Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κεντρο αποτοξινωσης στον Νεο Κοσμο!!!


Messinia

Recommended Posts

H bobirakia έχει δίκιο.

 

Στο Νέο Κόσμο υπάρχει από χρόνια κέντρο απεξάρτησης επί της Φραντζή, δίπλα στο Σταυρό του Νότου και δίπλα σε σχολεία και μαγαζιά. Μένω χρόνια στην περιοχή, ποτέ δε δημιουργήθηκε θέμα.

 

Αυτή η τρομολαγνεία πια είναι ανυπόφορη.

αναρωτιέμαι πόσοι από τους τρομοκρατημένους κατοίκους του Νέου Κόσμου ξέρουν ότι υπάρχει το κέντρο απεξάρτησης που σας λέω. Εκεί δίπλα κάνουν συγκεντρώσεις οι φασίστες της περιοχής αλλά ακόμα δεν το πήραν πρέφα! για τέτοια υποβάθμιση και πρόβλημα μιλάμε!!!

 

Επίσης στα εργατικά και προσφυγικά, εκεί που γίνεται η λαική, είναι γειτονιά Συρίων, επίσης από χρόνια, οι οποίοι είναι ευγενικότατοι άνθρωποι, πολύ ευχάριστοι και σωστοί. Όπως και λίγο πιο πάνω που είναι οι αλβανοί και προς το μετρό οι βούλγαροι. Ήρεμη γειτονιά αλλά λείπει το πράσινο ή είναι παρατημένο από το Δήμο. Αυτή η μεριά του Νέου Κόσμου έχει πολλά μαγαζάκια με αραβικά και συριακά προιόντα. Ποτε μα ποτέ δε υπήρξε πρόβλημα. Ακριβώς το αντίθετο. Εκτός από μια φορά που τα φυντάνια του ΛΑΟΣ και της Χρυσής Αυγής κάναν ντου χωρίς καμία αφορμή (πόσο μάλλον λόγο) και τους κάψαν τα μαγαζία και χτυπήσαν ανθρώπους. Και πάλι εκτός ότι κυνήγησαν τους φασίστες τίποτα άλλο δεν έγινε

 

Ξυπνάτε, από αλλού τις τρώμε όλοι μαζί !!!

 

Το ζήτημα της Γ Σεπτεμβρίου είναι διαφορετικό και σκόπιμα συντηρείται

 

εντιτ: όλα τα προγράμματα απεξάρτησης δεν είναι ίδια. ο οκανα στην ομόνοια δίνει μεθαδόνη, δηλ. ναρκωτικά, δεν είναι στεγνό πρόγραμμα και επικρίνεται πολύ έντονα η μέθοδος - το πρόβλημα εκεί είναι ότι η μεθαδόνη γίνεται αντικείμενο εμπορίου - δε φταίει η απεξάρτηση, το εμπόριο φταίει. και το εμπόριο είναι παντού, και στα σχολεία που απέχουν μίλια από τα κέντρα απεξάρτησης

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι πολιτικες αποψεις του καθε ενος με αφηνουνε παγερα αδιαφορη.Εξαλλου γιάυτο εχουμε δημοκρατια.Το οτι διπλα εχει 5 σχολεια σου λεει κατι η οχι???

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Για να πηγαίνει κάποιος στο ΟΚΑΝΑ είναι χρήστης, και μάλιστα χρήστης που ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ να απεξαρτηθεί.

 

Τα παιδιά μας δεν κυνδινεύουν από τους χρήστες αλλά από τους εμπόρους.

 

Θα σου πρότεινα, να έκανες επίσκεψη σε ένα (οποιοδήποτε) κέντρο αποτοξίνωσης. Για να γνωρίσεις από κοντά μερικά από τα παιδιά που παλεύουν με δύναμη ψυχής να απεξαρτηθούν. Πιστεύω ότι μια τέτοια εμπειρία θα άλλαζε κατά πολύ τη γνώμη σου και θα έδιωχνε τις φοβίες σου.

 

Δυστυχώς η Σπιναλόγκα έκλεισε τις πόρτες εδώ και πολλά χρόνια. Για να ξεφορτώσουμε εκεί ότι μας ενοχλεί και ότι μας θυμίζει τις ανθρώπινες αδυναμίες μας.

