Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια και εγώ όπως το υπολογίζω είμαι στην 5η εβδομάδα.. την δευτέρα έχω το πρώτο ραντεβού με την γιατρό μου, η οποία θα μου δώσει πλάνο διατροφής. Προς το παρόν το μόνο που έκοψα είναι η coca cola και γενικότερα τα αναψυκτικά...γενικότερα προσέχω την διατροφή μου όμως το αρνητικό είναι πως δεν τρώω φρούτα... υπάρχει κίνδυνος για το μωρό ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


προσέχω την διατροφή μου όμως το αρνητικό είναι πως δεν τρώω φρούτα... υπάρχει κίνδυνος για το μωρό ?

Όχι, δεν υπάρχει κίνδυνος, αλλά να τρως λαχανικά (για βιταμίνες και εδώδιμες ίνες που χρειάζεσαι ΕΣΥ, όχι το μωρό). Τα πολλά φρούτα καλό είναι να τα αποφεύγεις λόγω της περιεκτικότητάς τους σε ζάχαρη, για να μην έχεις επιπλοκές με διαβήτη κύησης. Πολλοί γυναικολόγοι λένε μέχρι δύο μερίδες φρούτα την ημέρα κατά την εγκυμοσύνη, όχι παραπάνω. Δες και η δικιά σου τι θα σου πει. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ειμαι πολυ ατυχη!

Πριν την εγκυμοσυνη πραγματικα ετρωγα πολυ σωστα

καθαρα λογω ορεξεως, δηλαδη τρελαινομουν για σαλατες,

δημτριακα ολικης, φρουτα κτλ

Απο τοτε που εμεινα εγκυος με αναγουλιαζει οτιδηποτε ειναι θρεπτικο :shock::shock:

Λαχανικα μπλιαχ, ψητα μπλιαχ κτλ..

ασε που με αναγουλιαζει και το ασβεστιο και το πινω σπανια..

Γκαντεμια μιλαμε!

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο σε όλες προκαλέι αναγούλες και φουσκώματα. Εγώ σκέφτομαι να αλλάξω και να ζητήσω κάποιο άλλο πιο ελαφρύ.

Εμενα δεν μου προκαλει ουτε αναγουλες ουτε φουσκωματα δεν ξερω ομως αν παιζει ρολο ποιο παιρνεις!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως πινω το αναβραζον και δεν παλευεται ρε κοριτσια..

Ευτυχως μου ειπε ο γιατρος να παρω χαπακια, θα τα δοκιμασω απο σημερα να δω

 

Πω, πω μου θυμισες εμένα... Το αναβράζον μου έφερνε αναγούλες κ μου ερχόταν πριν το πιώ να κάνω εμετό. Πήρα χάπι κ ησύχασα... Μία κ έξω!!

Link to comment
Share on other sites

Πω, πω μου θυμισες εμένα... Το αναβράζον μου έφερνε αναγούλες κ μου ερχόταν πριν το πιώ να κάνω εμετό. Πήρα χάπι κ ησύχασα... Μία κ έξω!!

 

Αχ τέλεια, με ανακουφισες τωρα :D

Να σου πω, επειδη δεν τα αγόρασα ακόμα..είναι πολύ τεραστια τα χάπια?

Εχω και ενα θεματάκι βλέπεις η φοβιτσιάρα...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Oxi καλε...το κανονικό χάπι ειναι

 

Ουφ! Ευχαριστω! ;)

 

Από ποτε σας έδωσαν ασβέστιο? Εγώ είμαι στη 12η εβδομάδα και μόνο σίδηρο και fillicine και μαγνήσιο παίρνω.

 

Εγω παιρνω αυτα που λες + ασβεστιο..

Παντως υπαρχουν κοπελες που δεν παιρνουν τιποτα

το πρωτο τριμηνο, οποτε δεν νομιζω να ειναι προβλημα μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμοσυνη ειναι η καλυτερη περιοδος για υγιεινη διατροφη . Καλο θα ητανε να τρως καθε μερα κρεας εστω και πολυ λιγο , ειτε κοτοπουλο , ειτε μοσχαρι , ειτε κανα μπιφτεκι . Λαχανικα , φρουτα , βραστες πατατες , γαλακτοκομικα σε χαμηλα λιπαρα , λαδερα φαγητα μαγειρεμενα με πολυ λιγο λαδι , χυμους , δημητριακα . Εννοειτε δεν τρωμε για 2 , μια καλη διατροφη ειναι γυρω στις 1700-2000 θερμιδες /μερα για να μην παρεις καθολου βαρος , παρα μονο τα κιλα του μωρου . Τα γλυκα οσο δυσκολο και αν ειναι καλα ειναι να μην τα βαλεις καθολου στο στομα σου , καλυτερα να φας μια μπαρα δημητριακων και κανα γιαουρτι για να σου φυγει . Εντα3ει τωρα 1 φορα στις 8-9 μερες μπορεις να κανεις και καμια ατασταλια , αρκει να ειναι μονο 1 φορα.

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας γεια σας!! Είμαι στην 6 εβδομάδα. Πριν μείνω έγκυος έκανα πάντα υγιεινή διατροφή, φρούτα, λαχανικά, 2-3 φορές την εβδομάδα μια φέτα ψωμί όχι γλυκά,γενικά όλα μια χαρά. Το κακό είναι οτι πριν 5 χρόνια ανακάλυψα την γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση είχα ξεκινήσει αγωγή και η αλήθεια είναι ότι για πολύ καιρό υπέφερα! Τώρα λοιπόν 5 χρόνια μετά αφού είχα ηρεμήσει και υιοθετήσει μια καλή και σωστή διατροφή, το νινί άλλαξε γνώμη! Έχω φοβερές αναγούλες που ξεκινάνε από την ώρα που ξυπνάω και διαρκούν 3 ώρες και αφού περάσουν αρχίζει η παλινδρόμηση μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθώ! Η καλή διατροφή δε, έχε γεια αφού κρέας και ψάρι ούτε να τα σκεφτώ δεν μπορώ και τα πράσινα λαχανικά (ωμά) μου δημιουργούν τραγική κατάσταση στο έντερο!Ο doctor μου είπε να τρώω ότι μπορώ, μόνο να μην μένει άδειο το στομάχι μου ώρες (ότι κάνεις και αν έχεις δηλ. γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση και οταν δεν είσαι εγκυούλα)!!Καφέδες και αναψυκτικά μου είπε free αλλά ούτε να τα δω επίσης!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...