Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΑΣ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ?


evadim

Recommended Posts

...

κραταει καθημερινα 10 ολοκληρες ωρες τα παιδια.λιγο το εχεις?εγω που τον εχω εναν και δε δουλευω και 7-8 που κοιμαται πεφτω ψοφια στον καναπε και δε θελω να σηκωθω ουτε ενα ποτηρι να πλυνω.γιατι ξυπναει απο τις 6-7 το πρωι και 12 ωρες ασχολουμαι μαζι του και με το σπιτι.

10 ολοκληρες ωρες λοιπον δε νομιζω να τα ταιζει ΜΟΝΟ η να τα αλλαζει.

θα κανει και αλλα περισσοτερα πραγματα!!

 

Εγω καταλαβα οτι δουλειες σπιτιου δεν κανει! Εαν καταλαβα λαθος, τοτε αλλάζει το πραγμα...

Αλλα τοτε γιατι η κοπελα βρισκει το σπιτι αχουρι και χρειαζεται 5 ωρες?

Σε παλατι μενει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


και γω γκρινιαζω εννοειται αλλα τις κανω τις δουλειες γιατι δεν εχω αλλη επιλογη δεν ειναι το ιδιο με το να γκρινιαζεις σκετο.και οι δυο εχετε δικιο ως προς οκ κραταει 10 ωρες κτλ που για αλλους ειναι παρα πολυ αλλα και η λιζα8 εχει δικιο γιατι και γω τα κραταω οταν δουλευει αλλα κανω και δουλειες μαζι και θα επρεπε να τις μοιραζομαστε

Link to comment
Share on other sites

σε αυτο που λες λιζα8 εχεις δικιο δηλαδη γιατι γκρινιαζει αφου παιδια του ειναι και το ιδιο λεω και γω και τσακωνομαστε αλλα κουραστηκα.οταν ομως παμε στο μερος το δικο του οπου αλλαζει ολη η ψυχολογια του γινεται αλλος ανθρωπος και ειναι με ενα μονιμο χαμογελο και κουναει μια χαρα και το χερακι του

 

 

Αααααα....

Οκ. Τοτε νομιζω οτι το προβλημα ειναι αλλου....

Μαλλον δεν ειναι ευτυχισμενος με την αλλαγη που κάνατε και του βγαινει ετσι.

Link to comment
Share on other sites

εγω πρωσοπικα δεν δουλευω αλλα αν τυχει να λειψω για καπου τα κραταει αλλα δεν εχω λειψει ποτ επερα απο ενα χειρουργειο που εκανα και ελειψα 3μερες και ειχε τρελαθει γιατι τα ειχε ολη μερα αυτος(εκει το φχαριστηθηκα,γιατι οταν ερχοτανε απο την δουλεια με την μουρη στο πατωμα και να μου λεει τι κανω ολη μερα και που κουραστηκα,ελα μου ντε???)..οπως επισης με βοηθαει σε αλλα πραγματα στο να ασχοληθει με το να παιξει μαζι τους να τα κανει μπανιο(οχι παντα)σε δουλειες λιγα πραγματα...εν παση περιπτωση ΝΑΙ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ :)

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με την μαρκοπολο οτι και εγω που τον εχω εναν ειναι τοσο ζωηρος και ανακατωστρας αλλα κατεβαινει καθε μερα και η ανηψια μου που μενει απο πανω και ειναι σχεδον 6 ετων και παιζουν 3-4 ωρες και οταν φευγει να δεις τι μαζεμα θελει το σπιτι.που τα εχουν ισοπεδωσει ολα και θελει και σκουπισμα και μαζεμα μεχρι και αλλαγμα σεντονια μερικες φορες.τρωνε κιολας και γεμιζουν σε ολο το πατωμα εκει να δεις γλεντια.για ελα την ωρα που ειναι να παει για υπνο και θα βρεις παιχνιδια ολουθε σε ολο το σπιτι και ρουχα στο πατωμα .οταν κοιμαται τα μαζευω ολα.αλλιως παλιοτερα εγω μαζευα και αυτος απο πισω μου σκορπουσε.οποτε ηταν ματαιο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω γκρινιαζω εννοειται αλλα τις κανω τις δουλειες γιατι δεν εχω αλλη επιλογη δεν ειναι το ιδιο με το να γκρινιαζεις σκετο.και οι δυο εχετε δικιο ως προς οκ κραταει 10 ωρες κτλ που για αλλους ειναι παρα πολυ αλλα και η λιζα8 εχει δικιο γιατι και γω τα κραταω οταν δουλευει αλλα κανω και δουλειες μαζι και θα επρεπε να τις μοιραζομαστε

 

αν βαλεις μια γυναικα και εναν αντρα να κανουν τις ιδιες δουλειες θα δεις οτι η γυναικα θα τις εχει κανει πολυυυυ καλυτερα!ειναι στη φυση της.ο αντρας καταρχην επιστημονικως αποδεδειγμενο δε μπορει να κανει 2 δουλειες ταυτοχρονα.

