Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Mα, τί γονείς είμαστε τέλος πάντων????


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα, κυρίως για να πω τον πόνο μου:wink::wink:. Όχι ότι δεν θέλω τη γνώμη σας αλλά ο βασικός σκοπός μου είναι να .... ξεθυμάνω..... γιατί είμαι πολύ φορτωμένη.

Παράδειγμα πρώτο. Παιδικό θέατρο, τα παιδάκι μπροστά, οι γονείς πίσω. Ξαφνικά, και ενώ οι ηθοποιοί δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους, ένα παιδάκι, γύρω στα έξι, φωνάζει 'μαμά, νερό'. Η μαμά, δύο σειρές πίσω, που έχει έρθει ετοιμοπόλεμη, ανοίγει τσάντα, βγάζει νερό, δίνει νερό. Το παιδί της επιστρέφει το μπουκαλάκι. Δύο τρία άλλα ζητούν κι εκείνα νερό, η μαμά δεν είναι τόσο ετοιμοπόλεμη, βγαίνει έξω να αγοράσει νερό. -κάπου εκεί γυρίζει και ο δικός μου, νερό ψελίζει, αντιμετωπίζει εκείνο το βλέμα της μανούλας, που λέει, ούτε συζήτηση και γυρίζει μπροστά-. Σούσουρο στο 'παιδικό τμήμα'. Και περίπου μισή ώρα μετά την έναρξη, ανοίγουν οι τσάντες, και οι μαμάδες βγάζουν τα καλούδια από την τσάντα. Τί τυροπιττάκι, τί γκοφρετούλα, τί κουκου ρούκου, τοστάκια κλπ κλπ.

Και ρωτώ: Το ότι δεν τρώμε στο θέατρο, δεν μπορεί κάπου το έχουμε ακούσει όλοι. Αυτοί/ ές που τα ταϊζουν, απλά έχουν γραμμένους και τους θεατές και τους ηθοποιούς. Το να μην μπορεί όμως ένα εξάχρονο να κρατηθεί και να μην πιεί νερό για μία ώρα, είναι.... πώς να το πω, κατόρθωμα της ελληνίδας μάνας (και όταν αυτές οι μάνες είναι φίλες σου, που σε λίγα χρόνια θα σου παραπονιούνται για το ότι τα παιδιά τους είναι κακομαθημένα, εκεί γίνεσαι έξαλλη).

 

Παράδειγμα δεύτερο: Κολυμβητήριο. Πέντε μέτρα χωρίζουν την πισίνα από τα αποδυτήρια. Μαζί και η μαμά, να του βγάλει τις παντόφλες, να πάρει το μπουρνούζι (δεν μπορεί να το κρεμάσει το 6χρονο). Να τους παρακαλούνε οι προπονητές να φύγουν, όχι αυτές, εκεί. Αν δε κάποιο παιδάκι δεν θέλει να μπει στην πισίνα (το είχαμε και αυτό στην αρχή), τί απειλές, τί φωνές, τί ξύλο, τί 'κοίτα το Γιωργάκι, και εσύ που είσαι μεγάλος, φοβάσαι'. Άπλετη λεκτική, ψυχολογική και σωματική βία .... για το κολυμβητήριο). Αλλά το μεγάλο πάρτυ γίνεται στα αποδυτηρια μετά. Μαμάδες και μπαμπάδες, πάνω στα παιδιά τους να τα ντύνουν, να τους βάζουν μπλουζάκια, καλτσούλες, παπούτσια, σαν να είναι μωρά. Παιδάκια του δημοτικού, αραχτά και αφημένα, να τα ντύνουν οι γονείς, οι οποίοι σπρώχνουν τα άλλα παιδάκια, τσαλαπατάνε τα ξένα ρούχα, δίνοντας μαθηματα αγένειας, σαν να είναι σε αγώνα, ποιος θα ντύσει πρώτος.

