Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

απωλεια ακοης απο ωτιτιδα?


Recommended Posts

Και με τα κρεατάκια τι γίνεται? Εχουν καποια σχεση με την ωτιτιδα; Ξαφνικά εδω και ενα μηνα αναπνέι απο το στόμα ακομα και οταν δεν εχει ( ή δεν βλέπω εγω) συνάχι ( αλλα βεβαια τις περισσοτερες μερες εχει καταρροή). Μπορει ενα παιδι να κανει ξαφνικα κρεατάκια; Μηπως ολα αυτα "στρωνουν" οταν μεγαλωσουν και δεν υπαρχει λογος να μας πιανει πανικός;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 104
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρηκα το θεμα μου!!!!! Η μεγαλη μου κορη ηλικιας 5 ετων (νηπιο ) φετος πρωτη φορα μου εκανε βαρηκοια , βρηκα μια πολυ καλη ωρλ την εξετασε ακουογραμμα , τυμπανογραμμα και τεστ ακοης , χωρις ωτιτιδες , καναμε σπρευ και ολη η κατασταση ηρθε σ ενα φυσιολογικο επιπεδο ακοης , τουλαχιστον δεν χρειαζεται να κανει αμνιοπαρακεντηση και να τραβηξουν το υγρα απ τ αυτια της .

Η τριτη μου κορη 9 μηνων κανει συνεχεια ριξεις τυμπανου , χωρις πυρετους και χωρις να καταλαβω οτι ποναει τσουπ 10 ημερες μετα την αντιβιωση ριξη τυμπανου, τωρα περιμενω τ αποτελεσματα απο την καλλιεργεια .

Εχει καποια μανουλα να μου πει κατι καλο , κατι θετικο γιατι στεναγχωριεμαι πολυ για την μικρη μου , λες να μην ειναι ωτιτιδα και να εχει τιποτα το κεφαλι της μεσα? Θα τρελαθω ...

Κοριτσια ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

να το πας οχι σε έναν αλλά σε 2 -3 διαφορετικους γατρούς. Της κουμπάρας μου από τις ωτίτιδες έχασε την ακοή του από το ένα αφτί και από το άλλο είναι υπολοιπόμενη. Χωρίς άγχος επισκέψου τους κατάλληλους γιατρούς.

Link to comment
Share on other sites

Και με τα κρεατάκια τι γίνεται? Εχουν καποια σχεση με την ωτιτιδα; Ξαφνικά εδω και ενα μηνα αναπνέι απο το στόμα ακομα και οταν δεν εχει ( ή δεν βλέπω εγω) συνάχι ( αλλα βεβαια τις περισσοτερες μερες εχει καταρροή). Μπορει ενα παιδι να κανει ξαφνικα κρεατάκια; Μηπως ολα αυτα "στρωνουν" οταν μεγαλωσουν και δεν υπαρχει λογος να μας πιανει πανικός;

θα σου γραψω κατι που ισως ειναι και ασχετο οποτε μην το παρεις τοις μετρητοις.

οταν ημουν μικρη 3-4, ανεπνεα συνεχως απο το στομα. ο παιδιατρος και αλλοι γιατροι ειχαν προτεινει επεμβαση κρεατακια. δεν την εκανα ποτε. με τα χρονια δεν ειχα κανενα προβλημα.

