Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν τρωνε τιποτα...με εχει πιασει καταθλιψη.!


Recommended Posts

κοριτσια γεια σας,

ειμαι να σκασω για αυτο σας γραφω..να σας πω τον πονο μου, να μου πειτε και σεις καμια συμβουλη γιατι ειλικρινα ειμαι στα ορια της καταθλιψης..

οπως ξερετε εχω διδυμακια που σε 2 μερες γινονται 2 ετων. Γενικοτερα τα παιδια μου δεν ειναι αυτο που λενε "φαγανα"..παντα εκανα καραγκιοζιλικια για να φανε, τραγουσα, χορευα, τους εβαζα παιδικικα στην τβ ή τραγουδακια και τελοσπαντων τα ξεγελουσα και τρωγανε..

Στις καμπυλες αναπτυξης βαρους ο γιος μου ηταν περιπου στον μεσο ορο και η κορη μου κοντα στο 10..

Μεχρι σημερα αυτος που μου δημιουργουσε ιδιαιτερο θεμα με το φαγητο ηταν ο γιος μου παρολο που δεν τον λες και αδυνατο με το ματι. Περναμε μηνες αφαγιας μονο με γαλα και κανενα γιαουρτακι.

Η μικρη μου ειναι ενα σπουργιτακι αν και ειχε ενα διαστημα που ετρωγε αρκετα καλα(ετσι τουλαχιστον θεωρουσα εγω) και δοκιμαζε απο ολα.

Το καλοκαιρι αυτο ειχα συνεχεια την μικρη αρρωστη με ιωσεις με αποτελεσμα να μην τρωει και να χασει 400 γρ(ηταν 10400 και τωρα ειναι 10 ακριβως)..το κακο ειναι πως και τωρα δεν εχει καθολου ορεξη για φαγητο..λεει μαμ μαμα αλλα τρωει 2 μπουκιτσες και τελος. και στην φρουτοκρεμα το ιδιο και στο γιαουρτακι το απογευμα το ιδιο και το βραδυ της βαζω να φαει, το βαζει στο στομα της και το φτυνει...

ουτε γαλα πινει...

Ο γιατρος μας εδωσε ενα σιροπι για την ορεξη αλλα το κανει εμετο..

Κοριτσια ειλικρινα με εχει πιασει καταθλιψη..οταν ερχεται η ωρα του φαγητου με πιανει κομπος στο στομαχι..εχω αγχωθει τοσο πολυ..

Σημειωτεον πως ουτε και γιος μου τρωει , δεν εχει παρει βαρος εδω και κανα τριμηνο αλλα δεν εχει χασει κιολας..

τι να κανω??

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχει αγαπημενο φαγητο? μηπως να εκανες το μενου πιο χρωματιστο? και το κυριοτερο που μπορω να σκεφτω (το εφαρμοσα στην πραξη...με το γιο μου που ειχε 10 μερες πληρους αφαγιας)σταματα να αλεθεις το φαγητο ,αν το κανεις, και ασε να φαει μονη της! μεγαλο κολπο αυτο.!!!!! τους αρεσει η ανεξαρτησια και τρωνε. ο γιος μου ετρωγε φακες με τα δακτυλα.καλη επιτυχια!!!!!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το περάσαμε και εμείς αυτό. Μην ανησυχείς είναι η μετάβαση από το αλεσμένο στο κανονικό φαγητό.....2 μήνες με γάλα ήμασταν και κλάαααμα εγώ!!! Της έκανα ένα σωρό εξετάσεις και όλα ήταν καλά. Ἢ γιατρός μου σύστησε ένα σιρόπι τονοτικό με γλυκιά γεύση και σίδηρο. Μέσα σε 15 μέρες άλλαξε εντελώς είχε όρεξη έτρωγε απο λίγο και συχνά και σε ένα μήνα συνήλθαμε (όλοι μας!)...

Πάντως συμβουλή μην τους κάνεις αυτό τα καραγκιοζιλίκια που λες :P:p γιατί η δικιά μου 5 χρονών τώρα ακόμα τέτοια θέλει για να φάει......

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακια σας ευχαριστω για την απαντηση στο προβλημα μου..

τα αλεσμενα τα εχουμε κοψει περισσοτερο απο μισο χρονο επομενως δεν νομιζω οτι ειναι αυτο..αγαπημενα φαγητα εχουμε και μαλιστα μας ειπε και ο γιατρος να τους κανουμε λιγο τα χατηρια για να παρουν τα πανω τους και μετα βλεπουμε αλλα σταματησαν να τρωνε και απο αυτα η τρωνε ελαχιστο...

ουφ, ειμαι να σκασω...

