Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καθαρές παραλίες στην Αθήνα


Recommended Posts

Πρόσφατα μετακόμισαμε στην Πεύκη . Γνωρίζει κανείς σε ποιές ( οικογενειακές ) παραλίες μπορούμε να πάμε εύκολα , γιατί από αυτές τις περιοχές δεν έχω ιδέα . Μου είπαν για Κακιά Θάλασσα στην Κερατέα . Οι διακοπές αργούν και θα θέλαμε να πεταγόμαστε για καμιά βουτιά τα Σαββατοκύριακα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 79
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • balshine

    balshine 6 δημοσιεύσεις

  • mago

    mago 5 δημοσιεύσεις

  • giorgia

    giorgia 4 δημοσιεύσεις

  • Vann

    Vann 4 δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο Σχοινιά, πέρνεις το δρόμο αριστερά από το καράβι, και έχει παραλία χιλιομέτρων με πεύκα, όπου είναι πολύ καλά.

Στο Αυλάκι στην Αγία Μαρίνα επίσης έχει πολύ μεγάλη παραλία οικογενειακή, απλά θα΄χεις το νου σου για τσούχτρες μετά από ημέρες με αέρα.

Στην κακιά θάλασσα είναι ωραία, αλλά δεν είναι μεγάλη παραλία και είναι και αρκετά μακριά.

Φυσικά παντού γίνεται χαμός τα σ+κ.

Εμείς πηγαίναμε νωρίς την Κυριακή το πρωί και φεύγαμε πριν πλακώσει ο πολύς ο κόσμος.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εμείς κάναμε τα πρώτα μας μπάνια για φέτος. Πήγαμε ΠΣΚ σε οργανωμένη παραλία, γιατί είναι μεγάλη εξυπηρέτηση να μην κουβαλάς ομπρέλες ξαπλώστρες κτλ οταν έχει ήδη 1 εκατομ. μπαγκάζια.

 

Το κακό φυσικά είναι οτι για ένα μπάνιο (max 2 ώρες στην παραλία) φεύγουν περίπου 35 ευρώ. Εμεις τουλάχιστον δεν μπορούμε να διαθέτουμε το ποσό αυτό σε καθημερινή βάση.... οπότε πρέπει να βρούμε άλλη λύση....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εμεις προτιμουμε οργανωμενη παραλια με ομπρελες κ ξαπλωστρες. ειναι πολυ πιο βολικο. Το κοστος ειναι βεβαια αρκετο για καθε μερα.. Στο do it στη Βαρκιζα παν 10 ευρω το σετ κ γυρω στα 15 δυο καφεδες κ το τοστ της μικρης. Κ βεβαια ΣΚ οπου κ να πας γινεται χαμος, οποτε μηπως να πηγαινατε πουθενα εκτος??

Link to comment
Share on other sites

καθαρη κ οικογενειακη παραλια εχει στο βαρναβα.Δεν εχει κ τον καλυτερο δρομο (πολλες στροφες..)αλλα εμας μας αρεσει!

tyazp2.png

C9SDp2.png

 

Και το κοριτσακι μας ηρθε στις 10/10/11.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θέλω να πάω την μικρή για μπανάκι κάπου κοντά, για να μπορώ δηλαδή να πάω νωρίς το απόγευμα κ να γυρίσω. Που να πάω όμως για να είναι καλά για το παιδί??

Εχετε καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ αυτό το θέμα πονάει!! κοντά είναι και η Ανάβυσσος, αλλά δοκίμασε να πας το απογευμα και αγνοείται η ώρα που θα φτάσεις, καθως και η ώρα που θα επιστρέψεις!!

πραγματικά είναι ένα θέμα για το που μπορούμε να πάμε με τα πιτσιρίκια μας! Άσε που όλες οι παραλίες της Αττικής είναι μέσα στο κολοβακτηρίδιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξαρτάται που μένεις.

Μπορείς να κάνεις και τον κόπο να πας προς Σούνιο μεριά, είναι καθαρά (ή τουλάχιστον ήταν τότε που πήγαινα πριν 5 χρόνια).

 

Βέβαια, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ μην πας Κυριακή για ευνόητους λόγους.