δηλαδη πχ δε μπορει να μιλαει στο τηλ και να...μαγειρευει!!!θα τα κανει μανταρα!

ενω η γυναικα μπορει να μαγειρευει να μιλαει στο τηλ και να κοιταει και τι κανει το παιδι συγχρονως!!

(παραδειγμα εφερα)

Link to comment
Share on other sites

τα ξερω ολα αυτα απλα μου την βιδωνει και αρνουμαι να το χωνεψω!!εγω 4 χρονια που δεν δουλευα τα εκανα ολα!τι εχω μαγικα χερια?απλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι η γενια μου ειναι ατυχη γιατι πολλων αντρων οι μαναδες δεν δουλευαν και εχουν μαθει ετσι και αρνουνται να συμβιμαστουν γιατι δεν τους συμφερει ενω οσων οι μαναδες δουλευαν ειναι τελειως αλλιως τα πραγματα η ακομα και αν εχουν μεινει για καποιο λογω σπουδεςς η κατι αλλο μονοι και εχουν δει το εργο

Link to comment
Share on other sites

τα ξερω ολα αυτα απλα μου την βιδωνει και αρνουμαι να το χωνεψω!!εγω 4 χρονια που δεν δουλευα τα εκανα ολα!τι εχω μαγικα χερια?απλα πολλες φορες σκεφτομαι οτι η γενια μου ειναι ατυχη γιατι πολλων αντρων οι μαναδες δεν δουλευαν και εχουν μαθει ετσι και αρνουνται να συμβιμαστουν γιατι δεν τους συμφερει ενω οσων οι μαναδες δουλευαν ειναι τελειως αλλιως τα πραγματα η ακομα και αν εχουν μεινει για καποιο λογω σπουδεςς η κατι αλλο μονοι και εχουν δει το εργο

 

 

Καλημερα.

Κάπου εχεις δίκιο... Ομως δεν θα ρίξω εξ'ολοκληρου το φταιξιμο στο οτι οι μαμαδες τους δεν εργαζοντουσαν...

Ειναι και πως θα μαθει η μαμό το παιδι της...

Εγω εχω αγορι και κοριτσι. Δεν τα ξεχωριζω καθολου σε τιποτα ουτε στις δουλειες που πρεπει να κανουν. Ειναι μικρα ακομα, αλλα τα μαθαινω να κανουν μονα τους πολλες απο τις δουλειές τους.

Αυριο, πιστευω τοσο αυτα τοσο και οι συντροφοι τους θα με ευγνωμωνουν.

Ειναι καλο και για το ιδιο το παιδι, να μαθει να ειναι τακτικο, και να κανει πραγματα μεσα στο σπιτι. Οταν αυριο θα χρειαστει να μεινει μόνο του, δεν θα τρωει ετοιμα φαγητα, θα μπορει να μαγειρευει και να εχει ενα καθαρο σπιτι. Τα αγορια που εμαθαν να τα εχουν ολα ετοιμα, οταν ειναι φοιτητες ζουνε συνηθως σαν... γουρουνακια! Δεν θα το ήθελα αυτο για τα παιδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις μια γυναικα και εναν αντρα να κανουν τις ιδιες δουλειες θα δεις οτι η γυναικα θα τις εχει κανει πολυυυυ καλυτερα!ειναι στη φυση της.ο αντρας καταρχην επιστημονικως αποδεδειγμενο δε μπορει να κανει 2 δουλειες ταυτοχρονα.

δηλαδη πχ δε μπορει να μιλαει στο τηλ και να...μαγειρευει!!!θα τα κανει μανταρα!

ενω η γυναικα μπορει να μαγειρευει να μιλαει στο τηλ και να κοιταει και τι κανει το παιδι συγχρονως!!

(παραδειγμα εφερα)

 

Αυτο συμβαινει οπως ειπα και πιο πάνω επειδή τους εμαθαν ετσι οι μαμάδες τους. Οχι επειδη ειναι αντρες. Υπάρχουν και αντρες που είναι πιο τακτικοι απο τις γυναικες. Και ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι καλοι chef είναι αντρες!

