Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαμος ξαδερφης


kiriaki76

Recommended Posts

Και εγω ενα 100αρικο θα εβαζα. Τα πραγματα ειναι δυσκολα για τους περισσοτερους και δεν νομιζω να υπαρξει παρεξηγηση εκτος αν εχεις να διαθεσεις περισσοτερα. Το πορτοφολι του καθενος ειναι διαφορετικο και εγω αν ημουν στις παλιες καλες εποχες μπορει να εδινα κατι παραπανω αλλα τωρα κοβω απο τα δωρα ολων , οσα μου εδωσαν τοσα τους δινω και τελειωσε η υποθεση.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δύο παράγοντες παίζουν ρόλο: Πρώτα πόσα αντέχει η τσέπη του καθενός και μετά (αν υπάρχει μέτρο σύγκρισης), πόσα έδωσαν αυτοί στο δικό μας γάμο.

Η συγγένειες κλπ για μένα δεν μετράνε τόσο , π.χ. σε ξαδέρφη με την οποία δεν έχω στενή σχέση δεν θα έβαζα πολλά, σε κολλητούς μπορεί να έβαζα περισσότερα. Πάντως ποτέ δεν σκέφτομαι τι θα σχολιάσουν οι νεόνυμφοι σχετικά με το ποσό που έδωσα, όπως δεν σχολίασα κι εγώ όταν παντρεύτηκα...ο καθένας όσο μπορεί!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδια οπωσ σας ειπα παραπανω...δεν παντρευτηκα...με κοσμο...και στα βαφτισια τν παιδιον δεν πηραν κατι ιδιετερο...εγω θα δωσω 100 και φτανει νομιζω!αλλο αδερφοσ και αλλο ξαδερφη..και αν πανρευοταν φιλη,πιο πολλα θα εδεινα...γιατι με τουσ φιλουσ εχεις αλλες σχεσεις αποτε με το σοι!!!

απο τουσ γονεις μου θα παρουν αλλο δωρο...

Link to comment
Share on other sites

και εγω 100 λεω εκτος κι αν ειναι κολιτη ξαδερφη ..τι ναπω ..εγω παντως στην ανηψια μου 100 εβαλα, καλα θα ηταν να ειχα παραπανω αλλα και αυτα τα στεριθηκα μεσα στην βδομαδα ....αστα μπανει το καλοκαιρι και καθε σαβατοκυριακο θα θελουμε μια κατοσταρα για χαρισμα καλύτερα οι βαφτησεις παρα οι γαμοι για εδω στην κρητη τουλαχιστον .....διοτι την βγαζεις και με 20 ευρω για δωρο ...στην βαφτηση ενω στον γαμο 50 βαζεις αν παει μονο ο συζηγος .....και αν ειναι γαμος με βαφτηση μαζι αστα και λεφτα και δωρο για το μωρο...............πικρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι ποσα ειναι αυτα ρε παιδια??? εδω η κοπέλα παντρευτηκαν αυτοι κ αυτοι για λόγους οικονομίας προφανώς και θα δωσει 200???? ειναι πολλά χρήματα. τα 100 ειναι οκ μη σου πω και αρκετα.

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

τι ποσα ειναι αυτα ρε παιδια??? εδω η κοπέλα παντρευτηκαν αυτοι κ αυτοι για λόγους οικονομίας προφανώς και θα δωσει 200???? ειναι πολλά χρήματα. τα 100 ειναι οκ μη σου πω και αρκετα.

εγω παντρευτικα μονο με τον ανδρα μου κουμπαρο και κορη μου,...οχι για οικονομια..;)αλλα δεν μου αρεσει ολο αυτο το νταβαντουρι του γαμουυ...:)

100 και τελοσ:lol:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντρευτικα μονο με τον ανδρα μου κουμπαρο και κορη μου,...οχι για οικονομια..;)αλλα δεν μου αρεσει ολο αυτο το νταβαντουρι του γαμουυ...:)

100 και τελοσ:lol:

 

Και επειδή παντρεύτηκες σε στενό κύκλο, δεν σου έκαναν δώρο οι συγγενείς σου?????:shock::shock::shock::shock:

Εμείς και σε φίλους που παντρεύονται 'στενά' για όποιο λόγο και να είναι, το κάνουμε το δώρο. Πόσο μάλλον σε συγγενείς. Anyway, γιατί δεν αγοράζεις ένα χρήσιμο δωράκι, να το πας, να τελειώνει η ιστορία? Εγώ σπάνια κάνω δώρο χρήματα........