Αν δεν έρθω σε 5 λεπτά, περίμενε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

entaksei koritsia...to pira to minima!!oloi sxedon symfwnoume sto poso xalia einai oi paralies tis Attikis!!

opote k egw tin piga baby swimming k mexri tis diakopes tha drosizomaste ekei!!

Καλημέρα Γεωργία μου .Που πας το παιδί για baby swimming?? ακούγεται ενδιαφέρον!!

Link to comment
Share on other sites

anagnosti pragmati to Sounio einai wraio...akoma..alla einai ligo makria gia na pas ena apogeuma k na gyriseis..tha itan wraio gia prwines wres..anyway

nancy tin piga molis proxthes sto gorgones k mages!http://www.gorgoneskaimages.gr

einai poly wraios xwros k to euxaristiomaste k oi dyo poly!!

des to site k oti theleis edw eimaste

Link to comment
Share on other sites

anagnosti pragmati to Sounio einai wraio...akoma..alla einai ligo makria gia na pas ena apogeuma k na gyriseis..tha itan wraio gia prwines wres..anyway

nancy tin piga molis proxthes sto gorgones k mages!http://www.gorgoneskaimages.gr

einai poly wraios xwros k to euxaristiomaste k oi dyo poly!!

des to site k oti theleis edw eimaste

 

Α, πολύ όμορφα φαίνεται εκεί στη Γλυφάδα!

Λίγο μακριά είναι για μας, αλλά φαίνεται να αξίζει...

 

Λέει 2 φορές τη βδομάδα, αλλά πόσο κοστίζει ?

Αν δεν έρθω σε 5 λεπτά, περίμενε περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Χριστινάκι.

Εγώ στην ηλικία του μικρού σου και τι δεν έπαιρνα μαζί μου!

Αντιηλιακό, πετσέτα, δεύτερο μαγιό, πάνες, μπουκάλι με νερό για ξέπλυμα (δεν ήθελα με τίποτα να μείνει με την άμμο σε αυαίσθητες περιοχές, εκτός και αν η παραλία είναι δίπλα στο σπίτι σου ούτε με το αλάτι, γιατί την είχε που την είχε μια ευαισθησία-ξηροδερμία), δεύτερη πετσέτα για μετά το ξέπλυμα, κουβαδάκια, το φαγητό της (σε ειδικό ισοθερμικό τσαντάκι, βολεύει απίστευτα!), το νερό της, καπέλο, μπρατσάκια, φουσκωτό παιχνίδι θαλάσσης.

Ναι κι όμως!Μπορείτε να μας φανταστείτε να τα κουβαλάμε;;;Συν φυσικά ομπρέλες, καρέκλες κλπ κλπ.!

Από πέρσυ που ήταν σχεδόν 2, αφαίρεσα ουσιαστικά μόνο τις πάνες, γιατί τις είχε κόψει και από φέτος τη δεύτερη πετσέτα και το μπουκάλι ξεπλύματος καθώς και το φαγητό, παίρνω μόνο κανά φρούτο (συνήθως πάμε μετά τις 17:00).

Όλο και κάτι μπορεί να ξεχνάω...:)

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μπορειτε να μπειτε στο blueflag, οπου εχει πινακα με τις παραλιες με γαλαζια σημαια στην αττικη αλλα και εκτος αττικης. ( οχι οτι λεει και κατι το σπουδαιο η γαλαζια σημαια μιας και οι δειγματοληψιες γινονται Μαρτη- Απριλη οποτε μεχρι το καλοκαιρι, ουουουουουουου φεξε μου και γλιστρησα- αλλα λεμε τωρα)

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Γεια σας! Αναρωτιέμαι αν και που πάτε με τα παιδάκια σας για μπάνιο στην Αθήνα κατά προτίμηση στις κοντινές πλαζ-Άλιμος, Αγ. Κοσμάς, Βουλιαγμένη κλπ. Δεν έχω πάει ποτέ αν και μένω Καλαμάκι αλλά φέτος δεν προβλέπονται μεγάλες διακοπές και δεν αντέχεται έτσι η ζέστη. Έχω μια πιτσιρίκα 4 ετών. Θα ήθελα να μάθω για την καθαριότητα της παραλίας, τις έγκαταστάσεις για παιδάκια και αν η θάλασσα είναι ρηχή ή βαθιά. Ευχαριστώ πόλύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...