 

Δεν το βαφτίζουμε, είναι κέντρο αποτοξίνωσης.

 

Επίσης οι ναρκομανείς είναι άρρωστοι. Ούτε αλήτες ούτε τπτ άλλο. Και κλέβουν εξαιτίας της αρρώστειας τους. Πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης εξαιτίας αυτής.

 

έντιτ:όχι δε θα με ενοχλούσε.

 

Γιατί δίπλα στο δημοτικό θα έχει προβλημα; Ίσα ίσα που τα παιδιά του δημοτικού δεν κυκλοφορούν ασυνόδευτα για να τα πειράξουν τα παλιοπρεζόνια.

 

Ξαναλέω, οι άνθρωποι στα κέντρα αποτοξίνωσης δεν πειράζουν κανένα. οι έμποροι δεν συχνάζουν απαραιτήτως έξω από αυτά τα κέντρα. Οι έμποροι του θανατου είναι παντού.

 

Η απομόνωση δεν βοηθά αλλά επιτείνει το πρόβλημα.

 

Και εγώ δυστυχώς έχω στο συγγενικό περιβάλλον άτομο με πρόβλημα εξάρτησης που ξεκίνησε από τα 14.

 

Δεν έχει απεξαρτηθεί πλήρως ποτέ. Αλλά ποτέ δεν υπήρξε επικίνδυνη (έίναι γυναίκα) για τους άλλους. Τα διάφορα κέντρα που έχει πάει την βοήθησαν πάρα πολύ. Ακόμα και η εκκλησία (υπάρχει συγκεκριμένος ιερέας στο Ελληνικό που βοηθά πολύ κόσμο).

 

 

Το να καταδικάζουμε εξαρτημένους ανθρώπους στην απομώνση είναι πολύ, μα πάρα πολύ απάνθρωπο.

 

Τους ναρκωμανεις δε τους μπορουμε, τους gay δε τους μπορουμε, τους μεταναστες δε τους μπορουμε, τους απεργους που κλεινουν τους δρομους δε τους μπορουμε, τους αναρχικους δε τους μπορουμε...τελικα ποιον μπορουμε? Μονο τον εαυτο μας?

 

Δε λεω οτι ειναι το καλυτερο, αλλα ειναι μερος της κοινωνιας και πρεπει να μαθουμε να ζουμε μαζι και με τους "αλλους".

 

Αλλιως, μια λυση βλεπω....Να παρουμε τα βουνα!

 

Οι πάρα πάνω απόψεις με εκφράζουν κι εμένα.

Έχω δικό μου άνθρωπο (πρώτη μου ξαδέρφη) που δουλεύει στον ΟΚΑΝΑ-ΚΕΘΕΑ και ξέρω πολύ καλά πως είναι αυτά τα παιδιά.

Στο γάμο της θυμάμαι που είχα δει καμιά 20 νέα παιδιά να στέκονται όλα μαζί μπροστά από την εκκλησία και μετά ήταν και στο τραπέζι και δεν είχα καταλάβει ότι ήταν παιδιά που πάλευαν για την ζωή τους.

Φαίνονταν τόσο "καλά και σεβαστικά παιδιά" που όταν ρώτησα ποιοι ήταν με μεγάλη έκπληξη με πληροφόρησε η ξαδέρφη μου πως είναι τα "παιδιά" της.

Αισθάνομαι μεγάλη θλίψη για αυτά τα παιδιά, έχω χάσει πρωτο μου ξάδερφο, που ήταν χρυσό παιδί, αλλά είχε πολύ σκληρό πατέρα και του φερόταν πολύ βάρβαρα και τον έριξε στα ναρκωτικά.

Όχι δεν θα φοβόμουν να ανοίξουν δίπλα στο σχολείο μας, είναι και αυτοί άνθρωποι όπως εμείς και πρέπει να τους βοηθήσουμε με την στάση μας και να μην τους βλέπουμε σαν "κατακάθια της κοινωνίας".

Link to comment
Share on other sites

Οι πολιτικες αποψεις του καθε ενος με αφηνουνε παγερα αδιαφορη.Εξαλλου γιάυτο εχουμε δημοκρατια.Το οτι διπλα εχει 5 σχολεια σου λεει κατι η οχι???

