Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τέλος ακίνητης περιουσίας μέσω ΔΕΗ


AngiCat

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 318
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 35 δημοσιεύσεις

  • Deirdre

    Deirdre 31 δημοσιεύσεις

  • ada9

    ada9 24 δημοσιεύσεις

  • C@ndy

    C@ndy 24 δημοσιεύσεις

Μου το έστειλαν με sms.... πριν 4 μέρες.

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ.... Τι να πω.... η δική μου περίπτωση φαίνεται είναι επτασφράγιστο μυστικό και δεν έχουν σκοπό να το αποκαλύψουν :evil:

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/TOMOS%201/4_NOMARXIAKH%20AYTODIOIKISH%20DYTIKHS%20ATTIKHS.pdf

ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΛΙΟΝ ΜΕΣΑ!

ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΣΠΙΤΙ 60 Μ2 7 ΕΤΩΝ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΗΡΘΕ Η 1Η ΔΟΣΗ 300!!!:mad:

ΠΟΥ ΘΕ ΒΡΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsis.gr/ANTIKEIMENIKES_AXIES_2007/TOMOS%201/4_NOMARXIAKH%20AYTODIOIKISH%20DYTIKHS%20ATTIKHS.pdf

ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΛΙΟΝ ΜΕΣΑ!

ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΣΠΙΤΙ 60 Μ2 7 ΕΤΩΝ ΣΤΟ ΙΛΙΟΝ ΗΡΘΕ Η 1Η ΔΟΣΗ 300!!!:mad:

ΠΟΥ ΘΕ ΒΡΩ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΖΩΝΗΣ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

 

Μα η παλιά ονομασία του Ιλιον δεν είναι Λιόσια ? οπότε το έχει....

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να αρχίσουμε να στέλνουμε ονομαστικά e-mail στους δήμους μας που δεν προθυμοποιούνται να ξεκουνηθούνε, μπας και ξυπνήσουνε και αρχίσουνε να κάνουν κάτι για το χαράτσι.

 

Δήμος Πειραιά . Το μαιλ του δημάρχου είναι: [email protected]

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ότι να ναι! Εγώ που νοικιάζω επαγγελματικό χώρο 180+τμ μας ήρθε σύνολο τέλους ?250! Υπολόγισαν μόνο 50τμ.... Τώρα τι κάνεις; Τους το λες; Εγώ πάντως ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη να ξέρει και ότι θέλει ας αποφασίσει.

Link to comment
Share on other sites

εχει τα ανω λιοσια βρε

 

ε, αυτό σου λέω κι εγω.... οτι το Ιλιον με τα Λιόσια είναι το ίδιο πράγμα.... εσύ δεν το έψαχνες ?;) απαπαπα, έχουμε λαλήσει με τους υπολογισμούς....

Link to comment
Share on other sites

Ναι η μητέρα μου μένει, τη φιλοξενώ στο σπίτι μου, δεν μου πληρώνει ενοίκιο, εγώ δεν έχω έσοδα από αυτό το σπίτι .... άρα, ως μακροχρόνια άνεργη, που θα βρω τα χρήματα να πληρώσω το χαράτσι ??????

Δεν υπάρχει κοινή λογική??

Δηλ. ποιό είναι το σωστό? να βγάλω έξω τη μάνα μου για να το ενοικιάσω για να έχω λεφτά να πληρώνω τους φόρους??? ή να ζητήσω από τη μάνα μου να μου το πληρώσει, από τα 600 Ευρώ της σύνταξης, γιατί αλλιώς δεν με συμφέρει να την φιλοξενώ ???

Ακου και την δικη μου αντιθετη περιπτωση.Εγω εχω πολυτεκνικο τιμολογιο και εστειλα το μηνυμα γιατι υποτιθεται οτι ανηκω στις ευπαθεις ομαδες.Μου ηρθε κανονικα το χαρατσι γιατι δηλωνω φιλοξενουμενη της πεθερας μου.Που σημαινει οτι αφου φιλοξενουμαι και δεν ειναι ιδιοκτητη κατοικια πληρωνω κανονικα.Τα κανουν ολα οπως τους συμφερει..

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια θα ΣΚΑΣΩ!!!!!!!!! σε εσας πως και σας εξηγούν τον λόγο που δεν απαλλάσεστε και μένα δεν θέλουν να μου τον πουν ?

Πως είναι δυνατόν ??????

Σου ηρθε κανονικα το χαρατσι;Εμενα μου απαντησαν με sms αφου ειχε ερθει το μπουγιουρντι,επαθα το σοκ και ετρεξα στην εφορια να ρωτησω.

