Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαραίτητες αγορές: ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ;


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσακια!

Για πειτε μου κι εμενα... Εγω πρωτα ο θεος εχω ΠΗΤ 20/11 και λεω να παρω τα εξης:

-2 ολοσωμες φορμες 0-3 χοντρες για το καροτσι σα μπουφαν (δε ξερω πως αλλιως να τις εξηγησω δειτε εδω http://www.mothercare.com/dp/B002GOXWEE/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core )

- 1 ζακετουλα χοντρη 0-3 http://www.mothercare.com/dp/B002DVB9YU/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core

- 3 ασπρα μακρυμανικα ζιπουνακια μεγεθος newborn (το αμεσως μικροτερο του 0-3)

- 2 πακετα των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια (χωρις ποδια) 0-3

- 2 πακετα των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι (sleepsuits λεγονται) 0-3 http://www.mothercare.com/Girls-3-Pk-Mummy-Daddy-Sleepsuits/dp/B002DHFQ3Y/sr=1-3/qid=1249729183/ref=sr_1_3/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core

- 3 φορμακια ρουχαλακια μαρκυ ποδι - μακρυ χερι βελουδινα 0-3

- 1 πακετο των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια 3-6

- 2 πακετα των 7 κοντομανικα ζιπουνακια 3-6

- 1 πακετο των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι sleepsuits 3-6

- 10 ζευγη καλτσακια 0-6

- 1 καπελακι μαλακο βελουδινο

- 10 σαλιαρες

 

Πως τα βλεπετε? Πολλα ή καλα? Tα μεγεθη οκ? Τι μου λειπει?

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


βασικα το δικο μου δεν ρευοταν παραξενο αλλα αληθινο αρχισε να ρευεται με το μπουκαλι μετα τους 6 1/2 μηνες αν τωρα την κουναγα αποτομα και εβγαλε καμια γουλιτσα την προλαβαινα και την σκουπιζα με τη σαλιαρα της . 3-4 φορες που μου εριξε ρουκετες οχι σελτεδακια αλλα ουτε ολοκληρο σεντονι δεν εσωσε την κατασταση ασε που δεν το προλαβαιναμε κιολας!

δεν έβγαζε γουλιές όταν ρευόταν το δικό σου; δεν εβαλες ποτέ πανάκια στον ώμο σου για να ρευτεί; εγώ χρειαζόμουν σε κάθε γεύμα καινούριο γιατί έριχνε κάτι... ρουκέτες!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω στην θεση σου αντι για της χοντρες ολοσωμες φορμες ( φορμες εξοδου λεγοναι) θα επαιρνα εναν υπνοσακο φακελο εμενα μου τον ειχαν φερει απο τα jumbo ηταν πολυ ομορφος και βαμβακερος βολευε πολυ γιατι για να βαλεις το μωρακι στην φορμα εξοδου το ζοριζεις αρχιζει κλαιει ενω σε αυτον τον φακελο ανοιγεις το φερμουαρ το βαζεις μεσα και ειναι ετοιμο για καροτσαδα αν δεν καταλαβες πες μου να σου φωτογραφησω το δικο μου.

τωρα αν επιμενεις και θελεις να ταλαιπωρησε εσυ και το μωρο ( στα λεω γιατι κι εγω ειχα αγορασει και τελικα την χαρισα ) η φορμα εξοδου να μην ειναι 0-3 αλλα σιγουρα μεγαλυτερη γιατι πρεπει να ειναι ανετη στο μωρο και να μπορεις να την βαζεις και να την βγαζεις ευκολα ασε που τα μικρακια μεγαλωνουν με τρελους ρυθμους γενικοτερα 0-3 μην παρεις πολλα πραγματα μονο τα βασικα γιατι θα σου φερουν πολλα πολλα δωρακια. εγω ειχα παρει φορμα εξοδου ( ειχα γεννησει 5/12 6-9 νουμερο και καπου κατα τον 4 προς 5 μηνα δεν της εκανε και μην φανταστεις οτι ειχα κανενα σουπερ μεγαλο μωρο 2900 ειχε γεννηθει 49 εκατοστα. απλα να ξερεις πως τα νουμερα παιζουν καλυτερα να τα υπολογιζεις με το ματι. οπως και την ζακετουλα την χοντρη παρτης μεγαλυτερη και πιο ελαστικη και σιγουρα βαμβακερη και αυτη αλλα και οι φορμες που μας εδιεξες ειναι 100 % πολυεστερας ( κοιτα πιο κατω στις λεπτομεριες ) να αποφευγεις να αγοραζεις συνθετικα για το μωρακι . βαμβακερα.