 

αν απευθύνεσαι σε εμένα, επισημαίνω ότι το ήδη υπάρχον κέντρο βρίσκεται δίπλα σε 3 σχολεία και πλατεία και είναι τόσο μεγάλη πηγή προβλημάτων που οι περισσότεροι αγνοούν την ύπαρξη του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε παιδια διαβαζω και απορω...δηλαδη πραγματικα γαιτι τοση αντιδραση δεν καταλαβαινω???

 

Σας φαινεται τοσο παραλογο που οι γονεις δεν θελουν κοντα στα παιδια τους ενα κεντρο απεξαρτησης??? Θα τρελαθουμε τελειως???? Ή υπαρχουν γονεις που πηγαινουν βολτουλα τα παιδακια τους σε μερη με τοξικομανεις??? Πραγματικα δεν ξερω τι ναπω...ΟΚ θελουμε να ειμαστε μπροστα στις αποψεις, να ειμαστε προοδευτικοι κ.λ.π. αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Δεν ειπαμε οτι πρεπει να εξοριστουν οι ανθρωποι αυτοι, ουτε να μη βρεθει μια λυση και γι αυτους..αλλο ειναι το θεμα που τεθηκε εξ αρχης.

 

Και για τα πρακτικα στη Σταυρουπολη που εμενα διπλα απο το κεντρο δεν μπορειτε να φανταστειτε το τι συριγγα υπηρχε στους δρομους και τι βρωμια...και μη μου πειτε οτι παντου υπαρχουν γιατι εχω αλλαξει περιοχη, μενω και παλι δυτικα αλλα δεν βρισκεις συριγγα ανα 5 μετρα...ας σκεφτουμε λιγακι και τους αλλους κινδυνους που μπορει να διατρεξουν μικρα παιδακια εκτος απο τους πιο προφανης.

ΝΙΚΟΛΑΣ 15-03-2009!!!!ΣΕ ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΡΕΛΑ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!!

ΜΠΕΜΠΑΚΟΣ ΤΟ ΚΟΥΚΛΙ ΜΑΣ..ΗΡΘΕ...19-11-2011

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κανεις πολυ μεγαλο λαθος το συγκεκριμενο κεντρο δεν ειναι κεντρο ακριβως κεντρο απεξαρτησης. Ειναι κεντρο ερευνας ανθρωπινων συμπεριφορων απολυτως καμμια σχεση με οτι σχεδιαζει να κανει ο Οκανα.Ειναι μια ιδιωτικη επιχειρηση.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον κανεις πολυ μεγαλο λαθος το συγκεκριμενο κεντρο δεν ειναι κεντρο ακριβως κεντρο απεξαρτησης. Ειναι κεντρο ερευνας ανθρωπινων συμπεριφορων απολυτως καμμια σχεση με οτι σχεδιαζει να κανει ο Οκανα.Ειναι μια ιδιωτικη επιχειρηση.

 

δε ξέρω τι σχεδιάζει ο Οκανα αλλά το συγκεκριμένο είναι ΚΕΑΣ - Κέντρο έρευνας ανθρώπινης συμπεριφοράς - Κέντρο απεξάρτησης κατά των ναρκωτικών.

που σημαίνει επί του πρακτέου οτι κι εκεί τελος πάντων τοξικοεξαρτημένοι απευθύνονται

 

το ότι είναι ιδιωτικό το κάνει ακίνδυνο;

κέντρα απεξάρτησης λειτουργούν πολλά ιδιωτικά

και για τη διαφορά μεταξύ των διαφόρων μεθόδων έκαναν ήδη νύξη (άσχετα από το δημόσιο - ιδιωτικό)

Link to comment
Share on other sites

Στον καιάδα και αυτοί λοιπόν.

Οπως είπε και μία φίλη νωρίτερα, ας ξεκινήσουμε να κουβεντιάζουμε ΠΟΥ θα πάνε, όχι που δεν θα πάνε. Νομίζω θα έχουμε λιγότερες επιλογές έτσι.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

¨Ηταν κοντά στο κεντρο και "λογικά" ήταν βαποράκια.

 

Συμπέρασμα:

- Επειδη ήταν κοντα σε κέντρο απεξάρτησης ήταν βαποράκια

- Αν δεν υπήρχε το κέντρο αυτό το περιστατικό δεν θα συνέβαινε.

 

Η λογική του παραλόγου.