Link to comment
Share on other sites

τι διαβαζω πρωι πρωι η γυναικα.

μονο μαμα εχουν τα παιδια???????????

 

ο ρολος του αντρας ποιος ειναι δηλαδη?????????

  1. Τέσσερα πράγματα στη ζωή δε γυρίζουν πίσω. Οι στιγμές που έζησες, οι πράξεις που έκανες, τα λόγια που είπες και οι ευκαιρίες που έχασες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα.

Κάπου εχεις δίκιο... Ομως δεν θα ρίξω εξ'ολοκληρου το φταιξιμο στο οτι οι μαμαδες τους δεν εργαζοντουσαν...

Ειναι και πως θα μαθει η μαμό το παιδι της...

Εγω εχω αγορι και κοριτσι. Δεν τα ξεχωριζω καθολου σε τιποτα ουτε στις δουλειες που πρεπει να κανουν. Ειναι μικρα ακομα, αλλα τα μαθαινω να κανουν μονα τους πολλες απο τις δουλειές τους.

Αυριο, πιστευω τοσο αυτα τοσο και οι συντροφοι τους θα με ευγνωμωνουν.

Ειναι καλο και για το ιδιο το παιδι, να μαθει να ειναι τακτικο, και να κανει πραγματα μεσα στο σπιτι. Οταν αυριο θα χρειαστει να μεινει μόνο του, δεν θα τρωει ετοιμα φαγητα, θα μπορει να μαγειρευει και να εχει ενα καθαρο σπιτι. Τα αγορια που εμαθαν να τα εχουν ολα ετοιμα, οταν ειναι φοιτητες ζουνε συνηθως σαν... γουρουνακια! Δεν θα το ήθελα αυτο για τα παιδιά μου...

 

 

Έχω τρανταχτό παράδειγμα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακυρώνει τα όσα γράφεις αλλά και αυτά που προσπαθείς να κάνεις. :P

Η μαμά μου, μεγάλωνε τον αδερφό μου με αυτή την λογική. Σε ηλικία περίπου 11 χρονών, θυμάμαι τον αδερφό μου να σκουπίζει την κουζίνα απο τα ψίχουλα, να συμμαζεύει το δωμάτιο του και το σαλόνι, να βάζει πλυντήριο πιάτων...:shock: ........Δυστυχώς όμως, μόλις μπήκε στην εφηβεία, άρχισε να μεταμορφώνεται σε αντίγραφο του μπαμπά μου, ο οποίος δεν σήκωνε την μπανανόφλουδα να την πάει στα σκουπίδια! Τώρα πια, που η μεταμόρφωση έχει ολοκληρωθεί :lol:, αν μπεις στο δωμάτιο του, έχει πέσει βόμβα, τα ρούχα και τα παπούτσια είναι πεταμένα παντού, παίρνει να φάει και αφήνει τον δίσκο στο σαλόνι κλπ Τίποτα λοιπόν, δεν έμεινε απο την "εκπαίδευση" της μαμάς μου.... Και έχω και πολλά άλλα παραδείγματα ανάλογα στο περιβάλλον μου, πέραν του αδερφού μου, που έχουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα και οι μανάδες "χτυπιούνται" για το πως έγιναν έτσι οι γιοί τους.

Και τείνω να πιστέψω ότι παρόλο που κι εγώ ακολουθώ την ίδια τακτική με σένα, κάποια στιγμή οι γιοί μου, θα μιμηθούν τον πατέρα τους και θα γίνουν ίδιοι....άντε λίγο πιο εξελιγμένα μοντέλα....όχι όμως αυτό που επιδιώκω εγώ.... Και μετά οι νύφες μου θα κατηγορούν εμένα!!! Γκρρρρρρ!!!!!!!!:evil: Και ο κόπος μου χαμένος θα έχει πάει και θα τα ακούω κι απο πάνω!! :confused::evil::-P

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Και για να απαντήσω και στην κοπέλα που έθεσε το ερώτημα του thread, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι γκρινιάζει!!! Δεν κάνει σε καμία περίπτωση όσα κάνει ο δικός σου σύζυγος και πάλι γκρινιάζει. Μέχρι και το να κατεβάσει τα σκουπίδια ή να πάει στο super market είναι κάτι σαν τεράστια θυσία που κάνει!!! Τα κάνει, αλλά γκρινιάζει....