Link to comment
Share on other sites

100 και πολλα ειναι. Οι εποχες ειναι δυσκολες και δεν θα στερουσα τα βασικα απο τα παιδια μου για να ευχαριστησω την ξαδελφη μου!!!!

Α!!1 και αυτο με το τραπεζι. Επειδη θελει το ζευγαρι να κανει τραπεζι ειτε ειναι σε πολυτελεστατο κτημα ειτε σε ταβερνα, θα πρεπει εγω να το πληρωσω? Ας μην με καλεσουν!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για πειτε..παντρευετε η ξαδερφη μου,...θα δωσω λεφτα...

ποσα να δωσω:confused:

οκ εχουμε καλες σχεσεις,αλλα εχει και της παραξενιες της...

εννοω,οτι ειναι και λιγο αρπα κολα....

50 ευρω???100μου φαινοντε εμενα πολλα...ο ανδρασ μου λεει ειναι οκ...

αλλα δωσω,δεν δωσω πολλα η λιγα...κατι θα εχει να πει...οχι μπροστα μου,,αλλα στους αλλους...

 

Δεν διαβασα τι σου εγραψαν και τα υπολοιπα μελη,αλλα για μενα 50 και 100 ευρω ειναι πολυ λιγα!Εγω σε πρωτο- ξαδερφη μου θα εδινα τουλαχιστον απο 200 ευρω....!!

Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι σιγουρα το πορτοφολι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή παντρεύτηκες σε στενό κύκλο, δεν σου έκαναν δώρο οι συγγενείς σου?????:shock::shock::shock::shock:

Εμείς και σε φίλους που παντρεύονται 'στενά' για όποιο λόγο και να είναι, το κάνουμε το δώρο. Πόσο μάλλον σε συγγενείς. Anyway, γιατί δεν αγοράζεις ένα χρήσιμο δωράκι, να το πας, να τελειώνει η ιστορία? Εγώ σπάνια κάνω δώρο χρήματα........

καλε εδω δεν με εκανε η πεθερα δωρο...στο σοι θα κολλησω:-D ουτε γονεις ειχαμε ουτε τπτ,!
Link to comment
Share on other sites

100 και πολλα ειναι. Οι εποχες ειναι δυσκολες και δεν θα στερουσα τα βασικα απο τα παιδια μου για να ευχαριστησω την ξαδελφη μου!!!!

Α!!1 και αυτο με το τραπεζι. Επειδη θελει το ζευγαρι να κανει τραπεζι ειτε ειναι σε πολυτελεστατο κτημα ειτε σε ταβερνα, θα πρεπει εγω να το πληρωσω? Ας μην με καλεσουν!!!!

πεστα!!!! ασε που πρεπει να κανουμε 3 ωρες με το αυτοκινητο εκει που ειναι ο γαμοσ!:)
Link to comment
Share on other sites

100 λεω και εγω.αναλογα το πορτοφολι του καθενος

αλλα μπορεις να παρεις ενα δωρο αν δυσκολευεσαι οικονομικα

ζητησε λεφτα μονο?

ναι μονολεφτα θελουν..αν και αυτο με πειραζει που το κανουν σε ολουσ τουσ γαμους...σε καλανε,και ο καθενας κανονικα οτι θελει παει...γιατι πρεπει να υποχρεωνεις τον αλλον με λεφτα....

δοξα τον θεο,οικονομικη ανεση εχουμε...αλλλα οχι και να δωσω τρελα λεφτα...να παντρευτει ο αδερφουληςμου...μαλιστα..!!

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή παντρεύτηκες σε στενό κύκλο, δεν σου έκαναν δώρο οι συγγενείς σου?????:shock::shock::shock::shock:

Εμείς και σε φίλους που παντρεύονται 'στενά' για όποιο λόγο και να είναι, το κάνουμε το δώρο. Πόσο μάλλον σε συγγενείς. Anyway, γιατί δεν αγοράζεις ένα χρήσιμο δωράκι, να το πας, να τελειώνει η ιστορία? Εγώ σπάνια κάνω δώρο χρήματα........

