Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βάφτιση με 2 ή παραπάνω νονούς


Recommended Posts

Στη βαφτιση που καναμε με τον αντρα μου, εκεινος ειπε το πιστευω, εγω το ονομα, με καθοδηγηση του παπα. Μαζι το λαδωσαμε, μαζι το πηραμε αγκαλια, αν και περισσοτερο ηταν στη δικη μου , και ο αντρας μου το κρατουσε στο γυρο, εγω απλα πηγαινε απο διπλα. Στα χαρτια γραφτηκα εγω ως νονα, γιατι υποτιθεται οτι το σωστο ειναι ο νονος να ειναι του ιδιου φυλου. Και επιπλεον ο πατερ μας ειπε οτι νονος θεωρειται αυτος που το παιρνει αγκαλια μετα τις βουτιτσες, γι αυτο και μου το εδωσε εμενα περισσοτερο. Αλλα ουσιαστικα ολα τα καναμε μαζι και ηταν τελεια!

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 70
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Oταν με τον αντρα μου βαφτισαμε ενα παιδακι ειπαμε μαζι το πιστευω, μαζι το λαδωσαμε και μαζει το πιασαμε με την πετσετουλα οταν βγηκε απο την κολυμπηθρα.

Οταν βαφτισαν την κορη μου δυο νονες, η μια το κρατουσε στην αρχη, μαζι ειπαν το πιστευω, καθε μια ειπε ενα ονομα (εχει δυο ονοματα η κορη μου), μαζι την λαδωσαν και μετα την βαφτιση την κρατησε η αλλη νονα.

Link to comment
Share on other sites

η μικρη μου εχει 2 νονες μια χαρα μπορεις υπογραφουν και οι 2 και ολη την τελετη την κανουν μαζι.θα σας καθοδηγησει ο παπας και η νεοκορη μην εχετε αγχος.

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειχε ο μεγαλος μου δυο νονους, αλλα επειδη ο παπας ηταν λιγο παραδοσιακος (θειος μας) δεν αφησε ολα να γινουν μαζι, δλδ ο ενας ειπε το πιστευω και την κατηχηση και το ονομα, και μετα κρατουσε τη λαμπαδα, και ο αλλος λαδωσε και εκανε τον κυκλο....αλλα μετα μου ειπαν ολοι οτι νονος ειναι αυτος που βαζει το λαδι....βεβαια εμεις δεν τους διαχωριζουμε, αλλα να το προσεξετε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί τελικά να γίνουν 2 άτομα νονές.

επιτρέπεται? έχω ακούσει ναι-όχι...!!!

λένε το Πιστεύω μαζί? λαδώνουν μαζί? το όνομα το φωνάζουν μαζί?

γενικώς τι γίνεται???:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί τελικά να γίνουν 2 άτομα νονές.

επιτρέπεται? έχω ακούσει ναι-όχι...!!!

λένε το Πιστεύω μαζί? λαδώνουν μαζί? το όνομα το φωνάζουν μαζί?

γενικώς τι γίνεται???:P:p:p[/QUOT

 

καλησπερα.νονοι μπορουν να ειναι και 30 ατομα μαζι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αν θελουν η μια ειναι στο πρωτο μυστηριο που ειναι το χρησμα και εκει γινεται η ονοματοδωσια και η αλλη ειναι στο αλλο μυστηριο που ειναι το λαδωμα!!!!!!!!!!!!!αλλιως μπορουν να ειναι και οι δυο μαζι και στα δυο μυστηρια!!!!!η μια θα το κραταει στο πρωτο μυστηρι και η αλλη στο δευτερο μυστηριο πολυ απλα.μην δυσκολευεις την ζωη σου.αλλα καλο θα ηταν να τις κατσεις κατω και τις δυο μαζι να συννενοηθουνε να επιλεξουν αυτες τον τροπο που θα γινουν νονες.αλλωστε ειναι η δικη τους στιγμη και του μωρου κανενος αλλου.αντε με το καλο το παιδακι σας.

