Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πειράζει που θέλω ολική νάρκωση;


mazitafagate

Recommended Posts

Πλησιάζει ο καιρός να γεννήσω και δυστυχώς πάω για καισαρική. Αν και σε κάποιες περιπτώσεις έχω διαβάσει και για καισαρικές με ολική νάρκωση που ήταν μια χαρά εμπειρίες ή για καισαρικές με επισκληρίδιο που δεν ήταν, στην πλειοψηφία των περιστατικών διαβάζω παντού για τα οφέλη της επισκληριδίου. Όμως ειλικρινά βρε κορίτσια τί να σας πω αλλά τα επιχειρήματα υπέρ της επισκληριδίου δεν με πείθουν.Για παράδειγμα λένε πως ζεις την εμπειρία της γέννας και πως βλέπεις εκείνη τη στιγμή το μωρό σου. Όταν ένας τοκετός δεν είναι φυσιολογικός ουσιαστικά ζεις το χειρουργείο και τα αίματα έτσι δεν είναι; Και στην τελική άμα δεν το δω το παιδί εκείνη την ώρα και το δώ μετά από δυο ώρες θα αλλάξει κάτι, θα μου το πάρουν ή δεν θα είμαι καλή μάνα; Μετά διαβάζω ότι οι μετεγχειρητικοί πόνοι μετά την ολική νάρκωση είναι πιο δυνατοί.Γιατί μετά την γέννα με ολική κι αφού σε έχουν ανεβάσει στο δωμάτιο δεν σου δίνουν παυσίπονα, έτσι σε αφήνουν; Διάβασα επίσης ότι το μωρό στην ολική παίρνει νάρκωση. Τόσα χρόνια που οι καισαρικές γίνονταν με ολική έπαθε κανένα παιδί τίποτα; Εν τω μεταξύ έχω διαβάσει για περιπτώσεις που η επισκληρίδιος δεν έπιασε και η ασθενής αισθάνθηκε μέρος της επέμβασης πράγμα εξαιρετικά επώδυνο.Στην ολική δεν υπάρχει καμία περίπτωση να συμβεί κάτι τέτοιο. Τα λέω όλα αυτά γιατί δεν μπορώ ψυχολογικά να βλέπω τα αίματα και τους γιατρούς πάνω απ' την κοιλιά μου να σκάβουν και να σχολιάζουν κι εγώ να κρέμομαι από τα χείλη τους μην τυχόν κι έχει πάθει κάτι το παιδί. Ξέρω ότι έχεις κουρτίνα μπροστά αλλά αυτό δεν μου λέει τίποτα, είμαι ξύπνια τους ακούω και τους βλέπω τελεία και πάυλα. Δεν ξέρω αν είμαι παράλογη αλλά θα ήθελα να με διαφωτίσετε γιατί στο περιβάλλον μου έχω κοπέλες που γέννησαν με ολική και δεν είχαν κανένα πρόβλημα και κυρίως γιατί ενδέχεται να μην γνωρίζω κάποια πράγματα. Να σημειωθεί ότι στη ζωή μου έχω κάνει 4 χειρουργεία με ολική και δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα στο να ναρκωθώ πλήρως ή στο να ξυπνήσω. Παρακαλώ τη διαχείριση να μην μου μετακινήσει ή συγχωνεύσει το θέμα γνωρίζω ότι έχουν γίνει πολλές συζητήσεις για αυτό αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να μου εξηγήσει κάποιος που αποδίδει τα επιχειρήματα και όχι πως εφαρμόζεται κάθε μέθοδος αναισθησίας.Ευχαριστώ όλους :mrgreen:

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί θέλεις τη πιο ωραία μουρίτσα που θα αντικρίσεις στη ζωή σου να τη δεις 2 ώρες αργότερα??? Από εμπειρία σου λέω ότι επισκληρίδιο θα κάνω και πάλι και για ολική ούτε να το σκέφτομαι, έκανα στη πρώτη μου γέννα ήθελα δεν ήθελα λόγω άσχημης εξέλιξης!!!

Όσο για τους πόνους, θα τους περάσεις είτε με ολική είτε με επισκληρίδιο, όσο για τα αίματα δεν βλέπεις τίποτα γιατί σου βάζουνε παραβάν.

Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου αν και πιστεύω ότι είναι μία στιγμή που πρέπει να τη ζήσεις ξύπνια για να συμμετέχεις με όποιες αισθήσεις σου δεν έχουν ναρκωθεί από την επισκληρίδιο!

