Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΡΟΣ ΔΙΔΥΜΩΝ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια μια και μαζευτήκατε εδώ να σας ρωτήσω και εγώ κάτι, είμαι στον 5ο μήνα τώρα με δίδυμα διζυγωτικά αγοράκια. Εϊναι το όνειρό μου και μένα να τα θηλάσω αποκλειστικά και λέω "δεν γίνεται το στήθος μου έχει γίνει τριπλάσιο, έχει μεταλλαχθεί, διαγράφονται οι φλέβες μου και στο στήθος και πιο ψηλά, κάτι δεν ετοιμάζεται??? Άκουσα και ένα γιατρό στην τιβί που έλεγε ότι για τις γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα η φύση έχει προνοήσει και έχουν περισσότερο γαλα... Και αυτό με ανακούφισε...

Αλλά πείτε μου, κάνατε καισαρική με ολική ή επισκληρίδιο? ΜΕ τι αναρρώνεις πιο γρήγορα και μπορείς να τα θηλάσεις συντομότερα??? Θα γεννήσω στο Έλενα, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...

Χριστίνα πολύ χρήσιμη η μαρτυρία σου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βρε κορίτσια μια και μαζευτήκατε εδώ να σας ρωτήσω και εγώ κάτι, είμαι στον 5ο μήνα τώρα με δίδυμα διζυγωτικά αγοράκια. Εϊναι το όνειρό μου και μένα να τα θηλάσω αποκλειστικά και λέω "δεν γίνεται το στήθος μου έχει γίνει τριπλάσιο, έχει μεταλλαχθεί, διαγράφονται οι φλέβες μου και στο στήθος και πιο ψηλά, κάτι δεν ετοιμάζεται??? Άκουσα και ένα γιατρό στην τιβί που έλεγε ότι για τις γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα η φύση έχει προνοήσει και έχουν περισσότερο γαλα... Και αυτό με ανακούφισε...

Αλλά πείτε μου, κάνατε καισαρική με ολική ή επισκληρίδιο? ΜΕ τι αναρρώνεις πιο γρήγορα και μπορείς να τα θηλάσεις συντομότερα??? Θα γεννήσω στο Έλενα, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...

Χριστίνα πολύ χρήσιμη η μαρτυρία σου...

 

Για τον θηλασμό δεν ξέρω νασε συμβουλεύσω αλλά όσον αφορά την καισαρική να κάνεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ επισκληρίδιο ! Να ζήσεις την εμπειρία ! Εγώ έχω κάνει και τα δύο. Στο πρώτο μου παιδί έκανα ολική. Πόναγα φοβερά μετα, άργησα να σηκωθώ όρθια και γενικά ήταν φρίκη. Άσε που το μωρό μου το "σέρβιραν" και δεν είδα τίποτα. Στη δεύτερη γέννα (δίδυμα) τα έζησα όλα ! ήταν φανταστικά, δεν πόναγα τόσο πολύ μετά, σηκώθηκα πιο γρήγορα και γενικά ήταν ΠΟΛΥ< ΠΟΛΥ< ΠΟΛΥ καλύτερα. Στην πρώτη γέννα αισθάνομαι οτι έχω "κενό" ανάμνησης. Αν πάς με ραντεβού το γάλα θα αργήσει λίγο να κατέβει. Στην πρώτη γέννα που πήγα με πόνους το γάλα κατέβηκε πιο γρήγορα γιατί ο οργανισμός το αντιλαμβάνεται οτι μπαίνει σε τοκετό. Με ραντεβού το καταλαβαίνει μετά, όταν απλά "χάνει" τα μωρά! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ!

2ht1p3.png

 

zaYXp3.png

Link to comment
Share on other sites

twin+1 σε ευχαριστω πολύ!!! Εσύ που έχεις κάνει και τα 2 σίγουρα μπορείς να έχεις πολύ σφαιρική άποψη για το θέμα... Και εγώ σκέφτομαι περίεργο να κοιμηθώ με μια κοιλιά νααα και μετά να ξυπνήσω άδεια. Ούτε το σώμα, ούτε ο εγκέφαλος θα το συνειδητοποιήσει γρήγορα. Και λογικά μπορεί να ναι και η μοναδική μου γέννα και θέλω να τα δω όταν θα βγαίνουν. Νομίζω ξεκινά ένα άλλο δέσιμο... Αυριο που θα δω τελικά το γιατρό μου θέλω να το συζητήσω οπωσδήποτε μαζί του........