 

6/8/2000-25/6/2003-6/5/2007-11/1/2010

Link to comment
Share on other sites

Σου ηρθε κανονικα το χαρατσι;Εμενα μου απαντησαν με sms αφου ειχε ερθει το μπουγιουρντι,επαθα το σοκ και ετρεξα στην εφορια να ρωτησω.

 

μου ήρθε κανονικότατα, χωρίς να προηγηθεί sms..... μόνο την μέρα που επικοινώνησα μαζί τους μεσω taxisnet και επειδή διαμαρτυρήθηκα τότε μου έστειλαν το sms (πριν λίγες μέρες δηλ.) χωρίς να θέλουν να μου αναφέρουν τον λόγο.... ούτε στο sms ούτε στην επικοινωνία μου με το taxisnet.....

και στην εφορία να πάω, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα.... απο τη εφορία είπαν πρώτα να πληρώσω και τις 2 δόσεις και μετά να παω....:shock:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το taxisnet μου απάντησε πως δεν ανήκω στην ομάδα ευπαθων, αλλά τον λόγο δεν μου τον ανέφερε.... και βέβαια ξαναέστειλα μνμ ρωτώντας.... δεν θα ησυχάσω αν δεν καταλάβω τον λόγο....

αν ενας άνεργος 2 ετών, με εισόδημα μόνο 5000 και αυτό απο επιδομα ανεργίας, ιδιοκατοικεί σε διαμέρισμα κάτω των 3000 τιμη ζώνης, δεν δικαιούται απαλλαγή..........!!! ε, τι στο καλό άλλο θέλουν ? να κοιμάμαι στο παγκάκι εξω απο το υπουργείο για να με πιστέψουν ?

 

Πρέπει να είσαι άνεργος, καταχωρημένος στα αρχεία του ΟΑΕΔ. Βάζει και κάποια άλλα κριτήρια, όπως ξέρεις. Το έχεις ελέγξει με αυτά? Τέλος πάντων αρμόδια να αποφασίσει είναι η ΔΟΥ.

Αν θέλεις στείλε μου πμ με τα στοιχεία σου να προσπαθήσω να σε βοηθήσω. Ξέρεις έίναι πολλές περιπτώσεις που έχουν αρνητική απάντηση από το τάξισ και μετά είναι λάθος. Μόνο που.... πρέπει να πληρώσουν την πρώτη δόση και μετά να κανουν αίτηση στη Δ.Ο.Υ. για απαλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή ζώνης με τις οποία υπολογίζεται το τέλος (ανεξάρτητα αν είναι σωστή ή λάθος) είναι αυτή που χρησιμοποιεί η ΔΕΗ (δηλ. ο δήμος σας) για τον υπολογισμό του ΤΑΠ (άρα είναι στο λογαριασμό της δεή εκεί που είναι ο υπολογισμός του ΤΑΠ = τετραγωνικά χ τιμή ζώνης χ διάφορα άλλα του δήμου κτλ.

 

Από εκεί και πέρα ελέγχεις και από το gsis, δηλ. μπορεί η τιμή ζώνης που χρησιμοποιήθηκε να είναι και μικρότερη από την σωστή...

 

Πέρα από αυτό πρέπει να ελέγξεις το λογαριασμό πάλι σε εκείνο το σημείο για να δεις πόσα τετραγωνικά έχει υπολογίσει ο δήμος (γιατί είναι κλέφτες). Δηλ. υπολογίζονται από το δήμο και οι αποθήκες (και σε κάποιους έχω ακούσει και για μπαλκόνια, αλλά εκεί πρέπει να κάνετε την επανάστασή σας) και επίσης και η αποκλειστική χρήση για στάθμευση στην πυλωτή (για το γκαράζ δεν ξέρω ίσως να το υπολογίζουν και αυτό). Η πυλωτή δεν υπολογίζεται από όλους τους δήμους, αλλά από το υπουργείο που ρώτησα θεωρούν ότι πρέπει να υπολογίζεται. Παρόλαυτά μπορείς να πιέσεις το δήμο να αφαιρέσει τυχόν τετραγωνικά πυλωτής με κάθε θεμιτό μέσο!!! Δεν είναι δυνατόν να πληρώνει κανείς φόρο επειδή έχει πυλωτή να παρκάρι σαν να είχε επιπλέον δωμάτιο στο σπίτι του.

 

Γενικά, οπωσδήποτε έλεγχος των τετραγωνικών των δηλωμένων στη ΔΕΗ, αν υπάρχει αντίρρηση γι' αυτά κατευθείαν στο δήμο για διόρθωση και μετά δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει τίποτα στην εφορία.

