Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γαμος ξαδερφης


kiriaki76

Recommended Posts

Mα αυτη τη στιγμη το εξεταζουμε απ την πλευρα του καλεσμενου. Οχι του "οικοδεσποτη". Εγω δηλ τουλαχιστον ετσι το σκεφτομαι οταν ειμαι καλεσμενη καπου. Οταν βαφτισα το μικρο κ καλεσα αρκετο κοσμο, δεν ζητησα Ε9 των καλεσμενων μου για να δω που θα κανω το τραπεζι αναλογα με το κοστος των δωρων τους....Εσυ το κανεις, θεωρητικα, με την καρδια σου ολο το "νταβαντουρι" κ την περιποιηση.

 

[/Αυτό είπα κι εγώ.. Στο γάμο μου έκανα με τη καρδιά μου το τραπέζι και τους κάλεσα όλους με χαρά! (κάλά,εκτός από κάτι θειάδες που τις ήθελε η μάνα μου κι εγώ δεν τις είχα δει ποτέ).. Τέλος πάντων, δεν σκέφτηκα ποτέ πόσα χρήματα θα μου δώσουν..έκανα αυτό που ήθελα στο γάμο μου και ήθελα να έρθουν όλοι για να γλεντήσουμε, να χορέψουμε και να μοιραστούμε την χαρά μας..Διαφορετικά, δεν θα καλούσα τις άνεργες φίλες μου,γιατί θα σκεφτόμουν ότι δεν θα μου κάνουν δώρο..ούτως η άλλως κι εγώ κι ο άντρας μου εργαζόμασταν και είχαμε μαζέψει χρήματα..και να είναι καλά και τα πεθερικά μου και οι γονείς μου που μας βοήθησαν τρομερά στο στήσιμο του σπιτικού μας..αλλά ως καλεσμένος το σκέφτομαι..

και πάλι, ξαναλέω ότι αυτός είναι ο δικός μου τρόπος σκέψης και δεν την επιβάλω σε κανέναν,ούτε κρίνω όποιον δεν συμφωνεί..ούτε κάθομαι να υπολογίσω πόσο κόστισε η μπομπονιέρα,το προσκλητήριο και το τραπέζι με μαθηματική ακρίβεια ούτε ζητάω ρέστα..βάζω το ποσό που θεωρώ ότι είναι αξιοπρεπές και ναι,σκέφτομαι ότι δεν θέλω να επιβαρύνω πολύ το ζευγάρι.Ο καθένας λειτουργεί και σκέφτεται με τον δικό του τρόπο..δεν μπορώ να καταλάβω γιατί διαφωνούμε..στο κάτω-κάτω της γραφής η κοπέλα θα κάνει αυτό που θέλει και μπορεί..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δημοφιλείς ημέρες

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εγώ πρώτη φορά είδα εδω οτι αν σε καλούν και σε τραπέζι γάμου οφείλεις να το υπολογίσεις στο δώρο που θα κάνεις.....

Δεν είναι ότι 'οφείλεις'. Απλά το ποσό του γάμου, προσδιορίζεται από πολλά πράγματα, ένα από τα οποία είναι και στο τραπέζι. Δεν θα πήγαινα να φάω με τον άντρα μου και τα παίδιά μου, σε΄κάοιον που του έχω κάνει 50 ευρώ δώρο.Δεν μου το ζητάει, ο άνθρωπος, αλλά εγώ δεν θα το έκανα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ πρώτη φορά είδα εδω οτι αν σε καλούν και σε τραπέζι γάμου οφείλεις να το υπολογίσεις στο δώρο που θα κάνεις.....

 

 

Αυτή την ερώτηση την έκανα εγώ,γιατί μου το σχολίασε μια φίλη μου και άρχισα να σκέφτομαι μήπως τελικά πρέπει να ενημερώνομαι από πριν για το κόστος της δεξίωσης,για να υπολογίσω το ποσό που θα δώσω.Χαίρομαι που υπάρχουν και άλλες κοπέλες εδώ που το βρήκαν τόσο κουφό,όσο το θεώρησα και εγώ!

 

 

 

μα πες μου βρε cristina,στο Θεό σου δηλαδή,έχω εγω τον κάλο λέμε τώρα να κάνω το τραπέζι στο κτήμα Νάσιουτζικ,θα βάλω τον κόσμο να το πληρώσει;μα είμαστε καλά;καταρχήν το τραπέζι δεν είναι υποχρεωτικό στο γάμο (εξ' όσων γνωρίζω) είναι προαιρετικό.όποιες είναι απο πρωτεύουσα μεριά γνωρίζουν πολύ καλά οτι αρκετά τραπέζια γάμου γίνονται στη Λ.Πάρνηθος....σκέψου ο άλλος να παντρεύεται Πειραιά και να τρέχει εκεί στην άλλη πλευρά της Αττικής θα του χρεώσω και βενζίνη;πάμε καλά;;;;και πάλι θα επιμείνω:το τραπέζι το κάνει το ζευγάρι γιατί εκείνο το επιθυμεί...δεν ανήκει στο πλαίσιο κανενός γάμου ούτε θρησκευτικού ούτε πολιτικού και γίνεται μόνο για κοινωνικούς λόγους.