Link to comment
Share on other sites

παρακαλω κοριτσακι μου ευχομαι ολα να πανε καλα και να περασετε υπεροχα.εγω με τον αντρα μου βρηκαμε ενα μωρακι μεσα απο εδω και κατα 90 τις εκατο του χρονου να γινουμε νονοι εκεινος θα ειναι στο χρησμα και εγω θα το λαδωσω οποτε καταλαβες πως και ετσι γινεται πολλοι μου ειπαν να το κανουμε μαζι και χρησμα και λαδι αλλα εγω ονειρευομαι να λαδωσω και ο αντρας μου απο παιδι ονειρευεται να πει το πιστευω που το ξερει απεξω.φιλια καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα!!! Οι μέρες για τη βάφτιση του γιού μας και του γαμου μας πλησιάζουν (σε 15 μερες περίοπυ..) και μαζί με αυτές βλέπω να έρχεται και το πρώτο εγκεφαλικό επεισόδιο....μίλησα πριν από λίγο τηλεφωνικά με τον παπά που θα κάνει τα δυο μυστήρια και εκεί που λέγαμε κάποια πράγματα για τα διαδικαστικά κάπως του ανέφερα κάτι για τους δύο νονούς..και με έκανε και πάγωσα..!! Μου είπε οτι δε γίνεται να έχουμε δύο νονούς εκτός και αν έχουμε έγγραφη άδεια από τον αρχιεπίσκοπο!!! Να σημειώσω οτι ζω στην Κρήτη, όπου είναι τόσο σύνηθες να βαφτίζονατι παιδιά με 5 και πάνω νονούς!!! Θα τρελλαθώ!!!Είναι όλα έτοιμα..οι νονοί έχουν ψωνίσει τα βαφτιστικά..οι προσκλήσεις έχουν μοιραστεί...έχει συμβεί σε κάποιον από εσάς κάτι παρόμοιο????

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

βοήθεια βοήθεια βοήθεια.....

Πάνω που είχαμε συμφωνήσει με τον άντρα μου να μας βαφτίσουν τα δίδυμα αγοράκια μας ένα ζευγάρι φίλοι του, το ένα ο άντρας κ το δεύτερο η γυναίκα, ήρθε και μπήχτηκε και ο αδερφός του και μας ζήτησε να βαφτίσει κ αυτός...:evil: ο άντρας μου το χαιβάνι (και κύπριος που το συνΗθίζουν να αλληλοβαφτίζουν μέσα στο σόι, πράγμα που εγώ ποτέ δεν κατανόησα και δεν δέχτηκα κιόλας αλλά ποιός με ρώτησε...τι είμαι η μάνα των παιδιών;:confused:) ντράπηκε να αρνηθεί....και καταλήξαμε με τρείς νονούς....

'εχω σκυλιάσει κατά πρώτον και κατα δέυτερον πελαγώσει διότι άσε που είναι κ δίδυμα, κ με τρείς νονούς τί συμβαίνει διαδικαστικά;;;;

Πώς τα λένε τα πιστεύω κ όλα τα άλλα; έχω φρίξει και περιμένοΥν απο μένα να τους πώ τι θα κάνουν γιατί είναι κύπριοι όλοι και η βάφτιση θα γίνει ελλάδα......

Εγώ πάντως το χέρι του αδερφού του δεν σκύβω να το φιλήσω ύστερα από το χουνερι που μου κάνανε οι δυο τους...δε μου φτάνανε οι κουμπάροι αμφιθέατρο στο γάμο...τώρα έχουμε και αμφιθέατρο νονούς....σιγά τη δυναστεία @#$%%^&* αυτά μας φάγανε...

ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ:cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι όπως τα περιγράφεις, λογικά το ένα παιδί θα έχει 2 νονούς...

Δηλαδή στο ένα θα γίνουν τα διαδικαστικά με τον ένα νονό και στο άλλο παιδάκι θα πούνε το Πιστεύω και οι δύο μαζί και θα το λαδώσουν και οι δύο!!!

