Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς απευθύνεστε στα πεθερικά σας?


mama

Recommended Posts

Αφού νιώθεις τόσο καλά μαζί της γιατί δεν της το λες? Αν πεις και σ'εκείνη αυτά που λες σε μας, αν μη τι άλλο θα την κάνεις να νιώσει πολύ όμορφα!

 

Σα να έχεις δίκιο.... :oops: Είμαι λίγο ντροπιάρα..... :lol:

655157xbu5jsvcab.gif.png.png427837dh1uo378hf.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 399
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χαχαχα!! ρε κοριτσια το ιδιο προβλημα εχω και εγω.

Να τους πω μπαμπα και μαμα....δεν παιζει καν....πιο πιθανο ειναι να τους πω Αρταξερξη και Αρετουσα (και ας μην τους λενε ετσι)

Να τους φωναζω με τα μικρα τους στον ενικο....δεν μου αρεσει γιατι δεν εχουμε τοσο στενες σχεσεις...οχι οτι υπαρχει προβλημα, Απλα δεν εχουμε.

Το κυριε ταδε, μου κανει πολυ ψυχρο....οποτε στεκομαι μπροστα τους και μιλαμε , παντα στον πλυθηντικο!! 4 χρονια τωρα δεν του εχω προσφωνισει ποτε! :roll::wink:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ε ψιτ!καλέ ναι..σε 'σενα μιλάω! :lol: αν είναι στο οπτικό μου πεδίο ή αλλιώς είμαι ικανή να πάω (κατά σύμπτωση πέρναγα μπροστά σου και μου ρθε να σε ρωτήσω...μπλα μπλα μπλα) στο δωμάτιο που είναι :lol::lol::lol: για να μην φωνάξω και κοιμάται το παιδί!απαπαπα!

Οπότε έχουμε συσσωρεύσει όλες τις ερωτήσεις που εχουμε και επιλέγουμε τις στιγμές που κοιμάται το μωρό για να τις κάνουμε τετ α τετ!! :lol:

 

μία φορά την είπα μαμά και κατακοκκίνισα.. :oops: πιστεύω δεν πρέπει να κάνουμε κάτι αν δεν μας βγαίνει γιατί γινόμαστε περισσότερο ρεζίλι αν υποκρινόμαστε και φαίνεται!

Οπότε από την στιγμή που γεννήθηκε ο μικρός μας τους φωνάζουμε(έτσι για να μαθαίνει το παιδί :wink: )παππού, γιαγιά..

τώρα βέβαια θα μου πείτε τί γίνεται στην περίπτωση που τον μπαμπά σου-παππού του τον φωνάζεις μπαμπά ? :?

Ε...καλά τώρα,όχου γλώσσα είναι αυτή και μπερδεύεται :wink:

5qfMp3.pngM5Bvp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σας αναφέρω την κορυφαία προσφώνηση του αδελφού μου προς την πεθερά του, η οποία ήταν μια πολύυυυ καλή γυναίκα, ένας άγγελος και ντροπαλή πολύ (εμ έβρισκε και τα έκανε ο αδελφός μου!) και τη φώναζε "σεξουάλα" :lol:

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν έχουμε καθόλου επαφές..οπότε δεν τους προσφωνώ :? !

 

 

 

τυχερουλα!!!!!!ποσο θα θελα να ειμαι στην θεση σου!!!!!!!

 

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια νιώθω σαν τη μύγα μες στο γάλα :oops::oops::oops::oops: Μόνο εγώ λέω τα πεθερικά μου "μαμά" και "μπαμπά" :?::?:

Σας καταλαβαίνω βέβαια που λέτε ότι μάνα είναι μόνο μία. Κι εγώ πριν γνωρίσω τα πεθερικά μου, θεωρούσα ότι δεν υπήρχε περίπτωση να τους αποκαλέσω ποτέ μαμά και μπαμπά. Όμως, όταν τους γνώρισα, διαπίστωσα ότι θα τους πω και μάλιστα σύντομα!!! Είναι τόσο μα τόσο γλυκοί άνθρωποι, μου φέρονται υπέροχα, νιώθω ότι με αγαπούν, πριν προλάβω να εκφράσω την οποιαδήποτε επιθυμία, τρέχουν να μου την εκπληρώσουν! Το βασικότερο όμως είναι ότι όταν περνούσα τον γολγοθά με τις απανωτές εγχειρήσεις του πατέρα μου, ήταν δίπλα σε μένα και την μαμά μου με τρόπο που μόνο μια άλλη μάνα και ένας άλλος πατέρας στέκεται στο παιδί του. Συμφωνώ λοιπόν ότι μάνα είναι μόνο μία, αλλά πειράζει εγώ να έχω ακόμα μία :?::?::?:

 

ΠΡΟΣΘΕΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΥΓΑ...ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΙ ΜΟΛΙΣ 48 ΧΡΟΝΩΝ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΦΩΝΑΞΕΙΣ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΣΟΥ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΑΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ....

ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΛΑΤΡΕΥΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΑΝΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝΕ ΟΛΑ ΤΑ ΧΑΤΗΡΙΑ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΨΩΝΙΑ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΛΕΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ......ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΟΥΝΕ ΜΑΜΑ ΤΙΣ ΠΕΘΕΡΕΣ...

line_line_typew12_beg_d_typew11_time_1195880400_text_c5dfece1f3f4e520f0e1edf4f1e5ecddedefe9.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμένα αν κα οι σχέσεις μας είναι άριστες δεν μου βγαίνει τίποτα άλλο εκτός απο το Κυρία Τάδε ή Κύριε Τάδε....

Φυσικά το καλύτερο είναι να βρίσκονται εντός του οπτικού μου πεδίου και απλά να τους μιλάω στο πληθυντικό χωρίς προσφωνήσεις!! :D

Έχουν και κάποια ηλικία οι άνθρωποι και δεν νιώθω καλά να τους απευθύνομαι στον ενικό.

Link to comment
Share on other sites

ego tous rotisa eftheos pos theloun na tous fonazo, xekatharizontas vevaia pos den yparhei os epilogi na tous leo mitera i patera dioti den enoiotha aneta me afto. exallou einai kai oi dyo shetika neoi.

etsi, mou apantisan pos tha ithelan na tous fonazo me to mikro tous onoma. me dyo logia, einai kali lysi na tous petas to mpalaki!

Οσο πιο απλα και πιο ειλικρινα .... σε λατρευω μικρη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ego tous rotisa eftheos pos theloun na tous fonazo, xekatharizontas vevaia pos den yparhei os epilogi na tous leo mitera i patera dioti den enoiotha aneta me afto. exallou einai kai oi dyo shetika neoi.

etsi, mou apantisan pos tha ithelan na tous fonazo me to mikro tous onoma. me dyo logia, einai kali lysi na tous petas to mpalaki!

 

και μενα μου ζητησαν να τους λεω με το μικρο τους. Αλλα δεν μπορω. Οποτε ειμαι στην συνταγη που προανεφερα. Παω μπροστα τους και τους μιλαω!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ego tous rotisa eftheos pos theloun na tous fonazo, xekatharizontas vevaia pos den yparhei os epilogi na tous leo mitera i patera dioti den enoiotha aneta me afto. exallou einai kai oi dyo shetika neoi.

etsi, mou apantisan pos tha ithelan na tous fonazo me to mikro tous onoma. me dyo logia, einai kali lysi na tous petas to mpalaki!

 

και μενα μου ζητησαν να τους λεω με το μικρο τους. Αλλα δεν μπορω. Οποτε ειμαι στην συνταγη που προανεφερα. Παω μπροστα τους και τους μιλαω!

και εγω το ιδιο κανω ,μονο που ο πεθερος μου εχει παραπανο γιατι δεν τον λεω μπαμπα.η πεθερα μου εχει πεθανει,αλλα ξαναπαντρευτηκε .

ευτυχως δεν εχει απαιτηση να λεω και τν γυναικα του μαμα :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε ενας μπορει να μιλαει στα πεθερικα του με διαφορετικους τροπους, ο ενας στον πλυθηντικο, ο αλλος στον ενικο, καποιος αλλος να τους λεει μαμα και μπαμπα και καποιος αλλος με το ονομα τους.

Αυτο που μου χτυπησε πολυ ασχημα προσφατα που ειχα ερθει Ελλαδα ηταν αντρας συγγενικου μου προσωπου να λεει στον πεθερο "ναι ρε συ, ελα ρε Κ......."και αλλα τετοια. Δεν ξερω αλλα εμενα δεν μου αρεσε που το ακουγα. Ηταν σαν να τα ισωπεδονε ολα. Δεν λεω πως δεν σεβοταν αλλα μ'αυτες τις εκφρασεις μιλανε με φιλους και συνομιλικους πιστευω.