sleepsuits παρε ενα 0-3 ενα 3-6 θα χρειαστεις αρκετα αλλα θα κανεις αλλαγες και απο τα δωρακια γιατι οσο ειναι μικρακια εχουν πολλα ατυχιματα με τις πανες με γουλιες και επειδη γεννας χειμωνα αργουν να στεγνωσουν τα ρουχα και χρειαζεσαι αρκετα. και για τα βελουδινα εχω ενστασεις επιμενω στα βαμβακερα γιατι μπορει το μωρακι να σου βγαλει αλεργιες να γεμισει σπυρακια κοκκινιλες απεφευγε τα βελουδινα συνθετικα παρε ενα ετσι για να σου φυγει το μερακι μεσα στο σπιτι το μωρακι θα θελεις κατι πιο ανετο οπως τα sleepsuits θα τα καταχαρειτε. τα δεκα ζευγη καλτσων ειναι πολλα δεν θα προλαβει να τα φορεσει γιατι θα μεγαλωσει το ποδι του γρηγορα και τα το σφιγγουν στην γαμπουλα . δεν λερονουν καλτσουλες τα νεογεννητα δεν περπατουν συνηθως τις λερωνουμε εμεις που τους πιανουμε τα ποδαρακια( αν κανεις κοριτσακι και θελεις εχω να σου στειλω εγω εχω και αφορετες πες μου σε πμ οκ) καπελακια και σκουφους εγω ειχα παρει διαφορους ειχαν πλακα

οι 10 σαλιαρες ειναι λιγες !! θελεις περισσοτερες αλλα μην τις παρεις μικρες παρε 2-4 μικρες και τις υπολοιπες μεγαλυτερες. σου λειπει σιγουρα ενας υπνοσακος για το βραδυ κατι τετοιο πχ

http://www.trikiklo.com/product.php?id=494 παρτο ανετο !!

ολα αυτα κατα την προσωπικη μου αποψη και πειρα . εσυ αποφασιζεις και οπως ξαναειπαμε καθε μωρακι ειναι διαφορετικο. τι μου θυμησατε κοριτσια και εγω πριν 10 μηνες τετοιες λιστες εκανα και τωρα την κυνηγαω στην περπατουρα. ευχομαι να γεννησετε με εναν πονο και μια χαρα !

Γεια σας κοριτσακια!

Για πειτε μου κι εμενα... Εγω πρωτα ο θεος εχω ΠΗΤ 20/11 και λεω να παρω τα εξης:

-2 ολοσωμες φορμες 0-3 χοντρες για το καροτσι σα μπουφαν (δε ξερω πως αλλιως να τις εξηγησω δειτε εδω http://www.mothercare.com/dp/B002GOXWEE/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core )

- 1 ζακετουλα χοντρη 0-3 http://www.mothercare.com/dp/B002DVB9YU/ref=ord_cart_active/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&mcb=core

- 3 ασπρα μακρυμανικα ζιπουνακια μεγεθος newborn (το αμεσως μικροτερο του 0-3)

- 2 πακετα των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια (χωρις ποδια) 0-3

- 2 πακετα των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι (sleepsuits λεγονται) 0-3 http://www.mothercare.com/Girls-3-Pk-Mummy-Daddy-Sleepsuits/dp/B002DHFQ3Y/sr=1-3/qid=1249729183/ref=sr_1_3/280-0539512-9115953?%5Fencoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42764041&mcb=core

- 3 φορμακια ρουχαλακια μαρκυ ποδι - μακρυ χερι βελουδινα 0-3

- 1 πακετο των 7 μακρυμανικα ζιπουνακια 3-6

- 2 πακετα των 7 κοντομανικα ζιπουνακια 3-6

- 1 πακετο των 3 μακρυ ποδι - μακρυ χερι sleepsuits 3-6

- 10 ζευγη καλτσακια 0-6

- 1 καπελακι μαλακο βελουδινο

- 10 σαλιαρες

 

