Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτάκια 2011


Recommended Posts

Κορίτσια αν αγοράσετε εσείς τα βιβλία των παιδιών σας ή τυπώσετε τα βιβλία απο το ιντερνετ ή αγοράσετε το βήμα της κυριακής που δίνει το cd με τα βιβλία του οργανισμού, έχετε βρει λύση σε ένα θέμα που αφορά αποκλειστικά το υπουργείο. Ακόμα κ αν σας ζητήσουν χρήματα από το σχολείο για τις φωτοτυπίες κατά τη γνώμη μου πρέπει να αρνηθείτε γτ πάλι χώνεστε εσείς να βγάλετε το φίδι από την τρύπα. Ξέρω οτι δεν είναι κάτι να δώσετε 20 ευρώ κ να χετε το κεφάλι σας ήσυχο, αλλα αν τους διευκολύνετε φέτος του χρόνου θα ξαναγίνουν τα ιδια κ του παραχρόνου θα είναι καθεστώς. Ο μαθητής θα αγοράζει τα βιβλία του. Κ που πάει η δωρεάν παιδεία;;; Περιπατο. Μα αυτό θέλουν, αυτό προσπαθούν να κάνουν. Δεν ειναι το κόστος , είναι οτι τα χουν ισοπεδώσει όλα. Μα τι στο καλό ένα ολόκληρο καλοκαίρι ξέχασαν να τυπώσουν βιβλία;; Μα για ηλίθιους μας περνάνε;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 561
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια μονο εγω αχγος για το αντρακι μου ????μονο εγω αχγωνομαι χωρις λογο????

Μόνο εσύ????? Τι λες τώρα...:shock:

 

Μα για ηλίθιους μας περνάνε;;;

Ναι, για ηλίθιους μας περνάνε!:evil: Τόσο απλά, δυστυχώς...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες !!καλη σχολικη χρονια για ολα τα παιδακια μας !!καλη αρχη στα πρωτακια μας !!(και το σοφακι μου θα παει πρωτη αχ!πολυ κλαμα:cry::cry: κοριτσια θα ριξω ξανα η μανα !:lol::lol:χααααααα)υπομονη και ηρεμια σε ολες τις μανουλες :wink:;-)!!φιλακια πολλα !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

Να ευχηθώ καλή αρχή σε όλους μας, καλή σχολική χρονιά,

 

με υγεία, κουράγιο και αισιοδοξία για καλύτερες (σχολικές) μέρες απ' αυτές που διαφαίνονται...

 

Εις αύριον τα σπουδαία!

 

Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Καλή μας αρχή....ούτε εγω αγόρασα βιβλία...όπως όλα τα παιδάκια ετσι και εμείς....δεν είμαι τσιγγούνα ...θυμωμένη είμαι....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΟΕΔΒ:cool:

 

για να μην μπερδεύεστε:

Οταν Εχω Διάβασμα Βαριέμαι

 

ή ¨Ολα τα Ελληνόπουλα Διαβάζουν Βλακείες

 

:lol: :lol: :lol:

 

κι εμείς θα πάμε πρώτη δημοτικού

 

αυτό που με αγχώνει εμένα περισσότερο - να μου πεις σε λίγες ώρες θα ξέρεις - είναι αν τα λεωφορεία του κτελ και τα ταξί θα μεταφέρουν ή όχι τα παιδιά μας, αν ΔΕΝ τα μεταφέρουν είτε έχει είτε δεν έχει βιβλία το σχολείο δεν θα έχει κανένα νόημα, αφού δε θα μπορούμε να τα πάμε......

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

καλη σχολικη χρονια να χουμε ολοι!!!

εμεις καναμε αγιασμο,ειμαι πολυ χαρουμενη,εχει 2τμηματα και φοβομουνα οτι η μικρη ,δεν θα εχει κανενα παιδακι απο τα νοιπια!!(λογο οτι ειναι πολυ ντροπαλη..)

ευτηχως ειναι με ολα τα κοριτσακια απο τα νοιπια!!χερομαι!!εχει παλι τησ φιλες της!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά σε όλα τα πρωτάκια, η δική μας επεισοδιακά καθώς δεν ακούσαμε το όνομά μας στο ολοήμερο. Αιτία ότι δεν έγινε δεκτή η υπεύθυνη δήλωση του συζύγου (εγώ πήγα βεβαίωση από τη δουλειά μου).

Ο συζυγός μου όμως είναι αυτοαπασχολούμενος ελεύθερος επαγγελματίας (με μπλοκ παροχής υπηρεσιών) δεν έχει ούτε προϊστάμενο ούτε υφιστάμενο για να βεβαιώσουν κάτι, και, όταν τον Ιούνιο είχε ξανά τεθεί, το θέμα οι ίδιοι μου ζήτησαν την υπεύθυνη δήλωση και θεωρήσαμα ότι όλα είναι ΟΚ.

 

Σήμερα όμως αποφάσισαν ότι δεν είναι αρκετή και να ψάξει να βρει κάποιον να του βεβαιώσει το ελεύθερο επάγγελμα (θα τους πάμε τελικά την έναρξη από την εφορία αν τη δεχθούν).