Όσο για τα παιδιά....

-Αγάπη μου, το απόγευμα έχω ραντεβού στην οδοντίατρο.

- Α, καλά... Κι εμένα τι μου το λες?

- Ε, μα να ξέρεις να μην κανονίσεις τίποτα, γιατί θα κρατήσεις τα παιδιά

- Γιατί? η μαμά σου δεν μπορεί να τα κρατήσει? :evil:

 

και συνεχίζω εγώ....

- Όχι δεν μπορεί, θέλει να ξεκουραστεί κι αυτή λίγο. (εφόσον εργάζομαι, τα παιδιά τα κρατάει η μαμά μου μέχρι τις 4-5 καθημερινά) Άλλωστε, τα παιδιά έχουν και μπαμπά!!!

και μετά λέει το απίστευτο:

- Δεν μπορείς να τα πάρεις μαζί σου??:shock:

 

κι εκεί ακριβώς είναι η ώρα που ψάχνω τοίχο είτε για να χτυπήσω το κεφάλι μου, είτε για να χτυπήσω το δικό του κεφάλι!!!

 

Και τελικά του τα αφήνω.....και επιστρέφω απο τον οδοντίατρο και το μικρό είτε κοιμάται ακόμα απο τον μεσημεριανό του ύπνο (έχει σβησμένα τα φώτα και απόλυτη ησυχία μη τυχόν ξυπνήσει και πρέπει να ασχοληθεί μαζί του), είτε κυκλοφορεί με τις πυτζάμες και δεν έχει φάει. :shock:

Μια φορά τον ρώτησα μόλις γύρισα: Φάγατε? Ναι, λέει εγώ έφαγα και ο μεγάλος πήγε και έφαγε κάτι στην κουζίνα. Και ο μικρός? Αααα.....όχι δεν έφαγε κάτι...Γιατί? ρωτάω η μάνα με απορία... Γιατί, δεν μου ζήτησε... :shock: η απάντηση του.......για το 2 χρονο!!! περίμενε να του ζητήσει να φάει και δεν του έδωσε απογευματινό.

 

Τώρα? μήπως εκτιμάς περισσότερο τον αντρούλη σου??? :lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Έχω τρανταχτό παράδειγμα που ΔΥΣΤΥΧΩΣ ακυρώνει τα όσα γράφεις αλλά και αυτά που προσπαθείς να κάνεις. :P

Η μαμά μου, μεγάλωνε τον αδερφό μου με αυτή την λογική. Σε ηλικία περίπου 11 χρονών, θυμάμαι τον αδερφό μου να σκουπίζει την κουζίνα απο τα ψίχουλα, να συμμαζεύει το δωμάτιο του και το σαλόνι, να βάζει πλυντήριο πιάτων...:shock: ........Δυστυχώς όμως, μόλις μπήκε στην εφηβεία, άρχισε να μεταμορφώνεται σε αντίγραφο του μπαμπά μου, ο οποίος δεν σήκωνε την μπανανόφλουδα να την πάει στα σκουπίδια! Τώρα πια, που η μεταμόρφωση έχει ολοκληρωθεί :lol:, αν μπεις στο δωμάτιο του, έχει πέσει βόμβα, τα ρούχα και τα παπούτσια είναι πεταμένα παντού, παίρνει να φάει και αφήνει τον δίσκο στο σαλόνι κλπ Τίποτα λοιπόν, δεν έμεινε απο την "εκπαίδευση" της μαμάς μου.... Και έχω και πολλά άλλα παραδείγματα ανάλογα στο περιβάλλον μου, πέραν του αδερφού μου, που έχουν το ίδιο ακριβώς αποτέλεσμα και οι μανάδες "χτυπιούνται" για το πως έγιναν έτσι οι γιοί τους.

Και τείνω να πιστέψω ότι παρόλο που κι εγώ ακολουθώ την ίδια τακτική με σένα, κάποια στιγμή οι γιοί μου, θα μιμηθούν τον πατέρα τους και θα γίνουν ίδιοι....άντε λίγο πιο εξελιγμένα μοντέλα....όχι όμως αυτό που επιδιώκω εγώ.... Και μετά οι νύφες μου θα κατηγορούν εμένα!!! Γκρρρρρρ!!!!!!!!:evil: Και ο κόπος μου χαμένος θα έχει πάει και θα τα ακούω κι απο πάνω!! :confused::evil::-P

 

 

Η αλήθεια είναι οτι τα παιδιά δεν κάνουν συνήθως αυτό που τους λες, αλλά αυτό που βλεπουν! Αυτο ισχυει στα πάντα! Οταν πχ προσπαθεις να μάθεις στο παιδί σου την αξία της υγειινής διατροφής και αυτό γίνεται συχνά μαρτυρας παράδοσης delivery, ε, δεν υπάρχει περίπτωση να σε ακούσει!

