Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ, ΙΚΑ, ΟΑΕΔ


Recommended Posts

Κοριτσια καλησπερα!!θελω να σας ρωτησω κατι γιατι αγχωθηκα πολυ τωρα!ειμαι στον 4ο μηνα κυησης και εχω αναρρωτικη αδεια σχεδον με το που το εμαθα..δηλαδη εχω παρει 3 φορες αναρρωτικη μεχρι στιγμης.εγω τοσο καιρο δεν εχω ενσημα;;;γιατι νομιζα οτι κανονικα μου κολλουσαν γιατι χωρις αυτα δε θα συμπληρωσω τα 200 ενσημα που πρεπει ναχω για να δικαιουμαι επιδοματα!μπορει καποια να με βοηθησει;;σας ευχαριστω πολυ!!!

 

 

Ενσημα εχεις μονο τον πρωτο μηνα αναρρωτικης,μετα οχι.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ενσημα εχεις μονο τον πρωτο μηνα αναρρωτικης,μετα οχι.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!θα παει κι ο μπαμπας μου αυριο στο ικα ουτως ή αλλως να ζητησει τι ενσημα εχω απο τον ιουλιο του 11(2 χρονια πριν απο την αναμενομενη πητ)αν ειναι 200 αλλιως θα δω τι θα κανω με την αναρρωτικη!νασαι καλα!να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις;;τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας ειναι ουσιαστικα οι μισθοι που θα παιρναμε γιαυτους του μηνες ή ειναι εξτρα;;

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!θα παει κι ο μπαμπας μου αυριο στο ικα ουτως ή αλλως να ζητησει τι ενσημα εχω απο τον ιουλιο του 11(2 χρονια πριν απο την αναμενομενη πητ)αν ειναι 200 αλλιως θα δω τι θα κανω με την αναρρωτικη!νασαι καλα!να σε ρωτησω και κατι αλλο αν ξερεις;;τα επιδοματα κυοφοριας και λοχειας ειναι ουσιαστικα οι μισθοι που θα παιρναμε γιαυτους του μηνες ή ειναι εξτρα;;

 

 

Το επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα του ΟΑΕΔ θα ειναι σε συνολο οσο και οι μισθοι 4 μηνων (56 μερες πριν την πητ + 63 μερες μετα = 119 μερες = 4 μηνες)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποια εάν γνωρίζει τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι...

Εχω ΠΗΤ στις 30 Μαρτίου και με παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός και όχι του ΙΚΑ..

Ανησυχω κάπως γιατι πριν 5 χρόνια που γέννησε η αδερφή μου άργησε να κάνει τα απαραιτήτα και έχασε κάποια επιδόματα.... Ευχαριστώ!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Θα ήθελα να μου πει κάποια εάν γνωρίζει τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να πάρω τα επιδόματα που δικαιούμαι...

Εχω ΠΗΤ στις 30 Μαρτίου και με παρακολουθεί ιδιώτης γιατρός και όχι του ΙΚΑ..

Ανησυχω κάπως γιατι πριν 5 χρόνια που γέννησε η αδερφή μου άργησε να κάνει τα απαραιτήτα και έχασε κάποια επιδόματα.... Ευχαριστώ!!

 

 

Να υποθεσω οτι δεν δουλευεις αλλα εχεις τα ενσημα,σωστα??

 

Θα πρεπει ο ιδιωτης γιατρος να σου δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ σου και με την βεβαιωση αυτη,με υπερηχο αυχενικης η β επιπεδου,το βιβλιαριο και την ταυτοτητα σου θα πας σε γυναικολογο του ικα να σου γραψει την αδεια κυοφοριας,Σε αυτο το χαρτι υπαρχουν 2 παραγραφοι που πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και εσυ(αγνοεις την παραγραφο του εργοδοτη)

 

Οταν το συμπληρωσεις πηγαινεις στις παροχες για να σου δωσουν το επιδομα κυοφοριας.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να υποθεσω οτι δεν δουλευεις αλλα εχεις τα ενσημα,σωστα??