όμως τωρα πια μου εχουν βρει στραβο διαφραγμα (ή καπως ετσι) και επειδη ειναι ενας λογος για να παρουσιασω στο μελλον προβληματα απνοιας, μου λενε να κανω επεμβαση διαφραγματος. παντως δεν ξερω αν συνδεονται τα δυο αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις μίλησα με την παιδίατρο και μου προτεινε να τον κρατήσω σπιτι λιγες εβδομάδες, μηπως και συνέλθουν τα κρεατάκια και ολο το χάλι γενικοτερα και ετσι αποφυγουμε εγχειρηση. Μου ειπε οτι ναι μεν κανει ωτιτιδες που δεν χρειαζονται αντιβιωσεις και αυτο ειναι καλο, αλλα αυτο που την ανησυχει ειναι οι απνοιες το βραδυ. Ο κακομοιρης ολο κολλαει συναχι απο τον παιδικο και ετσι μου λεει δεν προκειται να συνελθει, ενω ισως εαν τον κρατησω σπιτι να υπαρχει η περιπτωση να "ξεμπουκωσει" γενικότερα. Ίσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και με τα κρεατάκια τι γίνεται? Εχουν καποια σχεση με την ωτιτιδα; Ξαφνικά εδω και ενα μηνα αναπνέι απο το στόμα ακομα και οταν δεν εχει ( ή δεν βλέπω εγω) συνάχι ( αλλα βεβαια τις περισσοτερες μερες εχει καταρροή). Μπορει ενα παιδι να κανει ξαφνικα κρεατάκια; Μηπως ολα αυτα "στρωνουν" οταν μεγαλωσουν και δεν υπαρχει λογος να μας πιανει πανικός;

τα κρεατάκια πολύ συχνά υπερτροφούν γύρω στα 3-4. Αυτό μπορεί να δημιουργεί πρόβλημα, μπορεί και όχι. Γενικά αυτό που κάνουν τα κρεατάκια είναι ότι ευνοούν τη συγκέντρωση της μύξας εντός και δυσκολεύουν την απομάκρυνσή της γιατί στενεύουν τα περάσματα. Μεγαλώνοντας όντως στρώνουν (ξαναμικραινουν) και γι' αυτό αν δεν προκαλούν σοβαρά προβλήματα οι παιδίατροι πλέον συστήνουν να τα αφήνουμε στην ησυχία τους.

Αν έχεις τη δυνατότητα κράτα τον μικρό σου σπίτι να καθαρίσει λίγο από τη μύξα και βλέπεις....

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα την κορη μου Ωρλ και μου ειπε επειγον εγχειρηση , τα κρεατακια ειναι τοσο χαλια , της ξανακανε βαρηκοια , οποτε λεει δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν , μ εκανε χιλια κομματια γαμωτο μου και μαλλον θα χρειαστει και στο αυτι αμνιοπαρακεντηση για να τραβηξει το υγρο που αυτη λεει οτι ειναι τοσο πηχτο σαν κόλλα. Κοντευω να σκασω , συμφωνο απολυτα μαζι της αλλα οικονομικα ειμαι πολυ χαλια ... Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε καποιον γιατρο στο Παιδων ή καμια εμπειρια να παρω τα πανω μου λιγο?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγα την κορη μου Ωρλ και μου ειπε επειγον εγχειρηση , τα κρεατακια ειναι τοσο χαλια , της ξανακανε βαρηκοια , οποτε λεει δεν υπαρχει λογος να υπαρχουν , μ εκανε χιλια κομματια γαμωτο μου και μαλλον θα χρειαστει και στο αυτι αμνιοπαρακεντηση για να τραβηξει το υγρο που αυτη λεει οτι ειναι τοσο πηχτο σαν κόλλα. Κοντευω να σκασω , συμφωνο απολυτα μαζι της αλλα οικονομικα ειμαι πολυ χαλια ... Μηπως θα μπορουσατε να μου πειτε καποιον γιατρο στο Παιδων ή καμια εμπειρια να παρω τα πανω μου λιγο?