Εννοείται ότι τα αλλοδαπά παιδάκια δεν το κάνουν αυτό. Τα περισσότερα έρχονται μόνα τους, και βασικά αυτοεξυπηρετούνται.

Η μικρή αλβανιδούλα που ντύνεται μαζί μας, είναι πέμπτη δημοτικού. Έρχεται μόνη και μετά την περιμένει ο μπαμπάς της με ένα μηχανάκι. 'Μα πώς βιάζονται όλοι' με ρωτάει σήμερα? 'Εγώ δεν βιάζομαι, που έχω και διάβασμα μετά'.

Θα μπορούσα να γράφω χρόνια, γιατί με θυμώνει αφάνταστα το θέαμα του παιδιού που του βάζει η μαμά του τα παπούτσια του, ή που το ταϊζει εκεί που δεν πρέπει, πράγμτα που δεν του κάνουν καλό, χωρίς να τα ζητά. Αλλά ξέρω ότι έτσι ερμηνεύουμε στη χώρα αυτή τη φροντίδα στο παιδί. Και σκέφτομαι πολλές φορές ότι το δικό μου παιδί, που με βλέπει να κάθομαι στην άλλη άκρη να το περιμένω να ντυθεί, που του λέω ότι πρέπει να περιμένει να πιει νερό στο τέλος της παράστασης, ίσως να αισθάνεται και παραμελημένο, όταν βλέπει όλη αυτή τη 'φροντίδα'. Ελπίζω κάποτε να καταλάβει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 736
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • sesame

    sesame 62 δημοσιεύσεις

  • mama@2

    mama@2 56 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 44 δημοσιεύσεις

  • emmaki

    emmaki 43 δημοσιεύσεις

Συμφωνώ σε πολλα μαζί σου kyra ( θα επανέλθω με πολλά παραδείγματα ) αλλα διαφωνώ στο θέμα του νερού. Εμείς νεράκι έχουμε παντού, δεν βρίσκω τόσο κακό να πιει νερό στο θέατρο, είναι ανάγκη. Όλα τα αλλα φαγητό ναι, αλλα ένα μπουκαλακι νερό δεν το κατακρίνω, ούτε νομίζω ότι ενοχλεί. Επίσης μη συγκρίνεις κοριτσάκι 5η δημοτικού με αγοράκι α'δημοτικου

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Διαφορά απόψεων- σεβαστή. Εγώ νομίζω ότι μπορεί άνετα να ζήσει 90 λεπτά χωρίς νερό. Αν όμως είχα διαφορετική άποψη, σίγουρα να κάθιζα το παιδί κοντά μου, να το 'ποτίζω' διακριτικά. όχι να κάνω ολόκληρο ζήτημα μέσα στην παράσταση. Σε αυτό ελπίζω να συμφωνείς. (και αν όχι δεν πειράζει):-D:-D.

Επίσης, δίκιο έχεις για τη διαφορά στην ηλικία, αλλά και το 6χρονο, αν του δώσεις λίγο χρόνο, μία χαρά ντύνεται μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα :-P!Εγώ δεν έχω καταλάβει πιο είναι το πρόβλημα. Τι πειράζει αν μια μητέρα ταιζει το παιδί της ή το ντύνει;Το

ότι εσυ ή ίσως και εγώ δεν κάνουμε κάτι γιατί το θεωρούμε υπερβολή ή αγένεια δεν σημαίνει ότι θα κρίνουμε τους άλλους. Αυτό που δεν θα μου άρεσε είναι η αγένεια ενός παιδιού με τις ευχές των γονιών του. Μου έχει τύχει και είναι πραγματικά πολύ άσχημο...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 32 και πίστεψε με δεν μπορώ να αντεξω 90 λεπτά διψασμένη. Στα υπόλοιπα συμφωνώ. Δυστυχώς όπως έχω πει και σε άλλα πόστ αυτο που συμβαίνει στην Ελλάδα είναι το άλλος παιδί δεν γέννησε μόνο η Μαριώ τον Γιαννη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι ανοιξες ένα θέμα που όλοι θα έχουν δίκιο, ο καθένας απο τη δική του οπτική καιο όχι άδικα. Εγω ας πούμε αν σε πετυχαίνα να το κοιτάξεις ΄κάπως επειδή ζήτησε νερό , θα σκεφτόμουν πω πω σιγά τι ζήτησε το καημενο, νεράκι του Θεούλη.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