Με το καλό!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σου εύχομαι με το καλό. Αλλά γιατί κοριτσάκι νομίζεις ότι βλέπεις τα αίματα και τους γιατρούς να σκάβουν πάνω σου. Η διαδικασία είναι τόσο ρουτινιάρικη που μόνο ανέκδοτα μπορείς να ακούσεις από αυτούς εκείνη την ώρα. Και ο χρόνος της καισαρικής δεν είναι παρα μόνο 15 λεπτά. Πίστεψε με εκείνη την ώρα θα σε έχει κατακλύσει το άγχος να αντικρύσεις το αγγελούδι που ζει τόσο καιρό μέσα σου. Γιατί να υποβάλλεις τον οργανισμό σου σε ακόμα μία ολική νάρκωση; Γιατί να χάσεις αυτό το ΠΡΩΤΟ κλάμα που δεν θα ξεχάσεις ποτέ; Γιατί δεν θες να είσαι η πρώτη που θα αντικρύσεις την ψυχούλα αυτή;

 

Και εδώ έχω να σου πω ότι λυπάμαι γιατί είμαι και εγώ μια από αυτές που γράψαν για τα "αρνητικά" (ίσως) της επισκληριδίου, ΑΛΛΑ κάθε περίπτωση είναι μοναδική, σε σένα μπορεί να μην συμβεί. Αν διαβάσεις και τις εντυπώσεις από μέλος του φόρουμ που γέννησε πρόσφατα, θα δεις πόσο ωραία ένιωθε μετά την επισκληρίδιο.

 

Πάντως όσες φορές και να ξαναγεννούσα μόνο με επισκληρίδιο, το κλάμα και την πρώτη ματιά των μωρών μου δεν την αλλάζω με τίποτα!

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλεις τη πιο ωραία μουρίτσα που θα αντικρίσεις στη ζωή σου να τη δεις 2 ώρες αργότερα??? Από εμπειρία σου λέω ότι επισκληρίδιο θα κάνω και πάλι και για ολική ούτε να το σκέφτομαι, έκανα στη πρώτη μου γέννα ήθελα δεν ήθελα λόγω άσχημης εξέλιξης!!!

Όσο για τους πόνους, θα τους περάσεις είτε με ολική είτε με επισκληρίδιο, όσο για τα αίματα δεν βλέπεις τίποτα γιατί σου βάζουνε παραβάν.

Βέβαια η τελική επιλογή είναι δική σου αν και πιστεύω ότι είναι μία στιγμή που πρέπει να τη ζήσεις ξύπνια για να συμμετέχεις με όποιες αισθήσεις σου δεν έχουν ναρκωθεί από την επισκληρίδιο!

Με το καλό!!!!!!!

 

Καταρχάς σου εύχομαι με το καλό. Αλλά γιατί κοριτσάκι νομίζεις ότι βλέπεις τα αίματα και τους γιατρούς να σκάβουν πάνω σου. Η διαδικασία είναι τόσο ρουτινιάρικη που μόνο ανέκδοτα μπορείς να ακούσεις από αυτούς εκείνη την ώρα. Και ο χρόνος της καισαρικής δεν είναι παρα μόνο 15 λεπτά. Πίστεψε με εκείνη την ώρα θα σε έχει κατακλύσει το άγχος να αντικρύσεις το αγγελούδι που ζει τόσο καιρό μέσα σου. Γιατί να υποβάλλεις τον οργανισμό σου σε ακόμα μία ολική νάρκωση; Γιατί να χάσεις αυτό το ΠΡΩΤΟ κλάμα που δεν θα ξεχάσεις ποτέ; Γιατί δεν θες να είσαι η πρώτη που θα αντικρύσεις την ψυχούλα αυτή;

 

Και εδώ έχω να σου πω ότι λυπάμαι γιατί είμαι και εγώ μια από αυτές που γράψαν για τα "αρνητικά" (ίσως) της επισκληριδίου, ΑΛΛΑ κάθε περίπτωση είναι μοναδική, σε σένα μπορεί να μην συμβεί. Αν διαβάσεις και τις εντυπώσεις από μέλος του φόρουμ που γέννησε πρόσφατα, θα δεις πόσο ωραία ένιωθε μετά την επισκληρίδιο.

 

Πάντως όσες φορές και να ξαναγεννούσα μόνο με επισκληρίδιο, το κλάμα και την πρώτη ματιά των μωρών μου δεν την αλλάζω με τίποτα!

