Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κεντρο αποτοξινωσης στον Νεο Κοσμο!!!


Messinia

Recommended Posts

Ο Δημαρχος Αθηναιων αποφασισε(τοσο απλα και ομορφα)να μεταφερει ενα τμημα του ΟΚΑΝΑ στον Νεο Κοσμο και μαλιστα διπλα απο Δημοτικο Σχολειο!!

 

Ναι,το δικαιωμα στην ζωη !Αλλα βρε παιδια.....ειναι σωστο να φερνουν κεντρα αποτοξινωσης στις διαφορες γειτονιες χωρις μαλιστα να υπαρχει η καταλληλη υποδομη????!!!

 

Τι να πω....!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Δημαρχος Αθηναιων αποφασισε(τοσο απλα και ομορφα)να μεταφερει ενα τμημα του ΟΚΑΝΑ στον Νεο Κοσμο και μαλιστα διπλα απο Δημοτικο Σχολειο!!

 

Ναι,το δικαιωμα στην ζωη !Αλλα βρε παιδια.....ειναι σωστο να φερνουν κεντρα αποτοξινωσης στις διαφορες γειτονιες χωρις μαλιστα να υπαρχει η καταλληλη υποδομη????!!!

 

Τι να πω....!!

 

 

τι διαφορά θα είχε αν ήταν Πατήσια, Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη ή όποια άλλη περιοχή της Αθήνας;; και όταν λέμε υποδομή; το δίπλα από σχολείο μπορεί να λειτουργήσει και 'αποτρεπτικά' ή και "διδακτικά" κάποιες φορές.

Link to comment
Share on other sites

Δίπλα από σχολείο;;;;;

Είναι επίσημη ανακοίνωση ή ράδιο αρβύλα;

 

 

Δεν νομιζω να ειναι Ραδιο αρβυλα!Εχτες οι κατοικοι της περιοχης ειχαν συγκεντρωση διαμαρτυριας για να δουν τι μπορουν να κανουν!!

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορά θα είχε αν ήταν Πατήσια, Καλλιθέα, Νέα Σμύρνη ή όποια άλλη περιοχή της Αθήνας;; και όταν λέμε υποδομή; το δίπλα από σχολείο μπορεί να λειτουργήσει και 'αποτρεπτικά' ή και "διδακτικά" κάποιες φορές.

 

 

Ειναι αυτο που λεμε,αρκει να ειναι στο σπιτι του γειτονα και οχι στο δικο μου!!

 

Ποσο λογικο το βλεπεις εσυ διπλα απο το Δημοτικο να υπαρχει ενα κτιριο που στεγαζει ναρκωμανεις?

Ετσι απλα βρισκουμε ενα κτιριο και το βαφτιζουμε Κεντρο Αποτοξινωσης?

Πολυ φοβαμαι οτι θα γεμισει η γειτονια με αλητες και θα εχουμε κρουσματα κλοπων!Τοσο απλα!

 

Εσενα δηλ διπλα απο το σχολειο της κορης σου δεν θα σε ενοχλουσε να ειναι το οτιδηποτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι αυτο που λεμε,αρκει να ειναι στο σπιτι του γειτονα και οχι στο δικο μου!!

 

Ποσο λογικο το βλεπεις εσυ διπλα απο το Δημοτικο να υπαρχει ενα κτιριο που στεγαζει ναρκωμανεις?

Ετσι απλα βρισκουμε ενα κτιριο και το βαφτιζουμε Κεντρο Αποτοξινωσης?

Πολυ φοβαμαι οτι θα γεμισει η γειτονια με αλητες και θα εχουμε κρουσματα κλοπων!Τοσο απλα!

 

Εσενα δηλ διπλα απο το σχολειο της κορης σου δεν θα σε ενοχλουσε να ειναι το οτιδηποτε?

 

Σωστά.... Όποιος ζει Αθήνα και περνάει έξω από τον ΟΚΑΝΑ στην 3ης Σεπτεμβρίου, μπορεί να δει τί γίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Σωστά.... Όποιος ζει Αθήνα και περνάει έξω από τον ΟΚΑΝΑ στην 3ης Σεπτεμβρίου, μπορεί να δει τί γίνεται...

Κάπου όμως πρέπει να φτιαχτουν και αυτά τα κέντρα αποτοξίνωσης... Πού να τα φτιάξουν δηλαδή? Πάνω στο βουνό???