kyra μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία σου ως εξής β,γ λυκείου η μαμά διαβάζουμε ιστορία για να περάσουμε σε κάποια καλή σχολή, περνάει το παιδί πανελλήνιες πηγαινοέρχονται τα ταπεράκια με το κτελ κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι λίγοι είναι οι γονείς που προσπαθούν να μάθουν τα παιδιά να στέκονται από μόνα τους στα πόδια. Πολλοί γονείς, μαζί και εγώ, που δίνουμε μεγάλη βάση τα παιδιά μας να μάθουν διάφορες δεξιότητες, γλώσσες, αθλήματα και ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι να μάθουμε τα παιδιά μας να είναι αυτόνομα.

Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι αδυνατούμε να σκεφτούμε τα παιδιά μας ως ξεχωριστές οντότητες, που μπορουν να αυτοεξυπηρετηθούν από μικρή ηλικία... Βλέπεις κι εδώ πολλά θέματα που ρωτάμε "γιατί το παιδάκι μου χ μηνών δεν μπουσουλάει/ τρώει στερεές τροφές;" και η κλασική απάντηση είναι "κάθε παιδί έχει το χρόνο του". Στο κοντινό μου περιβάλλον πάντως, όσα παιδάκια έχουν τέτοιο θέμα είναι εκείνα που στην ηλικία που έπρεπε δεν ενθαρρύνθηκαν να μπουσουλήσουν/ φάνε μόνα τους κλπ. Αυτό συνεχίζεται στο να ανεβεί το παιδί στην τσουλήθρα μόνο του, στο να ντυθεί/ πλυθεί/ φροντίσει τον εαυτό του κλπ κλπ. Μεγαλώνουμε παιδιά αναπτυξιακά ανώριμα και το κακό είναι ότι μπλέκουμε την αγάπη και την εγγύτητα της μάνας με το να πνίγουμε κάθε πρωτοβουλία και να τρέχουμε εμείς να καλύψουμε κάθε ανάγκη, πριν αυτή εκφραστεί ακόμη και πριν δώσουμε στο παιδί τη δυνατότητα να προσπαθήσει μόνο του. Μετά διαμαρτυρόμαστε γιατί ως έφηβοι περιμένουν να τους πάμε κι ένα ποτήρι νερό στο χέρι... αφού έτσι έχουν μάθει από μικρά!

 

Και κάτι άλλο που βλέπω είναι ότι φοβόμαστε να αφήσουμε τα παιδιά να αποτύχουν, για να μην στενοχωρηθούν... οπότε καταλήγουμε στο να μην τα αφήνουμε και πάλι να δοκιμάσουν πράγματα... γενικά πιστεύω επικρατεί μια κατάσταση overpampering

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

H αντίρρησή μου ξεκινά από το ότι το θέατρο είναι μία διαδικασία, όπου δεν τρώμε και δεν πίνουμε, ούτε οι μικροί ούτε οι μεγάλοι. Στα περισσότερα θέατρα παρακαλάνε πριν ξεκινήσει. Δεν είναι κινηματογράφος, όπου όλοι μασολογάνε. Επίσης είναι μία διαδικασία που κρατάει μία, μίαμιση ώρα. Επομένως δεν βλέπω το λόγο γιατί να μην το μάθουμε να είναι σωστός θεατής. Του δίνουμε νεράκι πριν, και μπορεί να περιμένει μέχρι μετά. DALIA μου, δεν θυμάμαι πόσα παιδάκια έχεις και πόσων χρόνων, αλλά στο σχολείο δεν διακόπτουν για να πιουν νερό. Κάνουν λίγο υπομονή.