σωστά,εφόσον δεν σου έκανε κανείς δώρο,δεν έχεις υποχρέωση σε κανέναν...

κι εγώ δώρο πάντως θα έπαιρνα,δεν με ενδιαφέρει αν θέλει ο άλλος λεφτά...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πλακα κανεις ε;)ε οχι και 300 ρε παιδια ελεος!!που ζουμε...

 

εμενα οταν παντρευτηκαν τα δυο μου πρωτα ξαδελφια επειδη εγω ειμουν ηδη παντρεμενη τους εκανα οτι μου εκαναν.

ο ξαδελφος μου εδωσε 250? και εγω του πηρα ηλεκτρικη που ηθελε στην ιδια τιμη και η ξαδελφη μου πηρε δωρο 100? και της πηρα και εγω δωρο με το ιδιο ποσο.

οι γονεις μου εκαναν αλλο δωρο, δεν εχει σημασια ειμαστε αλλη οικογενεια..

παντως για πρωτη ξαδελφη ειναι πολυ λιγα 50?,

δεν το παιζω κουβαρντου αλλα 100? ειναι το λιγοτερο, υπολογιστε τα εξοδα που κανει το ζευγαρι για τους καλεσμενους (τραπεζι, μπομπονιερα).

Κούλα76, συμφωνώ με τη Μαρία.

Αυτό ήθελα να πω...;)

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ξερετε κατι? εξαρτάται από την περιοχή που μενεις... τι εθιμα υπάρχουν.

οι δικοί μου συγγενείς, που ειναι από Αθήνα, σε γαμο/βαπτιση μας έδωσαν γυρω στα 100 ευρώ, και πολλά λεω

του άντρα μου οι συγγενείς από επαρχία, μας εδωσαν κατι ξεγυρισμένα χιλιάρικα, πεντακοσάρικα, αντε 200 να ήταν τα λιγότερα που μας έδωσε κάποιος -να ΄ναι καλά οι άνθρωποι!

γι' αυτό λεω... εξαρτάται την περιοχη :)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

θα βαλεις οσα μπορεις......

θα βαλεις τοσα, ωστε την επόμενη μερα να μη λειψει τιποτα απο το σπιτι σου κ την οικογενεια σου.......

δεν υπαρχει ταριφα.........

 

Σε αυτές τις δύσκολες εποχές αυτό που εγραψες είναι το πιο σωστό με εκφράζεις απόλυτα.:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω παντρευτικα μονο με τον ανδρα μου κουμπαρο και κορη μου,...οχι για οικονομια..

 

Άσχετο με την επιλογή σου έπρεπε να σου κάνει δώρο έτσι για το καλό...

Από κει και πέρα εξαρτάται από τη σχέση που έχεις και μόνο από αυτό για'μένα και δεύτερο τι έκαναν αυτοί...( αν και αυτό με την κρίση δεν παίζει πλέον )

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει αν κάνουν τραπέζι, πόση ώρα θα κάνω να πάω στο τραπέζι.Προσωπικά δεν έχω σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο για δώρο γάμου...

Τα 50 μου φαίνονται υπερβολικά λίγα...Νομίζω 50 θα έδινα σε κάποια εντελώς τυπική σχέση.

Επίσης συμφωνώ με zouzounel παιζει ρόλο από τόπο σε τόπο...εμείς Θεσ/νικη μαζέψαμε αρκετά χρήματα και καθόλου δώρα χωρίς φυσικά να απαιτήσουμε κάτι τέτοιο, ούτε λίστα ειχα στο προσκλητήριο, ούτε λογαριασμούς.Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο ότι οι περισσότεροι ήξερα ότι είχαμε ήδη έτοιμο το σπίτι/νοικοκυριο ένα χρόνο πριν.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντρεύτηκα πριν 2,5 χρόνια. Ο 1ος μου ξάδερφος και η γυναικα του μου έδωσαν 250?. Με τα παιδιά έχουμε καλές σχέσεις αν και λόγω δουλειάς, απόστασης, καθημερινότητας κλπ κλπ βλεπόμαστε πολύ σπάνια και τηλεφωνιόμαστε πολύ σπανιότερα. Επίσης να πω πως και οι δυο έχουν μέσους μισθούς, δεν βγάζουν τίποτα τρελλά λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο με την επιλογή σου έπρεπε να σου κάνει δώρο έτσι για το καλό...