Και στην Ελλάδα συνηθίζεται το φαινόμενο οι συγγενείς να βαφτίζουν μεταξύ τους, μιας και ο νονός είναι είδος προς εξαφάνιση...:rolleyes:

Φαντάζομαι όμως αυτό που σε πείραξε ειναι οτι δε σε ρώτησαν... Αυτό είναι το απαράδεκτο απο τη μεριά τους...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλή μου Μιννι,

ετσι όπως τα λές είναι, ο θείος τους θα είναι μπαλαντέρ και στους δυο μου γιούς...κ εγώ φαντάζομαι ότι τα "λόγια" θα τα πεί ο....μπαλαντέρ μαζί με το νονό και μετά μαζί με τη νονά....όμως ποιός θα παραλάβει το παιδί απο τον πάτερ? ποιός θα το κα΄νει γύρω γύρω?

Κ φυσικά ενοχλήθηκα που δεν με υπολογίσανε...γιατί γλυκειά μου, με ρωτήσανε ευθέως και είπα όχι....κ είπα ξεκάθαρα ότι δεν θέλω νονούς συγγενείς....αλλα....ΓΕΙΩΣΗ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΜΕ ΚΑΪΡΟ....και με το γαμο το ιδιο μου εκανε κ εγινα κουλουβαχατο με την κολλητη μου...ειμαι πυρ και μανια...

Κ επαναλαμβάνω....πως στο διατανο θα αποφυγω να του φιλησω και το χέρι????

ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΙΚΟΤΕΡΟ

Η πεθερα μου προσπαθει να μου μπηξει και τη γυναικα του αδερφου για νονα....δε γίνεται λέει μονος αριθμος νονοι...στην ελλάδα γίνεται της λέω....γκρρρρρρρρρρρρρρ....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Link to comment
Share on other sites

Το ένα παιδάκι θα βαφτίσει ο θείος, όχι και τα δύο...

Το παιδάκι το κρατάει ο ένας νονός στή περιφορά και ο άλλος κρατάει τη λαμπάδα... Το χέρι αναγκαστικά θα το φιλήσεις...

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...οταν βαφτισαμε εγω και ο αντρας μου το μωρακι της κολλητης μου ειπαμε μαζι το ΠΙΣΤΕΥΩ,βαλαμε και οι δυο λαδι αλλα στα χαρτια δηλωθηκε ενας νονος,εγω.Αυτο εγινε πριν 2 χρονια.Στις 28/09 βαφτισα το γιο μου, ειχαμε δυο νονους αλλα μονο ενας συμμετειχε ενεργα κι αυτο λογω παπα...Οποτε εξαρταται απο τον πατερ, το μονο σιγουρο ειναι οτι δηλωνεται ενας παπας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...οταν βαφτισαμε εγω και ο αντρας μου το μωρακι της κολλητης μου ειπαμε μαζι το ΠΙΣΤΕΥΩ,βαλαμε και οι δυο λαδι αλλα στα χαρτια δηλωθηκε ενας νονος,εγω.Αυτο εγινε πριν 2 χρονια.Στις 28/09 βαφτισα το γιο μου, ειχαμε δυο νονους αλλα μονο ενας συμμετειχε ενεργα κι αυτο λογω παπα...Οποτε εξαρταται απο τον πατερ, το μονο σιγουρο ειναι οτι δηλωνεται ενας παπας.

 

Γρηγορία μου και δέκα παππάδες να είναι δε με νοιάζει.....κ εγώ ξέρω ότι μαζί λένε το πιστεύω οι νονοι. Άρα από ότι κατάλαβα εξαρτάται από τον πάτερ. Θα το ερευνήσω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ένα παιδάκι θα βαφτίσει ο θείος, όχι και τα δύο...

Το παιδάκι το κρατάει ο ένας νονός στή περιφορά και ο άλλος κρατάει τη λαμπάδα... Το χέρι αναγκαστικά θα το φιλήσεις...

 

Καλά από ότι διάβασα έχει εναλλακτικές και εξαρτάται από τον πάτερ...χέρι δε φιλάω πάντως εκτός και τον δαγκώσω....

Link to comment
Share on other sites

Καλά από ότι διάβασα έχει εναλλακτικές και εξαρτάται από τον πάτερ...χέρι δε φιλάω πάντως εκτός και τον δαγκώσω....

