Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κεντρο αποτοξινωσης στον Νεο Κοσμο!!!


Messinia

Recommended Posts

Edit

Κίνδυνος υπάχει και στα Βριλήσσια που μένω να συναναστραφεί το παιδί μου με βαποράκι, κίνδυνος υπάρχει και στην Ομόνοια. Το θέμα είναι πού είναι πιο επικίνδυνα και να το προστατέψω....

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγνωμη , δεν διαβασα ολα τα μυνηματα

Ηθελα να ρωτησω Ειναι κεντρο που θα χορηγει μεθαδονη;Ή ειναι κλειστο προγραμμα αποτοξινωσης; Το ρωταω γιατι το προβλημα θα ειναι αν χορηγει απλα μεθαδονη Σε αυτα τα κεντρα δημιουργειται "πιατσα" τριγυρω ..και δυστυχως υπαρχει προβλημα

Αν προκειται για κλειστο προγραμμα μην φοβαστε τιποτα Στη γειτονια μου εχουμε κλειστο προγραμμα του κεθεα και δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Καποια αποτΤα ατομα που συμμετεχουν στο προγραμμα(αναλογα με το σταδιο που βρισκονται στο προγραμμα) συμμετεχουν εθελοντικα σε διαφορα (καθαρισμο παραλιας, προετοιμασια για γιορτες αποψιλωση κ.α.)

Ακουω το πρωι να φωναζουν "ειιιιιμαιιιι ο Νικοοοος" "και ο Νικος ειναι ενταξειιι" και ανατριχιαζω λιγο..αλλα το συνηθισα , οπως και οι αλλοι γειτονες

Αυτες οι φωνες κατα τις 10 η ωρα ειναι και η μοναδικη "ενοχληση"

Αν προκειται για τετοιου ειδους προγραμμα θεωρω οτι η αντιδραση ειναι υπερβολικη

 

κι εγώ αυτό γνωρίζω πάνω κάτω, τώρα αν είναι πρόγραμμα μεθαδόνης ούτε εμένα μου αρέσει η γειτνίαση με σχολείο οποιαδήποτε βαθμίδας λόγω όλων των αποβρασμάτων που μαζεύονται και φυσικά όχι λόγω των ανθρώπων που παλεύουν να απεξαρτηθούν, για κλειστό πρόγραμμα νομίζω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα, έχω συναναστραφεί κι εγώ παιδιά που συμμετείχαν και είναι αξιοθαύμαστη η προσπάθεια που κάνουν

αντιδράσεις υπήρξαν και για άλλους ξενώνες, όπως για ψυχικά ασθενείς, και πιστεύω ότι είναι αβάσιμες καθώς όλοι αυτοί οι άνθρωποι θα μπορούσαν να είναι αδέρφια μας, συγγενείς, φίλοι, γείτονες και η απομόνωσή τους από το κοινωνικό σύνολο δε βοηθά ούτε εκείνους αλλά πιστεύω ούτε κι εμάς

όσο για την απομάκρυνση από το κέντρο, ναι για μένα είναι σωστό, γιατί συνέχεια οι ίδιοι κάτοικοι να υφίστανται τις όποιες συνέπειες?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατί παρεξηγείται οτιδήποτε λέγεται? αν αναφέρεσαι στο δικό μου ποστ, μίλησα εγώ για ακίνητα? απλά ανέφερα ότι μέχρι τώρα ότι θέλαν να χωροθετήσουν γινόταν πάντα στο κέντρο, γεγονός που το επιβάρυνε πολλαπλά, ακόμη και ως προς την κυκλοφορία, γιατί φυσικά θα υπάρχουν επισκέπτες που θα ψάχνουν parking....δεν ξέρω γιατί όλα πρέπει να έχουν μία πικρόχολη χροιά...μάλλον δεν πρέπει τελικά να εκφέρουμε καμία απολύτως άποψη, να περιοριστούμε στις κρέμες και τα γάλατα γιατί διαφορετικά υπάρχουν εκτροπές και παρεκτροπές

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που θα το πω αλλά την τρίχα την κάναμε τριχιά. Έτσι λένε στο χωριό μου. Από τα κέντρα απεξάρτησης δίπλα σε δημοτικό σχολείο, φτάσαμε να μιλάμε για τους αρχαίους Σπαρτιάτες. Λυπάμαι, εγώ δεν βλέπω να συνδέονται τα δύο αυτά θέματα.