 

Ναι, είπα ''λογικά'' γιατί μπορεί να ήταν και έμποροι ή και χρήστες. Δεν τους ζήτησα διαπιστευτήρια. Και βέβαια για να το αναφέρω, το περιστατικό είχε σχέση με την παρουσία του ΟΚΑΝΑ εκεί. Διότι την επόμενη ημέρα μαθεύτηκε ότι είχε σχέση με ναρκομανείς το θέμα (το γεγονός δηλαδή ότι έξω από τον ΟΚΑΝΑ ήταν μαζεμένα περίπου 200 άτομα μεσημεριάτικα - χρήστες, βαποράκα, έμποροι- ήταν άσχετο με το μαχαίρωμα που έγινε 50 μέτρα από εκεί).

 

Και επειδή βλέπω πάλι την τακτική ''γενικεύω και διαστρεβλώνω'', πραγματικά δεν έχω να πω τίποτα.

 

Αν δεν κατάλαβες, μιλάμε για ένα συγκεκριμένο θέμα. Κέντρο απεξάρτησησης δίπλα σε σχολείο. Ο καθένας κρίνει και μιλάει από τις εμπειρίες του. Εγώ από αυτά που έχω δει και έχω ακούσει διαφωνώ. Σε πειράζει?

 

Λες και είπα εγώ ότι τέτοια περιστατικά δεν μπορεί να γίνουν αλλού.

 

Και το να γενικεύουμε για να δώσουμε άλλη εντύπωση στα γραφόμενα κάποιου, λογική του παραλόγου είναι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια διαβαζω και απορω...δηλαδη πραγματικα γαιτι τοση αντιδραση δεν καταλαβαινω???

 

Σας φαινεται τοσο παραλογο που οι γονεις δεν θελουν κοντα στα παιδια τους ενα κεντρο απεξαρτησης??? Θα τρελαθουμε τελειως???? Ή υπαρχουν γονεις που πηγαινουν βολτουλα τα παιδακια τους σε μερη με τοξικομανεις??? Πραγματικα δεν ξερω τι ναπω...ΟΚ θελουμε να ειμαστε μπροστα στις αποψεις, να ειμαστε προοδευτικοι κ.λ.π. αλλα μην τα ισοπεδωνουμε ολα. Δεν ειπαμε οτι πρεπει να εξοριστουν οι ανθρωποι αυτοι, ουτε να μη βρεθει μια λυση και γι αυτους..αλλο ειναι το θεμα που τεθηκε εξ αρχης.

 

Και για τα πρακτικα στη Σταυρουπολη που εμενα διπλα απο το κεντρο δεν μπορειτε να φανταστειτε το τι συριγγα υπηρχε στους δρομους και τι βρωμια...και μη μου πειτε οτι παντου υπαρχουν γιατι εχω αλλαξει περιοχη, μενω και παλι δυτικα αλλα δεν βρισκεις συριγγα ανα 5 μετρα...ας σκεφτουμε λιγακι και τους αλλους κινδυνους που μπορει να διατρεξουν μικρα παιδακια εκτος απο τους πιο προφανης.

 

Συμφωνώ μαζί σου, αλλά φαίνεται ότι η άποψή μας δικαιολογεί επιθέσεις από άτομα που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.

 

Ναι προφανώς κάποιοι είμαστε παράλογοι όπως λες... Ο προοδευτισμός μας έφαγε..... Από πότε εδώ κάποια πράγματα έγιναν παράλογα και κάποια άλλα λογικά δεν το έχω καταλάβει...

 

Λόγω δουλειάς έρχομαι σε επαφή με πολύ κόσμο, κόσμο που κυκλοφορεί στην Αθήνα και πολλές φορές συζητάμε για παρόμοια θέματα.... Πάνω-κάτω οι απόψεις συγκλίνουν στα βασικά.... Τόσο απενοχοποίηση των πάντων, συνοδευόμενη από ειρωνία πρώτη φορά συναντώ...

 

Έπρεπε να γράψω εδώ για να ακούσω ότι εγώ είμαι η ρατσίστρια, η περίεργη, η μισάνθρωπος κτλ, και ότι πρέπει να τα δέχομαι όλα αδιαμαρτύρητα για να είμαι ανοιχτόμυαλη και ΑΝΘΡΩΠΟΣ... Ο ναρκομανής δεν μπορεί να γίνει επικίνδυνος, ο φονιάς έχει ελαφρυντικά γιατί πεινάει, ο κουκουλοφόρος σπάει το μαγαζί του ανθρωπάκου και καλά κάνει.