Πως τα βλεπετε? Πολλα ή καλα? Tα μεγεθη οκ? Τι μου λειπει?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα δεν εχεις αδικο και εγω σεντονια ενα μεγεθος πηρα αλλα αυτα τα κουβερτακια αγκαλια με βολεψαν τοσο πολυ που ακομη και τωρα τα χρησιμοποιω ξερεις τοταν εχει πολυ ζεστη τα στρωνο στο καρεκλακι φαγητου για να μην κολλαει η Αριαδνη στο πλαστικο , στο καροτσι χαλαλι τα λεφτα τους οσο τα πλενω τοσο πιο καινουργια γινονται!

εγώ είχα ενα μεγεθος σεντονάκια. τα ίδια τα έβαζα στο καρότσι, στο καλάθι, στο relax αργότερα. νομίζω δεν αξίζει να αγοράζουμε σεντόνια διαφόρων μεγεθών. στο καλάθι ή στο λίκνο παράδειγμα...πόσο θα κάτσει. μετά από λίγο...πάνε χαμένα. καλύτερα ενός μεγέθους και μάλιστα κούνιας που θα μπει και θα μείνιε περισσότερα χρόνια.

νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Kalamaraki μου ίσως δεν κατάλαβες καλά τι είπα και το επαναλαμβάνω. Για τις 10 πρώτες μέρες που το μωρό δεν μπορεί να ρυθμίσει μόνο του την θερμοκρασία του σώματός του, πρέπει να του φοράμε μακρυμάνικο. Μετά φυσικά ό,τι φοράμε και εμείς. Αυτή ήταν η άποψη της μαίας, του παιδιάτρου και των πωλητριών του mothercare. Δεν είπα εγώ ό,τι θα το ντύνω σαν κρεμμύδι μέχρι τον Οκτώβρη, μόνο για την αρχή.

 

Βρε female εγώ καλά το κατάλαβα αυτό που μας είπες, αυτο που σου είπανε κανείς δεν μου το είπε εμένα ούτε στην κλινική,ούτε ο παιδίατρος μου,έχω τον ίδιο παιδίατρο αυτός που την ξεγεννησε κιόλας εδώ και ένα χρονο,ούτε η προσωπική μαία μου που την είχα να έρχεται στην κλινική κάθε μέρα. Τι πωλήτριες δεν θα τις υπολόγιζα γιατί πωλήσεις θέλουν να κάνουν αλλό αυτό είναι άλλη ιστορία. Ίσα ίσα όταν ήταν να βγούμε από το μαιευτήριο πήγα στην αίθουσα νεογνών να πάρω συμβουλές από την προισταμένη και πρώτον με μάλωσε γιατί και εγώ είχα πάει με μακρυμάνικο εσώρουχο σκεπτόμενη το κλιματιστικό στο αμάξι,και μου λεει καλα΄τι νομίζεις εδώ μέσα δεν έχουμε κλιματιστικό?Και τα είχαν ντυμένα με κοντομάνικα εσώρουχα και σεντόνι συν πικέ και το κλιματιστικό στους 27 βαθμούς και δεύτερον μου είπε αυτο που είπα και πριν να πράτω όπως νιώθω εγώ την θερμοκρασία και όντως ένα χρόνο τώρα η μικρή μου δεν έχει αρρωστήσει παρά μόνο μια φορά που την κόλλησα εγώ ίωση λόγω του επαγγέλματος μου με παιδιά και την πέρασε μόνο με βουλωμένη μύτη και 38 πυρετό! Για αυτό μου κάνει τόσο εντύπωση επειδή πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικα το δικο μου δεν ρευοταν παραξενο αλλα αληθινο αρχισε να ρευεται με το μπουκαλι μετα τους 6 1/2 μηνες αν τωρα την κουναγα αποτομα και εβγαλε καμια γουλιτσα την προλαβαινα και την σκουπιζα με τη σαλιαρα της . 3-4 φορες που μου εριξε ρουκετες οχι σελτεδακια αλλα ουτε ολοκληρο σεντονι δεν εσωσε την κατασταση ασε που δεν το προλαβαιναμε κιολας!