το σιροπι ισως να μην της το εδινα αλλα εχει χασει βαρος και φοβαμαι..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπορούσες να βγάλεις απ΄το μυαλό σου την κλασική "ώρα φαγητού"

μοιρασε αυτό το ενα γευμα σε πολλά μικρότερα... 2-3 μπουκιές? οκ... λιγο τωρα, λιγο πιο μετά, αντε και μια μπουκιτσα ακομα αργοτερα... το θεμα ειναι μεσα στην ημέρα συγκεντρωτικα να φανε μια ικανοποιητική ποσότητα.

επίσης όσο σε βλεπουν αγχωμενη να τα πιέζεις να φανε, τόσο θα αντιδρούν.

 

ενα κολπο που συνηθως πιάνει, ειναι να ταίζεις και τα παιχνίδια τους. εμεις πχ εχουμε δαχτυλοκουκλιτσες και γαντοκουκλιτσες που τις βγάζουμε την ωρα του φαγητου και τις ταίζουμε όλες (και στο ενδιάμεσο τρωει και καμια μπουκιά ο μικρός)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ενα κολπο που συνηθως πιάνει, ειναι να ταίζεις και τα παιχνίδια τους. εμεις πχ εχουμε δαχτυλοκουκλιτσες και γαντοκουκλιτσες που τις βγάζουμε την ωρα του φαγητου και τις ταίζουμε όλες (και στο ενδιάμεσο τρωει και καμια μπουκιά ο μικρός)

 

ή οποιαδηποτε αγαπημενα παιχνιδια πανω στο τραπεζι, να παιζει ή βιβλια να διαβαζει και να ξεχνιεται και ταυτοχρονα να τρωει..Και εσυ μπλα μπλα μπλα με καμια αναφορα στο φαγητο.

Παντως ειναι περιοδοι αλλοτε μικρες αλλοτε μεγαλες (εμας κρατησε και 2 μηνες, οταν ηταν 8 μηνων περιπου και ειχε χασει κοντα στο κιλο) που το παιδι μπορει να μη θελει να φαει...σε μας τουλαχιστο αυτο γυρισε και σιγα σιγα επανηλθε και τωρα τρωει ακριβως οσο πειναει (ικανοποιητικη ποσοτητα για μενα). Οσο αγχωνεσαι και τα πιεζεις τοσο αντιδρουν παντως...υπομονη..σκεψου οτι σε λιγο καιρο θα αλλαξει, ο οργανισμος του ανθρωπου εχει το ενστικτο της αυτοσυντηρησης, οταν πειναει τρωει και ακριβως οσο χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα με πηρανε τα κλαματα...

δεν τρωγανε τιποτα..μεχρι τις 19:00 το απογευμα ηταν με 150 γρ γαλα και 1 αυγο το καθενα..τους εφτιαξα μακαρονια και δεν εβαλαν μπουκια στο στομα τους..τους εδωσα τυροπιτακια τιποτα..κατα τις 19:οο τους εκανα λιγο πουρε και φαγανε με τα χιλια ζορια 5 κουταλακια του γλυκου το καθενα και πριν λιγι φαγανε απο 5 κουταλιτσες μπισκοτοκρεμα..

ειμαι να σκασω...

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Kalispera k apo emena!

Prospathise (oso boreis) na mageireveis mazi me ta paidia, na parakolouthoun oli tin diadikasia k na se voithoun.. to ena tha riksei ligo kremidaki to allo ligo karotaki kai paei legodas! vale sto piato poli xroma me laxanika klp.. akoma k an den ta fane(isos na min aresoun akoma tetoies gefseis) tha arxisoun na sinithizoun kai iiiiisos dokimasoun kai ligo! Fae kai esi mazi tous sto idio trapezi, xoris omos na ta piezeis kai ekthiaze to fagito! popo afto to kreas einai pedanostimo! ta makaronia einai fadastika simera niam niam! dokimase na doseis kai frouta pou einai drosistika, komena se boukitses mipos ta ksegelaseis pano sto paixnidi kai fane kanena! min asxoleisai brosta tous sinexeia me to an trone i oxi giati isos to kanoun kai pismatika! boreis epeisis na ta deleaseis me kati pou tous aresei, mia volta stis kounies gia paradeigma! dil na peis molis fame tha pame na paiksoume stis kounies, alla prota prepei na fame ligo fagito gia na exoume poli dinami gia paixnidi!! Elpizo na voithisa kai na exeis kala apotelesmata! min stenaxoriesai omos, oi periodoi afagias -i polifagias:-P- pernane, fevgoun kai ksanarxodai, opos k stous megalous alloste.. ola tha pane kala!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με ο,τι είπε παραπάνω το Vickaki-Bobos αλλά και τα υπόλοιπα κορίτσια. Χαλαρωσε γιατί το καταλαβαίνουν και πεισμώνουν! Επίσης, αν μπορούσες και αν είχες και κάποιο άτομο μαζί σου για βοήθεια να έπαιρνες λίγο φαγητό έξω στην παιδική χαρά που είναι απασχολημένα και έχουν κι άλλα ερεθίσματα μήπως καταφερεις να τα "μπουκώσεις" όσο μπορείς. Από την εμπειρία μου με τη δικη μου κόρη σίγουρα έξω τρώει καλύτερα γιατί χαζεύει και απασχολείται. Βέβαια σε αυτή την ηλικία που δεν "παίζει" πια να κάθονται πολύ στο καρότσι θέλει και λίγο κυνηγητό! Αλλά συνήθως πιάνει!!