 

Ολα καλα! Εμεις βγαλαμε τα κρεατακια οταν ηταν 3 (δωρο για τα γενεθλια του :-S ). Μιση μερα ηταν η ιστορια. Η επεμβαση μαζι με την ναρκωση ηταν περιπου μιση ωρα. Το δυσκολο ηταν μεχρι να συνερθει απο την ναρκωση αλλα μετα ηταν μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Μη στεναχωριεσαι! να λες παλι καλα γιατι θα σωθει το παιδι! εγω μολις που μου πε για επεμβαση και μια που χαρηκα παρα πολυ!!!!! και θα της κανουν ΠΑΡΑκεντηση ( αμνιοπαρακεντηση κανουν μονο στις εγκυους ;) ) εκαναν και στη κορη μου και εφυγε ολο το υγρο που μαζευοταν, το παιδι ειναι μια χαρα απο τοτε! αν βρεις να σου προτεινουν κ γιατρο σε δημοσιο νοσοκομειο θα πρεπει να σαι πολυ πολυ χαρουμενη, εγω δε την εκανα αθηνα. εμας η ναρκωση περασε γρηγορα και χωρις παρατραγουδα (ο συζυγος μου μου πε πως εκανε μονο εναν εμετοο δεν ημουν εκει).... ουτε φωνες ουτε κλωτσιες ουτε νευρα! χαλαρα...( μολις περασαν 3-4 μερες κ εφυγε τελειως το φαρμακο της ναρκωσης τα βρηκαμε λιγο σκουρα...γιατι αποφασισαμε να κοψουμε με την ευκαιρια τη πιπιλα και οταν πονουσε κ ηθελε παρηγορια δεν ειχε τη πιπιλα της:P)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ηθελα ολη μερα να απαντησω και για καποια πραγματα παραπανω, να πω βασικα πως Eliza και mmaria εχουν πολυ δικιο σαυτα που λενε. επισης να σημειωσω πως απο προσωπικη εμπειρια καταλαβα πως υπαρχει η εσωτερικη και η εξωτερικη ωτιτιδα. με ειδαν 2 ωρλ για αυτο... η εσωτερικη ειναι ο τρελος πονος, μου χε κανει και πυρετους και απο μικρη με τρεχανε νοσοκομεια κλπ.... η εξωτερικη μου εμφανιστηκε πριν 6-7 χρονια και ευτυχως εχει πολυ καιρο να με ξαναπιασει. εχει να κανει με το να πονας οταν κυριως ακουμπας το αυτι, οταν εισαι στο peak πχ πιανοταν μεχρι κ το σαγονι μου και ψιλοενοχλουμουν, αλλα ως επι το πληστον ηταν πονος που αν δε το ακουμπουσες δε πονουσες, και ηταν τοσο ανεκτος που δεν ειχα παρει ποτε παυσιπονο, επισης το αυτι ετρεχε καποιες μερες υγρο. αν λοιπον μπορει να ισχυσει το ιδιο για τα παιδακια, (ρωταμε παιδιατρο η καλυτερα οωριλα) τοτε ανετα θα μπορουσε ενα παιδακι να εχει ωτιτιδα χωρις πυρετους η αλλα συμπτωματα! Η μικρη μου κορη κανα 2 μερες μου παραπονεθηκε και επιανε το αυτι της, εγω φυσικα εχοντας τη μυγα ειπα να παμε κατευθειαν νοσοκομειο να τη δουν. ειχαμε ομως να κανουμε κ ενα εμβολιο καθυστερημενο και το συνδυασαμε και πηγαμε παιδιατρο ...μας ειπε πως τα αυτια της ειναι πεντακαθαρα, και μου εδειξε πως απο τη μερια που εδειχνε πως ειχε προβλημα, φυτρωνει απο πανω ενας τραπεζιτης να! τωρα επειδη δεν ειναι η ειδικοτητα του παιδιατρου τα αυτια δινω και ενα περιθωριο λαθους , αλλα πιστευω σε αυτη τη φαση αλλο να μας πει τα αυτια της ειναι πεντακαθαρα και αλλο πχ να εβλεπε πως κατι συμβαινει αλλα αν δεν ηθελε να παρει ευθυνη να μας πει να το ψαξουμε. Ξερει πως εχουμε και το ιστορικο της μεγαλης αδερφης οποτε δε παιζουμε με αυτα. ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ γινεται λογος τα παιδακια μας να ταλαιπωρουνται, καλυτερα μια και καλη επεμβαση, εμενα η εμπειρια αυτο μου δειξε! οταν βγηκε η μικρη απο το χειρουργειο και την ειδα και την ακουσα να κοιμαται...επαθα σοκ απο το οτι δεν ακουγοταν καθολου! σαν πουλακι ανεπνεε ποτε δε την ειχα ακουσει ετσι, ουτε μωρο! το πρωτο πραγμα που ειπα στη γιατρο μετα ηταν πως "σας ευχαριστω, ελευθερωσατε το παιδακι μου" και πραγματικα κοντευαν να με πιασουν τα κλαμματα. Φυσικα επειδη αμυγδαλες κρεατακια αν ειναι"κακά" εχουν συνεπειες στο παιδι, μολις τα βγαλαμε εκτιναχθηκε η αναπτυξη της, και εβαλε βαρος και ψηλωσε και ενιωσα πως πλεον εγινε πιο συνενοησιμη. ωριμασε... Οι κακες αμυγδαλες οπως μου χει πει κ η αδερφη του συζυγου που ναι γιατρος, επηρεαζει την ολη αναπτυξη των παιδιων και μπορει να επηρεασει μεχρι και τα κοκκαλα τους!!!! λοιπον, δεν ειναι καλυτερα να φευγουν? Και μην ανησυχειτε, οι γιατροι ξερουν τι κανουν η επεμβαση ειναι του μισαωρου, και ειναι ρουτινας. Θελει λιγο υπομονη καμια βδομαδουλα μετα γιατι το παιδακι ενοχλειται αλλα με ντεπονακι το προβλημα λυνεται και συνερχεται, και μετα ειναι αλλο παιδι! θα το δειτε και δε θα το πιστευετε!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eυχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας , μου δωσατε λιγο κουραγιο κι ευχαριστω για την διρθωση παρακεντηση οκ! Δεν εχω γιατρο στο δημοσιο και φοβαμαι να εμπιστευτω καποιον αλλο!Να στε καλα κοριτσια ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ξαναγραφω εδω 3 μηνες μετα το αρχικο μου ποστ..