 

Και εγώ τα πανάκια για το ρέψιμο πήγαν αχρηστα, ρευόταν αλλά ποτέ μα ποτέ δεν έβγαλε γουλιες.... τώρα αρχισα να τα χρησιμοποιώ σαν πετσετάκια για το φαγητό να την σκουπίζω ανάμεσα απο τις μπουκιές της. Ε να μην πάνε χαμένα σωστά?

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε female εγώ καλά το κατάλαβα αυτό που μας είπες, αυτο που σου είπανε κανείς δεν μου το είπε εμένα ούτε στην κλινική,ούτε ο παιδίατρος μου,έχω τον ίδιο παιδίατρο αυτός που την ξεγεννησε κιόλας εδώ και ένα χρονο,ούτε η προσωπική μαία μου που την είχα να έρχεται στην κλινική κάθε μέρα. Τι πωλήτριες δεν θα τις υπολόγιζα γιατί πωλήσεις θέλουν να κάνουν αλλό αυτό είναι άλλη ιστορία. Ίσα ίσα όταν ήταν να βγούμε από το μαιευτήριο πήγα στην αίθουσα νεογνών να πάρω συμβουλές από την προισταμένη και πρώτον με μάλωσε γιατί και εγώ είχα πάει με μακρυμάνικο εσώρουχο σκεπτόμενη το κλιματιστικό στο αμάξι,και μου λεει καλα΄τι νομίζεις εδώ μέσα δεν έχουμε κλιματιστικό?Και τα είχαν ντυμένα με κοντομάνικα εσώρουχα και σεντόνι συν πικέ και το κλιματιστικό στους 27 βαθμούς και δεύτερον μου είπε αυτο που είπα και πριν να πράτω όπως νιώθω εγώ την θερμοκρασία και όντως ένα χρόνο τώρα η μικρή μου δεν έχει αρρωστήσει παρά μόνο μια φορά που την κόλλησα εγώ ίωση λόγω του επαγγέλματος μου με παιδιά και την πέρασε μόνο με βουλωμένη μύτη και 38 πυρετό! Για αυτό μου κάνει τόσο εντύπωση επειδή πραγματικά δεν το έχω ξανακούσει!

 

Και όμως. Οι κοπέλες του Αυγούστου που γεννάμε μαζί βγάλανε τα μωρά τους με μακρυμάνικα από το μαιευτήριο και εξακολουθούν να τους φορούν για μερικές μέρες. Και εφόσον το είπε η μαία και μου το είπαν και από το μαιευτήριο έχω βάλει μακρυμάνικα στην βαλίτσα και δεν έχω λόγο να τους παρακούσω. Τι να σου πω και εγώ...Έχω και κοντομάνικο αλλά εφόσον έτσι με συμβούλεψαν οι δικοί μου ειδικοί, αυτό θα κάνω!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και το πηρες αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι να εμπιστευεσαι ολες τις μαιες αν εγω ακουγα τις μαιες ( οχι αυτη που μου ειχε κανει ανωδυνο) θα επρεπε να πιει το μωρο μου τσαι και οχι πρωτογαλα , και συμπληρωμα ετοιμο γαλα γιατι υποτιθεται δεν του εφτανε και πολλα αλλα μην τις μυθοποιεις ανθρωποι ειναι και οι περισσοτερες με αδυναμιες... κυριως προς τις εταιριες με τα γαλατα..

Και εφόσον το είπε η μαία και μου το είπαν και από το μαιευτήριο έχω βάλει μακρυμάνικα στην βαλίτσα και δεν έχω λόγο να τους παρακούσω. Τι να σου πω και εγώ...Έχω και κοντομάνικο αλλά εφόσον έτσι με συμβούλεψαν οι δικοί μου ειδικοί, αυτό θα κάνω!
Link to comment
Share on other sites

καλα εκανες και το πηρες αλλα σε γενικες γραμμες δεν ειναι να εμπιστευεσαι ολες τις μαιες αν εγω ακουγα τις μαιες ( οχι αυτη που μου ειχε κανει ανωδυνο) θα επρεπε να πιει το μωρο μου τσαι και οχι πρωτογαλα , και συμπληρωμα ετοιμο γαλα γιατι υποτιθεται δεν του εφτανε και πολλα αλλα μην τις μυθοποιεις ανθρωποι ειναι και οι περισσοτερες με αδυναμιες... κυριως προς τις εταιριες με τα γαλατα..