Θυμαμαι πριν μερικά χρόνια την αντίδραση κάποιων κατοίκων στον τότε υπουργό Υγειας για την κατασκευή ενός ψυχιατρίου στην περιοχή τους...

Ο υπουργός λοιπόν άκουγε με υπομονη τις φωνές τους και στο τέλος τους είπε "εύχομαι ποτέ κανένας σας να μην αντιμετωπίσει ένα τέτοιο πρόβλημα στην οικογένειά του"

Αν και έχω εντελώς αντίθετες πεποιθήσεις τον συμπάθησα αμέσως

Link to comment
Share on other sites

Ειναι αυτο που λεμε,αρκει να ειναι στο σπιτι του γειτονα και οχι στο δικο μου!!

 

Ποσο λογικο το βλεπεις εσυ διπλα απο το Δημοτικο να υπαρχει ενα κτιριο που στεγαζει ναρκωμανεις?

Ετσι απλα βρισκουμε ενα κτιριο και το βαφτιζουμε Κεντρο Αποτοξινωσης?

Πολυ φοβαμαι οτι θα γεμισει η γειτονια με αλητες και θα εχουμε κρουσματα κλοπων!Τοσο απλα!

 

Εσενα δηλ διπλα απο το σχολειο της κορης σου δεν θα σε ενοχλουσε να ειναι το οτιδηποτε?

 

 

Δεν το βαφτίζουμε, είναι κέντρο αποτοξίνωσης.

 

Επίσης οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι. Ούτε αλήτες ούτε τπτ άλλο. Και κλέβουν εξαιτίας της αρρώστειας τους. Πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης εξαιτίας αυτής.

 

έντιτ:όχι δε θα με ενοχλούσε.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κάπου όμως πρέπει να φτιαχτουν και αυτά τα κέντρα αποτοξίνωσης... Πού να τα φτιάξουν δηλαδή? Πάνω στο βουνό???

Θυμαμαι πριν μερικά χρόνια την αντίδραση κάποιων κατοίκων στον τότε υπουργό Υγειας για την κατασκευή ενός ψυχιατρίου στην περιοχή τους...

Ο υπουργός λοιπόν άκουγε με υπομονη τις φωνές τους και στο τέλος τους είπε "εύχομαι ποτέ κανένας σας να μην αντιμετωπίσει ένα τέτοιο πρόβλημα στην οικογένειά του"

Αν και έχω εντελώς αντίθετες πεποιθήσεις τον συμπάθησα αμέσως

 

Όχι στο βουνό, αλλά θεωρητικά θα μπορούσαν να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Μενω κι εγω Ν.Κοσμο και το έμαθα χθες το βράδυ. Συμφωνω οτι οι ναρκωμανεις είναι αρρωστοι και θέλουν βοήθεια... αν δεν είναι η δική μας περιοχή θα είναι καποια αλλη...

Αυτο που σκεφτομαι περισσότερο εγώ είναι οι εμποροι και τα βαπορακια που θα τη στήνουν απ'εξω ολη την ημέρα και τι συνεπαγεται ολο αυτο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το βαφτίζουμε, είναι κέντρο αποτοξίνωσης.

 

Επίσης οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι. Ούτε αλήτες ούτε τπτ άλλο. Και κλέβουν εξαιτίας της αρρώστειας τους. Πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης εξαιτίας αυτής.

 

έντιτ:όχι δε θα με ενοχλούσε.

 

Όταν οι ναρκομανείς είναι προς αναζήτηση της δόσης τους, μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι, δεν καταλαβαίνουν τί κάνουν. Οπότε είναι πιθανό να προκληθούν προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να πηγαίνει κάποιος στο ΟΚΑΝΑ είναι χρήστης, και μάλιστα χρήστης που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να απεξαρτηθεί.

 

Τα παιδιά μας δεν κυνδινεύουν από τους χρήστες αλλά από τους εμπόρους.

 

Θα σου πρότεινα, να έκανες επίσκεψη σε ένα (οποιοδήποτε) κέντρο αποτοξίνωσης. Για να γνωρίσεις από κοντά μερικά από τα παιδιά που παλεύουν με δύναμη ψυχής να απεξαρτηθούν. Πιστεύω ότι μια τέτοια εμπειρία θα άλλαζε κατά πολύ τη γνώμη σου και θα έδιωχνε τις φοβίες σου.