 

το παιδι, μετα την θεραπεια για την ωτιτιδα με ομοιοπαθητικη, να χτυπησω ξυλο δεν εχει ξανακανει ωτιτιδα..

ακουει μια χαρα, παρακεντηση δεν καναμε... και ολα καλα...

 

καναμε ομοιοπαθητικη αλλη μια φορα, για μια ασχημη γριπη πριν 3 βδομαδες περιπου, και παλι ολα καλα σε ενα 24ωρο...

 

 

 

αν το παιδι σας βασανιζεται απο ωτιτιδα, με επαναλαμβανομενα προβληματα στ αυτια... δωστε μια ευκαιρια στην ομοιοπαθητικη..... το πολυ πολυ να χασετε το 50ρικο της επισκεψης (ξερω δεν περισσευει σε κανεναν ενα πενηνταρικο, αλλα αν το παιδι σας γιατρευτει γλυτωνετε πολυ περισσοτερα 50ρικα και πολυ περισσοτερη ταλαιπωρια!!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Επαναφερω το θεμα και ζηταω τις πολυτιμες συμβουλες - γνωσεις σας...

 

Η κορη μου απο τα τελη Σεπτεμβριου του 2011, ειναι συνεχως με ωτιτιδα.. :roll: Οπου πηγαινουμε συνεχεια στον παιδιατρο (συμβατικο) και εχουμε καταληξει απο το Σεπτεμβρη ως τωρα να εχουμε παρει 8 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) φορες αντιβιωση.. Αποτελεσμα προσωπικα δεν ειδα.. Μονο λιγο καιρο ξαποσταινει και ξανα προς τη δοξα τραβα ενα πραγμα... Ισα - ισα που θεωρω πως με ολες αυτες τις αντιβιωσεις που εχει παρει, εχει γινει και ο οργανισμος της πλεον πολυ πιο ευαλωτος....