Πρώτα να διορθώσεις τον άντρα σου. Να του εξηγήσεις το γιατι πρεπει να αλλάξει. Να του δειξεις οτι με την σταση του αυτη δεν βοηθαει τα παιδιά του... οτι είναι πρότυπο...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει οπως ειπα και πιο πάνω επειδή τους εμαθαν ετσι οι μαμάδες τους. Οχι επειδη ειναι αντρες. Υπάρχουν και αντρες που είναι πιο τακτικοι απο τις γυναικες. Και ας μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι καλοι chef είναι αντρες!

 

οχι δε συμβαινει γιαυτο.

ευθυνεται η δομη του εγκεφαλου τους!

ο αντρικος εγκεφαλος ειναι εξειδικευμενος.Κατατετμημενος σε διαμερισματα.Διαμορφωμενος ετσι ωστε να συγκεντρωνεται σε μια συγκεκριμενη ασχολια καθε φορα

Οι γυναικες μπορουν να διαβαζουν,να ακουνε και να μιλανε ταυτοχρονα,αλλα οι αντρες δεν μπορουν.

Ο αντρικος εγκεφαλος ειναι διαμορφωμενος για ενα πραγμα τη φορα,γιατι εχει λιγοτερες συνεκτικες ινες μεταξυ αριστερου και δεξιου ημισφαιριου κι αν του κανουν εγκεφαλογραφημα την ωρα που διαβαζει εφημεριδα,διαπιστωνεται οτι ειναι κουφος.Αν τη στιγμη που μαγειρευει ενας αντρας του πει κατι η γυναικα του το πιο πιθανο ειναι να νευριασει γιατι δεν μπορει να εκτελεσει τις γραπτες οδηγιες της συνταγης και ταυτοχρονα να ακουει.

διαβαστε εδω ολοκληρο

http://boulaki.pblogs.gr/2008/10/o-antras-kanei-mono-ena-pragma-th-fora-enw-h-gynaika-polla-mazi-.html

 

οταν πχ βλεπει ο αντρας μου τηλεοραση και ειναι εργο που του αρεσει αν του μιλησω δε θα ακουσει τιποτα:rolleyes:

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οταν ενας αντρας κραταει παιδια και σπιτι επι 10 ωρες δεν μπορει εκ φυσεως να το εχει στην τσιτα οπως θα το ειχε μια γυναικα ...πως να το κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

οχι δε συμβαινει γιαυτο.

ευθυνεται η δομη του εγκεφαλου τους!

ο αντρικος εγκεφαλος ειναι εξειδικευμενος.Κατατετμημενος σε διαμερισματα.Διαμορφωμενος ετσι ωστε να συγκεντρωνεται σε μια συγκεκριμενη ασχολια καθε φορα

Οι γυναικες μπορουν να διαβαζουν,να ακουνε και να μιλανε ταυτοχρονα,αλλα οι αντρες δεν μπορουν.

Ο αντρικος εγκεφαλος ειναι διαμορφωμενος για ενα πραγμα τη φορα,γιατι εχει λιγοτερες συνεκτικες ινες μεταξυ αριστερου και δεξιου ημισφαιριου κι αν του κανουν εγκεφαλογραφημα την ωρα που διαβαζει εφημεριδα,διαπιστωνεται οτι ειναι κουφος.Αν τη στιγμη που μαγειρευει ενας αντρας του πει κατι η γυναικα του το πιο πιθανο ειναι να νευριασει γιατι δεν μπορει να εκτελεσει τις γραπτες οδηγιες της συνταγης και ταυτοχρονα να ακουει.

 

Ναι το γνωρίζω αυτό και συμφωνώ απολυτα...

Μόνο σε αυτό όμως... Οι άντρες παρ'όλα αυτά δεν είναι ηλίθιοι...

Απλά δεν μπορουν να κάνουν πολλά πραγματα μαζι...