 

 

Πήγα την προηγούμενη βδομάδα στον γιατρό και το παιδί είναι σε πολύ άσχημη θέση ανάποδα με λώρο γύρω της καθισμένο διαγώνια σφηνωμένο στη λεκάνη με λίγα λόγια μπάχαλο.Με καθησύχασε ο άνθρωπος αλλά είδα έναν προβληματισμό στο βλέμα του.Η καισαρική είναι ασφαλής αλλά στην προκειμένη περίπτωση λόγω θέσης υπάρχει πιθανότητα να μην είναι η κλασσική καισαρική του ενός τετάρτου για αυτό είπα πως θα σκάβουν από πάνω μου.Μπορεί τα αίματα να μην τα βλέπεις το δέχομαι αλλά και μόνο που θα ακούω πιάστο απο δω βγάλτο απο κει το κεφάλι του ειναι σφηνωμένο κλπ. θα πάθω ανακοπή απο το άγχος μου.Δεν ξέρω αν μπορώ να το διαχειριστώ ψυχολογικά όλο αυτό.ballou μην λυπάσαι έγραψες την εμπειρία σου.Δεν είσαι η μόνη που έχει τοποθετηθεί αρνητικά σε πολλά περιστατικά η επισκληρίδιος δεν πιάνει και τρως και την ολική μετά ή δεν πιάνει και καταλαβαίνεις το χειρουργείο ή έχεις πόνους στη μέση για καιρό μετά κλπ Σας ευχαριστώ πολύ!!

922316fbi6gpetld.gif

Link to comment
Share on other sites

Mazitafagate μήπως το άγχος σου για τον τοκετό έχει χτυπήσει κόκκινο? ;) Λοιπόν εγώ γέννησα με καισαρική (που κατά την εγκυμοσύνη ευχόμουν να μην χρειαστεί) και επισκληρίδιο. Λογικό είναι να έχεις διαβάσει για περιπτώσεις που η επισκληρίδιος δεν έχει πιάσει κλπ, κάθε επέμβαση έχει το ρίσκο της. Επίσης την ίδια εμπειρία μπορεί δυο άτομα να την ζήσουν και να την περιγράψουν εντελώς διαφορετικά, ο ένας σαν κάτι απλό και ανώδυνο και ο άλλος σαν το πιο τρομερό πράγμα που του συνέβη. Κατά την διάρκεια της επέμβασης δεν βλέπεις καθόλου αίμα αφού υπάρχει η κουρτίνα. Οι γιατροί στην δικοί μου περίπτωση ψιθύριζαν και δεν τους άκουγα και φυσικά δεν τους έβλεπα, ένιωθα μόνο να γίνεται μια "μαχη" στην κοιλιά μου. Μάλιστα προσπαθούσα να μην τους ακούω και είχα και από δίπλα την μαία που μου είχε πιάσει ψιλοκουβεντούλα για να με απασχολεί :) Η επισκλιρίδιος έχω την εντύπωση ότι προτιμάται γιατί είναι πιο ελαφριά αναισθησία από την ολική, δηλ δεν επιβαρύνει το ίδιο τον οργανισμό. Συζήτησέ το με τον γιατρό σου, αν και πιστεύω πως αν νιώθεις πιο σίγουρη με την ολική μάλλον δεν θα το αρνηθεί ούτε αυτός. (Αν ανεβάσεις καμια τρελλή πίεση μέσα στο χειρουργείο τι θα σε κάνει????)

Το αν θα είσαι καλή μάνα παρά το γεγονός ότι θα δεις το παιδί σου μετά από δυο ώρες δεν το σχολιάζω :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ότι η ολική περνάει στο μωρό σημαίνει το εξής:

όταν σε κοιμήσουν ο γιατρός θα κάνει αγώνα δρόμου για να φτάσει το μωρό πριν το φτάσει η νάρκωση...

το γεγονός ότι έχεις κάνει άλλα τρία χειρουργεία σημαίνει ότι πιθανότατα θα έχεις κάνει συμφήσεις... οι συμφήσεις καθυστερούν τη δουλειά του χειρουργού ο οποίος λογικά θα αργίσει να φτάσει στο μωρό

αν το μωρό ξυπνήσει "ναρκωμένο" ίσως να χρειαστεί ανάνηψη με οξυγόνο και αμπού...

 

τώρα μια άλλη πολύ σοβαρή επιπλοκή της γενικής νάρκωσης, είναι ο θάνατος (σε εξαιρετικά μικρά ποσοστά βέβαια) της μητέρας, (ενώ στην επισκληρίδιο δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα), θάνατος της μητέρας μπορεί να γίνει: 1) αν για κάποιο λόγο κατά τη νάρκωση γίνει ανακοπή καρδιάς και 2) αν δεν γίνει σωστά η διασωλήνωση της μητέρας λόγω οιδημάτων που υπάρχουν στο λάρυγγα κατά την κύηση

 

ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι μόλις ξυπνήσεις από το χειρουργείο θα είσαι γεμάτη με φλέγματα (λόγω της διασωλήνωσης) τα οποία για να αποβάλεις, και να μην πνίγεσαι, πρέπει να βήχεις, ο βήχας όπως καταλαβαίνεις σε φρεσκοχειρουργιμένο είναι εξαιρετικά επώδυνος