 

 

Εννοείται ότι δε συνδέονται! Ακριβώς γι αυτό το ανέφερα. Γιατί χρησιμοποιήθηκαν οι αρχαίοι και τα ρητά τους με τη φράση:κάτι ήξεραν...ήμαρτον...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αν δεν πούμε ακριβώς αυτό που θέλει η "προοδευτική" πτέρυγα έχουμε ποινή στο point system

 

Σωστά, και επίσης πρώτη φορά το βλέπω αυτό το πράγμα, ακόμη και ένα ''και'' να χρησιμοποιείται για να διαστρεβλωθούν τα γραφόμενα κάποιων.

 

(Το ''και'' ήταν παράδειγμα, θα μπορούσε να είναι και το ''ότι'' ας πούμε)!!!

Link to comment
Share on other sites

εννοείς οτι θα φύγει ο Ο.ΚΑ.ΝΑ. απο το ιστορικό κέντρο και ως δια μαγείας θα ¨καθαρίσει";

 

:cool::cool:

Επιτέλους, η λύση ήταν κάτω από τη μύτη μας και χαμπαρι δεν πέρναμε...

 

Πες τα Ρηνιώ...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Θες το παιδί σου να πάει σε σχολείο, όπου απ'έξω καραδοκούν 5-6 βαποράκια;

Οκ, αν το θες πάω πάσο.....

 

Εγώ πήγαινα σε σχολείο που καραδοκούσαν απέξω τα βαποράκια. Το τι σύριγγες βρίσκαμε στο προαύλιο δεν λεγεται.

ΑΛΛΑ κέντρο αποτοξίνωσης δεν υπήρχε δίπλα. Περίεργο

12ο Γυμνάσιο-Λύκειο στα Κ.Πετράλωνα.

είχα συμμαθητή που ο αδερφός του πέθανε από τα ναρκωτικά. μετά από αυτή την απώλεια το παιδί δούλευε σε κέντρο για να βοηθήσει άλλα παιδιά να γλιτώσουν.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήγαινα σε σχολείο που καραδοκούσαν απέξω τα βαποράκια. Το τι σύριγγες βρίσκαμε στο προαύλιο δεν λεγεται.

 

ΑΛΛΑ κέντρο αποτοξίνωσης δεν υπήρχε δίπλα. Περίεργο

 

12ο Γυμνάσιο-Λύκειο στα Κ.Πετράλωνα.

 

είχα συμμαθητή που ο αδερφός του πέθανε από τα ναρκωτικά. μετά από αυτή την απώλεια το παιδί δούλευε σε κέντρο για να βοηθήσει άλλα παιδιά να γλιτώσουν.

 

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά παλιότερα τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα, ήταν περισσότερο ελεγχόμενα.Τώρα πια έχουν ξεφύγει αρκετά και φοβάσαι ως και την σκιά σου που λέει ο λόγος. Οχι ότι τα ναρκωτικά, σε κάθε εποχή δεν παύουν να είναι πληγή της κοινωνίας, για να μην παρεξηγούμαστε, όμως τώρα πια τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα, εμένα ο μεγάλος μου πάει τρίτη δημοτικού και ξέρει τα πάντα. Αυτό είναι και καλό και κακό. Για παράδειγμα βλέπω παιδιά του Γυμνασίου που καπνίζουν και πάνε το πρωί στο σχολείο τους με το τσιγάρο στο χέρι. Το θεωρώ τρομερό και το λέω εγώ που είμαι πρώην καπνίστρια αλλά το άρχισα στην γ' λυκείου.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δε συνδέονται! Ακριβώς γι αυτό το ανέφερα. Γιατί χρησιμοποιήθηκαν οι αρχαίοι και τα ρητά τους με τη φράση:κάτι ήξεραν...ήμαρτον...

Πάλι μοντάρεις τα γραφόμενά μου, αλλά τέλος πάντων... Ήμαρτον....