Επίσης, λυπάμαι που θεωρήθηκε ότι 'κατακρίνω' κάποιους γονείς. Εγώ σχολιάζω συμπεριφορές, που δημιουργούν πρόβλημα σε εμένα (αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο). Επίσης μπορεί και να κάνω λάθος, το είπα από την αρχή!:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι,όχι.....

Αλλο θέλει να πει.οι Ελληνίδες δεν αφήνουμε τα παιδια μας να γίνουν αυτόνομα....όταν έστειλα την κόρη μου ενόργανη περίπου στην Δευτέρα δημοτικού η κυρία τους που ηταν αλλοδαπή ηταν μαζί με την κομανετση (άσχετο) δεν μας άφηνε ποτέ να μπούμε να ντυσουμε τα παιδια ουτε να μπούμε στην αίθουσα.μας άφηνε συγκεκριμένη ώρα και μπορώ να πω ότι δεν με ενοχλούσε καθόλου.την μεγάλη μου κόρη την έμαθα να είναι αυτόνομη και φυσικα ναι είμαι εκει όταν πρέπει εννοείτε .την άφηναν να ζεστάινει το γάλα της απο πολυ μικρή και αλλα πολλα.ηθελα να μπορει να αυτο εξυπηρετείται γτ η μαμά δεν θα είναι πάντα εκει.

Link to comment
Share on other sites

kyra μπορείς να συνεχίσεις την ιστορία σου ως εξής β,γ λυκείου η μαμά διαβάζουμε ιστορία για να περάσουμε σε κάποια καλή σχολή, περνάει το παιδί πανελλήνιες πηγαινοέρχονται τα ταπεράκια με το κτελ κλπ κλπ. Η αλήθεια είναι ότι λίγοι είναι οι γονείς που προσπαθούν να μάθουν τα παιδιά να στέκονται από μόνα τους στα πόδια. Πολλοί γονείς, μαζί και εγώ, που δίνουμε μεγάλη βάση τα παιδιά μας να μάθουν διάφορες δεξιότητες, γλώσσες, αθλήματα και ξεχνάμε πόσο σημαντικό είναι να μάθουμε τα παιδιά μας να είναι αυτόνομα.

 

Εγω νομίζω ότι όλοι θέλουμε αυτόνομα παιδιά. Απλα θεωρούμε ότι αυτό γίνεται αυτόματα, όταν θέλουμε εμείς, και ξεχνάμε ότι είναι μία διαδικασία που πρέπει να αρχίσει από την μικρή ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομίζω ότι όλοι θέλουμε αυτόνομα παιδιά. Απλα θεωρούμε ότι αυτό γίνεται αυτόματα, όταν θέλουμε εμείς, και ξεχνάμε ότι είναι μία διαδικασία που πρέπει να αρχίσει από την μικρή ηλικία.

 

μα η αυτονομία δεν είναι μια "διαδικασία"! το παιδί μας είναι εξορισμού αυτόνομο, είναι ένας άλλος άνθρωπος! μπορεί να χρειάζεται τη φροντίδα μας σε πολύ μικρή ηλικία, αλλά από εξίσου μικρή ηλικία (2 μηνών περίπου) πρέπει να αρχίσουν να κάνουν πράγματα για τον εαυτό τους (π.χ. να μπαίνουν μπρούμυτα για να σηκώσουν κεφάλι) κι αυτό είναι κάτι που το παραβλέπουμε, με το σκεπτικό ότι είναι ακόμη μωρά... όταν ένα παιδάκι 18 μηνών το θεωρούμε βρέφος (όπως διάβασα σε άλλο θέμα) κι όχι νήπιο, τότε το αντιμετωπίζουμε κι αντίστοιχα, έτσι δεν είναι; το 5χρονο το θεωρούμε 2χρονο, το 15χρονο 10χρονο και τον άντρα των 40, 5χρονο :D:D:D:D:D