 

αν φοβάσαι να είσαι ξύπνια κατά την καισαρική, ζήτα να σου κάνουν ισχυρή μέθη

Link to comment
Share on other sites

Αν και γέννησα φυσιολογικά και δεν έχω την ανάλογη εμπειρία, θα συμφωνήσω με τα κορίτσια παραπάνω. Η ολική ναρκωση δεν είναι ο,τι καλύτερο και έχει και καποιες επιπτώσεις, είσαι ζαβλακωμένη για καποιες ώρες αργότερα, δεν συνέρχεσαι αμέσως κλπ. Είναι σαν να έχεις κανει ενα κανονικό χειρουργειο, γιατί να το περάσεις αυτό χωρίς να χρειάζεται;; Από φόβο και μόνο;; Λογικό είναι να φοβάσαι (γενικότερα) αλλα αν γεννούσες φυσιολογικά δεν θα φοβόσουν;

Με την ολική θα δεις το μωράκι σου ώρες μετά και φυσικά δεν θα μπορείς να το θηλασεις άμεσα. Αυτό για μένα είναι ένα σοβαρό επιχείρημα!!!

Για να μη σε πρήζω, η απόφαση είναι καθαρά δική σου, συζήτησέ το και με το γιατρό σου και με το καλό το μπουμπούκι σου!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου!! Να συμφωνήσω και εγώ οτι στο χειρουργείο δεν βλέπεις ουτε αίματα, ούτε τίποτα. Προσωπικά η ολική με φόβιζε περισσότερο από όλες τις αναισθησίες. Στην 1η καισαρική έκανα επισκληρίδιο και στην 2η ραχιαία που τελικά για μένα είναι πολύ καλή επιλογή. Πιάνει πάντα νομίζω,μουδιάζεις πολύ γρήγορα και κραταει 45 λεπτα όσο και η καισαρική και μετά σου βαζουν αν θες και μικρες δοσεις επισκληριδιου για να μην πονάς.

 

Πάντως νομιζω οτι καλύτερο θα είναι αυτό που θα σε κάνει εσενα να νιώθεις βολικά τουλαχιστον στην σκέψη. Εκ των υστέρων θα δεις και στην πράξη ;)

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είχα γράψει την εμπειρία μου από την επισκληρίδιο ως τελείως αρνητική. Δεν τα ξαναγράφω γιατί είναι κρίμα να αγχώνονται κι άλλες έγκυες! Τώρα όμως που έχουν περάσει 7 μήνες από τότε, με το χέρι στην καρδιά σου λέω πως και την επόμενη φορά με επισκληρίδιο θα γεννήσω. Σου αξίζει να δεις πρώτη το παιδάκι σου, σου αξίζει ν'ακούσεις το πρώτο του κλάμα.

Κοίτα, σε καμία περίπτωση μην καθίσεις να ακούσεις τη μια και την άλλη που θα σε μειώσει ως μάνα γιατί επέλεξες αυτό ή εκείνο. Η κάθε μια ξέρει τι τραβάει για να φέρει στον κόσμο το παιδί της και κανένας άλλος. Οι περιπτώσεις δεν είναι ίδιες. Νομίζω πως θα έπρεπε να το συζητήσεις με τον γιατρό σου όταν έρθει εκείνη η ώρα και θα βρείτε το καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

:):):)mazitafagate ακου χθες πηγα στο ιπποκρατειο για την σχολη γονεων και μιλουσαμε για τον ΦΤ και την καισαρικη μια κοπελα ρωτησε τις μαιες αν υπαρχει προβλημα που θελει να κανει ολικη ναρκωση για να μην καταλαβει η μαια της απαντησε πως μπορει να κανει οτι αυτη πιστευει καλυτερο για εκκεινη απλα δεν θα νιωσει τιποτα εκεινη την στιγμη ουτε το κλαμα του μωρου ουτε θα εχει αντιδραση αφου θα κοιμαται και επισης ειπε οτι ειναι καλυτερο να ειμαστε ξυπνιες ειτε φυσιολογικα ειτε και σαρικη με επισκληριδιος γιατι το μωρο τι βαζουν στο στηθος μας και για να ηρεμησει πρεπει να ακουσει την καρδουλα μας οπου θα εχει δυνατους χτυπους εκεινη την στιγμη αυτα της ειπε ελπιζω να σε βοηθησα παντως εγω αν δεν ερθει ο μπεμπης μου φυσιολογικα, και φυσικα αντεχω το πονο, θα κανω επισκληριδιος και οχι ολικη θελω να ζησω την καθε στιγμη της γεννησης του παιδιου μου θελω να ειμαι ξυπνια!!!!!!!!1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ουτε χειροτερη μανα θα σαι ουτε τετοιες σαχλαμαρες αν επιλεξεις ολικη. απλα γιατι να επιβαρυνεις τον οργανισμο σου με περισσοτερα κ δυνατοτερα φαρμακα αν δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος.Γιατι ο μονος ουσιαστικος λογος που καταλαβαινω απο τα γραφόμενα σου ειναι ο ψυχολογικος.Και πιστεψε με οτι ολες λιγο ή πολυ φοβομαστε εκεινη τη στιγμη αλλα οταν με το καλο ερθει γινεται κατι μαγικο μεσα σου, σαν να πατας ενα κουμπι κ βρισκεις τοση δυναμη που δεν την φανταζοσουνα οτι την ειχες ποτε για να τα ξεπερασεις ολα αυτα...απ την αλλη αν με τιποτα δεν μπορεις να ξεπερασεις αυτους τιους φοβους, συζητησε το οπωσδηποτε με το γιατρο σου για να ζυγιζεις τα υπερ κ τα κατα κ αποφασιζεις.οσο για το θηλασμο και γω το μικρο μου το θηλασα μετα απο αρκετες ωρες (δεν μου το φερανε συντομα χωρις να εχω καποιο προβλημα αλλα δεν ξερω γιατι) αλλα δεν παρουσιαστηκε καποιο προβλημα με το γαλα μου.με το καλο το μωρο σου και ολα καλα να σου πανε, οποιον τροπο κ να επιλεξεις!

