Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κολυμβητήριο και προβληματισμός


Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το σπίτι μου στην Αθήνα είναι απέναντι από γηπεδάκι που έκανε προπόνηση ένας τοπικός σύλλογος μπάσκετ. Όταν πήγαινα τα σ/κ της πρώτης δεύτερης χρονιάς μετά το σχολείο που υπέφερα συχνά στην τάξη, άκουγα τις φωνές των προπονητών κ πραγματικά εκπλησσόμουν από το πώς φωνάζουν στα παιδιά. Όχι ότι το ζήλεψα γθα να φωνάζαμε έτσι στα σχολεία, αλλά κου έκανε εντύπωση πώς το δέχονται, εμείς αν ξεφύγουμε κ ανεβάσουμε τόνους από απώλεια ελέγχου, ή αντιδρουν ή εκρήγνυται ηφαίστειο εκτός αν αγριευτούν από καμία πολύ βαριά αντρική φωνή. Αλλά προφανώς αυτό το προαιρετικό παίζει ρολο, στο σχολείο δεν μπορείς να πιέσεις έτσι. Όμως είναι ένας τρόπος που δν μ αρεεει κ με κρατάει κ λίγο επιφυλακτική για οποίο άθλημα στείλουμε τον μικρό. 

 

Τα πράγματα είναι πολύ πιο άγρια σε ομαδικά αθλήματα, και επίσης σε πρωταθλητισμό. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ακούσεις φωνές και τιμωρίες τύπου "όλη η ομάδα μισή ώρα πους απς γιατί ο Γιάννης λουφάρει". Στο ποδόσφαιρο έχω δει απαίσια κουλτούρα σε 3 συλλόγους που έχει η περιοχή, τρελό βρίσιμο, και γι αυτό δεν έχω αφήσει και το γιο μου να γραφτεί παρόλο που το ήθλε πολύ. Είναι και πατεράδες που σεγοντάρουν :(. Είναι 3/3 άρα δεν πιστεύω ότι είναι σύμπτωση.

Πόλο πέφτει φωνή και τιμωρία, έχω δει και προπονητές που χαλαρά θα έκανα μήνυση αν μιλούσαν έτσι στο γιο μου, και μιλάω για προπονητές σε ομάδες κάτω των 13 και σε φιλικούς αγώνες. Αλλά και οι κόσμιοι είναι "άγριοι" με την έννοια ότι και φωνάζουν και απαιτούν πειθαρχία. Αλλά είναι παιδιά τελευταίες τάξεις δημοτικού και πάνω και το άθλημα είναι άγριο, πας με μια συγκεκριμένη νοοτροπία, ξέρεις ότι υπάρχει βία και είσαι χοντρόπετσος για να το διασκεδάσεις. Εδώ περιμένεις να φας αγκωνιά στο μάτι και να πνίξεις τον αντίπαλο, η φωνή θα σε πτοήσει;

Κολύμβηση φανάζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, γιατί απλά δεν ακούγονται αλλιώς, έχω δει προπονητή με ντουντούκα στο παρελθόν. Δεν βρίζουν κλπ, αλλά η ένταση είναι απίστευτη, γιατί άντε να καταλάβει ο άλλος με το κεφάλι στο νερό τι του λες. Και έχει αυστηρότητα, προφανώς πολύ μεγαλυτερη όσο μεγαλώνεις, και κυρίως αν σε παίρνει να κατέβεις σε αγώνες, που τότε σε βλέπουν διαφορετικά, ας είναι και οι αγώνες της συνοικίας.

Μπάσκετ 2 ομάδες έχει η περιοχή, πιο κόσμια τα πράγματα, πολλές φωνές κλπ αλλά όχι το απαράδεκτο του ποδοσφαίρου.