Εγώ πήγαινα σε σχολείο που καραδοκούσαν απέξω τα βαποράκια. Το τι σύριγγες βρίσκαμε στο προαύλιο δεν λεγεται.

 

ΑΛΛΑ κέντρο αποτοξίνωσης δεν υπήρχε δίπλα. Περίεργο

 

12ο Γυμνάσιο-Λύκειο στα Κ.Πετράλωνα.

 

είχα συμμαθητή που ο αδερφός του πέθανε από τα ναρκωτικά. μετά από αυτή την απώλεια το παιδί δούλευε σε κέντρο για να βοηθήσει άλλα παιδιά να γλιτώσουν.

Εγώ δεν υποστηρίζω το αντίθετό. Αλλά με το Κέντρο δίπλα κι ένας λόγος παραπάνω να υπάρχει κίνδυνος.

Δηλαδή, αφού παντού υπάρχουν τα ναρκωτικά και κατά πάσα πιθανότητα το παιδί μας θα συναντήσει κι ένα βαποράκι στη ζωή του, αυτό πρέπει να μας εφησυχάσει και να μας αφήσει άπραγους μπροστά σε κινδύνους;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Thaumataki μην το ψαχνεις άλλο...εφόσον δεν "ασπαζόμαστε την πρόοδο" οτι και να πουμε κόβεται,ράβεται και στήνεται στον τοίχο...

Το να θέλουμε να είναι τα παιδιά μας όσο το δυνατον περισσοτερο προστατευμένα είναι κατακριτέο...κι επείδή τα άκρα εδω μέσα φοριούνται πολυ,προτεινω να τους δίνουμε και σύριγγες να παίζουνε για να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον...

Κι αμα δουμε να τα πλευρίζει κάνα βαποράκι να μην ανησυχησουμε...έτσι κι αλλιως θα συναντησει κάποιο στη ζωή του...

 

ΥΓ:Αν δεν είναι αρκετα προχωρημένες οι ιδέες μου ζητώ συγνώμη...θα προσπαθήσω κι άλλο!

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα γραψει,αλλα θα το ξαναγραψω γιατι φαινεται το σχολιο μου "να χαθηκε στο διαδυκτιο"

Για μενα,σκοπος ειναι να αποφορτισουν απο το κεντρο απο τα ναρκωτικα/εγκληματικοτητα/πορνεια/αλητεια.Πως θα το καταφερουν αυτο?Πολυ απλα,θα μεταφερουν μερος του προβληματος σε αλλες γειτονιες!

Το προβλημα για μενα δεν ειναι το ιδιο το προβλημα,αλλα η προβληματικη λυση!

 

Και αφου καποιους δεν σας ενοχλει,αναρωτιεμαι γιατι να ενοχλει εμενα....που στο κατω κατω μετραω μερες για να παω στην χωριουδαρα μου!!!

 

Περαστικα!

Link to comment
Share on other sites

Thaumataki μην το ψαχνεις άλλο...εφόσον δεν "ασπαζόμαστε την πρόοδο" οτι και να πουμε κόβεται,ράβεται και στήνεται στον τοίχο...

Το να θέλουμε να είναι τα παιδιά μας όσο το δυνατον περισσοτερο προστατευμένα είναι κατακριτέο...κι επείδή τα άκρα εδω μέσα φοριούνται πολυ,προτεινω να τους δίνουμε και σύριγγες να παίζουνε για να ξέρουν τι θα αντιμετωπίσουν στο μέλλον...

Κι αμα δουμε να τα πλευρίζει κάνα βαποράκι να μην ανησυχησουμε...έτσι κι αλλιως θα συναντησει κάποιο στη ζωή του...

 

ΥΓ:Αν δεν είναι αρκετα προχωρημένες οι ιδέες μου ζητώ συγνώμη...θα προσπαθήσω κι άλλο!

 

 

Χαχαχα tzo!!! Θέλει υπέρμετρη προσπάθεια για να φτάσεις το ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ επίπεδο των άλλων!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα tzo!!! Θέλει υπέρμετρη προσπάθεια για να φτάσεις το ΠΟΛΥ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ επίπεδο των άλλων!

