Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΡΙΠΛΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΡΟΤΣΙΟΥ-ΠΟΛΥΚΑΡΟΤΣΙ


Recommended Posts

Ψάχνοντας για καρότσι έχουμε μπερδευτεί πολύ..

Πείτε μου σας παρακαλώ όσοι πήρατε τριπλό(καρότσι-πορτ μπεμπε-καθισματάκι) ποιο πήρατε και αν σας βόλεψε.

Το κόστος είναι αρκετά υψηλό σε σχέση με ένα απλό καρότσι,τα βγάζει τελικά τα λεφτά του?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το καροτσι και το καθισματακι αυτοκινητου θα το χρειαστεις σιγουρα, εμεις πειραμε το τριπλο καροτσι της chicco και η διαφορα στην τιμη μαζι με το πορτ-μπεμπε ηταν 70€ παραπανω...το πορτ-μπεμπε το χρεισιμοποιησαμε αρκετα οταν βγαιναμε εξω γιατι ηταν χειμωνας και εκει μεσα ηταν πιο ζεστα απο το να ηταν στο καροτσι, προσαρμοζοταν ευκολα και γρηγορα...επισης οταν πηγαιναμε σε φιλικα η συγγενικα σπιτια τον βαζαμε και κοιμοταν εκει...δεν ειχε κανενα προβλημα.

η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι για πολυ καιρο (εως 2-2,5 μηνων) αλλα πιστευω οτι τα αξιζει τα λεφτα του!

as1cCp90g411210MDAwNTExMWR8MDAwMTg3MGR8T3VyIGxpdHRsZSBwcmluY2UgaXM.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς έχουμε το τρίο της Chicco.

Το πορτ μπεμπέ είναι το κρεβάτι του μπέμπη. Δεν έχω καλαθούνα. Το πορτ μπεμπέ έχει ανάκλιση, σύστημα αερισμού και επιπλέον προσαρμόζεται στο καρότσι όπου κουνάς το μωρό μέχρι να το πάρει ο ύπνος. Γενικά το βρίσκω πιο βολικό από την καλαθούνα. Δεν θα μας χωράει όμως για πολύ ακόμα! Τέλος του μήνα βλέπω να αναγκάζομαι να τον κοιμίζω στο κρεβατάκι του. :wink:

Με το καθισματάκι αυτοκινήτου είχα ένα θέμα: ο μπέμπης μου φαινόταν πολύ στριμωγμένος, καμπουριασμένος. Το λάθος όμως ήταν δικό μου, γιατί δεν διάβασα τις οδηγίες χρήσης, αλλά στηρίχτηκα στις οδηγίες μιας φίλης μου που είχε το ίδιο. Όταν τελικά διάβασα το φυλλάδιο έφριξα! Μου τα είχε πει όλα λάθος!!!Όπότε μια χαρα και το καθισματάκι.

Για το καρότσι δεν ξέρω ακόμα! :cool:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Αχ, μπράβο που ανοίξατε το θέμα γιατί χτες μια βόλτα που πήγα με τον άντρα μου να πάρουμε μια ιδέα για καροτσάκια, είδα και εγώ το τριο της chicco και αναρωτιόμουν αν όντως είναι καλό.

Από ότι διαβάζω τα αξίζει τα λεφτά του, γιατί όντως δεν είναι και το πιο φθηνό που υπάρχει. Μάλλον και εμάς για chicco μας βλέπω!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

 

Σκέφτομαι οτι έτσι κι αλλιώς θα ακολουθήσει (πρώτα ο θεός) κι άλλο παιδάκι οπότε θα τα βγάλει τα λεφτά του που λένε.Βασικά αν έβρισκα κάποιον να μας δανείσει το καθισματάκι 0-13 θα έπαιρνα μόνο το καρότσι.

Κι εμείς για το Chicco ξεκινήσαμε αλλα τώρα λέμε για Peg Perego,αν και η διαφορά είναι 200 ευρώ! :shock:

 

Νίκη το πορτ μπεμπε το χρησιμοποιήσατε στο αυτοκίνητο?Αυτοί οι ιμάντες που λένε βολεύουν για το μωρό?Το καθισματάκι αυτοκινήτου το χρησιμοποιήσατε σαν καρότσι ή ρηλάξ?Στο αυτοκίνητο πήρατε καποια από τις βάσεις?Και μέχρι πόσο μηνών κάθεται εκεί η μικρή?(πολλές ερωτήσεις ε?)