Εχω αδικο?

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites

Ο καθε ενας μπορει να μιλαει στα πεθερικα του με διαφορετικους τροπους, ο ενας στον πλυθηντικο, ο αλλος στον ενικο, καποιος αλλος να τους λεει μαμα και μπαμπα και καποιος αλλος με το ονομα τους.

Αυτο που μου χτυπησε πολυ ασχημα προσφατα που ειχα ερθει Ελλαδα ηταν αντρας συγγενικου μου προσωπου να λεει στον πεθερο "ναι ρε συ, ελα ρε Κ......."και αλλα τετοια. Δεν ξερω αλλα εμενα δεν μου αρεσε που το ακουγα. Ηταν σαν να τα ισωπεδονε ολα. Δεν λεω πως δεν σεβοταν αλλα μ'αυτες τις εκφρασεις μιλανε με φιλους και συνομιλικους πιστευω.

Εχω αδικο?[/quote

 

εμενα μου αρεσει αυτο που κουω, ειδικα αν η σχεση τους ειναι ουσιαστικη. αλλα ειναι θεμα αντιληψης! δεν μου αρεσει να παιρνω τιποτα σαν αξιωμα. ΑΝτιθετα μου αρεσει να επανεξεταζω τα παντα. Δεν καταλαβαινω λοιπον, γιατι αν ενας γαμπρος με ενα πεθερο ειναι φιλοι, πρεπει ο καθωσπρεπισμος να τους κανονιζει το πως θα μιλανε. Γνωμη μου βεβαια.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η σχεση που εχουν αλλα και η διαφορα της ηλικιας.

 

Εκεινος 30 ο πεθερος 70. Και αμφιβαλλω αν ειναι και ουσιαστικη.

Ειναι συντομο το χρονικο διαστημα. Αν ηταν φιλοι απο πριν αλλαζει το θεμα.

Αλλα αυτοι γνωριστηκαν σαν γαμπρος και πεθερος.

 

Δεν μπορω να μιλησω στη γιαγια μου που ειναι 85 με το ιδιο στυλ που μιλαω με μια φιλη μου.

Μιλαω για εμενα παντα.

 

Don't let fears hold you back from living everyday to your fullest!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ειναι μονο η σχεση που εχουν αλλα και η διαφορα της ηλικιας.

 

Εκεινος 30 ο πεθερος 70. Και αμφιβαλλω αν ειναι και ουσιαστικη.

Ειναι συντομο το χρονικο διαστημα. Αν ηταν φιλοι απο πριν αλλαζει το θεμα.

Αλλα αυτοι γνωριστηκαν σαν γαμπρος και πεθερος.

 

Δεν μπορω να μιλησω στη γιαγια μου που ειναι 85 με το ιδιο στυλ που μιλαω με μια φιλη μου.

Μιλαω για εμενα παντα.

 

Χρυσα μου, γιαυτο σου λεω πως εχει να κανει με το στυλ του καθενος. (οπως ολα τα θεματα). Εγω τον σεβασμο μου δεν το δειχνω απο κει. Αν δεν εχει προβλημα ο πεθερος , ειναι οκ. μου κανει!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που μιλαω στα πεθερικα μου στον πληθυντικο, ουτε τους σεβομαι ουτε τους συμπαθω.Ισα ισα που μιλοντας τους στον πληθυντικο κραταω τις ασφαλεις αποστασεις.

Αλλωστε κι εκεινοι οταν μου μιλανε χρησιμοποιουν το βαφτιστικο μου ονομα, που δεν με λεει με αυτο ΚΑΝΕΙΣ!!!! ο αντρας μου τους εχει πει, οτι πολλες φορες δεν καταλαβαινουμε οτι αναφερονται σε μενα, αλλα εκεινοι επιμενουν να με φωναζουν ετσι. Δεν με ενοχλει το οτι με φωναζουν με το κανονικο μου ονομα, με ενοχλει το οτι το κανουν επιδεικτικα,για να φανουν διαφορετικοι απο τους αλλους και πιθανων αντλουν μια ιδιοτυπη ευχαριστηση θεωροντας οτι εμενα, ισως και να με ενοχλει αυτο,απολαμβανοντας το οτι ισως και να μου τη σπανε!!!