Ολα τα αλλα ειναι απλα δικαιολογιες για να αποφυγουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σε ολες.Εμενα ο αντρας μου ανηκει στην κατηγορια που η μαμα του δεν τον αφηνε να κανει τιποτα απο δουλειες μεχρι να αναλαβει να πληρωσει εναν λογαριασμο και το ιδιο κανει και στην κορη της βεβαια και σε μενα οταν παω γιατι ειμαστε κουρασμενοι απο τις δουλειες!!!ουτε το πιατο στον νεροχυτη.και γω στον γιο μου προσπαθω να μαθω 5 πραγματα αν και αυτος ειναι επισης κουρασμενος[3,5 χρονων!!!!!]οποτε του πεις να μαζεψει τιποτα αλλα τον ζοριζω οσο μπορω.Το θεμα ειναι οτι συμφωνω οτι πρεπει και ο πατερας να ειναι προτυπο αλλα πιστεψτε με ειναι πολυ δυσκολο και ηδη για οσους τον ξερουν μου λενεοτι ειναι αθλοι οσα εχω καταφερει.Απο κει και περα αν τον παιρνεις συνεχεια με το καλο και τον γλυφεις συγνωμη για την εκφραση και του καθεσαι και καθε 3 και λιγο σιγουρα πετυχαινεις πιο πολλα αλλα λυπαμαι που το λεω δεν εχω πια υπομονη ουτε γι αυτα ουτε για τσακωμους!τωρα να δειτε που πηρε και τα 2 μαζι επειδη δουλευω και η μικρη με το που εφτασαν εχει πυρετο!!!100 τηλεφωνα και γκρινια γιατι οι γονεις του φοβουνται και δεν μπορουν να ητν κανουν καλα!!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε συμβαινει γιαυτο.

ευθυνεται η δομη του εγκεφαλου τους!

ο αντρικος εγκεφαλος ειναι εξειδικευμενος.Κατατετμημενος σε διαμερισματα.Διαμορφωμενος ετσι ωστε να συγκεντρωνεται σε μια συγκεκριμενη ασχολια καθε φορα

Οι γυναικες μπορουν να διαβαζουν,να ακουνε και να μιλανε ταυτοχρονα,αλλα οι αντρες δεν μπορουν.

Ο αντρικος εγκεφαλος ειναι διαμορφωμενος για ενα πραγμα τη φορα,γιατι εχει λιγοτερες συνεκτικες ινες μεταξυ αριστερου και δεξιου ημισφαιριου κι αν του κανουν εγκεφαλογραφημα την ωρα που διαβαζει εφημεριδα,διαπιστωνεται οτι ειναι κουφος.Αν τη στιγμη που μαγειρευει ενας αντρας του πει κατι η γυναικα του το πιο πιθανο ειναι να νευριασει γιατι δεν μπορει να εκτελεσει τις γραπτες οδηγιες της συνταγης και ταυτοχρονα να ακουει.

διαβαστε εδω ολοκληρο

http://boulaki.pblogs.gr/2008/10/o-antras-kanei-mono-ena-pragma-th-fora-enw-h-gynaika-polla-mazi-.html

 

 

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οταν ενας αντρας κραταει παιδια και σπιτι επι 10 ωρες δεν μπορει εκ φυσεως να το εχει στην τσιτα οπως θα το ειχε μια γυναικα ...πως να το κανουμε...

 