 

Δεν μυθοποιώ κανένα. Κοιτάζω τι λέει η πλειοψηφία και τι είναι λογικό. Τα μωράκια μας βγαίνουν από μια θερμοκρασία 37 βαθμών και νομίζω είναι αυτονόητο ό,τι χρειάζονται κάποιες μέρες να συνηθίσουν τους 30 βαθμούς. Εξάλλου πάντα πρέπει να ελέγχουμε και αν δω ό,τι ζεσταίνεται ο μπέμπης θα του βάλω καλοκαιρινά. Εξάλλου έχω προμηθευτεί και από τα δυο εφόσον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα βάλει κάτι πιο μακρύ.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και όμως η μαία μας είπε ότι για 10 μέρες θέλουν μακρυμάνικα και όσες γνωστές μου έχουν γεννήσει Ιούλιο- Αύγουστο έβγαλαν τα μωράκια τους από τα μαιευτήρια με μακρυμάνικα τα οποία πρέπει να φορούν για λίγες μέρες!

εγω 6 αυγουστου γεννησα το μεγαλο μου γιο. εννοειται οτι δεν του εβαλα ουτε για στιγμη μακρυμανικο.του φοραγα αμανικο ζιπουνακι και το παιδι εκλαιγε. ηταν ταισμενο αλλαγμενο αλλα δεν ησυχαζε. μεχρι που σκεφτηκα οτι μπορει να ζεστενεται.τελικα αυτο ηταν. το αφησα μονο με την πανα και το μωρακι ησυχασε...

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

η κοινη λογικη κατα την ταπεινη μου γνωμη και για τις περισσοτερες γυναικες που ΗΔΗ γεννησαμε δε νομιζω να περιλαμβανει μακρυμανικα τον Αυγουστο γραφω αυτο και δεν συνεχιζω γιατι δεν με αφορα αλλωστε δικο σου ειναι το μωρακι εσυ αποφασιζεις μην σε συγχιζουμε στην κατασταση που εισαι :-) , το δικο μου το μωρακι παντως μερικες ωρες θελησε για να προσαρμοστεί οπως επισης φανεκαλια που φορουσε στην κλινικη δεν του εκαναν μετα απο 2 μηνες .. σας αφηνω καλη συνεχεια γιατι το κουρασαμε το θεμα εχω και μια βαφτιση να οργανωσω

γεια σας

Δεν μυθοποιώ κανένα. Κοιτάζω τι λέει η πλειοψηφία και τι είναι λογικό. Τα μωράκια μας βγαίνουν από μια θερμοκρασία 37 βαθμών και νομίζω είναι αυτονόητο ό,τι χρειάζονται κάποιες μέρες να συνηθίσουν τους 30 βαθμούς. Εξάλλου πάντα πρέπει να ελέγχουμε και αν δω ό,τι ζεσταίνεται ο μπέμπης θα του βάλω καλοκαιρινά. Εξάλλου έχω προμηθευτεί και από τα δυο εφόσον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα βάλει κάτι πιο μακρύ.

 

υ.γ καλαμαρακι εγω τα πανακια για τις γουλιτσες τις τα χρησιμοποιω στο μπανιο :-)

Link to comment
Share on other sites

η κοινη λογικη κατα την ταπεινη μου γνωμη και για τις περισσοτερες γυναικες που ΗΔΗ γεννησαμε δε νομιζω να περιλαμβανει μακρυμανικα τον Αυγουστο γραφω αυτο και δεν συνεχιζω γιατι δεν με αφορα αλλωστε δικο σου ειναι το μωρακι εσυ αποφασιζεις μην σε συγχιζουμε στην κατασταση που εισαι :-) , το δικο μου το μωρακι παντως μερικες ωρες θελησε για να προσαρμοστεί οπως επισης φανεκαλια που φορουσε στην κλινικη δεν του εκαναν μετα απο 2 μηνες .. σας αφηνω καλη συνεχεια γιατι το κουρασαμε το θεμα εχω και μια βαφτιση να οργανωσω