Ελένη με το καλό τα μωρά σου, υγιή να ναι και αυτά και εσύ! Θα περιμένουμε την μαρτυρία σου όταν με το καλό επιστρέψεις και βρεις χρόνο βέβαια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα.Εγω γεννησα 38+ το ενα ηταν 2780 και το αλλο 2690.Πηγα με ραντεβου και η γεννα εγινε με επισκληριδιο.Εζησα ολη αυτη την υπεροχη εμπειρια απο την αρχη ως το τελος και δε θα επελεγα σε καμια περιπτωση ολικη ναρκωση.

Οσο για το θηλασμο επελεξα να βγαζω το γαλα μου για να βλεπω ποσο δινω.Αυτο οχι γιατι δεν ηθελα να θηλασω αλλα γιατι το γαλα μου δεν επαρκουσε και για τα δυο μωρα.Ομως μετα απο ψαξιμο στο forum πηγα πολυ διαβασμενη.Πηρα το θηλαστρο της medela (αυτο που νοικιαζεις) το οποιο οχι μονο δεν μειωσε το γαλα μου αλλα αντιθετα το αυξησε κι ολας.

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μια και μαζευτήκατε εδώ να σας ρωτήσω και εγώ κάτι, είμαι στον 5ο μήνα τώρα με δίδυμα διζυγωτικά αγοράκια. Εϊναι το όνειρό μου και μένα να τα θηλάσω αποκλειστικά και λέω "δεν γίνεται το στήθος μου έχει γίνει τριπλάσιο, έχει μεταλλαχθεί, διαγράφονται οι φλέβες μου και στο στήθος και πιο ψηλά, κάτι δεν ετοιμάζεται??? Άκουσα και ένα γιατρό στην τιβί που έλεγε ότι για τις γυναίκες που κυοφορούν δίδυμα η φύση έχει προνοήσει και έχουν περισσότερο γαλα... Και αυτό με ανακούφισε...

Αλλά πείτε μου, κάνατε καισαρική με ολική ή επισκληρίδιο? ΜΕ τι αναρρώνεις πιο γρήγορα και μπορείς να τα θηλάσεις συντομότερα??? Θα γεννήσω στο Έλενα, είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη...

Χριστίνα πολύ χρήσιμη η μαρτυρία σου...

 

Στο Έλενα, από όσο γνωρίζω, πρέπει να συνεννοηθείς με το γιατρό σου, διότι δεν είναι ο κανόνας η καισαρική με επισκληρίδιο. Πρέπει να πετύχεις τη βάρδια του αναισθησιολόγου που την αναλαμβάνει. Κατά τα άλλα και εγώ προτείνω αυτή τη μέθοδο. Όχι ότι δοκίμασα και κάτι άλλο, αλλά φαίνεται ότι είναι η καλύτερη λύση.

 

Για το θηλασμό προτείνω τα βιβλία της Πατσούρου. Να τα έχεις διαβάσει από τώρα... Οι γυναίκες που δεν θηλάζουν, αν και θα το ήθελαν, κατά κανόνα ακολουθούν λάθος συμβουλές, τις πρώτες και σημαντικές μέρες του θηλασμού.

 

Έχοντας δύο παιδιά, έχεις κάτι παραπάνω από διπλάσιες πιθανότητες να πέσεις στην παραπάνω λούμπα, γιατί επί πλέον θα έχεις και την επιβάρυνση να φροντίζεις όχι ένα, αλλά δύο νεογέννητα. Και η λύση του μπουκαλιού μπορεί να φαντάζει ελκυστική, ειδικά αν έχεις βοήθεια και μπορεί κάποιος άλλος να αναλάβει μέρος της φροντίδας. Πάντως κατά καιρούς, έχουν εμφανιστεί και στο parents και αλλού, μαμάδες με δίδυμα που θήλασαν αρκετό καιρό. Οι πρώτες εβδομάδες όμως προβλέπεται να είναι αρκετά δύσκολες. Αν τα παιδιά στρώσουν κάποιο πρόγραμμα, γίνονται πιο εύκολα τα πράγματα. Εμείς βγαίναμε από τον 3ο μήνα και πηγαίναμε παντού, χωρίς να κουβαλάμε γαλατάκια κιόλας.

 

Κάτι άλλο σημαντικό για την εγκατάσταση του θηλασμού, είναι να έρθουν στον κόσμο τα παιδιά όσο το δυνατόν πιο κοντά στην ΠΗΤ, για να μην περιπλέξει τα πράγματα τυχόν παραμονή στη μονάδα παρακολούθησης.

