Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πονάκια στην 12η- 17η εβδομάδα


Recommended Posts

Είμαι 17 εβδομάδων έγκυος και εδώ και λίγες μέρες έχω κατά τη διάρκεια της ημέρας πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου συνέστησε ξεκούραση. Προσπαθώ να μην κουράζομαι, δεν κάνω δουλειές και περπατάω ελάχιστα αλλά και πάλι μέσα στην ημέρα με πιάνουν πονάκια. Να ανησυχώ; Τι να κάνω;

Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δε ξέρω τι είναι φυσιολογικό και τι όχι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πριν από μια εβδομάδα περίπου είχα κουραστεί με κάτι δουλειές. Γενικά όμως αυτές τις μέρες προσπαθώ να μην κουράζομαι καθόλου και δεν κάνω τίποτα. Γι' αυτό ανησυχώ. Δε θα έπρεπε να έχουν σταματήσει τα πονάκια;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από μια εβδομάδα περίπου είχα κουραστεί με κάτι δουλειές. Γενικά όμως αυτές τις μέρες προσπαθώ να μην κουράζομαι καθόλου και δεν κάνω τίποτα. Γι' αυτό ανησυχώ. Δε θα έπρεπε να έχουν σταματήσει τα πονάκια;

 

θα σταματήσουν μην ανησυχείς! μπορεί να είναι και συσπάσεις της μήτρας, γι' αυτό και να προσέχεις αν έχουν ένταση περισσότερη και διάρκεια. Ξάπλωσε και επικοινώνησε με το γιατρό σου, αν δεις ότι δεν περνάνε. μπορεί να είναι και από την αγωνία σου τώρα

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 17 εβδομάδων έγκυος και εδώ και λίγες μέρες έχω κατά τη διάρκεια της ημέρας πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Πήρα τηλέφωνο το γιατρό μου και μου συνέστησε ξεκούραση. Προσπαθώ να μην κουράζομαι, δεν κάνω δουλειές και περπατάω ελάχιστα αλλά και πάλι μέσα στην ημέρα με πιάνουν πονάκια. Να ανησυχώ; Τι να κάνω;

Είναι και η πρώτη μου εγκυμοσύνη και δε ξέρω τι είναι φυσιολογικό και τι όχι...

ξεκουραση και παλι ξεκουραση....και εγω εχω τα ιδια συμπτωματα απο 17 εβδομαδα και τωρα ειμαι 24 εβδομαδεσ και 5 μερεσ...και συνεχιζω να τα εχω...:rolleyes:ο γιατροσ μου εχει συστησει ξεκουραση,αλλα δεν ειναι κατι ανησυχιτικο αν δεν ειναι πολυσ πονοσ,γιατι οπωσ ειπε σε μενα ῍τιπεριμενεισ,καπιοσ ειναι εκει μεσα,και χρειαζεται χωρο,ο οποιοσ χωροσ μεγαλωνει και για αυτο μπορει να εχεισ πονακια῍:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: καλη συνεχεια...

dev000br___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, μακάρι να έχετε δίκιο και να μην είναι τίποτα σοβαρό. Σημασία έχει να είναι καλά τα μωράκια μας κι εμείς δεν πειράζει και να ταλαιπωρούμαστε λίγο παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα, πώς είσαι τώρα new mum?

Εχω κι γω πονάκια και θορυβήθηκα. Στην αρχή νόμισα είναι το έντερο. Ομως συνεχίζουν.

Τα δικαιολόγησα του γιατρού ως εξής, κάναμε την αυχενική προχθές, μου έκανε και ενδοκολπικό εκτός από απλό υπέρηχο. Στον απλό υπέρηχο πίεζε πολύ την κοιλιά.

Είχαμε και τρελό άγχος με τις απεργίες των πλοίων μη χάσουμε την εξέταση + ότι περπάτησα αρκετά στα εμπορικά κέντρα στην Αθήνα.

Ολα αυτά μαζί είπε και ο γιατρός συντελούν, σύστησε ξεκούραση και να χαλαρώσω από την ένταση και θα φύγουν.

Δε θα πάω δουλειά σήμερα, κι αύριο μέρα είναι. Βάζω μόνο πλυντηρια, λόγω ταξιδιού μαζεύτηκαν πολλά. Σίδερο άμα συνέλθω, κι αν δεν θα περιμένω τη γυναίκα.

Είναι μικρά τα πονάκια αλλά ανησυχώ πολύ, δεν είχα καθόλου εκτός από την αρχή της κύησης.