Ο αντρας μου αποκαλει το πατερα μου κυρ.κωστα, αλλα του μιλαει στον ενικο.Το θεμα ειναι οτι επειδη εχουν πολυ καλη σχεση, ποτε δε τους προβληματισε πως θα πουνε ο ενας τον αλλον. Στις ουσιαστικα καλες σχεσεις δε νομιζω οτι τιθεται θεμα προσφωνησης.Ολα ερχονται απο μονα τους απλα.

Οταν παλι τα πραγματα μεταξυ των ανθρωπων ειναι στραβα, γινονται περιπλοκα ολα.Απο το πως θα πεις τον αλλον, μεχρι το πως θα τον φωναξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Απόσταση και πάλι απόσταση....να μην παραγνωριζόμαστε.

Πλυθυντικό και εγώ στα πεθερικά μου πλυθ. και ο άντρας μου στους γονείς μου!

Ε και τώρα πια το παππούς και το γιαγια μας βγάζει απο τη δύσκολη θέση πολλές φορες :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στην πεθερά μου μιλάω συνήθως στον ενικό και τη φωνάζω ... ζουμπουλίτσα...! Έχουμε πάρα πολύ καλή σχέση και είναι το χαϊδευτικό της...! Τον πεθερό μου πάλι θα ήθελα να τον φωνάζω ή Γκαρή ή κυρ-Μέντιο. Αλλά περιορίζομαι στο "πεθερέ". Ξέρω ότι μπορεί να ακούγεται "κάπως" αλλά αφού είναι πεθερός μου γιατί να τον φωνάζω αλλιώς;; Δεν είναι υποτιμητικός τίτλος, βαθμός συγγένειας είναι. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Τον πεθερό μου πάλι θα ήθελα να τον φωνάζω ή Γκαρή ή κυρ-Μέντιο. Αλλά περιορίζομαι στο "πεθερέ". :twisted:

 

 

ελα, πες μας την αληθεια! λες "πεθερε", η παραλειπεις το "πεθ" και ακουγεται μονο το "ε!! ρε..."

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΜΥΓΟΥΛΑ :oops: ΤΟΥΣ ΦΩΝΑΖΩ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΠΑΜΠΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΝΙΩΘΩ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.ΕΧΟΥΜΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΕΣΤΩ.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλα τους μιλάω χωρίς να πω όνομα ή κάτι άλλο. Αν χρειαστεί να φωναξω δε φωναζω απλά μπαίνω στο οπτικό πεδίο τους. Τους μιλάω στον πληθυντικό γιατί ενώ με ξέρουν 13 χρόνια δεν μου έχουν αναφέρει τίποτα!!

Και στην τελική μπαμπα και μαμα έχω και μόνο αυτούς θέλω να αποκαλώ έτσι!!! Δεν είμαι πολύ κακιά;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

η σχέση με τα πεθερικά προ παιδιού (εγγονού για αυτούς) ήταν τυπική και καλή = μακριά και αγαπημένοι, μετά παιδιού (εγγονού) είναι με απίστευτα σκηνικά επίδειξης απο την πλευρά της πεθερούμπας μου ότι ΕΚΕΙΝΗ αγαπάει πιο πολύ το παιδί μου και ΕΚΕΙΝΗ πρέπει να αγαπάει πιο πολύ και ο μικρός :shock::shock:

οπότε όπως καταλαβαίνετε με το ζόρι κρατιέμαι να μην πω το "ψιτ εσύ εκεί...."

κυρία τάδε και κύριε τάδε και πολύ τους είναι

ας όψεται που είναι γονείς του άντρα μου αλλιώς τέτοιοι κομπλεξικοί που είναι δεν θα πέρναγαν το κατόφλι μου :mad::mad::mad:

Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει... .

 

rmEXp3.png cBvXp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καποια στιγμη που βρεθηκα στο διλλημα πως θα τους αποκαλλω μια γυναικα μου ειπε (μπροστα στη πεθερα μου) πτι πρεπει να τη λεω μητερα! Εγω απαντησα "Γιατι? Αφου εχω μητερα!" Στην αρχη τη φωναζα με το μικρο της αλλα την ενοχλουσε οποτε καταληξαμε να τους λεω πεθερο και πεθερα! :wink:

Και τώρα...τι?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...