Υπομονή υπομονή υπομονή!!!! ;) ;) ;) ;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει αν υπαρχει καποιο παθολογικο αιτιο;;καμια ιωση,τιποτα μυξουλες;;η γιατρος τι σου λεει;;γενικα ομως πιστευω πως ειναι συνηθισμενο το φαινομενο...εμας ετσι ηταν για ενα διαστημα...σταματησα να τον πιεζω και μοιρασα τα γευματα...εφαγε ας πουμε μισο πιατακι φαι το μεσημερι τοτε λιγο πιο μετα θα δωσω το αλλο μισο...αν δεν θελει ρωτα τι θα ηθελε να φαι..δωσε φρουτα..δωσε στο χερι αγγουρακι,,,τυρακι με ψωμακι...καροτακι μισοβρασμενο..κανε κομποστα..βαλε διαφορα φρουτακια και αστα να βρασουν λιγο μεχρι να μαλακωσουν με λιγη ζαχαριτσα και βαλτα σε χρωματιστα ποτηρακια να πιουν τον χυμο και να φανε τα φρουτα με κουταλακι...παρε πιατακια με αγαπημενα μικη μαους....φτιαξε ρυζογαλο...ψητα φρουτα στο φουρνο και δωστα στο χερι τους...κεικ αφρατα...και γενικα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και καταλαβουν πως εχεις μανια ε το φαι γιατι θα σε πιασουν κοροιδο....το θεμα ειναι τα παιδια μας να εχουν ισορροποιμενη διατροφη με ολες τις βιταμινες και οχι να γινουν παχουλα και μετεπιτα παχυσαρκα ετσι απλα για να λεμε τωρα οκ τρωει...καλη επιτυχια και υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

και η δικια μου ειναι κακοφαγη αλλα απο τοτε που γεννηθηκε ο μπεμπης με τα χιλια ζορια τρωει, απο τη μια η παιδιατρος μου λεει να την αφηνω κι οταν πεινασει θα φαει απο την αλλη η πεθερα μου με βιδωνει συνεχεια ακομα κι οταν την καταφερνω και τρωει λιγο προσπαθει να με κανει να νοιωσω ακομα πιο ασχημα (βλεπεις για τα δικα της δεδομενα το μισο πιατο μακαρονια ειναι λιγο). εχω δοκιμασει τα παντα ακομα κι αυτα που ετρωγε δν τα θελει.

κανε εξετασεις κι αν δεν εχουν προβλημα μην αγχωνεσαι καθολου, καποια στιογμη θα φανε, τουλαχιστον δεν θα εχουν προβλημα παχυσαρκιας

Link to comment
Share on other sites

κοπελιες καλησπερα,

η μερα μας σημερα κυλησε καπως καλυτερα..ηπιαμε το γαλα μας το πρωι(150 μλ) και μετα απο λιγη ωρα ηπιαμε λιγο χυμο με λιγο κεκακι. Το μεσημερι προς μεγαλη μας εκλπληξη (της μαμας μου και μενα) φαγανε λιγο ψαρακι(τσιπουρα) και λιγη φακη!Η χαρα μας δεν περιγραφεται(σε καθε μπουκια που τρωγανε μονα τους παρακαλω τος λεγαμε μπραβο!!) εγω βεβαια αυτη τη φορα απομακρυνθηκα απο το τραπεζι (βασικα σιδερωνα) και ισως καπως να βοηθησε και αυτο γιατι προφανως με την σταση μου τα αγχωνα περισσοτερο..Το απογευμα εφαγαν απο ενα κομματι γλυκο που ειχα φτιαξει μονη μου με ζεστες κρεμες γιωτης και μπισκοτακια και το βραδυ η μικρη εφαγε λιγες κουταλιτσες φακη και ο γιος μου ενα γιαουρτακι. Θα τους δωσω και ενα μπουκαλι γαλα σε λιγο..

σημερα ηταν μια πολυ καλη μερα...