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι ανοιξες ένα θέμα που όλοι θα έχουν δίκιο, ο καθένας απο τη δική του οπτική καιο όχι άδικα. Εγω ας πούμε αν σε πετυχαίνα να το κοιτάξεις ΄κάπως επειδή ζήτησε νερό , θα σκεφτόμουν πω πω σιγά τι ζήτησε το καημενο, νεράκι του Θεούλη.

 

Έχεις ένα θεματάκι με το νερό!:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πριν μπούμε στο θέατρο, στο λεοφορείο, στο αυτοκίνητο κλπ κλπ. η μαμά (εγώ δηλαδή) λέει: Λοιπόν, όποιος θέλει νερό ή τουαλέτα, τώρα είναι η ώρα παρακαλώ, γιατί για η επόμενη στάση ή το επόμενο διάλειμμα, θα είναι σε μία ώρα.

 

ΟΚ, στην τουαλέτα, δεν είμαι τόσο αυστηρή, πιάνει όμως τις περισσότερες φορές!:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω 4χρονο. εχθες πηγαμε σε παρασταση. στην εισοδο εχουν αναρτημενο χαρτακι "απαγορευεται η καταναλωση υγρων και φαγητων". εχουμε συνηθισει καθε φορα επειδη επιτρεπεται εκει που συνηθως παμε και εχει κυλικειο να παιρνουμε ενα σακουλακι πατατακια κ ενα χυμο. σε αυτο το θεατρο δεν ειχαμε ξαναπαει κ επειδη ειναι του δημου μαλλον δεν εχουν καθαριστρια αναμεσα στις παραστασεις ουτε κυλικειο. Εγω στη 1η σειρα και η κορη μου ακριβως μπροστα μου σε παγκους που ειχαν βαλει για τα παιδακια που δεν εβλεπαν καλα. της εξηγω της κορης μου πως εχουν βαλει ενα χαρτακι και λεει πως δε πρεπει να τρωμε και να πινουμε εκει μεσα και δε θα της δωσω τα πατατακια, θα τα φαμε μετα μολις βγουμε εξω. μετα απο λιγη ωρα λοιπον πριν ακομα αρχισει το εργο ανοιγουν καποιες μαμαδες τις τσαντες και βγαζουν τα πατατακια τους και χρατσα χρουτσα. και η δικια μου με ρωταγε "εμεις μαμα γιατι δε τρωμε πατατακια και οι αλλοι τρωνε???" ενιωσα παρα πολύ ασχημα που επρεπε να αφησω το παιδι χωρις αυτο που περιμενει τοσο πολυ και να βλεπει ολους τους αλλους να το τρωνε. και ακομα πιο δυσκολο να της εξηγω γιατι. τελοσπαντων συμβιβαστηκε να της δωσω το χυμο, και να ερθει διπλα μου να πιει. φοβηθηκα πως θα αρχισει τα κλαμματα και θα γινομασταν ρεζιλι και θα ενοχλουσαμε γιαυτο το κανα. Τι να πεις τωρα για ολους αυτους που αγνοησαν το χαρτι με κατι γραμματαρες ναααα!?