Νομίζω ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο περί εγκεφάλου το να χρησιμοποιείται σεαυτή την βάση είναι λίγο αστείο. Και οι δεξιόχειρες ας πουμε διαφέρουν απ τους αριστερόχειρες στον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος αλλα δεν βγήκε κάποιος κανόνας από αυτό σε σχέση με την ικανότητά τους να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους κ να φέρνουν σε πέρας με επιτυχία δραστηριότητες. Ούτε όταν σε προσλαμαβάνουν σε μια δουλειά σκέφτονται π.χ "α! είναι άντρας, δεν θα μπορεί να απαντάει στο τηλ της εταιρίας κ να υπογράφει ταυτόχρονα! οπότε ας προσλάβουμε γυναίκα που τα καταφέρνει καλύτερα!" Μια χαρά τα καταφέρνουν οι άντρες στον επαγγελματικό τομέα στο να κάνουν πολλά ταυτόχρονα κ κανείς δε σκέφτηκε ποτέ ότι μια γυναίκα θα τα κατάφερνε καλύτερα λόγω φύσης. Αυτά περί σπιτιού είναι στερεότυπα κοινωνικά κυρίως (που έχουν χρησιμοποιηθεί κ σε παλαιότερες κοινωνίες ανάλογα) κ δεν δικαιολογούν με τίποτα το να πέφτουν τα βάρη σε έναν άνθρωπο λόγω φύλου ή το να γκρινιάζει κάποιος για την ευθύνη που του αναλογεί στο γονεικό ρόλο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο περί εγκεφάλου το να χρησιμοποιείται σεαυτή την βάση είναι λίγο αστείο. Και οι δεξιόχειρες ας πουμε διαφέρουν απ τους αριστερόχειρες στον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος αλλα δεν βγήκε κάποιος κανόνας από αυτό σε σχέση με την ικανότητά τους να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους κ να φέρνουν σε πέρας με επιτυχία δραστηριότητες. Ούτε όταν σε προσλαμαβάνουν σε μια δουλειά σκέφτονται π.χ "α! είναι άντρας, δεν θα μπορεί να απαντάει στο τηλ της εταιρίας κ να υπογράφει ταυτόχρονα! οπότε ας προσλάβουμε γυναίκα που τα καταφέρνει καλύτερα!" Μια χαρά τα καταφέρνουν οι άντρες στον επαγγελματικό τομέα στο να κάνουν πολλά ταυτόχρονα κ κανείς δε σκέφτηκε ποτέ ότι μια γυναίκα θα τα κατάφερνε καλύτερα λόγω φύσης. Αυτά περί σπιτιού είναι στερεότυπα κοινωνικά κυρίως (που έχουν χρησιμοποιηθεί κ σε παλαιότερες κοινωνίες ανάλογα) κ δεν δικαιολογούν με τίποτα το να πέφτουν τα βάρη σε έναν άνθρωπο λόγω φύλου ή το να γκρινιάζει κάποιος για την ευθύνη που του αναλογεί στο γονεικό ρόλο.

 

Σωστά, σωστά...

Αμα θέλουμε δικαιολογίες, υπαρχουν ένα σωρό!

Link to comment
Share on other sites

οχι δε συμβαινει γιαυτο.

ευθυνεται η δομη του εγκεφαλου τους!

ο αντρικος εγκεφαλος ειναι εξειδικευμενος.Κατατετμημενος σε διαμερισματα.Διαμορφωμενος ετσι ωστε να συγκεντρωνεται σε μια συγκεκριμενη ασχολια καθε φορα

Οι γυναικες μπορουν να διαβαζουν,να ακουνε και να μιλανε ταυτοχρονα,αλλα οι αντρες δεν μπορουν.

Ο αντρικος εγκεφαλος ειναι διαμορφωμενος για ενα πραγμα τη φορα,γιατι εχει λιγοτερες συνεκτικες ινες μεταξυ αριστερου και δεξιου ημισφαιριου κι αν του κανουν εγκεφαλογραφημα την ωρα που διαβαζει εφημεριδα,διαπιστωνεται οτι ειναι κουφος.Αν τη στιγμη που μαγειρευει ενας αντρας του πει κατι η γυναικα του το πιο πιθανο ειναι να νευριασει γιατι δεν μπορει να εκτελεσει τις γραπτες οδηγιες της συνταγης και ταυτοχρονα να ακουει.

διαβαστε εδω ολοκληρο

http://boulaki.pblogs.gr/2008/10/o-antras-kanei-mono-ena-pragma-th-fora-enw-h-gynaika-polla-mazi-.html

 

οταν πχ βλεπει ο αντρας μου τηλεοραση και ειναι εργο που του αρεσει αν του μιλησω δε θα ακουσει τιποτα:rolleyes:

εκει που θελω να καταληξω ειναι οτι οταν ενας αντρας κραταει παιδια και σπιτι επι 10 ωρες δεν μπορει εκ φυσεως να το εχει στην τσιτα οπως θα το ειχε μια γυναικα ...πως να το κανουμε...

 

ακριβως και ειναι και επιστημονικα τεκμηριωμενο..

