπεριφορά τους, και συμμετέχοντας σε αυτή ηθελημένα; μετά γιατί διαμαρτυρόμαστε για την παρανομία τους; μόνο και μόνο επειδή δεν έχουμε τα ίδια χρηματικά οφέλη με αυτούς; δεν θα έπρεπε θεωρητικά να μην υποστηρίζουμε μια τέτοια κατάσταση, γιατί εμείς οι ίδιοι δεν θέλουμε να συμμετάσχουμε σε παράνομες πράξεις;

Συμφωνώ!!!!!

Εχουμε μπερδέψει τα αυτονόητα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο η Newbye G δε νομιζω οτι εγινε κανεις γιατρος με το ζόρι. Ο κάθε γιατρός εχει δικαίωμα να κοστολογεί τη δουλειά του όσο ακριβά θέλει αλλά να κόβει απόδειξη και να φορολογειται για τα εσοδα του.Είναι δικαίωμα μου να επιλέξω αυτόν ή αν δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να απευθυνθώ στο δημόσιο και δωρεάν σύστημα υγείας όπου όλοι οι ασθενείς Έλληνες και αλλοδαποί έχουν τα ίδια δικαιώματα. Αν πρόκειται για γιατρό δημόσιο λειτουργό που λογικά δε φορολογείται extra παρά μόνο για το μισθό του ( ακόμη και αν πρόκειται για μισθό πείνας σαν το δικό μου ) οφείλει να κάνει το λειτούργημα του στα πλαίσια της αμοιβής του. Αν δεν του αρέσει μπορεί να παραιτηθεί και να γίνει ιδιώτης. Τόσα χρόνια σε αυτή τη χώρα εμείς οι Έλληνες πολίτες συντηρούμε αυτην την κατάσταση όχι μόνο στα νοσοκομεία αλλά και σε άλλες δημόσιες υπηρεσίες ( εφορίες, δήμους πολεοδομίες κτλπ) και κάποιοι θυσαυρίζουν στιν πλάτες κάποιων άλλων συμπολιτών τους.

Έυγε στο ζευγάρι για το θάρρος της καταγγελίας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εμφανίζεται φάτσα κάρτα σήμερα μόλις πας να μπεις στο φόρουμ:

 

Για περιπτώσεις χρηματισμού και δωροδοκίας δημοσίων υπαλλήλων (γιατρών δημόσιων νοσοκομείων) - δηλαδή εάν ο γιατρός σας σε δημόσιο μαιευτήριο, σας ζητήσει χρηματικό ποσό φακελάκι

να επικοινωνείτε με το τηλέφωνο

210 8779700 Διεύθυνση Εσωτερικών Υποθέσεων ΔΕΥ,

Τμήμα διαφθοράς, Αρχηγείο Αστυνομίας

έτσι ώστε να καθοδηγηθείτε για το πώς μπορείτε να καταγγείλετε το συμβάν που αντιμετωπίσατε.

Είναι πολύ σημαντικό να καταγγέλετε ΠΡΙΝ δώσετε το "φακελάκι"έτσι ώστε να είναι αποδείξιμη η καταγγελία κατά την διάρκεια της πράξης του χρηματισμού/δωροληψίας!

Ακόμα, κατόπιν συνεννόησης με την υπηρεσία της Δ.Ε.Υ. σας ενημερώνουμε ότι καμία ανώνυμη και δημόσια καταγγελία σε φόρουμ ή άλλο μέσο του διαδικτύου δεν μπορεί να έχει αποτέλεσμα την δίωξη αυτών των παράνομων πράξεων παρά μόνο εάν γίνει επίσημα με τον τρόπο που θα σας καθοδηγήσει η αστυνομία.

Για να φέρουν εις πέρας την οποιαδήποτε δίωξη, είναι απαραίτητη η απόλυτη συνεργασία όσων καταθέτουν, όπως και θα χρειαστεί κατάθεση σε δικαστήριο.

Δείτε την τελευταία δράση η οποία είχε ως αποτέλεσμα την σύλληψη γυναικολόγου, υπεύθυνης της μαιευτικής κλινικής δημόσιου μαιευτηρίου της Αθήνας, αλλά και άλλες συλλήψεις που έγιναν χάρη στην παρέμβαση των ίδιων των συγγενών των ασθενών, όπως στις 28/3/ Θεσσαλονίκη, στις 3/8 ΙΚΑ Θεσσαλονίκης και στις 3/8 ΙΚΑ Ηράκλειο Κρήτης (και οι δύο συλλήψεις δωροδοκία για εμβολιασμό παιδιών)

Οι δημοσιοποίηση επωνύμου ιατρού με την υπόδειξη ότι πραγματοποιησε δωροληψία, χωρις να υπάρχει κατάθεση στην αρμόδια αρχή για το γεγονός συνιστά ΔΥΣΦΗΜΙΣΗ η οποία ΔΙΩΚΕΤΑΙ ποινικά. Παρακαλούμε απαραιτήτως για υποθεσεις Δημόσιων Λειτουργών να καλείτε το παραπάνω τηλέφωνο.

 

 

 

 

Τα λόγια είναι περιττά νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...