 

εγω όπως ανέφερα και σε προηγούμενο Post θα κάνω το γάμο το 2012 για το τραπέζι (που δεν ξέρουμε και αν μας παίρνει να κάνουμε,ακόμα) υπολόγισα με πρόχειρους υπολογισμούς γύρω στα 230 άτομα πρώτους θείους,πρώτα ξαδέρφια και στενούς φίλους...αν μας παίρνει θα το κάνουμε οικονομικά όσο γίνεται αν όχι θα κόψουμε μια τούρτα σπίτι και μετά θα βγάλουμε αν είναι μόνο τους κουμπάρους,είναι άσχημο;πρέπει ο άλλος να μου φέρει πιο ακριβό ή πιο οικονομικό δώρο;όχι βρε κορίτσια μην τρελλαθούμε...το δώρο είναι στην ευχέρεια του καθενός το ίδιο και αν θα κάνει τραπέζι

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδί μου, δεν λέμε τί θα κάνεις εσύ που παντρεύεσαι. Εσύ εννοείται αυτό θα κάνεις.

Λέμε τί θα σκεφτεί ο καλεσμένος. Και φυσικά ο υπολογισμός θα γίνει χοντρά χοντρα. Αν πχ. στην οικογένειά μου κάνουμε δώρα των 30, 50 και 100 ευρώ (εκτός από συγγενείς), τα 100 ευρώ τα κάνουμε σε αυτούς που μας έχουν καλέσει στο τραπέζι, όπου και να το κάνουν αυτό, είτε σε ταβέρνα είτε στο Νάσιουτζικ

Τόσο απλά....

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

μα πες μου βρε cristina,στο Θεό σου δηλαδή,έχω εγω τον κάλο λέμε τώρα να κάνω το τραπέζι στο κτήμα Νάσιουτζικ,θα βάλω τον κόσμο να το πληρώσει;μα είμαστε καλά;

 

 

Παιδί μου,το ίδιο πράγμα λέμε.Εγώ πρώτη φορά το άκουσα από μια φίλη, δεν πήγε στο τραπέζι των συγγενών της και όταν την ρώτησα γιατί,μου απάντησε επειδή έδωσε μόνο 50 ευρώ.Και άρχισα να αναρωτιέμαι τί πρέπει να κάνω.

Όπως και να έχει το πράγμα,εγώ σε τραπέζια δεν πάω γενικά,τα δώρα μου τα πάω κανονικότατα,ακόμα και αν δεν πάω ούτε στο μυστήριο,οπότε κανείς δεν έχει να πει κάτι.Τώρα,αν το ζευγάρι τα υπολογίζει αλλιώς,ε...ας γράφουν από κάτω πόσο στοιχίζει το άτομο στο γλέντι,να ξέρουμε και εμείς τί να κάνουμε.Μπελά βάλαμε στο κεφάλι μας!!:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mε ποια λογικη ειναι σωστο να παω να σκασω 200 ευρω (ειτε τα εχω ειτε οχι) για ενα μαγαζι που δεν εχω επιλεξει εγω ? Δεν παω καθολου και με λιγοτερα χρηματα παω με τον αντρα μου και τα παιδακια μου σε ενα υπεροχο ουζερι και τρωμε τις ποικιλιες μας και το ευχαριστιομαστε. Μετα ομως θα ακουσουμε και απο πανω οτι δεν καταδεχθηκαμε να παμε στο τραπεζι!!!

Ο καθενας κοιταει την τσεπη του. Εαν το ζευγαρι θελει να κανει πολυτελειες ας τις πληρωσει. Εαν δεν μπορει να ανταποκριθει απλα δεν καλει.

Ουτε εγω σαν καλεσμενη ειμαι υποχρεωμενη να υπολογιζω ποσο κοστιζει η μεριδα μου, η μπομπονιερα μου, το γλυκο μου, τα λουλουδια που θα ειναι στολισμενη η εκκλησια.

Ημαρτον δηλαδη. Που εχουμε φτασει βρε κοριτσια?

Στην βαφτιση της κορης μου καλεσα ελαχιστα ατομα γιατι γινοταν σε νησι και ηθελα οσοι ερχονταν να τους κερασω ενα κρασι και εναν μεζε. Δεν καλεσα καποιους που δεν βαστουσε η τσεπη μου με την προοπτικη να μου δωσουν χρηματα ή δωρα.