μακαρι να συνεχισουμε ετσι..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει αν υπαρχει καποιο παθολογικο αιτιο;;καμια ιωση,τιποτα μυξουλες;;η γιατρος τι σου λεει;;γενικα ομως πιστευω πως ειναι συνηθισμενο το φαινομενο...εμας ετσι ηταν για ενα διαστημα...σταματησα να τον πιεζω και μοιρασα τα γευματα...εφαγε ας πουμε μισο πιατακι φαι το μεσημερι τοτε λιγο πιο μετα θα δωσω το αλλο μισο...αν δεν θελει ρωτα τι θα ηθελε να φαι..δωσε φρουτα..δωσε στο χερι αγγουρακι,,,τυρακι με ψωμακι...καροτακι μισοβρασμενο..κανε κομποστα..βαλε διαφορα φρουτακια και αστα να βρασουν λιγο μεχρι να μαλακωσουν με λιγη ζαχαριτσα και βαλτα σε χρωματιστα ποτηρακια να πιουν τον χυμο και να φανε τα φρουτα με κουταλακι...παρε πιατακια με αγαπημενα μικη μαους....φτιαξε ρυζογαλο...ψητα φρουτα στο φουρνο και δωστα στο χερι τους...κεικ αφρατα...και γενικα προσπαθησε να μην αγχωνεσαι και καταλαβουν πως εχεις μανια ε το φαι γιατι θα σε πιασουν κοροιδο....το θεμα ειναι τα παιδια μας να εχουν ισορροποιμενη διατροφη με ολες τις βιταμινες και οχι να γινουν παχουλα και μετεπιτα παχυσαρκα ετσι απλα για να λεμε τωρα οκ τρωει...καλη επιτυχια και υπομονη...

 

οταν περναμε ιωσεις ενταξει μειωνεται η ορεξη τους και το καταλαβαινω..

τωρα δεν εχουμε ομως τιποτα..απλως οπως ειπες και συ ειναι φαση..

και ρυζογαλο τους φτιαχνω αλλα δεν μπορω να πω οτι τους αρεσει ιδιαιτερα..

γενικοτερα θα τα χαρακτηριζα κακοφαγα τα παιδια μου..

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tελικά αυτή η ηλικία κοντά στα 2 κατι γινεται .... ακριβως τα ίδια ειχα παθει και εγω με τον μικρό μου και τωρα πια το αποδίδω στο οτι εβγαιναν τα δοντια του (οι κυνοδοντες). Το εχω ακουσει και απο αλλες μητερες.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μου δεν ήταν ποτέ του φαγητού αλλά περνούσαν φάσεις αφαγίας. Ειδικά η μικρή. Εδώ και καιρό δεν έχουν φάσεις αφαγίας. Δεν ξέρω αν είναι δόντια. Αμφιβάλλω. Ούτε και το γάλα το είχαν πολύ σε υπόληψη. Γιατί υπάρχουν και παιδιά που δεν τρώνε, αλλά πίνουν έστω αρκετό γάλα.

 

Πιο πολύ εμάς μας βοήθησε ότι μεγάλωσαν και καταλαβαίνουν με λόγια ότι κάνει καλό το φαγητό.

 

Πιστεύω ότι βοήθησε και όταν κάναμε τη μετάβαση στη δική τους τραπεζαρία. Δηλαδή έχουμε ένα μεγαλούτσικο δικό τους τραπεζάκι, με καρεκλίτσες, όπου κάνουν και τις χειροτεχνίες τους. Τους αφήνω εκεί να βλέπουν τα αγαπημένα τους προγράμματα στην τηλεόραση/dvd :oops: και μασουλάνε παράλληλα. Γενικά τρώνε καλύτερα όταν έχουν παρέα, όταν είμαστε πχ έξω στο εστιατόριο. Το να μην τρώνε μόνα τους, δηλαδή να ταϊζουμε, δεν τους ενέπνευσε ιδιαίτερα. Ειδικά η μικρή μου το έκοψε αυτό από 11 μηνών περίπου. Αλλά είναι και στο παιδί...

 

Είναι και τι προσφέρει κανείς για φαγητό. Μέχρι 3 ετών η μικρή ήθελε τροφές με συγκεκριμένη υφή, πχ δεν έτρωγε κρέας, αντίθετα με το μικρό. Προτιμούσε ζυμαρικά, πατάτες τηγανιτές, χυμό πορτοκάλι. Γενικά, σε εκείνες τις ηλικίες είχαμε λίγες επιλογές. Οπότε τότε συμπληρώναμε με τζανκ φουντ, γιατί κατέληγε να μην τρώει σχεδόν τίποτα... Το έκανε όμως για πολύ καιρό και είχε πέσει καμπύλες αρκετές πριν καταφύγουμε εκεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα μιας και αντιμετωπίζω το πρόβλημα με την 27 μηνών κόρη μου. Ηταν ένα πολύ καλόφαγο παιδί, κυρίως τα φρούτα και τα λαχανικά της άρεσαν πάντα πολύ. Μετά την ηλικία των 14 μηνών σταμάτησε σταδιακά να τρώει το φαγητό της..