Είμαστε 13 εβδομάδων πλέον.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

Dimi σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί κι εγώ είχα φοβηθεί πολύ. Σε μένα, με αρκετή ξεκούραση τα πονάκια υποχώρησαν και λογικά το ίδιο θα συμβεί και σε σένα. Ο γιατρός σου έχει δίκιο. Η κούραση και το άγχος επηρεάζουν αρνητικά, αλλά αν ηρεμήσεις και ξεκουραστείς όλα θα πάνε καλά. Κατά τη γνώμη μου, μην κάνεις καθόλου δουλειές για μερικές μέρες, βέβαια αυτό θα το κρίνεις κι εσύ από το πως νιώθεις. Μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έφυγαν τα πονάκια τελείως, όμως είμαι κρυωμένη χάλια :( ευτυχώς χωρίς πυρετό ακόμη. Δουλειές εκτός από μαγείρεμα και πληντύρια δεν πολυέκανα, τώρα όμως ακύρωσα τη γυναίκα λόγω κρυώματος και θα πρέπει μες τη βδομάδα να κάνω πολλές δουλειές.

Δεν την είχα όρεξη καθόλου όμως έτσι κρυωμένη που είμαι μες τα πόδια μου από τις 8 το πρωί :( Προτιμώ ξαπλωμένη και όποτε έχω όρεξη να κάνω.

Από αύριο εύχομαι να βγώ και για δουλειά και να δω και τους δικούς μου λίγο μια που θα βγώ.

Ante oi new mamades εχουμε τόσες ανησυχίες!!!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

On 26/3/2019 at 1:08 ΠΜ, gfarm είπε:

Καλησπέρα!!! Εδώ κ λίγες μέρες έχω πόνους δεξιά κ χαμηλά. Διανύω την 15η εβδομάδα. Σας έχει τύχει; τι μπορεί να είναι; 

Το πιο πιθανο ειναι να ειναι απο τη μητρα που μεγαλωνει αλλα δεν χανεις κατι να το αναφερεις στον γιατρο σου.

 
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!ειχα τετοια πονακια ο γιατρος μου ειχε πει οτι ειναι απο την μητρα που μεγαλωνει οπως λεει και η σεντιρ πιο πανω!αλλα γενικα οτι νιωθεις καλο ειναι να το συζητας με τον γιατρο σου.με το καλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχχ κορίτσια τι μού θυμίσατε :roll:

Κι εγώ έτσι ήμουν, φοβόμουν με το παραμικρό... Ιδιαίτερα θυμάμαι χαρακτηριστικά, ήμουν 2 μηνών κι εκεί που χάζευα στα μαγαζιά, ένιωσα αυτά τα πονακια και υγρά να φεύγουν, εννοείται ότι τα χρειάστηκα για τα καλά.. Τελικά ήταν η μητρα που μεγαλώνει.. Πάντα με τον γιατρό στο τηλέφωνο να τον τρελαινω με τα άγχη μου και τις απορίες μου και με τη συμπαράσταση των κοριτσιών εδώ που τα είχαν περάσει, πέρασε αυτό το όμορφο και αξέχαστο ταξίδι της εγκυμοσύνης!!! Απολαύστε το κορίτσια, με το καλό να σας έρθουν τα μωράκια σας. 

Υ. Γ. : ελπίζω να μη σας κούρασα με το σεντόνι 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια καλησπέρα !!! Λέγομαι Έλενα !! Σήμερα μπήκα στην 12 βδομάδα και έχω πονακια δεξιά κάτω στην κοιλιά ... Είναι φυσιολογικό να ανησυχώ ??? Είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη !!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ele91na είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!! Λέγομαι Έλενα !! Σήμερα μπήκα στην 12 βδομάδα και έχω πονακια δεξιά κάτω στην κοιλιά ... Είναι φυσιολογικό να ανησυχώ ??? Είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη !!!!

Καλησπέρα και με το καλό εύχομαι το μωράκι σου !!!! Από όσο θυμάμαι και στις δυο εγκυμοσύνες το πρώτο τρίμηνο είχα και εγώ πόνους κάτω χαμηλά στην κοιλιά που ήταν σαν πόνοι περιόδου αλλά όχι πολύ ... σε κάθε περίπτωση πες το και στον γιατρό σου αν σε ανησυχεί 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

12 ώρες πρίν, Ele91na είπε:

Κορίτσια καλησπέρα !!! Λέγομαι Έλενα !! Σήμερα μπήκα στην 12 βδομάδα και έχω πονακια δεξιά κάτω στην κοιλιά ... Είναι φυσιολογικό να ανησυχώ ??? Είναι το πρώτο μου και είμαι πολύ πολύ χαρούμενη !!!!

Αν είναι ήπια λογικά είναι φυσιολογικό γιατί μεγαλώνει η μήτρα, αλλά καλύτερα ρωτα κ τον γιατρό σου, να μην κάνουμε διάγνωση μέσω ίντερνετ εμείς που δεν είμαστε κ γιατροί! Καλή τελειομηνη κύηση σου εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...