Γενικα ετσι λειτουργω. ΒΑσιζομαι στην δικη μου τσεπη και εννοειται οτι δεν θελω να με βλεπουν σαν τσεπη!!!!! Εαν με βλεπουν ετσι δεν τους αξιζω να ειμαι φιλη τους ή οτιδηποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

μα πες μου βρε cristina,στο Θεό σου δηλαδή,έχω εγω τον κάλο λέμε τώρα να κάνω το τραπέζι στο κτήμα Νάσιουτζικ,θα βάλω τον κόσμο να το πληρώσει;μα είμαστε καλά;

 

 

Παιδί μου,το ίδιο πράγμα λέμε.Εγώ πρώτη φορά το άκουσα από μια φίλη, δεν πήγε στο τραπέζι των συγγενών της και όταν την ρώτησα γιατί,μου απάντησε επειδή έδωσε μόνο 50 ευρώ.Και άρχισα να αναρωτιέμαι τί πρέπει να κάνω.

Όπως και να έχει το πράγμα,εγώ σε τραπέζια δεν πάω γενικά,τα δώρα μου τα πάω κανονικότατα,ακόμα και αν δεν πάω ούτε στο μυστήριο,οπότε κανείς δεν έχει να πει κάτι.Τώρα,αν το ζευγάρι τα υπολογίζει αλλιώς,ε...ας γράφουν από κάτω πόσο στοιχίζει το άτομο στο γλέντι,να ξέρουμε και εμείς τί να κάνουμε.Μπελά βάλαμε στο κεφάλι μας!!:lol:

 

 

 

ναι βρε το ίδιο ήθελα να ενισχύσω και λιγάκι τα επιχειρήματα μου!:-P

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδί μου, δεν λέμε τί θα κάνεις εσύ που παντρεύεσαι. Εσύ εννοείται αυτό θα κάνεις.

Λέμε τί θα σκεφτεί ο καλεσμένος. Και φυσικά ο υπολογισμός θα γίνει χοντρά χοντρα. Αν πχ. στην οικογένειά μου κάνουμε δώρα των 30, 50 και 100 ευρώ (εκτός από συγγενείς), τα 100 ευρώ τα κάνουμε σε αυτούς που μας έχουν καλέσει στο τραπέζι, όπου και να το κάνουν αυτό, είτε σε ταβέρνα είτε στο Νάσιουτζικ

Τόσο απλά....

 

 

 

δε θέλω να περξηγηθώ...εννοείται οτι εδω καταθέτουμε τις γνώμες μας..

αλλά και σαν καλεσμένη ποτε δε το σκέφτηκα αυτό...πάντα σκεφτόμουν οτι αφού ο άλλος κάνει τραπέζι πάει να πει οτι δεν περιμένει απο μένα και τον κάθε καλεσμένο του να του βγάλει τα έξοδα πάει να πει οτι μπορεί και γι'αυτό το κάνει...κατάλαβες;φυσικά και δεν παρεξηγείται ο τρόπος σκέψης των άλλων ούτε προσπαθώ να επιβάλλω την αποψή μου απλώς τηνυποστηρίζω λιγουλάκι νομίζω πιο ένθερμα!!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

ΔΗΛΑΔΗ και δεν τον τιμας που δεν πας στο τραπεζι και θα του χρεωσεις την μεριδα...εκτος αν ενημερωσεις απο την αρχη οτι δεν πας....αλλα ειναι κουλο παντως αυτο....τωρα ο καθενας κατι αυτο που θελει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΗΛΑΔΗ και δεν τον τιμας που δεν πας στο τραπεζι και θα του χρεωσεις την μεριδα...εκτος αν ενημερωσεις απο την αρχη οτι δεν πας....αλλα ειναι κουλο παντως αυτο....τωρα ο καθενας κατι αυτο που θελει!

 

 

Αν αναφέρεσαι σε εμένα,πάντα ενημερώνω από πριν,πάντα πηγαίνω δώρο και δεν πάω στα τραπέζια όχι γιατί είμαι σνομπ και δεν τους τιμάω,αλλά επειδή φροντίζω την παράλυτη μάνα μου,η οποία κουνάει μόνο τα μάτια της και αναπνέει με αναπνευστήρα.Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τρέχω σε γλέντια.Έχω σημαντικά προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφέρεσαι σε εμένα,πάντα ενημερώνω από πριν,πάντα πηγαίνω δώρο και δεν πάω στα τραπέζια όχι γιατί είμαι σνομπ και δεν τους τιμάω,αλλά επειδή φροντίζω την παράλυτη μάνα μου,η οποία κουνάει μόνο τα μάτια της και αναπνέει με αναπνευστήρα.Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να τρέχω σε γλέντια.Έχω σημαντικά προβλήματα.