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Βρε MariaL2 της έκανες την καρδιά περιβόλι της κοπέλας με αυτά που λες.. ελπίζω να έχεις κάποια σχέση με τον ιατρικό χώρο και να τα λες υπεύθυνα όλα αυτά... εγω αυτό που καταλαβαίνω από όσα λέει η κοπέλα είναι ότι την καισαρική φαίνεται να μην την γλιτώνει.. τωρα αν θα γίνει με ολική ή μερική νάρκωση αυτό θα εξαρτηθεί εκείνη την ώρα.. mazitafagate εγώ γέννησα φυσιολογικά αλλά όσες φίλες μου γέννησαν με καισαρική δεν κατάλαβαν και πολλά πράγματα και ούτε είδαν και πολλά .. γι' αυτό κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι... σίγουρα μετά την καισαρική και τα πονάκια σου θα έχεις αλλά μην νομίζεις ότι και στον φυσιολογικό τοκετό δεν πονάς και πριν και μετά.. σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια και να μην αγχώνεσαι καθόλου!!

Link to comment
Share on other sites

το ότι η ολική περνάει στο μωρό σημαίνει το εξής:

όταν σε κοιμήσουν ο γιατρός θα κάνει αγώνα δρόμου για να φτάσει το μωρό πριν το φτάσει η νάρκωση...

το γεγονός ότι έχεις κάνει άλλα τρία χειρουργεία σημαίνει ότι πιθανότατα θα έχεις κάνει συμφήσεις... οι συμφήσεις καθυστερούν τη δουλειά του χειρουργού ο οποίος λογικά θα αργίσει να φτάσει στο μωρό

αν το μωρό ξυπνήσει "ναρκωμένο" ίσως να χρειαστεί ανάνηψη με οξυγόνο και αμπού...

 

τώρα μια άλλη πολύ σοβαρή επιπλοκή της γενικής νάρκωσης, είναι ο θάνατος (σε εξαιρετικά μικρά ποσοστά βέβαια) της μητέρας, (ενώ στην επισκληρίδιο δεν υπάρχει αυτή η πιθανότητα), θάνατος της μητέρας μπορεί να γίνει: 1) αν για κάποιο λόγο κατά τη νάρκωση γίνει ανακοπή καρδιάς και 2) αν δεν γίνει σωστά η διασωλήνωση της μητέρας λόγω οιδημάτων που υπάρχουν στο λάρυγγα κατά την κύηση

 

ένα άλλο πρόβλημα είναι ότι μόλις ξυπνήσεις από το χειρουργείο θα είσαι γεμάτη με φλέγματα (λόγω της διασωλήνωσης) τα οποία για να αποβάλεις, και να μην πνίγεσαι, πρέπει να βήχεις, ο βήχας όπως καταλαβαίνεις σε φρεσκοχειρουργιμένο είναι εξαιρετικά επώδυνος

 

αν φοβάσαι να είσαι ξύπνια κατά την καισαρική, ζήτα να σου κάνουν ισχυρή μέθη

 

 

 

Οι πληροφοριες και η παροχη τους θα επρεπε να γινει απο τον γιατρο της και οχι μεσα σε ενα φορουμ....Γραψε την εμπειρια σου,αλλο αυτο!εδω τρομαξα εγω που εχω κανει δυο καισαρικες και δεν ειμαι παλι εγκυος!!ποσο μαλλον να γρφουμε για θανατους μητερας και μωρου κατα την διαρκεια καισαρικης την στιγμη που η γυναικα ετοιμαζεται να γεννησει και γνωριζοντας την ψυχολογια της εγκυου και τις ανησυχιες!!!