 

Σε οτι αφορα τα διαδικαστικα: τον γιο μου που ηταν δυο οι νονες τα εκαναν ολες μαζι.. δηλ. μαζι το πιστευω μαζι το λαδι κλπ κλπ .. θα σας τα πει και ο παπας.... σε εσας που ειναι δυο τα μωρα και τρεις οι νονοι θα πρεπει να καταληξετε κατ' αρχας ποιος θα βαπτισει ποιο μωρο... μπορει π.χ. αφου ειναι 2 τα μωρα να βαπτισει το ζευγαρι το ενα και ο αδελφος /θειος το αλλο.... αυτο ειναι δικο σας θεμα.

 

Σε οτι αφορα την βαπτιση: δεν καταλαβαινω το μενος σου για τον μελλοντικο νονο.. εαν θα επρεπε να εισαι τσαντισμενη θα επρεπε να εισαι με τον αντρα σου.... το να σου ζητα καποιος να βαπτισει το παιδι σου ειναι τιμη.. αυτος ο ανθρωπος θα ειναι ο πνευματικος πατερας του παιδιου σου.. εαν τα συναισθηματα σου προς αυτον ειναι να του δαγκωσεις το χερι νομιζω οτι θα πρεπει να αναθεωρησεις το μυστηριο της βαπτισης γιατι ολα αυτα που γραφεις δεν συναδουν με τιποτε με το μυστηριο της βαπτισης που τα μωρακια καλουνται να ασπαστουν τον χριστιανισμο...

 

εαν ο αντρας σου σε παρακαμπτει σε τετοια σοβαρα θεματα και δινει τον λογο του καπου δεν σου φταιει σε τιποτε αυτος ο καποιος... και εμενα εαν η αδελφη μου π.χ. ηθελε να βαπτισει το παιδι μου ποιο πιθανο ηταν να μου το προτεινε σε εμενα και αφου το συζητουσα με τον αντρα μου θα της απαντουσα... τωρα εαν εγω δεσμευομουν απο πριν χωρις να ρωτησω κανεναν δεν θα μου εφταιγε σε τιποτε να την βριζει ο αντρας μου μετα...

 

καταλαβαινω οτι αναλογα θεματα ειχες και στον γαμο σου απο αυτα που γραφεις.. εαν ο συζυγος σου ομως δεν εχει καταλαβει οτι για καποια θεματα αποφασιζει το ζευγαρι δεν σου φταιει σε τιποτε ο περιγυρος... απο εκει και περα το θεωρω πιο "ηθικο" να πεις στον αδελφο/θειο οτι υπηρξε μια κακη συνεννοηση και τα παιδια εχουν νονους, οποτε ευχαριστουμε αλλα δεν θα παρουμε" παρα να σκεφτεσαι να πας σε ενα μυστηριο με αυτη την ψυχολογια και να λες αυτα τα λογια.. δηλ. με το οτι δεν θα του φιλησεις το χερι δηλωνεις οτι δεν τον αναγνωριζεις και δεν τον σεβεσαι ως νονο, .... συγνωμη εαν τα λεω λιγο σκληρα αλλα εγω ετσι το βλεπω....

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι αφορα τα διαδικαστικα: τον γιο μου που ηταν δυο οι νονες τα εκαναν ολες μαζι.. δηλ. μαζι το πιστευω μαζι το λαδι κλπ κλπ .. θα σας τα πει και ο παπας.... σε εσας που ειναι δυο τα μωρα και τρεις οι νονοι θα πρεπει να καταληξετε κατ' αρχας ποιος θα βαπτισει ποιο μωρο... μπορει π.χ. αφου ειναι 2 τα μωρα να βαπτισει το ζευγαρι το ενα και ο αδελφος /θειος το αλλο.... αυτο ειναι δικο σας θεμα.

 

Σε οτι αφορα την βαπτιση: δεν καταλαβαινω το μενος σου για τον μελλοντικο νονο.. εαν θα επρεπε να εισαι τσαντισμενη θα επρεπε να εισαι με τον αντρα σου.... το να σου ζητα καποιος να βαπτισει το παιδι σου ειναι τιμη.. αυτος ο ανθρωπος θα ειναι ο πνευματικος πατερας του παιδιου σου.. εαν τα συναισθηματα σου προς αυτον ειναι να του δαγκωσεις το χερι νομιζω οτι θα πρεπει να αναθεωρησεις το μυστηριο της βαπτισης γιατι ολα αυτα που γραφεις δεν συναδουν με τιποτε με το μυστηριο της βαπτισης που τα μωρακια καλουνται να ασπαστουν τον χριστιανισμο...