 

Λογική του παραλόγου για 'μένα είναι να λέω πχ σε ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΘΕΜΑ τη γνώμη μου για την παρουσία ναρκομανών και εμπόρων δίπλα σε σχολείο, και να μου κολλάνε την ταμπέλα της ρατσίστριας. Ή πχ σε θέμα για τα γεγονότα των ημερών, να γράφω χίλιες φορές ότι για ΄μένα το έγκλημα είναι κατάπτυστο ανεξαρτήτως εθνικότητας, αλλά ότι η κατάσταση στο κέντρο έχει ξεφύγει, και να μου απαντάνε ότι πιστεύω πως οι Έλληνες είναι καλύτεροι. Κλασική συμπεριφορά: απομωνώνω λέξεις-διαστρεβλώνω-γενικεύω-χαρακτηρίζω.

 

Επειδή λοιπόν με χαλάει αυτό, δεν πρόκειται να ξαναγράψω γιατί δεν υπάρχει νόημα να μπάινω σε αντιπαραθέσεις με άτομα χιλιόμετρα μακριά από τη δική μου νοοτροπία.

 

Χάρηκα από την άλλη που ανταλλάξαμε απόψεις -έστω και για λίγο- με κάποιες κοπέλες.

 

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο!

Link to comment
Share on other sites

ειναι στη Φραντζή δίπλα στο Σταυρό του Νότου

 

 

Δεν ειναι ακριβως κεντρο απεξαρτησης τοξικομανων,αλλα τεσπα!Κατα την γνωμη σου το παρκακι σου εκει ειναι ασφαλες μερος?Για περασε απογευματακι προς βραδακι να δεις τι γινεται!

Το οτι δεν σε ενδιαφερει τι γινεται,δεν σημαινει οτι δεν γινεται "κατι"!

Και στην Ομονοια,ειδα εχτες ναρκωμανεις μερα μεσημερι να παιρνουν τις δοσεις τους αλλα κανεις δεν εδειχνε να ενοχλέιτε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'οτι φαινεται για καποιους ειναι παραλογο.Τι να πω?

 

 

Ειναι αυτο που λεμε....αρκει να ειναι στου γειτονα και οχι στο δικο μου!Απλα ειναι πολυ βαρυ να το παραδεχτει καποιος και επικαλειται ευαισθησια ως προς τους ασθενεστερους!Λες και εμεις ειπαμε Πεταχτε τους στον Καιαδα!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στα εργατικά και προσφυγικά, εκεί που γίνεται η λαική, είναι γειτονιά Συρίων, επίσης από χρόνια, οι οποίοι είναι ευγενικότατοι άνθρωποι, πολύ ευχάριστοι και σωστοί. Όπως και λίγο πιο πάνω που είναι οι αλβανοί και προς το μετρό οι βούλγαροι. Ήρεμη γειτονιά αλλά λείπει το πράσινο ή είναι παρατημένο από το Δήμο. Αυτή η μεριά του Νέου Κόσμου έχει πολλά μαγαζάκια με αραβικά και συριακά προιόντα. Ποτε μα ποτέ δε υπήρξε πρόβλημα. Ακριβώς το αντίθετο.

 

 

Φαινεται σε αλλο Ν.Κοσμο μενω εγω!!!!

 

Ακυρο με το θεμα,αλλα τι εχεις να πεις για τα 2 ξαδερφακια (12 κ 13 ετων αντιστοιχα)που βιαστηκαν πριν ενα μηνα,γυρνωντας απο το φροντηστηριο?

 

Για το σκηνικο με το ψητοπωλειο στην Ηρακλεους που για μερες το φυλαγαν οι κατοικοι,μην το σπασουν οι αλλοδαποι,επισης τι εχεις να σχολιασεις?

 

Για την Κ....Ταδε,την κοπελα που γυρνουσε προχτες σπιτι της απο την δουλεια και της πολτοποιησαν το κεφαλι για να της παρουν την τσαντα τι εχεις να πεις?Βουιξε ολος ο Ν.Κοσμος,δεν μπορει να μην το ξερεις!!