γεια σας

 

 

υ.γ καλαμαρακι εγω τα πανακια για τις γουλιτσες τις τα χρησιμοποιω στο μπανιο :-)

 

ααα δεν το είχα σκεφτεί...σωστή! Γιατί έχω τα απειρα...νομίζω έχω μισό να σκεφτώ...:rolleyes: 16 πανάκια μη χ$%#ω!!! Ήταν επειδή οι κάλές πωλήτριες με ενημέρωσαν έτσι και εγώ σαν το χαιβάνι τα πήρα...αλλά στο πρώτο παθαίνεις και στο δεύτερο ξέρεις.. Καλή ιδέα θα πάω τα μισά στο μπάνιο!

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μυθοποιώ κανένα. Κοιτάζω τι λέει η πλειοψηφία και τι είναι λογικό. Τα μωράκια μας βγαίνουν από μια θερμοκρασία 37 βαθμών και νομίζω είναι αυτονόητο ό,τι χρειάζονται κάποιες μέρες να συνηθίσουν τους 30 βαθμούς. Εξάλλου πάντα πρέπει να ελέγχουμε και αν δω ό,τι ζεσταίνεται ο μπέμπης θα του βάλω καλοκαιρινά. Εξάλλου έχω προμηθευτεί και από τα δυο εφόσον Σεπτέμβρη-Οκτώβρη θα βάλει κάτι πιο μακρύ.

 

female μου δεν προσπαθώ να σε πείσω άλλωστε έχεις την δική σου γνώμη απλά προσπαθώ να σε σώσω από περιττές αγορές που έκανα εγώ με τις καλές κυρίες πωλήτριες:evil::evil::evil: που μου τα φόρτωσαν όλα αυτά και μου μέιναν στο ράφι! Αντε βλέπω είσαι 3 βδομάδες πριν... με το καλό να δεχτείς το μπουμπουκάκι σου!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι μου σε ευχαριστώ. Όπως σωστά είπες είμαι ήδη πολύ κοντά και ό,τι αγορές έχω κάνει έχουν ολοκληρωθεί. Εξάλλου τα μακρυμάνικα που πήρα είναι 0-3 και τα πήρα όλα από mothercare Αγγλίας. Οπότε ούτε οι πωλήτριες μου φόρτωσαν κάτι και νομίζω ό,τι στην περίπτωσή μου θα χρειαστώ τα μακρυμάνικα απο Σεπτέμβρη και μετά, σε κανέναν μήνα δηλαδή.

Ευχαριστώ για τις ευχές και εσύ να χαίρεσαι το μπουμπουκάκι σου!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1)κοιτα εγω στην θεση σου αντι για της χοντρες ολοσωμες φορμες ( φορμες εξοδου λεγοναι) θα επαιρνα εναν υπνοσακο φακελο εμενα μου τον ειχαν φερει απο τα jumbo ηταν πολυ ομορφος και βαμβακερος βολευε πολυ γιατι για να βαλεις το μωρακι στην φορμα εξοδου το ζοριζεις αρχιζει κλαιει ενω σε αυτον τον φακελο ανοιγεις το φερμουαρ το βαζεις μεσα και ειναι ετοιμο για καροτσαδα αν δεν καταλαβες πες μου να σου φωτογραφησω το δικο μου.

 

2)σου λειπει σιγουρα ενας υπνοσακος για το βραδυ

 

mariadrama η βοηθεια πραγματικα ηταν πολυτιμη!!!!!! πολλα απο αυτα που εγραψες ουτε καν τα ειχα σκεφτει!!! αλλαξα πολλα πραγματα απο τη λιστα μου....

μπορεις να μου βρεις αυτη τη φορμα εξοδου που λες στο mothercare.com??? και αν μπορεις και τον υπνοσακο!!!!

αν δε σε βαζω σε κοπο εννοειται, γιατι αυτα τα 2 δεν καταφερνω να τα βρω.....

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

irida υπνοσακους εχει εδω :

http://www.mothercare.com/gp/search/275-7256916-2176811?ie=UTF8&mcb=core&rh=n:44409031,p_11:0-6months

και φορμες εξοδου εδω :

 

http://www.mothercare.com/Mothercare-Unisex-White-Snowsuit/dp/B002EJ3IT0/sr=1-12/qid=1249822205/ref=sr_1_12/280-8524850-5747251?