το ειπα γενικα οχι συγκεκριμενα....αλλα αν ενημερωνεις ειναι το σωστο το λεω γιατι εγω στο γαμο που καναμε γλεντι-οι γονεις μου δηλαδη δεν ηρθαν 80 ατομα...φυσικα τα πληρωσαν-βεβαια να ειναι καλα το μαγαζι μου ειπε οτι θα τα παει στην εκκλησια οποτε δεν στεναχωρεθηκα και τοσο.αλλα λεω τωρα εγω σαν κατερινα αν δεν ειχαν ερθει γιατι σκεφτηκαν οτι δεν μου εδωσα μεγαλο δωρο ειναι κουλο δεν ειναι?ασε που περασαμε τοσο ωραια που μονο αυτο δεν σκεφτομουν τα δωρα.τελος παντων νομιζω οτι φυγαμε απο το θεμα της κοπελας....το δωρο ειναι στην τσεπη του καθενος ασχετα απο συγγενεια ή οχι...δηλαδη αν δεν σου πειρισσεουν τι θα κανεις θα δανειστεις ή να παρουμε δανειο για δωρο γαμου?

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΡΧΙΚΗ ερωτηση. Δινεις οσα αντεχει η τσεπη σου κατα πρωτον και κατα δευτερον κοιτας ποσο 'σημαντικο' ειναι το ατομο που παντρευεται για 'εσενα' και ΟΧΙ την συγγενεια. Εχω τυχει να δωσω 50 ευρω για συγγενη, και 500 σε φιλη μου. Μετραω τι 'λεει' ο ανθρωπος ο συγκεκριμενος για μενα και τπτ αλλο. Φυσικα γιαυτο και εχω ανυπαρκτες σχεσεις με τους συγγενεις.

 

Στην΄τσοντα' συζυτηση του αν δωσεις 50 δεν πας τραπεζι το θεωρω το λιγοτερο γελίο. Αν με καλεσουν και πανω απο ολα εχω ορεξη και χρονο θα παω ητε δωσω 50 ηταν 1.500......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Στην ΑΡΧΙΚΗ ερωτηση. Δινεις οσα αντεχει η τσεπη σου κατα πρωτον και κατα δευτερον κοιτας ποσο 'σημαντικο' ειναι το ατομο που παντρευεται για 'εσενα' και ΟΧΙ την συγγενεια. Εχω τυχει να δωσω 50 ευρω για συγγενη, και 500 σε φιλη μου. Μετραω τι 'λεει' ο ανθρωπος ο συγκεκριμενος για μενα και τπτ αλλο. Φυσικα γιαυτο και εχω ανυπαρκτες σχεσεις με τους συγγενεις.

 

Στην΄τσοντα' συζυτηση του αν δωσεις 50 δεν πας τραπεζι το θεωρω το λιγοτερο γελίο. Αν με καλεσουν και πανω απο ολα εχω ορεξη και χρονο θα παω ητε δωσω 50 ηταν 1.500......

τελικα εδωσα πιο πολλα..;)αλλα αυτα που διαβαζω..ο καθενασ κανει δωρο οσο βασταει η τσεπη του!!δηλ.αν δωσει καπιος 50...δεν θα ερτθει το γλεντι:shock:το γλεντιτ ο κανουμε για μασ!! γιατι θελουμε ναπερασουμε καλα!! τι να πω...μαλον σε αλλον πλανητη ζω:wink:

Link to comment
Share on other sites

τελικα εδωσα πιο πολλα..;)αλλα αυτα που διαβαζω..ο καθενασ κανει δωρο οσο βασταει η τσεπη του!!δηλ.αν δωσει καπιος 50...δεν θα ερτθει το γλεντι:shock:το γλεντιτ ο κανουμε για μασ!! γιατι θελουμε ναπερασουμε καλα!! τι να πω...μαλον σε αλλον πλανητη ζω:wink:

 

 

Σωπα ρε φιλε συγκατικοι ειμαστε.......;)

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωπα ρε φιλε συγκατικοι ειμαστε.......;)[/quote

εμ με τα λεγομενα πιο πανω..μια αλλη ξαδερφη εδωσε 50.δεν εχει οικονομικη ανεση..τη να κανει??:(δεν θα ερθει το γλεντι???εγω βαφτιση καλεσα κοσμο στην εκλησια,αλλα δεν τουσ εκανα τραπεζι..μονο τα κουμπαρια.

δηλ.να μην τουσ καλουσα και στην εκκλησια:rolleyes:?????

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...