 

Στο δια ταυτα τωρα: Πηγαμε στην ΩΡΛ που ειχε παει το φυστικακι και ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη πριν κανενα 2μηνο περιπου...Ομολογω πως πηγε καλα για αρχη.. Εκανε να παραπονεθει για το αυτακι της αρκετο καιρο μεχρι την περασμενη εβδομαδα που -στο πουθενα- παθαμε και μια ρηξη τυμπανου (απο συσσωρευμενο υγρο που δεν εφευγε με τιποτα).. Ο παιδιατρος -κλασσικα- ειπε για αντιβιωση.. Η ομοιοπαθητικος ΩΡΛ που ειναι ΚΑΙ συμβατικη μας ειπε αρχικα να παρει το παιδι για τρεις ημερες πρωι και βραδυ τις καψουλες calcarea carbonica 200CH και την τεταρτη μερα το πρωι μια καψουλα calcarea carbonica 1M... Και να μας δει τη Δευτερα παλι καθως η ρηξη εχει κλεισει αλλα στο συγκεκριμενο αυτι εχει ακομα πυον και στο αλλο εχει ακομα υγρο..

Της εκανε και τυμπανογραμμα αλλα βγηκε αθλιο, στις πολυ μικρες συχνοτητες δεν ακουει καθολου... :( Μας ειπε πως δεν τιθεται θεμα μονιμης απωλειας ακοης, μολις φυγει το υγρο και το πυον αντιστοιχα θα αποκατασταθει και η ακοη της.. Η αλλη λυση που μας προτεινε ηταν να παμε σε ληψη ακομα πιο ισχυρης αντιβιωσης (της zinadol συγκεκριμενα) αλλα επειδη οπως προανεφερα εχουμε παρει 8 :shock: φορες αντιβιωση φετος, ειπα να την προσπαθησω λιγο με τα ομοιοπαθητικα και βλεπουμε...

 

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;

Θα δουμε διαφορα ή μπααα; :roll:

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

ζιναντολ αναγκαστικαμε και πηραμε και μεις, και μετα ομοιοπαθητικα...........

 

δεν γινοταν αλλιως..

 

δεν σωζοταν η κατασταση!

 

οσο για το τυμπανογραμμα, μη σε ανησυχει... οταν ειχαμε παει εμεις η μαρια ακουγε 20% !!!!

 

νταξ, δεν της εμεινε κουσουρι....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επαναφερω το θεμα και ζηταω τις πολυτιμες συμβουλες - γνωσεις σας...

 

Η κορη μου απο τα τελη Σεπτεμβριου του 2011, ειναι συνεχως με ωτιτιδα.. :roll: Οπου πηγαινουμε συνεχεια στον παιδιατρο (συμβατικο) και εχουμε καταληξει απο το Σεπτεμβρη ως τωρα να εχουμε παρει 8 (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) φορες αντιβιωση.. Αποτελεσμα προσωπικα δεν ειδα.. Μονο λιγο καιρο ξαποσταινει και ξανα προς τη δοξα τραβα ενα πραγμα... Ισα - ισα που θεωρω πως με ολες αυτες τις αντιβιωσεις που εχει παρει, εχει γινει και ο οργανισμος της πλεον πολυ πιο ευαλωτος....

 

Στο δια ταυτα τωρα: Πηγαμε στην ΩΡΛ που ειχε παει το φυστικακι και ξεκινησαμε ομοιοπαθητικη πριν κανενα 2μηνο περιπου...Ομολογω πως πηγε καλα για αρχη.. Εκανε να παραπονεθει για το αυτακι της αρκετο καιρο μεχρι την περασμενη εβδομαδα που -στο πουθενα- παθαμε και μια ρηξη τυμπανου (απο συσσωρευμενο υγρο που δεν εφευγε με τιποτα).. Ο παιδιατρος -κλασσικα- ειπε για αντιβιωση.. Η ομοιοπαθητικος ΩΡΛ που ειναι ΚΑΙ συμβατικη μας ειπε αρχικα να παρει το παιδι για τρεις ημερες πρωι και βραδυ τις καψουλες calcarea carbonica 200CH και την τεταρτη μερα το πρωι μια καψουλα calcarea carbonica 1M... Και να μας δει τη Δευτερα παλι καθως η ρηξη εχει κλεισει αλλα στο συγκεκριμενο αυτι εχει ακομα πυον και στο αλλο εχει ακομα υγρο..

