Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμβουλές φυσικής ενίσχυσης γονιμότητας


Recommended Posts

Κ γω έκανα χθες πίτσα αλλά στη ζύμη έβαλα μισό ολικής μισό άσπρο αλεύρι. Μην τα κάνω όλα απότομα κ πάθουμε κ τίποτα:-) Κ ακόμα καμία επαφή λόγω περιοόδου. Θα 'πιάσει' η διατροφή μέχρι την ωορηξία;

 

Ας μη γελιόμαστε. Για να καθαρίσει ο οργανισμός μέσω υγιεινής διατροφής, θα πρέπει να περάσουν μήνες στην καλύτερη των περιπτώσεων πριν δούμε το αποτέλεσμα στο σώμα μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 124
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έφτιαξα πρωί πρωί στο μπλέντερ ένα πράμα άλλο πράμα. Ρόδι, πορτοκάλια, μήλα, αχλάδια και μεταλλικό νερό. Τώρα βράζω αβγουλάκια και θα τα φάω με ντομάτα και κριθαροπαξιμαδάκια!

Μόνο να μου έρθει η ρημάδα, θα με σκάσει! Θέλω να πάρω το agnus castus και πρέπει να αρχίσω απ' τη τρίτη μέρα της ακατονόμαστης. Έλα βρε άτιμη, έλα και με σκας!

 

papagalomania έχεις καθυστέρηση δηλαδή ? να μην έρθει τότε κορίτσι μου !

Link to comment
Share on other sites

papagalomania έχεις καθυστέρηση δηλαδή ? να μην έρθει τότε κορίτσι μου !

Από τις 18/9 μέχρι τις 21/9 τα τεστ ωορρηξίας έβγαιναν θετικά και φυσικά του δώσαμε και κατάλαβε;). Μετά αρνητικά. Την πρώτη Οκτωβρίου πρωί πρωί κάτι πονάκια και να κάτι υγρά σαν σάλια (μπλιαχ)με κοκκινοκαφέ. Λέω, εντάξει, αδιαθέτησα. Βάζω σερβιέτα και κάνω την κότα:lol:. Πόνους χαμηλά είχα μέχρι το βράδυ αλλά όχι έντονους. Την άλλη μέρα καθαρός ουρανός. Φτου! Σήμερα το βράδυ κάτι τραβήγματα πάλι, βάζω σερβιέτα βραδιάτικα, το πρωί τίποτε! Λύσσα κακιά την έπιασε και δεν έρχεται η ρημάδα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τις 18/9 μέχρι τις 21/9 τα τεστ ωορρηξίας έβγαιναν θετικά και φυσικά του δώσαμε και κατάλαβε;). Μετά αρνητικά. Την πρώτη Οκτωβρίου πρωί πρωί κάτι πονάκια και να κάτι υγρά σαν σάλια (μπλιαχ)με κοκκινοκαφέ. Λέω, εντάξει, αδιαθέτησα. Βάζω σερβιέτα και κάνω την κότα:lol:. Πόνους χαμηλά είχα μέχρι το βράδυ αλλά όχι έντονους. Την άλλη μέρα καθαρός ουρανός. Φτου! Σήμερα το βράδυ κάτι τραβήγματα πάλι, βάζω σερβιέτα βραδιάτικα, το πρωί τίποτε! Λύσσα κακιά την έπιασε και δεν έρχεται η ρημάδα;

 

βρε κορίτσι κάνε μια χοριακή για σίγουρα...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θ' αφήσω ακόμη δέκα μέρες. Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα ούτε θέλω να ελπίζω και να την ξαναπάθω. 14 χρόνια έχω φάει ανώμαλες προσγειώσεις με το κουτάλι. Άλλωστε η αλλαγή διατροφής κάνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο να επιδράσει, οπότε αποκλείεται να έχει τόσο σύντομα αποτελέσματα. Και η ηλικία μου προδιαθέτει για ανωμαλίες κύκλου. Θα' ρθει πού θα πάει; Αλλά αυτά τα υγρά σαν σάλια επιμένουν και ωορρηξία δεν έχω, το έλεγξα. Ίσως η αλλαγή διατροφής και τα πολλά υγρά τα προκαλούν.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσακια μπαινω κι εγω στο θεμα! Θελω να καταθεσω και τον βασιλικο πολτο, ιδιαιτερα για το σπερμα κανει λεει θαυματα! Επισης eviol E βιταμινες εψιλον!

Το βρήκα και σε σελίδα με κέντρο εξωσωματικής που λέει ότι για την βελτίωση του σπέρματος συνιστούν βιταμίνη Ε και C .