Από κει και πέρα εξαρτάται από τη σχέση που έχεις και μόνο από αυτό για'μένα και δεύτερο τι έκαναν αυτοί...( αν και αυτό με την κρίση δεν παίζει πλέον )

Δεν μπορώ να καταλάβω τι σχέση μπορεί να έχει αν κάνουν τραπέζι, πόση ώρα θα κάνω να πάω στο τραπέζι.Προσωπικά δεν έχω σκεφτεί ποτέ κάτι τέτοιο για δώρο γάμου...

Τα 50 μου φαίνονται υπερβολικά λίγα...Νομίζω 50 θα έδινα σε κάποια εντελώς τυπική σχέση.

Επίσης συμφωνώ με zouzounel παιζει ρόλο από τόπο σε τόπο...εμείς Θεσ/νικη μαζέψαμε αρκετά χρήματα και καθόλου δώρα χωρίς φυσικά να απαιτήσουμε κάτι τέτοιο, ούτε λίστα ειχα στο προσκλητήριο, ούτε λογαριασμούς.Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο ότι οι περισσότεροι ήξερα ότι είχαμε ήδη έτοιμο το σπίτι/νοικοκυριο ένα χρόνο πριν.

 

συνφωνω μαζι σου,,δεν εχει σχεση το ποση ωρα θες να πας στο τραπεζι;)παιζει ρολο,ποσο καλη επαφη εχεις με τον αλλον...

εγω,δεν εχωπαρει απο κανεναν δωρο..στα βαφτισι τον παιδιον,η μαμα της μου εκανε κατι, ρουχακια,..η ξαδερφη οχι δεν μου πηρε.τελοσ παντον δεν,κανεις δωρα για να σε κανουν και αυτοι μετα...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει οπωσδηποτε να δωσεις λεφτά?

γιατι ναι, ενας φακελος με ενα πενηντάρικο ίσως φανεί λιγο. αν ομως παρεις ενα δωρο που θα σου κοστίσει 50 ευρώ, δε θα σχολιαστει το ίδιο, ακομα και αν το ποσό που εφυγε από σενα ειναι το ίδιο, αφου κανεις δε θα ξερει πόσο κοστίζει το δωρο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω ρε παιδιά πο Κρήτη είμαι εκεί έχουμε έθιμο να δίνουμε χρήματα αλλά ο άντρας μου είναι μισός αγρινιώτης μισός σαμιώτης πρέπει να τους υποχρεώσω όλους σύμφωνα με τα δικά μας έθιμα;

κι ύστερα εμείς έιμαστε 10 αδέρφια ως τώρα έχουν παντρυτεί οοι μισοί επί της ουσίας τους έχουμε "ξετινάξει" τους συγγενείς ως εκ τούτου ο πατηρ στους γάμους είτε συγγενικούς είτε φιλικούς το λιγότερο βάζει ένα 100άρικο γιατί όπως λέει εγω παντρεύω τόσα παιδιά και άρα πρέπει να βγάλω την υποχρέωση....έτσι πάνε αυτά...δούναι και λαβείν...κούλα κορίτσι μου μην τρελλαίνεσαι με 200άρια και 300άρια..

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω μια καφρίλα που έκαναν κάτι γνωστοί στο γάμο τους.

Ό,τι χρήματα τους έδωσαν τα κατέγραψαν σε μία λίσταα και τα όσοι τους έκαναν δώρο πήγανε στο μαγαζί απ' όπου αγοράστηκε και κοιτάξανε τιμές και το κατέφταψαν! Δηλαδή:

-Οικογένεια Παπαδοπούλου 200e

-Οικογένεια Μητροπούλου 100e

-Οικογένεια Δημητρίου σκούπα Miele αξίας 100e

κ.ο.κ.

 

Κι όλα αυτά για να ανταποδώσουν την αξία του δώρου τους, σε κάποια ενδεχόμενη κοινωνική εκδήλωση στο μέλλον. Πολύ αίσχος, το θεωρώ εγώ...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...