 

Θα πρεπει ο ιδιωτης γιατρος να σου δωσει μια βεβαιωση με την ΠΗΤ σου και με την βεβαιωση αυτη,με υπερηχο αυχενικης η β επιπεδου,το βιβλιαριο και την ταυτοτητα σου θα πας σε γυναικολογο του ικα να σου γραψει την αδεια κυοφοριας,Σε αυτο το χαρτι υπαρχουν 2 παραγραφοι που πρεπει να συμπληρωσει ο εργοδοτης και εσυ(αγνοεις την παραγραφο του εργοδοτη)

 

Οταν το συμπληρωσεις πηγαινεις στις παροχες για να σου δωσουν το επιδομα κυοφοριας.

 

 

Σοφάκι μου σε ευχαριστώ για τη άμμεση απάντηση!!

 

Ειμαι σε αναρρωτική απο τον 4ο μηνα έως και τις αρχές του 7ου οπου και έπαψα να δικαιούμαι άλλη αναρρωτική.. Δυστυχως και αυτή τη στιγμή δεν είμαι σε θέση να κινηθω (λόγω συσπάσεων) ωστε να πάω εγώ η ίδια σε γιατρό του ικα να μου εγκρίνειτην έναρξή της άδειας κύησης... Εχω παρόλα αυτά τη βεβαίωση απο τον ιδιώτη γιατρό μου για την ΠΗΤ.

 

Υπάρχει άραγε η δυνατότητα να πάει είτε ο σύζηγός μου ή η μητέρα μου στο γιατρό του ΙΚΑ?

 

Και επίσης.. υπάρχει συγκεκριμένο χρονικό περιθώριο μέσα στο οποιο θα πρέπει να κάταθέσω τη συγκεκριμένη βεβαίωση στο ΙΚΑ??

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Η αδεια σου εχει ηδη ξεκινησει γι"αυτο και υπεθεσα οτι δεν δουλευεις ;)

 

Μπορεις και μετα την γεννα να κανεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας και να τα εισπραξεις ολα μαζι με της λοχειας,αλλιως ας παει ο αντρας σου στο ικα να παρει μια απο τις ετοιμες φορμες εξουσιοδοτησης που εχουν για να κανει εκεινος τα χαρτια για εσενα....

 

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=5

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια σου εχει ηδη ξεκινησει γι"αυτο και υπεθεσα οτι δεν δουλευεις ;)

 

Μπορεις και μετα την γεννα να κανεις τα χαρτια σου για το επιδομα κυοφοριας και να τα εισπραξεις ολα μαζι με της λοχειας,αλλιως ας παει ο αντρας σου στο ικα να παρει μια απο τις ετοιμες φορμες εξουσιοδοτησης που εχουν για να κανει εκεινος τα χαρτια για εσενα....

 

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καλύπτετε τις προϋποθέσεις, έχετε δικαίωμα εντός 6 μηνών από τον τοκετό, να εισπράξετε τα επιδόματα μητρότητας.

 

http://www.ika.gr/gr/infopages/faq/ans.cfm?catid=7&ansid=5

 

 

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου! Να 'σαι καλα!!!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Το επιδομα κυοφοριας-επιδομα λοχειας και συμπληρωματικο επιδομα του ΟΑΕΔ θα ειναι σε συνολο οσο και οι μισθοι 4 μηνων (56 μερες πριν την πητ + 63 μερες μετα = 119 μερες = 4 μηνες)

 