Link to comment
Share on other sites

Θ' αφήσω ακόμη δέκα μέρες. Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα ούτε θέλω να ελπίζω και να την ξαναπάθω. 14 χρόνια έχω φάει ανώμαλες προσγειώσεις με το κουτάλι. Άλλωστε η αλλαγή διατροφής κάνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο να επιδράσει, οπότε αποκλείεται να έχει τόσο σύντομα αποτελέσματα. Και η ηλικία μου προδιαθέτει για ανωμαλίες κύκλου. Θα' ρθει πού θα πάει; Αλλά αυτά τα υγρά σαν σάλια επιμένουν και ωορρηξία δεν έχω, το έλεγξα. Ίσως η αλλαγή διατροφής και τα πολλά υγρά τα προκαλούν.

 

papagalomania δε ρωτάς το γιατρό σου γι αυτά τα συμπτώματα;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια !

μιας και λετε για βιταμινες κλπ. να σας πω οτι εγω αυτα τα θεωρουσα placebo.μεχρι που η ενδοκρινολογος που με παρακολουθει , μου ειπε 4 εβιολ ημερησιως εγω και 4 ο αντρας μου. επισης οτι δεν ειναι μυθος οτι βοηθανε πολυ.

επειδη λοιπον θελουμε τα κουτια με "χοντρικη πωληση", μηπως εχει τυχει καποια να τις παραγγειλει μεσω ιντερνετ; ψαχνω και δε μπορω να βρω πουθενα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θ' αφήσω ακόμη δέκα μέρες. Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα ούτε θέλω να ελπίζω και να την ξαναπάθω. 14 χρόνια έχω φάει ανώμαλες προσγειώσεις με το κουτάλι. Άλλωστε η αλλαγή διατροφής κάνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο να επιδράσει, οπότε αποκλείεται να έχει τόσο σύντομα αποτελέσματα. Και η ηλικία μου προδιαθέτει για ανωμαλίες κύκλου. Θα' ρθει πού θα πάει; Αλλά αυτά τα υγρά σαν σάλια επιμένουν και ωορρηξία δεν έχω, το έλεγξα. Ίσως η αλλαγή διατροφής και τα πολλά υγρά τα προκαλούν.

 

10 μέρες? θα μας σκάσεις. Μπορείς και σε δημόσιο νοσοκομείο να πας και να κάνεις χοριακή. Δε θέλω να σου δίνω ψεύτικες ελπίδες, αλλά στην κόρη μου το βασικό σύμπτωμα ήταν αυτά τα υγρά που περιγράφεις. Αφού κι εγώ είχα μπερδευτεί και νόμιζα ότι επρόκειτο για ωορηξία. Κι ας ήταν καρατσεκαρισμένο με τεστάκια ωορηξίας. Ήταν η πρώτη φορά που τα χρησιμοποίησα και δεν είχα αποδείξεις για την αξιοπιστία τους...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θ' αφήσω ακόμη δέκα μέρες. Δεν υπάρχουν λεφτά για πέταμα ούτε θέλω να ελπίζω και να την ξαναπάθω. 14 χρόνια έχω φάει ανώμαλες προσγειώσεις με το κουτάλι. Άλλωστε η αλλαγή διατροφής κάνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο να επιδράσει, οπότε αποκλείεται να έχει τόσο σύντομα αποτελέσματα. Και η ηλικία μου προδιαθέτει για ανωμαλίες κύκλου. Θα' ρθει πού θα πάει; Αλλά αυτά τα υγρά σαν σάλια επιμένουν και ωορρηξία δεν έχω, το έλεγξα. Ίσως η αλλαγή διατροφής και τα πολλά υγρά τα προκαλούν.

 

 

papagalomania καλημέρα , εύχομαι πραγματικά να συμβεί αυτό που φαντάζομαι οτι συμβαίνει (μην αγνοείς τα συμπτώματα)...περίμενε όσο θέλεις και αν δεν έχει έρθει πήγαινε έστω σε ένα δημόσιο νοσοκομείο να κάνεις χοριακή , απο την καρδιά μου εύχομαι να διαβάσω οτι είσαι ΕΓΚΥΟΣ !!!

Link to comment
Share on other sites

Με μπριζώσατε πρωί πρωί! Θα περιμένω μια βδομάδα ακόμη, άντε, να σας κάνω το χατήρι! Αλλά θα συνεχίσω με τα τεστ ωορρηξίας, να' μαι σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα!!!!τελικα το τι μπορει να μας κανει η απογνωση μας να κανουμε ενα παιδι ειναι αλλο πραγμα!!!!τωρα να πω οτι δεν εχω σκεφτει ή οτι δεν εχω δοκιμασει ή ακομα κ οτι δεν θα δοκιμασω καποια απο ολα αυτα που εχετε γραψει ψεμματα θα ειναι!!!