 

Δυστυχώς η Σπιναλόγκα έκλεισε τις πόρτες εδώ και πολλά χρόνια. Για να ξεφορτώσουμε εκεί ότι μας ενοχλεί και ότι μας θυμίζει τις ανθρώπινες αδυναμίες μας.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όταν οι ναρκομανείς είναι προς αναζήτηση της δόσης τους, μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι, δεν καταλαβαίνουν τί κάνουν. Οπότε είναι πιθανό να προκληθούν προβλήματα.

 

Τα παιδιά του ΟΚΑΝΑ δεν είναι χρήστες που απεγνωσμένα αναζητούν μια δόση.

 

Έχεις επισκευτεί ποτέ κέντρο αποτοξίνωσης πχ του ΟΚΑΝΑ και είδες τέτοια άτομα μέσα;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά του ΟΚΑΝΑ δεν είναι χρήστες που απεγνωσμένα αναζητούν μια δόση.

 

Έχεις επισκευτεί ποτέ κέντρο αποτοξίνωσης πχ του ΟΚΑΝΑ και είδες τέτοια άτομα μέσα;;;

 

Εγώ μιλάω για αυτούς που μαζεύονται απ' έξω, δεν μίλησα για την δουλειά του ίδιου του κέντρου. Πιστεύω ότι αν και κέντρο αποτοξίνωσης, θα είναι δυστυχώς ''πόλος έλξης'' για βαποράκια, εμπόρους κτλ κτλ...

 

Όσο για το αν κινδυνεύουν τα παιδιά μας ή εμείς από χρήστες, ο καθένας με τις εμπειρίες του, γιατί εγώ έχω κινδυνέψει από χρήστη στον δρόμο.

 

Για 'μένα είναι άρρωστος ο χρήστης, αλλά μπορεί να γίνει επικίνδυνος, όταν τον εξουσιάζει το ναρκωτικό.

 

Τελοσπάντων, δε θα συνεχίσω, δεν θέλω να πλατιάσουμε πάνω στο θέμα αυτό, εδώ μιλάμε για συγκεκριμένο πράγμα (κέντρο αποτοξίνωσης δίπλα σε σχολείο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μιλάω για αυτούς που μαζεύονται απ' έξω, δεν μίλησα για την δουλειά του ίδιου του κέντρου. Πιστεύω ότι αν και κέντρο αποτοξίνωσης, θα είναι δυστυχώς ''πόλος έλξης'' για βαποράκια, εμπόρους κτλ κτλ...

 

Όσο για το αν κινδυνεύουν τα παιδιά μας ή εμείς από χρήστες, ο καθένας με τις εμπειρίες του, γιατί εγώ έχω κινδυνέψει από χρήστη στον δρόμο.

 

Για 'μένα είναι άρρωστος ο χρήστης, αλλά μπορεί να γίνει επικίνδυνος, όταν τον εξουσιάζει το ναρκωτικό.

 

Τελοσπάντων, δε θα συνεχίσω, δεν θέλω να πλατιάσουμε πάνω στο θέμα αυτό, εδώ μιλάμε για συγκεκριμένο πράγμα (κέντρο αποτοξίνωσης δίπλα σε σχολείο).

 

Όταν έχεις να κάνεις με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ καλύτερα η πίστη σου να βασίζεται στην πραγματική σου εμπειρία.

 

Το κέντρο αποτόξίνωσης δεν είναι πόλος έλξης κακοποιών στοιχείων.

 

Πήγαινε μια βόλτα στη πλατεία Καλλιθέας πχ για να δεις που μαζεύονται έμποροι και βαποράκια.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή περνάω πολύ συχνά και από την 3ης Σεπτεμβρίου και από τα γραφεία του οκανα στον Πειραιά και κάθε φορά προσπαθώ να περνάω από το απέναντι πεζοδρόμιο για ν' αποφύγω την τσίκνα, τους εμετούς, τις συναλλαγές φόρα παρτίδα και αυτούς που έχουν πάρει τη δόση τους και δεν πολυκαταλαβαίνουν τι κάνουν, ξέρω ότι σίγουρα δεν θα ήθελα να περνάω από εκεί με το παιδί μου καθημερινά.