Σοφακι σε ευχαριστω πολυ για τον κοπο να μας ενημερωνεις!διαβασα καπου πως για να υπολογισεις τι θα παρεις απο το επιδομα κυοφοριας και λοχειας διαιρεις το μικτο σου μισθο με το 25 και αυτο που βγαινει με το 2 και μετα πολλαπλασαιζεις επι 56 και επι 63 αντιστοιχα.εγω δουλευω ωρομισθια σε ιδιωτικο σχολειο δηλαδη εχω 8-9 ενσημα το μηνα αρα θα διαιρεσω το μικτο μου μισθο με το 8 ή το 9 κι οχι με το 25 σωστα;;παντως το ικα μου βαζει παραπανω χρηματα απο τον καθαρο μου μισθο στο σχολειο.πως γινεται αυτο;;;εγω περιμενα λιγοτερα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας. Εγω εχω αδεια μητροτητας απο τον οαεδ (τελευταιος μηνας του 6μηνου) και επιστρεφω στην δουλεια. Μολις εμαθα οτι ειμαι και παλι εγκυος. Δικαιουμαι παλι επιδομα τοκετου και λοχειας απο το ικα αλλα και μητροτητας απο τον οαεδ? Και αν ναι ποσα θα παρω? Σιγουρα θα ειναι λιγοτερα απο την πρωτη φορα επειδη θα δουλεψω λιγοτερο( 7 μηνες). Ξερετε να μου απαντησετε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σας. Εγω εχω αδεια μητροτητας απο τον οαεδ (τελευταιος μηνας του 6μηνου) και επιστρεφω στην δουλεια. Μολις εμαθα οτι ειμαι και παλι εγκυος. Δικαιουμαι παλι επιδομα τοκετου και λοχειας απο το ικα αλλα και μητροτητας απο τον οαεδ? Και αν ναι ποσα θα παρω? Σιγουρα θα ειναι λιγοτερα απο την πρωτη φορα επειδη θα δουλεψω λιγοτερο( 7 μηνες). Ξερετε να μου απαντησετε?

 

 

Εφοσον εχεις τα 200 ενσημα που απαιτουνται τα επιδοματα τα παιρνεις κανονικα!

 

Ποσα θα παρεις δεν ξερω γιατι αυτα πανε βαση μικτων,το 6μηνο οπως και τωρα 514 ευρω καθαρα!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι και κατι αλλο που μολις σκεφτηκα. Εγω επιστρεφοντας στην δουλεια θα εχω το μειωμενο ωραριο κατα 2 ωρες την ημερα. Δεν αλλαζει κατι ετσι?

 

 

Οχι,δεν αλλαζει κατι,το παιρνεις κανονικα :P

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημέρα κορίτσια

 

μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα πως θα υπολογίσω αν έχω 200 ένσημα?

 

 

Εχουμε 25 ενσημα τον μηνα που σημαινει 8 μηνες δουλεια (αναλογα φυσικα την απασχοληση)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια

 

μπορεί να μου πει κάποια κοπέλα πως θα υπολογίσω αν έχω 200 ένσημα?

 

Θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ σου. Αν πχ έχεις πητ μάρτιου του '13 τότε από μάρτιου του 11 ως τώρα θα πρέπει να έχεις 200 ένσημα. Ο κάθε μήνας είναι 25 ένσημα.

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

αυτό ισχύει και για τετράωρη απασχόληση?

δουλευω από 6/11 μέχρι 7/12 μετά είχα άδειες απειλούμενης κύησης και τώρα πήρα την άδεια κυοφορίας και μου μειώθηκε το ημερομίσθιο σε σχέση με το ημερομήσθιο που έπαιρνα στις προηγούμενες άδειες

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια καλησπέρα

μπορεί κάποια να μου εξηγήσει τι ακριβώς έχει συμβεί τώρα πια με το επίδομα τοκετού?

