Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προωρο 33 εβδ και ευρηματα ανωριμότητας στον εγκεφαλο.


Recommended Posts

ευχαριστώ...ειμαστε παλια προωρακια εμεις...

τελικα και περπατησαμε και μιλαμε πολυ καλα...χρειζοταν ομως φυσιοθεραπειες....Δοξα το Θεό ξεπερασαμε πολλά ..πάμε πια σχολειο και το μονο που μαρτυραει την προωροτητα ειναι οτι δεν ειναι καλη στην γυμναστικη...ειναι λιγο αδεξια κινητικα αλλα σιγα σιγα καλυτερευει..δεν μπορει να χοροπηδησει η να τρεξει οπως τα αλλα παιδια ,αλλα πιστευω ειναι το λιγοτερο...αν σκεφτεις πως ο γιατρος(εγκληματιας θα ελεγα) δεν ειχε κανει ενεσεις για πνευμονια ..ουτε ειχε οξυγονο να δωσει αμεσως στο μωρο οταν γεννηθηκε....οποτε ειναι θαυμα που την γλιτωσαμε μονο με ενα μικρο κινητικο θεματακι και οχι αλλα πιο σοβαρα προβληματα ..

 

ολα καλα λοιπον...μια χαρα ειναι το κοριτσι σου καλε, ακου αδεξια στη γυμναστικη....πού να δεις εμενα!!!!!! χαχαχα....καλα για το γιατρο δε σχολιαζω...δυστυχως υπάρχουν και τετοιοι ανευθυνοι εγκληματικα γιατροι ακομα στις μερες μας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προωρομανούλες χαίρομαι που τα παιδακια σας εχουν πάει τόσο καλά ! Η μπεμπουλα μας θα βγει τη Δευτερα και απλά θα χρειαστεί να κανουμε και 3ο υπερηχογραφημα στον εγκεφαλο, ευχομαι το οποιο πρόβλημα να έχει διορθωθεί τότε.

Γεννησα πρόωρα λόγω συσπάσεων στις οποιες ενω υπήρχαν δεν εδινα σημασία. Τα γιουτοπαρ μου δημιουργουσαν απίστευτη ταχυπαλμία και έπαιρνα λιγοτερα απο αυτά που έπρεπε. Επισης δούλευα , κυνηγαγα τη μεγαλη μου κόρη , την έπαιρνα αγκαλιά , γενικα δε πρόσεχα μέχρι που με πιάσαν δυνατοι πόνοι στην 29 βδομαδα. Ε μετα ξεκινησε η κατηφορα , δε με επιανε ούτε το ενδοφλέβιο γιουτοπαρ και καθισα 3 βδομαδες στο νοσοκομειο με ενδοφλεβιο τρακτοσιλ. Η τομη της καισαρικής ειχε φτασει στο μισό πόντο , αλλα τοκολυτικά δε μπορουσα να παρω , μου κοψαν τον ορο με πιασαν πονοι και μου τη πηραν με καισαρική.

Οτι εγινε έγινε τωρα προσπαθω να κανω το καλύτερο για αυτή.

Σιγουρα ειναι πολύ καλυτερα τα ποσοστα επιβίωσης αυτων των μωρών σήμερα απλά τωρα που το ζω απο κοντα το θέμα προβληματίζομαι ..

Πριν λίγες μέρες στη μονάδα που ειναι η μικρή μου χάθηκε ενα πρόωρο αγοράκι και επικρατουσε ενα βαρύ κλίμα που μας είχε επηρρεάσει όλους....

Κατα τα άλλα ετοιμαζομαστε πυρετωδως για την άφιξη της μικρής!

Πρεπει να βγαλω και το τικεράκι αλλά θέλω να βλέπω τη διορθωμενη της ηλικία.

Αλήθεια πως το μετράω απο τις 36 βδομάδες ή απο τις 40??? Δηλαδη 1.5 μηνα πίσω ???

Link to comment
Share on other sites

Π\

Αλήθεια πως το μετράω απο τις 36 βδομάδες ή απο τις 40??? Δηλαδη 1.5 μηνα πίσω ???