Link to comment
Share on other sites

αν φοβάσαι να είσαι ξύπνια κατά την καισαρική, ζήτα να σου κάνουν ισχυρή μέθη

 

Κατι αναλογο μου εκαναν στην 1η καισ. γιατί ήμουν πολύ αγχωμένη και κουνιόμουν συνέχεια :shock: οπότε η αναισθησιολόγος με κοίμησε για 10 λεπτάκια. Με το που άνοιξα τα μάτια ειδα τον μπέμπη και μετά ολα οκ:D

4Xjop3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πήγα να βρω να σου βάλω την εμπειρία της Στελλινούλας που γέννησε πριν λίγες μέρες και που είχε περίπου τις ίδιες ανησυχίες με εσένα (ψάξε να βρεις το τοπικ που είχε ανοίξει η ίδια προ διμήνου) αλλά είδα τελικά ότι τα διάβασες αφού της απάντησες :D Μην την φοβάσαι την επισκληρίδιο. Και μην το βλέπεις τόσο "εφιαλτικό" τη διάρκεια... Οι γιατροί που κάνουν τις καισαρικές δεν είναι χαζοί... ξέρουν να διαχειριστούν και την "επείγουσα" κατάσταση του μωρού χωρίς να μιλάνε προκειμένου να έχουν τη μανούλα ήρεμη! Πήγαινε κάνε την καισαρική σου χαλαρά και θα πάνε όλα καλά... είναι πραγματικά κρίμα να φορτώσεις το μωρό σου με νάρκωση λίγο πριν έρθει στον κόσμο και είναι ακόμα πιο κρίμα να μην ζήσεις μια μοναδική στιγμή στη ζωή σου! Η στιγμή που θα σε κοιτάξει το μωρό σου και θα σε αναγνωρίσει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τυγχανει να ειχα κ εγω ακριβως τους ιδιους προβληματισμους με σενα... στο πρωτο μου παιδακι δεν ηξερα οτι θα γεννησω με καισαρικη κ επειδη στο Ελενα που γεννησα προτιμαται η ολικη, εκτος αν η επιτοκος διαλεξει την επισκληριδιο, μου εκαναν ολικη κ δεν αντιμετωπισα κανενα απολυτως προβλημα. Στην 2η γεννα, μεχρι τελευταια στιγμη αμφιταλαντευομουν κ τελικα διαλεξα την ολικη για τους ιδιους λογους που το σκεφτεσαι κ εσυ... Να προσθεσω οτι επειδη ξυπνησα μεσα στο χειρουργειο, ακριβως μετα το τελος της επεμβασης, ειδα σχεδον αμεσως το μωρακι μου! Η γνωμη μου ειναι να επιλεξεις οτι σε κανει να αισθανθεις καλυτερα κ διωξει λιγο απο το αγχος εκεινης της στιγμης... μην ακους κανεναν, ολοι εχουν να σου πουν τα πλεονεκτηματα της δικης τους επιλογης, παντα ομως υπαρχει κ η αλλη πλευρα: η δικη σου!!!

καλη τυχη!!

"Ν'αγαπας την ευθυνη. Να λες, εγω μοναχος μου θα σωσω τον κοσμο. Αν χαθει, εγω θα φταιω." Ν.Καζαντζακης

Link to comment
Share on other sites

Καλη μου προσπαθησε να μην αγχωνεσαι τσαμπα και αδικα, οι γιατροι δεν βγαζουν ντουντουκα εκεινη την ωρα και δεν ακους ουτε φωνες ουτε εντολες κανε εκεινο η κανε το αλλο. Ειναι τοσο οργανωμενες ομαδες συνηθως που συννενοουνται κυριως με τα ματια, και ακομα κι αν μιλανε απλα ψιθυριζουν δεν ακους εσυ τι ακριβως γινεται. Αιματα δεν βλεπεις πουθενα και το μονο που σκεφτεσαι ειναι ποτε θα τελειωσεις για να δεις το προσωπακι του παιδιου σου και να ακουσεις το πρωτο του κλαμμα.

 

Ακομα και εγω που δεν πηρα το παιδι στα χερια μου γιατι ηταν προωρο και εφυγε σφαιρα για θερμοκοιτιδα θυμαμαι με πολυ γλυκα το πρωτο του κλαμμα και την φατσουλα του και δεν θα αλλαζα αυτη την εμπειρια με τιποτα στον κοσμο. Απλα με το που το εβγαλε ο γιατρος κολλησε η βελονα και επαναλαμβανα συνεχεια την ιδια ερωτηση σε ολους, ειναι καλα??? ειναι καλα??? πως τον βλεπετε ειναι καλα σε ολα??? αναπνεει καλα??