 

Εμάς για σπίτι 100 τετραγωνικά ο δήμος μας έχει δηλώσει 140 (αποθήκη +αποκλειστική χρήση πυλωτής)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ως ενοικιάστρια δεν οφείλω να το πληρώσω. Ο δήμαρχος Αμαρουσίου δήλωσε πως θα παράσχει νομική κάλυψη σε όποιον δεν το πληρώσει. Αν λοιπόν ο ιδιοκτήτης αποφασίσει να μην το πληρώσει τί γίνεται; σε ποιον κόβουν το ρεύμα κ ποιος πάει δικαστήριο; :?::?:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ως ενοικιάστρια δεν οφείλω να το πληρώσω.

 

Βρε παιδιά αναρωτιέμαι ορισμένες φορές αν έχετε διαβάσει το νόμο.

Ως ενοικιάστρια (ο νόμος λέει) ότι υποχρεούσαι να πληρώσεις και να το αφαιρέσεις από το ενοίκιο.

 

Μετά δώσε τα ανάλογα χαρτιά στον ιδιοκτήτη να κάνει ότι γουστάρει.

Αν δεν πληρώσεις το ρεύμα θα κοπεί στο συγκεκριμένο ρολόι... σε σένα που μένεις μέσα σε αυτό το σπίτι............"απλά πράγματα" δηλαδή.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

σιγά μη διαβάζουμε και νόμους! αυτό εννοώ harlow αλλά ουσιαστικά δεν οφείλω εγώ τίποτα... οπότε για μένα είναι απαράδεκτο! τέλος ακίνητης περιουσίας είναι!! απορώ με την τοποθέτησή σου!:? Και ξαναρωτάω, εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το πληρώσει, θα τον υποχρεώσω εγώ;; δεν σου φαίνεται παράλογο;; οκ θα δώσω λιγότερα στο ενοίκιο, άρα θα τον υποχρεώσω;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

σιγά μη διαβάζουμε και νόμους! αυτό εννοώ harlow αλλά ουσιαστικά δεν οφείλω εγώ τίποτα... οπότε για μένα είναι απαράδεκτο! τέλος ακίνητης περιουσίας είναι!! απορώ με την τοποθέτησή σου!:? Και ξαναρωτάω, εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το πληρώσει, θα τον υποχρεώσω εγώ;; δεν σου φαίνεται παράλογο;;

 

Οι δήμοι ισχυρίζονται ότι θα παράσχουν κάλυψη στους ιδιοκτήτες που δεν έχουν να πληρώσουν, γιατί εσύ ως ενοικιάστρια δεν χάνεις κάτι, όσα πληρώσεις θα τα αφαιρέσεις από το ενοικιο. Άρα έρχεσαι στα ίσα σου!

 

Εκβιάζεται αυτός που μπορεί να εκβιαστεί άμεσα, δηλ. εσύ. Όντως θα το πληρώσεις και θα το αφαιρέσεις από το ενοίκιο, ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα, ακόμη και αν δεν θέλει να το πληρώσει ποτέ του... Γιατί επιτίθεσαι στην harlow που σου δίνει την σωστή απάντηση στο ερώτημά σου;

 

Και δηλ. για να λέμε και του σωστού το δίκιο, τί εννοείς να μην διαβάζεις τους νόμους; Μπορείς να διαβάζεις τα κύρια σημεία στις εφημερίδες, βούκινο τα κάνουν!!

 

Και πάλι για του σωστού το δίκιο, το ΤΑΠ που πληρώνεται κάθε τετράμηνο μέσω ΔΕΗ πάλι τέλος ακίνητης περιουσίας είναι και σύμφωνα με τους νόμους που δεν θέλουμε να διαβάζουμε κανονικά το πληρώνει ο ιδιοκτήτης. Εσύ το αφαιρείς από το ενοίκιο σου; Για δες πόσα χρόνια πληρώνεις ενοίκιο και τί θα μπορούσες να γλιτώσεις! Έτσι για την τιμή των νόμων!

Link to comment
Share on other sites

σιγά μη διαβάζουμε και νόμους! αυτό εννοώ harlow αλλά ουσιαστικά δεν οφείλω εγώ τίποτα... οπότε για μένα είναι απαράδεκτο! τέλος ακίνητης περιουσίας είναι!! απορώ με την τοποθέτησή σου!:? Και ξαναρωτάω, εφόσον ο ιδιοκτήτης δεν θέλει να το πληρώσει, θα τον υποχρεώσω εγώ;; δεν σου φαίνεται παράλογο;; οκ θα δώσω λιγότερα στο ενοίκιο, άρα θα τον υποχρεώσω;

 

Το ξέρεις φυσικά ότι όταν θέλεις να ενημερωθείς πλήρως για κάτι πρέπει να διαβάσεις το συγκεκριμένο νόμο.........ή να διαβάσεις άλλους νόμους η ΦΕΚ για οτιδήποτε σε ενδιαφέρει.