 

μικρέ πρίγκηπα έχεις δίκιο οτι για το πορτ μπεμπε είναι μικρή η διαφορά.Βγαίνει 680 ευρώ με καρότσι-καθισματάκι και 750 ευρώ μαζί με πορτ μπεμπε και τσάντα.

 

Και κάτι τελευταίο,θα μπορώ να πηγαίνω το μωρό βόλτα στο πορτ μπεμπε ή θα σκάσει καλοκαιριάτικα?Πολύ κλειστό μου φάνηκε..

 

Αχ κορίτσια ξεμπερδέψτε με..

Link to comment
Share on other sites

Gerakina εμείς πήραμε το Inglesina Zippy system ενώ πήγαιναμε για το chicco αλλά με κέρδισε το Inglesina γιατί μου φάνηκε πολύ ποιο ελαφρύ και εύκολο να το χειριστώ και γιατί στην τιμή του έδινε και την τσάντα ασορτι και μας βγήκε 780 ευρώ,αλλά όταν είδα οτι καρότσι 370,καθισματάκι 170+50 βάση και καλαθούνα 130 +40 βάση για καλαθούνα μου βγαίνουν 760ευρώ 20 ευρώ λιγότερα ε είπα ας τα πάρω όλα μαζί σαν σύνολο για να κουμπώνουν στο σκελετό. Την καλαθούνα την σκέφτηκα γιατί μετακομίζω στην πόλη μου πάλι πίσω Θεσσαλονίκη και σκέφτηκα υγρασία,κρύο τσουχτερό κτλπ και για να κοιμάται εκεί όταν την μεταφέρω από το σπίτι μου στο σπίτι της μαμάς ή σε φίλους μας! Δεν ξέρω αν σε βοήθησα ή αν σε μπέρδεψα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το δικό μας έβγαλε τα λεφτά του με το παραπάνω. Ειδικά το πορτ μπεμπε το χρησιμοποιούσαμε μέχρι 6 μηνών παντού. Σε επισκέψεις, σε βόλτες, στο αυτοκίνητο με τους ιμάντες (είναι λίγο άβολο για εσένα σε σχέση με το καθισματάκι αλλά το παιδί αντέχει περισσότερο στη διαδρομη, γιατί είναι πιο βολικά). Κοιμόταν σε αυτό, όταν είχε κολικούς και του άρεσε να τον κουνάμε κλπ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εχθές η κουνιάδα μου μας έδωσε καλαθούνα,θα πάρουμε και μια βάση και τον πρώτο καιρό το μωρό θα κοιμάται εκεί.

Άρα το πορτ μπεμπε δε φαίνεται τόσο χρήσιμο..

Αυτό μπερδέυει τα πράγματα! :lol:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα νομιζω πως ειναι πολυυυ χρησιμο ακομα..θες να πας για ενα καφε...προφανως θα χρειαστεις το καροτσι.το μωρο ειναι ακομα πολυ πολυ μικρο για να το βαλεις να καθετε ή με καποια κλιση στο κορμακι του εστω..αν εχεις τη δυνατοτητα να πας με το αυτοκινητο το βαζεις στην καλαθουνα παρκαρεισ καπου κοντα κ πας..αν μενεις μεσα στην πολη οπως εγω τοτε αναγκαστικα περνεις το 3 σε 1 βαζεις πανω στο καροτσι το πορτ μπεμπε κ ξεκινας :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γερακίνα,

δεν ξέρω τι έγραψαν τα κορίτσια, δεν προλαβαίνω να διαβάσω.

Να σου πω μόνο, ότι έχω το τριο της chicco. Με βόλεψε πολύ γιατί το κάθισμα αυτοκινήτου και το πορτ μπεμπε μπαίνουν στο καρότσι και δε δυσκολεύεσαι να βάζεις βγάζεις το παιδί ειδικά στην αρχή. Στην αρχή θα πρέπει να βάλεις κάτι στο κάθισμα αυτοκινήτου (εγώ έβαλα ένα σεντονάκι διπλωμένο, για να μην κάνει τόσο μεγάλη γούβα και να είναι μισοξαπλωμένο το μωρό).

Επίσης, επειδή πήρα στη μικρή το Σάββατο κάθισμα αυτοκινήτου (9-18 κιλά), είδα ένα καινούριο τρίο της chicco στο οποίο το κάθισμα αυτοκινήτου είναι διπλης κατεύθυνσης, μπορεί είτε να βλέπει μπροστά είτε πίσω και στο αυτοκίνητο και στο καρότσι. Νομίζω ότι στο site της chicco το έχει.

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω παραγκιλει το Quinny τις Maxi Cosi. Το εχει παρει καμια αυτο??Ειναι καλο?Εμενα μου φαινοταν πολυ καλο και το εχω δει πολλες φορες στο δρομο.