 

εαν ο αντρας σου σε παρακαμπτει σε τετοια σοβαρα θεματα και δινει τον λογο του καπου δεν σου φταιει σε τιποτε αυτος ο καποιος... και εμενα εαν η αδελφη μου π.χ. ηθελε να βαπτισει το παιδι μου ποιο πιθανο ηταν να μου το προτεινε σε εμενα και αφου το συζητουσα με τον αντρα μου θα της απαντουσα... τωρα εαν εγω δεσμευομουν απο πριν χωρις να ρωτησω κανεναν δεν θα μου εφταιγε σε τιποτε να την βριζει ο αντρας μου μετα...

 

καταλαβαινω οτι αναλογα θεματα ειχες και στον γαμο σου απο αυτα που γραφεις.. εαν ο συζυγος σου ομως δεν εχει καταλαβει οτι για καποια θεματα αποφασιζει το ζευγαρι δεν σου φταιει σε τιποτε ο περιγυρος... απο εκει και περα το θεωρω πιο "ηθικο" να πεις στον αδελφο/θειο οτι υπηρξε μια κακη συνεννοηση και τα παιδια εχουν νονους, οποτε ευχαριστουμε αλλα δεν θα παρουμε" παρα να σκεφτεσαι να πας σε ενα μυστηριο με αυτη την ψυχολογια και να λες αυτα τα λογια.. δηλ. με το οτι δεν θα του φιλησεις το χερι δηλωνεις οτι δεν τον αναγνωριζεις και δεν τον σεβεσαι ως νονο, .... συγνωμη εαν τα λεω λιγο σκληρα αλλα εγω ετσι το βλεπω....

 

Δεν αμφιβαλλω οτι θα βρεθει λύση.:(

Οτι δεν τον σέβομαι είναι προφανές και δεδομένου ότι θα είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού μου, αυτό με εξοργίζει. Η βάπτιση δεν είναι ένα θέμα που το πάιρνω ελαφρά, κι ας αστειεύομαι.

Φυσικά έχουμε τσακωθεί άσχημα με τον άντρα μου για το γεγονός οτι με παρέκαμψε.

Και την "παρεξήγηση" δεν έχω καμιά δουλειά να τη λύσω εγώ. Φυσικά, θα φανώ σκύλα. Ο άντρας μου μου πρότεινε να το κάνει, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου το γεγονός ότι με έφερε στη δύσκολη θέση να φανεί ότι τον αναγκάζω να πάρει το λόγο του πίσω....

Όπως καταλαβαίνεις, στην προκειμένη περίπτωση, το θέμα είναι να μη γίνει η ζημιά. Δέν πρόκειται για ένα άνθρωπο που άν επιλέξω δεν θα τον ξαναδώ....

Άρα, θα προτιμούσα να μην έκρινες τόσο εύκολα το "μ'ενος" μου.

Ναί, έιναι ένας άνθρωπος τεμπέλης, παρτάκιας και άλλα πολλά τα οποία δεν ενδιαφέρουν.

Φυσικά όμως, δεν δικαιολογώ και να με παραβλέπουν...προσπαθώ να το αλλάξω με άλλον τρόπο, διότι έχει γίνει και το καραγκιοζιλίκι να μας προτείνει να του βαφτίσουμε και εμείς.....αλληλοβαφτίσια....λες και δεν έχουμε φίλους, γνωστούς....τελος πάντωςν, δικό μου κόλλημα.

 

Και άν εσύ καλή μου(και δεν το λεώ ειρωνικά, γιατί για να κάνεις τον κόπο να ασχοληθείς με το πρόβλημά μου, σίγουρα σε ενδιαφέρει να δώσεις μιά άποψη κ ίσως λύση:P) είσαι τόσο μεγαλόψυχη να σου βαφτίζει κάποιος που δεν εκτιμάς για να κάνεις χατήρι...εγώ πάλι το φυσάω και δεν κρυώνει...και φυσικά το έχω υπερσυζητήσει με τον άντρα μου. Και φυσικά παραδέχτηκε οτι έπρεπε να το συζητήσει όπως το συζήτησα κ ε΄γω για την επιλογή μου σε νονούς. Αλλά όταν είσαι στο νεογνολογικό στην εντατική και βλέπεις τα μωρά σου καλωδιωμένα στη θερμοκοιτίδα και ο άλλος σου πεί" μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε" κάνεις κ βλακείες..