 

Αν εσυ για ολα αυτα λες οτι δεν υπηρξε ποτε προβλημα,εχεις μαλλον θεμα ως το πως βλεπεις και αξιολογεις καταστασεις!!

Link to comment
Share on other sites

Να τοποθετηθώ και εγώ στο θέμα και να πω : όχι δεν θα μου άρεσε καθόλου να υπάρχει κέντρο απεξάρτησης κοντά / δίπλα / πίσω / πλάι από οποιοδήποτε σχολείο… μου φαίνετε…. κάπως και στο άκουσμα μόνο… δεν θέλω να το δω καν σαν εικόνα!!!! Γιατί δεν το κάνουνε δίπλα / απέναντι από ένα αστυνομικό τμήμα??? Δεν θα ήταν πιο ασφαλές και για τους ίδιους ακόμα??? Βλακεία είπα??

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Η πολιτκη για μενα ειναι ενα πολυ καλο μαρκετινγκ!Εκμεταλλευτηκε την δηθεν ευαισθησια του εις βαρος των κατοικων,ενω ο ιδιος ειχε το σπιτι του εις πληρην ασφαλειαν!!

Αν ειχε πραγματικα τοσο λεπτα αισθηματα για τους καυμενους ασθενεις,απο την στιγμη που χτιστηκε το ψυχιατρειο,τι αλλο εκανε αραγε για να σταθει διπλα τους?

Λυπάμαι αλλά δεν παρακολούθησα περισσότερο το θέμα. Αναφέρθηκα σε αυτό γιατί βρήκα την απάντηση "εύχομαι ποτέ κανένας από εσάς να μην αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα στην οικογενειά του" εξαιρετικά εύστοχη.

Και πέρα από αυτό, το να μην τηρούνται οι προϋποθέσεις σε κάθε περίπτωση είναι κάτι που με βρίσκει και εμένα αντίθετη.

Όμως έχω την εντύπωση ότι σε πολλές περιπτώσεις (όχι απαραίτητα σε αυτή που αναφέρεις) δεν εξετάζουμε αν τηρούνται ή όχι, δεν κάνουμε κάποια προσπάθεια να προτείνουμε μια πιο κατάλληλη λύση, απλά αντιδρούμε για την αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Και για τα πρακτικα στη Σταυρουπολη που εμενα διπλα απο το κεντρο δεν μπορειτε να φανταστειτε το τι συριγγα υπηρχε στους δρομους και τι βρωμια...και μη μου πειτε οτι παντου υπαρχουν γιατι εχω αλλαξει περιοχη, μενω και παλι δυτικα αλλα δεν βρισκεις συριγγα ανα 5 μετρα...ας σκεφτουμε λιγακι και τους αλλους κινδυνους που μπορει να διατρεξουν μικρα παιδακια εκτος απο τους πιο προφανης.

 

Πολύ χαίρομαι που βρέθηκε άνθρωπος να είδε με τα μάτια του την κατάσταση και να επιβεβαιώσει αυτό που λέω και να μην μου λένε εάν όπως ισχυρίζεσαι...

Παρεπιπτώντος να πω ότι 500μ πριν το κέντρα στη Σταυρούπολη που λέμε υπήρχαν τα Τεχνικά Λύκεια και οι Τεχνικές σχολές...το ποσοστό των παιδιών που ήταν πρεζάκια ήταν πολύ μεγάλο...

Γενικώς οι δυτικές περιοχές της Θεσ/νίκης έχουν πιο αυξημένο ποσοστό αλλά στη Σταυρούπολη συγκεκριμένα είναι τεράστιο.

 

Γιατί δεν το κάνουνε δίπλα / απέναντι από ένα αστυνομικό τμήμα??? Δεν θα ήταν πιο ασφαλές και για τους ίδιους ακόμα??? Βλακεία είπα??

 

Πιστεύω ότι θα ήταν πιο ασφαλές γιατί δυστυχώς δεν τους "αφήνουν" να ξεμπλέξουν.

Λοιπόν έχω δει με τα μάτια μου χρήστη στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής να τρυπάει το σβέρκο φίλου του με κλειδί επειδή δεν του έδινε χρήματα να πάρει τη δόση του.