Της εκανε και τυμπανογραμμα αλλα βγηκε αθλιο, στις πολυ μικρες συχνοτητες δεν ακουει καθολου... :( Μας ειπε πως δεν τιθεται θεμα μονιμης απωλειας ακοης, μολις φυγει το υγρο και το πυον αντιστοιχα θα αποκατασταθει και η ακοη της.. Η αλλη λυση που μας προτεινε ηταν να παμε σε ληψη ακομα πιο ισχυρης αντιβιωσης (της zinadol συγκεκριμενα) αλλα επειδη οπως προανεφερα εχουμε παρει 8 :shock: φορες αντιβιωση φετος, ειπα να την προσπαθησω λιγο με τα ομοιοπαθητικα και βλεπουμε...

 

Εχει κανεις αναλογη εμπειρια;

Θα δουμε διαφορα ή μπααα; :roll:

φυσικα και θα δειτε αποτελεσμα, να μην ανυσυχεις αφου το παιδι παρακολουθειται...εγω ακουω ωτιτιδα και παθαινω ταραχη!!!! εχουμε πλεον ξεχασει και τη λεξη:-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Είδατε τελικα αποτέλεσμα με το Calc Carb? Και στον δικο μου αυτό εδωσαν αλλα για μεγάλες αμυγδαλαλες ( που φυσικά κανουν και ωτίτιδες ) αλλα θα τα παιρνει για 20 ημέρες. Ειναι στην 6ή ημέρα και προς το παρόν καλά αλλα σημέρα ειναι η πρωτη ημέρα που τον έστειλα πισω στο σχολείο και επιφυλάσσομαι.

Η ΩΡΛ που ειναι και ομοιοπαθητικός ειναι αλλη να υποθέσω απο την παιδίατρο που βλέπει το φυστικάκι. Που βρίσκεται?

Link to comment
Share on other sites

Φαίη, θα σου πω κάτι που δεν θέλεις να ακούσεις...ο μονος σίγουρος τρόπος για να μη σου υποτροπιάσει και πάλι, είναι να τη σταματήσεις από τον παιδικό για κάποιους μήνες. Δεν ξέρω τι περιθώριο δίνει η παιδίατρός σας, η δική μας πάντως, μετά την 6η αντιβίωση, πέρυσι, μου είπε, "εγώ δεν μπορώ να του ξαναδώσω αντιβίωση" και τον Μάρτιο τον σταμάτησα. Δε μου λες, για επέμβαση σου ανέφεραν τίποτα? Εμάς όλοι οι ωρλ μου λέγανε ότι αν συνεχίσει έτσι και φέτος, τα Χριστούγεννα θα κάναμε αφαίρεση κρεατάκια και θα βάζαμε σωληνάκια. Ευτυχώς φέτος, μόνο μία ωτίτιδα!

 

Νομίζω δηλαδή, πως έχει πέσει το ανοσοποιηττικό της και αυτό που θα την ωφελήσει οπωσδήποτε, είναι ένα διάλλειμα από τη συνεχή επαφή με τις ιώσεις. Αλήθεια, προ παιδικού, πόσο συχνά αρρώσταινε?

 

Και εμάς ετσι μας ειπε η γιατρός. Ηταν σχεδόν 2 μήνες χωρίς παιδικό αλλα τωρα πηγε γιατι μαζι με τις διακοπες του Πασχα θα ηταν 3 και θα βαρουσε το κεφάλιο του στον τοιχο. Ελπίζω να έκανα καλα.