Επισης να πω για τους ξενους πως δεν ειναι ολοι ιδιοι. Ηταν ενα αγορι κατι σε γερμανο-σουηδο καταξανθο απο οτι επιασα να μιλαει...Απο τις δηθεν πολιτισμενες χωρες, γυρω στα 8-10 χρ. το οποιο ενοχλουσε ολο το θεατρο. πριν αρχισει ανεβαινε στη σκηνη και πηδουσε κατω στους παγκους οι οποιοι ηταν ξυλινοι, μπορειτε να φανταστειτε οταν πηδαει καποιος με φορα απο τη σκηνη πανω εκει αποσταση 3-4 μετρα τι θορυβο εκανε... βγηκε λοιπον να κανει εναν προλογο ενας κυριος και αυτο το κακομαθημενο πηγε ξαπλωσε μπροστα του και εκανε καραγκιοζιλικια. ευτυχως να αγιασει το στομα του του ανθρωπου του ειπε " αν δεν σηκωθεις να κατσεις στη θεση σου να παρεις το εισιτηριο σου και να βγεις εξω." μπορει να ειμαι κακια (ναι ωρες ωρες με πιανει το στριμενο μου) αλλα δε ξερετε ποσο το χαρηκα... τοση ωρα αναρωτιομουνα που ειναι η μανα του να το μαζεψει. και τελικα ηρθε ο πατερας του προφανως η μανα δεν ηταν εκει και κατι του πε στο αυτι. συνεχισε βεβαια και μετα να κανει καραγκιοζιλικια, μουτζωνε προς τη σκηνη κ αλλα τετοια. Το παιδακι που καθοταν διπλα μας ηταν απο την αλβανια και δε κουνηθηκε απο τη θεση του.

Φυσικα και κατι ελληνακια αγορακια σε αυτη την ηλικια κανανε φασαρια και δε βαζανε κατω πισινο, αλλα οι μαμαδες τους ηρθαν και τα πηραν και τα πηγαν πισω να μην ενοχλουν...

Μπορει να μην εχεις βασικη παιδεια αλλα σεβασου τους αλλους!

 

Για το κολυμβητηριο εχω πολυ μικρο παιδακι για να ντυθει μονο του αλλα ελπιζω μεχρι τα 6 να χει μαθει. τα παπουτσια τα βαζει εδω κ χρονια, το τελευταιο καιρο κ τις καλτσες, προχθες εβαλε μονη της το παντελονι σωστα, και εβγαλε κ τη μπλουζα...κατι ειναι κ αυτο.)

 

** Να σημειωσω ξανα πως εδω ολα σχεδον τα παιδικα θεατρα ερχονται σε πρωην σινεμα αιθουσες οποτε επιτρεπεται φαγητο κ ποτο μαλιστα τα πουλανε οι ιδιοι απεξω.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kyra έχω έναν γιο και είναι 6 ετών. Επίσης ναι έχω θέμα με το νερό πινω συνέχεια και δεν λειπει ποτέ απο την τσάντα μου χα χα. Επίσης τυχαίνει να του βάζω τα παπούτσια όταν βιάζομαι.Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτά που γραφεις αλλα όχι απόλυτα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

μα η αυτονομία δεν είναι μια "διαδικασία"!

 

Μπορεί, παρόλ' αυτά είναι κάτι που πρέπει να το 'επιτρέψεις' στο παιδί. Είναι πιο εύκολο για μένα να το ντύσω, παρά να το περιμένω μισή ώρα να ντυθεί. Όμως αν βιάζομαι τη μία, βιάζομαι την άλλη, βιάζομαι την τρίτη, πότε τελικά θα βάλω το όριο? Και όταν θα το βάλω, το παιδί θα ανταποκριθεί αμέσως ή θα πρέπει και τότε να του δώσω χρόνο, γιατί θα έχει μάθει να το υπηρετώ?

Link to comment
Share on other sites

Μην κρινετε για να μην κριθειτε.......και θα κριθειτε το ιδιο σκληρα πιστεψτε με.......για τους αναποδους λογους. Ας κοιταμε καλυτερα τι κανουμε εμεις και ας αφησουμε τους αλλους να κανουν αυτο που εκεινοι θεωρουν σωστο για το σπιτι και το παιδι τους........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

πάντωε εμένα μου έχει υποθεί συχνά ότι είμαι σκληρή με τα παιδιά μου

επειδή

για τα παιδιά μου (3 και 4 χρονω)

 