 

και εδω

http://www.mothercare.com/Mothercare-Unisex-White-Snowsuit/dp/B002EJ3IT0/sr=1-12/qid=1249822205/ref=sr_1_12/280-8524850-5747251?_encoding=UTF8&m=A2LBKNDJ2KZUGQ&n=42843041&mcb=core

( δεν γνωριζω αν περιμενεις κοριτσακι η αγορακι και ετσι σου βρηκα τα Unisex και δεν ξερω αν ειναι ολa βαμβακερα πριν τα παραγγειλεις κοιταξε τα .

επειδη μενεις σε νησι και ο χειμωνας ειναι σιγουρα πιο μαλακος να μην ειναι πολυ πολυ χοντρη η φορμα εξοδου και οχι πολυ μικρη , αρχικα το μωρακι θα το εχεις στο καροτσι μεσα στον ποδοσακο , οι φορμες εξοδου θα σε βολεψουν πολυ και στις βολτες με τον μαρσιπο ( εχω λιωσει τα super market με τον μαρσιπο ) μην παρεις το μεγεθος 0-3 γιατι ειμαι μικρο και σκεψου οτι το μωρακι θα φοραει ηδη ενα ρουχαλακι απο μεσα ( εγω τις φοραγα ενα λεπτο βαμβακερο ολοσωμο φορμακι απο μεσα , καλτσουλες και σκουφο γιατι η κουκουλα δεν καλυπτε καλα τ αυτια μας βλεπεις ειχαμε πολλα μαλλια) το 3-6 ειναι καλο νουμερο αν του ειναι λιγο μεγαλη φοριεται πιο ευκολα :-)

τον υπνοσακο φακελο δεν τον βρηκα στο Site δυστυχως ξερω πως εχει σιγουρα το jumbo , τελικα τον δικο μου τον σηκωσα και μου ειναι δυσκολο να στον φωτογραφησω συγγνωμη

 

καλα ψωνια:P

 

υ.γ καλυμα για το στρωμα του κρεβατιου πηρες ?( προστατευτικο στρωματος)

 

mariadrama η βοηθεια πραγματικα ηταν πολυτιμη!!!!!! πολλα απο αυτα που εγραψες ουτε καν τα ειχα σκεφτει!!! αλλαξα πολλα πραγματα απο τη λιστα μου....

μπορεις να μου βρεις αυτη τη φορμα εξοδου που λες στο mothercare.com??? και αν μπορεις και τον υπνοσακο!!!!

αν δε σε βαζω σε κοπο εννοειται, γιατι αυτα τα 2 δεν καταφερνω να τα βρω.....

Link to comment
Share on other sites

mariadrama τωρα καταλαβα επιτελους τι παιζει!!!!! Αλλα δυστυχως ολα αυτα που μου εδειξες ειναι πολυεστερας...... Θα το ψαξω το πραγμα! Και θα παω και στα τζαμπο να δω τον υπνοσακο.

 

Διαβασα οτι το καλυμα για το στρωμα που εχει απο κατω πλαστικο (αυτο το αδιαβροχο) δεν ειναι καλο για το μωρο γιατι δεν αναπνεει και δεν κυκλοφορει ο αερας οποτε παει τσαμπα το καλο στρωμα που εινια φτιαγμενο ειδικα για μωρα ωστε να "αναπνεει" Βεβαια και τι να κανεις? Θα αφησεις να γινει το στρωμα χαλια με κανα "ατυχημα" του μωρου?????? Δε ξερω, παντως λεω να μη το παρω απο αγγλια γιατι δεν ειναι φθηνο, και πιστευω οτι το πουλανε παντου οποτε μπορω να το δω και απο κοντα......

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

irida85 το κάλυμμα για το κρεβάτι το πουλάνε στο jumbo 5 ευρώ! είναι μεγάλο με λάστιχο, μην πάρεις κάτι πιο μικρά που είναι για το ριλάξ ή άμα τύχει να το αλλάξεις έξω...

 

Με το καλό το μωρούλι σου!!