 

Και φυσικά όλα αυτά στο Δημόσιο σχολείο. Και έστω ότι έχουν δίκιο. Εντάξει δεν είναι ρεαλιστικό να επικοινωνήσουν με όλους τους γονείς που θα προκύψει πρόβλημα λόγω ανεπαρκών δικαιολογητικών. Δεν μπορούν να βάλουν μια ανακοίνωση έξω από το σχολείο που να ενημερώνει τους γονείς που ζήτησαν ολοήμερο να περάσουν μια φορά (πριν την έναρξη της χρονιάς) να δούν άν όλα είναι ΟΚ?

 

Πρέπει τώρα αύριο να ψάχνω να βρω ποιος θα πάρει το παιδί στις 12?

Giannis 31/1/2005

uE2Qp2.png 1FDip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε κοριτσια ποτε θα πουνε να παμε να αγορασουμε τα τετραδια κτλ:confused:

 

Σήμερα έγινε ο αγιασμός ,αύριο θα μπούνε στις τάξεις τους ,θα γνωρίσουνε τη δασκάλα τους και θα πάρουνε και τη λίστα.

Και από το απόγευμα θα γίνεται Ο ΠΑΝΙΚΟΣ σε τζάμπο και βιβλιοπωλεία.

Για αυτό ,όσες έχετε τη δυνατότητα ,πηγαίνεται πρωί να τα προμηθευτείτε γιατί τα απογεύματα θα υπάρχουνε ουρές μέχρι έξω.

Καλή χρονιά σε όλα τα παιδάκια και καλή υπομονή και δύναμη σε εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς έγινε αγιασμός, δώσανε μόνο βιβλίο γλώσσας Α τεύχος και εργασιών γλώσσας. Είπαν ότι σύντομα περιμένουν και των μαθηματικών αλλά μέχρι τότε θα κάνουν φωτοτυπίες. Μας έδωσαν και τη λίστα με τετράδια κτλ.

Χωρίσαν τα τμήματα αλλά περιμένουν και άλλους δασκάλους γι αυτό δεν θα λειτουργήσει το ολοήμερο αυτή τη βδομάδα αλλά από την ερχόμενη. Επίσης μας ενημέρωσαν ότι το υποχρεωτικό πρόγραμμα θα είναι μέχρι τις 2 και θα ισχύσει και αυτό από την ερχόμενη εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

καλη σχολικη χρονια σε ολους, μαθητες, γονεις και εκπαιδευτικους!!!!γενικα με τα βιβλια υπαρχει μεγααααλο θεμα :? σε ενα μονο γυμνασιο της περιοχης μου εδωσαν βιβλια, στα υπολοιπα τιποτα(απο οσα τουλαχιστον μπορω να μαθω)..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε ο αγιασμός ,αύριο θα μπούνε στις τάξεις τους ,θα γνωρίσουνε τη δασκάλα τους και θα πάρουνε και τη λίστα.

Τα ίδια κι εμείς.

 

Επίσης, (εκτός από εκπρόσωπο του δήμου και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων), μας μίλησε η διευθύντρια (εκτός των άλλων που μάλλον δεν είναι της παρούσης...), για τα ακόλουθα :

(θ' αναφερθώ συνοπτικά)

 

^ θα δοθούν τα κυρίως βιβλία αλλά όχι και των εργασιών...:confused:

^ το σχολείο μας ψήφισε ως δεύτερη ξένη γλώσσα τα γερμανικά...:shock:

^ το σχολείο επειδή έχει ελλείψεις σε εκπαιδευτικό προσωπικό, τουλάχιστον αυτή την εβδομάδα θα υπολειτουργήσει...:confused:

 

Καλά μας κουράγια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχουμε 3 βιβλία...γλώσσα συν των εργασιών και μαθηματικά!...τα υπόλοιπα...θα δούμε προσεχώς...

 

τα σημενατικότερα νέα είναι την πέμπτη ΑΠΕΡΓΙΑ καθως επίσης και την επομένη...το ολοήμερο ακόμα δεν θα λειτουργήσει...με λίγα λόγια αν δουλέυετε πάρτε άδειες μέχρι να δούμε τι θά κάνουμε....η άλλη λύση είναι γιατί δεν έχω εργοσταρχιαρχη πατέρα να στείλω το παιδί μου στον ιδιωτικό τομέα και να μπορώ να πάω άνετα στην δουλειά μου χωρίς να σκέφτομαι τι να το κάνω το παιδί μου.....

 

...βέβαια αν είχαμε εργοστάσιο ίσως να μην δούλευα αοπότε άκυρο...