οσο για εμενα ανηκω στις τυχερες που τα κραταει αδιαμαρτυρητα παρα πολλες ωρες και τα παιδια τον λατρευουν..πολλες φορες μπερδευονται και φωναζουν μπαμπα ακομα οταν ειμαι σπιτι..μπαμπα θελω νερο μπαμπα θελω τσισα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν ισχύει κάτι τέτοιο περί εγκεφάλου το να χρησιμοποιείται σεαυτή την βάση είναι λίγο αστείο. Και οι δεξιόχειρες ας πουμε διαφέρουν απ τους αριστερόχειρες στον τρόπο που λειτουργεί ο εγκέφαλος αλλα δεν βγήκε κάποιος κανόνας από αυτό σε σχέση με την ικανότητά τους να αναλαμβάνουν τις ευθύνες τους κ να φέρνουν σε πέρας με επιτυχία δραστηριότητες. Ούτε όταν σε προσλαμαβάνουν σε μια δουλειά σκέφτονται π.χ "α! είναι άντρας, δεν θα μπορεί να απαντάει στο τηλ της εταιρίας κ να υπογράφει ταυτόχρονα! οπότε ας προσλάβουμε γυναίκα που τα καταφέρνει καλύτερα!" Μια χαρά τα καταφέρνουν οι άντρες στον επαγγελματικό τομέα στο να κάνουν πολλά ταυτόχρονα κ κανείς δε σκέφτηκε ποτέ ότι μια γυναίκα θα τα κατάφερνε καλύτερα λόγω φύσης. Αυτά περί σπιτιού είναι στερεότυπα κοινωνικά κυρίως (που έχουν χρησιμοποιηθεί κ σε παλαιότερες κοινωνίες ανάλογα) κ δεν δικαιολογούν με τίποτα το να πέφτουν τα βάρη σε έναν άνθρωπο λόγω φύλου ή το να γκρινιάζει κάποιος για την ευθύνη που του αναλογεί στο γονεικό ρόλο.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Τότε βρε κορίτσια, οι άντρες δεν θα έπρεπε και να οδηγούν...

Γιατί ώς γνωστόν, η οδήγηση απαιτέι να εχεις καλά αντανακλαστικά...

Τι θα πει σε ενα ενδεχομενο τρακάρισμα "Συγνωμη γιατι είμαι ανδρας και κοιτουσα απο τον δεξι καθρεπτη ενω εσυ ερχοσουν απο αριστερα?":D

Οχι, βρε κορίτσια. Είναι απλώς το excuse αυτό.

ΟΚ έχω διαβάσει για αυτην την ερευνα, και μάλιστα απο εγκυρες πηγες (βιβλια ειδικά), και οχι απο περιοδικα...

Ομως αλλο το ενα και αλλο το άλλο! Σίγουρα μπορουν να τα καταφερουν μια χαρα μεσα και εξω από το σπιτι! Μην σας ξεγελανε... Ειναι ατιμη φάρα αυτη!!:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Τότε βρε κορίτσια, οι άντρες δεν θα έπρεπε και να οδηγούν...

Γιατί ώς γνωστόν, η οδήγηση απαιτέι να εχεις καλά αντανακλαστικά...

Τι θα πει σε ενα ενδεχομενο τρακάρισμα "Συγνωμη γιατι είμαι ανδρας και κοιτουσα απο τον δεξι καθρεπτη ενω εσυ ερχοσουν απο αριστερα?":D

Οχι, βρε κορίτσια. Είναι απλώς το excuse αυτό.

ΟΚ έχω διαβάσει για αυτην την ερευνα, και μάλιστα απο εγκυρες πηγες (βιβλια ειδικά), και οχι απο περιοδικα...

Ομως αλλο το ενα και αλλο το άλλο! Σίγουρα μπορουν να τα καταφερουν μια χαρα μεσα και εξω από το σπιτι! Μην σας ξεγελανε... Ειναι ατιμη φάρα αυτη!!:D:D:D:D:D:D:D:D

 

Σωστή! χαχαχαχα

 

Το θέμα είναι ότι ελάχιστες γυναίκες το βλέπουν αυτό... Οι περισσότερες έχουν ανατραφεί έτσι ώστε να θεωρούν ότι είναι κ τυχερές επειδή τα παιδιά ζητάνε απ' τον άντρα νερό όταν αυτές είναι σπίτι! Έλεος πια βρε κορίτσια! πρέπει κάποτε να μάθουμε ότυι δεν είναι έτσι, απλά επειδή έτσι μας έμαθαν κ όχι να λέμε κ ευχαριστώ για το αυτονόητο επειδή απλά γύρω μας επικρατεί αδικία. Δεν είναι σκεπτικό αυτό.. Δηλ επειδή υπάρχουν χειρότερα να συμβιβαζόμαστε με τα λίγα. Αν δεν αλλάξει αυτός ο τρόπος σκέψης χωρίς να το συνειδητοποιούμε διαιωνίζουμε μια νοοτροπία που προκαλεί προβλήματα σε ένα ζευγάρι όπου κ οι δύο θεωρούνται ισότιμοι κ βάζουμε τη βάση ώστε να υποφέρουν κ οι επόμενες γενιές.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...