Ο κουμπάρος μου, που ήμαστε φίλοι από πολλά χρόνια μας έκλεψε χρήματα για να πάρει τη δόση του...Από εμάς που γράψαμε στα παλιά μας παπούτσια σόγια,πεθερικά κ.τ.λ και τον κάναμε κουμπάρο,που το προηγούμενο βράδυ ήταν φυλακή για αξιόποινη πράξη ( βγήκε ίσα για το γάμο με εγγύηση ) για να μην νιώσει εκείνος άσχημα και ότι του γυρνάμε την πλάτη...

Ο χρήστης όταν έχει ανάγκη τη δόση του ένα μπου να κάνει στο 7χρονο του πήρε το χαρτζιλίκι..( φυσικά δεν μας ενδιαφέρει πως θα νιώσει το 7χρονο, εεεε αφού ξέρει ότι αν εκείνο κάνει μπου έφυγε ο χρήστης ).

Πριν 2-3 χρόνια επειδή το σπίτι μου είναι δίπλα στο δάσος έρχονταν κάθε βράδυ χρήστες και βαρούσαν πρέζα δίπλα ακριβώς από την πολυκατοικία, ούτε τους έδιωξα, ούτε αστυνομία φώναξα απλά τους ζήτησα πολύ ευγενικά και με σεβάστηκαν να πάνε λίγο πιο μέσα στο δάσος και να μαζεύουν τις σύριγγες μην της πιάσουν τα παιδιά...

Α ξέχασα να σας πω στα 200μ πιο κάτω έχουμε δημοτικό σχολείο και στα 100 νηπιαγωγείο, διπλα μια αλάνα και σε κομματώδη κατάσταση ναρκωμανής...τι ωραίο θέαμα για τα παιδάκια...

Πλέον με τις περιπολίες των ΔΙΑΣ δεν υπάρχουν τα φαινόμενα.

 

Οι έμποροι καραδακούν κοντά σε τέτοια κέντρα λόγω του ότι γνωρίζουν πόσο ευαλωτοι είναι οι χρήστες...επίσης στα κέντρα μεθαδόνης πηγαινοέρχονται και οι χρήστες που δεν θέλουν/μπορούν να ξεμπλέξουν...

 

Τα μέρη για τέτοια κέντρα θα έπρεπε να γίνονται κοντά στη φύση και να υπάρχει γαλήνη στην περιοχή...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που βρέθηκε άνθρωπος να είδε με τα μάτια του την κατάσταση και να επιβεβαιώσει αυτό που λέω και να μην μου λένε εάν όπως ισχυρίζεσαι...

Παρεπιπτώντος να πω ότι 500μ πριν το κέντρα στη Σταυρούπολη που λέμε υπήρχαν τα Τεχνικά Λύκεια και οι Τεχνικές σχολές...το ποσοστό των παιδιών που ήταν πρεζάκια ήταν πολύ μεγάλο...

Γενικώς οι δυτικές περιοχές της Θεσ/νίκης έχουν πιο αυξημένο ποσοστό αλλά στη Σταυρούπολη συγκεκριμένα είναι τεράστιο.

 

 

 

Πιστεύω ότι θα ήταν πιο ασφαλές γιατί δυστυχώς δεν τους "αφήνουν" να ξεμπλέξουν.

Λοιπόν έχω δει με τα μάτια μου χρήστη στο Πευκοχώρι Χαλκιδικής να τρυπάει το σβέρκο φίλου του με κλειδί επειδή δεν του έδινε χρήματα να πάρει τη δόση του.

Ο κουμπάρος μου, που ήμαστε φίλοι από πολλά χρόνια μας έκλεψε χρήματα για να πάρει τη δόση του...Από εμάς που γράψαμε στα παλιά μας παπούτσια σόγια,πεθερικά κ.τ.λ και τον κάναμε κουμπάρο,που το προηγούμενο βράδυ ήταν φυλακή για αξιόποινη πράξη ( βγήκε ίσα για το γάμο με εγγύηση ) για να μην νιώσει εκείνος άσχημα και ότι του γυρνάμε την πλάτη...

Ο χρήστης όταν έχει ανάγκη τη δόση του ένα μπου να κάνει στο 7χρονο του πήρε το χαρτζιλίκι..( φυσικά δεν μας ενδιαφέρει πως θα νιώσει το 7χρονο, εεεε αφού ξέρει ότι αν εκείνο κάνει μπου έφυγε ο χρήστης ).