δεν κουβαλάω φαγητό μαζί μου (και πεινάνε τα καημένα)

δεν τα ντύνω κρεμύδια (και κρυώνουν και θα αρρωστήσουν)

τα αφήνω να βγάζουν τα παπούτσια όποτε θέλουν (ναι και στα ξένα σπίτια, και στις κούνιες, και ...... στην εκκλήσία :rolleyes:)

δεν τα ντύνω, μόνο τουσ διαλέγω τα ρούχα και ντύνονται μόνα τους

κατουράνε μόνα τους

πλένουν χέρια μόνα τους

περπατούν δίπλα μου στο δρόμο χωρίς να μου κρατούν το χέρι (ο μεγάλος κάνει και ποδήλατο)

τα αφήνω να σκαρφαλώνουν παντού

στις κούνιες κάθομαι και τα επιβλέπω ενώ παίζουν απο το παγκάκι και δεν είμαι από πάνω τους

τον μεγάλο πρόσφατα τον άφησα να κάνει μπάνιο (αφού του φτιάξω το νερό)

 

και άλλα πολλά εγκλήματικά...

Link to comment
Share on other sites

Μην κρινετε για να μην κριθειτε.......και θα κριθειτε το ιδιο σκληρα πιστεψτε με.......για τους αναποδους λογους. Ας κοιταμε καλυτερα τι κανουμε εμεις και ας αφησουμε τους αλλους να κανουν αυτο που εκεινοι θεωρουν σωστο για το σπιτι και το παιδι τους........

 

Προσωπικά έχω κριθεί πολλές φορές.;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολύτα με την kyra!!! σε καλοκαιρινινη παιδική παράσταση της Ρουγγέρη- μας λεέι σας παρακαλώ κατα τη διάρκεια της παράστασης ΜΗ ΤΡΩΤΕ είναι ενοχλητικό για τους ηθοποιους. Σε περίπου 2' αρχίζει η παράσταση και κάπου στα 20 άτομα 'ετρεχαν και καλά με σκηφτή κίνηση να πάνε στο κυλικείο να πάρουν πατατάκιά ή δεν ξέρω τι! Συγνώμη που θα το πω αλλά οι πιο πολοί γονείς που κάνουν θέματα στα σχολεία του τύπου τι???? απο 5 χρονών το παιδί να πάει μόνο του τουαλέτα?? λυπάμαι αλλά πρέπει να το πάει η δασκάλα ενα τέτοιο προφίλ έχουν.

Link to comment
Share on other sites

DALIA εγω το ανεφερα παντως γιατι παντα λεμε για τους ξενους που ειναι πολιτισμενοι (οπως στη ταινια μια ιταλιδα απο τη κυψελη...ε καπως ετσι) και εμεις οι ελληνες ειμαστε αξεστοι (για τους ξενους και τους "δηθεν" δικους μας).
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί, παρόλ' αυτά είναι κάτι που πρέπει να το 'επιτρέψεις' στο παιδί. Είναι πιο εύκολο για μένα να το ντύσω, παρά να το περιμένω μισή ώρα να ντυθεί. Όμως αν βιάζομαι τη μία, βιάζομαι την άλλη, βιάζομαι την τρίτη, πότε τελικά θα βάλω το όριο? Και όταν θα το βάλω, το παιδί θα ανταποκριθεί αμέσως ή θα πρέπει και τότε να του δώσω χρόνο, γιατί θα έχει μάθει να το υπηρετώ?

 

εσύ το πας στο πρακτικό του θέματος ;) εγώ παρατηρώ ότι οι περισσότεροι δεν σκεφτόμαστε καν ότι το παιδί μπορεί και πρέπει να αυτοεξυπηρετείται από μικρή ηλικία... θεωρούμε απλά ότι πρέπει να το κάνουμε εμείς, για να μην έχει το παιδί κάποιο ατύχημα ή για να το κάνουμε "καλά".

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...