 

 

μετρας απο τοτε που θα γεννιοταν..την τελικη ημερομηνια ομως...στις 40 εβδομαδες ναι...για πολυ καιρο ετσι θα στο μετραει και ο γιατρος..

αρα τωρα εισατε στο μειον ακομη...σαν να μην εχει γεννηθει...χαχα..

 

αχ τι μου θυμισες με τα φαρμακα και τα νοσοκομεια...

 

ολα καλα να πανε στη μπεμπουλα σου ευχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα οριακά πρόωρη η μικρή, 35 εβδομάδων ακριβώς! Δεν μπήκε θερομοκοιτίδα, ήταν 2550 όταν γεννήθηκε. Πάντως το κινητικό θέμα με έχει απασχολήσει πολύ, κάθε φορά φτάναμε σε ένα σταθμό ανάπτυξης και πάντα ήταν λεκτικά έτη φωτός μπροστά και κινητικά εντελώς πίσω... Κι εμένα είναι τώρα 4 και τώρα άρχισε να ψιλοχοροπηδάει... Και με το παραμικρό πέφτει, λες και τη φυσάς και πέφτει... Να σας δώσω να καταλάβετε περπάτησε 21 μηνών (είχα πάρει εντολή για μαγνητική από το Παίδων αλλά το καθυστέρησα και περπάτησε τελικά)και ακόμα και σήμερα δε μπορεί να σηκωθεί από ξαπλωτή σε καθιστή θέση χωρίς να βοηθήσει με αγκώνες... Ή π.χ. γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα 8 μηνών και κάτι... Τώρα θα αρχίσουμε και αθλήματα και ελπίζω να βελτιωθούμε...:-D

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα οριακά πρόωρη η μικρή, 35 εβδομάδων ακριβώς! Δεν μπήκε θερομοκοιτίδα, ήταν 2550 όταν γεννήθηκε. Πάντως το κινητικό θέμα με έχει απασχολήσει πολύ, κάθε φορά φτάναμε σε ένα σταθμό ανάπτυξης και πάντα ήταν λεκτικά έτη φωτός μπροστά και κινητικά εντελώς πίσω... Κι εμένα είναι τώρα 4 και τώρα άρχισε να ψιλοχοροπηδάει... Και με το παραμικρό πέφτει, λες και τη φυσάς και πέφτει... Να σας δώσω να καταλάβετε περπάτησε 21 μηνών (είχα πάρει εντολή για μαγνητική από το Παίδων αλλά το καθυστέρησα και περπάτησε τελικά)και ακόμα και σήμερα δε μπορεί να σηκωθεί από ξαπλωτή σε καθιστή θέση χωρίς να βοηθήσει με αγκώνες... Ή π.χ. γύρισε από ανάσκελα μπρούμυτα 8 μηνών και κάτι... Τώρα θα αρχίσουμε και αθλήματα και ελπίζω να βελτιωθούμε...:-D

 

 

φυσιοθεραπεια εχετε κανει??..γιατι για να αργησε και να μην μπορει να χοροπηδησει καλα μπορει να εχει υπερτονια η υποτονια...οποτε εκει καποια αθληματα οχι μονο δεν βοηθανε αλλα κανουν και κακο...

π.χ. στην υπερτονια το ποδηλατο δεν απαγορευεται μεν..αλλα βλαπτει γαιτι σφιγγει και αλλο τους μυες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Ο τελευταιος υπέρηχος εδειξε πρόβλημα εντος φυσιολογικών ορίων . Τωρα ηρθε η ώρα να κανουμε την επανεξεταση και ελπιζω να μη χρειαστεί να κάνουμε τίποτα άλλο . Κατα τα άλλα ειμαστε μια χαρα , ενα φυσιολογικότατο μωράκι .Εμαθε να θηλάζει πολύ καλά και βάζει πολύ καλό βάρος ! Για κινητικά προβλήματα εχουμε συννενοηθεί να τη δει γιατρος μετα τους 3 μήνες . Επισης πρέπει προληπτικά να κανουμε και βυθοσκόπηση.

Να χαιρομαστε όλες τα παιδάκια μας !

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...