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω εχω παραγκιλει το Quinny τις Maxi Cosi. Το εχει παρει καμια αυτο??Ειναι καλο?Εμενα μου φαινοταν πολυ καλο και το εχω δει πολλες φορες στο δρομο.

 

To buzz ή το freestyle? Εγώ είμαι ανάμεσα στα δύο και δεν ξέρω ποιο να διαλέξω

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό πολυκαρότσι?Δεν το έχω δει..

 

Ξέρετε αν υπάρχει τριπλό με καθισματάκι 0-18 αντί για 0-13?

 

Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει γιατί μόνο οι κάψουλες προσαρμόζουν στα καρότσια, το 0-18 είναι πολύ όρθιο και δεν μπαίνει :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι κι αυτό πολυκαρότσι?Δεν το έχω δει..

 

Ξέρετε αν υπάρχει τριπλό με καθισματάκι 0-18 αντί για 0-13?

 

Εγώ που ρώτησα μου είπαν ότι δεν υπάρχει γιατί μόνο οι κάψουλες προσαρμόζουν στα καρότσια, το 0-18 είναι πολύ όρθιο και δεν μπαίνει :cry:

 

Κρίμα!

Θα ήταν πολύ βολικό. :lol:

Link to comment
Share on other sites

αν καποια εχει το τριο της pegperego θα ηθελα να μου πει αν το μωρο μπορει να κοιμηθει ανετα στο πορτμπεμπε και αν ειναι καλυτερο ή αντιστοιχο με την καλαθουνα

 

Εγώ είχα το πορτ μπεμπέ από το τρίο της Peg Perego και είχα αγοράσει και βάση ειδική που προσαρμοζόταν στο συγκερκιμένο πορτ μπεμπέ και την έβαζα εκεί.. Με βόλεψε πάρα πολύ... Καλαθούνα δεν είχα πάρει καν...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νίκη το πορτ μπεμπε το χρησιμοποιήσατε στο αυτοκίνητο?Αυτοί οι ιμάντες που λένε βολεύουν για το μωρό?Το καθισματάκι αυτοκινήτου το χρησιμοποιήσατε σαν καρότσι ή ρηλάξ?Στο αυτοκίνητο πήρατε καποια από τις βάσεις?Και μέχρι πόσο μηνών κάθεται εκεί η μικρή?(πολλές ερωτήσεις ε?)

 

gerakina :D Ναι για τις πρώτες μέρες το είχα και στο αυτοκίνητο το πορτ μπεμπέ της και ήταν πολύ βολικό γιατί ήταν ξαπλωμένη με ίσια πλατούλα και κοιμόταν άνετη....Της αγόρασα μόνο εξτρά το ΚΙΤ ΑUTO το οποίο είναι ζώνη ασφαλείας για το πορτ-μπεμπέ. Το καθισματάκι αυτοκινήτου το χρησιμοποίησα αργότερα στο αυτοκίνητο αλλά είχε την ιδιότητα να ενσωματώνεται και στο καροτσάκι.. οπότε ήταν πολύ εύκολο... Δε χρειάστηκαν ειδικές βάσεις τις είχε όλες το "πακέτο".. Στο πορτ μπεμπέ της καθόταν μέχρι 4-5 μηνών αν θυμάμαι καλά γιατί είναι και ψηλούλα και μετά δε χωρούσε :lol:

 

(να κάνεις όσες ερωτήσεις θέλεις!!)

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα που ξεκίνησα πλέον να βλέπω πολυκαρότσια, μπερδεύτηκα εντελώς. Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 3:

quinny buzz (+ αρκετά ψηλό, ευέλικτο, σχετικά ελαφρύ, έχει ανεξάρτητο port bebe, - δεν έχει αποθηκευτικό χώρο, δεν έχει ποδόσακο...)

quinny freestyle (+δεν έχει τα μειονεκτήματα του buzz είναι όμως πιο ογκώδες - )

perperego skate (+ έχει μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, ποδόσακο, φαίνεται καλύτερη κατασκευή και έχει πιο ωραία χρώματα από τα quinny, δεν έχει ανεξάρτητο portbebe-το βασικό κάθισμα μετατρέπεται σε port bebe, - έχει μικρές μπροστινές ρόδες που το κάνουν λιγότερο ευέλικτο...)