 

 

πράγματι, θέλει πολλή προσπάθεια να σκεφτείς ότι αύριο-μεθαύριο μπορεί το δικό σου το παιδί να είναι σε αυτή τη θέση και να κρατάς μια διακριτική στάση σε ένα τέτοιο πρόβλημα...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

πράγματι, θέλει πολλή προσπάθεια να σκεφτείς ότι αύριο-μεθαύριο μπορεί το δικό σου το παιδί να είναι σε αυτή τη θέση και να κρατάς μια διακριτική στάση σε ένα τέτοιο πρόβλημα...

 

Σωστά!!!! Αν φτασει το παιδί μας σ΄αυτη τη θέση πρέπει να κρατήσουμε μια διακριτική στάση...το να προσπαθήσουμε να το προστατέψουμε απο το να φτάσει σε αυτή τη θέση,είναι αδιάκριτο,αναίσθητο,απάνθρωπο,αναχρονιστικό και όλα τα α- .....

Και by the way ας κάνει κάποια quοte ένα και τονίζω ΕΝΑ post που να αναφέραμε οτι έχουμε πρόβλημα με αυτά τα παιδιά,ή οτι δεν θέλουμε την απεξάρτηση τους ή έστω οτι είμαστε κατά της επανένταξης....

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι αλλά παλιότερα τα πράγματα ήταν κάπως καλύτερα, ήταν περισσότερο ελεγχόμενα.Τώρα πια έχουν ξεφύγει αρκετά και φοβάσαι ως και την σκιά σου που λέει ο λόγος. Οχι ότι τα ναρκωτικά, σε κάθε εποχή δεν παύουν να είναι πληγή της κοινωνίας, για να μην παρεξηγούμαστε, όμως τώρα πια τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα, εμένα ο μεγάλος μου πάει τρίτη δημοτικού και ξέρει τα πάντα. Αυτό είναι και καλό και κακό. Για παράδειγμα βλέπω παιδιά του Γυμνασίου που καπνίζουν και πάνε το πρωί στο σχολείο τους με το τσιγάρο στο χέρι. Το θεωρώ τρομερό και το λέω εγώ που είμαι πρώην καπνίστρια αλλά το άρχισα στην γ' λυκείου.

 

Τα ναρκωτικά ήταν και είναι μάστιγα.

Μπορεί στην εποχή μου να μην υπήρχαν τα χάπια τα κραχ και τα lsd αλλά η ηρωινή θέριζε.

 

Και στο Γυμνάσιο το δικό μας τα παιδιά καπνιζαν στις τουαλέτες, στο πεζοδρόμιο όπου μπορούσαν να φουμάρουν χωρίς να τους πιάσουν οι καθηγητές.

 

Είμαι 40+ (03/1971).

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

"ασπαζόμαστε την πρόοδο" οτι και να πουμε κόβεται,ράβεται και στήνεται στον τοίχο...

 

 

Αν η ανθρωπιά άλλαξε όνομα και λέγεται πρόοδος, τοτε να ξαναγραφουν τα λεξικά

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Και by the way ας κάνει κάποια quοte ένα και τονίζω ΕΝΑ post που να αναφέραμε οτι έχουμε πρόβλημα με αυτά τα παιδιά,ή οτι δεν θέλουμε την απεξάρτηση τους ή έστω οτι είμαστε κατά της επανένταξης....

 

Και βέβαια δεν έχετε πρόβλημα. Αρκεί να μην μπλέκονται στα πόδια σας. Αρκεί να μην τα βλέπετε μπροστά σας.

 

Εγώ λέω να ιδρυσουμε στρατόπεδα συγκέντρωσης, όπου θα μαζεύουν όλα τα αποβράσματα που κάνανε το λάθος να πάρουν τον στραβο τον δρόμο και να μπλέξουν με ναρκωτικά. Μακριάαααα από τα παιδιά μας.

 

Και όταν και η συντήρησή τους γίνει ασύμφορη να ανοίξουμε και 2-3 φούρνους για να μην επιβαρύνεται η κοινωνία με τη παρουσία και τα κόστος τους.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...