Αυτο που μας αποθάρρυνε ομως ειναι οταν ρωτησα την ΩΡΛ εαν θα καλυτερεψει το συστημα αμυγδαλες-κρεατακια-αυτια, μου ειπε οτι θα μας ταλαιπωρήσει και του χρονου. Δηλαδη τι θα πρεπει να κανουμε, να μην παει σχολειο και του χρονου?

Η αφαιρεση κρεατακια και σωληνάκια δεν με τρομάζουν, αλλα οι αμυγδαλες ειναι ακτι που θα ηθελα να αποφυγουμε να βγαλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Η ΩΡΛ που ειναι και ομοιοπαθητικός ειναι αλλη να υποθέσω απο την παιδίατρο που βλέπει το φυστικάκι. Που βρίσκεται?

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.php?id=84 Νομίζω συνεργάζεται και με το Μητέρα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο μεγαλος μια ζωη παιδευοταν απο κρεατακια κ αμυγδαλες.ειχε απωλεια ακοης 20% απο το ενα αυτι κ δεν μιλουσε φωναζε επειδη δεν ακουγε!καναμε την επεμβαση κ σωθηκαμε!εχει να αρρωστησει απο τα 5 που την εκανε μια φορα αρρωστησε κ δεν χρειαστηκε αντιβιωση.τωρα ειναι 8.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμάς ετσι μας ειπε η γιατρός. Ηταν σχεδόν 2 μήνες χωρίς παιδικό αλλα τωρα πηγε γιατι μαζι με τις διακοπες του Πασχα θα ηταν 3 και θα βαρουσε το κεφάλιο του στον τοιχο. Ελπίζω να έκανα καλα.

Αυτο που μας αποθάρρυνε ομως ειναι οταν ρωτησα την ΩΡΛ εαν θα καλυτερεψει το συστημα αμυγδαλες-κρεατακια-αυτια, μου ειπε οτι θα μας ταλαιπωρήσει και του χρονου. Δηλαδη τι θα πρεπει να κανουμε, να μην παει σχολειο και του χρονου?

Η αφαιρεση κρεατακια και σωληνάκια δεν με τρομάζουν, αλλα οι αμυγδαλες ειναι ακτι που θα ηθελα να αποφυγουμε να βγαλουμε.

 

Είναι θέμα, οπωσδήποτε...εμένα πέρυσι τον Σεπτέμβριο ήταν 4,5. Θεωρητικά, μετά τα 6, τα κρεατάκια αρχίζουν να συρρικνώνονται, κατά κάποιο τρόπο, οπότε παύουν και τα πολλά προβλήματα. Κάτι που πρέπει να ισχύει, τελικά, γιατί τη μείωση των ασθενειών την είδα φέτος στην πράξη. Αν όμως το παιδί ήταν 3, ας πούμε, και δεν υπήρχε δυνατότητα να τον κρατήσω σπίτι, πιστεύω πως θα μου συστήνανε απευθείας επέμβαση και αυτό θα έκανα.

 

Τώρα, για τις αμυγδαλές, έχω ακούσει ότι μπορεί να γίνει και μείωση, αντί για ολική αφαίρεση, σου έχουν πει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν για αφαιρεση γιατι νομιζω η μειωση γινεται με ενος ειδους καυτηριασμό και δεν ειναι οτι καλύτερο. Αλλα και η ΩΡΛ δεν ηθελε να του τις βγαλει τοσο νωρις γαιτι μου ειπε οτι σε αυτες τις ηλικιες κανουν δουλεια ενω οταν μεγαλωσουν εχουν και αλλους τροπους να πολεμανε τα μικροβια.

 

Απο την αλλη ναι, δεν ειναι λυση να παει αλλη μια χρονια ετσι. Εκτος εαν γινει κατι μαγικο και του χρονου, μετα το καλοκαιρι και τα μπανια επιστρεψουν σε πιο νορμαλ μεγεθος διοτι το προβλημα το απεκτησε ξαφνικα πριν λιγους μηνες. Αρα το τελευταιο μου οπλο πριν την εγχειρηση ειναι μπανια και ομοιοπαθητικα. Αν δεν, τοτε δεν την γλιτωνουμε του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και θα δειτε αποτελεσμα, να μην ανυσυχεις αφου το παιδι παρακολουθειται...εγω ακουω ωτιτιδα και παθαινω ταραχη!!!! εχουμε πλεον ξεχασει και τη λεξη:-P

Ευχαριστω πολυ!