Ο Νέος Κόσμος είναι μια περιοχή που δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα εγκληματικότητας, γιατί πάνε να την υποβαθμίσουν κι αυτή.

Όσο για τον κατάλληλο χώρο πιστεύω ότι είναι μέσα ή δίπλα σε κάποιο νοσοκομείο κι έτσι είχα ακούσει στις ειδήσεις ότι θα γίνει, κακώς πάνε κέντρα απεξάρτησης μέσα στις γειτονιές.

Link to comment
Share on other sites

Όχι στο βουνό, αλλά θεωρητικά θα μπορούσαν να υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις.

 

Aκριβώς αυτό...

Και επειδή οι χρήστες σε αναζήτηση δόσης δεν ελέγχονται λόγω της αρρώστειας σίγουρα δίπλα σε σχολείο δεν είναι προυπόθεση

Αυτο που σκεφτομαι περισσότερο εγώ είναι οι εμποροι και τα βαπορακια που θα τη στήνουν απ'εξω ολη την ημέρα και τι συνεπαγεται ολο αυτο....

 

Έτσι είναι...

 

Τα παιδιά του ΟΚΑΝΑ δεν είναι χρήστες που απεγνωσμένα αναζητούν μια δόση.

 

Έχεις επισκευτεί ποτέ κέντρο αποτοξίνωσης πχ του ΟΚΑΝΑ και είδες τέτοια άτομα μέσα;;;

 

Έχω πολύ κοντινές προσωπικές εμπειρίες και τυχαίνει επίσης να περνάω από δρόμο που είναι ΟΚΑΝΑ.Οι έμποροι κάνουν πάρτυ.

Οι εμπειρίες μου λένε ότι και εγώ στη θέση τους δεν θα ήθελα ένα τέτοιο κέντρο δίπλα σε σχολείο.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη μπουκιά τρώγε, μεγάλη κουβέντα μη πεις....

 

Αυτό.

 

όπως επίσης,

 

όταν χτυπάνε τη πόρτα του διπλανού....

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ κοντινές προσωπικές εμπειρίες και τυχαίνει επίσης να περνάω από δρόμο που είναι ΟΚΑΝΑ.Οι έμποροι κάνουν πάρτυ.

Οι εμπειρίες μου λένε ότι και εγώ στη θέση τους δεν θα ήθελα ένα τέτοιο κέντρο δίπλα σε σχολείο.

 

Ξαναλέω, οι έμποροι κάνουν πάρτυ όχι λόγω του κέντρου.

Πήγαινε μια βόλτα στο κέντρο του Αλίμου, Αργυρούπολης ή του Ελληνικού- καμιία σχέση με αυτά που περιγράφετε.

Αντίθετα στη Καλλιθέα το "εμπορικό κέντρο" των ναρκωτικών παρέμεινε στη πλατεία, παρά το γεγονός ότι το κέντρο αποτοξίνωσης είναι προς σταθμό μεριά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω, οι έμποροι κάνουν πάρτυ όχι λόγω του κέντρου.

 

Αλλά λόγω τι κάνουν πάρτυ ?

Πήγαινε μια βόλτα στο κέντρο του Αλίμου, Αργυρούπολης ή του

Ελληνικού- καμιία σχέση με αυτά που περιγράφετε.

 

Δυσκολεύομαι λίγο λόγω απόστασης..:P

Εχουμε όμως και εμείς κέντρο αποτοξίνωσης και βλέπω τι γίνεται...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν οι ναρκομανείς είναι προς αναζήτηση της δόσης τους, μπορούν να γίνουν επικίνδυνοι, δεν καταλαβαίνουν τί κάνουν. Οπότε είναι πιθανό να προκληθούν προβλήματα.

 

Πίστεψέ με, ένα μπου να του κάνεις του χρήστη θα τρέξει χιλιόμετρα. Πιο φοβισμένος είναι από εμάς.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με, ένα μπου να του κάνεις του χρήστη θα τρέξει χιλιόμετρα. Πιο φοβισμένος είναι από εμάς.

Επίσης, άμα μου κάνει ένα μπου ο χρήστης θα τρέξω εγώ χιλιόμετρα, με τα τακούνια!

Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, υπάρχουν και χρήστες που είναι επιθετικοί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...