Ηταν τότε περίπου 13 κιλάκια (είχαμε δίπλες στα ποδαράκια μας)

Τώρα 27 μηνών είναι 12.300 και δεν ξέρω πως έχει μείνει σε αυτά τα κιλά. Δεν πίνει το γάλα της παρά σπάνια 50-150ml, τρώει μόνο ζυμαρικά (μια χουφτίτσα μικρή), ρύζι (3 κουταλιές της σούπας παιδιά και λέω κι ότι "έφαγε!"), αγγούρια και ντομάτες και χυμό πορτοκάλι σε ποσότητες και αναλόγως διάθεσης.

 

Ζητάει όλη μέρα γλυκά και μπισκότα. Της δίναμε - αν βλέπεις θεονήστικο το παιδί να πεινάει το λυπάσαι. Τελευταία της τα έκοψα σχεδόν τελείως και της λέω πως έχουμε στο σπίτι μόνο φαγάκι. Της μαγειρεύω ιδιαίτερα μακαρονάκια πχ, αλλά κάποιες ημέρες ΔΕΝ τα τρώει κι αυτά, 2-3 πηρουνιές το πολύ. Επιτρέπω μόνο κρέμα γιώτης σοκολάτα και κορν φλέϊκς που τα τρώει σαν τσιπς (μάξιμουμ 1 φλιτζανάκι του καφέ μικρό).

 

Δεν τρώει τίποτε άλλο, ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ συντηρείται αυτό το παδί σε αυτά τα κιλά. Τι κάνουμε σε αυτές τις περιπτώσεις και ΠΩΣ γίνεται - τι αργός μεταβολισμός είναι αυτός;;; ανησυχώ γιατί σκέφτομαι πως κάποια στιγμή που θα ανοίξει η όρεξη της θα γίνει λογικά παχύ παιδί;;;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παιδια περνανε απο καποια φαση που καποια στιγμη τους ξινιζει το ενα και τους βρωμαει το αλλο.η δικια μου ηταν και ειναι καλοφαγη αλλα με μερικες ιδιοτροπιες τωρα.το θεμα δεν ειναι αυτο.οι ιδιοτροπιες ξεκινησανε απο τοτε που αρχισε να τρωει γλυκακια.ανεκαθεν ετρωγε αλλα σε απειροελαχιστες ποσοτητες.τωρα λοιπον που ειναι 3,5 χρονων αν και ειμαι μαμα που ειμαι υπερ να δοκιμαζει τα παντα το παιδι αλλα με μετρο.θυμαμα λοιπον αρκετα προσφατα και πιο μικρη που δεν ειχε φαει τιποτα ολη μερα και εκανα και εγω το λαθος να της δωσω μπισκοτακια και αλλες βλακειες.λεω ενταξει δεν εχει ορεξη το παιδι για μια μερα δεν πειραζει.ειχε φαει δηλαδη μονο ενα τοστ το πρωι και ενδιαμεσα μπισκοτακια και χυμους και λιγη σοκολατιτσα....(ηταν περιπου 2,5 χρονων)λεω θα πεινασει το βραδυ και θα φαει τοτε.αλλα τιποτα!την επομενη μερα παλι ηθελε τα ιδια.αλλα κοπελα μου οσο και φωναζε οσο και να εκλαιγε και μιλαμε για πολυ κλαμα της ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση....θα φας φαγητο πρωτα και μετα θα σου δωσω κατι σε γλυκο....σωστο λαθος δεν ξερω και δεν με νοιαζει.εκεινη την ημερα δεν σταματησε να κλαιει και δεν ειχε φαει τιποτε.εφαγε λιγο φαι το απογευμα και μου λεει εφαγα....θελω κατιτι(κοινως κατι σε γλυκο)της το εδωσα γιατι ηθελα να κρατησω την υποσχεση μου.και τελος παντων αυτο γινετε καθημερινα μεχρι και τωρα που ξερει οτι αν δεν φαει οτι εχουμε δεν υπαρχει περιπτωση να της δωσω τιποτε αλλο.και αυτο περιλαμβανει ολα τα φαγητα.δεν με πειραζει αν θα φαει ολο το πιατο ας φαει και το μισο αλλα να φαει ικανοποιητικα(το καταλαβαινουμε οι μαμαδες αυτο).το κακο βεβαια οτι καθημερινα θα της δωσω κατι σε γλυκο οχι απαραιτητα σοκολατα κανα μπισκοτακι καμια γαλακτοφετα.....κατι τελος παντων γλυκο!πρεπει λοιπον να μην λυπηθεις το παιδακι οσο και να κλαιει γιατι ξερει οτι καποια στιγμη θα ενδωσεις και θα της δωσεις γλυκο.με σταθεροτητα στην φωνη σου θα της λες για φαε το φαγακι σου και θα δουμε τι θα κανουμε και μετα....αν παλι ουρλιαζει εσυ δεν θα δωσεις καμια σημασια παρα θα της λες συνεχεια οταν θα φας φαγακι θα σου δωσω!καποια στιγμη το παιδι θα πεινασει κουκλα μου και θα φαει.αλλα θα φαει το φαγακι της!μην κανεις πισω και μην στεναχωριεσε.το περασα και εγω αυτο και τωρα παλι τρωει κανονικα οπως πριν με πολυ λιγες ιδιοτροπιες του τυπου δεν μου αρεσει το κρεμμυδι ενω πριν το ετρωγε....ενταξει ειπαμε οτι το παιδι αλλαζει....οταν μου λεει μεχρι και τωρα ααααα δεν μου αρεσουνε οι φακες θελω κατι αλλο της λεω δεν πειραζει αυτο φτιαχνει η μαμα σημερα και αν θελεις φαε...μερικες φορες της βαζω στο πιατο και μου λεει παρτο!!!και οντως της το παιρνω και της λεω οποτε πεινασεις πες μου να σου βαλω!εεεεε και τελικα πειναει και μπορει να μου της φαει το απογευμα ολο το πιατο!!ετσι λοιπον εχω βρει τον τροπο μου εγω.δοκιμασε το και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