 

Οι πρώτοι 3 μήνες είναι έτσι και αλλιώς επιβαρυντικοί με τα δίδυμα, γιατί η φροντίδα τους από μόνη της είναι σημαντική. Μετά τους 3 μήνες, οπότε θα έχει εγκατασταθεί ο θηλασμός τα πράγματα είναι γενικώς πιο εύκολα. Προσωπικά, βαριόμουν τα μπουκάλια και την ετοιμασία τους, ειδικά από τότε που εγκαταστάθηκε ο θηλασμός. Εμείς θηλάσαμε για αρκετό καιρό, αλλά βοηθούσε ο σύζυγος με τα αλλάγματα και είχα και βοήθεια στο σπίτι, οπότε δεν μπορώ να πω... Ήμασταν και σχετικά τυχεροί και δεν είχαμε και πολλά βραδυνά ξυπνήματα. Γενικά, ο θηλασμός είχε αρκετά πλεονεκτήματα, σε σχέση με τα όποια μειονεκτήματα και τον κρατήσαμε αρκετό καιρό.

 

H χειρότερη φάση που θυμάμαι, ήταν όταν τα παιδιά περνούσαν άλμα ανάπτυξης, το οποίο εκδηλώθηκε και στα δύο μαζί, μια μέρα που τα είχαμε πάρει μαζί, μας, δύο μηνών, για ψώνια στο κατάστημα Λητώ. Δεν ψωνίσαμε, παρά για 10 λεπτά, τρέχοντας, και την υπόλοιπη 1,5 περίπου ώρα την έφαγα στο δωμάτιο θηλασμού να θηλάζω πότε το ένα και πότε το άλλο... Και στη διαδρομή στο αυτοκίνητο είχαμε ΤΗΝ γκρίνια. Από το σημείο αυτό όμως και πέρα, όλα ήταν πιο εύκολα... Πολύ πολύ πιο εύκολα.

 

Να πω ότι γαργαλούσα τα μικρά να μην ξεχνιούνται στο στήθος με τις ώρες και από νωρίς είχαμε γεύματα σχετικά σύντομα σε διάρκεια, αλλά αρκετά χορταστικά.:|

Link to comment
Share on other sites

Αθηνά αυτό που συγκράτησα είναι τα βιβλία για θηλασμό της Πατσούρου... Θα πάω μες την εβδομάδα να τα ψάξω... Ξέρεις κανένα καλό βιβλίο για δίδυμα?

ΝΟμίζω ότι η οργάνωση πριν να έρθουν στον κόσμο και η εξασφάλιση βοήθειας είναι ό,τι πιο σημαντικό για να είμαστε όλοι ήρεμοι...

Link to comment
Share on other sites

Βιβλία για δίδυμα είχα πάρει κάποια, αλλά δεν ενθουσιάστηκα με κάποιο. Όλο και κάτι παίρνει κανείς, βέβαια.

 

Αυτό που μου είχε γίνει λίγο άγχος, είναι να μην υστερήσουν κάπου τα μικρά, λόγω του ότι είναι δίδυμα και χρησιμοποιήσαμε "οδηγούς" για νέες μαμάδες, όπου περιγράφουν τα στάδια ανάπτυξης. Ένα καλό είναι της αμερικανικής παιδιατρικής ακαδημίας και ένα άλλο κλασικό είναι το "τι να περιμένεις τον πρώτο χρόνο". Εκεί βρίσκεις απαντήσεις περίπου στα πάντα και έχουν και κάποιες πολυ σύντομες οδηγίες για δίδυμα.

 

Πιστεύω όμως ότι στην πράξη διαμορφώνονται τα πράγματα, ανάλογα τι βοήθεια έχει κανείς και την ιδιοσυγκρασία των παιδιών. Εμείς είχαμε ένα πολύ ήσυχο παιδάκι και ένα ακριβώς αντίθετο. Τίποτε δεν μπορουσε να με προετοιμάσει για τη λαίλαπα του άκρως ζωηρού παιδιού. Όμως, προσαρμοστήκαμε και τα πήγαμε καλούτσικα, τελικά.

 

Επίσης και στα φόρουμς βρίσκεις άμεσες απαντήσεις σε κάποια πράγματα, αν έχεις βέβαια χρόνο να μπαίνεις, ειδικά τον πρώτο καιρό. :mrgreen:

 

Πάνω από όλα αγάπη να υπάρχει, αυτή είναι η ουσία, τελικά, δεν είναι μόνο λόγια...