Πριν 2-3 χρόνια επειδή το σπίτι μου είναι δίπλα στο δάσος έρχονταν κάθε βράδυ χρήστες και βαρούσαν πρέζα δίπλα ακριβώς από την πολυκατοικία, ούτε τους έδιωξα, ούτε αστυνομία φώναξα απλά τους ζήτησα πολύ ευγενικά και με σεβάστηκαν να πάνε λίγο πιο μέσα στο δάσος και να μαζεύουν τις σύριγγες μην της πιάσουν τα παιδιά...

Α ξέχασα να σας πω στα 200μ πιο κάτω έχουμε δημοτικό σχολείο και στα 100 νηπιαγωγείο, διπλα μια αλάνα και σε κομματώδη κατάσταση ναρκωμανής...τι ωραίο θέαμα για τα παιδάκια...

Πλέον με τις περιπολίες των ΔΙΑΣ δεν υπάρχουν τα φαινόμενα.

 

Οι έμποροι καραδακούν κοντά σε τέτοια κέντρα λόγω του ότι γνωρίζουν πόσο ευαλωτοι είναι οι χρήστες...επίσης στα κέντρα μεθαδόνης πηγαινοέρχονται και οι χρήστες που δεν θέλουν/μπορούν να ξεμπλέξουν...

 

Τα μέρη για τέτοια κέντρα θα έπρεπε να γίνονται κοντά στη φύση και να υπάρχει γαλήνη στην περιοχή...

 

DALIA μάλλον από το μυαλό σου θα τα βγάζεις αυτά τα πράγματα γιατί είσαι εμπαθής απέναντι στους ναρκομανείς (και να κολλήσουμε και αλλοδαπούς/αναρχικούς για να ενισχύσουμε την εντύπωση).

 

Ή κάποια άτομα ζουν σε άλλο κόσμο ή μας κάνουν πλάκα και λένε το άσπρο μαύρο για να κοντράρουν.

 

Τώρα ετοιμάσου να ακούσεις ότι κακώς περιπολούσε η ομάδα ΔΙΑΣ και δεν άφησε τους ναρκομανείς να κάνουν ένεση ελεύθερα στα πάρκα και στις πυλωτές!

Link to comment
Share on other sites

Για μενα το θεμα ειναι ξεκαθαρο:Πως θα καταφερει ο Κυριος Υπουργος/Πρωθυπουργος/Δημαρχος να μειωσει την βια/εγκληματικοτητα/ναρκωτικα απο το κεντρο?Πολυ απλα!Θα μεταφερει μερος του προβηματος σε αλλες περιοχες!

 

Ετσι,το κεντρο θα "αποφορτιστει" λιγακι.....και θα μπορεσει ο κυριος Υπουργος/Πρωθυπουργος/Δημαρχος να παρει το βραβειο του για την επιτευξη του στοχου του!

 

Γνωμη μου,αλλα δεν την αλλαζω με τιποτα!Τα παντα στρεφονται και εξαρτωνται γυρω απο την πολιτικη!Και η πολιτικη ως γνωστον μεγαλη πουτ....!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κ εγω μεγαλωσα στον Ν.Κοσμο κ ακομη εκει μενω θελω να σας πω επειδη οι γονεις μου δουλευανε κ μεγαλωσαμε μονες μας με την αδερφη μου,απο 3η δημοτικου πηγαιναμε μονες μας στο σχολειο στο Λοφο Λαμπρακη.Τωρα ομως πως θα αφησω εγω το παιδι μου να παει μονο του στο σχολειο κ να συνανταει αυτην την κατηγορια ανθρωπων??????Ολα τα ειχαμε και ναι μας ελειπε ενα κεντρο απεξαρτησης.........

Και οσο για το παρκακι στην Φραντζη,ναι εκει δεν κυκλοφορεις οταν πεσει ο ηλιος.Ακομη κ η παιδικη χαρα που εχει ειναι πολυ βρωμικη.......Οσοι μενουμε απο την πανω πλευρα κ μεγαλωσαμε στον πεζοδρομο δε θελουμε κεντρο απεξαρτησης διπλα απο το σπιτι μας.

Δε γουσταρω να πηγαινω με τα παιδια μου να παρω ψωμι απο τον φουρνο κ να βλεπουνε τα πρεζακια να βαρανε νταγκλες......

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...