εγώ έχω πητ 22/07/13 και θα γεννησω στο μητέρα, τι ακριβώς πρέπει να υπολογίζω ότι δικαιούμαι να πάρω?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες!θα ηθελα τα φωτα σας.κατεθεσα σημερα στο ικα για το επιδομα κυοφοριας.το ποσο που δικαιουμαι ειναι 619 κ κατι για κυοφορια κ 690 και κατι για λοχεια.το ημερομισθιο μου ειναι 11,07 αφου τα μεικτα μου ειναι 586,08.μηπως ξερει καμια σας τι ποσο θα μου συμπληρωσει ο εργοδοτης και πως θα το υπολογισω και επισης τι συμπληρωματικο επιδομα θα παρω απο οαεδ και παλι πως θα το υπολογισω?τελος το εξαμηνο του οαεδ σε τι ποσο ανερχεται?ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Θα γινω κ γω συντομα μαμα!! Θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με τα επιδοματα απο το ΙΚΑ. Απο 21 Μαρτιου ξεκιναει η αδεια των 56 ημερων πριν γεννησω.Φυσικα κ εχω τα 200 ενσημα μεσα στα 2 προηγουμενα χρονια αλλα σημερα μου ειπε ο εργοδοτησ μου οτι δεν θα παρω ολοκληρο το επιδομα (πιο επιδομα ακριβως δεν καταλαβα) γιατι δουλευω σε φροντιστηριο σαν γραμματεας κ το καλοκαιρι για 3 μηνες απολυομαστε κ συνεχιζουμε απο Σεπτεμβριο παλι.Μου ειπε οτι δεν θα το παρω ολοκληρο επειδη βγηκα ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι που μας περασε. Ισχυει αυτο η ειναι παραπληροφορηση??Κ το ποσο αυτου του επιδοματος πριν γεννησω απο τι εξαρταται??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα!Θα γινω κ γω συντομα μαμα!! Θα ηθελα μια διευκρινηση σχετικα με τα επιδοματα απο το ΙΚΑ. Απο 21 Μαρτιου ξεκιναει η αδεια των 56 ημερων πριν γεννησω.Φυσικα κ εχω τα 200 ενσημα μεσα στα 2 προηγουμενα χρονια αλλα σημερα μου ειπε ο εργοδοτησ μου οτι δεν θα παρω ολοκληρο το επιδομα (πιο επιδομα ακριβως δεν καταλαβα) γιατι δουλευω σε φροντιστηριο σαν γραμματεας κ το καλοκαιρι για 3 μηνες απολυομαστε κ συνεχιζουμε απο Σεπτεμβριο παλι.Μου ειπε οτι δεν θα το παρω ολοκληρο επειδη βγηκα ταμειο ανεργιας το καλοκαιρι που μας περασε. Ισχυει αυτο η ειναι παραπληροφορηση??Κ το ποσο αυτου του επιδοματος πριν γεννησω απο τι εξαρταται??

Σήμερα απ΄οτι διαβασα στο μήνυμα σου βγαίνεις σε άδεια από ΙΚΑ. Κοίταξε να ξεκουραστείς όσο μπορείς, εάν πρόκειται για το πρώτο σου παιδάκι και να ευχαριστηθείς ύπνο!!!;)

 

  • Δεν νομίζω να εννοεί κάποιο επίδομα σχετικά με την εγκυμοσύνη σου. Αλλωστε βασική προϋποθεση είναι τα 200 ένσημα για τα 2 επιδόματα μητρότητας του ΙΚΑ, αυτό της κυοφορίας (56 μερες πριν) και αυτό της λοχείας (63μερες μετά).
  • Ο Οαεδ σου δίνει κάποιο επίδομα μητρότητας αν έχει σε ισχύ εργασιακή σχέση όταν γεννάς.

  • Τα παραπάνω επιδόματα μαζί με κάποιο υπόλοιπο του εργοδότη θεωρητικά σου παρέχουν τους 4 μισθούς αν δούλευες κανονικά και δεν έβγαινες σε αδεια (56+63 μερες).
  • Το βοήθημα τοκετού από ΙΚΑ το παίρνει απευθείας η συμβεβλημένη κλινική.
  • Μην ξεχνάς ότι μετά τις 63 μέρες, έχεις δικαίωμα για το επιπλέον 6μηνο άδειας από Οαεδ (πάντα εάν έχεις σε ισχύ ενεργειακή σχέση).
  • Μήπως ο εργοδότης σου εννοεί το επίδομα ανεργίας από ΟΑΕΔ. Κάθε φορά που τελειώνει η σύμβασή σου βγαίνεις σε ταμείο ανεργίας, έτσι; Για πόσο καιρό; Όταν γεννήσεις, η σύμβασή σου θα έχει λήξει;;;
    Έχει ψηφιστεί και ισχύει από 1-1-2013 ο άνεργος να επιδοτείται έως 450 ημερομίσθια εντός της τελευταίας τετραετίας και από 1-1-2014 το όριο θα είναι 400. Δηλαδή πχ εγώ πηρα ταμειο ανεργίας για ένα χρόνο, δηλαδή 300 ημέρες (τον 12ο του 2010 έως 11ο του 2011). Τώρα ξαναδούλεψα κάπου για ορισμένο χρόνο και είχα ένσημα για να ξαναδικαιούμαι ταμείο ανεργίας για 8μήνες στο 2013. Όμως από το 2010 έως και το 2013, έχω ήδη επιδοτηθεί για 300 ημέρες οπότε έχω ακόμη δικαίωμα να επιδοτηθώ για ακόμη 150 ημέρες. Έτσι θα πάρω νέο επίδομα για 6 μήνες και όχι για 8 που ήταν παλιά με βάση τα ένσημα της τελευταίας σύμβασης.