...λεω ενταξει δεν εχει ορεξη το παιδι για μια μερα δεν πειραζει.ειχε φαει δηλαδη μονο ενα τοστ το πρωι και ενδιαμεσα μπισκοτακια και χυμους και λιγη σοκολατιτσα....(ηταν περιπου 2,5 χρονων)λεω θα πεινασει το βραδυ και θα φαει τοτε.αλλα τιποτα!την επομενη μερα παλι ηθελε τα ιδια.αλλα κοπελα μου οσο και φωναζε οσο και να εκλαιγε και μιλαμε για πολυ κλαμα της ελεγα δεν υπαρχει περιπτωση....θα φας φαγητο πρωτα και μετα θα σου δωσω κατι σε γλυκο....

 

Ακριβώς αυτό συμβαίνει, αλλά πολύ καιρό πια. Τοστ; θα'μαι ευχαριστημένη όταν θα φάει 1/4 του τοστ.

Από Παρασκευή ως Κυριακή της έκανα αυτό ακριβώς και καταλαβαίνεις τι γκρίνια είχαμε. Φωνές, κλάμματα, της είπα πως στο σπίτι έχουμε μόνο φαγάκι. Αν φάει το φαγάκι της θα της φτιάξω κρεμούλα σοκολάτα. Αλλά μόνο αν φάει. Δεν έφαγε τίποτα ως τις 6, αργότερα είπα να της φτιάξω ζυμαρικά και έφαγε 6 πέννες ακριβώς. 2 κουταλιές σούπας ρύζι με γιαούρτι το Σάββατο (είπα ότι έφαγε) και 5-6 κουταλάκια μπισκοτόκρεμα της μπέμπας εχθές. Πορτοκαλάδες ένα σωρό (στύβουμε) και μισό αγγούρι και 1 ντομάτα ένα 3ήμερο.

Δουλεύω και μαγειρεύω καθημερινά για εμάς, για την μπέμπα και εντάξει να μαγειρέψω και για την μεγάλη μου, αλλά τι;;;;; όχι χαμένους κόπους....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κακοφαγοι και οι 2...ο μεγαλος ομως πινει πολυυυυ γαλα...πανω απο ενα λιτρο τη μερα και στα κιλα του μια χαρα.τρωει απο ολα...αλλα λιγο.ειναι μεγαλος γλυκατζης...πλεον τρωει ενα μπισκοτο τη μερα.προσωπικα θεωρω λαθος τη συνδεση του φαγητου με το γλυκο...πχ αν φας το φαγητο σου θα σου δωσω σοκολατα.το δοκιμασα και το αποτελεσμα ηταν να τρωει 3 κουταλιες ισα ισα να πει πως εφαγε για να παρει το γλυκο.αυτο που επιασε ηταν οταν αρχισα να του εξηγω τι ειναι οι βιταμινες...που κανει καλο καθε φαγητο.του ειπα οτι οι σοκολατα δεν κανει καλο αλλα αν τρωει καθε μερα τα φρουτα του και το φαγητουλι του και παιρνει τις βιταμινουλες που πρεπει τοτε μπορει να φαει και ενα μπισκοτακι.με καποιο μαγικο τροπο επιασε...μαλιστα πριν φαει με ρωταει πχ αυτο το ψαγητο εχει βιταμινες? Βοηθαει να πηδαω ψηλα? Με τ γλυκα δεν ειμαι αυστηρη αλλα ποτε δε θα του δωσω μια ολοκληρη σοκολατα ...η ενα παγωτο ολοκληρο..η ενα πακετο μπισκοτα στο χερι.ενα μπισκοτο...αντε δυο και τελος.