 

Σόρρυ, αλλού πήγαινε το ποστ μου!

 

Είναι θέμα, οπωσδήποτε...εμένα πέρυσι τον Σεπτέμβριο ήταν 4,5. Θεωρητικά, μετά τα 6, τα κρεατάκια αρχίζουν να συρρικνώνονται, κατά κάποιο τρόπο, οπότε παύουν και τα πολλά προβλήματα. Κάτι που πρέπει να ισχύει, τελικά, γιατί τη μείωση των ασθενειών την είδα φέτος στην πράξη. Αν όμως το παιδί ήταν 3, ας πούμε, και δεν υπήρχε δυνατότητα να τον κρατήσω σπίτι, πιστεύω πως θα μου συστήνανε απευθείας επέμβαση και αυτό θα έκανα.

 

Τώρα, για τις αμυγδαλές, έχω ακούσει ότι μπορεί να γίνει και μείωση, αντί για ολική αφαίρεση, σου έχουν πει κάτι τέτοιο?

Η Μαρια δεν εχει θεμα με τα κρεατακια της.. Εχουμε κανει ακτινογραφια, επειδη καποια στιγμη περυσι εκανε απνοιες, μας εβαλε ο παιδιατρος σε αγωγη με nasonex και εκτοτε και που το σταματησαμε λυθηκε το προβλημα.. Δεν τιθεται δηλαδη θεμα χειρουργειου.

Ο παιδιατρος μας αλλα και η ΩΡΛ για το θεμα χειρουργειου/σωληνακια μας ειπε ΜΟΝΟ αν το παιδι εχει φτασει σε μια αλφα ηλικια και ΟΟΟΟΟΟΟΛΕΣ οι αλλες μεθοδοι εχουν αποτυχει, τοτε θα το δουμε (αλλα και παλι δεν μας δινουν το πρασινο φως, τη θεωρουν πολυ μικρη για χειρουργειο)..

Τωρα για το σταθμο, ουτε ο παιδιατρος μας αλλα ουτε και η ΩΡΛ ομοιοπαθητικος ειναι υπερ στο να σταματησει.. Οταν ρωτησα (καθως ρωτησα και τους δυο) μου ειπαν πως και να τη σταματησω φετος, απο του χρονου θα τραβηξουμε παλι τα ιδια και χειροτερα.. Ασε και που να θελω να τη σταματησω τωρα πια, επιασα δουλεια, οποτε δεν γινεται..

 

Οπως και να 'χει ευχαριστω για τις απαντησεις.

Θα σας πω νεα μας μετα την επανεξεταση μας τη Δευτερα.. Ευχομαι να δουμε εστω και -μικρη- βελτιωση.. Παντως η πιτσιρικα απο την ημερα που ξεκινησαμε τα ομοιοπαθητικα, δεν εχει ξαναπαραπονεθει για τα αυτακια της... Οψομεθα (ετσι γραφεται; )........

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

H κορη μου είναι σχεδον 4 και εδω και 2 μηνες με υγρο και στα 2 αυτια.το καταλαβαμε γιατι δεν ακουγε καλα-δεν πονουσε καθολου.δεν εχει περασει παλιοτερες ωτιτιδες -το υγρο δημιουργηθηκε απο τα διογκωμενα κρεατακια.μας ειπαν στους 3 μηνες αν δεν υποχωρησει πρεπει να γινει παρακεντηση και θα αφαιρεσουμε κρεατακια.τι εχετε ακουσει΄?γνωριζει κανεις κατι για ωρλ Λεωτσακο στο παιδων αγ.σοφιας?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...