 

Αυτό που έχω ως μόττο για τις μανούλες, είναι να μάθουν στα παιδιά γρήγορα τη διαφορά μέρας-νύχτας και καλό είναι να έχουν διαβάσει και το the no-cry sleep solution, που κυκλοφορεί σε ηλεκτρονική μορφή. Αν κοιμάται κανείς καλά, βλέπει τα πράγματα με άλλο μάτι... Εντάξει, τον πρώτο καιρό, κάποια ξενύχτια είναι μέσα στο πρόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοπελες μου! γυρισαμε και οι 4 σπιτακι μας την τεταρτη. ολα πηγαν μια χαρα δοξα τον Θεο και οι μικρες ειναι μια χαρα! γεννηθηκαν 2200 και οι 2 και μπηκαν θερμοκοιτιδα τισ πρωτες ωρες απλα για ζεστασια και προσαρμογη. τωρα κοιμουνται στα καλαθακια τους...πολλα φιλια!

:);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα ο θυλασμος ήταν τραυματική εμπειρία - πάνε 4 χρόνια και ακόμα με καίει.

Είχα διαβάσει "τα πάντα" (και αντικρουόμενες απόψεις) είμουν αποφασιμένη να τα θηλάσω αποκλειστικά!

Στην κλινική έδωσα ριτή οδηγία να μην τους δώσουν γάλα και να τα έχω μαζί μου στο δωμάτιο συνέχεια -εκανα καυγά και με τις μαίες και την παιδίατρο. Την πρώτη νύκτα δεν μου τα αφήσαν και τους δώσαν γάλα παρα τις οδηγίες μου Δεν με βοήθησε καμοια μαία, με βλέπανε που αγωνιζόμουν μπαίναν βγαίναν στο δωμάτιο και μου λέγαν: να βάλε το ένα από την μια το άλλο από την άλλη (στο μεταξυ εγώ να σπαράζω στους πόνους από αυχενικό και καρπιαίο...) το κάναν λες και είναι το πιο εύκολο πράγμα και φεύγαν. Μετα μου είπαν ότι "αφού δεν τα καταφέρνουμε" πρέπει να δώσω ξένο γιατί τα μωρά κινδυνεύουν....

Έδωσα ξένο και προσπαθούσα και να θηλάσω. Μετά η καινούργια παιδίατρος μου είπε ότι στην κόρη μου που δεν έπινε καθόλου να βγάζω και να της δίνω ενώ στο γιο μου να τον θηλάζω. Ο γιος μου είχε ένα ανατομικό πρόβλημα με την γλώσσα που κανένας δεν πρόσεξε ως τον 6ο μήνα και αυτό τον εμπόδιζε να θηλάσει καλά. Έτσι τον είχα 40 λέπτα στο στήθος και μετα κανένα 20 λεπτο με το πιπερό (συμπλήρωμα) Στο επόμενο ταίσμα του έδινα ξένο και μετά έβγαζα με την αντλία για την κόρη μου. Δηλάδή είμουν συνέχεια ή με το παιδί στο στήθος ή με την αντλία και είχα και τις αποστειρώσεις (για τα μπιμπερό / αντλία / εξοπλισμό). Φυσικά το γάλα μου όλο και πιο λίγο γινότανε και τα νεύρα μου τσαντάλια! Αντεξα 2.5 μήνες ώσπου παρετήθηκα εντελώς απογοητευμένη ενώ είχα γίνει ζόμπί. Ουσιαστικά ποτέ δεν σταθεροποιήθηκε ο θηλασμός.

Πραγματικά ήθελα να ακούσω από κάποιον να μου λέει ότι "δεν πειράζει αν δεν θηλάσω" ότι πρέπει να ζυγίσω τα υπέρ και κατά και να πάρω την κατάλληλη απόφαση για τα παιδιά μου και μένα αλλά δεν το άκουσα - το μόνο που άκουα και διάβαζα ήταν ότι "όλες οι γυναίκες έχουν γάλα- υπομονή χρειάζεται..." και τρελλαινόμουνα ώσπου και πήρα την απόφαση.