ευχομαι σε ολες μας να μας ερθουν τα λατρευτα μας σπορακια,ας ανοιξουν επιτελους οι οουρανοι κ ας παρουν μπρος οι πελαργοιιιιιιιιιιιιιιι,αντε καλε περιμενουμε μπεμπακιααααααααααααααααααααααααααα!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα!!!!τελικα το τι μπορει να μας κανει η απογνωση μας να κανουμε ενα παιδι ειναι αλλο πραγμα!!!!τωρα να πω οτι δεν εχω σκεφτει ή οτι δεν εχω δοκιμασει ή ακομα κ οτι δεν θα δοκιμασω καποια απο ολα αυτα που εχετε γραψει ψεμματα θα ειναι!!!

ευχομαι σε ολες μας να μας ερθουν τα λατρευτα μας σπορακια,ας ανοιξουν επιτελους οι οουρανοι κ ας παρουν μπρος οι πελαργοιιιιιιιιιιιιιιι,αντε καλε περιμενουμε μπεμπακιααααααααααααααααααααααααααα!!!!!

 

 

Κάτουρο ουρακοτάγκου δοκίμασες; :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτουρο ουρακοτάγκου δοκίμασες; :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

οχι ακομα,αμα κανει δουλεια να το δοκιμασουμε:lol::lol::lol:...παντως περα απο την πλακα αν μου ελεγαν οτι 1000% θα εμενα εγκυος κ θα πηγαιναν ολα καλα θα το δοκιμαζα...:shock::shock::shock::oops::oops::oops:

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Για κανονική θέση μήτρας το κλασσικό ιεραποστολικό, για οπίσθια κάμψη στα τέσσερα. Και για 45 λεπτά ξάπλα με μαξιλαράκι και ηρεμία. 45 λεπτά χρειάζεται ο πιο αργός κολυμβητής να ανέβει!

 

Όλα για να γίνουμε μάνες!:cool:

 

 

 

Χαχαχα κορίτσια έχω πεθάνει στο γέλιο.Προσπαθώ δυο χρόνια τωρα να κανω δευτερο μωρακι διχως επιτυχία.Κυστη στην ωοθήκη-αντισυλλιπτικά -ελλειψη περιοδου - πριμολουτ-ξανα κύστη!

Ημουν στις μαυρες μου ολη μέρα αλλα μαζί σας παρηγορήθηκα και αισιοδοξώ!!!!!! (απο αυριο ξεκινάω agnus castus!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω παρει απο το φαρμακειο το agnus castus της health aid. Το εχει δοκιμασει καποια? Βοηθαει τελικα στην συλληψη η τσαμπα εχω κανει τον φαρμακοποιο μου πλουσιο? Επισης θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το mexican yam. Αν καποια το δοκιμασε κ την εχει βοηθησει ας μου απαντησει please!

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

trelokouneli εγω δυστυχως δε γνωριζω, αλλα πραγματι αν καποια ξερει θα ηθελα κι εγω να ξερω..

 

πολυ ωραιο το θεματακι :) υγιεινη διατροφη κανουμε ουτως ή αλλως αλλα πού και πού καμια παρασπονδια ειναι ό,τι πρεπει!! δλδ κομμενος ο καφες και το γαλα? και τι ζεστο θα πινουμε αφου ουτε χαμομηλι ουτε τσαι κανει?:roll:

 

papagalomania τι εγινε τελικα?? σου ηρθε η ακατανομαστη ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω πριν μείνω εγκυος έκανα ομοιοπαθητική για μικροπολυκυστικές και μου ειχε δωσει και λάδι νυχτολούλουδο σε κάψουλες για να ρυθμισω τα γυναικολογικά μου. Η αλήθεια είναι ότι με το λάδι που επαιρνα δεν είχα καθόλου πονους περιόδου. Και πιστεύω ότι βοηθησε και αυτο και εμεινα εγκυος με την πρωτη που εκανα ελευθερα...