 

Υποθέτω εγκλωβίστηκα σε μιά ξένη απόφαση....

 

Όσο για το αν δικαιούμαι να τον "βρίζω" , σε καλώ να διαβάσεις τις προηγούμενες καταχωρήσεις μου. Μου το πρότεινε ευθέως ο θείος( βασικά δήλωσε ότι θα βαφτίσει το πρώτο ενώπιόν μου και ενώπιον όλου του σογιού σε οικογενειακή συνεστίαση, λες και θα γεννήσω τίποτα κουτάβια και έκλεισε το πρώτο αν είναι αρσενικό να το κάνει φύλακα...), όπως προανέφερα, και του έιπα μπροστά σε όλους ότι δεν θέλω συγγενείς. Όπως καταλαβαίνεις, δικαιούμαι να τον βρίζω όσο θέλω. Με αγνόησε και αυτός.

 

Και για να κλείσουμε το θέμα του αν με ενοχλεί ή δεν με ενοχλέι, τό πω΄ς θα πάω στην εκκλησία με τέτοια ψυχολογία και το αν είμαι καλή χριστιανή κλπ.

Χαίρομαι για τη βάφτιση των παιδιών μου γιατί θα είναι η μέρα τους. Αλλά τόσο large δεν είμαι. Ας βαφτιστούν κ ας είναι με όποιον να΄ναι; :confused:Και ξέρω, δεν είναι καθόλου χριστιανικό. Τί να κάνουμε, όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας...υποθέτω...

Λύπηρό; Εγώ λυπάμαι περισσότερο για τις κακές συνήθειες που θα ξεσηκώσουν τα παιδιά μου συναναστρεφόμενα πέραν του δέοντος κατά την προσωπική μου άποψη έναν άνθρωπο που στα 36 του τη βγα΄ζει στον καναπέ 99% του χρόνου του, διότι δεν δουλεύει, και βλέπει κινούμενα σχέδια παραπονούμενος για το ότι θα πρέπει να καθαρίσει τον κήπο του, του χρόνου το καλοκαίρι....:shock:

Για την ψυχολογία μου και τη στάση μου...δεν ξέρω. Έψαξα πολύ μέσα μου να βρώ κάτι να με καλμάρει και να αντισταθμίσει τα αρνητικά συναισθήματα που έχω για τόν άνθρωπο αυτόν. ΔΥστυχώς, τίποτα δεν είχε αρκετό βάρος...

Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις έτσι εκτενώς...μακάρι να μπορούσα (ή να μπορέσω) να βρώ κάτι να το πάρω ελαφρύτερα ή να το τερματίσω χωρίς τύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβαλλω οτι θα βρεθει λύση.:(

Οτι δεν τον σέβομαι είναι προφανές και δεδομένου ότι θα είναι πνευματικός πατέρας του παιδιού μου, αυτό με εξοργίζει. Η βάπτιση δεν είναι ένα θέμα που το πάιρνω ελαφρά, κι ας αστειεύομαι.

Φυσικά έχουμε τσακωθεί άσχημα με τον άντρα μου για το γεγονός οτι με παρέκαμψε.

Και την "παρεξήγηση" δεν έχω καμιά δουλειά να τη λύσω εγώ. Φυσικά, θα φανώ σκύλα. Ο άντρας μου μου πρότεινε να το κάνει, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου το γεγονός ότι με έφερε στη δύσκολη θέση να φανεί ότι τον αναγκάζω να πάρει το λόγο του πίσω....

Όπως καταλαβαίνεις, στην προκειμένη περίπτωση, το θέμα είναι να μη γίνει η ζημιά. Δέν πρόκειται για ένα άνθρωπο που άν επιλέξω δεν θα τον ξαναδώ....