Link to comment
Share on other sites

το παιδακι σου εννοειτε το μεγαλωνεις οπως νομιζεις εσυ καλυτερα!εννοειτε οτι εγω ας πουμε δεν κανω δευτερο φαγητο για κανεναν.δεν ειμαι σκληρη αλλα ετσι ειναι.σου ειπα οτι ενα παιδι μπορει να εχει ιδιοτροπιες σε καποια φαγητα...αλλα οχι σε ολα!υπαρχουν πολλα παιδακια που τρωνε μονο κρεας και μακαρονια...οκ δεν διαφωνω σε αυτο.αλλα αν εγω ειχα ενα τετοιο παιδακι εννοειτε οτι εκει που κανω τωρα μακαρονια μια φορα την εβδομαδα επειδη θα ειχα το κακοφαγακι το μωρο μου:P:p:p θα εκανα 2 φορες!που ξερεις αμα κανω αλλο μπορει να μην τρωει και τιποτα!!αλλα xena δεν διανοουμε να μην υπαρχει στο τραπεζι και το οσπριο και το λαδερο εστω και αν χρειαστει να την ταισω και εγω που σου λεω κοντευει τα 4 τωρα.ας φαει εστω και 2-3 πιρουνιες.μην κολλας στα ζυμαρικα μονο και μονο για να φαει η μικρη.θα τρωει οτι φαγητο υπαρχει και οπως σου ειπα εστω και 2 πιρουνιες και λιγο ψωμακι.αλλα οσο μπορεις και εσυ ελλατωσε προς το παρον το γλυκο.εγω θα εκανα και το αλλο......θα της ελεγα οσο φαγητο φας (σε κουταλιες)αλλο τοσο κρεμουλα θα σου δωσω!!!αλλα πραγματικα να της δωσεις οσο φαει!!δεν ξερω αλλα επειδη εγω και ο αντρας μου τα τρωμε ολα παντα ηθελα να μαθω και το παιδι ετσι οσο γινετε και ετυχε σε αυτο το παιδι να το μαθω!οχι 100% βεβαια αλλα τουλαχιστον προσπαθω γιατι δεν ηθελα να γινω σαν την μανα μου που εφτιαχνε 2 διαφορετικα φαγητα την ημερα γιατι ο πατερας μου μονο κρεας και σαλτσες.οποτε ειμαι λιγο αυστηρη αλλα ταυτοχρονα διαλλακτικη γιατι δεν θελω και το παιδι μου να σιχαθει το φαγητο.....ψαχνομαι πολυ και κανω πειραματα.αλλη μαμα δεν διανοειτε να αφησει το παιδι της νηστικο και αυτο επισης το σεβομαι...αλλα οπως ειπα ειναι στο concept καθε μαμας....δοκιμασε μερικα πραγματα σημερα αυριο και πες μας τι εγινε!καλη επιτυχια!;)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω...οχιδιπλα φαγητα για την παρτη της...δεν ειναΙ μΙκρη...πρεπει να τρωει οτι φαγητο εχεις.επισης κρεμουλες σοκολατας και μπισκοτοκρεμες κοφτα...δεν ειναι φαγητο αυτο για 27 μηνων παιδι...αν τις κοβεις την ορεξη με τετοια που να φαει?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κακοφαγοι και οι 2...ο μεγαλος ομως πινει πολυυυυ γαλα...πανω απο ενα λιτρο τη μερα και στα κιλα του μια χαρα.τρωει απο ολα...αλλα λιγο.ειναι μεγαλος γλυκατζης...πλεον τρωει ενα μπισκοτο τη μερα.προσωπικα θεωρω λαθος τη συνδεση του φαγητου με το γλυκο...πχ αν φας το φαγητο σου θα σου δωσω σοκολατα.το δοκιμασα και το αποτελεσμα ηταν να τρωει 3 κουταλιες ισα ισα να πει πως εφαγε για να παρει το γλυκο.αυτο που επιασε ηταν οταν αρχισα να του εξηγω τι ειναι οι βιταμινες...που κανει καλο καθε φαγητο.του ειπα οτι οι σοκολατα δεν κανει καλο αλλα αν τρωει καθε μερα τα φρουτα του και το φαγητουλι του και παιρνει τις βιταμινουλες που πρεπει τοτε μπορει να φαει και ενα μπισκοτακι.με καποιο μαγικο τροπο επιασε...μαλιστα πριν φαει με ρωταει πχ αυτο το ψαγητο εχει βιταμινες? Βοηθαει να πηδαω ψηλα? Με τ γλυκα δεν ειμαι αυστηρη αλλα ποτε δε θα του δωσω μια ολοκληρη σοκολατα ...η ενα παγωτο ολοκληρο..η ενα πακετο μπισκοτα στο χερι.ενα μπισκοτο...αντε δυο και τελος.