Οι γιατροι δεν μας ενημερωνουν για εναλλακτικες θεραπείες και μας δινουν ολο φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, πραγματικά μας φτιάχνουν το κέφι αυτά που γράφετε:)

Πάντως η καλή διατροφή δεν έβλαψε κανέναν. Στη Γερμανία, συστήνουν οι γιατροί διατροφή πριν την εξωσωματική. Πάντως όσον αφορά τα βοτανα, δεν είναι πάντα αθώα, καλό είναι να συμβουλευόμαστε έναν γιατρό πρώτα. Το agnus castus είναι καλό για γυναίκες που έχουν πρόβλημα με την ωορηξία, αν όμως δεν έχετε πρόβλημα με την ωορηξία προσέχετε γιατί διάβασα ψάχνοντας στο google πως έχει κάποιες παρενέργειες.(side effects)

Link to comment
Share on other sites

trelokouneli εγω δυστυχως δε γνωριζω, αλλα πραγματι αν καποια ξερει θα ηθελα κι εγω να ξερω..

 

πολυ ωραιο το θεματακι :) υγιεινη διατροφη κανουμε ουτως ή αλλως αλλα πού και πού καμια παρασπονδια ειναι ό,τι πρεπει!! δλδ κομμενος ο καφες και το γαλα? και τι ζεστο θα πινουμε αφου ουτε χαμομηλι ουτε τσαι κανει?:roll:

 

papagalomania τι εγινε τελικα?? σου ηρθε η ακατανομαστη ή οχι?

Βρε κορίτσια, μην τρελαινόμαστε. Η στέρηση δεν κάνει καλό,μόνο άγχος δημιουργεί. Απλά να αλλάξουμε τις συνήθειές μας προς το υγιεινότερο. Κι αν φάμε κανά γλυκάκι (τέσσερα τσάκισα αυτή τη βδομάδα, η μουλάρα:mrgreen:) δεν χάθηκε ο κόσμος! Θα ανέβει κι η ψυχολογία μας!

Ήρθε η άτιμη, και μ' έσκασε μέχρι να εμφανιστεί! Σήμερα τα ξημερώματα, με επισκέφτηκε η αλήτισσα! Ποιος ξέρει πού γύρναγε και με ξέχασε 2 μήνες:lol:!Γι' αυτό και είχα λυσσάξει για γλυκό! Ε, από σήμερα θα μπω στη σειρά μου. Όχι τίποτε άλλο, έφτιαξα σιλουέτα που δεν είχα στα 20 μου και ο άντρας μου το εκτίμησε δεόντως:D. Είπαμε, να προσπαθούμε, αλλά να το φχαριστιόμαστε κιόλας, δεν το κάνουμε για την πατρίδα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχω παρει απο το φαρμακειο το agnus castus της health aid. Το εχει δοκιμασει καποια? Βοηθαει τελικα στην συλληψη η τσαμπα εχω κανει τον φαρμακοποιο μου πλουσιο? Επισης θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με το mexican yam. Αν καποια το δοκιμασε κ την εχει βοηθησει ας μου απαντησει please!

Το mexican yam να το παίρνεις μόνο μέχρι την ωορρηξία, μετά όχι. Να ξεκινάς από την τρίτη μέρα του κύκλου.

Το agnus castus είναι το βότανο με τα περισσότερα επιστημονικά στοιχεία ότι βοηθά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω. Αλλά ακομα και ζευγάρια με πολύ υγιεινό τρόπο διατροφής, που δεν πίνουν, δεν καπνίζουν, αθλούνται, έχουν τα σωστά κιλά, καλό σπέρμα, χωρίς προβλήματα υγείας κλπ χαρακτηρίζονται από ανεξήγητη υπογονιμότητα. Αν μπορούσαν όλα να λυθούν με τη διατροφή, δεν θα τρέχαμε για εξωσωματικές. Αυτό λέω. Κι όταν διαβάζω για...

 

Τσιμιτσιφούγκα

αστράγαλο

νταμιάνα

dang gui

βρόμη

μάκα

agnus castus

yin yang huo

saw palmetto

 

σκέφτομαι ότι κάπου έχουμε χάσει τη μπάλα.

 

 

Μια χαρα τα λες .Ο αντρας μου κ εγω ουτε καπνισουμε , ουτε πινουμε , ουτε ξενιχταμε , κανουμε διατροφη και γυμναστικη .......και που ειμαστεε , στο πουθενα.

Link to comment
Share on other sites

πάντως εγώ πιστεύω πως το άγχος είναι αυτό που λειτουργεί αρνητικά...δεν είναι τυχαίο που πολλές γυναίκες ενώ για χρόνια έκαναν τα πάντα για να αποκτήσουν παιδί μόλις παράτησαν κάθε προσπάθεια και ηρεμούσαν κατευθείαν ερχοταν εγκυμοσύνη...τι να πω ρε κορίτσια...βέβαια δεν μπορείς να μην έχεις και άγχος...και εγώ είμαι στον 3ο μήνα προσπαθειών για το 2ο:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...