Άρα, θα προτιμούσα να μην έκρινες τόσο εύκολα το "μ'ενος" μου.

Ναί, έιναι ένας άνθρωπος τεμπέλης, παρτάκιας και άλλα πολλά τα οποία δεν ενδιαφέρουν.

Φυσικά όμως, δεν δικαιολογώ και να με παραβλέπουν...προσπαθώ να το αλλάξω με άλλον τρόπο, διότι έχει γίνει και το καραγκιοζιλίκι να μας προτείνει να του βαφτίσουμε και εμείς.....αλληλοβαφτίσια....λες και δεν έχουμε φίλους, γνωστούς....τελος πάντωςν, δικό μου κόλλημα.

 

Και άν εσύ καλή μου(και δεν το λεώ ειρωνικά, γιατί για να κάνεις τον κόπο να ασχοληθείς με το πρόβλημά μου, σίγουρα σε ενδιαφέρει να δώσεις μιά άποψη κ ίσως λύση:P) είσαι τόσο μεγαλόψυχη να σου βαφτίζει κάποιος που δεν εκτιμάς για να κάνεις χατήρι...εγώ πάλι το φυσάω και δεν κρυώνει...και φυσικά το έχω υπερσυζητήσει με τον άντρα μου. Και φυσικά παραδέχτηκε οτι έπρεπε να το συζητήσει όπως το συζήτησα κ ε΄γω για την επιλογή μου σε νονούς. Αλλά όταν είσαι στο νεογνολογικό στην εντατική και βλέπεις τα μωρά σου καλωδιωμένα στη θερμοκοιτίδα και ο άλλος σου πεί" μην ανησυχείς όλα καλά θα πάνε" κάνεις κ βλακείες..

 

Υποθέτω εγκλωβίστηκα σε μιά ξένη απόφαση....

 

Όσο για το αν δικαιούμαι να τον "βρίζω" , σε καλώ να διαβάσεις τις προηγούμενες καταχωρήσεις μου. Μου το πρότεινε ευθέως ο θείος( βασικά δήλωσε ότι θα βαφτίσει το πρώτο ενώπιόν μου και ενώπιον όλου του σογιού σε οικογενειακή συνεστίαση, λες και θα γεννήσω τίποτα κουτάβια και έκλεισε το πρώτο αν είναι αρσενικό να το κάνει φύλακα...), όπως προανέφερα, και του έιπα μπροστά σε όλους ότι δεν θέλω συγγενείς. Όπως καταλαβαίνεις, δικαιούμαι να τον βρίζω όσο θέλω. Με αγνόησε και αυτός.

 

Και για να κλείσουμε το θέμα του αν με ενοχλεί ή δεν με ενοχλέι, τό πω΄ς θα πάω στην εκκλησία με τέτοια ψυχολογία και το αν είμαι καλή χριστιανή κλπ.

Χαίρομαι για τη βάφτιση των παιδιών μου γιατί θα είναι η μέρα τους. Αλλά τόσο large δεν είμαι. Ας βαφτιστούν κ ας είναι με όποιον να΄ναι; :confused:Και ξέρω, δεν είναι καθόλου χριστιανικό. Τί να κάνουμε, όλοι έχουμε τις αδυναμίες μας...υποθέτω...

Λύπηρό; Εγώ λυπάμαι περισσότερο για τις κακές συνήθειες που θα ξεσηκώσουν τα παιδιά μου συναναστρεφόμενα πέραν του δέοντος κατά την προσωπική μου άποψη έναν άνθρωπο που στα 36 του τη βγα΄ζει στον καναπέ 99% του χρόνου του, διότι δεν δουλεύει, και βλέπει κινούμενα σχέδια παραπονούμενος για το ότι θα πρέπει να καθαρίσει τον κήπο του, του χρόνου το καλοκαίρι....:shock:

Για την ψυχολογία μου και τη στάση μου...δεν ξέρω. Έψαξα πολύ μέσα μου να βρώ κάτι να με καλμάρει και να αντισταθμίσει τα αρνητικά συναισθήματα που έχω για τόν άνθρωπο αυτόν. ΔΥστυχώς, τίποτα δεν είχε αρκετό βάρος...

Ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να μου απαντήσεις έτσι εκτενώς...μακάρι να μπορούσα (ή να μπορέσω) να βρώ κάτι να το πάρω ελαφρύτερα ή να το τερματίσω χωρίς τύψεις.

 

Εγώ και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορείτε να αρνηθείτε??? γιατί να φανείς εσύ κακιά??? ο άντρας σου κανόνισε κάτι χωρίς να σε ρωτήσει, κάλλιστα μπορεί να του πει κάτι του στυλ: "θέλω πολύ να είσαι και εσυ νονός αλλά επειδή την κουμπαριά την είχαμε "κλείσει" με το ζευγάρι, δεν μπορούμε τώρα να τους πούμε ότι θα υπάρξει και άλλος νονός (και από ότι καταλαβαίνω θα μπει σφήνα στο τέλος και η σύζυγός του) γιατί μπορεί να παρεξηγηθούν οι άνθρωποι" ..... ενημερωτικά φίλη μου που είχε κανονίσει να βαπτίσει ένα παιδάκι όταν την ρώτησαν οι γονείς εάν έχει πρόβλημα να είναι και άλλος νονός ένας άσχετος τους είπε ότι το παιδί ήθελε να το βαπτίσει μόνη της, εάν το ζευγάρι ήθελε, χωρίς καμία παρεξήγηση, μπορούσε να το βαπτίσει ο άλλος ενδιαφερόμενος, δεν είχε πρόβλημα (άσχετα εάν την πείραξε, τελικά το ζευγάρι έμεινε στην αρχική επιλογή της φίλης μου).... τι προτιμάς? να στραβώσει λίγο ο αδελφός / θείος ή το παιδί/ιά σου τώρα ή να έχουν για πάντα ένα νονό που σε καμία περίπτωση δεν τον θεωρείς ικανό για πνευματικό πατέρα??? εφόσον ο άνθρωπος είναι αυτός που είναι καλύτερα να του πείτε ότι δεν θέλετε να παρεξηγηθείτε με τους ανθρώπους που έχετε "κλείσει" για νονούς, να τον ευχαριστήσετε για την προτίμηση και άμα παρεξηγηθεί δεν νομίζω ότι θα στενοχωρηθεί και κανένας :-P:-P μην κάνεις την ζωή σου δύσκολη!! ας παρεξηγηθούν λίγο θα τους περάσει... εγώ αυτό θα έκανα πάντως από να τον "φορτωθώ" ως νονό για μία ζωή....

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ 100% με την Elenip - εφόσον ο άντρας σου είναι διατεθειμένος να πάρει την πρόταση της κουμπαριάς πίσω, γιατί να μην το κάνει και να τελειώνει το θέμα; Κάθεσαι και σκας χωρίς λόγο. ΟΚ με τον άντρα σου μπορείς να είσαι θυμωμένη (αν και δεν είμαι σίγουρη τι ακριβώς του καταλογίζεις, τα έθιμά του κάνει, δεν φταίει αυτός που είναι Κύπριος). Όπως και να'χει αφού δεν είσαι ικανοποιημένη με το θέμα του νονού, καλό είναι να δώσεις λύση.

 

Όσον αφορά στο Πιστεύω και στα λόγια γενικά, τα λένε όλοι οι νονοί μαζί. Λαδώνουν όλοι, γύρω από την κολυμπήθρα γυρίζουν όλοι, το παιδί το κρατάει ένας και μπορεί να είναι πάντα ο ίδιος. Φιλάς το χέρι του νονού που σου παραδίδει το παιδί, όχι όλων των νονών.

 

Σύμφωνα με το ελληνορθόδοξο τυπικό, νονός είναι πάντα μόνο ένας, ο δεύτερος ή τρίτος νονός έχουν ρόλο βοηθητικό.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ με τους προλαλλήσαντες,

nikaki αφου δεν θέλεις με τίποτα τον κουνιάδο σου για νονό απλως βρες εναν τρόπο και πες του το! Στο κάτω κάτω είναι πολύ σημαντική η επιλογή του πνευματικου πατέρα των παιδιών σου!!

foxfoxsbu20130611_-31_our+baby+is.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...