Να σου δώσω ένα παράδειγμα.........εάν δεν το πληρώσεις γιατί θεωρείς ότι είσαι ενοικιάστρια και δεν σε αφορά και έρθει η ΔΕΗ μετά και σου κόψει το ρεύμα, δεν νομίζουν να ενδιαφερθούν και πολύ άμα τους πεις "σιγά μη διαβάζουμε και νόμους".

Επ' αυτού ήταν η τοποθέτησή μου.

 

Ουσιαστικά λοιπόν ο νόμος σου λέει ότι εσύ σαν ενοικιάστρια δεν οφείλεις τίποτε. Το πληρώνεις και το αφαιρείς από ενοίκιο. Νομικά καλύπτεσαι.

 

Ο ιδιοκτήτης που δεν θέλει να το πληρώσει μπορεί να κάνει όλες τις νόμιμες διαδικασίες. Δεν τον υποχρεώνεις εσύ.

Τον υποχρεώνει το κράτος μέσω του νόμου που ψήφισε.

 

Τώρα για το ηθικό του θέματος..........δεν νομίζω να μην βρεις Έλληνα πολίτη που να μην σου πει το πόσο ΞΕΦΤΙΛΙΣΜΕΝΟΣ νόμος είναι αυτός.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Mirantini προφανως δεν θελουν να εξαιρεθει κανενας,εγω αυτο καταλαβα.

 

Και εγώ αυτό κατάλαβα ότι ισχύει!! Έχω διάφορους γνωστούς που είναι άνεργοι ή πολύτεκνοι ή ανάπηροι και σε κανέναν δεν έχουν απαντήσει θετικά, όσοι έλαβαν sms του έλεγαν ότι δεν εξαιρούνται και σε άλλους απλά δεν απάντησαν και τους ήρθε κανονικά το χαράτσι..... Πάλι μας δούλεψαν κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

Agtog, αν δεν πληρωθει ολος ο λογαριασμος εσυ ως ενοικιαστρια θα εχεις την επιπτωση του να σου κοπει το ρευμα. Δεν ειναι ΕΤΑΚ ή ΦΜΑΠ που αφορουν καθαρα τον ιδιοκτητη, ερχοντε μεσω εφοριας και εχει μονο εκεινος επιπτωσεις εαν δεν τα πληρωσει.Τον ιδιοκτητη μπορει να μην τον νοιαζει και οντως να μη θελει να το πληρωσει. Καλυτερα λοιπον να το πληρωσεις και υστερα να το αφαιρεσεις απο το ποσο του μισθιου. Ετσι οπως τα εχουν κανει ο ενοικιαστης θα μεινει ανευ ρευματος και οχι ο ιδιοκτητης. Στο δικο του σπιτι ας κανει οτι θελει. Αυτοι θα βρουν τροπο να του τα παρουν εστω και μακροπροθεσμα. Το θεμα ειναι να μη μεινεις εσυ χωρις ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Agtog, αν δεν πληρωθει ολος ο λογαριασμος εσυ ως ενοικιαστρια θα εχεις την επιπτωση του να σου κοπει το ρευμα. Δεν ειναι ΕΤΑΚ ή ΦΜΑΠ που αφορουν καθαρα τον ιδιοκτητη, ερχοντε μεσω εφοριας και εχει μονο εκεινος επιπτωσεις εαν δεν τα πληρωσει.Τον ιδιοκτητη μπορει να μην τον νοιαζει και οντως να μη θελει να το πληρωσει. Καλυτερα λοιπον να το πληρωσεις και υστερα να το αφαιρεσεις απο το ποσο του μισθιου. Ετσι οπως τα εχουν κανει ο ενοικιαστης θα μεινει ανευ ρευματος και οχι ο ιδιοκτητης. Στο δικο του σπιτι ας κανει οτι θελει. Αυτοι θα βρουν τροπο να του τα παρουν εστω και μακροπροθεσμα. Το θεμα ειναι να μη μεινεις εσυ χωρις ρευμα.

 

Βρε, δεν ήμουν εγώ που είχα αντίρρηση!! Εγώ μαζί σου συμφωνώ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...