Πολεμικές τέχνες, να πω την αλήθεια ταε κβο ντο δε μου άρεσε καθόλου, πολύ άσχημη συμπεριφορά και το ίδιο εισέπραττα στα τουρνουά από όλους τους προπονητές που ήταν εκεί. Από άλλους έχω ακούσει ότι κουγκ φου είναι πιο εξευγενισμένα τα πράγματα, αλλά δεν ξέρω γιατί η δικιά μου δεν ήθελε με τίποτα, είχε κολλήσει ταε κβο ντο με τον μουρλό που τσίριζε ασταμάτητα, δεν ξέρω γιατί της άρεσε αυτό το πράγμα.

Ενόργανη έχω εμπειρία μόνο από ένα σύλλογο και είναι καλή. Πάρα πολύ πειθαρχία, στρατιωτάκια ακούνητα κλπ γιατί είναι και επικίνδυνες οι ασκήσεις αν δεν προσέχεις τι κάνεις, αλλά τουλάχιστον στο συγκεκριμένο σύλλογο οι άνθρωποι ήταν αυστηροί μεν, καλότροποι δε.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σας,

 

Δε ξέρω αν υπάρχει κάπου παρόμοια ανάρτηση ώστε να με παραπέμψετε , σκέφτομαι να γράψω τη μικρή μου κολυμβητήριο μας, τον Απρίλιο θα γίνει 3 και μας εντάσσουν για αρχή στο baby swimming το οποίο με εξυπηρετεί κ όλας γιατί δεν έχει καθόλου καλή σχέση με το νερό. Οι απορίες μου είναι σχετικά με τον εξοπλισμό μου είπα οτι λόγω οτι φοράμε ακόμα πάνα να πάρουμε τις αδιάβροχες  απο κει και πέρα θα χρειαστώ λογικά σαγιοναράκια , πετσέτα ή μπουρνούζι τι σας βόλεψε περισσότερο? και έχω ακόμα και μια απορία λιγο χαζή  τώρα που είναι κλειστά τα αποδυτήρια , πως παίρνουμε τα παιδιά οπως είναι μετα μαγιο ή μπορούμε να τα αλλάξουμε εκει στα όρθια , το ίδιο και για εμάς που αλλαζουμε θα πηγαίνω κατευθείαν με το μαγιό?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Elefantaki25 said:

Καλημέρα σας,

 

Δε ξέρω αν υπάρχει κάπου παρόμοια ανάρτηση ώστε να με παραπέμψετε , σκέφτομαι να γράψω τη μικρή μου κολυμβητήριο μας, τον Απρίλιο θα γίνει 3 και μας εντάσσουν για αρχή στο baby swimming το οποίο με εξυπηρετεί κ όλας γιατί δεν έχει καθόλου καλή σχέση με το νερό. Οι απορίες μου είναι σχετικά με τον εξοπλισμό μου είπα οτι λόγω οτι φοράμε ακόμα πάνα να πάρουμε τις αδιάβροχες  απο κει και πέρα θα χρειαστώ λογικά σαγιοναράκια , πετσέτα ή μπουρνούζι τι σας βόλεψε περισσότερο? και έχω ακόμα και μια απορία λιγο χαζή  τώρα που είναι κλειστά τα αποδυτήρια , πως παίρνουμε τα παιδιά οπως είναι μετα μαγιο ή μπορούμε να τα αλλάξουμε εκει στα όρθια , το ίδιο και για εμάς που αλλαζουμε θα πηγαίνω κατευθείαν με το μαγιό?

Καλησπέρα, θα σε συμβούλευα να μη πάρεις σαγιοναράκια, να πάρεις παντόφλες ειδικές για την πισίνα γιατί διαφορετικά υπάρχει κίνδυνος να γλυστρίσει το παιδί. Μπουρνούζι βόλευε και βολεύει τον γιο μου καθώς το φοράει και δεν κρυώνει. Εγώ τον πηγαίνω με μπουρνούζι έτοιμο φοράζει απλά μπουφαν, όταν βγαίνει αλλάζει μαγιό και φεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...