 

ωραιο και αυτο με τις βιταμινες!και εννοειτε οτι οταν λεμε γλυκο δεν εννοουμε σοκολατα καθε μερα!αυτο μια φορα την εβδομαδα αντε δυο και καμια Kinder οχι σοκολατα κανονικη.αλλα θεωρω οτι το μπισκοτακι και η κρεμουλα γιωτης δεν ειναι κατι σοβαρο να την τρωει και καθε μερα γιατι περιεχει πολυ γαλα και δεν θα με τρελενε!οπως ειπα και παρακατω το καθε παιδι πιανετε με διαφορετικο τροπο γιαυτο ειπα οτι και εγω κανω πειραματα και οτι πιασει!με εμενα επιασε αυτο με εσενα το αλλο με αλλη μαμα μπορει να πιασει κατι αλλο!αλλα το bottom of the line ειναι οτι πρεπει τα παιδια να τρωνε και οσο μπορουμε να εχουμε ισσοροπημενα γευματα με τα παντα μεσα εστω και αν φανε λιγοτερο.και αν ενα μπισκοτακι ή μια κρεμουλα ενταχθει με καλοπροαιρετο τροπο παντα στην καθημερινοτητα ενος παιδιου τοτε πιστευω δεν ειναι και τοσο υπερβολικο....αλλα να προσπαθησουμε να τρωει.γιατι αν ενα παιδι ειναι εκ φυσεως κακοφαγο πρεπει να βρουμε τροπους να το δελεασουμε.απλα επειδη η κοπελα ξεκινησε με τα γλυκα προσπαθουμε να τις βρουμε λυσεις οχι με αποτομη αλλαγη (της σοκολατας)αλλα με αλλους ηπιας μορφης ελλατωσης της!

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο που κανω εγω και πιανει ειναι να τους βαζω να τρεχουν κι εγω να καθομαι σε ενα σημειο και να κανουμε οτι εκει ειναι και καλα τα διοδια.καθε φορα που περνανε πρεπει να πληρωσουν για να περασουν δλδ να φανε μια κουταλια φαγητο.και εννοειται οποτε βλεπουν τηλεοραση και χαζευουν δινω φρουτα.ξερω οτι ολα αυτα σωστα δεν ειναι...κανονικα το παιδι πρεπει να μαθει να καθεται στο τραπεζι και να τρωει γρηγορα γρηγορα χωρις παιχνιδια και κολπα...αλλα το θεμα φαγητο και υπνος δεν το εχουμε σαν οικογενεια...εχουμε αποτυχει και στα δυο παταγωδως.επισης στις κουνιες παντα παιρνω μαζι μια μπανανα...και καλα να παρουν δυναμη να παει η κουνια ψηλα...και στο αυτοκινητο πολλες φορες τους δινω απο μια μπανανα και οση φανε.

 

εμενα το θεμα ειναι ο μικρος...μια που ξεκινησε τις στερεες και μια που εραψε το στομα του.τρωει ελαχιστα...γαλα θηλαζει δε δεχεται με τπτ αλλο...και στο βαρος ειμαστε στα ταρταρα.εξετασεις καναμε ολες καλες...ειναι απλα ενα πολυ κακοφαγο παιδι.σε αυτον ακολουθω αλλη τακτικη...του δινω πολλες φορες απο λιγο...καθε τοσο του δινω στο χερι του ενα τοστ...ενα κομματακι τυρι...ενα φρουτο..δοκιμαζει απο ολα αλλα τρωει ελαχιστα...τουλαχιστον ομως τρωει κατι.πολλες φορες θα του φτιαξω μακαρονια η ρυζι μιας και μονο αυτα τρωει με ορεξη αλλα για απογευματινο...το μεσημερι οτι εχουμε.ομοιως και την ψαροσουπα που την τρωει δε του τη δινω για μεσημερι αλλα για πρωινο η απογευματινο...το μεσημερι θα φαει οτι εχουμε.αν μαθει το μεσημεριανο που ειναι το κυριως γευμα να τρωει μονο οτι θελει την καναμε νομιζω.και φυσικα εχωπαψει να πολυτρελαινομαι...το πηρα αποφαση οτι ειναι κακοφαγος...οποτε δεν κυνηγαω την ποσοτητα αλλα την ποιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...