Τι θέλω να πω:

Αν αποφασίσεις να θηλάσεις: Πάρε Σύμβουλο Θηλασμού - Διάλεξε την Προσεκτικά να είναι κάποιο άτομο που "σε ανεβάζει" και να νιώθεις ότι συνυπολογίζει και τις δικές σου ανάγκες - οι αντοχές σου είναι άμεση συνάρτηση των αναγκών σου. Ο θηλασμός με τα δίδυμα γίνεται αλλά δεν είναι εύκολη υπόθεση, για άλλες / άλλα πιο έυκολο και για άλλες /άλλα πιο δύσκολο. Αν από την άλλη αποφασίσεις να μήν θηλάσεις ή αν προσπαθήσεις και δεν σας βγει μην αφήσεις τον εαυτό σου να νιώθει τύψεις ή "υποδιαίστερη" ως μητέρα. Ενδεχομένως αυτή η απόφαση να καλύπτει καλύτερα τις ανάγκες των παιδιών στην δική μου περίπτωση αυτό έγινε, είδα δραματική διαφορά μετά που σταμάτησα (και αυτό είχε να κάνει και με το ότι κουραζόμουν λιγότερο).

Γενικότερα τώρα:

Ένας άνθρωπος είσαι, τα παιδιά είναι δύο, πρέπει να σκέφτεσαι πρακτικά και να βρίσκεις χρόνο να ξεκουράζεσαι γιατί είναι πολύ εύκολο να εξαντληθείς με 2 παιδιά ειδικά αν είναι η πρώτη σου φορά που έχεις παιδί. Ακολούθησε το ένστικτο σου για το βολεύει εσένα και τα παιδιά καλύτερα και μην ακούς θεωρίες...

Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ σωστη κοπελα μου. εγω μολις ειδα οτι δεν μπορουν να πιασουν θηλη δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θηλαστρο γιατι τα παιδια ειναι 2....οποτε ηπαι χαπι και σταματησα το γαλα και τους δινω ξενο. και εγω με ξενο μεγαλωσα και δοξα τον Θεο μια χαρα μεγαλωσα. το βασικο ειναι αυτο που ειπα στον γιατρο: δεν εχω σκοπο να ικανοποιησω την δικη μου επιθυμια να θηλασω αλλα θελω να ξερω οτι τα μικρα μου πινουν γαλα για αν μεγαλωσουν...

:);)
Link to comment
Share on other sites

εισαι πολυ σωστη κοπελα μου. εγω μολις ειδα οτι δεν μπορουν να πιασουν θηλη δεν ηθελα να χρησιμοποιησω θηλαστρο γιατι τα παιδια ειναι 2....οποτε ηπαι χαπι και σταματησα το γαλα και τους δινω ξενο. και εγω με ξενο μεγαλωσα και δοξα τον Θεο μια χαρα μεγαλωσα. το βασικο ειναι αυτο που ειπα στον γιατρο: δεν εχω σκοπο να ικανοποιησω την δικη μου επιθυμια να θηλασω αλλα θελω να ξερω οτι τα μικρα μου πινουν γαλα για αν μεγαλωσουν...

Σωστα ολα αυτα αλλα...αναρωτηθηκες ποτε ποσο "γαλα" ειναι το γαλα σκονη?;)

..μαμα τωρα ξερω..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το δεν μπορούσαν να πιάσουν θηλή, τι σημαίνει? (έχω πλήρη άγνοια). Φταίει που η θηλή είναι μικρή ή που τα μωρά είναι μικρά και παιδεύονται πολύ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοπελες μου! γυρισαμε και οι 4 σπιτακι μας την τεταρτη. ολα πηγαν μια χαρα δοξα τον Θεο και οι μικρες ειναι μια χαρα! γεννηθηκαν 2200 και οι 2 και μπηκαν θερμοκοιτιδα τισ πρωτες ωρες απλα για ζεστασια και προσαρμογη. τωρα κοιμουνται στα καλαθακια τους...πολλα φιλια!

 

να σου ζησουν Ελενη μου,γερα και ευτυχισμενα...κι εσυ με τον αντρουλη σου αγαπημενοι και δυνατοι να τα μεγαλσετε με υπομονη και αγαπη...

οτι χρειαστεις στη διαθεση σου

φιλακια στα ζουζουνακια σου....

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Την καλημέρα μου σε όλες τις διδυμομάνες!!

Διαβάζω προσεκτικά όλες τις εμπειρίες της κάθε κοπέλας ξεχωριστά για να αποστηθίσω και εγώ όσα περισσότερα μπορώ και όσα πραγματικά θα με βοηθήσουν.

πείτε μου κάτι βρε κορίτσια υπήρξε κοπέλα που γέννησε φυσιολογικά μια δίδυμη κύηση?( χωρίς καισαρική εννοώ)

 

με το καλό να φτάσω και εγώ μέχρι εκεί βέβαια μα ρωτάω το γιατρό και μου λέει είναι νωρίς ακόμα για να ξέρουμε . δεν μου το ξεκαθαρίζει από την αρχή.