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα stellitsa για το κάλυμμα που είπα, είναι πολυεστέρας και από κάτω είναι νάυλον. Το "φοράς" στο στρώμα(είναι σαν σεντόνι με λάστιχο) και από πάνω στρώνεις το σεντονάκι του παιδιού. Έτσι άμα γίνει ατύχημα το βγάζεις και το πλένεις αντί να σου βρέχεται το στρώμα!

8b66868b08.png
Link to comment
Share on other sites

irida μου ψαχνωντας θα βρεις πολλα πραγματα εγω σου εδειξα απλα εικονες για να παρεις μια ιδεα.

το δικο μου προστατευτικο στρωματος απο πανω ειναι 100% βαμβακι και απο κατω ειναι ναυλον μαλιστα πηρα 2 και τα χρησιμοποιω πολυ συχνα.

μετα απο ατυχημα του μωρου οχι απλα γινετε χαλια το στρωμα αλλα αναπτυσονται και βακτηρια ( συνηθως τα πρωτα ατυχήματα ειναι γουλιες απο γαλα αργοτερα ερχονται τα τσισακια ) διαβασε εδω προς το τελος της σελιδας

http://www.medlook.net.cy/article.asp?item_id=164

δεν ξερω αν αναπνευει η οχι το στρωμα της μικρης παντως κανω τα παντα να ειναι καθαρο . εγω ειχα παρει ενα φθηνο κρεβατι απο τα mothercare και εδωσα παραγγελεια για ενα πολυ καλο στρωμα απο τα dunlopillo( γιατι τα στρωματα απο το mothercare τα βρηκα αθλια για τα λεφτα τους.)

καλυματα πουλουν παντου εγω τα δικα μου τα ειχα παρει 14 Ε τα δυο απο το καταστημα που πηρα το στρωμα. οπως ειπε και πριν μια μανουλα να παρεις τα μεγαλα οχι τα μικρα. τωρα αν δεν θελεις να τα διπλωνεις εχει πολυ φθηνα μικρα για το λικνο που αλλου στο jumbo. Υπνοσακους πιστευω πως ειναι λιγο νωρις για να εχουν φερει ισως θα χρειαστει να περιμενεις λιγο να πιασουν τα κρυα. αληθεια ποσα ειναι τα μεταφορικα απο το αγγλικο Mothercare? καποια στιγμη που το εψαχνα παλια τα ειχα βρει καπου αλλα τωρα δεν το βρισκω και δεν εχω πολυ χρονο .

 

mariadrama τωρα καταλαβα επιτελους τι παιζει!!!!! Αλλα δυστυχως ολα αυτα που μου εδειξες ειναι πολυεστερας...... Θα το ψαξω το πραγμα! Και θα παω και στα τζαμπο να δω τον υπνοσακο.

 

Διαβασα οτι το καλυμα για το στρωμα που εχει απο κατω πλαστικο (αυτο το αδιαβροχο) δεν ειναι καλο για το μωρο γιατι δεν αναπνεει και δεν κυκλοφορει ο αερας οποτε παει τσαμπα το καλο στρωμα που εινια φτιαγμενο ειδικα για μωρα ωστε να "αναπνεει" Βεβαια και τι να κανεις? Θα αφησεις να γινει το στρωμα χαλια με κανα "ατυχημα" του μωρου?????? Δε ξερω, παντως λεω να μη το παρω απο αγγλια γιατι δεν ειναι φθηνο, και πιστευω οτι το πουλανε παντου οποτε μπορω να το δω και απο κοντα......

Link to comment
Share on other sites

mariadrama ευχαριστω πολυυυυυυυυ για το χρονο σου!!!!!!!

τα μεταφορικα απο αγγλια ειναι 15 λιρες +2 λιρες ανα κιλο για ελλαδα!

θα το ψαξω για τι καλυμμα..... Εχω ακομα μπολικο χρονο!!!!!!!!! :)

WLFfp2.png XI11p2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν κανει τιποτα irida χαρα μου κι εμενα μη νομιζεις με βοηθησαν αλλες κοπελες! απολαυσε τις επομενες 100 μερες που το μωρακι θα ειναι στην κοιλιτσα σου , και κοιμησου τωρα που μπορεις :-))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...