Δεν βγάζω άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα που ξεκίνησα πλέον να βλέπω πολυκαρότσια, μπερδεύτηκα εντελώς. Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 3:

quinny buzz (+ αρκετά ψηλό, ευέλικτο, σχετικά ελαφρύ, έχει ανεξάρτητο port bebe, - δεν έχει αποθηκευτικό χώρο, δεν έχει ποδόσακο...)

quinny freestyle (+δεν έχει τα μειονεκτήματα του buzz είναι όμως πιο ογκώδες - )

perperego skate (+ έχει μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, ποδόσακο, φαίνεται καλύτερη κατασκευή και έχει πιο ωραία χρώματα από τα quinny, δεν έχει ανεξάρτητο portbebe-το βασικό κάθισμα μετατρέπεται σε port bebe, - έχει μικρές μπροστινές ρόδες που το κάνουν λιγότερο ευέλικτο...)

Δεν βγάζω άκρη...

 

ποδοσακος buzz το χρωμα ειναι στην τυχη :D

http://cgi.ebay.com/Quinny-Buzz-Stroller-Foot-Muff-Sulfur_W0QQitemZ230251877108QQihZ013QQcategoryZ117038QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

 

τσαντα για buzz

http://cgi.ebay.com/WEDGE-STROLLER-BAG-BASKET-FOR-QUINNY-BUZZ_W0QQitemZ200229129485QQihZ010QQcategoryZ66700QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

 

καλαθι για ψωνια για buzz

http://cgi.ebay.de/Shopping-Basket-for-Quinny-Buzz-BrandNew_W0QQitemZ200228455398QQihZ010QQcategoryZ66700QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

ολο το σετ buzz

http://cgi.ebay.de/ALL-INKLUSIV-SET-1-QUINNY-BUZZ-3-BLACK-NEU-PORTOFREI_W0QQitemZ320257327476QQihZ011QQcategoryZ45651QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αν και εγω μιας και εχω το freestyle το ψηφιζω :wink:

http://cgi.ebay.de/Quinny-Freestyle-3XL-Comfort-SAND-Kpl-Set-15-NEU_W0QQitemZ320257465064QQihZ011QQcategoryZ45651QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και δεν νομιζω να χει καλυτερη κατασκευη το πεγπερεγκο......το uno που εχω καμια σχεση με quinny :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τώρα που ξεκίνησα πλέον να βλέπω πολυκαρότσια, μπερδεύτηκα εντελώς. Αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα σε 3:

quinny buzz (+ αρκετά ψηλό, ευέλικτο, σχετικά ελαφρύ, έχει ανεξάρτητο port bebe, - δεν έχει αποθηκευτικό χώρο, δεν έχει ποδόσακο...)

quinny freestyle (+δεν έχει τα μειονεκτήματα του buzz είναι όμως πιο ογκώδες - )

perperego skate (+ έχει μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, ποδόσακο, φαίνεται καλύτερη κατασκευή και έχει πιο ωραία χρώματα από τα quinny, δεν έχει ανεξάρτητο portbebe-το βασικό κάθισμα μετατρέπεται σε port bebe, - έχει μικρές μπροστινές ρόδες που το κάνουν λιγότερο ευέλικτο...)

Δεν βγάζω άκρη...

 

ποδοσακος buzz το χρωμα ειναι στην τυχη :D

http://cgi.ebay.com/Quinny-Buzz-Stroller-Foot-Muff-Sulfur_W0QQitemZ230251877108QQihZ013QQcategoryZ117038QQrdZ1QQssPageNameZWD1VQQcmdZViewItem

 

τσαντα για buzz

http://cgi.ebay.com/WEDGE-STROLLER-BAG-BASKET-FOR-QUINNY-BUZZ_W0QQitemZ200229129485QQihZ010QQcategoryZ66700QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem

 

καλαθι για ψωνια για buzz

http://cgi.ebay.de/Shopping-Basket-for-Quinny-Buzz-BrandNew_W0QQitemZ200228455398QQihZ010QQcategoryZ66700QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

ολο το σετ buzz

http://cgi.ebay.de/ALL-INKLUSIV-SET-1-QUINNY-BUZZ-3-BLACK-NEU-PORTOFREI_W0QQitemZ320257327476QQihZ011QQcategoryZ45651QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

αν και εγω μιας και εχω το freestyle το ψηφιζω :wink:

http://cgi.ebay.de/Quinny-Freestyle-3XL-Comfort-SAND-Kpl-Set-15-NEU_W0QQitemZ320257465064QQihZ011QQcategoryZ45651QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

και δεν νομιζω να χει καλυτερη κατασκευη το πεγπερεγκο......το uno που εχω καμια σχεση με quinny :wink:

 

Έγραψες πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...