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη 33 με το καλο να υποδεχτεις τα μωρακια σου!να πανε ολα καλα για ολες μας!!

στο προηγουμενο ραντεβου με τον γιατρο τον ρωτησα για τη γεννα.Μου ειπε οτι δε θα προσπαθησουμε καθολου για φυσιολογικο τοκετο,θα παμε κατευθειαν για καισαρικη γιατι ειναι ασφαλεστερο για ολους μας.Να σου πω το προτιμω,γιατι και τα μωρα θα ταλαιπωρηθουν και μενα θα μου πεταχτουν τα ματια εξω.Για το μονο που στεναχωριεμαι ειναι που ο αντρας μου θα χασει αυτη τη μοναδικη στιγμη!

Ασε που θα εχουν καταφερει να γυρισουν και τα 2 με το κεφαλακι προς τα κατω για να πας για φτ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε πει ο δικός μου ο γιατρός είναι ότι ακόμα και να είναι και τα δύο με το κεφάλι μπορεί βγαινοντας το πρώτο το μωράκι να βρει χώρο το δέυτερο και να αλλάξει θέση και να τρέχουμε για καισαρική άρων άρων που δεν είναι καλό για κανέναν μας όντας έχοντας ξεκινίσει με φτ.

Link to comment
Share on other sites

Φωτεινη 33 με το καλο να υποδεχτεις τα μωρακια σου!να πανε ολα καλα για ολες μας!!

στο προηγουμενο ραντεβου με τον γιατρο τον ρωτησα για τη γεννα.Μου ειπε οτι δε θα προσπαθησουμε καθολου για φυσιολογικο τοκετο,θα παμε κατευθειαν για καισαρικη γιατι ειναι ασφαλεστερο για ολους μας.Να σου πω το προτιμω,γιατι και τα μωρα θα ταλαιπωρηθουν και μενα θα μου πεταχτουν τα ματια εξω.Για το μονο που στεναχωριεμαι ειναι που ο αντρας μου θα χασει αυτη τη μοναδικη στιγμη!

Ασε που θα εχουν καταφερει να γυρισουν και τα 2 με το κεφαλακι προς τα κατω για να πας για φτ?

 

Τι να πω βρε κορίτσια με το καλό να φτάσουμε ως εκει και να γεννήσουμε.

Αστεριας πότε θα γεννήσεις με το καλο?

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μου είχε πει ο δικός μου ο γιατρός είναι ότι ακόμα και να είναι και τα δύο με το κεφάλι μπορεί βγαινοντας το πρώτο το μωράκι να βρει χώρο το δέυτερο και να αλλάξει θέση και να τρέχουμε για καισαρική άρων άρων που δεν είναι καλό για κανέναν μας όντας έχοντας ξεκινίσει με φτ.

Ο Δικος μου γιατρός πάντως δεν απέκλεισε τον ΦΤ

Εσυ διδυμομανουλα πόσο εβδομάδων είσαι?

Αλήθεια κορίτσια πόσα κιλά πήρατε ώς τώρα? εγω σε μια εβδομαδα κλείνω τον τριτο και πήρα 4 κιλά και κοιλιά φουσκωμένη...

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

me to kalo koritsia na dexteite ta morakia sas..oi koroyles moy einai 2 minon kai gennisa me kaisariki. apisteyti empeiria!!!!oso gia ta kila. ego pira 20. me tin genna fantaseite efigan ta 10. apolayste tin egkinosini kai ksekourasteite oso mporeite!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

me to kalo koritsia na dexteite ta morakia sas..oi koroyles moy einai 2 minon kai gennisa me kaisariki. apisteyti empeiria!!!!oso gia ta kila. ego pira 20. me tin genna fantaseite efigan ta 10. apolayste tin egkinosini kai ksekourasteite oso mporeite!!![EE

 

Eleni kalamata να σου ζήσουν οι κορούλες σου να τις χαίρεσαι! ειμαι πολυ περιεργη

πως ειναι ο πρώτος καιρός στο σπίτι με τα δίδυμα? μπήκες σε μια σειρά και σε μια ρουτίνα? αλήθεια θηλάζεις? τι πρέπει να περιμένουμε εμεις οι διδυμομανες και πως να οργανωθουμε σωστα οταν με το καλό ερθουν τα νέα μελή μας? :P

<a href=Pqenp2.png' alt='Pqenp2.png'>
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...