 

Μονο αυτο ρωταγα και φευγαν τα δακρυα ποταμι γιατι ηταν πολυ προωρακι. Μονο αυτο με ενοιαζε και τιποτα αλλο απο οτι γινοταν μεσα στο χειρουργειο, μονο να ακουσω το πρωτο κλαμμα αν ανεπνεε κανονικα.

 

Ηρεμησε και ολα καλα θα πανε οτι κι αν επιλεξεις, αλλα ειναι κριμα να μην ζησεις αυτη την εμπειρια. Επιπλεον οταν ημουν στην ανανηψη ειδα κοπελες διπλα μου να ξυπνανε απο ολικη και πραγματικα σπαραζαν στον πονο και ηταν σε κατασταση σοκ. Δεν ξερω αν ετυχε σε αυτες η αν ειναι κατι που συμβαινει στην ολικη παντα.

Link to comment
Share on other sites

Η καθε μια τι αντεχει....εγω εκανα 2 ολικες γιατι δεν αντεχα την διαδιικασια του χειρουργειου γιατι χειρουργειο ειναι...απο εκει και περα συζητησε με τον γιατρο σου και αποφασισε χαλαρα...το μωρουλι σου θα το δεις και θα το αγκαλιασεις και ολα καλα θα ειναι...αυτο να σκεφτεσαι οτι και να κανεις οτι ολα καλα θα ειναι!

Link to comment
Share on other sites

mazitafagate η καισαρική είναι κανονικό χειρουργίο και καλό είναι να έχεις τις αισθήσεις σου και να ακούς το τι γίνεται. Μια γνωστή μου είχε ολική, της κάναν ζημιά αλλά δεν της το έιχαν πει και φάνηκε στη δεύτερη γέννα! Την ΄΄ωρα της γέννας δεν σκέφτεσαι τα αίματα αλλά ανυπομονείς να δεις το ζουζούνι....

gth0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε λιγο καιρο παω για δευτερη καισαρικη και την ολικη δεν θελω να την σκεφτομαι!

Οι λογοι που εκανα την πρωτη φορα επισκληριδιο ειναι οι εξης:

1)δεν μπορω να διαννοηθω οτι το μωρο μου θα ζει εξω απο μενα κι εγω δεν θα μπορω να παρακολουθω τις πρωτες του ανασες...(αυτο δεν με κανει καλυτερη μαμα αλλα πιο ανασφαλη

2)Μην γελασετε αλλα φοβαμαι μηπως δεν μου δωσουν το δικο μου μωρο...αλλα αλλο!Δεν εμπιστευομαι κανεναν απ την στιγμη που ο αντρας μου δεν επιτρεπεται να ειναι μεσα

3)Φοβομαι κι εγω τα χειρουργεια αλλα πιο πολυ φοβαμαι να ειμαι κοιμισμενη και να μην εχω τον ελεγχο...εχω κανει και αλλες 2 φορες ολικη και δεν μου αρεσε η αισθηση που"σβηνεις" καθολου.

4)Θελω το μωρο μου να με νιωσει οσο το δυνατον νωριτερα...Αν κοιμαμαι θα πρεπει να περιμενει να ξυπνησω...

Τωρα που εχω ηδη μια εμπειρια απο επισκληριδιο μπορω να προσθεσω τα εξης:

1)Ειχα μια πολυ καλη εμπειρια οποτε φοβαμαι λιγοτερο!

2)ειναι στο μυαλο μου χαραγμενη η φατσουλα του την ωρα που βγηκε...οπως ηταν σαν λαδοποντικος!!!!ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΩ!!!

3)Ενιωσα μεγαλη ανακουφηση οταν ακουσα το κλαμα του...(που δεν περιμενα να μου τον φερουν απο τον θαλαμο)

4)Αρχισα να ποναω μετα απο σχεδον 20 ωρες οταν αρχισ να περναει η επηρια της επισκληριδιου...εκανα μια παυσιπονη και συνηλθα!

5)Θηλασα σχεδον αμεσως!Στις 2.30 ωρες που ημουν στη ανανηψη θηλασα 3 φορες...

Αιματα και τετοια περιεργα δεν ειδα καθολου...μονο τα νερα ακουσα και ανατριχιασα.

Κι εμενα το μωρο ηταν διπλοτυλιγμενο και ενασκελα και σφηνομενο και ακουσα τον γιατρο να

λεει στον παιδιατρο"Ελα να τον δεις πως βγαινει''

Τα αρνητικα οπως τα βιωσα ηταν μονο αυτο το αισθημα παραλλησιας που ειχα...