 

...αρα μήπως να παραιτηθώ..:?:-? και μετά που θα βρίσκω λεφτά για να αγοράζουμε αυτα τα δωρεάν που μας παρέχει το κράτος...:confused::confused:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμάς,

εμας σήμερα τα πράγματα ήταν καλά

το σχολειο ήταν βαμμένο ΟΛΟ ΜΕΣΑ ΕΞΩ κλπ

το τμήματα τα ήξεραν, εμείς είμαστε στο Α2, οι δασκάλες της πρώτης καλοσόριζαν τα πρωτακια με μια αγκαλιά, τα βιβλία ήταν πάνω στις έδρες, το ολοήμερο αυριο καονικά μέχρι τις 4.15, όλοι οι δάσκαλοι εκεί και οι ειδικότητες, αυριο μας είπαν να παρουμε τις τσάντες με μαρκαδόρους, μπλοκ ζωγραφικής και κολατσιο...

και όλα αυτα σε δημόσιο σχολείο.... μια χαρα για αρχή

Link to comment
Share on other sites

έχουμε 3 βιβλία...γλώσσα συν των εργασιών και μαθηματικά!...τα υπόλοιπα...θα δούμε προσεχώς...

 

τα σημενατικότερα νέα είναι την πέμπτη ΑΠΕΡΓΙΑ καθως επίσης και την επομένη...το ολοήμερο ακόμα δεν θα λειτουργήσει...με λίγα λόγια αν δουλέυετε πάρτε άδειες μέχρι να δούμε τι θά κάνουμε....η άλλη λύση είναι γιατί δεν έχω εργοσταρχιαρχη πατέρα να στείλω το παιδί μου στον ιδιωτικό τομέα και να μπορώ να πάω άνετα στην δουλειά μου χωρίς να σκέφτομαι τι να το κάνω το παιδί μου.....

 

...βέβαια αν είχαμε εργοστάσιο ίσως να μην δούλευα αοπότε άκυρο...

 

...αρα μήπως να παραιτηθώ..:?:-? και μετά που θα βρίσκω λεφτά για να αγοράζουμε αυτα τα δωρεάν που μας παρέχει το κράτος...:confused::confused:

 

Το καλοκαίρι κ στις διακοπές που δεν είχαν σχολείο τι έκανες;;; Ποιος τα κράταγε;;; Δε γίνεται να σε εξυπηρετήσει κ τις ημέρες της απεργίας;;

Link to comment
Share on other sites

Το καλοκαίρι είχαμε καλοκαιρινό σχολείο του Δήμου μας απο 5-12 ετών...

 

 

του χρόνου βέβαια θα έχω θέμα με τα 2 μου μικρά...

 

 

Στις απεργίες θα πρέπει αν έρχεται η μάνα μου απο το χωριό...η μοναδική λύση αλλά όχι και η τελιότερη...(απο άποψη στο οτι είναι κούραση και αυτό)...τέσπα είδομεν....

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μας υποδέχτηκαν με δωράκια (ένα ωραίο μολύβι, μαρκαδόρους και μπλοκ ζωγραφικής) κι ένα φιλάκι από τη δασκάλα για κάθε παιδάκι!!! Μας ενημέρωσαν ότι έχουν μόνο τα βιβλία της γλώσσας προς το παρόν, σήμερα θα μας δοθεί η λίστα για να ψωνίσουμε τα απαραίτητα. Είχαμε μια πρώτη μίνι-ενημέρωση από τη δασκάλα και μια πιο διεξοδική από τον Διευθυντή και την Παρασκευή που μας έρχεται θα έχουμε την πρώτη επί της ουσίας συνεργασία με τη δασκάλα, αυτό θα γίνεται τακτικά ανά εβδομάδα τώρα στην αρχή. Μια χαρά λοιπόν:-D

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πραγματικά να διαβάζω ότι η αγάπη και το μεράκι κάποιων εκπαιδευτικών (διευθυντές, δάσκαλοι, κλπ) αντισταθμίζει εν μέρει την ανοργανωσιά του κράτους που αντικατοπτρίζεται βέβαια και στη δημόσια εκπαίδευση! Το πράγμα όμως δεν πάει έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια καλη χρονια και καλη προοδο στα πρωτακια μας και καλο κουραγιο και υπομονη στους γονεις.

Εμεις χθες καναμε μονο αγιασμο και μας χωρισαν σε τμηματα απο σημερα κανονικα μεχρι τις 2 ποσα παιδιακια ειστε στο τμημα ξερετε?Εμεις 27, πολλα δεν ειναι?Η δασκαλα μας φαινεται καλη και η κορη μου ενθουσιασμενη με το καινουριο της σχολειο οποτε ολα καλα προς το παρον.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας και εμενα η κορη μου πηγε πρωτη σημερα , η κουκλα μου συγκινηθηκα πολυ εμεις εχθες μονο αγιασμο, σήμερα χωριστηκαμε στα τμηματα και θα την παρω 12 και 20

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή αρχή σε όλα τα πρωτάκια μας!!!

Σε μας χθες μετά τον αγιασμό μας δώσανε από 3 βιβλία, μαθηματικά, γλώσσα και γλώσσα εργασιών και τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα που είναι με τους περισσότερους φίλους τους, όλα καλά λοιπόν για αρχή,

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!!

Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω, έμαθα να βρίσκω. Και από τότε που ο άνεμος μού εναντιώθηκε, έμαθα να σαλπάρω με όλους τους ανέμους. Φ. Νίτσε

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...