Αυτά, ελπίζω να μην σε ζάλισα :wink: και με το καλό να γεννήσεις!!! :o

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

κοριτσια μου εχω μπει στην 23 εβδομαδα κ σκεφτομαι να σταματησω την δουλεια απο αρχες απριλη ...ειναι μακρυα κ κουραζομαι να πηγενω....εχω λοιπον καποιεσ(λιγες)αποριες...

1 θα παρω 45 ημερες αναρωτικη ξερω οτι τισ 25 θα μου τισ πληρωσει η εταιρια μου κανονικα με τισ αλλεσ τι γινετε??? ποσο θα παρω απο το ικα???περνω 5.61 την ωρα.... τις αναρωτικεσ μετραμε κ τισ αργιες??

2.απο το ικα μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει να παω στις 24 05 για την αδεια τοκετο τι αλλα χαρτια θα πρεπει να κραταω ξερει κανεις???

3.τα λεφτα που θα παρω απο το ικα για τοκετο κ μητροτητα θα ειναι βαση του μισθου μου ή βαση του μισθου που πηρα τον δεκεμβριο εμας στην δουλεια μασ δινουν κ μπονους καθε μηνα κ στο τελικο κραταει το ικα(μισθος κ μπονους)

ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

κοριτσια μου εχω μπει στην 23 εβδομαδα κ σκεφτομαι να σταματησω την δουλεια απο αρχες απριλη ...ειναι μακρυα κ κουραζομαι να πηγενω....εχω λοιπον καποιεσ(λιγες)αποριες...

1 θα παρω 45 ημερες αναρωτικη ξερω οτι τισ 25 θα μου τισ πληρωσει η εταιρια μου κανονικα με τισ αλλεσ τι γινετε??? ποσο θα παρω απο το ικα???περνω 5.61 την ωρα.... τις αναρωτικεσ μετραμε κ τισ αργιες??

2.απο το ικα μου εδωσαν ενα χαρτι που λεει να παω στις 24 05 για την αδεια τοκετο τι αλλα χαρτια θα πρεπει να κραταω ξερει κανεις???

3.τα λεφτα που θα παρω απο το ικα για τοκετο κ μητροτητα θα ειναι βαση του μισθου μου ή βαση του μισθου που πηρα τον δεκεμβριο εμας στην δουλεια μασ δινουν κ μπονους καθε μηνα κ στο τελικο κραταει το ικα(μισθος κ μπονους)

ευχαριστω πολυ!!!!

 

1. Οι αναρρωτικές είναι ημερολογιακές οπότε δεν αφαιρείς σκ και αργίες. Χοντρικά θα πληρωθείς από το ικα περίπου 500 ευρώ για 20 μέρες.

2. Αν από 24/5 ξεκινάει η άδεια κύησης σου τότε θα πας στο ικα με το χαρτί του γιατρού του ικα που αναγράφει την ΠΗΤ και φωτοτυπία της ταυτότητας, το βιβλιάριο σου και φωτοτυπία λογαριασμού τραπέζης που είσαι πρώτη δικαιούχος και φαίνεται το IBAN.

3. Θα πληρωθείς βάση του μισθού σου τον Δεκεμβριο που μας πέρασε. Δεν ξέρω ακριβώς πως δικαιολογεί η εταιρεία σου τα μπονους αλλά φαντάζομαι ότι από τι στιγμή που βγαίνει ενιαία μισθοδοσία, αρά και οι ανάλογες κρατήσεις του ικα, θα πληρωθείς με ανάλογο το ποσό που πληρώθηκες με τα μπόνους. Αν τα έχουν έξτρα και δεν έχεις κρατήσεις από ικα τότε με το βασικο σου χωρίς τα μπόνους.

Καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...