Βεβαια ειχα και την εναλλακτικη οτι αν αρχισω να φοβαμαι θα μου εκαναν μεθη!

Η ολικη περναει ελαχιστα στο μωρο...ετσι μου ειχε πει ο γιατρος οποιος ηθελε να κανουμε ολικη!

Αυτη ηταν η εμπειρια μου απο την επισκληριδιο!Βεβαια αν φοβασαι τοσο πολυ βειναι καλυτερα να κανεις ολικη απο το να εχεις μια ασχημη εμπειρια,...

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα η εμπειρια του να ακους το πρωτο κλαμα του μωρου σου και να σου το βαζουν στο στηθος, ειναι συγκλινιστικη, δεν θα την αλλαζα με τιποτα στον κοσμο.

Δεν καταλαβα ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ (ο γιατρουλης μου ευτυχως ειναι εξαιρετικος), απ΄ολη την διασικασια οσον αφορα αιματα, εντολες γιατρων προς το προσωπικο κλπ, το αντιθετο μαλιστα, προσπαθουσαν να ειμαι χαλαρη, και προσπαθουσαν με αστειακια να μην καταλαβω τιποτα το τεταρο που χρειαστηκε για να αντικρισω τον αγγελο μου.

Οποτε οταν με το καλο χρειαστει να κανω παλι καισαρικη, επισκληριδιο θα επιλεξω, χαλαρα...

 

Εσυ ομως καλη μου, δεν εχεις παρα να επιλεξεις το καλυτερο για εσενα και για το παιδακι σου, ανεξαιρετως των δικων μας εμπειριων.

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει και τα δυο

 

Το πρωτο μου παιδακι με ολικη

 

Το δευτερο πριν 2 μηνες με επισκληριδιο.

 

Καμια σχεση.....Ψηφιζω επισκληρίδιο. Ανεπαναληπτη εμπειρια. Ειχα και μια κοπελα ειδικευομενη αναισθησιολογο και μιλαγαμε. Οσο για τους γιατρους λέγανε διαφορα αστεια που τους κανουν τα παιδια τους 10-15 χρονων. Και γεννησα σε δημοσιο. Το γιατρο τον ειχα δει 3 φορες.

 

Κυριως ειδα το μωρό αλλα ειδα και τερααααααααααστιαααααααα διαφορα στον τροπό που συνηλθα.

 

Μην φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι, με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.Οπως και να έρθει να είσαι σίγουρη οτι θα είσαι εξίσου καλή μανούλα.

Να ξεκαθαρίσω οτι εγώ γέννησα φυσιολογικά με επισκληρίδιο.

....όμως, απο κολλητη μου που γέννησε ,με καισαρική και ολική αναισθησία έχω "ζήσει" μια οχι τοσο καλή εμπειρία απο αποψη ψυχολογίας.Της άφησε μια αίσθηση λίγο πικρή που δεν ήταν εκει τις πρωτες στιγμες της κόρης της.

Καθε άνθρωπος είναι διαφορετικός όμως και πρέπει να παιρνουμε τις δικές μας αποφάσεις.

Προσωπικά συμφωνω με τα κορίτσια παραπάνω που σε προτρέπουν να προχωρήσεις με επισκληρίδιο, αλλά το επιχείρημα που θα σου έλεγα εγώ είναι μόνο ένα:

δεν θα άλλαζα με τίποτα στον κόσμο εκείνη την πρώτη αγκαλιά που πήρα το μωρό μου με το που γεννηθηκε.Το αυτόματο σταμάτημα του κλάματος με το που βρέθηκε στην αγκαλιά μου και εκεινο το πρώτο του βλέμα!!Μην το χάσεις ουτε κι εσύ!!

Με το καλό κορίτσι μου!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με επισκληριδιο γεννησα και εγω , δεν θα αλλαζα με τιποτα με ολικη...Καταρχην δεν βλεπεις τιποτα που να σε χαλασει εκτος απο το πρωτο βλεμμα του μωρου σου και φυσικα δεν ακους απο τους γιατρους κοψε εδω ...τραβα αυτο...ισα ισα εμεις ημασταν μεσα στον χαβαλε ουτε καταλαβα ποτε προλαβε και την εβγαλε εκει που γελαγαμε και λεγαμε ασχετα ειδα ενα κεφαλακι και ακουσα το κλαμα της ...απιστευτο...την επλυναν ζυγισαν κλπ και μου την εδωσαν αγκαλια με ειχε ραψει ηδη μεχρι τοτε ...περιμενα λιγο στην ανανηψη εως οτου αισθανθω τα ποδια μου ξανα και μια χαρα πηγα στο δωματιο .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...